Den Dullaert op commerciële toer PZC Bejaardenwoningen worden ruimer Effect giftige stof ligt aan zoutgehalte water Eigen honk voor jeugd Aardenburg zeeland 21 1 Kachel Axelse moskee laat scholieren kuchen Gemeenschapscentrum Hulst wil met andere activiteiten rendabel worden IjSasse raad eist nieuw beleid voor (subsidies Eis 14 maanden wegens verkrachtingspoging Van Kemenade wil slagvaardiger provinciebestuur vrijdag 26 maart 1999 ■ng f HULST - Het Hulster gemeen- schaps- en cultureel centrum [)en Dullaert wordt zeer waar schijnlijk getransformeerd tot een commerciële bv. Wethouder p, VVeemaes kondigde donder- dagavond in de raadsvergade ring aan dat het centrum meer en andere financieel aantrekke- door Barend Pelgrim lijke activiteiten gaat ontplooi en. Het stichtingsbestuur van Den Dullaert heeft - met het onlangs gepresenteerde bedrijfsplan in de hand - aangetoond dat om vorming tot een besloten ven nootschap uitstekende kansen biedt om de neerwaartse finan ciële lijn van de laatste jaren tot stand te brengen. Het Dullaert - bestuur heeft daaraan echter de eis verbonden dat het horecage deelte binnen het pand deel blijft uitmaken van de Dullaert- activiteiten. Weemaes repte van 'een zeer in grijpende verandering die de betaalbaarheid van Den Dul laert aanzienlijk verbetert'. Hij heeft donderdag, tijdens over leg met het bestuur, gevraagd de nieuwe doelstelling concreet te formuleren in een onderne mingsplan. Zo'n plan is de wet houder bij een vorig gesprek reeds toegezegd. Nieuwe markt De verandering tot commerciële onderneming heeft volgens Weemaes grote consequenties voor de organisatiestructuur en de eigendomsverhouding tus sen het centrum en gemeente. „Maar het is duidelijk dat de cluster welzijn en cultuur, één van de doelgebieden van Den Dullaert, een bijna verzadigde markt is." Het stichtingsbe stuur heeft aangetoond dat er nieuwe markten in het verschiet liggen om het centrum meer rendabel te maken. Op dit mo foor René Hoonhorst AXEL - In de ontmoetingsruim- lenaast de Axelse moskee wordt roor vier uur 's middags niet ge stookt, heeft het dagelijks ge meentebestuur onlangs met ïertegenwoordigers van de Turks Interculturele Vereniging ifgesproken. Mocht de kachel toch voor het eind van de mid- dag aangaan dan waarschuwt een onderwijzer van de naast liggende basisschool Sint Anto- nius de gemeente waarna actie Til zal worden ondernomen. otl' Wethouder J. van Schaik verze kerde CDA'er A Kesbeke donderdagavond tijdens de 1118 raadsvergadering dat het ge- ",a meentebestuur klachten van de Smt Antoniusschool serieus neemt. Kinderen zouden last le hebben van stank- en rookover- ;ast door het verbranden van ge- a rarfd en geplastificeerd hout in de moskee naast de school. Het iestuur van het Turkse ontmoe tingscentrum heeft weliswaar •,aker laten weten rekening te «ülen houden met de klachten ran de school. Van Schaik: Haar niet iedere individuele azoeker van het centrum is van ie afspraak op de hoogte. En zo iemand koude voeten rijgt, gooit hij een stuk hout op rt vuur." e wethouder stelde dat het oeilijk is om wettelijk iets te rn het stoken te doen. Milieu- chnische onderzoeken zouden iel te langdurig zijn en dezelf- klachten zijn ook elders in de imeente te vinden. Het ont- oetingscentrum heeft de be- ihikking over veel (inferieure) randstof, omdat het gratis af- alhout krijgt van een hobby- oorSheila van Doorsselaer iiS VAN GENT - De Sasse idsleden zijn het wachten op kjstelling van het subsidiebe- sd beu. Alle partijen, behalve iet CDA drongen donderdag ijdens de raadsvergadering aan «peen nieuw subsidieplan voor ias van Gent. De raadsleden then hun stekels op naar aan- tiding van de karige subsidie an 500 gulden, die de Werk- roep Gehandicaptenbeleid is oegezegd. >Wij hebben een dringende be- loefte aan bijstelling van het ubsidiebeleid. Het verbaast mij eerlijk gezegd dat we nog een wijzigingen hebben gekre- enzei PvdA fractievoorzitter de Meyer. Zijn collega E van iulle van Gemeentebelangen Iroot Sas (GGS) viel hem bij. kn Hulle: „Er wordt al veel te mg gezegd: 'Het komt eraan', aar daar komt dus niks van te- icht." >e CDA-fractie was van me- ing dat er rustig op het subsi- tebeleidsplan moet worden wacht. A Obrie: „Goed, 500 lilden is niet veel, maar het be- ikent wel een verlichting in de Bsten voor de werkgroep." VD-fractievoorzitster M. parreboom was verbolgen fer de toon van het raadsvoor- d: „Het is mij echt in het ver eerde keelgat geschoten dat de erkgroep te weinig zou hebben edaan om op eigen kracht geld ij elkaar te zamelen. Daar lopt niets van." erantwoordelijke wethouder •Spuesens bood voor deze zin lede haar excuses aan en hoop- de raadsleden enthousiast te "aken met de toezegging dat de 'erkgroep aanspraak kan ma- mop een activiteitensubsidie, lke keer als ze iets organiseert, omt ze in principe in aanmer- voor subsidie. Dit maakte f wrevel van de raadsleden al kmaar erger. De Meyer: „Wat topt u over u af. Straks komen Be verenigingen vragen om ac- dteitensubsidie." Volgens parreboom raken verenigin- hun onafhankelijkheid *ijt als zij steeds bij de ge rente moeten aankloppen tor subsidie. puesens beloofde dat er op °rte termijn gekeken zal wor- to naar aanpassingen in het •bsidiebeleid, maar voegde er toe dat het geheel er wel- cht niet anders en beter komt d te zien. Het beleid wordt al- *n anders ingevuld. winkel aan de overkant. „Door streng de hand te houden aan de nieuwe afspraken, en met de zo mer in aantocht, moeten de pro blemen voor de school binnen kort echter zijn verdwenen", hoopte Van Schaik. HULST - De gemeenteraad van Hulst is donderdagavond unaniem akkoord gegaan met de ruim 16 miljoen gulden kos tende plannen voor de nieuw bouw van het Reynaertcolle- ge- Het gebouw en de gronden van het Maristenklooster aan de Carmelweg worden voor één Groen licht nieuwbouw Reynaert symbolische gulden verkocht aan de Stichting Katholiek Voortgezet Onderwijs Hulst. Het hoofdgebouw van het klooster wordt grondig gere noveerd en aangepast aan de noden van deze tijd, terwijl aan de achterzijde een volledig nieuwe aanbouw komt. Inclu sief een nieuwe gymnastiek zaal plus de aanleg van voor zieningen rond het gebouw (b estrating, groen) komen de kosten voor de nieuwe middel bare school op 16,2 miljoen. De gemeente draagt er zorg voor dat de wegen rondom het gebouw (Zandstraat, Zoute- straat en Carmelweg) geschikt worden gemaakt voor scholie- renverkeer. -Wethouder van ruimtelijke ordening W. Kay- ser bevestigde tijdens de raad nogmaals dat naast de school- voorziening verdere bebou wing tussen het klooster en de Truffinoweg (Blaauwe Hoeve) uitgesloten blijft, ook in de toekomst. De bejaardenwoningen, zoals aan de Canadalaan in Sas van Gent, krijgen een grotere bijkeuken en een tweede slaapkamer. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Woningbouwvereniging RZ VW uit Axel begint vanaf april met het aanpassen van 115 be jaardenwoningen in heel Zeeuws-Vlaanderen. Aan de Canadalaan in Sas van Gent wordt begin april een huis verbouwd dat zal dienen als 'kijk-woning'. Bewoners van bejaardenwoningen in de regio mogen hun mening geven over de aanpassingen. Keuren zij het resultaat goed, dan worden ook de andere wonin gen verbouwd. De huidige bejaardenwoningen van het type zoals in de Canadalaan voldoen niet meer aan de eisen van de ze tijd. Dergelijke huisjes zijn ook te vinden in bij voorbeeld Clinge, Sint Jansteen, Kloosterzande en KoewachtDe woningen herbergen een kleine bijkeu ken, met weinig bergruimte en slechts één slaapka mer. zodat blijven logeren bijna onmogelijk is. In plaats van de huizen helemaal af te breken, kiest de RZVW voor het gedeeltelijk aanpassen van de wonin gen. Aannemersbedrijf Van der Poel verbouwt de ber ging tot tweede slaapkamer en bouwt een nieuwe bijkeuken aan die twee keer zo groot zal zijn als de huidige berging. Eerder deed de woningbouwvereniging een proef met een bejaardenwoning in Lamswaarde, maar dit expe riment kreeg geen navolging. „Ik heb het idee dat ons plan nu voldoet aan de wensen van de bewoners en dat we ook de andere woningen in ons bestand kunnen aanpassen. Mocht de doelgroep niet tevreden zijn, dan bekijken we nog eens wat we kunnen aanpakken, maar ik denk niet dat het nodig is", zegt E. Merckx, hoofd rayonbeheer van de RZVW. In eerste instantie worden alle bejaardenwoningen die leeg komen te staan aangepast, maar bewoners die willen dat hun eigen huurhuisje ook wordt aange pakt, kunnen daar om vragen. Merckx: „De bewoners moeten dan wel rekening houden met overlast. Ze hoeven hun huis niet tijdelijk te verlaten, maar bij het slopen en weer opbouwen krijgen ze wel te maken met stof- en geluidsoverlast." door Ben Jansen MIDDELBURG - Bij de vast stelling van normen voor ver vuilende stoffen in het water moet rekening worden gehou den met het effect ervan in ver schillende soorten water. Cad mium is bijvoorbeeld voor vissen in zoet water veel giftiger dan in zout water. Dat komt doordat dit zwaar metaal zich in zoet water chemisch anders ge draagt dan in zeewater. Norm stelling op grond van de meest giftige vorm waarin vervuilen de stoffen kunnen voorkomen, verdient dan ook aanbeveling. Deze conclusie trekt Wies Vonck uit Sint-Jansteen in zijn proef schrift over de effecten van het zoutgehalte in het water op de giftigheid van cadmium en op het mechanisme van vissen om hun bloedsamenstelling te rege- Leerlingen muziekschool len. Vonck, thans projectleider integraal waterbeheer bij Rijks waterstaat in Zeeland, heeft zijn onderzoek uitgevoerd in het veldstation Jacobahaven op Noord-Beveland op de Delta wateren. Vonck (35) wilde met zij n onder zoek meer inzicht krijgen in de giftige werking van stoffen op zoutwaterorganismen. Ook ging hij na of er verband bestaat tussen het zoutgehalte en de ge voeligheid van vissen voor gifti ge stoffen. In Nederland wordt geen onderscheid gemaakt tus sen waterkwaliteitsnormen voor zoet dan wel zout water. Ook probeerde Vonck antwoord te krijgen op de vraag of ziekten bij vissen in de buurt van afwa- teringssluizen een gevolg kun nen zijn van een combinatie van wisselingen in zoutgehalte en verontreinigingen. Het onderzoek heeft zich toege spitst op twee vissoorten die over aanpassingsmechanismen beschikken om in zoet en zout Bot water te overleven: de subtropi sche tilapia en de inheemse bot. Het zogenaamde osmoregula- tieproces stelt deze vissen in staat ionen tussen omgeving en lichaam uit te wisselen, zodat him bloedsamenstelling weinig wordt beïnvloed door zoet dan wel zout water. Gebleken is dat de tilapia het best groeit in brak water. Daar hoeft het minst ge reguleerd te worden, zodat er veel energie voor groei over blijft. Op vijf plaatsen in Westerschel- de, Oosterschelde en Zoommeer hebben Vonck en degenen die aan zijn onderzoek hebben mee gewerkt, botten gevangen. Deze vissen bleken in water met ver schillende zoutgehalten zeer ef ficiënt in staat hun bloed op een voor botten ideale samenstel ling fe handhaven. Een wisse lend zoutgehalte maakte de vis sen evenwel gevoeliger voor cadmium dan soortgenoten die dezelfde hoeveelheid van het zwaar metaal alleen in zout wa ter te verwerken kregen. Stress Vonck stelde ook een groot ver schil vast in de bloedsamenstel ling van vissen die in de Delta wateren waren verzameld en vissen in de laboratoriumsitua tie. Het vangen van de vis met een sleepnet bracht de botten blijkbaar zodanig in de stress dat hun mechanisme om het zoutgehalte van hun bloed te re gelen volledig verstoord raakte. Zijn advies is dan ook daarmee in het vervolg bij visonderzoek rekening te houden. Vonck promoveert dinsdag aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. HULST - Leerlingen uit de ho gere opleidingen van de Hulster muziekschool verzorgen maan dag 29 maart een leerlingencon cert in de historische zaal van Baudcloo. De voorstelling vindt plaats in het kader van de voorbereiding op de instrumentale examens. Bij de voordrachtstukken komt de eigen interpretatie en muzi kaliteit tot uitdrukking. De aanwezigheid van publiek vormt een extra impuls. Aan bod komen onder meer klarinet, viool, dwarsfluit, gitaar, slag werk, blokfluit, accordeon, trombone en piano. Het optre den begint om 19.00 uur door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Sluiskil heeft eind vorig jaar geprobeerd een 39-jarige vrouw in haar woning te ver krachten. Slachtoffer en dader kenden elkaar; ze woonden bij elkaar in de buurt. Een reden voor de officier van justitie C. Fetter om gisteren bij de recht bank in Middelburg eenentwin tig maanden gevangenisstraf, waarvan zeven maanden voor waardelijk, te eisen. De Fetter merkte op dat het slachtoffer zich extra bedreigd moet voelen omdat haar belager in de buurt woont en de vrouw ook nog eens gehandicapt is. Verder woog voor de officier mee dat de verdachte al een strafblad heeft envolledig toe rekeningsvatbaar is voor zijn daden. Ze wil dat hij zich gedu rende zijn proeftijd houdt aan de aanwijzingen van het ZCAD. Een lichtpuntje vond ze dat de man aan zijn verslaving wil werken. De verdachte kampt al jaren met een drugs- en alcoholver slaving. Zijn cocaïne- en drank gebruik zouden volgens hem de oorzaak zijn geweest van de seksuele driften. „Ik wist niet wat ik deed, maar ik heb geen seks met haör gehad", verzeker de hij op de zitting. Op 16 december troffen de twee elkaar in de bus. Toen ze rond elf uur 's avonds in Sluiskil uitstap ten, liep de verdachte achter haar aan en drong bij haar de woning binnen. Ze werd rond haar middel gepakt en na een worsteling belandde het duo in de woonkamer. Daar verscheur de hij haar broek en probeerde haar te dwingen tot gemeen schap. De vrouw verzette zich hevig en zette het op een gillen in de hoop dat haar buurvrouw het geschreeuw zou horen. De ment lijdt het gebouw een ver lies van meer dan acht ton per jaar. Weemaes maakte in de raad overigens kenbaar, dat de komst van een nieuwe sporthal annex gemeenschapscentrum in Kloosterzande voor het Hulster centrum een inkomstenderving van zo'n 50.000 gulden op jaar basis betekent. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het provinciebe stuur moet minder kwetsbaar worden en kan meer kiezers gaan aanspreken. Voorzitter J. van Kemenade van het Inter provinciaal Overleg (IPO) heeft donderdag in Den Haag een hele serie voorstellen gedaan om dat voor elkaar te krijgen. Hij wil onder meer provinciale volks raadplegingen invoeren en er moet een kleiner, slagvaardiger bestuur komen, met eventueel gedeputeerden van buiten. Als het om de omvang van het provinciebestuur gaat. denkt oud-onderwijsminister Van Ke menade aan 35 tot 55 leden. Voor Zeeland met 47 zetels hoeft dat niet zo'n achteruitgang te betekenen, maar een dichtbe volkte provincies als Zuid-Hol land heeft er 83. Voor een slag vaardig bestuur is dat te veel. De ingrijpendste verandering die Van Kemenade wil doorvoe ren, is in de verhouding tussen Provinciale en Gedeputeerde Staten. Momenteel kiezen Pro vinciale Staten uit hun midden gedeputeerden, die als dagelijks bestuurders lid blijven van Pro vinciale Staten. Levendigheid Dit komt, volgens Van Kemena de, de levendigheid en de duide lijkheid niet ten goede. Hij wil toe naar een systeem zoals dat in Den Haag, in de landelijke poli tiek, bestaat. De Tweede Kamer controleert als volksvertegen woordiging de regering, die een eigen bestuurlijke verantwoor delijkheid heeft. En de regering hoeft niet per se uit gekozen ka merleden te worden samenge steld, dat kunnen ook mensen van buiten de politiek zijn. Van Kemenade denkt dat het ambt van gedeputeerde in dit systeem aantrekkelijker zal worden. „Het wervingsveld wordt groter. Er zijn eenmaal mensen die graag volksverte genwoordiger willen zijn en mensen die bestuurlijk actief willen zijn. Die moet je een kans geven." Verkiezingen Als het aan Van Kemenade ligt, hoeven Statenverkiezingen niet meer landelijk op één dag te ge beuren. Hij wil daar niet direct vanaf, maar het moet wel moge lijk worden verkiezingen uit te schrijven als dat nodig is. Als Gedeputeerde en Provinciale Staten bijvoorbeeld niet meer door één deur kunnen, zoals dat landelijk gebeurt als een kabi net valt. Commissaris De commissaris van de konin gin - Van Kemenade is dat in Noord-Holland - behoudt zijn positie. Provinciale Staten krij gen meer te zeggen in de benoe mingsprocedure. Alleen bij zwaarwegende redenen mag de regering van een provinciale voordracht afwijken. En als de commissaris het vertrouwen van de Staten verliest, dient hij 'als regel' ook ontslagen te wor den. Van Kemenade heeft zijn voor stellen in samenwerking met griffier C. Versteden van Noord- Holland gebundeld in het ad vies Herkenbaar Bestuur, met als ondertitel Over dualisme in de provincies. Zijn werk sluit aan bij datgene waarmee de Staatscommissie Elzinga bezig is voor het gemeentelijke be stuur. Voor de zomer wil Van Kemena de in alle windstreken vier dis cussiebijeenkomsten houden, waarna het Interprovinciaal Overleg eind dit jaar tot een standpunt moet komen, onge veer tegelijkertijd met de Staatscommissie Elzinga. In voering van de voorstellen vraagt grondwetswijzigingen, en dat kan nog jaren duren. Maar er kan, aldus Versteden, alvast mee begonnen worden, als provincies willen. KBO Graauw komt bijeen GRAAUW - De Katholieke Bond van Ouderen afdeling Graauw houdt vandaag, vrij dag, de jaarlijkse ledenvergade ring. De bijeenkomst begint om 1330 uur in het plaatselijke gemeen schapshuis. Na het afwerken van de huis houdelijke agendapunten is er een optreden van een senioren zanggroep uit Axel. Zij brengen liedjes uit de oude doos ten ge hore. Sluiskillenaar vertelde op de zitting op dat moment bij zijn positieven te zijn gekomen. „Ik ben ermee opgehouden." Gedragsdeskundigen stelden vast dat er geen seksuele afwij king was. De kans op herhaling wordt niet groot geacht. Wel vinden ze dat de man na zijn de tentie moet worden opgenomen in een verslavingskliniek om af te kicken. De verdachte stemde hiermee in. „Ik vind dat het zo niet langer kan", zei hij. Zijn raadsman E. Smit sloot zich aan bij de eis, waarvan een preven tieve werking uitgaat. De recht bank doet 7 april uitspraak. Door Pascalle Cappetti SLUIS - De jongeren in Aarden burg krijgen hun vurig gewen ste soos. Voor dit doel wordt de gemeentelijke werkplaats op de Markt geschikt gemaakt. De voltallige raad van de gemeente Sluis-Aardenburg stemde don derdagavond in met de realisa tie van deze voorziening. Toen het besluit viel, klonk ap plaus vanaf de publieke tribu ne, waar een tiental jongeren zat. Dat er nog duidelijke afspraken moeten worden gemaakt over het toezicht, het beheer en de beveiliging van de opgestalde goederen van gemeentewerken, staat voor de oppositiepartijen buiten kijf. Oppositiepartijen CDA en Dorpsbelangen en Toe risme stelden zich buitenge woon kritisch op richting wet houder J. Boogaard. Vooral het CDA had aanvankelijk sterke twijfels. Fractievoorzitter L. Kamphuis achtte de locatie ongeschikt vanwege het ontbreken van goede verlichting en goed toe zicht en door de combinatie met de werkplaats. Het bedrag van ruim 28 mille was volgens hem ook aan de lage kant. Er zou vast meer geld nodig zijn om het pand op te knappen. A Basting van D&T had liever gezien dat de jongeren een on derkomen zouden krijgen in het Rommelmarkt in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - Show band Kloortje houdt zaterdag 27 en zondag 28 maart haar jaarlijkse rommelmarkt. De grote voorraad tweedehands spulletjes staat uitgestald in het clubgebouw aan de Emnia- straat in Kloosterzande en in twee speciaal voor deze gele genheid opgebouwde tenten. Liefhebbers kunnen zaterdag vanaf 10 uur snuffelen, 's Avonds om 20 uur begint een bingo. Voor de jeugd is er tevens een fancy fair. De leden van de showband bakken wafels. Zon dag begint de rommelmarkt eveneens om 10 uur. Een half uur later staat een playback- show voor jong en oud op het programma. Het evenement wordt om 19 uur afgesloten met de trekking van de loterij. De opbrengst komt onder meer ten goede aan het instrumenten fonds van de 35 leden tellende showgroep. dorpshuis. „Met dat geld kan ook het gemeenschapscentrum worden aangepast." Wethouder Boogaard vond dat de raad de jeugd het vertrouwen moest gunnen om samen met de gemeente en de stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen goede afspraken te maken. Het krediet was, zo reageerde hij enigszins geprikkeld op de kri tiek, ook bedoeld voor de aanleg van verlichting en voor een deugdelijke afscheiding met de spullen van gemeentewerken. Burgemeester C. van Liere viel hem bij en beloofde dat de raad in een vervolgstadium nader wordt geïnformeerd. Zwembad Op aandringen van WD/Ge meentebelangen werd het voor stel om de tarieven van het zwembad te verhogen aange past. Belgische bezoekers beta len voortaan een tarief dat ge baseerd is op een wisselkoers van 18,5 Belgische frank. Het college had aanvankelijk voor gesteld twintig frank voor een gulden te rekenen. „Klanton vriendelijk en zeer ongastvrij", oordeelde fractievoorzitter F. van Dongen. De WD'er werd bijgevallen door de rest van de raad, met uitzondering van de PvdA A van Kruijssen vond dat de omrekenkoers dan ook voor de parkeertarieven moest worden gewijzigd. Het CDA stemde in met de tariefsverhoging, maar tekende aan dat de fractie de voorkeur gaf aan een procentu ele in plaats van absolute stij ging. „Als jullie dat volgend jaar willen, prima", zei Boogaard daarop. De lagere wisselkoers vond hij ook best. „Maar dan alsjeblieft volgend jaar niet zeuren over de geringere op brengst van het zwembad." TERNEUZEN Samenzang - De Ring Zeeland der Gereformeerde Gemeenten zorgt morgen, zaterdag, vanaf 19.30 uur voor een koor- en sa- menzangavond in de Grote Kerk aan de Noordstraat in Ter- neuzen. De avond staat in het teken van Goede Vrijdag en Pa sen. Naast het gemengd koor 'Met hart en stem' en het kinder koor 'Benjamin' uit Temeuzen verlenen 'Crescrendo' uit Tho- len en "Sursum Corda' uit Krab- bendijke hun medewerking. Bram van Wijck begeleidt de sa menzang. De collecte is bestemd voor het Deputaatschap Israël.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51