Roep om allochtone badmeester PZC varia Blair maakt eind aan Goelag Archipel voor reizend huisdier Handboek helpt bij integratie jongeren Onderzoekers zien taak bij bestrijding seksuele intimidatie het weer Tom Poes en de Vuursalamander Toonder Studio's recept puzzel vrijdag 26 maart 1999 door Harm Harkema Alweer dreigt een symbool van Britse eigenaardigheid te verdwijnen. Hooguit twee jaar nog en dan mogen honden en katten Groot-Brittannië bin nen worden gebracht zonder de verplichte zes maanden duren de quarantaine, een draconi sche maatregel die begin deze eeuw werd afgekondigd in de strijd tegen de hondsdolheid. Landbouwminister Brown komt deze week met een al eer der verwacht voorstel om de verplichte quarantaine voor in te voeren huisdieren te vervan gen door inentingen, bloedtes ten en dierenpaspoorten in de vorm van een microchip. Het werd een keer tijd, zeggen tegenstanders van quarantaine. J aar lij ks gaan er in de 81 door de staat goedgekeurde kennels zo'n vijfduizend honden en drieduizend katten voor een half jaar achter slot en grendel. De afgelopen 25 jaar bijvoor beeld bleek geen van de onge veer 200.000 katten en honden die dit lot hebben ondergaan, hondsdolheid te hebben. De kritiek op de verplichte maandenlange wrede scheiding tussen dier en baasje wordt ook steeds luider. Dierenvrienden zwaaien met onderzoek waaruit bleek dat met name katten in quarantaine-kennels aan stress lijden en er daardoor zowel mentaal als lichamelijk achter uit gaan. Ook bleek dat de afge lopen tien jaar in quaraintaine maarliefst twaalfhonderd huis dieren zijn overleden. Absurd vindt menigeen ook de financië le gevolgen: de verplichte op sluiting kost per dier al gauw zo'n vijfduizend gulden. Het zij n vaak niet de minsten die zich tegen het systeem hebben gekeerd. Het zijn immers vooral rijke Britten met huizen in het buitenland, internationaal ope rerende zakenlieden en diplo maten die er in de praktijk het meest mee te maken hebben. Schrijfster Jilly Cooper is al twaalf jaar niet op vakantie naar het buitenland geweest, omdat ze haar honden niet kan missen. Tragisch is ook het lot van kunstenaar David Hockney, die met zijn dashonden Stanley en Boodge het grootste deel van het jaar in Los Angeles woont. Was de quarantaineregeling er niet geweest, dan was ik al lang teruggekeerd naar mijn geliefde geboortegrond in Yorkshire, zei hij vorig jaar. Fanatiek tegenstander van de regeling is ook oud-gouverneur van Hong Kong, Chris Patten. Patten woont sinds de over dracht weer in Engeland, maar heeft zijn beide Norfolk terriers Whisky en Soda ondergebracht bij vrienden in Frankrijk omdat hij ze niet aan de quarantaine wil blootstellen. De regering Blair heeft nu, in lijn met de tijdgeest, de roep om de afschaffing van de 'Goelag Archipel voor huisdieren' inge willigd. Althans gedeeltelijk. Huisdieren die uit Scandinavië, de Europese Unie, Australië en Nieuw-Zeeland komen, mogen straks na inenting en bloedproef en met elektronisch paspoort vrij het land in. David Hockney in Los Angeles moet nog maar afwachten of dat voor zijn hon den ook gaat gelden. De rege ring onderzoekt nog wat het aanmoet met huisdieren uit Ca nada en de VS. Huisdieren uit de rest van de wereld blijven on derworpen aan zes maanden af zondering. GPD (Advertentie) Door Wim Vonk Na Marokkaanse en Turkse politieagenten, schrijvers, politici en voetballers is het hoog tijd voor de instroom van allochtone badmeesters. Die zijn er nog nauwelijks in de 'wit te' zwembadwereld. Juist zij kunnen een belangrijke bijdra ge leveren aan het voorkomen van ongewenst gedrag, zoals het lastigvallen van meisjes. Vooral groepen Marokkaanse en Turkse jongeren hebben in veel baden de reputatie dat zij zich opdringerig en handtastelijk gedragen tegenover jonge vrou wen. Het opleiden en binnenha len van allochtonen m zwemba den kan daar verandering in brengen, betoogden arts-sek- suoloog en publicist F. Wafel bakker en landelijk AbvaKabo- bestuurster D. Bouguenon gis teren op een congres over veilig heid wat op touw was gezet door de Nederlandse Vereniging van Zwembadmedewerkers (NVZ). ..Het aanstellen van allochto nen is van groot belang om de kwaliteit van de omgang met minderheden te vergroten"', stelt Bouguenon, zelf van Suri naamse afkomst. ..Deze perso nen hebben een voorbeeldfunc tie en dwingen respect af. Zij kennen de cultuur en beheersen de taal. Daardoor kunnen ze be ter communiceren met de al lochtone jongeren." Ze praat het ongewenste gedrag van deze groepen niet goed, maar benadrukt de achtergrond daarvan ..De omgang met vrou wen is in de eigen cultuur be perkt en de zeden van vrouwe lijke familieleden moeten worden beschermd. Het is daar om niet geheel verwonderlijk dat de hormonen van deze jon gens bij het zien van schaars ge klede \Touwen op hol slaan. Maar het kan niet getolereerd worden dat zij meisjes en vrou wen lastig vallen." Bijbaantje De vakbondsbestuurster pleit ervoor jonge allochtonen op een creatieve manier bij het zwem bad te betrekken. „Geef ze een bijbaantje en maak ze medever antwoordelijk voor een goede sfeer door ze deel te laten nemen aan de organisatie van activitei ten." Daarop aansluitend wijst Wa felbakker op de 'Peer-groupbe- nadering', afkomstig uit de Ver enigde Staten. „'Peer' betekent leeftijd, groep, klasgenoot. Uit gangspunt is de leider van een groep enthousiast te maken voor een bepaald doel of activi teit. Als dat lukt. volgt de rest vanzelf." De arts-seksuoloog beklemtoont dat deze methode toepasbaar is voor alle groepen moeilijk grijpbare jongeren die ongewenst gedrag vertonen. „Want het zijn natuurlijk niet alleen allochtonen die voor pro blemen zorgen." In enkele Nederlandse baden wordt al gewerkt met teams van jonge ordehandhavers, gere kruteerd uit probleemjongeren. Dat voorbeeld verdient volgens Wafelbakker navolging. Zinnig is volgens hem ook een cursus of training omgaan met agressie en geweld voor zwembadmede werkers. „Datzelfde gebeurt eveneens in andere sectoren, zo als bij de KLM, sociale diensten en huisartsen. Er is dus al erva ring mee opgedaan." Pedofielen Onder ongewenst gedrag valt ook het lastigvallen van kinde ren door pedofielen. Wafelbak ker: „In het zwembad worden kinderen soms geconfronteerd met onzedelijk gedrag van vol wassenen: een man toonde zijn geslachtsdeel op de glijbaan of iemand masturbeerde onder de douche." Voor het bedrijf Aqua Indoor is dat reden geweest tot een bij zondere maatregel in het zwem bad in Soest, waarmee het be drijf landelijk in de publiciteit kwam. Sinds januari zijn vol wassenen die op woensdagmid dag alleen willen zwemmen niet meer welkom. Zij mogen alleen naar binnen als ze kinderen bij zich hebben. Aqua Indoor hoopt zo pedofielen te weren. Wafelbakker vindt deze aanpak neigen naar discriminatie en een erg overtrokken reactie. „Ik zou een oplossing liever zoeken in een goede instructie van per soneel, het in de gaten houden van verdachte figuren, toezicht bij glijbaan, douches en kleed kamers, goede verlichting en camera's." Hij vindt het pedofiele gevaar zwaar aangezet. „De Buro's Ver trouwensarts ontvangen elk jaar zo'n twintigduizend mei- Tom Poes sliep die nacht slecht en de volgende morgen dwaalde hij al vroeg door de winterse natuur. „Die zogenaamde vuursalamander met z'n astrale plan zit me dwars", dacht hij wrevelig. „Eigenlijk zou ik hem steeds in de gaten moeten houden, want het is een slechtaard, daar ben ik zeker van. Maar heer Ollie vertrouwt hem volkomen en zolang dat zo is, kan ik weinig doen! Hij was gisteren iets van plan - en wie weet, wat hij vannacht heeft uitgehaald." Zo denkende was Tom Poes aan het einde van een weg gekomen en nu merkte hij, dat hij op de driesprong voor het oude kerkhof stond. De wind floot ijl over de doodse omgeving - en in deze verlatenheid trok een stilstaande motorfiets zijn aandacht. „Tjonge!" mompelde Tom Poes. „Een politiezijspan! Wat doet dat hier?" Hij haastte zich nieuwsgierig naar de driewieler en bleef toen ver baasd staan. Geen wonder. In het bakje zat de agent Dompers rustig te slapen. Ondanks het frisse weer had hij zich van pet en jas ont daan. Het was duidelijk dat hier geen sprake was van verkeersrege ling of ordedienst en Tom Poes bedacht zich dan ook niet, maar schudde de laars van de politiebeambte krachtig. „Hela!" riep hij. „Word wakker! U zult kou vatten!" De ander staakte zijn gesnurk en sloegmat de ogen op. Een ogenblik staarde hij met suffe blik naar de trieste omgeving, maar toen veer de hij overeind. „W-wat moet dat?" riep hij geschrokken uit. „Wat doe ik hier?" „Ja", zei Tom Poes kalm. „Wat doet u hier?" „Ik hoor hier helemaal niet", hernam de agent Dompers met dikke stem. „Ik hoor op wacht te staan in Bommelstein voor bijstand van de heer Dorknoper! Wie heeft me dit geleverd?" ZATERDAG Hoog water Laag water 27 MAART uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 10.40 16623.19 154 04.26 159 17.15 1:-' Terneuzen 10.55 189 23.37 178 04.45 166 17.36 16! Bath 11.49 227 05.36 192 18.27 18 Roompot Buiten 10.40 12723.20 111 04.35 129 17.40 12! Z'zee/Colijnsplaat 12.05 133 05.25 138 18.15 18! Stellendam Buiten 10.52 121 23.31 103 04.26 084 16.50 0" Wemeldinge 12.10 150 05.35 149 18.20 1 Krammersl. West 12.00 144 05.30 14318.30 li Europa: Plenspartij door Wim Vonk Hoe ver ga ik met mijn aanpassing aan Nederland? Mag ik een relatie aangaan met een Nederlandse meid of jongen? Moet ik maagd zijn om te trouwen met een mos lim? Kan ik vijf keer per dag bidden en toch 's avonds uitgaan? Dit zijn voorbeelden van levensvragen waarmee Turkse en Marokkaanse jongeren in Nederland worden geconfronteerd. Ze staan opgetekend in het vorige week ver schenen handboek van het Brabants Steun punt Jeugdwelzijn. De uitgave gaat uitvoe rig in op levensbeschouwelijke thema's uit de leefwereld van Turkse en Marokkaanse jongeren tussen de 15 en 25 jaar en is be stemd voor begeleiders uit het jeugd- en jongerenwerk. In de map staan uitgewerkte ideeën voor ac tiviteiten om in gesprek te komen met jonge Turken en Marokkanen over onderwerpen als vriendschap en relaties, toekomstplan nen en de beleving van de islam in Neder land. Bovendien is werkmateriaal ontwik keld: videofilms met handleiding, een fotospel en een levensloopspel. Samensteller M. Lammers interviewde tientallen jonge allochtonen en medewer kers van Turkse en Marokkaanse organisa ties. Tijdens die gesprekken werd haar duidelijk dat de islam nog steeds een be langrijke rol speelt bij de bepaling van de culturele en religieuze identiteit van de jon geren. Lammers: „Hun probleem is dat zij in de Nederlandse samenleving te maken hebben met waarden en normen die sterk afwijken van de thuissituatie. Ze leven feitelijk in twee culturen. Dit plaatst hen voor de vraag hoe zij de gedragsregels van thuis, die vaak zijn gebaseerd op de islam, moeten hanteren in de Nederlandse maatschappij. Dat kan leiden tot grote spanningen." Lammers weet dat begeleiders van Turkse en Marokkaanse jongeren huiverig zijn om gespreksgroepen over levensbeschouwelij ke onderwerpen te organiseren. „Het over heersende idee is dat ouders en moskeebe stuurders dit afkeuren en de jongeren zullen verbieden nog een voet over de drempel van een jongerencentrum te zetten. Daarom moet tevoren duidelijk worden gemaakt dat de geloofsachtergrond van de jongeren wordt gerespecteerd." Ze heeft in het handboek vier programma's uitgewerkt, die elk drie of vier bijeenkom sten beslaan. De thema's zijn beeldvorming, relaties, geloof en het dagelijks leven en toe komst. Stuk voor stuk onderwerpen die al lochtone jongeren sterk bezig houden en die in hoge mate bepalend zijn voor de vorming van hun identiteit. GPD Hans Belterman Salade met gemarineerde mosselen Het is weer tijd voor mosselen uit 't potje. Verse mosselen zijn niet of nauwelijks meer verkrijgbaar. Het seizoen is eigenlijk al voorbij. Goed uitgelekte mosselen lenen zich goed om te combineren met een aardappelsalade. Maaltijdsalade voor 4 personen: 2 potjes gemarineerde mosselen, uitgelekt ca. 450 gram; 6 grote aardappelen (vastkokers); zout; 3 eetl. mayonaise; 2 eetl. fijngehakte peterselie; 2 bos uitjes, ragfijn gesnipperd; 1 eetl. ragfijn gehakte zoetzure augurk; 2 theel. kruidenazijn; 2 eetl. (zonn- ebloemlolie; ca. 200 gram krulsla in kleine stukjes; 2 tomaten (ontveld), vruchtvlees in blokjes. Laat de mosselen uitgespreid vrij langdurig op een grote zeef uitlekken. Schep ze elk kwartier even om. Snijd de aardappelen in blokjes van 0.5 cm. Zet ze op met ruim kokend water waaraan wat zout is toege voegd. Laat ze 5 minuten koken. Doe ze over in een vergiet en laat ze uitlekken. Roer in een kom mayo naise met 1 eetlepel peterselie, bosuitjes en augurk goed los. Schep de warme aardappelblokjes erdoor en laat alles koud worden. Schep de aardappelen wel van tijd tot tijd even om. Maak de dressing voor de mosselen door eerst kruidenazijn te vermengen met wat zout en peper. Blijf roeren tot het zout is opge lost. Klop daarna de olie erdoor. Schep de mosselen door de dressing. Strooi 1 eetlepel peterselie erover en schep ze nogmaals om. Spreid de sla uit over de spiegels van de borden. Schep de mosselen er als bergjes in het midden op. Schep de aardappelsalde rond de mosselen. Be strooi de mosselen met de tomatenblokjes. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd wit- of bruin- brood bij en zet een schaaltje met boter(balletjes) op tafel. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied dingen van lichamelijk geweld en ernstig geestelijk of seksueel misbruik van kinderen, voor een groot deel gepleegd door ouders of verwanten. In dat licht be zien, beleef ik het meemaken van een exhibitionist en een masturbant als een minder zwaar risico. Dat kan zich bo vendien ook in een stadspark voordoen en is nooit helemaal uit te bannen. Het is voor nie mand leuk om mee te maken, maar het hoeft niet te leiden tot een blijvende deuk in een kin derleven." GPD Allochtone badmeesters kunnen een bijdrage leveren aan het voorkomen van ongewenst gedrag in het zwembad. foto Cees Zorn/GPD Doorloper Horizontaal:1Verlangen, Oudnoors hofdichter; 2. muggenlarve, brandstof; 3. dik vloei baar (van spijzen), deel v.h. oor; 4. zwak, schoenvorm; 5. hartstocht, vrouw; 6. bevlieging, ziek; 7. duidelijk, rustteken; 8. tropische vrucht, programmapunt; 9. rivier in Italië, reeks; Griekse godin, dag en nacht; 11. talrijk, rivier in Ita lië; 12. via, enig; 13. Frans schilder, vis. Verticaal:1. Windrichting, treurspel, overal; 2. hengsel- vat, afzonderlijk, schortje; 3. ontkenning, vertrouwd, cijfer; 4. olifantssnuit, dus (Latijn), Ierland; 5. rustig, voetbalpool, ondeugend; 6. vaartuig, eenmaal, zeker per soon; 7. wandelweg, vaste regel, ontvangtoestel; 8. wa terplant, jam, bloedvat; 9. ri viermonding, dunne strook van stof of metaal, grote bijl. XVERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 26 MAAHT j In West- en Zuid-Europa blijft het niet droog. Integendeel, opvf schillende plaatsen gaat een grote hoeveelheid regen vallen. In het noorden van Spanje en Portugal vallen enkele stevige btf In Midden- en Zuid-Frankrijk is het bewolkt en vooral aan de noordkant van de Pyreneeën en west en zuid van de Alpen vcit veel regen. Hieren daar kan ook onweer voorkomen. In de noo# westelijke helft van Frankrijk is het droog en er is zelfs vrij veelt? In Italië worden stevige (onweers-)buien verwacht, maar in de# klaringen kan het kwik nog oplopen tot rond 16 graden. Met uit zondering van de Balkan is het in de oostelijke helft van Europa nog steeds droog en vrij zonnig en de temperatuur stijgt naaro? geveer 16 graden. Op de Britse eilanden zijn flinke opklaringen? er valt slechts een enkele bui, maar in Ierland is het bewolkt ent? gaat er vanuit het westen regenen. Het zuidoosten van Duitsla# houdt het droog en de zon schijnt er flink. Het noorden en west?' krijgen meer wolkenvelden over zich heen waaruit enige regen gaat vallen. Boven Zuid-Scandinavië houdt zich een storing op Hierdoor valt op verschillende plekken wat regen. In de noord# ke helft is het droog en er is veel zon. De temperaturen variëren van 0 graden in het noorden tot plaatselijk 8 graden in het zuid®"- Oplossing donderdag: Zwaan, prins, spoed, graat, drevel, spaan, schip, palet, snoek, grond, koning, dreef, natie, marter. Het citaat is van Sir Thomas Browne: "Er schuilt een an dere man in mij die kwaad op mij is". Voor de laatste dagen van maart is er Door: Klaas Dros zonnig nieuws. Bijna alle computer modellen suggereren een aangenaam scenario met weinig of geen neerslag. Bovendien Iaat ook de zon zijn gezicht zien. Gisteren was het lange tijd zonovergoten, maar later op de dag nam de bewol king toe. Ook vandaag is er nog vrij veel bewolking met tijdens de vroege ochtend kans op wat regen. De boosdoener is een storing, maar die trekt vanochtend al de regio uit. Het grootste deel van dé dag is het daarom droog en klaart het bovendien vanuit hetweste- op. De maximumtemperaturen liggen rond 10 graden bij een wes telijke wind, later tijdelijk noordwest. Vanavond en vannacht ishet uiteindelijk helder en kan het aardoppervlak goed afkoelen. De temperatuur zakt naar 2 tot 5 graden, waarbij de 5 bestemt is voor locaties dichtbij het kustwater. Plaatselijk kan zich mist vor men, van het type bovenlucht zichtbaar. Wind staat er niet of nau welijks. Zaterdag belooft een zonnige en rustige dag te worden. Met ruggesteun van de zon wordt het 's middags 11 gra den bij weinig wind, zwak tot matig uit het zuidoosten. Dergelijke temperaturen zijn heel normaal voor de laatste dagen van maart. Waarschijnlijk voelt het nog wat warmer aan ook, omdat er weinig wind staat. Zondag draait de wind naar het noordoosten en wordt vochtigere lucht aangevoerd. Het extra vocht heeft te ma ken met een oude storing. Het blijft overwegend droog, maar de zon heeft het moei lijker. Na het weekeinde is het een mix wolkenvelden en zonnige perioden en tempe raturen rond 11 graden. Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 11° 11° 11° 12° min. 4° 5° 5° 6° wind ZO 3 NO 3 NO 3 Z 3 Maan vrijdag onder 19.06 zaterdag op 6.32 vrijdag onder 4.01 zaterdag op 14.06 Nautisch bericht De zuidwestelijke wind, later westelijk is meest matig, 3 Beaufort, Het zich is goed, in mist tijdelijk slecht. De temperatuur van het kustwater is circa 7 graden. Waterstanden VRIJDAG 26 MAART Hoog water uur cm uur cm 09.16 161 22.05 137 09.35 184 22.26 159 10.25 221 23.12 195 09.25 124 22.10 098 Z'zee/Colijnsplaat 10.25 129 23.15 106 Stellendam Buiten 09.32 117 22.15 092 Wemeldinge 10.35 146 23.25 121 Krammersl. West 10.35 141 23.20 116 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten uur 03.01 03.20 04.16 03.00 04.05 160 15.46 151 168 15.53 156 194 1 6.56 186 130 15.45 15 137 16.50 16 03.04 086 15.39 066 04.05 149 16.50 14 03.55 144 16.45 136 Zeeland: Zonnig nieuws

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4