iipzc Zuidchemie stapt naar rechter Dorpssuper weg uit Vogelwaarde Busregeling en abri's in het nieuw Celstraf geëist voor ontucht met nichtjes Weekmarkt blijft wellicht op z'n plek Aan sociaal plan van Cokesfabriek hangt nog geen prijskaartje GOES <4)\\23 zeeland 19 ikunstmestfabriek verzet zich tegen woningbouw op Kanaaleiland vrijdag 26 maart 1999 Mjoor Sheila van Doorsselaer )SAS VAN GENT - Kunstmest- (abrick Zuidchemie aan de Sasse VVestkade stapt naar de techter om een voorlopige voor- nening aan te vragen tegen de touw van een appartementen- complex op het Kanaaleiland. Zuidchemie heeft daarnaast sok een bezwaarschrift inge diend bij de provincie tegen de door de gemeente afgegeven bouwvergunning. K. Horstra, directeur van Zuidchemie, wil desnoods doorgaan tot aan de Hoge Raad om de komst van de iroontoren tegen te houden. Zuidchemie verzet zich al sinds de wijziging van het bestem- baj-i singsplan tegen alle bouwacti viteiten die op het Kanaaleiland suren gepland. Zo is ook de iomst van een restaurant nabij de passantensteiger afgeketst. He kunstmestfabriek vreest coor klachten van de bevolking k verband met stankoverlast. J)e wijziging van het bestem- jko ddij Terneuzen start hertaxatie alle onroerend goed IERNEUZEN - Inspecteurs tan de taxatiebureaus Fiscal Control en Kafi bv beginnen de- jeweek met de hertaxatie van wningen en bedrijven in de ge- aeente Terneuzen. De hertaxa tie van onroerend goed vormt voor de gemeente de basis voor nieuwe onroerend-zaakbelas- tingtarieven. rstó fer wijk worden woningen en etó. bedrijven door de inspecteurs vj, geïnventariseerdBegonnen sordt in de Serlippenspolder, 3en[j Zuidpolder en het bedrijventer- i-aj Mn Handelspoort. Huiseigena- )etg ien en bedrijfsvoerders dienen er rekening mee te houden dat Cen, de inspecteurs op bepaalde ver plaatsen metingen moeten ver- (jj pichten. De inspecteurs zijn toorzien van een door de ge- peente verstrekt legitimatiebe- K* nc|e. De inventarisatie van de onroe- bam rende goederen in Terneuzen ;tieb leemt circa vijf maanden in be- 1 a|,dag. Daarna volgt de hertaxa- ie.De nieuwe waai'den worden djtanaf 2001 voor belasting- jrondslagen gebruikt. mingsplan was in eerste instan tie al niet juist. Er mag in een straal van 700 meter van indu strie geen woningbouw worden gepleegd en de afstand tussen ons bedrijf en het Kanaaleiland is beduidend minder", zegt Horstra. Zuidchemie kreeg enkele maan den geleden toestemming van de gemeente om de schoorste nen te verhogen, maar dat doet volgens Horstra niets aan de zaak af. Horstra: ,,Dat verzoek hebben wij enkel uit milieu overwegingen ingediend." Verrast De gemeente werd enigszins verrast door het bezwaarschrift omdat dit op de laatste dag van de reageertermijn werd inge diend. Toch is burgemeester J. Lonink ervan overtuigd dat het appartementencomplex er komt. Lonink: „Aannemer Van der Poel mag beginnen met bou wen als de voorlopige voorzie ning wordt afgewezen. Er rest nog wel het gevaar dat de Hoge Raad alsnog zal besluiten dat het bezwaarschrift wordt goed gekeurd. De aannemer heeft al aangegeven niet op de uitspraak van de Hoge Raad te wachten, want hij heeft al tien gegadig den die een appartement willen kopen." In het ergste geval bestaat de kans dat Sas van Gent dus met een appartementencomplex komt te zitten waarin niet ge woond mag worden, maar de aannemer neemt dit risico voor lief. Vermoedelijk zal Van der Poel direct na de uitspraak van de rechter over de voorlopige voorziening beginnen met de bouw van de 18 appartementen. Buurman Lonink vreesde nog even dat Zuidchemie zich ook zou gaan verzetten tegen de komst van het outletcentrum op het per ceel naast de kunstmestfabriek, maar volgens Lonink ziet Zuid chemie daarvan af. Lonink: „Zuidchemie heeft altijd gewe ten dat er ooit een buurman zou komen." Van alle stankklachten die in Zeeland binnenkomen, komt dertig procent voor reke ning van Zuidchemie. Volgens Lonink heeft het bedrijf de klachten echt aan zichzelf te danken. Lonink: „Moeten ze maar niet zo stinken." Met de Meermarkt verdween ook het postkantoor uit Vogelwaarde. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Winkel weg, post agentschap weg. Zomaar, in één klap, is Vogelwaarde twee van zijn belangrijkste voorzieningen kwijt. Enkele weken gele den sloot de Meermarkt aan het pleintje achter de kerk van Stoppeldijk zijn deu- Met name de oudere bewoners van het dorp zijn het slachtoffer van de winkel sluiting. „Die nemen niet zomaar de auto, zoals jongere mensen", schetst een be woonster van Vogelwaarde. Burgemees ter van Hontenisse, Th. Steenkamp, gaat onderzoeken of het postagentschap Vo gelwaarde niet gehandhaafd kan blijven en zal daartoe KPN benaderen. Fractievoorzitter van Progressief Honte nisse, G. Kamminga, vindt het een uiter mate trieste zaak dat 'zelfs voor een plaats met een grootte van Vogelwaarde Post kantoren bv blijkbaar niet bereid is op de bres te springen'. Een woordvoerder van Postkantoren bv meldt echter dat er wordt gezocht naar een alternatieve ruimte voor het agentschap. Ook de sluiting van de Meermarkt hoeft niet definitief te zijn. De Prisma-Food- groep, leverancier en franchiser van de winkel in de Esdoornstraat, is druk op zoek naar een ondernemer die zijn kansen wil wagen in het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp. Pak koffie Door het opdoeken van de dorpssuper res ten er nog maar twee zaken om wat le vensmiddelen te kopen: slagerij Lambert en bakkerij Van Leuven verkopen naast hun gebruikelijke nering ook het pak kof fie of suiker. Maar voor het meer uitge breide assortiment voeding en huishoud- middelen is winkelend Vogelwaarde voortaan aangewezen op Zaamslag, Kloosterzande, Axel of Hulst. De klagen de dorpelingen hebben dat volgens super markteigenaar A Neve uit Kloosterzande over zichzelf afgeroepen. „De mensen kochten er niet echt veel. Het is natuurlijk ondememersrisico om in het dorp winkel te houden, maar de plaatselijke bevolking moet wellicht ook de hand in eigen boe zem steken: men gaat gewoon naar andere plaatsen boodschappen doen." Neve is door Prisma Food als eerste bena derd om de handel in Vogelwaarde over te nemen. Maar dat zou zoveel extra werk meebrengen, dat zijn eigen Golff Super in Kloosterzande er waarschijnlijk onder zou lijden. Formulemanager van Prisma, M. Kooper, onderhandelt inmiddels met enkele partijen, maar vooralsnog is geen van allen bereid toe te happen. VVD laakt kritiek op kokkelvissers DEN HAAG - Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) is volgens de WD-kamerleden J. Geluk en A J. te Veldhuis z'n boekje te buiten gegaan, door forse kritiek te le veren op de mechanische kokkel visserij. Het NIOZ meldde vorige week dat de gevolgen van die visserij in de Waddenzee veel erger zijn dan het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) doet voorkomen. Het Productschap Vis reageerde fu rieus. Ook de liberalen vinden de opstelling van het NIOZ 'on aanvaardbaar'. Zij vroegen verantwoordelijk minister L. Hermans van Onderwijs en staatssecretaris G. Faber gisteren om uitleg. Staatssecretaris Faber heeft de Tweede Kamer nog laten we ten dat 'het uitkopen en daarmee afschaffen van de mechani sche kokkel visserij niet aan de orde is'. Een besluit valt pas als het onderzoek naar schadelijke effecten in 2003 is afgerond. Dief hoeft niets te betalen DEN HAAG - Een 29-jarige verdachte die twee weken gele den bij het Haags gerechtshof bekende dat hij in Vlissingen een volgeladen vrachtwagen had gestolen, hoeft het gedu peerde bedrijf Mechielsen geen schadevergoeding te betalen. De verdachte vond het oneerlijk dat hij alleen de gevraagde tienduizend gulden moest ophoesten, omdat de twee mededa ders niet zijn gepakt. Gisteren verklaarde het hof de eis tot schadevergoeding niet ontvankelijk. Mechielsen kan nog naar de civiele rechter stappen om het geld te eisen. Overlast Lovenpolder blijft duren HOEK - Buurtvereniging Lovenpolder Leefbaar voelt zich niet serieus genomen in haar klachten over de overlast van de bedrijven Elsta, BOC en Dow Benelux. De vereniging meldt dat afspraken en toezeggingen niet worden nagekomen, en dat brieven gericht aan het ministerie van VROM worden be antwoord via Elsta. Dat noemt de vereniging 'een bedenkelij ke situatie'. De omwonenden klagen al maanden over het ge luid, de stoom en de neerslag die de bedrijven produceren. De klachten leiden onder meer tot slaapproblemen, iets waaraan de 25 meter hoge muur die Elsta heeft laten optrekken geen verandering heeft gebracht. Vergunning voor meer varkens HENGSTDIJK - Het dagelijks bestuur van Hontenisse wil een landbouwer in Hengstdijk de gelegenheid geven zijn var kenshouderij aan de Kerkstraat uit te breiden, van 300 naar 420 dieren. De uitbreiding kan binnen het bestaande bouw blok gebeuren en blijft volgens de gemeente binnen de toe laatbare milieubelastingsgrenzen. De aanvraag voor de Wet Milieubeheer ligt de komende vier weken ter inzage op het ge meentehuis. Verkeersbord omver gereden TERNEUZEN - Bij een eenzijdige aanrijding woensdag avond op de Axelse Kinderdijk moest een verkeersbord het ontgelden. De 65-jarige Terneuzenaar reed door na het onge luk. Hij werd met zijn auto, die olie verloor, in de omgeving aangetroffen met een lekke band. Controle wees uit dat de man zijn rijbewijs niet tijdig had laten verlengen. Hij kreeg een proces-verbaal. Fiets vernield HULST - De city bike van een 16-jarige scholiere uit Sint- Jansteen is woensdag vernield. De fiets stond in de stalling van haar school aan de Tivoliweg. De schade bedraagt enkele honderden guldens. Lijn 5 stopt vanaf juni ook in de Axelsestraat in Terneuzen. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Openbaar vervoersmaatschappij ZWN begint vanaf zondag 30 mei met de nieuwe dienstregeling. Op verzoek van de passagiers heeft ZWN nu ook de Axelse straat in Terneuzen opgeno men in de route Oostburg- Hulst (lijn 5). Firma Alrecon heeft begin de ze week aan de kop van de Ax elsestraat, ter hoogte van het belastingkantoor, aan weers zijden van de weg gloednieu we abri's gezet. Lijn 5 wordt een uursdienst vice versa en rijdt elke dag, behalve zondag. Vanaf het Stadhuisplein komt de bus via de smalle straatjes bij de bibliotheek en het poli tiebureau op de Axelsestraat terecht. Ter hoogte van de Ja cob Catsstraat slaat de bus weer af. In de kern van Terneuzen ko men op termijn 24 nieuwe abri's te staan. Alrecon draagt zorg voor de verlichting, on derhoud, herstel van schade en heeft van de gemeente toe stemming gekregen een van de glazen wanden te voorzien van reclame. De oude wachthuis jes worden neergezet op plaat sen waar wel een bus stopt, maar nog geen abri staat, zoals De Knol bij Sluiskil en Drie wegen bij Biervliet. Met het ingaan van de nieuwe dienstregeling behoren ook de problemen rond lijn 2 (Bresk- ens-Brugge) tot het verleden. Deze lijn was altijd het zor genkindje van ZWN, omdat passagiers vaak net de boot bij Breskens misten. Reden daar van was dat de bus bij de opst applaats in Brugge moest wachten op het arriveren van de treinen en zodoende niet op tijd bij het eindpunt kon zijn. De PSD had oor voor de klach ten van ZWN en liet de veer boot vijf minuten later ver trekken, maar dat leidde weer tot een stroom klachten van de eigen passagiers. Daarna werd de dienstregeling weer als voorheen. Omdat de vertrek tijden van de Belgische treinen zijn aangepast, kan de ZWN de passagiers weer verzekeren dat zij op tijd hun bestemming in Vlissingen kunnen berei ken. IDDELBURG - Twaalf maan- ien cel waarvan een half jaar iwrwaardelijk en zich gedra- ;in naar de aanwijzingen van It reclassering. Deze straf eiste ifficier van justitie C. Fetter donderdag tegen een 19-jarige inwoner van Terneuzen die in 1597 zijn twee minderjarige lichtjes onzedelijk had betast. .De jongeman ontkende alle (j Utijgingen. !00l1 Dezaak kwam aan het lichfrtoen inÜ ie moeder na een avondje uit ,jmi Miskwam en hem met een van JjjH *ar dochtertjes op de bank tantrof. Het meisje had de ïjan ^chtjapon omhoog. Toen de vie toeder haar later over het voor al uithoorde gaf ze aan dat hij en haar zusje diverse keren alls feksueel had misbruikt en onze- lelijk betast. Hij had daar alle (elegenheid toe omdat hij en ajn vriendin al geruime tijd bij Is familie logeerden en bij de reisjes op de kamer sliepen, fg blgens de verdachte verzorg- trdd m hij en zijn vriendin de kin- doorNicole Kluijtmans redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl deren - naast de meisjes ook nog een baby - omdat de moeder haar gezin zou verwaarlozen. Hij had de zusjes - die in het ver leden ook al door hun vader sek sueel waren misbruikt - nooit betast of misbruikt. Hij zou al leen een paar keer hun ge slachtsdelen hebben inge smeerd met een zalf, omdat hij dacht dat ze blaasontsteking hadden. „Alsof je zo een blaasontsteking behandelt. Ik kan met niets an ders komen dan dat u er seksue le bedoelingen mee heeft ge had", merkte de officier van justitie op. Zij vond overigens dat in het dossier onvoldoende aanwijzingen waren voor de be wezenverklaring van de seksue le mishandeling. Maar voor de ontucht, de onze delijke betastingen, was wel voldoende bewijs. Naast de ver klaringen van de moeder en de slachtoffertjes lag er ook nog een uitspraak van zijn pleegou dei's, die dachten dat de jonge man hulp nodig heeft om herha ling te voorkomen. Verder liet de officier ook een incident uit het verleden meewegen in haar eis. Toen had de jongeman op een camping jonge meisjes in het kruis gepakt. Bedreiging In de tenlastelegging werd de man ook beschuldigd van het bedreigen van de moeder van de meisjes. Hij zou haar hebben opgebeld met de boodschap: „Je moet een keer ophouden, want eens sta ik onverwachts voor je deur en dan lig je voor je deur in een grafkist." Volgens de man had hij onmid dellijk na het telefoontje spijt van zijn uitspraak, en daarover de politie ingelicht. Hij had ge beld in een opwelling van woe de, nadat de vrouw voor de zo veelste keer in de familie had rondgebazuind dat hij aan haar dochtertjes had gezeten. Uitspraak op 7 april. Drankrijder TERNEUZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar reed donderdag ochtend in beschonken toe stand over de Nieuwediepstraat in zijn woonplaats. De man bleek bijna drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Boven dien was hij niet in het bezit van en geldig rijbewijs. Na een dag vaarding, procesverbaal en een rijverbod kon de drankrijder huiswaarts keren. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het behoud van de Terneuzense weekmarkt op de Markt lijkt weer een stap dichterbij. De Centrale Vereni ging Ambulante Handel afde ling Zeeuws-Vlaanderen (CVAH) presenteerde onlangs voorstellen voor de indeling van de Markt zoals haar die voor ogen staat. De plannen werden door de aanwezige onderne mers positief ontvangen, zegt CVAH-secretaris W. Pieters. Pieters verwacht na het overleg van gisteravond dat de week markt op zijn huidige plaats ge handhaafd kan blijven. „De ge meente moet onze tekeningen alleen nog op details bekijken." In februari presenteerde burge meester R. Barbé gemeentelijke plannen voor een heraankle ding van de Markt in Terneuzen, omdat die te weinig aantrekke lijk zou zijn voor de consument. Er moeten onder meer verschil lende terrassen, (losse en vaste) bomen en een evenemententent in de zomer komen. Voor de weekmarkt leek geen plaats meer te bestaan, die zou naar de Herengracht verplaatst worden. De (horecaonderne mers toonden zich enthousiast over de gemeenteplannen, maar de ambulante handel wilde niets van verkassing weten. Vandaar dat zij twee weken ge leden, na overleg met zowel ge meente als (ho recaondernemers aan de slag ging voor een alternatief. De ge meente stelde als voorwaarde dat haar plannen niet door kruist mochten worden. Volgens Pieters is er in eerste instantie gekeken naar het publiek. „Zo bevindt de markt zich in onze voorstellen niet meer op de kin derkopjes, maar op de platte te gels. Daardoor zullen mensen minder snel uitglijden dan in het verleden. „Daarnaast blijft er ook ruimte voor de terrassen die de gemeente wil plaatsen." Gemeentemedewerker J. de Jong noemt de plannen die tij dens de brainstormsessie ter ta fel kwamen 'zeer interessant'. „Intern zullen we nagaan of er niets over het hoofd is gezien. Maar het zijn voorstellen met veel kansen." door Joost Bosman SLUISKIL - De gezamenlijke vakbonden en de onderne mingsraad (or) van de Cokesfa briek hebben gisteren de globa le opzet van het sociale plan besproken met de directie van ACZC. Hoewel er nog geen bedragen voor de financiële af wikkeling zijn genoemd, rea geerden de bonden en de or verschillend. Op 1 april zal directeur J. Mar tin van ACZC het plan voorleg gen aan de raad van commissa rissen van de aandeelhouders Sidmar en Sollac. Ook wordt dan een adviesaanvraag aan de or gedaan. Op 7, 9 en 13 april volgen de verdere onderhande lingen over het sociale plan. De principe-CAO die gisteren eveneens werd gesloten tussen bonden en ACZC-directie, biedt de circa 280 werknemers van de Cokesfabriek een loonsverho ging van drie procent tot 31 maart 2000. Volgens de voorlo pige plannen zal ACZC ruim schoots voor die datum sluiten: uiterlijk 15 september van dit jaar trekken Sidmar en Sollac zich terug als coöperant. Maar de loonsverhoging is volgens de vakbonden en de or toch van be lang in verband met de vaststel ling van de WW-uitkeringen. FNV-bestuurder P. Janssen was gisteren het minst positief ge stemd na het overleg. „Het was eigenlijk alleen een informatie bijeenkomst. Slechts de onder werpen die in het plan komen, zijn besproken. Maar hoeveel de aandeelhouders daarvoor wil len bieden, is nog volstrekt duis ter. Ik kan er nog niets over zeg gen. We maken het voorlopige plan vrijdag aan het personeel bekend", aldus Janssen. Volgens or-voorzitter F. Pijcke komt de raad van commissaris sen op 2 april met het antwoord op de voorstellen van de direc tie. „We gaan ervan uit dat we die dag ook het concept mét de cijfers te zien krijgen. Daarna gaan we onderhandelen." Pijc ke kreeg na de beraadslagingen de indruk dat de aandeelhou ders van goede wil zijn. „In gro te lijnen staat er in de directie voorstellen ook wat wij dinsdag met de werknemers hebben besproken, tijdens de informa tieavond in 't Meulengat. De ideeën liggen niet ver uit el kaar." Hontenisse praat over opheffing veerverbinding KLOOSTERZANDE - De werkgroep DISK Hontenisse houdt dinsdag 13 april een fo rumdiscussie over de gevolgen van het opheffen van het veer Kruiningen-Perkpolder. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse, ZWN-direc- teur R. Oosting en hoofd perso neelszaken N. Gijsels van zie kenhuis De Honte zitten in het forum, dat de vroegere DISK- coördinator J. Scheffers voorzit. Volgens DISK, Dienst in de In dustriële Samenleving vanwege de Kerken, dient de Wester- scheldetunnel vooral de belan gen van de industrie en niet van de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen. De gemeente moet meer doen om de leefbaarheid van de Hontenisser kernen in stand te houden, vindt het indu striepastoraat. De bijeenkomst in het Antoniushuis begint om 19.30 uur. Advertentie apRp AA ARK 9.00 TOT 17.00 uur ZEELANDHALLEN ZONDAG in iHIfT 17 00 m Pt gezelligste rommelmarkt van neperunp u

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49