Einde van een handbal tijdperk Hard fietsen werd wielrennen PZC WIK en DFS laden zich op voor derby sport vrijdag 26 maart 1999 s 31 tussen burgh en bru Bert Nuijens en Jan Groenendijk nemen afscheid van Delta Sport De Brauwer moet rusten zsc door Peter Godrie LOKEREN - De grote afwezige tijdens de laatste competitie wedstrijd van Delta Sport in het «eizoen 1998/1999 was Alex de Brauwer. De handbaltrainer werd vorige week getroffen door «n lichte maagbloeding en rard direct opgenomen in het nekenhuis. Twee a drie dagen ras de 35-jarige Belg er slecht untoe. Aan het begin van deze «eek mocht hij naar huis. Daar moet De Brauwer zeker twee raken rust nemen, stress, vooral op het werk, was 3de oorzaak van dat De Brau- rar een maagbloeding, waar- ïan problemen met de slokdarm reoraf gingen, kreeg. Tijdens radstrijden kende de coach ei genlijk alleen maar 'positieve' tes. Het zat De Brauwer de laatste tijd toch al niet mee. Drie raken terug liep hij tijdens een aandbalwedstrijd een hersen- ahudding op. „Ik heb het echt illemaal in een keer gehad. lat het laatste van de vier sei- '•oenen in Zierikzee bijgedragen aan zijn lichamelijke on- 5gi smak, is moeilijk te bewijzen. Zeker is wel dat De Brauwer en Ma Sport een bijzonder ma- gcr jaar hebben meegemaakt, 5pj raarvan al weken voor het ein- révan de competitie vaststond Zat de Zierikzeese handbalver- '"ging uit de tweede divisie C j ®u duikelen. Tfórhet seizoen riepen cynici al dat Delta Sport was gedoemd M degraderen. Ex-varen krach- stopten ermee en de jeugd- z,G spelers, waarvan de club er veel Zeeft, waren veel te groen om ei' hoge niveau aan te kunnen. 173» «k Brauwer beaamt dat. „Het V» ras een seizoen van alles of öets, van zwart en witvan kun- 27'j ten we het of niet. Maar steeds tot ras er de hoop. erin te blijven." ifó' "oen Peter Lefèvre, de laatste w «op in bange dagen na een ^ngdurige blessureperiode in fijn eerste heroptreden meteen raer geblesseerd raakte, ge- jgj «ofde niemand meer in de kan ten van Delta Spoil. Ook voor De Brauwer was dat het teken fiat het schip wel moest zinken. G» >oor de statistieken werd er 'o !onc'ag tegen Wings, het duel pl-r raarin Delta Sport officieel af- jeheid van De Brauwer had wil- hemen, gelijkgespeeld (24- Dat ene punt en de tweede 53 achttien duels kon De Brau- wel plezieren. „We zijn in 15 poonheid geëindigd." Dat hij jrel 'heel spijtig' vond er zelf niet uw hj te kunnen zijn geweest, be- toeft geen uitleg. De Brauwer ontbrak ook al in de twee voor- Saande duels nwege de na meen van de hersenschudding. door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Voor de zoveelste keer staat zaterdag de streek - derby tussen WIK'57 en DFS op het programma. En voor de zo veelste keer laden de ploegen uit Burgh-Haamstede en Kerkwer- ve zich daarvoor op. Voor Pim Potappel en het duo Gerard Olijhoek/Cees Willemse is het zaak om de boel op scherp te zet ten. Brouwershaven speelt de topper tegen ZPR'84 en SKN- WK speelt thuis tegen Dau- wendaele. De Nieuwei-kerkers verloren een aantal weken geleden van Dauwendaele en moeten nu op eigen veld zeker drie punten pakken. Interim-trainers Wil lemse en Olijhoek wonnen wel iswaar bij hun rentree, maar 'de weg is nog lang'. Tot de laatste wedstrijd hangt het tweede- klasserschap aan een zijden draadje. „Gerard en ik zijn ge schrokken van de manier waar op er getraind werd. Dat is ach teruit gegaan. Maar zaterdag was het allemaal positief, ook de jongens zelf, en zag ik met vla gen het oude SKNWK. Tegen Dauwendaele heb ik dezelfde spelers als tegen DVO. We moe ten gewoon winnen", conclu deert Cees Willemse. WIK WIK speelt in Burgh-Haamste de tegen DFS„Het duel leeft bij ons, meer dan andere wedstrij den. Je kent elkaar en er is extra publiek. Zelf hoop ik honderd procent fit te zijn", laat WIK- speler Elmar Verhage weten. De speler van het Schouwen-Dui- velands elftal verwacht een ge lijkwaardige strijd. „Ik ben pas tevreden met drie punten. Maar dat ben ik iedere week pas hoor.Verhages rol tegen DFS is voor hem duidelijk. „Ik speel achter de spits, moet aansluiten en in de gaten lopen." DFS Bij DFS is zo'n rol weggelegd voor Anco van der Linde, die te gen VCK achter diepe spits Ai-co Dekker speelde. Het ging DFS goed af. Trainer Marcel de Nijs acht zijn ploeg zelfs in staat uit de twee duels met WIK minstens vier punten te halen. „We zijn er nog niet en moeten bijna elke wedstrijd winnen, want onze concurrenten pakken ook steeds punten." De 1-7-over- winning op VCK geeft De Nijs' ploeg veel zelfvertrouwen en dat zal DFS zeker nodig hebben om de dreigende degradatie te ontlopen. Richard Eerdmans is wegens een blessure niet van de partij. Brouwershaven De topper Brouwershaven - ZPR'84 is er een tussen de ploe gen met de minste verliespunten in de vierde klasse B. „Het is een cruciale wedstrijd, waarin de competitie echter nog niet wordt beslist. Maar als wij win nen, zijn we heel ver", schat Brouw-trainer Pim Potappel de eigen kansen hoog in. Als de spitsen van ZPR worden lamge legd, is er volgens Potappel geen vuiltje aan de lucht. „De rest is van een matig niveau. Ik vind ZPR een mindere ploeg dan Smerdiek, Unitas en DSE in goeden doen." MartinKristelijn is afwezig bij Brouwershaven. Mevo Mevo heeft op Den Hogen Blok tegen hekkensluiter Dosko al leen maar wat te verliezen. Die gedachte overheerst ook bij trainer Nico Schoute. „Uit won nen we met 2-9 en hebben we goed gevoetbald, maar ik vind het flauwekul om te zeggen dat we op jacht moeten naar de dub bele cijfers. We moeten gewoon drie punten'pakken en mee pro beren te doen voor de derde pe riode." Bij Mevo, dat drie wed strijden op rij ongeslagen is, is Rudy van der Linde weer speel gerechtigd. Duiveland Duiveland ontvangt Halsteren. „We moeten proberen de goede reeks voort te zetten", meent trainer Rinie Verwest. Door de goede resultaten tegen Stave- nisse, Smerdiek, Mevo en Dosko is de Oosterlandse ploeg al vier wedstrijden op rij ongeslagen. „Als je aspiraties hebt om nog een paar plekken te stijgen, moet je ook van Halsteren win nen", vindt Verwest. Rob Wijn stekers is niet inzetbaar wegens een schorsing, maar verder is de selectie compleet. In de andere vierde klasse moet ZSC proberen de negatieve spi raal om te buigen. Zit de klad er in na twee nederlagen op rij? Trainer Edwin Kriens: „Ja en nee. Vorige week hield de keeper er alles uit en tegen Nieuwland lie pen we tegen onszelf en de scheidsrechter te voetballen." Gevolg: rood voor Luck Heij- boer en geel voor Niels van de Moezel, Jacco Heijboer en Mar co de Jonge. „Pas als we ook za terdag niet winnen, zit de klad er in", oordeelt Kriens. Zierikzee Axel ontvangt het Zierikzee van Bert Pentury. Eerder deze com petitie klopte de Schouwse ploeg de Zeeuws-Vlamingen, maar Pentury is niet gerust op een goede afloop. „Ze hebben zondag met 6-0 verloren van Rood Wit en ze zullen zich zeker willen revancheren." Bij Zierik zee zijn John van der Have, Marco Jonker ep Raymond Massop weer inzetbaar. Michel Winkels is een wedstrijd ge schorst. Renesse Renesse heeft thuis tegen Clu- zona, na het 5-0-echec tegen Wemhout, flink wat recht te zetten. Scheidsrechter Nico Broere was in Wernhout de ge beten hond, want hij gaf Guido Willemse en Wilco Hoogerhuis een rode kaart. Nico Kind: „Hij gaf Mischa van den Hoek geel en zei tegen hem: 'zo, die heb je nog tegoed van Sprundel'. Mischa was er toen niet eens bij. Ik heb aan het publiek gevraagd of ze de scheids niet als clown voor het carnaval konden gebrui ken." Tegen Sprundel liep de boel on der Broere volledig uit de hand en liep het uit op een veldslag. Zondag moet Renesse voetbal lend gewoon drie punten pak ken in de strijd tegen degrada tie. Dreischor Dreischor moet in de zesde klas se in staat worden geacht om, na het verlies tegen Terhole, drie punten in eigen huis te houden. Toine Tiggelmans formatie neemt het op tegen het nog puntloze Kwadendamme. De Zierikzeese trainer heeft de be schikking over een fitte spelers groep. „Winnen moet kunnen, want bij Kwadendamme is het een treurige vertoning", weet Tiggelman, die met grote vrees vooruitkijkt naar het paas weekeinde en de week daarna. Dan speelt Dreischor namelijk vier wedstrijden in negen da gen. Ouwerkerk Ouwerkerks concurrenten WW'67 en Val Aan deden met het onderlinge gelijkspel pre cies wat trainer Jakkoo Brou wer wenste. „Alleen mijn spelers waren er niet van door drongen wat er op het spel stond", sprak de trainer na het teleurstellende 1-1-gelijkspel tegen SC Kruisland. Zondag wacht Moerstraten uit. „Een kwelgeest voor ons. We hebben daar twee keer gespeeld. Echt 'in the middle of nowhere' en geen kantine of niks. Een keer verloren en een keer gelijkge speeld. Het zal dus weer niet ge makkelijk worden, maar we moeten winnen om bij te blij ven. Erik Bleiji in zeker niet in zetbaar voor Ouwerkerk en Wouter van Marle en keeper Pascal Dalebout zijn twijfelge vallen. WIK-speler Elmar Verhage over het duel met DFS: „Ik ben pas te vreden met drie punten." foto Marijke Folkertsma door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - De degradatie naar de derde divi sie is een feit. Nutsspaarbank/Delta Sport kan gaan uithuilen en helemaal opnieuw beginnen. Maar dan zonder de inzet van Bert Nuijens en Jan Groenendijk, die afgelopen zondag hun laatste wedstrijd speelden voor het eerste team. Met het stoppen van de laatste Mohikanen sluit de Zierikzeese handbalvereniging definitief een roemrucht tijdperk af. De scheidende Bert Nuijens is trots dat hij deel uitmaakt van het rijtje met spelers die het als pu re amateurs schopten tot de eredivisie; Bert de Vos, Francis Verrijzer, Jaco Vleeshouwer, Jean Marie Toubiana, Erwin Schaalje, Peter Lefèvre en Matthé Pipping. Zij waren het die op zondag 5 april 1992, na de 13-11-overwinning op het be zoekende Loreal, promotie afdwongen naar de eredivisie. Het was een zenuwslopende ontmoe ting, waarin Nuijens de twee laatste winnende treffers voor zijn rekening nam. „Dat was natuurlijk een hele ervaring. Ineens stond dat kleine Delta Sport tegenover de beste clubs van Nederland. Ploegen die soms meer dan twintig uur trainden in de week. En dan wijpu re amateurs. Een vriendenploeg die met een uit de hand gelopen hobby bezig waren. De meeste tegenstanders konden het dan ook niet begrij pen dat wij het tot die eredivisie hadden ge schopt", blikt Nuijens terug op de mooiste hand balervaring in zijn leven. En hoewel het optreden in de eredivisie slechts een seizoen duurde, geeft de Zierikzeese rechterhoekspeler aan er heel veel van geleerd te hebben. Mooie jaren De linkeropbouwer Jan Groenendijk staat sinds vier jaar opgesteld in het eerste team. „Maar die promotie naar de eredivisie vergeet je nooit. El ke week leefde je mee. Je ging kijken of luisterde naar de radio. Zelf heb ik de ambitie nooit gehad om zo hoog te spelen. Ik zag het niet zitten om twee keer in de week te trainen. Dat lag me ge woon niet", vertelt de 36-jarige Groenendijk. Het hoogtepunt dat hij zelf als speler meemaak te was het kampioenschap van het tweede team indertijd onder trainer Franke. „Dat waren mooie jaren. Zelfs vandaag de dag hebben we het er onder elkaar nog vaak over. Dat was echt genieten." De eveneens 36-jarige Bert Nuijens begon twin tigjaar geleden met handballen bij Delta Sport. Al na het eerste jaar werd hij als rookie bij de se lectie betrokken. „Ik heb Delta Sport zodoende op zien groeien en ook weer zien afzakken", klinkt het treurig. Het afglijden van de blauw- hemden de afgelopen paar jaren is volgens Nuij ens een min of meer automatisch gevolg. „Eerst stopte twee jaar geleden Bert de Vos. Verder haakten Toubiana en Schaalje af, die naar EMM vertrokken. Dat gemis konden we eigenlijk al niet opvangen. En dan het afgelopen seizoen het onverwachte uitvallen van Peter Lefèvre, die met zijn pols zat. Dat was natuurlijk ook een grote aderlating. Delta Sport heeft geen schut ters meer over." Door het wegvallen van al die oudgedienden kreeg trainer Alex de Brauwer de niet te benijden taak zoveel mogelijk jeugd klaar te stomen voor het grote werk. Hoewel de mees ten er goed beschouwd nog helemaal niet aan toe waren. Jan Groenendijk vond het tijdstip van in passen van jeugd door trainer De Brauwer niet altijd even gelukkig gekozen. „Ik weet wel dat het de doelstelling was en dat Alex niet anders kon, maar soms vond ik wel eens dat zijn beslis sing verkeerd was. Vooral als je er met rust bij voorbeeld vrij goed voor stond. Door het inpas sen van de jeugd in de tweede helft verloor je dan alsnog met 36-16 of zo." Groenendi j k realiseert zich dat het voor de jeugd van Delta Sport maar Beter is dat de ploeg is ge degradeerd. „Ander is de stap voor de meesten gigantisch. Als de jongens straks goed mee kun nen draaien en er weer een goede trainer is, denk ik dat ze over een jaar of twee weer wel hoger kunnen spelen. Het talent is er. Alleen moet dan het verloop niet nog groter worden", aldus de reinigingsmedewerker. Minder optimistisch Bert Nuijens is minder optimistisch gestemd over de toekomst. „Ik denk dat het nog wel een groot aantal jaren duurt voordat Delta Sport weer op niveau is. Momenteel zie ik de meeste toekomst in de B-jeugd rondlopen. Verder zullen er bepaalde spelers van buitenaf aangetrokken dienen te worden. Anders gaan er misschien nog meer spelers weg. Want ook Lars van Zwieten loopt momenteel met het idee rond om te stop pen", waarschuwt Nuijens. De huidige proble men binnen Delta Sport heeft Bert Nuijens ove rigens al jaren geleden zien aankomen. „Begin jaren negentig hebben we als team, toen nog sa men met trainer Rob de Vos, de noodzaak voor een fusie met EMM ter sprake gebracht. Ieder een zag in dat een soort Topsport Zeeland nodig was. EMM heeft het toen helaas afgeblazen. Als dat toen was doorgezet, had je nu waarschijnlijk nog in de eerste divisie, of misschien zelfs nog in de eredivisie gespeeld. Alles was er in die tij d rijp voor. Ook de sponsors waren volop aanwezig", is Nuijens de mening toegedaan. Zowel Groenendijk als Nuijens geven lichame lijke redenen aan voor hun vertrek. Hoewel Groenendijk tevens aan geeft geen plezier meer in het spelletje te hebben. „De jeugd in mijn team is een heel ander slag mens. Ik handbal vooral ook voor de gezelligheid. Zoals vroeger na de wedstrijd met Peter Lefèvre en Bert Nuij ens en zo lekker eenpilsje drinken, is ernietmeer bij. Ik stop waarschijnlijk niet helemaal, maar zal nog wel iets voor de club blijven doen. Nee, zeker geen trainersfunctie." Bert Nuijens blijft voorlopig nog wel trainen en geeft aan 'absoluut geen wedstrijden' meer te spelen. Anders dan zijn teamgenoot ambieert Nuijens wel een kaderfunctie.,Ik zou best wel in het trainersvak verder willen gaan, maar helaas ontbreekt me de tijd", besluit de planner. Bert Nuyens (boven) en Jan Groenendijk hebben hun laatste wedstrijd gespeeld voor Delta Sport. foto's Marijke Folkertsma Jacco en Nico Ringelberg houden vooral van bergen door Frans Evers ZIERIKZEE - Vorige maand waren de wielrenners Jacco (17) en Nico ringelberg (16) op trai ningsstage in Zuid-Limburg. Als ware het een heuse hoogte training spraken de beide broers na afloop enthousiast over bergen en de tijd van hun leven. Tijdens deze stage van wielerclub Theo Middelkamp uit Goes, maakte vooral Jacco indruk. Maar, haast hij zich er bij te zeggen: „De beste renners waren er niet. Rein-Jan Elen- baas was ziek en Danny Lan- genberg trainde met de ama teurs mee." Ook Nico had het in 'de bergen' uitstekend naar zijn zin: „Toch wel het leukste dat er is, bergopwaarts fietsen. Dat is pas echt afzien!" Hoewel het fietsen niet echt in de familie zit, was de oudste broer Julian (25) degene die bei de broers tot echt wielrennen aanzette. „In de vakantie gin gen we met vader mee gras maaien in Roosendaal. De sportfietsen gingen 's ochtends mee in de vrachtwagen en 's avonds fietsten we dan naar huis", vertelt Jacco. „En dat ging best in een pittig tempo", vult Nico aan. Hard fietsen ging daarna eigen lijk vanzelf. Tijdens de dagelijk se fietstochten van Zierikzee naar het Calvijn College in Goes en vice versa ging het automa tisch ook steeds harder. „Je pro beert aan te pikken achter een brommer en je probeert er zo lang mogelijk achter te blijven", vertelt Jacco vol vuur. Nico, die dit achter de derny helemaal ziet zitten, zegt: „Je hoopt na tuurlijk dat die brommer niet harder kan dan veertig, want dan houd je het tenminste een tijdje vol." Sportfietsen Dat fietsen van de Ringelbergen ging in het begin van de middel bare schooltijd aanvankelijk met gewone sportfietsen. Pas toen Nico onderweg een echte wielrenner tegenkwam, veran derde de sportf iets pas in een ra cefiets. Op de een of andere ma nier waren de echte wielrenners onder de indruk van die middel bare scholier op die sportfiets die constant aan hun wiel kleef de. „Onderweg naar school raakte ik wel eens in gesprek met wiel renners. Want daar probeerde je natuurlijk ook zo lang mogelijk achter te blijven zitten als die ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■HM Nico en Jacco Ringelberg: „Wielrennen is een fantastische sport." foto Pieter Honhoff langs kwamen scheuren. Zo raakte ik bevriend met Rein- Jan Elenbaas. Die vroeg me of ik zin had te komen rijden bij wie lerclub Theo Middelkamp." Samen met zijn jongere broertje Nico is Jacco vorig jaar lid ge worden. Inclusief trimmersli centie van de KNWU en een 'echte' fiets. Want bij de fietsen maker in Zierikzee wist Jacco niet wat hij zag. Een originele Raleigh voor zevenhonderd gul den! „Die heb ik in overleg met mijn vader van mijn verdiende vakantiecenten gekocht." Jacco merkte het verschil me teen. Onderweg naar school pikte hij gemakkelijker achter brommers aan. „Een kleine vijf tien minuten veertig in het uur houd ik vol.Hoe harder hoe be ter, is de drijfveer van beide broers. Nico traint in het voor seizoen gemiddeld driehonderd kilometer per week, terwijl Jac co er 350 pakt. „Het weer zit niet echt mee. Met regen is het moeilijk fietsen. Mijn stelling is als het niet re gent, dan fiets ik", zegt Jacco. „Maar af en toe pak ik ook de fiets als het regent, want dat moet je ook kunnen, in de regen fietsen", vult Nico aan. De com binatie middelbare school en ki lometers maken is soms best moeilijk. „Soms heb je maar een uurtje om te trainen omdat het zo vroeg donker wordt. In dat urntje rijd ik dan alles uit de kast. Maar het liefst maak ik twee, drie uur een lekker tem po", zegtJacco. Schuurtje Nico vindt alles wel best. Die fietst gewoon wat en waar hij kan. Als er echt niet gefietst kan worden, zitten ze in het schuur tje. Jacco: „Daar doen we stevig aan krachttraining. Een tot twee keer per week. Vooral 's winters. Je moet als wielrenners zorgen dat je lichaam een beetje in verhouding blijft." Nico lacht en doet vrolijk met de lichaamsopbouwende oefenin gen van zijn grote broer mee. Zo te horen hebben beide broers een verschillend fietskarakter: „Jacco is meer tactische cou reur. Die ziet gewoon beter wat er in een koers gebeurt. Ik wil nogal eens te veel stunten tij dens een koers", zegt Nico. Met stunten bedoelt hij constant ga ten dicht willen rijden. Die wie- Ierkennis is opgedaan of liever opgezogen tijdens nieuwlingen- koersen vorig jaar in Zeeland. Dit jaar zijn beide broers gepro moveerd naar de zogenaamde juniorenklasse van de KNWU. Volgend jaar maakt Jacco als hij achttien wordt zijn debuut als amateur. Dus heeft hij zich als doel gesteld bij de junioren dit seizoen minimaal één grote uit slag te rijden. „En dat is een gro te wielerkoers in Zeeland win nen." Afzien Dat doel zou best wel eens be reikt kunnen worden. Afgelo pen zaterdag in het Belgische Ichtegem reed Jacco lang voorin mee. Tot hij twee spaken brak en moest uitvallen: „Jammer, maar we gaan gewoon door." Het leukste van de wielersport vin den beide broers het afzien. „Lekker toch, aan kop sleuren en je tegenstanders er een voor een afrijden. Dat geeft een kick! ".volgens Nico. Afzien op de fiets doen ze iedere dag, behalve op zondag: „Zon dag doen we niets. Dan gaan we naar de kerk. Zondag is voor ons een rust dag zegt Jacco zeer be slist. Ook niet als er op zondag punten kunnen worden gewon nen voor het Super Prestige- klassement? „Nee. Een principe is een principe. We gaan niet doen zoals Peter van Vossen. Dat is voor ons in Zeeland een slecht voorbeeld geweest." Nooit op zondag, maar op alle andere dagen van de week zijn Jacco en Nico voorlopig van plan langs 's-Heeren wegen te snellen: „Want wielrennen is een fantastische sport!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45