Woonlast stijgt door liertaxatie Archeologen leggen derde toren van bolwerk in Amsterdam bloot Witte werksters doen examen Uitgestorven gewaande plant is terug Inkomensongelijkheid is in 20 jaar fors gegroeid Laagopgeleide houdt niet van ruige natuur Philips laat onderzoek doen naar opsplitsen van concern binnenland eist maatregelen Enquêtecommissie blijft bij uitlatingen over El Al JJorritsma i»Iegt import troom aan landen Harmonisatie aanvullende pensioenen Chauffeur bruut mishandeld ROTTERDAM - Een 30-jarige vrachtwagenchauffeur uit Vleuten-De Meern is gistermiddag bruut mishandeld door twee mannen en één vrouw in Rotterdam. Het slachtoffer wilde op de Venkeiweg laden en reed daarom achteruit het trottoir op. De bestuurder van een auto wilde passeren, maar moest wachten omdat de vrachtwagen de weg blokkeerde. De bestuurder en zijn passagiere stapten uit en begonnen een scheldpartij tegen de vrachtwagenchauffeur. Daarna reden ze weg. Na enige tijd kwamen ze terug met een derde persoon. De be stuurder bleek een groot mes bij zich te hebben, de vrouw een knuppel en de tweede passagier een klauwhamer. De chauf feur werd met de klauwhamer verschillende keren in zijn ge zicht geslagen en met het mes bedreigd. Omstanders wisten hem te ontzetten. De verdachten konden ontkomen. ANP Negentiende sterfgeval Flora DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van VWS is gisteren een nieuw sterfgeval gemeld als gevolg van de legionella-epi- demie. Hiermee komt het aantal mensen dat overleed na een bezoek aan de Flora in Bovenkarspel op negentien. Bij twaalf van hen is de diagnose veteranenziekte met zekerheid vastge steld, aldus'het ministerie van VWS. Bij één melding is de relatie met de veteranenziekte erg on waarschijnlijk. In andere gevallen zal het moeilijk zijn het verband met de ziekte nog aan te tonen. In totaal gaat het om 231 meldingen van mensen die na een bezoek aan de Flora ziek zijn werden met verschijnselen van longontsteking. Bij 106 van die 231 patiënten is met zekerheid vastgesteld dat ze geïnfecteerd zijn met de legionellabacterie. ANP Landelijk meldpunt hondenbeten APELDOORN - Er komt over twee tot drie maanden een lan delijk meldpunt hondenbeten. Het initiatief daartoe gaat uit van de Bond tot Bescherming van Honden. Aan de hand van de meldingen hoopt de bond te komen tot een beter inzicht in de problematiek. Uiteindelijk moet dat leiden tot een drastische afname van het aantal bijtincidenten. Nu moeten jaarlijks 30.000 mensen zich wegens hondenbeten medisch laten behandelen. GPD GGD-arts verdacht van ontucht KAMPEN - Een 33-jarige arts van de GGD Regio IJssel-Vecht is dinsdag aangehouden op verdenking van ontucht met een minderjarige scholier. Het Openbaar Ministerie in Zwolle heeft dat gistermorgen bekendgemaakt. De man leerde de scholier kennen door zijn werk als arts op een school in de regio Kampen. Het schoolbestuur diende een klacht in bij de GGD, die de man onmiddellijk op non-actief stelde en aangifte deed bij de politie. De zedenpolitie stelt een onderzoek in. ANP Rotterdam Airport's nachts stil ROTTERDAM - Minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) zal op korte termijn een nachtregeling instellen voor Rotter dam Airpoit. Dit betekent dat Rotterdam Airport tussen 's a- vonds elf en 's morgens zeven uur gesloten zal zijn, zo schrijft de minister aan de Tweede Kamer. De nachtsluiting, die overigens een tijdelijk karakter zal heb ben in afwachting van een definitieve regeling, voorziet in ontheffing voor een beperkt aantal vluchten. Het gaat hierbij onder meer om in nood verkerende vliegtui gen, overheidsvluchten en ambulance vluchten, In haar brief aan de Tweede Kamer geeft minister Netelenbos ook aan te studeren op maatregelen om vliegtuigen die veel lawaai ma ken te weren. GPD door Klaas Hoeneveld In deze periode is de inko mensongelijkheid fors gege- VOORBURG - Het besteedbaar groeid. Dat is voornamelijk te- inkomen van huishoudens met rug te voeren op de verhouding een uitkering is in twintig jaar tussen huishoudens met een 23 procent gekelderd. Daaren- baan en huishoudens die afhan- tegen gingen werkenden er twee kelijk waren van een uitkering, procent op vooruit. De gepen- Vooralinde jaren tussen 1985 en sioneerden boekten de grootste 1990 groeiden de inkomens uit winst. Hun inkomen klom elf elkaar. De economie veerde op, procent. waarvan hoofdzakelijk wer- Dat maakte het Centraal Bu- kenden profiteerden. Uitke- reau voor de Statistiek gisteren ringsgerechtigden werden er bekend. Het CBS vergeleek de nauwelijks beter van. Tal van inkomsten van 1997 met die van uitkeringen werden in die tijd 1977. De cijfers zijn gecorri- bevroren. Sommige gingen zelfs geerd voor inflatie. achteruit. ANP van onze len in 'natuurbeleving'. Als redactie binnenland verklaring voor de uiteenlo pende landschapswaarde- NIJMEGEN - Hoe lager de ringgeeft Van den Berg dat opleiding en het inkomen, mensen in de natuur ver hoe minder de mensen hou- schillende dingen willen den van ongerepte natuur, ervaren. „Liefhebbers van Geef hen maar een verzorgd ruige natuur willen er even landschap; het liefst met ge- helemaal uit zijn om bijvoor- baande paden en bankjes. In beeld over zichzelf na te den- zo'n omgeving voelen ze zich ken." Het zijn doorgaans op hun gemak. Datzelfde mensen die het redelijk voor geldt overigens ook voor boe- elkaar hebben, ren en ouderen. Liefhebbers van een ver zorgd landschap willen zich Mensen met een hoge oplei- daarentegen vooral veilig ding en links-georiënteerden kunnen voelen in hun omge geven de voorkeur aan ruige ving. „Woeste, wilde natuur landschappen. Dat blijkt uit is te bedreigend en herbergt onderzoek van de Nijmeegse te veel gevaren. Je kunt er psychologe Agnes van den bijvoorbeeld in verdwalen", Berg. Zij promoveert volgen- zegt Van den Berg. de week aan de IJijksuniver- Behoefte aan gezelligheid en siteit Groningen op een gemak speelt trouwens ook proef schrift over de verschil- een rol. GPD door Fred van Essen aan de eventuele gevolgen van afstoten van onderdelen, zei AMSTERDAM - De Philips-top Boonstra gisteren op de algeme- laat de mogelijkheid onderzoe- ne aandeelhouderevergadering ken het concern op te splitsen in in de Amsterdamse RAI. „We verschillende beursgenoteerde zullen ons extra verdiepen in de onderdelen. Volgens president- mogelijke verhoging van de directeur Cor Boonstra gebeurt aandeelhouderswaarde door dat door de 'voortdurende roep opsplitsing." Volgens Boonstra uit de financiële wereld' om mogen de aandeelhouders 'niet door opsplitsen de waarde van op korte termijn antwoord ver- het concern voor de aandeel- wachten'. De mededeling van houders te vergroten. Boonstra is opmerkelijkomdat Bij het jaarlijkse doorlichten hij vanaf zijn aantreden in okto- van de winstgevendheid van de ber 1996 in navolging van Jan ruim honderd bedrij fsonderde- Timmer vragen over opsplitsing len in acht divisies zal dit jaar steeds heeft afgedaan als 'onbe- extra aandacht worden besteed spreekbaar.' GPD RIDDERKERK - Plantsoenwerkers heb ben langs een weg in Ridderkerk de uiterst zeldzame plant Bleke Schubwortel (Lat- hraea Squamaria) aangetroffen waarvan wetenschappers dachten dat die in 1930 in Nederland was uitgestorven. De blad loze plant, die in de bloeitijd trossen bleekrode bloemetjes laat zien, parasi teert op de wortels van een populier. Het is een raadsel hoe de plant in Ridderkerk te recht is gekomen. De plant produceert kolossale hoeveelhe den microscopisch fijn zaad, dat overal terecht kan komen. Maar de plant groeit alleen bij een specifieke combinatie van lichtinval, bodemsoort en vochtigheid. In Ridderkerk moet het zaad van de bleke schubwortel minstens tien jaar geleden zijn neergekomen, want de plant is pas na zo'n periode bloeirijp. Het Rijksherbarium van de Leidse uni versiteit toonde zich gisteren verrast door de zeldzame vondst. foto Jos Wesd ijk/ANP DEVENTER - In Deventer deden gisteren de eerste vijftien kandidaten examen voor het diploma particulier schoonmaakster. Het examen bestaat uit een praktijk- en een theoriegedeelte. De geslaagden kunnen als witte werkster aan de slag met een gesubsidieerd uurloon. foto Martin Hollering/ANP vrijdag 26 maart 1999 „anonze redactie binnenland PEN HAAG - De komende her- lixaties van de eigen woning lijn volgens CDA-leider De poop Scheffer 'een tikkende tjdbom'. Hij vreest dat huizen- józitters als gevolg hiervan fors neer belasting zullen moeten jetalenterwij 1 het rij k en de ge- neenten fors profiteren van de 1 n« jertaxaties. al i-i je sterk stijgende huizenprij- kt.is 2n zullen volgens de aanvoer- ijrvan de grootste oppositie- 'Uaal jirtij grote gevolgen hebben mor de onroerendezaakbelas- roifl" j#g, het huurwaardeforfait en je vermogensbelasting. Hij eist [sa 'paars' de belofte dat de i leeropbrengst van de belastin- pi teruggaat naar de burgers. 2der-; leenbezitters krijgen vooral P j maken met een veel hoger "Wji gurwaardeforfait, het bedrag P ja: bij het inkomen moet wor- dsn£ Si Burgemeester SBergeyk was gimkoopbaar PEN HAAG - Toenmalig burge- s «ester van Bergeyk AAJ. van er W foppel heeft zich door het aan- °te((men van een dure gift om- s bopbaar opgesteld. Dat heeft indt (Hoge Raad gisteren in Den P 1* laag beslist. De oud-burge- :r(K «ester is definitief veroor- 's k (ild tot een boete van 10.000 iarül ilden, of honderd dagen ge klap ingenis. 3P1990 bedong de burgemeester IS k d goede prijs voor een stuk ren| ondvoordebouwvandenieu- eambtswoning. Bij het bouw- oject 'De Blauwe Hoef' gold bijd nprijsvan/ 160 per vierkante a f(ei. yan Poppel kreeg van een sta5 ojectontwikkelaar een aan- tfvan ƒ125. Feitelijk een om- iping van ruim ƒ21.000, zo Ucludeerde justitie. ANP den opgeteld voor de eigen wo ning. Het huurwaardeforfait is gebaseerd op de taxaties van de eigen woning. Ook moeten meer mensen ver mogensbelasting gaan betalen. Dat treft volgens De Hoop Scheffer ook ouderen die ooit een huis kochten voor minder dan een ton en dat nu een half miljoen waard is, zonder dat zij zich daarvan bewust zijn. De CDA-leider vindt dat die ver mogensbelasting zo snel moge lijk moet worden afgeschaft. De hertaxaties zullen ook ge volgen hebben voor de lokale lasten. Ook dat zal de burger in zijn portemonnee merken, aldus De Hoop Scheffer. Bijval WD WD-kamerlid Van Beek is het in beginsel met De Hoop Schef fer eens. Ook hij vindt dat als de opbrengst van het huurwaarde forfait na hertaxatie subtanti- eel hoger blijkt te zijn, het tarief omlaag moet. Van Beek wijst er op dat gemeenteraden al de mo gelijkheid hebben het tarief voor de onroerendzaakbelas- ting aan te passen als de op brengst hoger is dan noodzake lijk. PvdA-kamerlid Noorman wijst erop dat in het verleden extra opbrengsten van het huurwaar deforfait zijn teruggegeven aan de belastingbetaler. Ze gaat er van uit dat in de toekomst weer zal gebeuren, tenzij zich dan re denen voordoen om het geld an ders te besteden. „De oorlogs toon van De Hoop Scheffer is nergens voor nodig." D66-kamerlid Giskes vindt het echter 'onzin' om het tarief van het huurwaardeforfait te verla gen als de opbrengst hoger is dan geraamd. „We hebben afge sproken dat het huurwaarde forfait gebaseerd is op de waar de van de woning. Waarom zou je het forfait veranderen als die waarde toeneemt?" ANP door Jaap Folkerts DEN HAAG - De enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer is niet van plan in te gaan op de eis van El Al uitspraken die ze heeft gedaan te rectificeren. „De enquêtecommissie is niet van zins publiekelijk in debat te treden met betrokkenen", schreef commissievoorzitter Meijer gisteren in een brief aan advocaat R. Polak van El Al. Meijer wijst de handelswijze van El Al in scherpe bewoordin gen af. De luchtvaartmaatschappij vindt dat de commissie haar schade heeft toegebracht en dreigde afgelopen dinsdag deze te verhalen op de Staat der Ne derlanden, of leden van de com missie persoonlijk aansprake lijk te stellen. Polak dreigde daarmee in een brief aan de commissie. „De enquêtecommissie betreurt het in hoge mate dat u namens El Al door middel van aanspra kelijkstelling van de Staat der Nederlanden en zelfs de leden van de commissie in persoon tracht de inhoud van het rap port te beïnvloeden", aldus commissievoorzitter Meijer. Volgens hem bestaat er geen en kele grond voor de aansprake lijkheidsstelling en laat de com missie zich er niet door leiden bij de oordeelsvorming over de nasleep van de Bijlmerramp. Ook heeft Meijer er geen goed woord voor over dat El Al via Polak de inhoud van gesprek ken met de commissie naar bui ten heeft gebracht. „U handelt hiermee in strijd met hetgeen daaromtrent tussen ons is afge sproken Door het naar bui ten brengen van deze informatie schendt u de vertrouwelijkheid die dit gesprek mogelijk maak te." Meijer benadrukt dat de commissie die afspraak wèl zal nakomen. ANP eldej i en toe- heb- ijker ïoef- hrif- EN'HAAG - Minister Jorrits- van Economische Zaken krpt de regels aan om onge- foste importen van stroom uit buitenland tegen te gaan. (kiszij bereid alle Nederland- klanten sneller volledige vrij- id te geven in de keuze van o stroomleverancier. Dat kk gisteren bij de behande- van de Elektriciteitswet in llWeede Kamer. Tweede Kamer maakt zich iral zorgen over de Franse trkt. Franse wetgeving lijkt bijna onmogelijk te maken roora naar dat land te exporte- Aan de andere kant hebben Fransen overcapaciteit iardoor zij goedkoop stroom buitenlandse bedrijven nnen verkopen. [minister zal een 'witte lijst' .'ggen van landen van laruit zonder problemen ge porteerd mag worden. „Wie op die witte lijst staat, ijgt geen toegang tot het elek- uteitsnet. De toegang kan rden geweigerd als er geen fderkerigheid is." ij voelde ook wel voor sugges- jjyan de Kamer om de Neder- markt sneller open te Men dan nu in de wet is voor in. Uiterlijk 2007 krijgt de ilste groep klanten de vrij- id in de keuze van stroomle- foncier. „Als het sneller kan, n moeten we dat niet laten. Ontwikkelingen op de markt mharder dan wij nu vermoe id Wij moeten de vinger aan pols houden." ANP admiumsporen NHELDER - De Koninklij- Marine heeft twee werk- atsen op marinevliegkamp Kooy in Den Helder tijdelijk doten nadat op de werkvloer "ren van het zware, kanker- pe« bekkende metaal cadmium mn aangetroffen. t kwam aan het licht na on- zoek in het kader van de ar- dsomstandigheden. On- !ks veiligheidsmaatregelen al in een veel eerder stadium >r het personeel waren ge- Ken, is bij alle elf werkne- rsbloed afgenomen, betrokken werknemers zul- bovendien worden geregi- ierfl. 'onderzoek richt zich nu ver- op de andere locaties van De °y GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Stadsarcheo- loog J. Baart en zijn medewer kers hebben in Amsterdam de afgelopen weken een derde to ren blootgelegd. Baart hoopt dat die onderdeel is van het mid deleeuwse Kasteel van de Heren van Amstel. Het gaat om een hoektoren met een diameter van drie meter, die zwaarder is uit gevoerd dan twee eerder uitge graven exemplaren. De archeologen hebben inmid dels de hele noordmuur met een weergang blootgelegd, van wat Baart een 'defensief bolwerk' noemt. De 36 meter lange muur heeft twee hoektorens en een kleine toren daartussen. Het bouwwerk van saffraan- kleurige kloostermoppen is voor een groot deel gefundeerd op tweedehands hout, dat af komstig is van een schip. Uit on derzoek blijkt dat het eikenhout is gekapt in de winter van 1276 en 1277. Al eerder zijn vlak bij de opgra ving rond de Nieuwezijdse Kolk en de Nieuwedijk een veertien - de-eeuws gasthuis en de oudste huizen uit Amsterdam, uit de dertiende eeuw, aangetroffen. In 1994 legde de archeologische dienst van de gemeente het eer ste deel van de noordmuur bloot. Toen Baart vijf jaar geleden be weerde daarmee het kasteel van de Heren van Amstel te hebben gevonden, brak een heftige dis cussie los tussen medestanders en deskundigen die dit als onzin bestempelden. Volgens deze laatste groep stond het beruchte kasteel in Ouderkerk aan de Amstel of in Muiden. De stads- archeoloog heeft zijn hoop op de vondst van zijn leven echter nog niet opgegeven. In februari bleek al dat de muur in elk geval geen deel uitmaakte van een bruggenhoofd of wal- lenkant, zoals Baarts opponen ten in 1994 suggereerden. De thans blootgelegde weermuur duidt volgens alle deskundigen op een defensie-bouwwerk. Het hoeft daarom echter nog geen kasteel te zijn. De discussie woedt derhalve nog even voort. De deskundigen kunnen dit najaar de degens kruisen tijdens een symposium over de vondsten. ANP Turken willen op islamitische feestdagen vrij ROTTERDAM - De Turks-Isla mitische Culturele Federatie (TICF) wil dat de eerste dagen van de Ramadan en het Offer feest officiële vrije dagen wor den. De TICF, waarbij 150 mos keeën zijn aangesloten, noemt het 'niet denkbaar' dat volgelin gen van de tweede religie in Ne derland vrije dagen moeten op nemen om hun geloof te kruinen belijden. De Ramadan is de islamitische vastenmaand. Het Offerfeest duurt vier dagen, waarin elke moslim ritueel een dier slacht. Het Offerfeest wordt vanaf zon dag gevierd. Volgens de Federatie ontstaan tussen werkgevers en werkne mers soms problemen over de opname van vakantiedagen voor de islamitische feestdagen. Het TICF wijst er in een verkla ring op dat in Nederland ruim een miljoen mensen het islami tisch geloof aanhangen. Het TICF heeft de sociale part ners gevraagd om aandacht te besteden aan de islamitische feestdagen. Ook met de Raad van Kerken snijdt de TICF het onderwerp aan. ANP DEN HAAG - Vrouwen gaan voor hun aanvullend pensioen evenveel betalen als mannen. Dit wil staatssecretaris Hooger- vorst van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Hij stelt hier mee de gelijke behandeling bij de collectieve pensioenen ook in werking bij aanvullende pensi oenen. Het is nu zo dat vrouwen meer premie betalen voor dezelfde uitkering als een man. Dit is zo geregeld omdat vrouwen langer leven en het pensioenfonds dus meer geld aan hen kwijt is. Aan de andere kant betalen vrouwen minder premie voor een nabe staandenpensioen. Over het al gemeen laten zij bij overlijden minder nabestaanden achter. Hoogervorst wil aan deze onge lijkheid via een aanpassing van de Pensioen en Spaarfondsen wet (PS W) een einde aan maken. Volgens de staatssecretaris is de aanpassing de wens van het ka binet. De gelijke uitkeringen bij de collectieve pensioenen zijn al geregeld via EU-richtlijnen en de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3