Totaalpakket aan automatisering PZC Winkelhal Goes is bijna volgeboekt Voor een haarscherp Nederland 1 en 2 New York maakt kennis met Jordans Stad van Eva Klee brengt toeschouwer in verwarring zeeland 18 Drie jonge IT-bedrijven in Goes vullen elkaar prima aan ondernemend zeeland in detail 1900-2000 I- gen' -j* www.ook.automatiseren.doe.je.met.it-adviesgroep.nl vrijdag 26 maart 1999 door Claudia Sondervan GOES - Drie jonge bedrijven in informatietechnologie (IT) be leven vandaag, vrijdag, de offi ciële opening van hun geza menlijke kantoor aan de Amundsenweg in Goes. Op 175 vierkante nieter kantoor en werkplaats huizen Koole Con trols vofSB Effect en FM Solu tions. drie aparte bedrijven die met regelmaat samenwerken voor opdrachtgevers. ..Samen zijn we m staat een to taalpakket te leveren; we dek ken tot negentig procent van de automatiseringstaken," stelt Firoz Mangroe van FM Solu tions. De Goese wethouder S. Heijnmg opent om 17.00 uur het bedrijfspand officieel. Van af 15.00 uur houden de onder nemers ontvangst. Na de ope ningshandeling presenteren zij de activiteiten van hun bedrij ven. Mangroe begon zijn eenmans bedrijf FM Solutions in febru ari 1997. Hij richt zich op de automatisering van fabricage processen voor productiebe drijven in Nederland en België. Zijn specialiteit is maatwerk- programmatuur, bijvoorbeeld voor beeldherkenning van pro ductstromen. Die toepassmg ontwikkelt hij momenteel in samenwerking met Jeroen Koole van Koole Controls voor de sortering van mosselen voor de nieuwe fabriek in aanbouw in Yerseke van Delta Mossel. De wens tot mechanisatie van het lezen van mosselen heeft al veel soorten systemen opgele verd, maar die bleken tot nu toe niet werkbaar. Recent nam mosselverwerker Krijn Verwijs in Yerseke een mosselleesma chine in gebruik, die met laser werkt. Niettemin geloven Mangroe en Koole dat er ruim te is voor een nieuw systeem. Koole Controls vof van Jeroen Koole heeft twee werknemers Het bedrij f begon begin dit jaar en richt zich op het ontwerpen en maken van elektronische besturingen van machines en installaties. Koole verzorgt alle elektrische installaties en ma chinebesturingen die in de nieuwe mosselverwerkingsfa briek in bedrijf komen. Koole werkt veel voor de visserij, maar ontwerpt ook besturings- sytemen voor machines in soci ale werkplaatsen. SB Effect werd in april 1998 opgericht door Hans Sinke. Met een medewerker adviseert, implementeert en onderhoudt hij computernetwerken en te lefooncentrales bij bedrijven, scholen en instellingen. Het koppelen van computers tot een netwerk is zijn specialiteit. Hij deed het onder meer bij ASK NV in Vlissingen en Malle en Betho in Goes. ,.En natuur lijk pakken we millenniumpro blemen aan. Je staat verbaast hoeveel bedrijven nog slapen. die geen idee hebben hoe ver dat probleem zich kan uit strekken." De wens tot professionele be huizing van de bedrijven bracht de ondernemers samen. Dat de activiteiten vaak goed te paren zijn is een belangrijk voordeel van de gezamenlijke huisvesting. Op termijn moet het bedrijfspand meer mensen onderbrengen: Koole Controls is op zoek naar twee nieuwe, goed geschoolde medewerkers; Sinke en Mangroe werken op volle capaciteit aan de inko mende projecten. Mangroe heeft in een samenwerking met een bedrijf in Utrecht een uit wijkmogelijkheid wanneer een project niet bij andere op drachten valt in te passen. De hevige schaarste aan kwalita tief goede mensen in zowel de informatietechnologie als de technologie maakt personeels uitbreiding moeizaam De be perkte kantoorruimte is fysiek geen probleem, zegt Sinke. ,,We zijn zeer mobiele mensen." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Baderie Saniluxe Yerseke opent vandaag, vrijdag, de toonzaal aan de Paarden markt. De badkamerspeciahst is een zusterbedrijf van Bade rie Sanilux in Middelburg. Het bedrijf levert advies, ontwerp en inrichting tot de accessoires en badtextiel toe. Damesmode White Horse aan de Overdamstraat in Hulst pre senteert vandaag (vrijdag) en morgen van 10.00 tot 18.00 uur de nieuwe collectie. In mode shows wordt een beeld gegeven van de lente- en zomermode in de maten 40 tot en met 50. Kapsalon Hairpoint De Kun- der in Yerseke geeft morgen, zaterdag, een jubileumborrel. Henny de Visser viert er een be- roepsjubileum van vijfentwin tig jaar, vijftien jaar zelfstan dig ondernemerschap en het eerste decennium in het pand aan de Noordzandstraat. De kapsalon houdt receptie tussen 14.30 en 16.30 uur. Wethouder te Middelburg P. Bruinooge opent morgen, za terdag. de WoonWens Infodag in de ABN Amro Bank in Mid delburg. Vanaf 9.30 uur zijn twintig bedrijven en instanties beschikbaar voor informatie over het kopen van een nieuw huis, veilig en comfortabel wo nen en verbouwen zonder ka ter. Ook wordt de stand van za ken rond de plannen voor Stationsgebied en Mortiere in Middelburg toegelicht in het kader van het Ruimtelijk plan stedelijk gebied Walcheren 2010. ABN Amro Bank houdt de Woon Wens Weken tot 10 april; de kantoren staan in het teken van wonen. De bank geeft ad vies en presenteert met andere specialisten op dit gebied dien sten. Er is een wenswedstrijd. Vlnr Jeroen Koole van Koole Controls, Hans Sinke (SB Effect) en Firoz Mangroe (FM Solutions). foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De invulling van de toekomstige winkelhal aan de Marconistraat in Goes is nage noeg rond. Zeker is dat Brug man Keukens (nu gevestigd aan de J. A van der Goeskade) en Trendhopper (nu aan de Lange Vorststraat) naar de Marconistraat verhuizen. Ook de komst van Beter Bed is rond. Een keukenzaak en een slaapkamerinrichter geven op korte termijn uitsluitsel. Er lo pen nog besprekingen met een derde keukenzaak en een ta- pijthandel. In mei begint de bouw. Het verzamelgebouw van een kleine tienduizend vierkante meter komt naast het pand waar sinds vorig jaar Kwan tum, Roobol en Leen Bakker zijn ondergebracht en past in de inrichting van de Marconi straat als woonboulevard. Het gebied is uitsluitend bestemd voor detailhandel in omvang rijke goederen. Om die reden moet Trendhopper bijvoor beeld een wat ander assorti ment voeren dan nu in de Lan ge Vorststraat. R. Berks van de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) zei de ze week in de commissie bin nenstad niet blij te zijn met de verhuizing van Trendhopper. „Daarmee verschraalt het aan bod in de binnenstad. De vraag is hoever je daarin kunt gaan. De trend kan ontstaan dat ook bedrijven als de Lampenier of Decorette uit het centrum weg gaan." Wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA binnenstad) antwoordde dat dat zeker niet de bedoeling is. Bij Trendhopper speelt landelijk een verandering in assortiment, waarop de Goese filiaalhouder moet inspelen. Verhuizen is in dat geval nood zakelijk. Linssen: „Voor de Marconistraat heb ik ook een aantal bedrijven geweigerd, zoals een speciaalzaak in ca deau-artikelen, omdat die niet pasten in de Marconi-formule en omdat we het ondernemers in de binnenstad niet te makke lijk moeten maken om weg te gaan." '3le ^wso, r„. et laatste j, de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 26 MAART 1975 door Arjen Nijmeijer Bij een voetbalwedstrijd zie je vierenveertig spelers en twee ballen. Zo omschrijft een Sassenaar begin 1975 de beeld kwaliteit van de televisie. Twee Nederlandse en één Belgische zender kan hij ontvangen, maar de silo van de suikerfabriek stoort de ontvangst danig. En kele weken later is het leed voorbij: Sas van Gent krijgt als eerste plaats in Zeeland een centrale antenne inrichting (c ai), in de volksmond al snel 'kai'. De zapgeneratie staat voor de deur. De daken in de Zeeuwse dorpen en steden vormen in de jaren zestig en zeventig dichte oer wouden van antennes. Elk gezin plaatst zijn eigen 'boompje' om de televisiebeelden uit de lucht te plukken, maar met wisselend succes. De beide Nederlandse zenders zijn dankzij de steunzender in Goes goed te ontvangen in de provincie. Swiebertje is goed te onderscheiden, in miss Peel en John Steed herkennen de kij kers moeiteloos de Wrekers en van de moeder van alle soapse ries Peyton's Place hoeven de Zeeuwen geen minuut te mis sen. Ook de populaire BRT-pro- gramma's Nonkel Bob en Kleu tertje Luister zijn goed te ontvangen. Weinig Buiten Nederland 1 en 2 en de Vlaamse BRT is het voor de Zeeuwse kijkers afgelopen. Bij erg helder weer wil er nog wel eens een Duits deuntje door dringen, en sommige fanaten speuren de ether af, zoeken met vanuit de woonkamer draaibare antennes naar een vleugje Frans of Engels vermaak. De meeste kijkers blijven echter gebonden kunst cultuur Koeienkop. werk van Theo Jordans uit Groede. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti GROEDE - De kunstenaar Theo Jordans uit Groede vertrekt over een week of twee naar New York voor een expositie in het Hofstra-museum op Long Is land. De expositie, getiteld A bridge between Worlds: three Dutch Artists, vloeit voort uit de nauwe contacten die het muse um onderhoudt met de immi granten in de Verenigde Staten. Elk jaar belicht het museum een Nederlandse kunstenaar. Dit keer zijn het er drie. Naast Jordans, exposeren ook Leendert van der Pool uit Mid delburg en de kunstenares en re censente voor de NRC Reineke Hollander, woonachtig in New York. De vijftien werken die Theo Jor dans voor de tentoonstelling in de Emily Lowe Gallery in brengt, zijn al in januari opge stuurd naar New York. De Groedse kunstenaar heeft een aantal grotere werken geselec teerd. De schilderijen en teke ningen zijn niet typisch Zeeuws, ze ademen meer de atmosfeer uit, dit in tegenstelling tot zijn kleinere doeken die wel het Zeeuwse boerenleven verbeel den en 'topografisch te duiden zijn'. Jordans zag zich aanvankelijk om praktische redenen genood zaakt deze kleinere doeken in te sturen, maar kon uiteindelijk toch zijn het 'universelere' werk kwijt, toen hij de directeur van het museum beloofde dat er voor lijsten zou worden ge zorgd. Toch blijft het een gok of deze werken in de grote stad aanspreken of ze 'geschikt' zijn voor het publiek. „De mensen zijn natuurlijk niet wereld vreemd, maar je loopt het risico niet begrepen te worden. Is de stad wel gevoelig voor agrari sche onderwerpen?", aldus Jor dans. De realistische werken laten de tails van dit agrarische leven, interieurs van oude boeren schuren, achtergebleven machi nes en close-ups van vee te zien. De 'stoffering' zegt hij daar zelf over. Ander werk Jordans is de meest realistische kunstenaar in het rijtje. Leen dert van der Pool en Reineke Hollander werken figuratiever en abstracter. Zo toont Van der Pool pastels van Ellis Island, het immigranteneiland voor de kust van New York. Deze week kreeg de Groedenaar te horen dat hij kan rekenen op een eenmalige stimuleringssub sidie van vijfduizend gulden van de provincie. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken voor hem een uitzondering op de re gel dat beeldende kunstenaars geen subsidie meer krijgen, vanwege de bijzondere band die er bestaat tussen het museum en de provincie Zeeland én vanwe ge de gekozen thematiek van het tentoongestelde werk. Blij Jordans is blij met de bijdrage. Van het geld wil hij een catalo gus of folder laten maken met een overzicht van zijn werk, die bezoekers mee naar huis kun nen nemen. „Ik maak me geen illusie dat ik veel zal verkopen." Helemaal onbekend is hij echter niet in New York. De Zeeuwse kunstenaar, geboren in Venlo, heeft enkele jaren geleden gast lessen verzorgd aan de New School for Social Research in New York. In haar inleiding op de tentoonstelling typeert Rei neke Hollander, en daarmee praat ze enigszins Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Amsterdam na, de Hollandse kunst als langzaam, gebouwd op traditie, minder avontuurlijk als de Amerikaanse kunst. Dit werd altijd gestimuleerd door de kunstenaarsregeling BKR. Daardoor was er voor de Neder landse kunstenaars geen reden voor competitie, om inventief te zijn of om aandacht te trekken. Daar komt bij dat Holland wei nig belangrijke privéverzame- laars heeft, waardoor de kunstenaars veel meer zijn aan gewezen op de verkoop aan par ticulieren en dus eerder iéts ma ken voor thuis aan de muur, dan in het museum. De drie kunstenaars passen vol gens haar alledrie in het beeld van de Nederlander, die hangt aan gezelligheid en tegelijker tijd op zoek is naar expansie, een strijder is. Jordans werk brengt de roemruchte zeven tiende eeuw boven, terwijl Hol lander meer affiniteit heeft met Mondriaan. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De in Den Haag woonachtige, maar van oorsprong Duitse kunstenares Eva Klee (1970) creëert het liefst eenvoudige beelden. Eenvoudig van vormgeving, niet noodzakelijk eenvoudig van betekenis. Op het ogen blik is een installatie van haar te zien in de tentoonstellings ruimte GHL in de Graven straat in Middelburg. Het werk is opgebouwd uit oude kartonnen dozen, roze gespoten piepschuim waar mee doorgaans elektrische apparaten worden be schermd, en houten latjes. Het werk lijkt haastig in elkaar geknutseld en onaf. Duidelijk is dat het gaat om architecto nische en stedenbouwkundi ge vormen, maar het is moei lijk om er greep op te krijgen. Dat verandert bij lezing - in de hal van GHL - van het verslag dat Klee in tekst en foto's heeft gemaakt van een drie maan den durend verblijf in Berlijn. De centrale vraag in haar werk, schrijft Klee, is: Hoe lees ik een beeld? Hoe wandel ik langs de randen van een werk? In Berlijn veranderde die vraag in: Hoe lees ik een stad? Dwalend door de stad viel het Klee op dat ze geen centrum kon vinden. Dat be tekende dat ze voortdurend werd gedwongen na te denken over haar eigen positie temid den van de bebouwing van de grote stad. Die problematiek probeerde ze vast te leggen in beelden. Vormen Vergelijkbare vormen als die te zien zijn op de foto's uit haar Berlijnse atelier keren terug in haar installatie in Middel burg. Bij binnenkomst valt een grote kartonnen hut op, met in de linkerhoek een wit kussentje. Het zou het onder komen van een zwerver kun nen zijn. In kleinere formaten is keer op keer het model van een huis of hut gemaakt. Met kleine latjes is een wegenpa troon op de grond uitgelegd. Installatie van Eva Klee in expositieruimte GHL in Middel burg. foto Ruben Oreel Klee heeft de maquette van een vreemde stad geschapen. Het roze piepschuim kan van alles verbeelden: viaducten, straatmeubilair, mensen. In lage latten is nog een grote vierkante vorm gebouwd, met een kartonnen looppad er doorheen. Een flat in aan bouw? Achter de grote hut blijken nog kleine kartonnen gebouwtjes schuil te gaan. De installatie van Klee roept verwarring op. Zeer schets matig lijkt ze te verwijzen naar de desoriëntatie van mensen in de moderne stad die tegenstellingen in zich ver enigt, voortdurend van ge daante verandert en nooit af is. Maar wie een dergelijke sensatie niet ervaart zal mo gelijk zijn neus ophalen voor juist dat schetsmatige karak ter. Installatie van Eva Klee, t/m 11 april in GHL Middelburg, di t/m zo 13 00-17.00 uur. ibfc.iec i&CM aan de drie Nederlandstalig zenders, en zelfs die zijn n£ Cli voor iedereen altijd even hel4 01 Al in 1971 laat elektrotechnici Seb Blommaart zien dat het be *vt ter kan; of in elk geval groterg roe plaatst een antenne op de bas liek in Hulst en trekt een tje naar het belendende hotel] Koning van Engeland. DjJuts laat hij ongeveer twintig plaatj i:ar genoten naar een aantal telen- :;'e sietoestellen kijken: Blommaa p* is ervan overtuigd dat de kijke in Hulst via een centrale ante. ^3: ne inrichting maar liefst kanalen kunnen vullen. Deo# inj vangst valt die zaterdagmidca b°l wat tegen. Basiliek Met zijn antenne op de basiüé krijgt Blommaart beide Ned». j»f landse zenders, twee Bel^ en twee Franse maatschappij haarscherp op de buis. Das heel naast zijn twee Duitse zenda nP de helft van de tijd te zia Blommaart noemt het exp® Met ment een succes; zijn idee is$ klc poot. I Bil Sas van Gent is vier j aar latere w eerste Zeeuwse gemeente diea Belgische en Franse zendersu iaa het standaardpakket van dek? jdl kers maakt, met de bouw capl.l een cai. Tegelijk bepaalt de gemeen d! dat alle Sassenaren de privé-a aa! tennes van hun daken moetfP verwijderen. Na Sas volgt de rest al snel. Ca !°e trale antenne inrichtingen vb at 1 schijnen overal; later volgt Bti kabeltelevisie, met nóg bet k1, beeld en een nóg ruimere kern De keuze uit de Wie-Kent Kt op het ene en Zorro op het andi re net wordt langzamerhai131 uitgebreid tot tien, vijftie e twintig kanalen. Woorden reclameblokje en couch potM* doen hun intrede; maar ken zijn weer schoon. 2 ti 1 lad dl eri I i Dorpsstraat 53 Krabbendijke Tel. (0113) 50 6292 Emily Badea uit Terneuzen succesvol in g poëziewedstrijd TERNEUZEN - Een neushof dik en groot, lekker badendim j™' sloot. Hij zou graag een txw *le willen zijn, want vliegen id hem ook heel fijn. Met dat gedicht is de zevenja 'om ge Emily Badea uit groep d iDlr van de Temeuzense prote tants-christelijke basisscho De Stelle in de prijzen gevali ïmf bij de landelijke kinderpoëzi 3 wedstrijd. Het gedicht, dat ze schreef ink 'P kader van de Kinderboeke om: week, is geselecteerd uit 37 51 wt inzendingen; het krijgt a plaatsje in de bundel 'Woord dansen in mijn hoofd'. Bom dien reist de bekroonde kinóe poëzie diverse tentoonstelt gen af in het land. Emily gaat 17 april met haar ouders, zus en twee klasgenootjes naar: Land van Ooit in Drunen W haar prijzen: een oorkonde1 een boekenpakket. Foto-expositie natuurfotograa in Ouddorp OUDDORP - In het bezoeks centrum De Grevelingen isfl zondag 28 maart tot en met de derdag 29 april het verzamel werk van natuurfotograaf H- Vette uit Rotterdam te De Vette heeft een voorlid voor ruimtelijke landschap? zoals wadden, duingebieden slikken, met alle levensvorB die daar worden aangetrofê Ook heeft hij beeldmater: verzameld tijdens zijn rei naar IJsland, Noorwegen Schotland. Het bezoekers^ trum aan de Punt 4 in Oudé: is dagelijks geopend van 10' tot 17.00 uur. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34