Politie heeft meer werk aan jeugd Zware grond tKtra kracht nodig om probleemjeugd in Zierikzee en Goes aan te pakken Regels voor huwelijk versoepeld na actie Goes' bruidspaar Hulp voor criminele jeugd schiet te kort zeeuwse almanak Fontein L h Ankie Smit moet door (procedurefout op itatenzetel wachten Late erkenning voor gevallen kameraden Weer dwangverpleging geëist tegen agressieve minnaar Kamperfoelie door Esme Soesman GOES - De actie van het aan staande bruidspaar Banh/ Bosboom uit Goes heeft vruchten afgeworpen. Nadat de gemeente Goes had gewei gerd hun huwelijk te sluiten stapten zij half december naar de rechter. Ook schre ven zij een brief aan de staatssecretaris van Justitie. Die heeft hen nu geantwoord dat ambtenaren zelf per ge val moeten afwegen of een huwelijk al dan niet kan doorgaan. De ambtenaar van de bur gerlijke stand van de ge meente Goes weigerde het huwelijk te sluiten omdat Banh, die in 1980 als Vietna mese vluchteling naar Ne derland kwam, niet over een gelegaliseerde geboorteakte beschikt. Dat de Goese vrouw al ruim tien jaar de Nederlandse nationaliteit heeft, speelde in het stand punt van de ambtenaar geen rol. Zij bexiep zich op een door het ministerie van Jus titie uitgebrachte circulaire, waarin staat dat het opma ken van een huwelijksakte geweigerd moet worden als niet alle benodigde papieren kunnen worden overlegd. De gemeente Goes nam con tact op met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) die waarschuwde dat ze op de vingers kan worden getikt wanneer er van de regels in de circulaire wordt afgewe ken. Vietnam Het Goese duo nam met dit standpunt geen genoegen. Het legaliseren van de ge boorteakte betekent name lijk afreizen naar Vietnam, waar stempels gehaald moe ten worden - veelal door het neertellen van steekpennin gen - bij dé autoriteiten in Hanoi. Banh en Bosboom stapten half december naar de rechter en kregen daar als nog toestemming om te trou wen. Om de weg voor ande ren te vergemakkelijken én de onredelijkheid van de re gels aan de kaak te stellen, schreef het tweetal boven dien een uitgebreide brief aan het ministerie van justi tie. Verplicht Directeur wetgeving G. N. Roes schrijft, namens de staatssecretaris van Justitie, in een brief van 22 maart dat legalisatie van de geboorte akte - met uitzondering van landen waarmee bepaalde verdragen zijn gesloten - ver plicht is. Een uitzondering geldt voor vluchtelingen, die problemen kunnen hebben met contact met hun eigen autoriteiten. Dat laatste kan echter, zo erkent het ministe rie, nog steeds het geval zijn als de vluchteling eenmaal in het bezit is van de Neder landsenationaliteit Daarom hoeven de regels, zoals opge steld in de circulaire, niet zo strikt te worden gelezen en moet een ambtenaar zelf op basis van de concrete om standigheden een afweging kunnen maken. Duidelijker De adviescommissie die zich met dergelijke zaken bezig houdt heeft de Goese kwestie besproken en adviseert de staatssecretaris om de circu laire op dat punt duidelijker te maken. Hoewel Banh en Bosboom er zelf niets meer aan hebben, zijn zij blij met de brief uit Den Haag. Behal ve dat anderen er wellicht profijt van zullen hebben, voelen zij zich eindelijk in het gelijk gesteld. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten blijven ernstig in ge breke bij de financiering van projecten voor jongeren die in de criminaliteit dreigen te ra ken. Volgens Luuc Smit, teamleider jeugdreclassering van Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ), is er onvoldoende geld voor speciale cursussen om jongeren die al meerdere keren in aanraking met de politie zijn gekomen maar nog niet voor de kinder rechter zijn geweest op het rech te pad te houden. Smit zei dat donderdag na af loop van de presentatie van drie folders van de jeugdreclasse ring van SJZ. Volgens Smit moeten de gemeenten de pro vincie volgen. De provincie stel de vorig jaar 45.000 gulden beschikbaar voor preventieve cursussen zoals een sociale vaardigheidstraining. „Er is nauwelijks hulp voor jongeren die meerdere keren voor kleine misdrijven zijn gepakt maar nog geen straf van de kinder rechter hebben gehad. Als je snel kan handelen, kun je deze jongeren op de rails helpen." Volgens Smit 'redden we het niet' met meer blauw op straat. „Meer agenten op donderdag avond op de Lange Delf lost niks op." Volgens hem moet er een project komen voor de jongeren die voor de problemen op het Abdijplein zorgen. „Dat geld van de provincie voor preven tiemaatregelen is echt nog maar een druppel op de gloeiende plaat." De presentatie van de drie fol ders aan officier van Justitie C. Oldenburger moest volgens SJZ-directeur F. Eijlander laten zien dat de opbouw van de jeugdreclassering in Zeeland is voltooid. „De jeugdreclassering staat op stevige poten", aldus Eijlander. „De jeugdhulpverle ning in Zeeland is er met de komst van de jeugdreclassering sterker op geworden." Tot voor kort bestond de jeugd reclassering niet. Volgens de nieuwe jeugdreclasseerder bij SJZ Piet Castel werkten jeugd- hulporganisaties als de Raad voor de Kinderbescherming en Stichting Jeugdzorg onafhan kelijk van elkaar aan de hulp aan jongeren die bij de kinder rechter waren geweest. In de cel Nu zijn er duideli j ke a f spraken gemaakt tussen het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs, de gewone reclas sering, politie, SJZ en de Raad voor de Kinderbescherming hoe jongeren hulp te bieden. Ook als ze nog in de cel zitten en nog niet zijn veroordeeld." Volgens Castel gingen vroeger jongeren van zestien, zeventien jaar zonder enige begeleiding na een celstraf de samenleving in. „Die dreigden tussen wal en schip te komen. Met de tot standkoming van de jeugdre classering is elke jongere die met justitie in aanraking komt verzekerd van hulp. Zo probe ren we te voorkomen dat een jongere in herhaling vervalt." Volgens Smit is er nog te weinig geld om de jeugdreclassering goed te laten werken. „We krij gen van het ministerie van Jus titie geld op basis van de dertig jongeren die wij vorig jaar heb ben geholpen terwijl we dit jaar al veel meer jongeren krijgen." Echt iets om naar int te zien, de fontein die de Middelbur gers door hun gemeentebe stuur in het vooruitzicht is gesteld. Het gaat namelijk niet om een klassieke spuiter. Neehet wordt een maquette van Middelburg die tussen tivee stoelen komt te staan. Gaat iemand op zo'n stoel zitten, dan begint onder de zetel water te vloeien. De officiële verklaring is dat het beeld iets moet uitdruk ken over de fascinatie die de Middelburqer voor zijn stad heeft. Dat is mooi. Maar wij hebben intussen van een oplettende lezer al een aanvullende, dubbele verklaring gekregen. „De bedriegertjes zijn in de toekomst ook buiten het stadhuis te bewonderen", meldde hij ons. „En het bestuurlijke gezeik wordt prachtig gesymboli seerd. leugdbeleid )ezeven burgemeesters van het osterscheldebekken hebben ch donderdag over het jeugd- eleid van de politie gebogen, ierder al hadden de zeven ge- leenten een wensenlijstje op- steld van projecten die ze aag door de politie uitgevoerd mden willen zien. gaat dan om projecten als lezicht op multifunctionele entra en sozen, extra aandacht oor Renesse en versterking van functie van de wijkagent, ikhardt en zijn medewerkers lan nu de gemeenten langs om tde wensenlijst per gemeente instens één project te selecte- jizet et streven is dat ook de ge- eenten meewerken aan de ojecten. Afhankelijk van die set van de gemeenten blijft er De enorme hoeveelheid hemelwater die in de herfst en de winter is gevallen speelt de boeren nog steeds parten. Zwaar en nat is het werk op de akkers, zoals hier in de buurt van Nieuw-en Sint Joosland. foto Ruben Oreel )m de problemen met die twee irobleemgroepen aan te pakken oudt niet alleen de recherche an het district Oosterschelde- ekken zich er mee bezig, maar ok de Zeeuwse regionale re- herchegroep. olgens J. Eckhardt, hoofd van epolitie in het Oosterschelde- ekken, lukt het niet meer deze ingeren te bereiken op de tra- itionele manieren, bijvoor- reld met voorlichting. Dat omt onder meer omdat ze zich et criminele activiteiten be- ighouden. lat is ook de reden dat de re- herche wordt ingeschakeld, i'enals het platform jeugdcri- inaliteit. door Lukas Fransen SEROOSKERKE (W)- Naast het oorlogs monument bij de Nederlands-Hervormde kerk in Serooskerke op Walcheren staat sinds donderdag ook een monument voor de in het voormalig Nederlands Indië ge sneuvelde militairen uit de kernen van de gemeente Veere. De gedenkplaat is onder grote belangstel ling onthuld door burgemeester A C. de Bruijn en F. J. F. Smoorenburg, voorzitter van de Vereniging Oud Militairen Indië- gangers (VOMI), afdeling Zeeland. Op de zwarte gedenkplaat staan de zeven namen van uit de gemeente Veere afkom stige militairen, die de strijd in het voor malig Nederlands Indië niet overleefden. De Zeeuwse afdeling van de VOMI maakt zich al een tijd sterk voor een monument ter herdenking van hun gevallen kamera den. „Deze gedenksteen is een late erken ning", zei Smoorenburg. „We zijn al die jaren doodgezwegen. Pas de laatste jaren zijn we in de belangstelling gekomen. Dat hebben we echter zelf moeten bewerkstel ligen." Afsluiting Smoorenburg hoopt dat met de onthul ling van het monument het zwijgen voor bij is. „We zijn door hogerhand uitgezon den, maar die hogerhand deed niets terug. De Indische bladzijde moest gauw omge slagen worden en er moest gezwegen wor den. Nu is er eindelijk erkenning voor de gesneuvelden en zij mogen niet vergeten worden door volgende generaties. Voor ons oud-strijders, is het een mooi afsluit- punt." De Bruijn zei in haar toespraak dat 'we onze visies van nu op de tijd van toen niet mogen gebruiken om de strijders van toen te veroordelenwant hun bedoelingen wa ren zuiver'. Veere heeft in samenspraak met de VOMI in Serooskerke een geschik te plaats voor de gedenksteen gevonden. „Het is een zaak die al heel lang sleept in Nederland", zei de Bruijn. „Het is fijn dat I wij daar als gemeente Veere ons steentje in hebben kunnen bijdragen." Er waren onder de oud-strijders niet al leen positieve geluiden te horen. „We had den liever één algemeen monument op Walcheren gezien, zoals in Zeeuws- Vlaanderen", zei Cor de Meij (72), oud-ra diotelegrafist bij de Koninklijke Marine. 1 „Ik ben wel blij met deze gedenksteen, maar het is vijftig jaar te laat." loor René Schrier SOES - De politie in het district losterscheldebekken heeft zo eel werk aan problemen met [jee groepen jongeren dat een stra jeugdzorgwerker aange leid moet worden. De groepen evinden zich in Zierikzee en in e Goese Polder. wellicht nog ruimte over voor uur beschikbaar voor de jeugd- twee mensen die speciaal belast functionaris aan toegevoegd re projecten zoals veiligheid op extra jeugdzorg. De politie zorg. Momenteel heeft de politie zijn met de jeugdzorg. Onder- kan worden. Verder wordt ge- straat schooladoptie en de heeft namelijk in totaal 2500 in het Oosterscheldebekken zocht wordt of daar een derde probeerd aan te sluiten bij ande- wijkzorg die op stapel staat. »r Richard Hoving ÖDDELBURG - Ankie Smit ilDreischor kan voorlopig niet iar zetel in Provinciale Staten nemen. Het beoogd Statenlid in GroenLinks/Delta Anders heeft niet tijdig een zogenoemde bewilligingsverklaring afgege ven. De zetel van Smit, één van de vier die klein links tijdens de Statenverkiezingen op 3 maart in de wacht sleepte, wordt de komende maanden bezet door Raymond van den Boorn uit 's-Heer Arendskerke. Alle kan didaat-Statenleden moesten binnen twee weken na de ver kiezingen een schriftelijke ver klaring afgeven dat ze bereid waren hun plaats in de Zeeuwse Staten in te nemen. Smit heeft niet aan deze eis voldaan. Zij vertrok kort naar de verkiezin gen naar de Verenigde Staten en trof pas bij terugkeer het ver zoek aan om een bewilligings verklaring bij het hoofdstembu reau in te leveren. Omdat de verklaring van Smit uitbleef, is haar zetel automa tisch ten deel gevallen aan de nummer vijf op de lijst van GroenLinks/Delta Anders. Vol gens fractievoorzitter Frans van Kollem is met Van den Boorn afgesproken dat hij tijde lijk in Provinciale Staten gaat zitten. Wanneer Van den Boorn zijn plaats af staat aan Smit is nog niet duidelijk. GroenLinks/ Delta Anders wil in elk geval voorkomen dat ze op dinsdag 25 mei, als Provinciale Staten de Eerste Kamer kiezen, met min der dan vier vertegenwoordi gers aanwezig zullen zijn. Van Kollem betreurt de gang van zaken. „Het is erg ongebrui kelijke om een Statenlid na een paar maanden te vervangen, maar er zit niets anders op. We willen recht doen aan de verkie zingsuitslag en Smit de zetel ge ven die ze verdient." door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - De uitslag van een nieuw onderzoek naar de behandelmethode van een 39-jarige man uit Vogelwaarde was voor officier van justitie C. Fetter geen reden om haar eis te herzien. Eind januari eiste ze een jaar ge vangenisstraf en ter beschik kingstelling met dwangverple ging voor de man die na een ruzie zijn bijna vriendin wurg de. Donderdag deed ze dat opnieuw. Na de eerste zitting besloot de rechtbank in Middel burg nog even te wachten met het vonnis. Dit omdat er onvol doende feiten waren met be trekking tot de behandeling van de man. Onduidelijk was bij voorbeeld in hoeverre alcohol een rol speelde in de problema tiek. De meervoudige kamer wilde daarom eerst een aanvul lend rapport van een klinisch psycholoog afwachten. Overmatig drankgebruik kan bij de man leiden tot controle- verlies en tot agressief gedrag. Maar volgens het onderzoek waren het met name de psychi sche problemen - de man lijdt sinds zijn jeugd aan psychoses - die bij hem agressie losmaakten en niet zozeer de alcoholVerder is de man ook niet bereid om mee te werken aan de terbe schikkingstelling. De man kreeg op 6 augustus 1998 ruzie met zijn manisch-de- pressieve vriendin nadat ze bei den een groot aantal rum-cola's hadden gedronken. Volgens de man was het niet meer dan een spel. Ze zouden re gelmatig scènes van de geweld dadige speelfilm Natural Born Killers hebben nagespeeld. Vol gens officier van justitie Fetter is dwangverpleging nodig om dat anders de kans op herhaling groot is. Uitspraak op 7 april. Reünie van oud-Indiëgangers BREDA - Het vijfde bataljon derde regiment infanterie, kortweg 5- 3 R.I., houdt donderdag 20 mei een reünie in de Trip van Zoutlandt- kazerne in Breda. Het programma begint om 10.30 uur met een vlaggenparade, appèl, herdenking en een kranslegging. Verder worden enkele draagspel- den en eremedailles van verdienste uitgereikt. Het 5-3 R.I. diende van december 1947 tot mei 1950 in het voormalig Nederlandsch Indië. (Advertentie) (Advertentie) onicera. Klimplant. Verkrijgbaar in verschillende leurende soorten, faat 60 cm. KE fa 8.95 voor J 3 ^bieding deze week geldig of zolang k voorraad strekt. Op de gedenkplaat in Serooskerke staan de zeven namen van gesneuvelde militairen uit de gemeente Veere. foto Ruben Oreel koen Rijk labo Renesse logezoom 100, RENESSE el. (0111) 46 27 91 RIJKE TUINLEVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33