Toutenhoofd de ultieme regelneef Snel succes voor jonge turnclub Paul van Buuren is een gewilde trainer f Westkapellenaar vindt omgang met mensen de kern van organiseren Trainer Jos van Belzen - neemt een jaartje rust Paul van Buuren, die als trainer momenteel Tholense Boys en Rood Wit onder zijn hoede heeft, kwam één seizoen uit voor Hoek. foto archief PZC door Vincent de Rijke VLISSINGEN - In de derde klasse A van het zaterdagvoet bal speelt de nummer drie GPC, dat vorige week met fors onder uit ging tegen Apollo, tegen AZ- W. In dezelfde klasse staat de topper Meeuwen - Heinkens- zand op het programma. Zon dag-derdeklasser Patrijzen krijgt het Brabandse Rood-Wit op bezoek. Eerder dit seizoen eindigde de confrontatie in Sint Willebrord een 9-1-overwin- ning voor de Brabanders, die sinds enkele weken door Paul van Buuren (tevens trainer Tho lense Boys) getraind worden. Enkele weken geleden werd Rood Wit Willebrord-coach Toine Mathijsse door het be stuur op non-actief gezet. Aan leiding waren de tegenvallende prestaties. Men dacht in de top van de derde klasse mee te kun nen draaien, maar al vanaf het begin van het seizoen kon Rood Wit nimmer een plek bij de bo venste ploegen bekleden. Paul van Buuren, de trainer die de Brabanders voor komend seizoen hebben vastgelegd, is nu nog oefenmeester van zater dag-derdeklasser Tholense Boys. Toch besloot het Rood Wit-bestuur een poging te doen om Van Buuren (40) vroegtijdig te laten starten als trainer- /coaeh bij de Brabanders. ,,Ik heb toen gezegd dat ik best wilde helpen, maar dat het be stuur van Rood Wit eerst tot overeenstemming met Tholense Boys moest komen." De bestu ren van beide clubs kwamen tot de conclusie dat het mogelijk was, onder de voorwaarde dat Tholense Boys in alle gevallen voorrang zou krijgen. De trai ningsavonden van Rood Wit werden verschoven zodat de trainingsavonden van Tholense Boys niet in gevaar kwamen. „In principe was er eerst sprake van dat ze met een interim-trai ner zouden gaan werken", zegt de oefenmeester die sinds kort zeven dagen per week met voet bal bezig is. „Maar vanuit de groep werd gevraagd of ik niet direct kon komen trainen." En dat vroeg de spelersgroep niet voor niets. Want Van Buur en is een oude bekende in Sint Willebrord. Drie jaar terug was hij er jeugdtrainer en speelde hij .samen met het merendeel van de huidige selectie, nog in het eerste elftal. Maar in de periode dat hij actief was op Tholen. heeft hij zich ook daar geliefd gemaakt. Dit alles bemoeilijkte zijn keuze. Van Buuren prijst zijn huidige club over de onderhandelingen met zijn nieuwe werkgever. „De clubs zijn er in goede harmonie uitgekomen. Ik vind dat Rood Wit Tholense Boys zeer dank baar mag zijn." Zodoende strijdt Van Buuren dit seizoen met Tholense Boys om promotie en met Rood Wit tegen degrada tie. In het bekertoernooi zouden de ploegen elkaar zelfs nog kun nen treffen. „Dat zou ik prpchtig vinden. Het mag duidelijk zijn dat ik dan op de bank zit bij Tholense BoysIk weet natuurlij k ook hoe je Rood Wit het beste kunt be strijden. Toen wij ten koste van Luctor '88 doorgingen in de be- kercompetie was net bekend dat ik naar Rood Wit zou gaan. Van af dat moment riepen de spelers van Tholense Boys gelijk 'laat Rood Wit nu maar komen! Overigens is Paul van Buuren ook in Zeeland bekend als voet baller. Hij speelde verschillende seizoenen bij de VC Vlissingen en kwam ook een jaar voor Hoek uit. Van Buuren was een levens gevaarlijke linkerspits. GPC In de derde klasse A leek het er lange tijd op dat GPC en de Meeuwen onderling uit zouden gaan maken wie er met de hoofdprijs vandoor zou gaan. GPC won zelfs zijn eerste zeven wedstrijden. Maar zowel GPC als Meeuwen laten de laatste weken behoorlijk wat punten liggen. Heinkenszand lijkt van de spor tieve malaise bij die clubs te gaan profiteren. Die ploeg staat sinds vorige week bovenaan. Maar ook de Bevelandse ploeg lijkt de weelde niet te kunnen dragen. Heinkenszand verloor zaterdag van degradatiekandi daat Serooskerke. De nummer twee (Meeuwen) verloor van WIK. En de nummer drie GPC, dat een gedeelte van de achter stand goed had kunnen maken, verloor maar liefst met 7-0 van Apollo. Uit de laatste drie duels behaalden de Vlissingers slechts één punt. „Wij hebben een aanvallend in gestelde ploeg", verklaart de 22-jarige GPC'er Rens Cosijn. „De laatste weken is bij ons sco ren het grootste probleem. Wij voetbalden de eerste helft tegen Apollo voortdurend op de helft van de tegenstander. Maar om dat we zo ver vooruit willen spe len, vallen er gaten achter ons middenveld. Ik denk dat Apollo acht keer heeft gecounterd en daaruit hebben ze zeven keer gescoord." „Normaal gesproken ligt de kracht van GPC in het terug- knokken vanuit een achter stand. Soms kwamen we 2-0 achter en wonnen de wedstrijd alsnog. De laatste tijd lukt dat niet meer. Maar ik hoop dat we het seizoen nog recht kunnen trekken door de eerste periode te winnen. En dan hoop ik dat we leuk mee kunnen draaien in de nacompetitie. Ik wil het sei zoen wel zonder bijsmaak be ëindigen." Patrijzen De 37-jarige doelman van Pa trijzen Rudy Blommaert brak 13 december vorig jaar in het duel met Vlissingen zijn onder been. Oud-gediende Gerard van den Dries werd opgetrom meld om de plek onder de lat tij delijk in te nemen totdat Blom maert hersteld was van zijn blessure. Maar aangezien Van Den Dries een wedstrijd schorsing opge legd kreeg vanwege een rode kaart, moest de jonge onervaren doelman Jacco Oudeman drie weken terug in de wedstrijd te gen Temeuzen (6-0-overwin- ning voor Terneuzen) plaats ne men in de goal. De op dat moment bijna herstelde Blom maert was bereid plaats te ne men in de dug-out. Toen het na ruim vijftig minuten al 6-0 stond, vond Patrijzen- -coach Cees van der Linde het tijd om Oudeman naar de kant te halen. „Met zo'n stand viel er voor mij niet veel meer te verprutsen", zegt Blommaert. „Het enige dat ik nog kon doen, was proberen de poppetjes op de juiste plaats te krijgen." En blijkbaar met succes. Blommaert hield de res terende 40 minuten zijn doel schoon. Vorige week kreeg Patrijzen we derom een flinke nederlaag te verwerken. Tegen Dosko werd het 5-0. Blommaert was nog steeds niet helemaal hersteld en daarom nam Van Den Dries weer de keeperspositie voor zijn rekening. „Je kunt een wed strijd beter starten met een kee per die honderd procent fit is. De 5-0-nederlaag vind ik trou wens niet helemaal terecht. Wij hadden met rust 2-1 voor moe ten staan. Toen het vlak na rust 2-0 werd was de wedstrijd be keken", aldus Blommaert. Zondag treft Patrijzen voor ei gen publiek Rood Wit. De ploeg is uit op revanche, ook al omdat Patrijzen nog niet vrij is van de- gradatiezorgen. „Of ik ervan overtuigd ben dat wij degrada tie ontlopen? Dat is moeilijk te zeggen. We zullen nog twee keer tegen Middelburg moeten spe len, die wedstrijden zouden weieens beslissend kunnen zijn. Als je dan twee keer verliest, sta je er ineens heel anders voor. Én zondag tegen Rood Wit hebben we nog iets recht te zetten." anderen er achter stonden. Overleg is noodzakelijk." Toutenhoofd is een boeiend ver teller. Zo heeft hij mooie anek dotes over zijn tijd als fractie voorzitter van de PvdA in de toenmalige gemeente Westka- pelle. „Ik ben er ooit in geslaagd om een actualiteitenprogram ma van de VARA naar het dorp te halen. Dat werd vanuit een restaurant uitgezonden. En misschien nog wel mooier: een speech die Joop den Uyl in West- kapelle gaf. AJs jongen afkom stig uit een rood nest, is dat natuurlijk een fantastische er varing. Hoewel hij nu niet meer actief in de politiek bezig is, heeft Toutenhoofd nog steeds hetzelfde ideaal. „Iets proberen te betekenen voor de minder be deelden in onze samenleving, ervoor knokken. Hoe klein het ook is. Dat zal ik in al mijn be stuurlijke functies proberen." Een toernooitje organiseren lijkt eenvoudig. In de praktijk is het een lang traject. ..Feitelijk ben je een heel jaar bezig met een organisatie. Voor de wieler koers bijvoorbeeld beginnen de vergaderingen al in september. Daarnaast moeten er sponsors gezocht worden, de media aan geschreven, programmaboek jes, en voortdurend overleg. Het is heel wat." Vrij simpel Voor de omnivoren uit Westka- pelle is voldoening beloning ge noeg. „Als ik na een toernooi of evenement het gevoel heb dat het goed geweest is, vind ik dat voldoende. En ook als ik tijdens het gebeuren tevreden gezich ten zie en mensen die lol hebben, doet dat me goed." Stress is voor André Touten hoofd een vreemd woord. „Heb ik geen last van. Tot zover lukt alles altijd op tijd. Iets organise ren is eigenlijk vrij simpel. Trachten om alles zo goed mo gelijk te doen, daar draait het om. Ik streef het hoogste na." Waarom is organiseren zo leuk? Na lang denken formuleert Tou tenhoofd het antwoord: „Ik kom in contact met mensen van zeer verschillend pluimage. Ik hou van omgang met mensen, leer er graag veel kennen. In dat op zicht zijn sport en politiek ei genlijk hetzelfde. Omgaan met mensen is de basis voor beide. Dat moet je beheersen." De succesvolle springgroep van Forza Gymnastica. foto Willem Mieras Springers Forza Gymnastica grootverdiener op NK door Pieter van Klinken GOES - De mannenspringgroep van For za Gymnastica won vorige maand op 27 februari in het Limburgse plaatsje Bo- choltz de nationale titel. Op de onderde len lange mat, tafel-, paard- en kast- springen haalden ze de gouden plak. Op de minitrarap moesten ze de eer laten aan de groep van Swentibold uit Sittard. Met deze prestatie prolongeerden ze de titel die ze ook vorig jaar al hadden behaald. Martin Wissekerke, coach van deze suc- cesploeg, geeft uitleg over het wel en wee van Forza Gymnastica en deze onbekende sport. „Forza Gymnastica bestaat nu iets meer dan één jaar. Op 1 januari 1998 is de ver eniging ontstaan na een fusie tussen csv OKK en sv Volharding. Hierdoor konden we onze leden meer bieden, van eikaars kennis profiteren en ook weer overbren gen aan onze leden. "De ontwikkeling van de fusievereniging is zeer goed gegaan. Na twee maanden werden de mannen van de springgroep al Nederlands kampioen. Toch is springen niet de enige turnvorm bij Forza Gymnastica. "We hebben heel veel verschillende vormen van turnen. Natuurlijk de basis, het toestelturnen. Maar ook acro-gymnastiek. Bij dat on derdeel van de turnsport werken enkele mensen in een team en worden een soort 'levende torens' gebouwd. Tenslotte is er ook nog het trampoline-springen. Zo doende hebben we een vereniging die op alle fronten meedoet", aldus de nog maar 25-jarige oefenmeester. Op zich trainen de mannen van de springroep niet eens heel veel. Zij oefenen maar één keer in de week, op vrijdagavond in Sportpunt Zee land in Goes. „Meer hebben de jongens ook niet nodig. De conditie hebben ze so wieso al, het is alleen om het peil van de techniek hoog te houden. Alle jongens, ze zijn tussen de twintig en dertig jaar oud, hebben al een hele goede basis van het normale toestelturnen.Samen met Paul Geelhoed verzorgt Wissekerke de trainin gen en ook de mannen zelf hebben hun in breng aan de inhoud van de trainingen. De wedstrijden verlopen voor de leek in een razend tempo. „Bij het groepssprin- gen is het de bedoeling om met minimaal zes mensen een act op te voeren. Het man- nenteam van Forza bestaat uit tien sprin gers. Ongeveer de helft hiervan is specia list op een bepaald onderdeel. Zodoende hebben we voor ieder onderdeel minstens één specialist. De zes springers lopen steeds in snel tempo achter elkaar aan en voeren een sprong uit. Dit gaat zo lang door tot iedere springer tien sprongen heeft afgeleverd." Op zichzelf De wedstrijden staan allemaal wedstrij den zichzelf. Er is geen sprake van een competitie die het hele seizoen doorloopt. „Alleen voor deelname aan de Nederland se kampioenschappen moeten we altijd in november tijdens een plaatsingswed strijd goed presteren. Doen we dat, dan zijn we geselecteerd voor het NK." Voor de Nederlands kampioen ligt er geen EK of Wk in het verschiet. „De enige in ternationale wedstrijden waar wij aan meedoen zijn open-toernooien. Zo heb ben we zelf in oktober vorig jaar ook nog een groot toernooi georganiseerd en dat willen we nu over twee jaar weer gaan doen." Amateurbasis Veel topsporters leven van hun sport. De mannen van de springroep echter niet. „Bij het turnen zijn er in Nederland heel weinig die leven van hun sport. De enigen zijn wat Russische toptrainers. Bij ons is het puur op amateurbasis. Ook wij beta len gewoon contributie. Het enige is dat de jongens af en toe eens een pilsje krijgen na een training of een wedstrijd. Bij een topprestatie, zoals vorige maand in Bo- choltz, krijgen ze dan een CD-bon als waardering van het bestuur. Wij doen het alleen voor de sport en het plezier dat we er aan beleven." Forza Gymnastica is een succesvolle ver eniging. De basis wordt gelegd bij de hele grote jeugdafdeling, waar het talent van daan moet komen. Verder gaat er veel aandacht uit naar de recreatieve sporters, die niet sporten voor de prestatie, maar al leen lekker bezig willen zijn. Hieronder valt bijvoorbeeld ook de MBVO (Meer Be weging Voor Ouderen), waar de mensen van boven de vijftig jaar rustig kunnen sporten om toch vitaal te blijven. Forza Gymnastica blijft zo een vereniging voor iedereen die kan en wil sporten. door Jasper van der Bliek ffESTKAPELLE - „Een wed- itrijd moet georganiseerd wor den. Indien er geen mensen zijn dit doen, is er ook geen activi teit." Wijze woorden van een ge passioneerd, toegewijd man. Hij staat midden in het Walchers «renigingsleven en is betrok ken bij ieder evenement in zijn geliefde Westkapelle. André Ioutenhoofd (51) is de ultieme jegelneef. De Westkapellenaar is organi sator en initiator van een uitge breid scala aan evenementen ,an zeer verschillend allure. Van rommelmarkten tot com missies voor klederdrachten, van voetbaltoernooitjes tot wie lerwedstrijden. „Ik ben wel jruk bezig, ja", geeft Touten hoofd niet zonder trots toe. „Op moment ben ik druk met het jaarlijkse schoolvoetbal dat volgende week plaatsvindt. Maar ook met de wielerkoers van Westkapelle, komende zo mer. En ik bekleed een aantal bestuurlijke functies bij Delta Nuts, waar ik werk." Druk, druk, druk. Die woorden 24-Js typeren Toutenhoofd beter dan wat ook. „Ach, ik vind het niet nt j erg om altijd bezig te zijn. Dat is beter dan 's avonds voor de TV te hangen, waar ik voor pas. Bo vendien is dingen organiseren ontzettend leuk. Ik doe dat mijn iele leven al. en zal er ook nooit mee ophouden." Noormannen d jAndré Toutenhoofd is betrok ken bij alles wat in Westkapelle 'es5 gebeurt. Vooral op sportgebied, trati Jk ben al sinds mijn twintigste ben bestuurlijk actief bij de voet- Ivereniging de Noormannen, bj die club gaat me nauw aan het etó hart, Ik heb er ook gespeeld, als in ei doelman, maar ben gestopt om volledig op de bestuurlijke laken te richten. Die begon ik jme lis jeugdsecretaris, maar daar naast was ik ook wedstrijdse- stri retains en voorzitter. Tegen woordig beperk ik me, als dat iet goede woord is, tot de jeugd. organiseer de trainingen, oernooien en g^ als begeleider lee naar wedstrijden. Ik pro eer zoveel mogelijk aanwezig zijn, betrokkenheid te tonen. Vehebben zo'n honderd kinde- J enin de vereniging en ik ken ze illemaal bij voornaam. Er zijn er niet veel die me dat nadoen. Sinds tien jaar organiseert de bijna twee meter lange -,,lme- ter 98.9"- Westkapellenaar een voetbaltoernooi voor alle scho len in de gemeente Veere en een deel van Middelburg. „Een erg dankbaar evenement om te re gelen. Het zijn twee woensdag middagen, één voor de jongens en één voor meisjes. In totaal zijn dat zo'n 650 kinderen. Dat zorgt soms voor heel wat kop zorgen. Volgende week woens dag is het weer zover, en we lig gen op schema, maar het kost gigantisch veel werk. Denk maar aan het regelen van scheidsrechters, de velden en de kantine. En het weer natuurlijk, daar kan alles door verziekt worden." Bij geregel voor Noormannen bleef het niet. In 1976 besloot Toutenhoofd, gesteund door en kele anderen, dat Westkapelle een eigen wielerkoers verdien de. „Dus richtten we een comité op en is die koers er inderdaad gekomen. In juli van dit jaar wordt hij weer verreden. Ten minste, als alles goed gaat. We liggen namelijk in de clinch met de gemeente over de lengte van het parcours. Het is te kort, maar het blijkt nogal lastig te zijn om vergunningen te krijgen voor meer ruimte. Maar ik ga net zolang door tot het gelukt is. Zo zit ik in elkaar." Het organiseren van sporteve nementen geniet een lichte voorkeur bij Toutenhoofd. „Ik ben sportfanaat en vind organi seren leuk. Ik verenig die twee dingen met elkaar. Maar alleen sporten die me interesseren. Ik zou nooit een damtoernooi or ganiseren, met alle respect voor die sport." Zelfreflectie is ook een kunst. Is André Toutenhoofd bazig? La chend: „Volgens mij niet. Ik heb natuurlijk wel eens alleen be slissingen genomen, maar slechts als ik zeker wist dat de André Toutenhoofd: „Ik ga net zolang door tot het gelukt is. Zo zit ik in elkaar." !4-J ;pt! 'os van Belzen, trainer van Heinkenszand: „De Meeuwen blijft voor Wj loch zwaar favoriet voor het kampioenschap." foto Willem Mieras foto DirkJan Gjeltema wen blijft voor mij toch zwaar favoriet voor het kampioen schap. Met een periodetitel zou ik ook al heel tevreden zijn, maar voorlopig gaan we na tuurlijk wel voor directe promo tie. De doelstelling voor dit sei zoen was handhaving. Later hebben we dat bijgesteld. We willen gewoon hoger eindigen dan de zesde plaats van vorig seizoen en tot nu toe ziet het er naar uit dat dat gaat lukken." Dat klinkt bescheiden uit de mond van de trainer van de kop loper. Van Belzen baseert de fa- vorietenrol van De Meeuwen vooral op het resterende compe titieprogramma. „Na ons on- derl i nge duel moet De Meeuwen onder meer nog twee keer tegen hekkensluiter Wemeldinge. Wij moeten daarentegen bijvoor beeld nog tegen Apollo en DFS. Die maken beide de laatste we ken zevenklappers, en toch niet tegen de minste tegenstanders", aldus Van Belzen. Goed gesprek Dat het momenteel boven ver wachting gaat. had de veertig jarige trainer aan het begin van het seizoen absoluut niet ver wacht. Van Belzen: „In de voor bereiding verloren we met 10-2 van Oostkapelle. Na de wed strijd stond een aantal jongens onder de douche te lachen, en zoiets gaat er bij mij dus niet in. We hebben toen een goed ge sprek gehad en sindsdien loopt het veel beter." Jos van Belzen is erg te spreken over Heinkenszand. „De orga nisatie zit goed in elkaar. Het fundament daarvoor is door mijn voorganger Cees la Grand gelegd en ik heb er in de afgelo pen twee jaar ook mijn steentje aan bijgedragen. Er heerst nu echt een voetbalcultuur binnen de vereniging. Heinkenszand is een club met toekomst." door Barry van der Hooft JGOES - In december maakte hij 'P al bekend dat hij aan het einde tan het seizoen bij Heinkens- 9 „jiiand zou vertrekken. Jos van j. Jelzen heeft het eerste elftal dan twee jaar onder zijn hoede gehad en hij wil het nu, om uit- («lopende redenen, een jaartje rustiger aan gaan doen. „We J lebben een huis gekocht en daar pat heel veel tijd in zitten. Daarnaast zit ik ook met mijn Kerk bij de Spoorwegen. Ik -lenk dat ik daardoor niet al nijnenergie in Heinkenszand of (en andere voetbalclub kan ste- ien en als dat zo is, moet je er - volgens mij niet aan beginnen." is een verrassende beslis- ag van de trainer die eerder de rste elftallen van SSV'65 en -.«">bur onder zijn hoede had. Het 0(ji pesluit heeft Van Belzen wel- %erwogen, maar toch met pijn zijn hart genomen. Van Bel ten: „Ik vind het heel jammer dat ik wegga, want Heinkens- and is echt een schitterende lub. Maar in mijn ogen kan het iet anders. Naast de trainingen Heinkenszand reis ik ook elke maandag met mijn Witje Mitchell naar Rotter- am. Hij traint dan onder Peter loutman mee met de D-jeugd aiiFeyenoord. Over vier weken oren we of hij wordt aangeno- ien. Als dat het geval is, dan (oet hij volgend seizoen vier eer in de week naar Rotterdam ndaar wil ik dan toch ook zo omogelijk bij zijn." lp dit moment bezet Heinkens- and de eerste plaats in de derde lasse van het zaterdagvoetbal. Iso» Borgen staat het cruciale duel Istii iet nummer twee De Meeuwen phet ogramma. Een kampi- enschap zou natuurlijk een chitterend afscheid zijn, maar oorlopig denkt Jos van Belzen aar nog niet aan. „De Meeu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31