Krajicek scherprechter in Florida Leblanc richt zijn pijlen op Rooks Zwamborn trainer NAC Michael Boogerd blijft kansrijk Nederland wil deel van WK tafeltennis sport 29 Nederlandse toptennisser stoomt door naar finale Key Biscane tValkover -Steffi Graf Oud-NAC tegen Feyenoord-fans Bayern ziet af van Machlas Uefa beboet Alex Ferguson Chilavert met de dood bedreigd Voetbaltrio roept op tot boycot r Rechter vordert lotitieboekjes fan Willy Voet IIM Tour 1 olgeboekt www. blaffende, megas. by ten. niet. bij. onderandere. nl Weer duel verschoven vrijdag 26 maart 1999 an onze sportredactie Kees Zwamborn door Koen de Vries BREDA - Kees Zwamborn (46) is met onmiddellijke ingang de nieuwe trainer van NAC. De inwoner van Kloetinge is de opvolger van de maandag ont slagen Ron Spelbos. Zwam born heelt bij de voetbalclub uit Breda een contract gete kend dat hem tot medio 2000 aan de hekkensluiter van de eredivisie bindt. De belangrijkste opdracht waar Zwamborn op korte ter- mijn voor staat, is om NAC te behouden voor de eredivisie. De ploeg staat met veertien punten uit 25 duels op de laat ste plaats. NAC heeft nog ne gen duels om de positie, die de club zou veroordelen tot recht streekse degradatie naar de eerste divisie, te verlaten. ,,Als ik daartoe geen kansen had gezien, was ik er niet aan begonnen", stelt Zwamborn. „Het belangrijkste dat nu moet gebeuren, is duidelijkheid scheppen. Ik zal veel met de spelers moeten praten en er achter moeten komen waarom ze niet naar behoren preste ren." De nieuwe trainer heeft daarvoor even de tijd. Pas vol gende week zondag komt zijn ploeg weer in het veld, voor de derby tegen Willem II. Zwamborn is aangesteld op voorspraak van Jan Rab (55), die donderdag werd aange steld als technisch directeur van NAC. Zwamborn: „Ik ben als trainer het betaald voetbal ingegaan voor een stukje er kenning. Als een voetbalken ner, die bij de KNVB veel trai ners voorbij heeft zien komen voor mij kiest, dan moet ik eer lijk zeggen dat het mij streelt." Kees Zwamborn was eerder trainer bij de amateurs van Spijkenisse, Kloetinge en SHO. In 1996 werd hij hoofd trainer van FC Den Bosch, maar werd daar aan het begin van het seizoen ontslagen na dat hij in de media kritiek op het bestuur van die club had geuit. Li ,j EYBISCAYNE- Richard Kra- ave tek heeft donderdagavond de Hm toale bex-eikt van het Super-9 str.i innistoernooi in Key Biscayne. Ie als zevende geplaatste Ne- krlander, die eerder de Ameri- aanse publiekslieveling Pete jgs iampras uitschakelde, had wei- tWQ lig moeite met de Zweed Tho- t.DjoasEnqvist: 6-4 6-2. oog Ée grote favoriet voor de toer- Oj (ooizege staat in de eindstrijd tegenover de Fransman Sébas- tien Grosjean of de Spanjaard Francisco Clavet. Dat zijn geen tegenstanders waar hij op een normale dag van wakker hoeft te liggen, laat staan op een goe de dag. Daarvan heeft hij er in Florida inmiddels verscheidene achter de rug. Krajicek liet het evenement vo rig jaar aan zich voorbijgaan wegens de geboorte van dochter Emma, die vrijdag haar eerste verjaardag viert. In 1999 kwam hij er sterker dan ooit terug. De zeges op Sjeng Schalken, Jan Siemerink, Marat Safin en Sampras (toch opnieuw num mer één van de wereld) getuig den daarvan. Service De partij tegen Enqvist was al niet anders. Krajicek, die na een operatie eindelijk vrij is van knieproblemen, gaf helemaal niets weg. Zijn Zweedse oppo nent, die erom bekend staat al les terug te slaan, kreeg geen en kele keer de kans de service van de Hagenaar te breken, terwijl diens opslag wel eens beter is geweest. Slechts 44 procent van zijn eerste service was in, maar afgezien van de negen aces le verden ze voortdurend druk op en bijna steevast puntenwinst. Enqvist, vooral sterk vanaf de baseline, maakte niet eens zo veel meer fouten dan zijn naar het net snellende tegenstander maar kwam er desondanks niet aan te pas. De Zweed slaagde er nauwelijks in Krajicek te passe renDie had voor de eerste set 42 oi EY BISCAYNE - Steffi Graf (efl zonder te spelen de halve 0 iuales bereikt van het Super-9 innistoernooi in Key Biscayne. et" Duitse hoefde donderdag 1 iet in actie te komen doordat - tar tegenstandster Lindsay s Havenport zich afmeldde we inseen blessure. De als tweede Pn plaatste Amerikaanse had te ntd tel last van haar polsgewricht' nte kunnen spelen. Dat is een verschrikkelijke te- instelling", zei de Amerikaan- overvloede, ,,Ik had me mst iveel van dit duel voorgesteld. ?nie jvendien is het toernooi in Key ligi iscayne een van mijn favorie- •ijtii n." De 29-jarige Graf, zevende ide plaatsingslijst, staat in de urgl Ive eindstrijd tegenover Ve il e is Williams (VSt). De andere xlaa Ivefinalistes zijn de Zwitser- ssas nummer één van de wereld- itsiinglijst Martina Hingis en de menkaanse Serena Williams. NP minuten nodig, voor de tweede 34. De Nederlander kreeg acht breakpoints. Drie daarvan be nutte hij. Dat was voldoende. Futloosheid Krajicek klaagde voor aanvang nog over futloosheid. De dag rust had hem geen goed gedaan, het gehang in het zwembad he lemaal niet. „Toch te lang in de zon gezeten waarschijnlijk. Ik voelde me woensdagavond niet lekker. Heb zelf een aspirientje moeten nemen", lichtte hij toe. Maar op de baan was van alge hele slapte in het 1,96 meter lan ge lijf niets te merken. Vanaf de eerste bal heerste hij met zijn zijn serve-volleyspel. Enqvist, normaal de vastheid zelve op de achterlijn, werd er bijkans moe deloos van-. „Het loopt momen teel soepel", zei Krajicek. ,,Ik heb hier nog de meeste moeite gehad met Schalken. Enqvist heeft halverwege de eerste set even enige kans gehad. Dat was een zware game voor mijVerder heb ik gedomineerd." ANP GOES - Voorafgaand aan de wedstrijd tussen SSV'65 en Fey- enoord, op 29 mei in Goes, wordt een wedstrijd gehouden tus sen oud-voetballers van NAC en Zeeuwse Feyenoord-sup- porters. Bertus Quaars, -Peter Remie, Ton Lokhof, Ton van Engelen en Ton Cornelissen hebben hun medewerking toege zegd. Het is goed mogelijk dat ook Pierre van Hooijdonk zal meedoen. De wedstrijd begint om 13.30 uur. Om 15.00 uur neemt zaterdag-tweedeklasser SSV het op tegen Feyenoord. De voorverkoop van toegangskaarten is reeds begonnen. ARNHEM - FC Bayern Miinchen ziet af van het contracteren van Vitesse-aanvaller Nikos Machlas. Dat heeft Bayem-trai ner Ottmar Hitzfeld verklaard. Twee weken geleden deed Bayern de topscorer van Europa een riant aanbod. Hitzfeld bevestigde dat de Duitse club Vitesse tien miljoen mark (ruim elf miljoen gulden) heeft geboden voor Machlas, wiens con tract bij Vitesse nog doorloopt tot medio 2001. „Maar", zo stelde Hitzfeld, „Vitesse wil 35 miljoen mark voor Machlas ontvangen. En zo'n hoog bedrag zal Bayern zeker niet voor een voetballer gaan betalen." Hitzfeld heeft de komst van Machlas dan ook uit zijn hoofd gezet. „Tenzij Vitesse de prijs aanzienlijk laat zakken." GPD GENEVE - De Europese voetbalbond UEFA heeft coach Alex Ferguson van Manchester United een boete opgelegd van ruim 7000 gulden. Hij had aan de vooravond van de Cham pions league-wedstrijd tegen Inter Milan tegenover de media verklaard dat de Italianen hun hele trucendoos zouden open trekken om de scheidsrechter te manipuleren, intimideren en sarren. Volgens de UEFA moet een ervaren rot als Ferguson weten hoe hij met de media moet omgaan. „Hij had de moge lijke negatieve gevolgen van zijn uitspraak kunnen inschat ten." RTR BUENOS AIRES - Na de dodelijke aanslag op Paraguay's vi ce-president Luis Maria Argana is doelman Jose Luis Chila vert van het nationale voetbalelftal met de dood bedreigd. De keeper met het harde schot die menig vrije schop en penalty benutte verklaarde donderdag: „Twee uur na de moord ont ving mijn moeder anonieme telefoontjes met de woorden: Jouw zoon is de volgende." Chilavert speelt voor de Argen tijnse club Velez Sarsfield. Hij weet zijn mond te roeren en schroomt ook niet zijn vuisten te laten spreken. Hij heeft ge neraal Lino Oviedo meermalen scherp bekritiseerd. Oviedo zou verantwoordelijk zijn voor de aanslag op Argana. Chila vert kreeg het onlangs zwaar te verduren van Oviedo-aan- hangers op het vliegveld van Buenos Aires. „Met acht man probeerden ze mij te overmeesteren. Eentje heb ik de neus kunnen breken", aldus Chilavert. „Godzijdank heeft de luchthavenpolïtie me kunnen bevrijden." DPA BELGRADO - De Joegoslavische voetbalbond heeft donder dag via het nationale persbureau Tanjug een oproep gedaan aan alle leden die werkzaam zijn in de NAVO-landen hun ploeg te boycotten. De bond lanceerde de oproep op initiatief van drie stervoetballers: Predrag Mijatovic (Real Madrid), Dejan Savicevic (Partizan Belgrado) en Dragan Stojkovic (N agoya)De oproep geldt ook voor in het buitenland werkzame trainers die werken in de NAVO-landen „die deelnemen aan de agressie tegen Joegoslavië." De voetbalbond deed even eens een beroep op andere sporters dit voorbeeld te volgen. Tientallen basketballers verdienen hun brood als professio nal in West-Europese en Amerikaanse competities. AFP ,E - De Franse onderzoeks- (liter Patrick Keil, belast met tjjd, idopingzaak die de Tour de Fraiice 1998 ontsierde, heeft anoi tnderdag de laatste notitie- |G: ookjes van soigneur Willy Voet ,u^j tvorderd. i) vi iet is de voormalige verzorger s iï inde wielerformatie Festina. ide boekjes zou precies ver- 27, eldstaan hoeveel en welke do- 5. Li ngmiddelen sommige cou- ■52:; wrsnamen. k ondervraging heeft maar m uurtje geduurd", onthulde illy Voet gisteren. „Keil was oral geïnteresseerd in de vier lekjes, die ik in mijn bezit heb 3p> iwaarin ik het dopinggebruik aan in elke Festina-renner dage- jks nauwgezet noteerde. Die iiriften liggen momenteel in in kluis opgeborgen, maar be- mden binnenkort op Keils bu- t au. Veel nieuwe dingen staan larniet in. Het gerecht nam bij lijn arrestatie een aantal boek- _J 5 in beslag waar precies het- lfde in staat. Alleen de data t rschillennatuurlijk." iêfer e>l rust niet voor hij het hele toll ielerbestel heeft omgespit, iet kon uit het gesprek met de iderzoeksrechter afleiden dat ,rif eil in het dopingonderzoek de ami iderste steen boven wil krij- i. Voet: „Binnenkort staat een op»: euwe confrontatie op stapel, is li kijk dan wellicht ook Richard renque opnieuw in de ogen. 'cJlar^ denkt momenteel dat ij'safe' zit. In zijn plaats zou ik larniet zo zeker van zijn. Keil iet het blijkbaar heel gx-oot. Hij ist niet voordat alles aan het 'htgekomen is." H, ILGA/GPD 'jj DES - De ZLM Tour om de Ar- j(: au de Schipper Trofee is vol- ed)i Iboekt. De wielerwedstrijd p lor neo-anxateux's, die op za- jllj, dag 24 april wordt gehouden, 8 ji edt plaats aan 25 ploegen. Van 3 dertig aangemelde teams - «ft coördinator Tonny Huy- 04j n> die belast is met de inschrij- Kfs 5g, er vijf moeten teleurstel- ai. D. e' 6 inschrijftermijn voor de Tour sluit vandaag, maar "yzen verkoopt al enkele we- mi 'nee' aan geïntex-esseerde ^gen.Hij betreurt het dat er *1 Zeeuwse formatie aan de art in Goes verschijnt, „De .w teuwse wielerploegen hebben Geinig neo-amateurs. Gas- irisü itoers mogen ze niet aanne- 'H. Want dat staan de regle- Hiteii van de KNWU niet toe." doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Het besluit van de Société du Tour de France om de TVM-wielerploeg niet uit te nodigen voor de Waalse Pijl, is genomen naar aanleiding van uitspraken die ploegleider Ste ven Rooks in de media heeft ge daan. Vooral de houding die Rooks zou hebben ingenomen ten opzichte van het gebruik van doping, is bij de organisatie in het verkeerde keelgat gescho ten. Namens Tour-directeur Jean- Marlé Leblanc verklaart pers medewerker Descamps van de Société du Tour de France het' onaanvaardbaar te vinden dat Rooks het gebruik van doping min of meer heeft goedgepraat. „Rooks heeft gezegd dat hij het belangrijker vindt dat zijn ren ners bij de controle niet positief worden bevonden dan dat ze geen doping gebruiken. Dat is een klein verschil, maar groot genoeg om de TVM-ploeg zeer kritisch te benaderen." Rooks ontkent cle gewraakte uitspraken te hebben gedaan. „In december heeft in een Ne derlandse krant gestaan dat ik een voorstander van EPO zou zijn. Dat heb ik niet gezegd. Ik ben vei'keerd geciteerd, maar Franse kranten hebben die uit spraak blindelings overgeno men." De ploegleiding van TVM heeft de Société du Tour de France vorige maand per brief laten van onze sportredactie CERDANYOLA - Een indivi duele tijdrit over twaalf kilo meter op de olympische heuvel Montjuich zal vandaag beslis sen over de eindoverwinning in de Catalaanse Week. Het is onwaarschijnlijk dat er in de voorafgaande ochtendetappe verschillen ontstaan. Vier gereputeei'de wielrenners beginnen in de middag met de zelfde tij daan de finale: de Co lombiaanse klassementsleider Santiago Botero, de Italiaan Wladimir Belli, de Deense TV- M'er Claus Möller en de Ne derlandse titelverdediger Mi chael Boogerd, onlangs reeds winnaar van Parijs-Nice. In de vierde etappe heeft Boo gerd, in de vorm van zijn leven, geprobeerd een voorbeslissing te forceren. Hij blonk uit op de berg Alto de Tinidabo, het pretpark van Barcelona. Hij schudde wel het peloton af, waarin de woensdag gevallen Italiaan Marco Pantani niet meer was gestart, maar niet de concurrentie voor de eindzege. Aan het eind van de 16 6,2 kilo meter lange etappe tussen Hospitaiet de Llobregat en Cerdanyola sprintte een groep van zestien renners om de dag zege. De Italiaan Giuliano Fi- gueras, wereldkampioen bij de beloften in 1996, won met banddikte van de Franse der tiger Laurant Jalabert. De Zwitser Niki Aebersold ein digde, gelanceerd door Boo gerd, op de derde plaats. Met Pantani verdwenen ook de Duitser Marcel Wüst en de Ita liaan Bi-uno Boscardin uit de Catalaanse Week. Figueras, de eerste van donderdag, was zo doende de enige resterende rit winnaar in de Spaanse koex-s. ANP De Colombiaan Santiago Bo tero wordt gefeliciteerd met zijn leidende positie ixx de Ca talaanse week. foto Cesar Rangel/AP Advertentie weten dat de uitspraken van Rooks niet correct zijn weerge geven. „Ik heb die brief zelf on dertekend, dus Leblanc weet hoe het zit", aldus Rooks. „Ik vind het uitermate vex*velend dat de hele zaak opnieuw wordt opgerakeld." Teammanager Cees Priem wil dat Jean-Maxte Leblanc eind volgende week tijdens een ge sprek duidelijkheid verschaft over de consequenties van Rooks' uitspi'aken. Ook Priem ging ervan uit dat de zaak was afgedaan met de brief van TVM aan Leblanc. Priem rekent er nog altij d op dat zijn ploeg alsnog een uitnodi ging krijgt om te starten in de Waalse Pijl, die op woensdag 14 april wordt gereden. „Ik werk al vijftien jaar met Leblanc en heb nooit problemen met hem ge had. Ik ben dan ook vol goede moed dat we er volgende week samen uitkomen." Zwarte lijst De leiding van de Société du Tour de France is echter vastbe sloten. „TVM start niet in de Waalse Pijl", zegt medewerker Descamps. „De wedstrijd zit vol. Maar dat betekent niet dat we TVM ook willen weren uit de andere wedstrijden die we orga niseren, zoals het Criterium In ternational en de Classique des Alpes. De ploeg staat niet op on ze zwarte lijst, want die hebben we niet. Voor een beslissing over de deelname van TVM aan de Tour is het nog te vroeg. Alles hangt af van het gesprek dat we volgende week hebben met de leiding van TVM. Descamps bevestigt dat Le blanc in dat gesprek zijn onge noegen zal laten blijken over de handelwijze van de TVM-ploeg in de Tour de France van vorig jaar. „Aan de houding van de ploeg hebben wij een heel slecht gevoel ovei'gehouden", zegt Descamps. „In Aix-les-Bains gingen de renners met de armen in de lucht over de finish. Dat was ongepast. En de dag daarna stapten ze uit de Tour. Niet in Frankrijk, maar in Zwitser- land. Titelstrijd in Belgrado afgelast door Koen de Vries ZOETERMEER - De Neder landse tafelteixnisbond (NTTB) heeft zich beschikbaar gesteld om het individuele toernooi van het WK te organiseren. De NTTB deed haar aanbod nadat de internationale bond (ITTF) donderdag het evenement, dat van 26 april tot 9 mei in Belgra do gehouden zou worden, afge lastte. De luchtaanvallen van de NAVO op Joegoslavië lagen aan dat besluit ten grondslag. De NTTB begon enkele weken geleden met een onderzoek naar de mogelijkheden voor een WK in eigen land, nadat bleek dat de ITTF informeel naar alternatie ven zocht voor het toernooi in Belgrado. Volgens Ton van Hap pen, woordvoerder van de NTTBkan het WK van 10 tot 15 augustus in het Indoorcentrum van Eindhoven worden gehou den. Hij ziet organisatorisch weinig problemen, omdat het draaiboek van de Europese kampioenschappen die vorig jaar in Eindhoven werden ge houden, nog bruikbaar is. Ook financieel is volgens Van Happen alles rond te krijgen. „We hebben garanties van het ministerie van VWS, van de stichting Sporttotalisator en van de gemeente Eindhoven. Wanneer de ITTF de sponsors voor Belgrado en de tv-rechten meeneemt naar Eindhoven, kunnen we kostendekkend wex~- ken. Andere sponsors zijn wel kom, maar niet per se noodzake- lijk." Volgens Van Happen doet zich een unieke kans voor om het WK naar Nederland te halen. „Een heel WK, dus met een landen- en een individueel toernooi, is voor ons niet haalbaar. Een WK in deze vorm behoort wel tot de mogelijkheden. Waarom zou je zo'n uitdaging dan niet aan gaan? We hebben de smaak na de EK van vorig jaar te pakken. De reacties op dat toernooi wa ren louter positief. Alternatieven De ITTF heeft inmiddels laten weten niet afwijzend te staan tegenover het Nederlandse aan bod. Toezeggingen heeft de in- ternationale tafeltennisbond echter niet gedaan. De komende dagen worden alle alternatie ven op een rijtje' gezet. Er zou den meer landen geïnteresseerd zijn, waaronder Maleisië, Kroa tië, China en de VS. Van Happen denkt desondanks dat de NTTB niet kansloos is. „Ik verwacht niet dat er een land opstaat dat het hele WK op korte termijn kan organiseren. Maleisië wil in 2000 het landen- toernooi voor z'n rekening ne men. Dat zou een mooie combi natiemet Nederland zijn." De woordvoerder van de bond verwacht dat de ITTF binnen een paar dagen met een officiële reactie komt op de Nederlandse plannen. Binnen veextien dagen kan dan een beslissing worden genomen over de definitieve lo catie. De Nederlandse selectie heeft dondei'dag de voorbereidingen op het WK onmiddellijk stilge legd. Bondscoach Peter Engel is blij met de beslissing van de ITTF, al vindt hij dat die veel te lang op zich heeft laten wach ten. „Je kon aan de spelers zien dat ze op twee gedachten hink ten. De concentr-atie was lang niet op timaal. Ikzelf zat de laat ste weken tot twee uur 's nachts voor de tv te zappen om te kijken of er nog ontwikkelingen wa ren." Engel hoopt dat de ITTF nu wel snel beslist over een nieuwe da tum voor het WK. „Ik hoop op een gunstig tijdstip. Ons seizoen is in juni vorig jaar begonnen. Wanneer we in juni of juli het WK moeten spelen, zijn we tot na de Olympische Spelen onaf gebroken bezig. Dat is veel te lang. Ik ken geen enkele sport bond waarbij het seizoen dertig maanden duurt." Engel is wel een groot voorstan der voor het scheiden van het in dividuele- en het teamtoernooi. „Dat is het beste voor de sport. Een WK dat meer dan twee we ken duurt, is niet meer van deze tijd." NYON - De voetbalwed strijd Schotland-Bosnië kan zaterdag niet door gaan door de militaire ac ties tegen Joegoslavië. Bosnië-Herzegovina heeft het luchtruim geslo ten voor de burgerlucht vaart na de NAVO-aan- vallen. De voetballers zouden vi*i j dag naar Glas gow reizen om de EK- kwalificatiewedstxijd te spelen. SID Richard Krajicek strekt om een bal vaxx Thomas Enqvist te retourneren. Krajicek won het halvef inaleduel uiteindelijk makkelijk in twee sets: 6-4,6-2. foto Alan Diaz/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29