Provinciaal bestuur op de schop Lekker flexibel. PZC Sas van Gent wil een tunnel én een brug Kwart eeuw laboratoriumschool Effect giftige stoffen ook afhankelijk van zoutgehalte water Advocaat beschuldigt gemeente Tholen van machtsmisbruik Twee jaar cel geëist wegens verkrachting zeeland 21 Van Kemenade wil slagvaardiger en levendiger bestuur De Vlijt vrijdag 26 maart 1999 sbw door Harmen van der Werf V ié grt-i DEN HAAG - Het provinciebe stuur moet minder kwetsbaar worden en kan meer kiezers gaan aanspreken. Voorzitter J. van Kemenade van het Inter provinciaal Overleg (IPO) heeft donderdag in Den Haag een hele serie voorstellen gedaan om dat voor elkaar te krijgen. Hij wil onder meer provinciale volks raadplegingen invoeren en er moet een kleiner, slagvaardiger bestuur komen, met eventueel gedeputeerden van buiten. Als het om de omvang van het provinciebestuur gaat, denkt oud-onderwijsminister Van Ke menade aan 35 tot 55 leden. Voor Zeeland met 47 zetels hoeft dat niet zo'n achteruitgang te betekenen, maar een dichtbe volkte provincies als Zuid-Hol land heeft er 83. Voor een slag vaardig bestuur is dat te veel. De ingrijpendste verandering die Van Kemenade wil doorvoe ren, is in de verhouding tussen Provinciale en Gedeputeerde Staten. Momenteel kiezen Pro- vinciale Staten uit hun midden gedeputeerden, die als dagelijks bestuurders lid blijven van Pro vinciale Staten. Levendigheid Dit komt, volgens Van Kemena de. de levendigheid en de duide lijkheid niet ten goede. Hij wil toe naar een systeem zoals dat in Den Haag, in de landelijke poli tiek, bestaat. De Tweede Kamer controleert als volksvertegen woordiging de regering, die een r eigen bestuurlijke verantwoor delijkheid heeft. En de regering hoeft niet per se uit gekozen ka merleden te worden samenge steld, dat kunnen ook mensen van buiten de politiek zijn. Van Kemenade denkt dat het ambt van gedeputeerde in dit systeem aantrekkelijker zal worden. „Het wervingsveld wordt groter. Er zijn eenmaal 'la mensen die graag volksverte genwoordiger willen zijn en mensen die bestuurlijk actief willen zijn. Die moet je een kans !Z'[i geven." vat 1ge Als het aan Van Kemenade ligt, eiri hoeven Statenverkiezingen niet meer landelijk op één dag te ge- Deuren. Hij wil daar niet direct vanaf, maar het moet wel moge lijk worden verkiezingen uit te schrijven als dat nodig is. Als Gedeputeerde en Provinciale Staten bijvoorbeeld niet meer door één deur kunnen, zoals dat landelijk gebeurt als een kabi net valt. De commissaris van, de konin gin - Van Kemenade is dat in Noord-Holland - behoudt zijn positie. Provinciale Staten krij gen meer te zeggen in de benoe mingsprocedure. Alleen bij zwaarwegende redenen mag de regering van een provinciale voordracht afwijken. En als de commissaris het vertrouwen van de Staten verliest, dient hij 'als regel' ook ontslagen te wor den. Van Kemenade heeft zijn voorstellen in samenwerking met griffier C. Versteden van Noord-Holland gebundeld in het advies Herkenbaar Bestuur, met als ondertitel Over dualis me in de provincies. Zijn werk sluit aan bij datgene waarmee de Staatscommissie Elzinga be zig is voor het gemeentelijke be stuur. Voor de zomer wil Van Kemena de in alle windstreken vier dis cussiebijeenkomsten houden, waarna het Interprovinciaal Overleg eind dit jaar tot een Weg over kanaal is volgens burgemeester essentieel door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van de ge meente Sas van Gent blijven de lobby voor de aanleg van een timnel bij Sluiskil nadrukke lijk steunen, maar vinden dat in de acties naar Den Haag ook het behoud van de brug bij Sas van Gent aandacht moet krij gen. De brug over het kanaal Gent- Terneuzen is voor de gemeente Sas van Gent van groot belang als verbinding tussen de ge meentekernen Sas van Gent en Westdorpe en als de belang rijkste verkeersverbinding. Gemeente en projectontwik kelaar Innovast uit Utrecht zijn momenteel druk bezig met de uitwerking van een plan voor een groot uitverkoopcen trum in Sas van Gent. Als het centrum er komt - en volgens burgemeester J. Lonink neemt de kans daarop met de dag toe - zullen er maandelijks duizen den auto's extra naar Sas van Gent komen. Voor een dergelij ke verkeerstoevloed kan de brugverbinding absoluut niet worden gemist. Acties Lonink: „Tot nu toe hebben we de acties vanuit de regio voor een nieuwe tunnelverbinding van harte gesteund. We zullen dit blijven doen, omdat met die tunnel het regionale belang ge diend is. Zonder tunnel dreigt de economische ontwikkeling van de streek vast te lopen en dat wil niemand. Voorts is de tunnel ook nodig om de ver- - SSP' De brug over het kanaal Gent-Terneuzen is van groot belang als verbinding tussen de Sas van Gent en Westdorpe. foto Charles Strijd keersdruk op Sas van Gent, die na het gereedkomen van de Westerscheldetunnel zeker zal toenemen, te verlichten." „Als de tunnel bij Sluiskil er komt - en dat moeten we nog maar afwachten want er staat per slot van rekening nog niets op papier - dan is het de vraag of beide, bruggen moeten ver dwijnen. Ik denk van niet, om dat je dan met het vervoer van gevaarlijke stoffen zit. Dat mag niet door een tunnel, dus moet je toch een andere ver binding over het kanaal hou den. Voor ons moet dat natuur lijk de brug bij Sas van Gent zijn." „Voorlopig zetten wij dus in op een tunnel én een brug. Maar ik kan begrijpen dat Rijkswater staat het geld dat ingezet wordt voor de bruggen straks gebruikt voor die tunnel. Moe ten we keuzes maken, dan ko men we voor een dilemma te staan. Ik wil nu nog niet het on aanvaardbaar uitspreken tegen het verdwijnen van de Sasse brug, maar het moge duidelijk zijn dat wij daar niet op zitten te wachten. Het ver dwijnen van de verbinding zou ook de samenhang van de ge meente aantasten en dat is na tuurlijk een kwalijke zaak", aldus Lonink. Ook de Coördinatiegroep Ka naal Gent-Terneuzen, waarin naast Sas van Gent en Terneu- zen ook de Vlaamse gemeenten Gent, Evergem en Zelzate zit ting hebben, pleitte twee jaar terug al voor behoud van de kanaalbruggen na aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Volgens secretaris Th. de Brauwer van de Coördinatiegroep is dat standpunt de voorbije jaren niet gewijzigd. De groep ge meenten vreest namelijk dat door het schrappen van de bruggen over het kanaal be paalde delen van Sas en Zelza te in isolement zouden raken. :oor Ben Jansen MIDDELBURG - Bij de vast stelling van normen voor ver radende stoffen in het water soet rekening worden gehou den met het effect ervan in ver schillende soorten water. Cad mium is bijvoorbeeld voor sissen in zoet water veel giftiger dan in zout water. Dat komt doordat dit zwaar metaal zich in toet water chemisch anders ge draagt dan in zeewater. Norm stelling op grond van de meest giftige vorm waarin vervuilen de stoffen kunnen voorkomen, rerdient dan ook aanbeveling. Deze conclusie trekt Wies Vonck rit Sint-Jansteen in zijn proef schrift over de effecten van het mtgehalte in het water op de giftigheid van cadmium en op het mechanisme van vissen om hun bloedsamenstelling te rege len. Vonck, thans projectleider integraal waterbeheer bij Rijks waterstaat in Zeeland, heeft zijn onderzoek uitgevoerd in het veldstation Jacobahaven op Noord-Beveland op de Delta wateren. Vonck (35) wilde met zijn onderzoek meer inzicht krijgen in de giftige werking van stoffen op zoutwaterorga- i tismen. Ook ging hij na of er verband bestaat tussen het zoutgehalte en de gevoeligheid tan vissen voor giftige stoffen, in Nederland wordt geen onder scheid gemaakt tussen water kwaliteitsnormen voor zoet dan wel zout water. Ook probeerde Vonck antwoord te krijgen op de jfaag of ziekten bij vissen in de buurt van afwateringssluizen ten gevolg kunnen zijn van een tombinatie van wisselingen in zoutgehalte en verontreinigin- ;en. Iet onderzoek heeft zich toege spitst op twee vissoorten die over aanpassingsmechanismen beschikken om in zoet en zout water te overleven: de subtropi sche tilapia en de inheemse bot. Het zogenaamde osmoregula- tieproces stelt deze vissen in staat ionen tussen omgeving en lichaam uit te wisselen, zodat hun bloedsamenstelling weinig wordt beïnvloed door zoet dan wel zout water. Gebleken is dat de tilapia het best groeit in brak water Daar hoeft het minst ge reguleerd te worden, zodat er veel energie voor groei over blijft. Op vijf plaatsen in Westerschel- de, Oosterschelde en Zoommeer hebben Vonck en degenen die aan zijn onderzoek hebben mee gewerkt, botten gevangen. Deze vissen bleken in water met ver schillende zoutgehalten zeer ef ficiënt in staat hun bloed op een voor botten ideale samenstel ling te handhaven. Een wisse lend zoutgehalte maakte de vis sen evenwel gevoeliger voor cadmium dan soortgenoten die dezelfde hoeveelheid van het zwaar metaal alleen in zout wa ter te veldwerken kregen. Stress Vonck stelde ook een groot ver schil vast in de bloedsamenstel ling van vissen die in de Delta- wateren waren verzameld en vissen in de laboratoriumsitua tie. Het vangen van de vis met een sleepnet bracht de botten blijkbaar zodanig in de stress dat hun mechanisme om het zoutgehalte van hun bloed te re gelen volledig verstoord raakte. Zijn advies is dan ook daarmee in het vervolg bij visonderzoek rekening te houden. Vonck promoveert dinsdag aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. door Henk Postma GOES - Verhuizen naar de af gelegen provincie Zeeland, 'stuit op een weerstand die niet te overwinnen is'. Zo keken ze er tegenaan, de notabelen die zich begin jaren zeventig druk maakten over de vraag hoe voldoende goed opgeleide ar beidskrachten konden worden gerekruteerd om mee te blij ven doen in de race naar meer welvaart en geluk. De oplos sing lag voor de hand: zorgen voor een betere scholing van de eigen bevolking. „Dat is een van de redenen waarom wij vechten voor een laboratori umschool", lichtte de Goese dokter E P. Flu, directeur van de Stichting analistencursus Zeeland, de plannen toe om waar ook in Zeeland, maar het liefst in Goes, zo'n school op te richten. Het werd gebracht alsof de toekomst van Zeeland er van af hing. Zo'n Laboratorium school, waar 'Zeeuwse jon gens en meisjes' zowel een middelbare als hogere be roepsopleiding zouden kun nen krijgen in de chemie, was absoluut noodzakelijk, 'willen de gevolgen voor de hele Zeeuwse samenleving niet rampzalig worden'. „Bij het ontbreken van een dergelijke opleiding", voorspelde de dokter, worden de laboratoria in Zeeland ontvolkt, en dan spreek ik niet alleen van de la boratoria van de ziekenhui zen. maar ook voor de indu strie. Je kunt dan wel blijven onderzoeken, maar je komt niet meer tot diagnoses. Daar moeten ze destijds in Den Haag behoorlijk van zijn ge schrokken, want een jaar latex- al zette de staatssecx-etaxris het licht op groen: de Goese labo ratoriumschool mocht per 1 augustus 1974 beginnen, zo snel dat de voormalige gere formeerde pastoxrie haastig als directie- en docentenonderko men werd ingericht, en al met de lessen moest worden begon nen nog voordat de eex-ste spa voor de nieuwe school in de grond kon. Gered De ziekenzorg in Zeeland was er in ieder geval mee gered. Met dank aan de industrie. Want die had een groeiende behoefte aan chemisch analis ten. „Drie jaar geleden, toen de industrie nog niet zo'n grote vlucht had genomen, had het nooit gekund." x-ealiseerde de dokter zich. De school groeide De laboratoriumschool in Goes heeft, oixdanks de annexatie twaalf jaar geleden door de Hoge school Zeeland, zijn eigen sfeer weten te bewaren. meteen uit het jasje, waardoor al snel een noodkreet om uit breiding kon worden gehoord. En ook die werd, zij het na wat strubbelingen, in liet Haagse gehonoreerd. De Goese Laboratorium school maakt zich nu op voor de viering van het 25-jarig be staan, ook al bestaat ze eigen lijk niet meer. Twaalf jaar ge leden al werden de hogere laboratorium-opleidingen op geslokt door de Hogeschool Zeeland. Ze bleven nog enkele jaren in de Goese school ge huisvest, en verdwenen daar na naar Vlissingen. Drie jaar terug verloren ook de middel bare opleidingen hun zelfstan digheid. Ze wei-den gean nexeerd door het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC). Dat gebeurde nadat ze eerder al in fusieprocessen wa ren meegesleurd, en achter eenvolgens onderdeel werden van de Zeeuwse Academie voor Chemie en Gezondheids zorg, Scaldis College en Oos terschelde College. Als gebouw staat de Laborato- iriumschool nog steeds trots overeind. Maar ook dat duurt niet lang meer. De behuizing, midden in een woonwijk aan de Rommei-walestraat, moet wox-den vei-laten. Het ROC gaat al zijn middelbare be roepsopleidingen in Goes on derbrengen in een nieuw te bouwen complex in zuid. Maar voor het zo ver is, viert de La- boratoxriumschool nog even goed feest. Van 8 tot en met 10 april wox-dt het 25-jarig be staan alvast herdacht met fes tiviteiten als een reünie, een spoxridag en een symposium. Wedstrijd Daarop aansluitend, van 12 tot en met 14 april, biedt de school onderdak aan de Natio- nale Prix Chemique, een wed- stxrijd waaraan zo'n 45 studen ten meedoen, afkomstig van nagenoeg alle middelbare la- fa oratoxriumscholen in Neder land. Het is om een tweejaar lijks evenement. De vorige editie wex-d gewonnen door Ronald Akkex-mans, een stu dent van de Goese opleiding. Daarom mag de school de wedstrijd nu zelf organiseren. De docenten van het eerste uur, zoals opleidingsmanager Wim Migchielsen, dekaan/ta- lendocent Mari Franse en scheikundedocent Pieter Vrins zijn nog verknocht ge noeg aan 'hun' opleiding om een prachtige uitdaging te zien in de organisatie van de wed strijd. Hoewel de Laboratorium school door alle fusies en reor ganisaties 'in de massa werd platgewalst', prijst het docen tenteam zich gelukkig dat het 'een stuk gezelligheid' heeft weten te bewaren. „De eigen heid zit er nog in. Wé zijn er- foto Dirk-Jan Gjeltema mee vergroeid. Dus de sfeer is goed gebleven. En dat is maar goed ook, andei's hadden we het hier vast niet zo lang volge houden", benadrukt Franse, „We gaan toch nog steeds met elkaar om op een manier die voor buitenstaanders heel apart moet zijn. We kunnen nog lachen, en elkaar flink jen nen. Dat breng je ook over op de studenten. Ze merken dat de sfeer onderling goed is. Dat komt ook de studie ten goede." Ex-g bang dat die eigenheid wordt aangetast wanneer de laboratorium-opleiding straks onderdeel is van de 'eenheidsworst' in het nieuw te bouwen ROC-complex, zijn de docenten niet. „We hebben al zo veel meegemaakt", zegt Pieter Vrins. „Dat het hoger en middelbaar laboratoriumon- derwijs destijds uit elkaar is getrokken, zie ik nog steeds als het meest onverstandige be sluit. Dat het nog drie jaar duux-de voordat de afgeschei den hbo-poot naar Vlissingen vexrirok, was beroerd voor de sfeer. Dat we als mbo-oplei- dxng uiteindelijk onderdeel zijn geworden van het ROC heeft niet zo'n effect gehad. Misschien dat het sti-aks in het atrium van de nieuwbouw, waar alles door elkaar zit, wennen wordt. Maar ook daar blijft hopelijk nog wel wat ruimte om iets van onze eigen heid te bewaren." standpunt moet komen, onge veer tegelijkertijd met de Staatscommissie Elzinga. In voering vande voorstellen vraagt grondwetswijzigingen, en dat kan nog jaren duren. Maar er kan, aldus Versteden, alvast mee begonnen worden, als provincies willen. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Advocaat Johan van Groningen verontschuldig de zich donderdag ten opzichte van de rechters van de Raad van State dat hij 'misschien ietwat te geëmotioneerd' zijn onvrede uitte over het gemeentebestuur van Tholen. Volgens hem klopt het 'van geen kant' wat het gemeentebestuur doet. Van Groningen trad op namens var kenshouders uit Best, Boxtel en Tholen. In het totaal staan hier rond de 14.000 varkensplaatsen op het spel. Van Groningen verwijt het ge meentebestuur 'misbruik van macht'. Heeft het gemeentebe stuur maar even een aanleiding om een bouwvergunning voor een varkensstal af te weigeren, dan wórdt dat niet nagelaten. Normaal gesproken zou het ge meentebestuur in dit soort gevallen uit een oogpunt van behoorlijk bestuur in overleg moeten treden met de aanvra ger, vindt de advocaat. Gemeentewoordvoerder G. D. Roeland (als GPV'er te vens lid van de Zeeuwse Provin ciale Staten, merkt Van Gronin gen op) ontkende in Den Haag niet dat de gemeente Tholen niet op nieuwe varkensstallen zit te wachten. „Het gemeentebe stuur zal alle juridische midde len benutten om de komst van bouwwexricen tegen te gaan, die niet in toekomstig beleid pas sen", aldus Roeland. De Maatschap Leijsen-Van Strien uit Pooxriland (gemeente Tholen) weet daar nu alles van. Zij hielden varkens in een pachtstal. Die zegden ze op. Ze willen de dieren onderbrengen in eigen stallen op een perceel aan de Bitterhoekseweg in Poortvliet. Daar weigerde de gemeente een bouwvergunning voor te verlenen omdat dat al leen zou kunnen aan een be staand bedrijf. Over de vraag wat je onder een bestaand be drijf moet verstaan, woedt nu een juridische strijd. Bij de Maatschap Welvaarts strandde de aanvraag op een meetafwijking van 20 centime ter. Welvaarts heeft aan de Ton geren in Boxtel een bedrijf. Het is de bedoeling dat in de toe komst de vaxricens in Boxtel wor den gefokt om ze vex-volgens in een nieuwe stal op een perceel aan de Hoekseweg in Poort- vliet(gemeente Tholen) af te mesten. Op zich kon de gemeen te daaxwoor een bouwvergun ning verlenen, maar omdat er een foutje in de bouwtekening zat (een afwijking van 20 centi meter) werd die geweigerd. Ten slotte is er A van Genugten uit Best, die op een perceel aan de Nooirnansweg in Poortvliet een varkensstal wil bouwen. Die vergunning werd geweigerd omdat de stal te dicht op de erf- grens zou komen te staan. De betreffende erfgrens is echter de scheiding tussen het bouwper ceel en een ander perceel dat Van Genugten, dat hij niet lang geleden aankocht. Hij wil het samen met het bouwperceel een erf laten vormen. In alle drie de gevallen werd eerst beroep aangetekend bij de rechtbank in Middelburg. Daar kreeg Van Groningen echter drie maal nul op z'n rekest. Nu probeert hij het in hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag. Over een week of zes zijn daar uitspraken te verwachten. CDA spreekt over hart Goes GOES - Het CDA in Goes houdt donderdag 8 april een bijeen komst met als thema 'De Goese binnenstad, en wat willen we ermee in de toekomst?'. CDA-wethouder C. R. M. M. Linssen leidt vanaf 18.30 uur een korte wandeling door het centrum. Het vertrek is bij het stadhuisbordes op de Grote Markt. Na de wandeling, om 19.30 uur, geeft Linssen met een dialezing zijn visie op de bin nenstad. Opbouworgaan 's-GRAVENPOLDER - Het be stuur van het Borsels Orgaan voor Samenlevingsopbouw (BOS) vergadert maandag 29 maart in het dorpshuis in 's Gra venpolder. Op de agenda staan ondermeer het jaarverslag over 1998 en de op handen zijnde reg- organisatie van het welzijns werk in Borsele. De vergadering is openbaar en begint om 20.00 uur. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - „Als vrouwen zich aanbieden kan ik ze niet weerstaan. Ik heb een zwak voor vrouwen, jong en oud", ver klaarde een 31 -jarige kapper uit Oud-Vossemeer. De man stond donderdag in Middelburg te recht voor verkrachting van twee minderjarige medewerk sters. Tegen hem werd twee jaar gevangenisstraf geëist. Hij zou twee jaar geleden een 16-jarige stagiaire twee keer hebben gedwongen tot gemeen schap. De kapper ontkende dat er spra ke was van verkrachting. De eerste keer zou het volgens hem niet verder zijn gekomen dan een 'spelletje' en had hij niet met haar 'geslapen'. Zij vroeg om aandacht omdat ze thuis pro blemen had en ze net een relatie met haar vriendje had verbro ken. De tweede keer zou zij 'haar zinnen op hem hebben ge zet' en kon hij haar avances niet weerstaan. Volgens de kapper ging het om een wi-aakactie. „Ze heeft op 30 juni aangifte ge daan. Dat was de dag dat ik haar, nadat ze twee uur te laat kwam opdagen, heb verteld dat ze niet meer hoefde te komen werken." Hij zou zich niet alleen hebben vergrepen aan de stagiaire, maar ook aan een 17-jarige me dewerkster met wie hij eerder een relatie had. De eerste keer, in juli 1996, bleef het bij een po ging tot verkrachting. Een paar maanden later - zij werkte in middels in de kapperszaak van zijn broer - lukte het wel. Officier van justitie, C. J. 01- denburger vond dat er voldoen de ondereteunend bewijs was. Volgens Oldenburger doet het er niet van wie het initiatief is uit gegaan. Een werkgever hoort met zijn handen van zijn onder geschikten af te blijven, vooral als ze minderjarig zijn. Met de kapper ging het na de aangiften van de meisjes niet al te best. Zo is hij door een kennis van een van de meisjes onder handen ge nomen. Hij kwam in financiële problemen en tapte zelfs ille gaal stroom af, waarvoor hij ook terecht stond. De kapperszaak heeft hij in februari 1998 ver kocht. (Advertentie) Sleep Dream Regulastic lattenbodem. Vanaf f740,- Jubileumaanbieding 3 x f 25,- textielbonnen B e tl (I e n De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12. Goes Ttel. (0113)23 22 13 Korte Dein A Middelburg. Tel. (01 lit) 63 38 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21