iifiltillE ZEEUWSE COURAN Belgrado verbreekt betrekkingen Akkoord over budget EU is binnen bereik Netelenbos verkiest Maasvlakte boven Zeeuwse havens VACATURES 4 WEKEN Schilders maken aards paradijs van tuin en park VA VO-gevechtsvliegtuigen opnieuw in actie boven Joegoslavië Surinaams comité in actie tegen Nederland Auto Leasen? Proefvaart met auto's via de Maas naar Vlissingen Tunnel Mont Blanc blijft gesloten Tunnelbouwers gezocht Richard Krajicek in finale VOOR 16,00 JA, ik wil: 242e jaargang no. 72 vrijdag 26 maart 1999 losse nummers 1,80 Jot 10° 5° W 4 Later zon Overwegend droog en wolkenvelden. Vanmiddag meer zon en temperaturen rond 10 graden. PAGINA 11 Squadron-schilder Gerard Vreeburg van vliegbasis Leeuwarden ipoot gisteren met spuitbus en sjabloon de afbeelding van een MIG opde F16 die er een neerschoot. foto Marcel Antonisse/ANP Brandweerlieden waren gisteren aan het werk bij een van de bij de luchtaanvallen van de NAVO getroffen doelen in de Servische stad Novi Sad. foto AP ipnze redactie buitenland BELGRADO - Joegosla vië heeft gisteravond de diplomatieke betrekkin gen verbroken met de Ver enigde Staten, Groot- Brittannië, Duitsland en Frankrijk. Ook de betrekkingen met Ne derland staan onder druk door ce NAVO-operaties tegen Bel- De mededeling kwam terwijl de NAVO voor de tweede acht luchtaanvallen op Joego- iiavische doelen uitvoerde, 'öe vice-premier van Joegosla- në, Vuk Draskovic, heeft giste- itn in verkapte woorden te ken- I va ifn gegeven dat Belgrado vellicht te vinden is voor een wapenstilstand„Stop met de bombardementen en wij zullen veF illeacties staken tegen de terro- i_YU Éten - het U£K aldus Dras- vat iovic in een telefonisch nterview met de Britse televi siezender Sky. Joegoslavië ver breekt de betrekkingen met Washington, Londen, Bonn en Parijs die door hun deelname aan de NAVO-aanvallen een misdaad pleegden tegen het Joegoslavische volk, aldus een regeringsverklaring in Belgra do. De betrekkingen met andere landen die direct of indirect meedoen aan de NAVO-opera ties worden herzien. Daartoe behoort ook Nederland. De Joegoslavische zaakgelas tigde in ons land, Vladimir No- vakovic, kon gisteravond niet aangeven welke maatregelen Belgrado voor ogen heeft. Mi nister Van Aartsen van Buiten landse Zaken liet vanuit Berlijn weten dat hij alleen via de me dia de mededeling uit Belgrado heeft gehoord. Vanaf Amerikaanse marine schepen in de Adriatische Zee werden gisteravond opnieuw Tomahawk-kruisraketten afge vuurd op Joegoslavische doelen, waarna zo'n tachtig vliegtuigen luchtaanvallen uitvoerden. Daarbij kwamen ook zes Neder landse F16's in actie. Ze ont moetten geen problemen. Neergeschoten Volgens de NAVO zijn in de eer ste aanvalsnacht drie Joegosla vische MiG-gevechtsvliegtui- gen neergeschoten, waarvan één door een Nederlander. De zeventig toestellen die in de eer ste nacht zijn ingezet, zijn alle veilig teruggekeerd, zo werd meegedeeld. De NAVO toonde zich gisteren tevreden over de schade die bij de eerste aanvals golf van de nacht daarvoor werd aangericht, zonder in details te treden. Het Joegoslavische leger meldde aanvallen op vijftig mi litaire installaties. Volgens het Franse tv-station France 3 wer den twee dorpjes getroffen door verdwaalde bommen. Washington en Tirana meldden i, 20. ssei PARAMARIBO - Het comité Handen Af van Suriname' in Piramaribo bereidt 'serieuze Kties' voor tegen Nederland nnwege de zaak-Bouterse. De Surinaamse gemeenschap zal worden gemobiliseerd om te ageren tegen het Nederlandse waarbij Surinaamse burgers worden 'gecriminali seerd'. Opmerkelijk is dat de directeur het presidentiële kabinet, iwan Graanoogst, zich met de ïoorbereiding inlaat. Het is de eerste keer dat een hoge rege- uigsfunctionaris in Suriname publiekelijk reageert op het Kj» proces in Den Haag. iZ»'. Graanoogst, een oud-officier, v* taakte deel uit van het militair 'J fezag onder Desi Bouterse en loeas T?rd zelf ook verhoord door de om* Nederlandse justitie in het on- 1)0* (eizoek naar de betrokkenheid j h] drugshandel van de voorma re Surinaamse legerleider, "ilgens Graanoogst en de voor- liter van het comité, Edwin leuvel, blijven de acties niet geperkt tot het uitgeven van neen» verklaringen of het aanbieden tms&tan petities. In verschillende üjken van Paramaribo zullen anhangers van Bouterses Na- 20-Sjtlionale Democratische Partij ^5 de houding van Neder- .,7 5 tod scherp bekritiseren. ANP lerdlt MOSKOU - Een vrouw koelt haar woede over de acties van de NAVO op de Balkan door een ei te gooien naar de Amerikaanse ambassade in Moskou. foto EPA gisteren dat de Joegoslavische artillerie ook doelen in Albanië beschoot. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Madeleine Albright, waar schuwde Belgrado voor uitbrei ding van het conflict. In Kosovo zouden volgens het Joegoslavische leger 'Albanese terroristen' een grote aanval hebben ingezet. Albanese bron nen daarentegen zeggen dat de Serviërs massaal Albanezen op pakken. Tientallen huizen zou den in brand zijn gestoken. Onafhankelijke informatie uit Kosovo is moeilijk te krijgen, nu vrijwel alle buitenlandse jour nalisten en VN-hulpverleners de Servische provincie hebben verlaten. Belgrado heeft alle media uit NAVO-landen aange zegd het land te verlaten. Pro-Servische betogers staken gisteravond in Skopje, de hoofdstad van Macedonië, de Amerikaanse ambassade in brand. ANP/GPD/DPA/AFP zie ook pagina 2 en 5 EU: binnen jaar onafhankelijke Palestijnse staat BERLIJN - De Europese Unie wil dat er binnen een jaar een onafhankelijke Palestijnse staat komt. Dat blijkt uit een ontwerpverklaring waarover de ministers van Buitenlandse Za ken het in Berlijn eens werden. Dit is vannacht uit Nederlandse diplomatieke bron vernomen. De ministers zijn bereid tot er kenning van een onafhankelijk Palestina dat binnen een ter mijn van een jaar uitonderhan deld moet worden, maar zonder dat Israël een vetorecht krijgt. Zover is de unie nog nooit ge gaan in het toekennen van poli tieke rechten aan de Palestij- nen. Zelfbestuur was tot dusver het uiterste. ANP/RTR/AFP (Advertentie) U least al een Audi A4 vanaf 935,- per maand Bel „f fa* «or eenoKerte! AUTO-LEASE Walcheren Tel.: 0118 424000 Fax.: 0118 416699 BORN - 550 Mitsubishi Carisma's staan keurig in de rij oin per schip via de Maas te worden vervoerd naar Vlissingen. De au tofabrikant uit Born voert een proef uit om te kijken of het au tovervoer vanuit de fabriek in de toekomst op grote schaal over water kan. De proef is ook voor Rijkswaterstaat een be langrijke test. Het 186 meter lange autoschip Barco is veel groter dan nu op de Maas is toegestaan. foto Ermindo Armino/ANP door Mare Peeperkorn en Paul Koopman BERLIJN - De verdeling van de Europese miljarden in de ko mende jaren is vrijwel rond. Na twee dagen keihard onderhan delen leken de regeringsleiders van de Europese Unie gister nacht af te stevenen op een ak koord over het EU-budget dat iedereen thuis kan verkopen. Voor Nederland ligt er een extra EU-subsidie van 1,1 miljard gulden voor werkloosheidsbe strijding in het verschiet. Dat geld wordt over een periode van zeven jaar uitgekeerd. Het laatste voorstel dat EU- voorzitter Duitsland gister avond presenteerde, is jegens Nederland vrij ruimhartig. V oordeelregeling Behalve de speciale werkgele- genheidssteun, wil Duitsland de Nederlandse bijdrage verlagen aan de voordeelregeling die Groot Brittannië op haar EU- kosten geniet. Dat zou Den Haag op termijn jaarlijks bijna 300 miljoen schelen. Nederland zou ook een groter deel van de douaneheffingen mogen hou den, die nu nog bijna exclusief voor de EU worden geïnd. Al met al lijkt de Nederlandse be- zuinigingseis op de EU-af- dracht van 1,3 miljard verzil verd te worden. De onderhandelingen over het Duitse eindvoorstel duurden gisteravond laat nog voort. Eer der op de dag werd duidelijk dat de door Nederland gepropa geerde bevriezing van het toe komstige EU-budget op het huidige niveau (190 miljard gul den per jaar) niet gehaald zou worden. In ruil daarvoor eiste premier Kok minder betalingen aan de Unie, om de geplande be zuiniging toch te halen. Soberder budget Nederland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Zweden, Italië en Spanje stuurden aan op een so berder budget, Spanje eiste juist meer geld. Grote netto-betalers aan de EU zoals Nederland en Duitsland willen van de koppo sitie af. De rekening daarvoor gaat vooral naar Luxemburg. Denemarken, België en Italië. De verwachting is dat Rome dit slikt nu hun landgenoot Prodi voorzitter wordt van de Europe se Commissie. Groot-Brittannië heeft evenwel grote moeite met het uitkleden van haar speciale kortingsregeling. Rond middernacht hadden zo wel de Spaanse premier Aznar (Advertentie) De Mont Blanc-tunnel blijft waarschijnlijk nog enkele weken voor alle verkeer gesloten. Brandweerlieden had den het vuur gister avond nog niet volledig onder controle. Volgens een voorlopige balans zijn negen mensen om het leven gekomen. Inwoners van Belgrado probeerden gisteren massaal de bedreigde stad met de bus te verlaten. Naar verwachting zou de NAVO ook doelen in de buurt van de stad willen bombarderen. foto AP Voor het boren van de Westerscheldetunnel zijn straks 240 mensen nodig. Het werven van het personeel is in middels in volle gang. De huisvesting voor de tunnel- O O bouwers is daarbij een grote kopzorg. Richard Krajicek heeft de finale bereikt van het tennistoer nooi in Key Biscayne. De als zevende geplaatste Nederlander, die eerder de Amerikaanse favoriet Pete Sampras uitschakelde, had weinig moeite met de Zweed Tho- O O mas Enqvist: 6-4 6-2. De partij duurde vijf kwartier. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 en 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21, 23 en 25; sport: 27,28, 29, 30 en 31 HHHHHHHHBHHHHHHHIH als de Franse president Chirac een 'onaanvaardbaar' uitge sproken over het Duitse voor stel. Verwacht werd dat er voor deze twee landen op de valreep nog iets geregeld wordt. Om de landbouwuitgaven - bij na de helft van het EU-budget - te beheersen, stuurt voorzitter Duitsland aan op het afbouwen van de steun voor de boeren. Ook wordt overwogen de aan vankelijk geld kostende hervor mingen in de zuivel- en akker bouwsectoren te versoepelen. Nederland knaagt daarnaast aan de 30 miljard die is gereser veerd voor plattelandsbeleid. Ook het steunfonds voor de ar mere regio's ligt onder vuur. Het geplande bedrag tussen 2000- 2006 van 530 miljard moet vol gens flink wat landen fors wor den verlaagd. Spanje en Portu gal zullen daarbij enigszins worden ontzien, wat vooral ten koste van Ierland zal gaan. Dat land profiteerde de laatste jaren volop van de EU-steun en is daardoor enorm op de wel vaartsladder gestegen. GPD MORGEN IN DEZE KRANT! door Harmen van der Werf DEN HAAG - De aanleg van een Tweede Maasvlakte, in samen werking met het bedrijfsleven, staat bovenaan het lijstje van minister T. Netelenbos van Ver keer en Waterstaat. De Zeeuwse havens hebben, wat haar be treft, het nakijken als het om containeroverslag gaat. Dinsdag praten de meest be trokken ministers over de main- portontwikkeling Rotterdam. Ook premier W. Kok is bij dat overleg aanwezig. De lijn die Netelenbos in haar discussie stuk voor dit overleg uitzet, is zonneklaar. Zij heeft een voor keur voor uitbreiding in Rotter dam, als het bedrijfsleven fi nancieel wil bijdragen. Vorig jaar november hebben contai neroverslagbedrijf ECT, ING Bank en baggerconcern Ballast Nedam die deur al geopend. Ne telenbos juichte 'het initiatief uit de markt' van harte toe. Een slimmer grondgebruik in het Rotterdamse havengebied en de Zeeuwse havens Terneuzen en Vlissingen, zijn volgens Netelenbos geen goed alternatief voor de Tweede Maasvlakte. Keuze ,Er is nog geen keuze gemaakt", benadrukt een woordvoerster van Verkeer en Waterstaat. „Er ligt nu een interne discussieno titie. Netelenbos is projectmi nister, maar ook Financiën, Vrom en Landbouw, Natuurbe heer en Beheer (LNV) zijn er di rect bij betrokken." Minister J. Pronk van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (Vrom) heeft in februari na een bezoek aan Rotterdam aangegeven 'nog geen reden te zien de Tweede Maasvlakte aan te leggen'. Zee land zou wat hem betreft een deel van de verwachte indu striële groei kunnen opvangen. In een reactie op de nota van Ne telenbos slaat burgemeester R. Barbé van Terneuzen eenzelfde weg in. Hij verwacht dat de rol van de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone wat de chemie betreft zeker niet is uitgespeeld. „Het zou mij buitengewoon tegen vallen, als dat wel zo was." Containeroverslag is een ander verhaal. Zeeland Seaports wil een grote containerkade aan leggen. De aanleg van die kade is aanzienlijk goedkoper dan uitbreiding m Rotterdam, maar Vlissingen heeft in containers geen marktpositie. Het Centraal Planbureau (CPB) liet eerder weten dat een Twee de Maasvlakte of overloopter reinen elders niet nodig zijn. Rotterdam kan, volgens het CPB, nog twintig jaar vooruit binnen de bestaande haven- grenzen. Rotterdam heeft dat altijd bestreden. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1