OVINCIALE ZEEUWS Milosevic daagt de NAVO uit OM verscherpt aanpak van spijbelaars 0800-6096 Nu op straat gaan betekent de dood Hoogste klas aan de flipperkast 4 WEKEN Wethouder Strous van Middelburg is politieke einde nabij dl# I 5° Feyenoord hard onderuit Een baan bij de politie is nu berei kbaar Bel de banenlijn politie PKHiti E Koerden massaal opgepakt 5 en 7 Computer velt treinverkeer Indrukwekkende zege Tsjmil Schouwse politie verpest knalfuif bruiloftsgasten VOOR 16,00 Guur In de ochtend regen, 's middags een enkele bui. Vrij krachtige tot krachtige noordwestenwind en 7 graden. 242e jaargang no. 67 maandag 22 maart 1999 losse nummers 1,80 PZC pagina 13 Serviërs zuiveren Kosovo onze redactie buitenland PRISTINA - Door een nieuw Servisch offensief rijn in Kosovo dit week einde 15.000 a 20.000 etni sche Albanezen op de vlucht geslagen. De NAVO nam zondag nog geen be sluit over bombardemen ten en gaf Belgrado nog een paar uur' om zich te bedenken. De Ameri kaanse gezant Holbrooke zal de Joegoslavische pre sident Milosevic van avond een 'laatste waar schuwing' overhandigen. Het besluit van president Clin ton om Holbrooke opnieuw op pad te sturen, werd in Washing ton met gemengde gevoelens ontvangen. De verwachting dat de missie een bevredigend re sultaat zal hebben, is buitenge woon laag. Voormalig senaats leder Dole zei geen nut meer te zien in een nieuwe diplomatieke missie naar Belgrado. Volgens minster Van Aartsen van Buitenlandse Zaken heeft de reis van Holbrooke geen zin als deze geen besluit van de NAVO-raad tot gewapend in grijpen achter de hand heeft. Van Aartsen liet zondag na een gesprek met secretaris-generaal Solana van de NAVO weten dat de raad een dergelijk besluit moet nemen, omdat 'geweld het enige is waar Milosevic naar luistert'. De raad komt vandaag in Brussel opnieuw bijeen. De geallieerde luchtmacht is in middels in opperste staat van paraatheid. Vliegtuigen kunnen binnen enkele uren opstijgen, aldus een woordvoerder van het bondgenootschap. De NAVO heeft vierhonderd vliegtuigen klaarstaan voor acties tegen de Serviërs. Die zetten zaterdag hun offen sief in onmiddellijk na het ver trek van alle 1381 OVSE-waar- nemers uit Kosovo. Gemasker de en gewapende Serviërs ge kleed in witte overals verdreven duizenden Albanezen uit hun woningen. Een kilometerslange kolonne vluchtelingen trok door de heuvels in de regio van Drenica, in het centrale deel van Kosovo. Het is op dit moment ijzig koud in de streek, terwijl de meeste vluchtelingen buiten moeten slapen. De Macedonische minister van Buitenlandse Zaken Dimitrov verklaarde zondag dat zijn land de NAVO niet zal toestaan vanaf zijn grondgebied een aanval te ondernemen op Joegoslavië. ANP/GPD/AP inonze redactie binnenland DEN HAAG - Spijbelaars kun nen voortaan rekenen op een strengere aanpak door het Openbaar Ministerie. Het colle ge van procureurs-generaal heeft een nieuwe landelijke richtlijn uitgevaardigd die voorziet in een scherpere hand having van de Leerplichtwet. Per parket wordt een officier van justitie speciaal belast met leerplichtzaken. Het OM maakt onderscheid in rinesoortenspijbelen. Bij 'abso luut verzuim' gaat het om leer plichtigen die niet bij een school zijn ingeschreven. Als blijkt dat de jongere wordt thuisgehou den zal het OM steeds een van de ouders dagvaarden. De eis op een zitting zal minimaal een geldboete zijn van 500. Als de verdachte al een keer eerder voor hetzelfde feit is gestraft, wordt de eis bij de kantonrech ter minimaal een week voor waardelijke hechtenis en een geldboete van 1.000. Zogehe ten luxe verzuim, zonder toe stemming buiten de schoolva kanties toch op vakantie gaan, wordt ook niet zo eenvoudig meer. De verantwoordelijke ou der moet wat het OM betreft een boete betalen van lOOperkind per verzuimde dag, met een maximum van 500. Bij ver zuim van meer dan twee weken moet de ouder voor de rechter verschijnen. Dat geldt-ook voor (Advertentie) Zie advertentie pagina 22 foto David Brauchli/AP Vluchtelingen uit Srbica komen na een tocht door de heuvels aan in Tusilje. Doodseskaders hebben vrij spel in Kosovaars dorpje Srbica ouders van wie de kinderen in herhaling zijn vervallen. Bij de derde variant gaat het om 'signaalverzuim': spijbelgedrag dat vaak verband houdt met problemen op school en in de ge zinssituatie. Per arrondisse ment zal het OM met de leer plichtambtenaren afspreken wanneer deze een zaak moet melden. Aanmelding gebeurt in elk geval als het verzuim langer heeft geduurd dan twee maan den. Die periode geeft de ambte naar de mogelijkheid een oplos sing op vrijwillige basis te rege len, mogelijk in samenwerking met de Raad voor de Kinderbe scherming. De richtlijn bepaalt wel dat scholieren tussen twaalf en achttien jaar in beginsel ver volging wacht als 'een groot deel van de reden van het verzuim aan hen is toe te rekenen'. Dat geldt ook voor hun ouders. Het aantal leerplichtambtenaren met opsporingsbevoegdheid moet worden vergroot. Bij signaalverzuim zal de offi cier tegen de ouder minimaal 250 boete eisen. Voor de scho lier ligt volgens het OM een taakstraf in de rede. De Raad voor de Kinderbescherming moet een speciaal op schoolver zuim gerichte taakstraf ontwik kelen. Als de taakstraf mislukt, ligt een vrijheidsstraf niet voor de hand, aldus de procureurs. Ze zien meer in huisarrest buiten schooluren, weekeinde- of va kantiedetentie. ANP door Harald Doornbos SRBICA - Het lijkt op scènes uit een Amerikaanse B-film. Maar wat er in het Kosovaarse stadje Srbica gebeurt, is echt. En angstaanjagend. De straten zijn uitgestorven, op leden van een Servische paramilitaire organi satie na. Ze dragen spierwitte skipakken en zwarte maskers over hun hoofd. Alleen hun ogen en mond zijn te zien. Een paar staan er op een kruis punt, twintig anderen in de berm. Even verderop scheurt een personenauto met gemas kerde militie door de straat. Een van hen ligt stoer op de motor kap van de wagen: benen wijd, wit skipak aan, zwart masker, geweer in een hand. 'Oprotten hier', zeggen ze. De straat behoort nu aan de mi litiemannen, die door mensen rechten-activisten ook wel doodseskaders worden ge noemd. Want nu internationale waarnemers en de meeste hu manitaire organisaties zijn ver trokken uit Kosovo, is er nie mand die hen nog wat maakt. Politie, leger, doodseskaders hebben vrij spel. Verstijfd Paramilitaire milities hebben al drie huizen in brand gestoken in Srbica, gelegen in het Drenica- gebied op veertig kilometer ten westen van de hoofdstad Pristi- na dat dit weekend het centrum was van grootschalige Servi sche offensieven. Albanese bur gers zitten verstijfd van angst In de buurt van het brandende dorp Donje Prekaz neemt een Servi sche soldaat tussen de krijgsbedrijven door een kiekje van zijn mak kers. foto Petar Kujundzic/RTR binnen. Nu op straat gaan bete kent de dood. Er doen geruchten de ronde over standrechtelijke executies in Srbica. Ten minste vijf, wellicht tien, zo melden Albanese bron nen. In een van Srbica's buiten wijken staan soldaten van het Joegoslavische leger op de weg. Vlakbij brandt een huis. De sol daten maken een zeer nerveuze indruk. In tegenstelling tot de gemaskerde militie zijn dit dienstplichtige soldaten, 19- of 20-jarige jongens, die door de mobilisatie geen andere keuze hebben dan te dienen in het le ger van Milosevic, de Joegosla vische president. Het U£K mag dan in sommige gevallen terugvechten, over het algemeen zijn het kleine plaag stootjes die weinig voorstellen. Het militaire overwicht van de Serviërs blijkt wel uit de situa tie rondom Srbica. Tientallen tanks, waaronder de modernste en onlangs naar Kosovo ver voerde Servische M-84staan op heuvelruggen, naast huizen en in weilanden. Overal zijn solda ten. Tientallen stuks artillerie, kanonnen en houwitzers, staan in het zicht. Veelvuldig wordt er geschoten op Albanese doxpen die in de verte liggen en steeds meer aan puin worden geknald. Waar je ook kijkt zie je zwarte rookwol- Strijd om nationale titel in Vlissings Arsenaal door Edith Ramakers VLISSINGEN - Pakje shag en Marlboro op de flipperkast, ogen scherp gericht op de glimmende bal. Ready en draw. Het Open Nederlands kampioenschap flipperen staat op het punt te beginnen in de Caroussel van het Arsenaal in Vlissingen. „Het gevoel be gint te komen", zegt Joska Keunekamp, één van de kanshebbers voor de eindzege en trekt zijn petje iets verder over zijn hoofd. Hij kent de kracht van zijn tegenstanders. „Daar staat één van mijn grootste concur renten", zegt Keunekamp. Hij wijst naar Albert Nomden, de huidige wereldkampi oen flipperen. „Ach, er zijn hier eigenlijk geen kleine jongens aanwezig." Iedere flipperaar heeft wel een favoriete kast. Of dat nu de Revenge of the Mars is, de flipperkast uit de nieuwste pinball-2000- lijn waarin grafische beelden-op de glas plaat worden geprojecteerd of dat het de haast oude vertrouwde Indiana J ones is.,Ik ben zelf fan van Indiana Jones. Als ik achter de kast sta, dan ben ik zelf Indiana Jones. Als dat gevoel ontstaat, is het goed. Thuis heb ik ook zo'n kast." Avontuur Flipperen is een groot avontuur. Uren aan een stuk kan de echte flipperaar achter een kast staan. Keunekamp: „Deze week begon ik met een vriend aan een potje rond een uur of vijf. Vijf uur later stopte ik ermee. Ik had mijn hoogste score van 26 miljard met maar liefst zes miljard vehoogd. Mijn persoonlijk record op mijn eigen kast stond er toch al zo'n jaar of drie. Ik had verwacht mezelf niet meer te verbeteren." Keunekamp kreeg de voorbereiding die hij Topflipperaars aan de kast in de Caroussel van het Arsenaal in Vlissingen. foto Ruben Oreel zich wenste voor het Nederlands kampioen schap, waarvoor zich zondag 64 flipperaars hadden gekwalificeerd. Vier flipperaars be reikten na een spannende strijd de finale- Op Revenge of Mars mochten Paul Jongma, Martijn van Aken, Albert Nomden en Keu nekamp de laatste strijd uitvechten. Ieder kreeg vijf ballen. Om de beurt werden ze uitgedaagd door de modernste flipperkast Revenge of Mars. Martijn van Aken uit Delft nam met nog een bal te gaan, de leiding. Met zijn vierde bal De Turkse politie heeft gisteren tenminste duizend Koerden opgepakt omdat dezen het Koerdisch Nieuwjaar wilden vie ren. In diverse Turkse steden kwam het tot gewelddadighe den. In Nederlandse steden, waaron der Middelburg, kenden Koerdische manifestaties een rustig verloop. ken. Alle Albanese dorpen tus sen Pristina en Kosovska Mitro- vica, in het noorden, staan in brand. Hetzelfde geldt voor de bergdorpen tussen Mitrovica en Srbica. Bij een van de controleposten buiten Pristina vertelt een poli tieman dat hij er geen probleem mee heeft, als de NAVO Servi sche stellingen bombardeert. „Doe maar, doe maar", zegt hij. „Wij zijn er klaar voor, wij reke nen wel af met de NAVO en ver moorden vervolgens al die Al banezen hier. Geen probleem, probeer het maar." De Serviërs hebben zo goed als al hun tanks en zware wapens buiten de kazernes op het plat teland geplaatst. Hierdoor is het een stuk moeilijker voor NAVO- vliegtuigen om de wapens uit te schakelen. Het materieel wordt gecamoufleerd met boomtak ken. Exodus De Servische aanvallen in Kos ovo hebben geleid tot een grote exodus van Albanese burgers. Op bijna alle wegen in het noor den trekken dit weekeinde vluchtelingen in trage tred voorbij. Het geweld is dermate extreem dat vluchtelingenstromen el kaar kruisten in een poging een veilige plek op te zoeken. Zo maakten mensen uit Srbica dat ze wegkwamen richting het dorpje Prekaz, terwijl vluchte lingen uit Prekaz vluchtten richting Srbica. Niemand weet nog waar het veilig is. GPD Een computerstoring legde zondagavond het treinverkeer tussen Goes en Vlissingen en deels ook tussen Goes en Bergen op Zoom lam. Voor vele reizigers betekende dat oponthoud. NS zetten bussen in. Niet duidelijk is of vandaag weer treinen rijden op de lijn Vlissingen-Roosen- daal. Andrei Tsjmil heeft op in drukwekkende wijze de 90e Milaan-San Remo ge wonnen. De Belg demar reerde vlak voor de finish en verdedigde een voor deel van vijf meter tegen een heel peloton onder aanvoering van tweevou dig titelverdediger Erik Zabel. Leon van Bon ein digde als beste Nederlander op 1 O de zesde plaats. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,21,23 en 24 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Middel burgse PvdA-wethouder M. L. Strous ligt onder vuur. De volle dige fractie heeft zes maanden geleden al het vertrouwen in hem opgezegd. Aanleiding is een serie politieke en bestuurlij ke fouten. Strous weigert op te stappen. Volgens hem is er niets aan de hand. De wethouder wordt inmiddels begeleid door oud-voorzitter R. Vreeman en oud-wethouder F. Smitskamp. Strous kreeg al in september zijn congé van de fractie. De wethouder presenteerde die maand een plan om het Plein 1940 te bebouwen. CDA en WD, die samen met de PvdA in het college van B en W zitten, uitten daarop felle kritiek. Strous zag in die opmerkingen een motie van wantrouwen en eiste excuses van de christen democraten en de liberalen, an ders zou hij opstappen. Zover kwam het (nog) niet. Onder druk van partij prominenten ging Strous met ziekteverlof om bijna twee maanden later weer terug te keren. Het vertrouwen van de fractie in Strous is geschaad. Daarnaast is de partij hopeloos verdeeld. De ene helft wil dat de wethou der zo snel mogelijk opstapt. Anderen vinden dat er een ter- sprokkelde hij 200 miljoen punten bijeen. Maar Paul Jongma uit Leeuwarden sloeg op de valreep toe. Met zijn laatste bal passeer de hij alles en iedereen. Ready, draw and freeplay. Einduitslag Dutch Pinball Open 1999, organisa tie Nederlandse Flipper Vereniging Vlissingen: Mannen: 1. Paul Jongma (Leeuwarden). 2. Mar tijn van Aken, 3. Joska Keunekamp, 4. Albert Nomden. Vrouwen: 1Agnes Altena (Amstelveen), 2. Hilde de Jong, 3. Heieen Verbeek, 4. Pat Maidmint. BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft vrijdagavond de buitensporige feestvreugde van een groepje bruiloftgangers in Burgh-Haamstede getemperd. De feestvierders hadden zich op een parkeerterrein achter een horecabedrijf verzameld met een grote hoeveelheid vuur werk. Bij wijze van eerbetoon aan het jonge koppel wilden ze het spulwaaronder een zogehe ten vijfhonderdduizend klap per, afschieten. De politie vond dat niet verantwoord in ver band met de overlast voor de omgeving die dat zou hebben opgeleverd. Het illegale vuur werk met een waarde van enkele honderden guldens werd -zeer tot ongenoegen van de bruiloft gasten- in beslag genomen en vernietigd. mijn moet worden verbonden aan de datum van Strous' op stappen. CDA en WD zijn niet op de hoogte van het feit dat de hele fractie het vertrouwen in de eigen wethouder heeft opge zegd. De fractievoorzitters zijn in september al wel gepolst over de mogelijke opvolging. Be langrijkste kandidaat is H. Ak- dag. zie ook pagina 7 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002 mmtmimm l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1