Nedlloyd stapt uit wegtransport PZC Rekenkamer mist gegevens effect fiscale stimulering Elektronische communicatie kan funest zijn voor sociaal contact BKR verscherpt controle kredieten van consumenten financiën en economie Rotterdams concern blijft alleen actiefin zeevaart Nieuwe kansen voor Van Gend Loos Belgische verzekeraar ontkent betrokkenheid bij witwasoperaties economie wijzer Bond stapt naar rechter in ruzie vakantiedagen NS vrijdag 19 maart 1999 wan onze redactie economie ROTTERDAM - Koninklijke Nedlloyd gaat haar Europese transport- en distributie-acti- üteiten op het landvoor 1,175 miljard verkopen aan de Duitse onderneming Deutsche Post en haar dochteronderneming Dan- zas. Nedlloyd gaat daarna al leen verder als eigenaar van de helft van rederij P&O Nedlloyd en aandeelhouder van Mam moet Shipping (zwaar trans port). Nedlloyd maakte de ingrijpen de transformatie van het con cern gisterochtend bekend bij de publicatie van de jaarcijfers. Nedlloyd realiseerde het afgelo pen jaar een verlies uit normale bedrijfsuitoefening van 5 mil joen. In 1997 was er nog een winst van 32 miljoen. Door forse boekwinsten kwam de nettowinst het afgelopen jaar op 64 miljoen, tegen 72 mil joen in 1997. De boekwinsten kwamen vooral door de verkoop van de resterende 3,9 miljoen aandelen Noble Drilling, waar aan Nedlloyd in 1997 Neddrill verkocht. Topman L. Bemdsen sprak van een 'goed resultaat'. Pakjes Het is de bedoeling dat Deut sche Post de Nedlloyd-dochters Van Gend Loos Benelux en Selektvracht zal overnemen. Deze bedrijven en hun 11.500 medewerkers gaan deel uitma ken van het Europese pakjes- netwerk van Deutsche Post. De vrachtverzamelings- en logis tieke activiteiten van Nedlloyd ETD zullen worden samenge voegd met die van Danzas, dat al een van de grootste logistieke ondernemingen ter wereld is. Deutsche Post nam een jaar ge leden het in 1815 opgerichte Zwisterse transportbedrijf Danzas over voor ongeveer 2 miljard. Vanuit het hoofdkan toor van Danzas in Bazel wor den vijftig vestigingen in alle vijf werelddelen aangestuurd. Danzas heeft 16.000 medewer kers in dienst en maakte vorig jaar een omzet van rond de 10 miljoen. Belangen in de luchtvaart (Transavia, Martinair) zijn al afgestoten, hoewel de Europese Commissie nog niet akkoord gaat met de verkoop van het be lang van Nedlloyd van vijftig procent in Martinair aan de KLM. Het belang in overslagbe drijf ECT is in principe verkocht aan het Hongkongse concern Hutchison Whampoa en de ge meente Rotterdam. Wat Nedlloyd met de boekwinst op de verkopen - zo'n 600 mil joen - gaat doen, is nog onbe kend. ,,Het is te vroeg om dat aan te geven", zegt topman Berndsen van Nedlloyd. „Alle opties zijn open. liet blijft de bedoeling de schulden te her structureren. De nadruk ligt op shareholdersvcilue"aldus Berndsen. Het is volgens hem niet de be doeling verder te gaan als inves teringsmaatschappij. „Het is nadrukkelijk de bedoeling be trokken te blijven bij de verdere ontwikkeling van de container rederij. We hebben het volste vertrouwen in de toekomst van het bedrijf." Rederij Directeur T. Hams van P&O Nedlloyd zei dat er voor zijn re derij niet veel veranderd is door de transactie van Nedlloyd. „Nedlloyd blijft een sterke aan deelhouder." De containerrede rij boekte in 1998 een verlies van 4 miljoen, tegen een verlies van 148 miljoen in 1997. De omzet lag afgelopen jaar op 5 miljard. Voor dit jaar heeft P&O Nedlloyd een goede uitgangs positie. Wat het Verre Oosten betreft is Harris vooral nog on gerust over Japan. GPD/ANP Een vrachtwagen met een P&O Nedlloyd-lading passeert het hoofdkantoor van het concern in Rotterdam. Nedlloyd verkoopt alle weg transportdochters aan Deutsche Post. maar gaat wel door als aandeelhouder in de rederij met P&O. foto Ben Wind/ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Topman Klaus Zum- winkel van Deutsche Post zei gisteren bijzonder blij te zijn met de overname van de divisie Europees Transport en Distributie van Nedlloyd. „Wij vinden het belangrijk onze activiteiten uit te breiden naar de Benelux, waar Deutsche Post nog nauwelijks verte genwoordigd is. Ons Europees kwali- tcitsnetwerk op het gebied van pakjes transport kan nu dankzij Van Gend Loos worden uitgebreid." De verkoop van de bedrijven aan Deut sche Post is volgens Nedlloyd-topman Berndsen een 'perfect match'. „Die biedt ook al de medewerkers van deze bedrijven volop kansen." De verkoop is volgens hem ingegeven door het feit dat Nedlloyd niet op eigen kracht bij de Europese top kon komen. Bovendien deed Deutsche Post volgens Berndsen met meer dan een miljard gulden een bod 'dat we niet konden weigeren'. De divisie van Nedlloyd Europees Transport en Distributie heeft vorig jaar verrassend goed gepresteerd, zo gaf Berndsen aan. De landactiviteiten deden het dertig procent beter dan vo rig jaar. Dat droeg ook bij aan de goede verkoopprijs. De overname door Deut sche Post biedt Van Gend Loos nieu we kansen, stelt FNV-bestuurder Henk Onstwedder. In eigen land had de be kendste Nederlandse pakjes vervoerder zijn grenzen bereikt. Met de komst van andere, internationale, vervoerders zo als UPS en DHL ontstond een 'moor dende concurrentie'. Te weinig geld Volgens Onstwedder was een overgang in buitenlandse handen te voorkomen geweest als 'moeder' Nedlloyd alerter had geopereerd. „Ze hebben te lang ge aarzeld bedrijven over te nemen. Ken nelijk hadden ze te weinig geld." Voor het CNV was al langer duidelijk dat Nedlloyd van Van Gend Loos ai- wilde. Het transportconcem weigerde al jaren met een forse geldinjectie Van Gend Loos de noodzakelijke investe ringen (gebouwen, nieuwe wagens) te laten plegen. Van deze belemmering is de vervoerder nu verlost. „Ze komen nu bij een zeer rijk bedrijf", aldus CNV-bestuurder JeiTy Piqué. En ook de bekende grijze vrachtwagens verdwijnen niet van de weg. De naam Van Gend Loos blijft namelijk bestaan. GPD/ANP Vrouwen ondernemen goed ZOETERMEER - Vrouwen die fulltime een bedrijf leiden doen niet onder voor hun mannelijke collega's. Dat blijkt uit een rapport van het onderzoeksinstituut EIM dat vrouwelijk ondernemerschap onder de loep nam. EIM concludeert dat het wouwen op bepaalde punten ook makkelijker af lijkt te gaan. Ze hebben bijvoorbeeld minder problemen bij het aantrekken van krediet. Bij mannen en vrouwen is de ambitie om groei te realiseren gelijk. Maar mannen hebben meer problemen bij het ontwik kelen van afzetgebieden. Veertig procent van de vrouwen werkt nu fulltime. Ze zijn vooral actief in de industrie, de bouw, de detailhandel en de horeca. Meer dan de helft van de vrouwelijke fulltimers in de detail handel en de persoonlijke dienstverlening realiseert in de eer ste drie jaar na de start groei in de omzet. Daarmee doen ze het beter dan mannen. ANP Benzine en diesel duurder ROTTERDAM - De prijzen van de diverse soorten benzine gaan morgen met twee cent per liter omhoog. Dieselolie wordt een cent per liter duurder. Dat blijkt uit een bekendmaking van nieuwe adviesprijzen door marktleider Shell. Ongelode eurobenzine kost na de prijsverhoging 2,12 per li ter. Ongelode superbenzine gaat naar ƒ2,18 en super met loodvervanger kost vanaf morgen 2,24 per liter. Een liter die sel gaat omhoog naar 145,4 cent per liter. ANP KLM inspecteert Boeings 737 AMSTERDAM - De KLM is bezig met een grondige inspectie van de 36 Boeings 737 in de vloot. De luchtvaartmaatschappij loopt daarmee vooruit op nieuwe resultaten van onderzoek naar het neerstorten van een dergelijk toestel in de Verenigde Staten in 1994. Het richtingroer in het staartvlak van alle types 300 en 400 van de 737 geeft problemen. Het roer wordt nu nagekeken en aangepast. ANP Directie ICT incasseert ROTTERDAM - De directie van de Rotterdamse automati seerder ICT gaat een deel van haar eigen aandelenkapitaal op de beurs verkopen. De top van het bedrijf, dat in juni 1997 naar de beurs is gegaan, bezit nu ruim eenderde van de aande len. De hoeveelheid aandelen die het driehoofdige bestuur te koop aanbiedt, komt overeen met twaalf procent van het totale aantal uitstaande aandelen. Die zijn goed voor zo'n 40 mil joen. ICT heeft een goed jaar achter de rug. Net als bij veel collega- bedrijven is de winst geëxplodeerd: plus zestig procent naar 15,3 miljoen. De omzet kwam uit op 111,5 miljoen, een stijging van ruim 28 procent. Het grootste probleem voor ICT lijkt niet zozeer het vinden van klanten, maar het vinden van personeel. ANP NVV groeit door zege varkenswet BARNEVELD - De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) van voorzitter Wien van den Brink heeft er de afgelo pen weken bijna vijfhonderd leden bij gekregen. De groei van het ledental is voor een belangrijk deel te danken aan het suc ces in de juridische procedure rond de varkenswet, meent Van den Brink. De NW heeft nu een kleine 3.500 leden. In heel Nederland zijn er ongeveer 20.000 varkenshouders. De meesten hiervan zijn aangesloten bij de regionale organisaties die onder LTO- Nederland vallen. Boeren kunnen overigens tegelijk lid zijn van de twee organisaties. ANP doorFons Kockelmans DEN HAAG - Over de effecten van fiscale stimuleringsregelin gen, zoals belastingvoordelen voor werkgevers die laagge schoold personeel in dienst ne men (SPAK), is nog weinig be kend. Ook is niet duidelijk waarom de overheid niet de voorkeur geeft aan alternatie ven, zoals subsidiëring. De Algemene Rekenkamer stelt dat in een gisteren verschenen rapport. Zij heeft 28 van derge lijke regelingen onderzocht. Het gaat onder meer om de Tan te Agaathregeling (die particu lieren die geld in een beginnen de onderneming stoppen belastingvoordeel biedt) en de regeling voor Groen Beleggen. De overheid derfde door deze regelingen vorig jaar 6,6 miljard gulden aan belasting- en pre mie-inkomsten. Volgens de Algemene Rekenkamer ont breekt echter een onderbou wing van de te verwachten ef fecten. Ook is de raming van de belasting- en premiederving niet altijd duidelijk. Van de SPAK en Groen Beleg gen is volgens de Rekenkamer het effect op het gedrag van on dernemers beperkt. Andere re gelingen lijken wat meer resul taat te hebben. Zo heeft de verhoging van de accijns op brandstof en tabak 'een zekere remmende werking'. Zorgvuldig De Rekenkamer vindt dat de overheid het gebruik van fiscale stimuleringsregelingen zorg vuldig moet afwegen. Ook moet ze zorgen dat de doelmatigheid ervan gemeten kan worden. Staatssecretaris Vermeend van Financiën zegt in een reactie dat het fiscale beleid niet op zich zelf staat, maar onderdeel uit maakt van het algemene over heidsbeleid. De ondernemersorganisatie VNO-NCW is verbaasd over het rapport van de Rekenkamer. Zij meent dat een regeling als de SPAK wel degelijk bijdraagt aan de werkgelegenheid. ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - De Belgische bank verzekeraar KBC, waarvan de voormalige Kredietbank de hoofdmoot vormt, heeft vorig jaar de nettowinst met 12.8 pro cent zien stijgen tot 32,2 miljard frank 1,8 miljard). KBC ont kende gisteren tijdens de pre sentatie van de jaarcijfers dat de Kredietbank in het verleden meewerkte aan grootscheepse witwasoperaties. Volgens KBC-topman Vermei en is de fusie tussen Krediet bank, coöperatieve bankier Ce- ra en verzekeraar ABB positief verlopen. Vooral door de sterke resultaatsverbetering binnen de verzekeringspoot steeg de winst voor belastingen zelfs met 11,7 procent. De groep wil nu de activiteiten in het buitenland verder uitbreiden. Vorige week nam KBC een participatie van 12,5 procent in de Franse bran chegenoot CCF. „We sluiten niet uit dat die participatie nog wordt verhoogd." KBC ontkende gisteren dat de Kredietbank in het verleden heeft meegewerkt aan groot scheepse witwasoperaties. Jus titie in Brussel en Leuven zegt over bewijzen voor die witwas praktijken te beschikken, na een huiszoeking in een woning van een regiodirecteur. Deze is met de noorderzon verdwenen, nadat hij klanten voor bijna een miljard frank had opgelicht. KBC dient een klacht in tegen de voormalige regiodirecteur. Top man Vermeiren toonde zich zeer verontwaardigd over de in zijn ogen snelle conclusies over zwart geld binnen de bank. Vo rig jaar hield Justitie in Brussel al enkele weken de directeur van Kredietbank- Luxemburg aan. Dat filiaal zou de spil zijn geweest van witwas-construc ties via een systeem van lenin gen. ANP door Pauline van de Ven Het zou over olie gaan. Het belangrijkste nieuws was het akkoord dat olielanden hebben gesloten over een ver mindering van de productie. Maar tijdens het bellen met een paar analisten bij banken gebeurde er iets vervelends. Of liever gezegd, iets deprime- rends. was van de regionale pers, niet?", zei de analist van Mees- Pierson. „Mijn collega van persvoorlichting zei dat het niet te moeilijk hoefde te zijn", voegde hij eraan toe. Het klonk laatdunkend en be ledigd smeet ik de map met 'olie' opzij. Misschien had Ed ward M. Hallowell toch gelijk. Die schreef in het februari nummer van de Harvard Busi ness Review dat mensen die zich achter telefoons en com puters kunnen verschansen, even ruw in de menselijke om gang worden als wegpiraten die veilig ingeblikt voorrang nemen. In de beslotenheid van telefoons en voicemails en e- mails wordt de ene helft van de mensheid overmatig assertief en lomp, en de andere helft juist tobberig en overgevoelig. Veel werk dat vroeger van mens tot mens verliep, heeft nu plaats via het een of andere ap paraat. Door de moderne me dia verschraalt het sociaal contact op het werk aanzien lijk. Hallowell is psychiater. Hij maakt zich zorgen. Hij heeft een praktijk in Massa chusetts en geeft les aan de eerbiedwaardige Harvard Me dical School. Zijn klanten- kringbestaat voornamelijk uit in het leven verdwaalde direc teuren van grote bedrijven. Neem 'Charles', de man die niet meer in slaap kon komen, nadat hij voor twintig miljoen dollar zijn bedrijf had ver kocht. „Wat schort eraan Charles?", vroeg Hallowell. „Ik was graag nog een paar j aar in mij n bedrijf blijven werken, maar ik kan niet opschieten met de nieuwe baas", verklaarde Charles. „Hij zit op het hoofd kantoor in Texas en ik zit hier in Massachusetts en hij stuurt me onophoudelijk e-mail met lijsten van dingen die ik voor hem moet opknappen." Hallo well vraagt een voorbeeld en Charles legt uit: „Als ik op In de beslotenheid van telefoons en Internet wordt de ene helft van de mensheid overmatig assertief en lomp, en de andere helft juist tobberig en overgevoelig. maandagmorgen mijn compu ter aanzet, vind ik een bood schap die zegt: Vorig bericht niet acceptabel. Moet over." Geheugen Neem Lynn, een vrouw met een leidinggevende baan in de gezondheidszorg. Zij vreesde haar geheugen kwijt te raken. Zij werd steeds trager. Hoewel zij vroeger vlot van tong was. had zij nu moeite uit haar woorden te komen. Over be slissingen die zij anders me teen nam, brak zij zich nu uren of zelfs dagenlang het hoofd. Er zat mist in haar hoof d en die werd steeds dikker. Hallowell foto Jos Poulissen/GPD vond geen afwijkingen, maar constateerde wel dat drie of vier keer zoveel van haar werktijd opging aan elektro nische communicatie. Met bij behorend verlies aan mense lijk contact. Hallowell schreef haar symp tomen toe aan een gebrek aan 'echt' contact. Daarmee be doelt hij contact met een ge sprekspartner die lichamelijk, gevoelsmatig en verstandelijk aanwezig is. Hij zegt de afgelo pen jaren honderden overbe laste werknemers over de vloer te hebben gehad. Zijn conclusie is, dat een mens soci ale contacten nodig heeft voor zijn geestelijke en lichamelij ke gezondheid. Als het ons daaraan chronisch gaat ont breken hebben we een pro bleem, ook economisch. Soci aal contact zou in ons lichaam een scheikundige reactie op gang brengen die ons actief en gezond houdt. Als ziektebeeld geeft hij de al genoemde vergroving van om gangsvormen, naast een ach terdocht die op het ziekelijke af kan zijn, ontzettend lange tenen, chronische geestelijke vermoeidheid, twijfel aan ei genwaarde, kwezelachtig ge pieker over onbeduidende zaken en een groeiende traag heid. Hij vat het samen als 'geestelijke aftakeling'. Daar komt bij dat computercommu nicatie veel ruimte voor mis verstand, ongelukkige toon zetting en hard woordgebruik laat. Het mes snijdt dus aan twee kanten: de extra misver standen stapelen zich op extra lange tenen. Geïsoleerd Aantonen dat er ook lichame lijke gevolgen zijn, valt Hallo well zwaarder. Daarvoor ver wijst hij naar onderzoek in de privésfeer. Mensen die geïso leerd leven, overlijden vroeger dan mensen met hechte con tacten. Gehuwden met een vriendenkring bezoeken min der vaak de huisarts en ze zijn minder vaak ziek. Goede vrienden zouden het immuun systeem versterken en de le vensduur na een hartaanval verlengen. Verder noteerden wij, dat mensen die religieuze bijeenkomsten bijwonen een significant betere gezondheid schijnen te genieten dan zij die wel geloven maar niet ter ker ke gaan. Hallowell adviseert werkne mers en bedrijven dringend om 'echt' sociaal contact in ere te herstellen. Wat de grofheid van MeesPierson betreft, zou hij naar alle waarschijnlijk heid adviseren, het uit te spre ken van mens tot mens. Een raad die ik opvolg. „Wat be doelde u daarstraks, toen u zei dat het niet te moeilijk voor mij hoefde te zijn?", riep ik strijdvaardig door de telefoon. „Ik bedoelde niet te moeilijk voor u", zei de woordvoerder van MeesPierson beminnelijk, „maar te moeilijk voor ons. Wij hebben geen oliespecialist in huis." GPD door Alex Bogers TEEL - Het Bureau Krediet Re gistratie (BKR) gaat meer lenin gen registreren. De bovengrens voor het termijnkrediet en het doorlopend krediet gaat per 1 juli omhoog. Mensen met credit cards en winkelpassen moeten er vanaf dezelfde datum rekening mee houden dat het re gistratiebureau van de financi ële instellingen de kredietlimiet erbij vermeldt. De registratie van het termijn krediet, zoals bijvoorbeeld een persoonlijke lening, gaat vol gens woordvoerder Friedolin van Geenen omhoog van 150.000 gulden naar 250.000 gulden. Die van doorlopende kredieten van 100.000 naar 150.000 gulden. Volgens de woordvoerder past de BKR zich met de verhoging aan aan de moderne tijden. De bedragen die mensen lenen zijn de laatste jaren flink gestegen. Omdat de wetgever credit cards en win kelpassen ziet als een vorm van doorlopend krediet, geldt ook hiervoor de registratiegrens van 150.000 gulden. Ook al zal nie mand van bijvoorbeeld de Bij enkorf een krediet krijgen van anderhalve ton om mee te win kelen. Het BKR is opgericht door de banken en andere kredietver schaffers. Via de registratie van kredieten willen zij voorkomen dat mensen te ve^l lenen en daardoor niet meer kunnen te rugbetalen. Het BKR registreert echter geen bedragen die boven de genoemde maxima uitko men. De banken en andere uitle ners willen dit met. Ze zijn bang dat ze eikaars grote klanten aanlokkelijke voorstellen gaan doen. Als een klant bij een ande re bank een lening aanvraagt, mag deze bank immers zijn ge gevens opvragen bij de admini strateur. Hij ziet dan echter niet bij wie de klant al een lening heeft en tegen welke rente. Overzichtelijker Een registratie van maximum bedragen bij de credit cards is nieuw. Tot nu toe hield het bu reau het bezit van een dergelijk kaartje apart bij maar zat het bijbehorende bedrag verstopt onder het kopje 'doorlopend krediet'. Dat het BKR de bedra gen nu met naam en toenaam gaat vermelden komt volgens Van Geenen omdat het over zichtelijker is. Naast meer toezicht op de kre dieten van consumenten gaat de BKR ook haar opdrachtgevers beter controleren. Daarvoor is een commissie van toezicht in gesteld. Deze kan de instellin gen allerlei vragen stellen als ze vermoedt dat zij zich niet aan de spelregels houden. Bijvoor beeld als de bank niet correct omgaat met de privacy van de klanten door de computers aan te laten staan zodat iedere bankemployee de gegevens kan zien. In de commissie nemen BKR-leden en mensen van bui ten de financiële wereld zitting. Ook na de veranderingen regi streert het bureau niet alles. De lening moet een looptijd hebben van minimaal drie maanden en moet hoger zijn dan duizend gulden. Hypotheken tekent het bureau ook niet op. Pas als drie maanden niet is afgelost krijgt de huiseigenaar een vennel- ding. Een nieuwe lening is dan onverantwoord voor het BKR. GPD over een oplossing van het be staande stuwmeer aan vrije da gen. NS Reizigers bereikte daarover met de andere bonden wel een akkoord. Aan het eind van het jaar moet het aantal uit staande dagen zijn gehalveerd. Volgend jaar moet het verlof- probleem uit de wereld zijn. Het akkoord houdt in dat werk nemers verlofdagen mogen om zetten in extra pensioenrechten of de studiefinanciering voor hun kinderen, ANP van onze redactie economie UTRECHT - De spoorwegbond FSV spant een rechtszaak aan tegen NS Reizigers. De bond eist van de NS de zekerheid dat de machinisten en conducteurs hun vakantiedagen van dit jaar kunnen opnemen. „NS weige ren die garantie te geven. De da gen staan in de CAO", zegt H. Zendman van FSV. Zolang die toezegging er niet ligt, wil de FSV ook niet praten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7