België tikt Koerden op vingers VS en NAVO klaar voor snelle aanval op Servië Milosevic verliest liever op het slagveld PZC Britse misdaad neemt af - op papier 1 Israël blaast huizen Zuid-Libanees dorp op Bevrijding oefenen Aparte Europese top voor keuze nieuwe voorzitter Commissie buitenland Med-TV gewaarschuwd www. tekst. voor. uw. internetsite.door. onderandere. nl President van Ecuador heft noodtoestand op vrijdag 19 maart 1999 Hoor Harm Harkema LONDEN - De ministers van Binnen landse Zaken in Groot-Brittannië brengen sinds 1993 jaarlijks de blijde boodschap dat de geregistreerde mis daad in het koninkrijk daalt. Afgelo pen jaar was zelfs een topjaar: het aantal geregistreerde misdaden daal de met een half miljoen, dat is zo'n ne gen procent van alle misdaden. Gisteren bleek echter dat aan deze prachtige cijfers nauwelijks of geen waarde kan worden toegekend. Dag blad The Guardian, in samenwerking met een misdaadprogramma voor de tv-zender ITV, bracht het nieuws dat de politie vermoedelijk sjoemelt met de cijfers. Intern onderzoek bij de po litie in Nottinghamshire toonde aan dat daar op grote schaal geknoeid is. Volgens betrokkenen is het elders in het land niet anders. Het gesjoemel vindt zijn oorsprong vooral in de grote druk die politici op de politie uitoefenen om met goede re sultaten te komen. Een manier om daaraan te voldoen is om een groot aantal kleine misdaden gewoonweg niet te registreren als misdaad. Zo wordt lichamelijk geweld vaak gere gistreerd als echtelijke ruzie, ook als het dat niet is: het telt dan niet meer mee als misdaad en de politie hoeft zo'n zaak dan niet meer op te lossen. Op dezelfde wijze worden inbraakjes in auto's geregeld genoteerd als 'auto schade-door-ongelukje'. En inbraken in woningen worden geregeld afge daan onder het kopje 'geringe schade', waardoor zij evenmin als misdaad worden geregistreerd. De politie van Nottinghamshire sloeg zich begin 1997 nog op de borst dat in 1996 de geregistreerde misdaad te ruggelopen was met 7.788. Gebleken is nu dat in dat jaar meer dan 9.000 misdaden door het gesjoemel niet als zodanig zijn geregistreerd. De dien ders in Nottinghamshire hebben niet alleen de geregistreerde misdaad kunstmatig omlaag gehaald. Ze had den er ook een handje van om het aan tal opgeloste misdaden kunstmatig op te krikken. In 1996 maakten ze liefst 3.000 dealtjes met criminelen. Die be kenden dan misdaden die zij niet had den begaan, vaak in ruil voor een soe pele behandeling van de misdaad die zij wel hadden begaan, of voor andere privileges. De politiemannen vulden dan op hun formulieren in dat ze een misdaad hadden opgelost. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft de Koerdische televi siezender Med-TV gisteren gewaarschuwd niet langer op roepen tot het plegen van ge weld uit te zenden. Als Med-TV, gevestigd in Dendermonde, doorgaat met het aanzetten tot geweld, dan wordt de zender uit de lucht gehaald. N'a de arrestatie van de Koerdi sche leider Ocalan interviewde Med-TV een lid van het com mando van diens partij PKK. Deze riep onverschrokken op lot geweld tegen Turkije. Deze oproep leidde tot protest van de hirkse ambassadeur in Brussel Direct daarop had de Belgische minister van Binnenlandse Za ken, Van den Bossche, een on derhoud met de leiding van Med-TV. De Belgische bewindsman liet zich toen al streng uit tegenover dezendei'. Nu heeft hij in een of ficieel schrijven laten weten dat hij geen aanzetten tot geweld meer zal tolereren. Daartoe zul len de Belgische autoriteiten Med-TV de komende tijd na drukkelijk blijven controleren. De zender is in België gevestigd, omdat het Koerdisch parlement in ballingschap Brussel als toe vluchtsoord heeft gekozen. Al eerder circuleerden berichten dat Koerden hun komend nieuwjaarsfeest zullen aangrij pen voor gewelddadigheden. Onrustig In Turkije blijft het ondertussen onrustig. Bij een aanslag in een buitenwijk van Istanboel vielen gisteren vier gewonden toen bij een culturele vereniging in Samandira een bom naar bin nen werd gegooid. Sinds Öcalan in een Turkse cel zit, zijn er in Turkije meerdere aanslagen gepleegd. De bloe digste hacl afgelopen weekeinde plaats. Hierbij kwamen in een winkelcentrum dertien mensen om het leven. Ook op politiek vlak is er sprake van turbulentie. Het Tlirkse parlement praat morgen over een motie van wantrouwen te gen de minderheidsregering van premier Ecevit. De motie is in gediend door de islamitische Partij van de Deugd. De partij vraagt om uitstel van de verkie zingen, die medio april moeten plaatshebben. Een topman van het Turkse leger zei gisteren geen uitstel te zullen tolereren. AP/ANP/RTR ■at'"* Een Libanese inwoner van Arnoun bekijkt de schade. foto Kamel Jaber/RTR Strijd in Afghanistan barst los ISLAMABAD - In Afghanistan zijn nieuwe gevechten uitge broken tussen de Taliban en oppositionele groeperingen, die een klein gebied in het noorden van het land in handen heb ben. Bij de schermutseligen rond de Ghorband-vallei zouden zeker drie doden zijn gevallen. Eind vorige week spraken de strijdende partijen in Afghanis tan af om in de toekomst een gezamenlijke regering te vormen en gevangenen uit te wisselen. Maar een staakt-het-vuren werd niet overeengekomen. RTR Geld voor Cubaanse Amerikanen MLAMI - Een Amerikaanse rechter heeft gisteren bepaald dat de ruim 6,2 miljoen dollar 12,4 miljoen) die Amerikaanse telefoonbedrijven schuldig zijn aan het Cubaanse telefoon bedrijf Etecsa, overgemaakt moet worden aan de nabestaan den van drie Cubaanse Amerikanen die in 19'96 door Cuba werden neergeschoten. De neergeschoten Cubaanse Amerikanen behoorden tot de 'Brothers to the Rescue', een groep Cubaanse ballingen uit Miami die Cubaanse bootvluchtelingen oppikte uit de Straat van Florida. Ze zaten samen met nog een Amerikaan in twee vliegtuigjes en werden volgens Washington boven internatio nale wateren neergeschoten. Aan de nabestaanden van de slachtoffers is in 1997 in de VS 187 miljoen dollar 473miljoen) smartengeld toegekend dat door Cuba uitgekeerd moest worden. Maar de familie heeft dat geld nooit gekregen en eiste daarom de schulden op die Amerikaanse telefoonbedrijven nog hebben uitstaan bij Etecsa voor internationaal telefoonverkeer. AP Blanke vrouw slachtoffer racisme WASHINGTON - Een blanke vrouw uit Wilmington in de Verenigde Staten, heeft 1,5 miljoen gulden schadevergoeding gekregen, omdat ze wegens haar huidskleur is ontslagen. Een rechtbankjury achtte haar aanklacht bewezen dat de zwarte burgemeester van Wilmington bewust bij bezuinigin gen zijn blanke ambtenaren de laan uitstuurt. De burgemees ter ontkende dat er sprak was van racisme. ANP Franse overheid bestelt Fords PARI J S - Het Amerikaanse autoconcern F ord is de eerste bui tenlandse leverancier van auto's aan de Franse overheid. Het concern levert dit jaar 6.500 wagens en volgend jaar nog eens hetzelfde aantal. De overheid hechtte tot voor kort alleen aan auto's van Franse makelij, maar na een inschrijving blijken nu ook buitenlandse merken in goede aarde te vallen. De UGAP, de Franse rijksinkoopdienst, stelde m augustus een inschrijving open voor 24.000 auto's met een totale waarde van 274 miljoen euro 604 miljoen). Overigens kunnen ook Peugeot en Renault auto's leveren, zodat de postbode m zijn traditonele Franse auto kan blijven rijden. In totaal deden dertien fabrikanten mee aan de inschrijving. AFP/ANP Hs van onze redactie buitenland NABATIYEH - Israëlische mili tairen hebben gisteren in sa menwerking met leden van de door Israël gefinancierde SLA- militie twee huizen in het Zuid- Libanese dorp Arnoun opgebla zen. De woningen zouden zijn ge bruikt voor aanslagen op de vei ligheidszone ten noorden van Israël. Een derde huis raakte zwaarbeschadigd, aldus woordvoerders van de Libanese veiligheidsdienst. In een verkla ring liet het Israëlische leger weten dat Israël de door Iran ge steunde sjiïetische guerrillabe weging Hezbollah en de Libanese regering 'volledig ver antwoordelijk' houdt voor het feit dat Arnoun en andere dor pen in het zuiden van Libanon worden gebruikt voor tegen Is raël gerichte terreuracties. Ar noun, acht kilometer ten zuiden van Nabatiyeh, werd op 17 fe bruari door Israëlische troepen ingelijfd bij de veiligheidszone. Sindsdien zijn al zeker twintig huizen in het dorp met de grond gelijk gemaakt. De veiligheids- Rijksdag blijft Rijksdag zone, een bufferstrook in het zuiden van Libanon langs de noordgrens van Israël, werd in 1985 ingesteld nadat Israël zijn troepen uit de rest van Libanon had teruggetrokken. In de zone, die bedoeld is om aanvallen op het noorden van de joodse staat te voorkomen, zijn 1.500 Israëli sche militairen en 2.500 SLA- militieleden gestationeerd. AP BERLIJN - De Rijksdag in Berlijn blijft Rijksdag heten. Op het bord bij het gebouw komt echter 'Plenarbereich Reich- stagsgebaude' te staan. Dat besluit is gisteren genomen door het seniorenconvent van het Duitse parlement. Eerder wilde het convent dat op de wegwijzers in Berlijn niet 'Reichstag' komt te staan, maar 'Deutscher Bundestag'. Veel Duitsers bleken namelijk tegen de aanduiding Rijksdag, door de associaties met het nazi-ver leden. Maar veel anderen vinden de naam geen probleem. Berlijners noemden de aanduiding 'Plenarbereich Reich- stagsgebaude' overigens 'bureaucratisch'. Op 19 april is de officiële opening van het Berlijnse gebouw. Na de zomer heeft de grote verhuizing van Bonn naar Berlijn plaats. DPA/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten en de NAVO zijn klaar om op zeer korte termijn aan vallen uit te voeren op Servische doelen. De doelwitten en de wa pens zijn al bepaald. Dat zei woordvoerder Bacon van het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteravond, na dat Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) opnieuw weigerde het vredesakkoord voor Kosovo te ondertekenen. De Kosovaarse Albanezen hebben het akkoord wel ondertekend. NAVO-generaal Clark waar schuwde in de Macedonische hoofdstad Skopje zelfs dat 'Joe goslavië niet moet vergeten dat, als de NAVO tot actie overgaat, zij zowel de Joegoslavische mi litaire als politie-eenheden zal verpletteren'. In Macedonië be vinden zich Amerikaanse, Duit se, Italiaanse, Britse en Franse troepen (in totaal 10.000 mili tairen). Die moeten als voorhoe de dienen van een NAVO-vre- desmacht in Kosovo, wanneer Servië daarmee instemt. Volgens Bacon zal een aanval op Servië niet plaatsvinden voor dat alle westerse waarnemers en buitenlandse hulpverleners uit Joegoslavië zijn terugge trokken. Dit kan enige tijd du ren, zei hij. Doordat de Kosovaarse delega tie gisteravond in Parijs het vre desakkoord ondertekenden en de Serviërs blijven weigeren, Top Mexicaanse partij treedt af MEXICO-STAD - De leiding van de Mexicaanse regerings partij PRI heeft aangekondigd nog deze maand af te treden. De top van de Institutionele Revo lutionaire Partij wil plaats ma ken voor een door de partijbasis gekozen democratische leiding. De PRI regeert Mexico sinds haar oprichting, zeventig jaar geleden. Tot dusver benoemde de president de partijvoorzitter steeds. President Zedillo zei al dat hij niet meer zoals vorige presidenten, zijn opvolger aan wijst. De partijleden kunnen voor het eerst zelf kiezen. DPA kan secretaris-generaal Solana van de NAVO nu opdracht geven tot luchtaanvallen op Servische doelen. Maai- het lijkt erop dat Belgrado opnieuw enkele dagen respijt krijgt om in te stemmen met de voorwaarden van de Contactgroep. De Albanese delegatie is daar fel tegen. Zij vindt dat de Alba nezen aan de eis van de Contact groep hebben voldaan. Nu moet de internationale gemeenschap zijn woord houden en de Ser viërs bombarderen. Ondanks de internationale druk ging de Joegoslavische troepen opbouw in en om Kosovo giste ren gestaag door. Inmiddels zijn daar volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie 10.000 troepen meer gelegerd dan het bestand van oktober toestaat. Door het oplaaiende geweld van de afgelopen dagen hebben tienduizenden inwoners van Kosovo hun huis moeten verla ten, Volgens de woordvoerster van de vluchtelingenorganisa tie Unhcr in Belgrado wordt het totale aantal vluchtelingen op 200.000 tot 260.000 geschat. RTR/AFP MOSKOU - Militairen van het Russische ministerie van Speciale Operaties tonen het publiek hun vaardigheden bij een oefensessie in de buurt van'Moskou. Op het programma stond onder meer de evacuatie van een gijzelaar, met name in het zuiden van Rusland een actueel item. Daar ontvoeren Tsjetsjeense bendes regelmatig burgers en militairen. Onlangs werd in Tsjetsjenië nog een Russische generaal gekidnapt. De troepen van het ministerie komen overigens ook in actie bij natuurlijke noodsituaties: overstromingen en aardbevingen. Ook brengen ze hulpgoederen naar door natuurgeweld of etnische conflicten getroffen regio's. foto EPA Anderhalve maand nadat zij begonnen waren, zijn de onderhandelingen over Kosovo gisteren als een nachtkaars uitgegaan. De Albanezen plaatsten nog hun handtekening onder het vredesplan, maar de Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken hieven niet eens in Parijs voor de bizarre ceremonie. Zoals een onderhandelaar de dag daarvoor al had gezegd: „Voor een akkoord heb je twee handtekeningen nodig." Daarmee is de top voorbij. door Cees van Zweeden PARIJS - Wekenlang fladder den de onderhandelaars als vre desduiven tussen de twee dele gaties op en neer, maar zonder succes. De Serviërs verwezen de vredesduiven uiteindelijk naai de menukaart. Aanvankelijk hadden zij zich inschikkelijk betoond. In Rambouillet, waar een middeleeuws kasteel het onwerkelijke decor was voor de eerste onderhandelingsronde, aanvaardden zij het autonomie- plan. Ze hadden slechts moeite met de NAVO-troepen in Koso vo. Tot woede en verbijstering van de Amerikanen waren het de Albanezen die autonomie af wezen, omdat hun hoogste doel een onafhankelijk Kosovo was. Maar nadat de Albanezen in Kosovo hun achterban hadden geraadpleegd, keerden zij afge lopen weekeinde herboren te rug in Frankrijk. Ze aanvaard den het autonomieplan dat door vijf NAVO-landen en Rusland was uitgebroed. Daarmee raak ten de Serviërs 'hun eerste ver dedigingslinie' kwijt, zoals de Britse minister van Buitenland se Zaken. Cook, het uitdrukte. Zolang de Albanezen ook tegen het snode vredesplan waren, hoefden de Serviërs immers geen luchtaanvallen van de NAVO te vrezen. De nieuwe tactiek van de Alba nezen dwong de Serviërs tot een merkwaardige kronkel. Bij na der inzien was het autonomie plan nu toch niet zo snood, en gaarne zouden de Serviërs het geheel gewijzigd willen zien. Maar de onderhandelaars, die juist met moeite de Albanezen het plan door de keel hadden ge wrongen, weigerden over iets anders te praten dan spelfouten en andere details. Daarmee was analyse het doek gevallen. De Serviërs konden het plan niet tekenen, en wilden al helemaal geen NAVO- troepen op hun gebied om op de naleving ex-van toe te zien. In plaats van NAVO-troepen kx*ijgen ze nu waarschijnlijk NAVO-bommen. De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Albright, heeft de afgelopen maanden zo wild met haar handtasje om zich heen ge slagen. dat de NAVO al haar ge loofwaardigheid zou verliezen als de bommenwerpers dit keer aan de grond blijven. Zodra de westerse waarnemers veilig en wel uit Kosovo zijn geëvacu eerd, kan de show volgens het vaste patroon beginnen. Eerst komen de kruisraketten, dan de 'onzichtbare' BI bommenwer pers. en vei-volgens de overige vierhonderd vliegtuigen in het gebied. De vraag is waarom Slobodan Milosevic, de Servische leider, zich dit alles op de hals haalt. „Milosevic wordt vaak be schouwd als een ultranationa list, maar zijn enige doel is aan de macht te blijven", zei een Servische journaliste deze week in Pai'ijs. „Als hij het vredesplan had aan vaard, was dat het begin van zijn afgang geweest." Milosevic weet dat hij Kosovo uiteindelijk kwijtraakt. Negen van de tien Kosovai-en zijn Albanezen, van wie de meesten onafhankelijk heid willen. In een jaar tijd wis ten ze uit het niets een rebellen leger te voi-men van ruim 15.000 strijders. Met een beetje hulp van de nieuwe vrinden bij de NAVO zou dit gueirillaleger uit eindelijk de Serviërs kunnen uitroken. Maar Slobodan Milosevic raakt Kosovo liever op het slagveld kwijt dan aan de onderhande lingstafel, omdat dat hem door zijn volk vergeven zou worden. Tex-ugblikkend op de oorlogen in Kroatië en Bosnië, is Milose vic een serieknoeier. In Kroatië verloor hij het 'Servische' oos ten en Krajina, in Bosnië over speelde hij zijn hand. Ruim een half miljoen Serviërs werd uit hun huizen verdreven, maar hij is nog steeds aan de macht. Op positieleider Vuk Draskovic, die rug- en hex-senletsel overhield aan zijn verblijf in een politie cel, werkt nu als minister voor hem. En zo maakt precies acht jaar nadat Servische tanks Slo venië binnenrolden. Eui-opa zich op voor de vierde Balkan oorlog. Er is één verschil: anders dan in Slovenië. Kroatië en Bos nië lijkt nu de NAVO in het moe ras te worden meegezogen. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De opvolger van voorzitter Santer van de Euro pese Commissie moet niet vol gende week tijdens de EU-top in Berlijn worden aangewezen. Premier Kok en zijn collega's Dehaene (België) en Juncker (Luxemburg) willen deze poli tiek zeer gevoelige klus op een extra topontmoeting in april of mei klaren. De bijeenkomst van de EU-regeringsleiders in Ber lijn moet exclusief gereserveerd blijven voor het besluit over de toekomstige financiering van de Europese Unie. In een gisteren aan tijdelijk EU- voorzitter Duitsland verstuur de brief stellen de Benelux-lei- ders dat een akkoord over de meerjarige financieidng van de Unie 'meer dan ooit noodzake lijk is'. Gezien de enorme meningsver schillen hiei'over tussen de lid staten, zal dit alle beschikbare tijd in Bei'lijn opslokken. Ruim te om ook nog eens een nieuwe Commissievoorzitter te kiezen, zien de Benelux-partners niet. Over die voordracht moet daar om 'zo spoedig mogelijk na Ber lijn tijdens een speciale bijeen komst van de staatshoofden en regeringsleiders overeenstem ming worden bereikt', schiijven Kok en zijn collega's. Onduidelijk is in hoeverre het Benelux-voorstel op steun kan rekenen in de overige EU-lan- den. Zowel Bondskanselier Schroder als de Britse premier Blair dringt aan op een snelle wissel van Santer en zijn van fraude en wanbeheer beschul digde ploeg. De Benelux wil in Berlijn alleen de procedure voor de verkiezing van de nieuwe Commissie vastleggen. Het Eu ropees Parlement krijgt daarin een belangrijke rol toegedicht. Boeren De voorbereiding voor een be sluit in Berlijn over het EU- budget tussen 2000-2006, gaan inmiddels onverminderd voort. In een nieuw vertrouwelijk do cument stelf Duitsland voor de kosten van het onlangs gesloten landbouwakkooi'd te verlagen. Dat kan door de Europese inko menssteun voor de boeren jaar lijks met één procent te laten dalen. Ook stapsgewijze vermindering van de subsidie voor platte landsbeleid (hulp voor boeren die vervroegd stoppen of om schakelen op kleinschaliger ac tiviteiten) behoort tot de moge lijkheden. Korting Daarnaast wordt de speciale korting die Groot-Brittannië nu nog geniet op zijn EU-betalin- gen, onder vuur genomen. Het voorzitterschap doet vijf sug gesties om de ï^egeling uit te kle den. Tegelijkertijd zouden lan den die nu onevenredig veel aan de EU betalen - zoals Nederland - vanaf 2002 juist een korting moeten krijgen. GPD van onze redactie buitenland QUITO - President Mahuad heeft gisterochtend na zes da gen de noodtoestand in Ecuador opgeheven. Hij besloot daartoe nadat hij met het parlement overeenstemming had bereikt over een nieuw belastingstelsel en de intrekking van een reeks noodmaatregelen om de finan ciële crisis in het Latijns-Ame rikaanse land te bedwingen. Mahuad zei dat er enkele nieu we belastingen komen en dat ondernemingen op minder vrij stellingen kunnen ï-ekenen. De r-egering hoopt zo ruim één mil- jard gulden meer aan belasting geld binnen te krijgen. De bur gers kregen van de 50-jarige president de verzekering dat de verdubbeling van de benzine- piijzen ongedaan wordt ge maakt. Sinds maandag is onder meer in de transportsector, het onder wijs en de olie-industrie tegen de noodmaatregelen gestaakt. Ecuador zit zwaar in de financi ële problemen. Het land heeft bijna geen geld meer en hoopt op een overeenkomst met het In ternationaal Monetair Fonds (I MF). Vorige maand trad de minister van Financiën af, nadat de volksvertegenwoordiging een begroting met grote tekorten had aangenomen. AFP/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5