Werner Tak wil basisplaats terug De Wolf weet niet van ophouden HVV'24 richt zich op de zesde plaats fluister volleyballer moet zich in België tevreden stellen met rol als invaller vooruitzicht achter de schermen tussen schelde en grens .tour Peter van Kouteren HULST - Werner Tak bezweek na vijf mooie jaren bi j de volley ballers van Morres/Hulst voor je sportieve uitdaging van een Belgisch avontuur. Het Oost- flaamse VDK Gent slaagde er aa vele vruchteloze pogingen in ma de aanvaller uit Hulst te strikken en is in de eerste klasse nationaal op vijf wedstrijden van het einde nog altijd niet uit geschakeld voor het kampioen schap. Werner Tak moet zich in deslotfase van de competitie te vreden stellen met een rol als in valler. De Zeeuws-Vlaming taakte na de geboorte van zijn dochter zijn basisplaats kwijt. Het zijn de harde wetten van de topsport, die hem voorlopig een plaats in het keurkorps hebben gekost. VDK Gent speelt zijn thuiswedstrijden onder de rook van Gent in Oostakker en is be- aan een opmerkelijke op mars in de rangschikking. De •rainer houdt vast aan het win nende team, waarin in eerste in stantie voor Tak slechts op de bank een plaatsje is ingeruimd, jk had eindelijk een basis- olaats, totdat ik vader werd. Ik irerd vlak voor een wedstrijd weggeroepen, omdat de beval ling zou beginnen. Sindsdien speel ik alleen als het nodig is." Praatje Juist op het moment dat ver schillende basisspelers terug kwamen van een blessure stokte begin januari het ritme in een lormatie, die zonder al te hoge verwachtingen aan het seizoen vras begonnen. „We verloren drie keer op rij", vertelt Werner Tak. „Voor de vierde wedstrijd in dit kalenderjaar kwam de voorzitter een praatje houden. We zouden met de oorlogsploeg gaan spelen, om er weer boven op te komen." De geboren Sassenaar rook zijn kans, nam met zijn eerzucht en [gedrevenheid zijn ploeg een paar keer op cruciale momenten jopsleeptouw en leek zich daar mee opnieuw van een vaste stek teverzekeren. „Ik ben een paar keer goed ingevallen", weet hij. „Lekker het vuur aangestoken, want dat zit niet in de andere spelers. Een paar weken gele den heb ik een wedstrijd voor onze ploeg gewonnen, toen ik in Schram hoopt op 700 atleten in Zwinstedenloop SLUIS - Na vijf succesvolle edi ties is de Internationale Rabo bank Zwinstedenloop inmid dels een vaste waarde op de atletiekkalender. De halve ma rathon is met zijn sterke bezet ting vanzelfsprekend de trekpleister van een mooi pro gramma, dat met verschillende afwachtingslopen elk jaar weer veel atleten naar Sluis lokt. Wil ly Schram, voorzitter van het organiserend comité, hoopt rondag op een recordaantal deelnemers. De preses van de Stichting Zwinstedenloop baseert zich op het grote aantal deelnemers, dat afgelopen weekeinde in Torhout van start ging voor een halve marathon. Daar vertrokken 170 atleten. Wie in Torhout en in Sluis een halve marathon loopt, mag beide tijden optellen en de totaaltijd als marathontijd be schouwen. „Als ik een voorzich tige schatting maak, komen we misschien wel aan zevenhon derd deelnemers in totaal. Dat zou toch een mooie reclame voor deatletieksport zijn." Het stichtingsbestuur bestaat sinds de oprichting uit een hechte kern, die bijna geduren de een heel j aar met de wedstrijd bezig is. „Daarnaast beschik ken we al jaren over een grote groep dezelfde vrijwilligers. Als je die goed verzorgt, komen ze graag terug. De mensen worden met busjes weggebracht, om er op de route als seinpost te staan. Ze krijgen proviand voor onderweg, een paar consump- iiebonnen die zelfs in enkele Belgische horecabonnen kun nen worden verzilverd, een bon voor een wanne maaltijd en een t-shirt." Willy Schram: „Van iedere deel nemer gaat een gulden naar de stichting Clinidowns. Daar naast gaat het Zeeuwse Boparunteam van start in de voorbereiding op de loop van Rotterdam naar Parijs. We zijn blij dat we op die manier ook goede doelen kunnen steunen. de vierde set vijf van de zes laat ste punten maakte. Dat was een heerlijk gevoel en daar doe je het uiteindelijk voor. Maar ik heb mij n basisplaats nog niet te rug. Afgelopen zondag heb ik bijvoorbeeld helemaal niet ge speeld." Gemengde gevoelens Het heeft tot gemengde gevoe lens geleid, omdat Werner Tak zichzelf meer speelkansen had toegedicht. „Ik ben de laatste vijf jaar geregeld door VDK Gent benaderd", zegt hij. „Om dat ik in ploegendienst werkte, zag ik het steeds niet zitten. Op dit niveau kun je je beloftes niet waarmaken, als je niet voldoen de kunt trainen. De laatste twee jaren bij Morres waren natuur lijk ook mooi, maar na het kam pioenschap van cle tweede divi sie vond ik de eerste divisie een eindstation. Eerlijk gezegd hoopte ik vorig jaar stiekem dat ik opnieuw benaderd zou wor den door een Belgische club. Ik was bang dat ik het achteraf een gemiste kans zou hebben gevon den, als ik nooit in België had gespeeld." Zijn entree bij zijn nieuwe club verliep stroever dan was voor zien. „Ze hebben hier de echte Werner Tak nog niet gezien", weet hij. „Ik heb in het begin verschrikkelijk veel moeite ge had om me aan te passen. Aan het hogere niveau, de manier van trainen, aan het andere speltype en de enorme hal die we in Oostakker hebben. Ik haalde mijn eigen niveau niet en heb een tijdje slecht gepresteerd. Pas door blessures kwam ik aan spelen toe. Dat ging opeens zeer goed, totdat mijn dochter werd geboren. Het werd wel geaccep teerd dat ik terug naar huis was gegaan, maar de ploeg won on verwacht met 3-2. De trainer hield daarna vast aan het win nende team." Hij vervolgt: „Ik zie dit seizoen vooral als een aanpassingsjaar en wil er in België graag nog een jaar aan vastknopen. Ik heb nog wat te laten zien in België. Het volleybal is er wel heel anders dan in Nederland. We spelen in de op één na hoogste klasse. Dit niveau is absoluut hoger dan in de Nederlandse eerste divisie, omdat er veel buitenlanders spelen. Ik weet zeker dat we te gen de onderste ploegen van de Nederlandse eredivisie vrij veel kans maken om te winnen. We spelen in een zaal, die drie keer zo groot is als Den Dullaert in Hulst en trekken de laatste we ken veel publiek. Zaterdag komt de koploper naar Oostak ker. Als we die wedstxdjd kunnen winnen, kan het nog wel eens een leuk slot van het seizoen worden," „Het Belgisch volleybal is voor al gericht op een eenvoudige aanval", spreekt hij uit erva ring. „De meeste spelverdelers kijken slecht wie ze aanspelen en gooien de bal meestal hoog aan de buitenkant. Ik kan na- tuui'lijk maar een vergelijking trekken met een paar trainers, maar er wox'den hier heel veel complexe oefeningen gedaan. De bal komt in de training van overal, zoals in een rally. Ik mis te vooral in het begin herha lingsoefeningen om automatis men in te slijpen. Dat is wel bespreekbaar, maar er wordt niet echt iets mee gedaan. Je moet hier heel goed aftasten wat je kunt zeggen. Je kunt soms veel kapot maken door - terecht - j e mond open te doenEen paar weken geleden ben ik de con frontatie aangegaan met de trainer. Daarna heb ik twee we ken op de bank gezeten. Maar ik denk wel eens dat ik te voorzich tig ben geweest." „Ik vind dat spelers in België zelf nauwelijks een oplossing Terneuzenaar al 23 jaar drijvende kracht achter Bierpulzaalvoetbaltoernooi door Aector Dooms TERNEUZEN - Het zaalvoet bal heeft hem altijd al geboeid. Hij reed voor een uurtje wed strijd naar Limburg om te ge nieten van sterspeler Vic Her mans, spelend tegen Neder lands beste zaalvoetbalteam Bunga Melati. Hij haalde in de tachtiger jaren regelmatig Ne derlands beste zaalvoetballers Arie Riedijk, Frans Bouman, Jacques de Beer en André van der Ley naar Terneuzen om 'zijn' evenement, het Zilveren Bierpultoernooi, meer amuse mentswaarde te geven. Publiekstrekkers, die toen vooral bekendheid genoten van NCRVs minivoetbal dat wekelijks via televisie werd uitgezonden. De missie van Jan de Wolf was er dus voox-al opgericht om het zaalvoetbal in de regio te promoten. Daai-in slaagde hijNu moet hij beken nen dat het financieel tegen woordig meer inspanningen vergt om het toernooi kosten dekkend te maken. Al 23 jaar organiseert de 60-ja rige Terneuzenaar in zijn een tje het Biex-pulzaalvoetbal- toernooi. Behalve zijn gekende kwaliteiten als ox-ganisator draaft hij elke week op in een van de Zeeuws-Vlaamse sport hallen om zijn ploeg Van Ha peren te coachen. Aan het zaal voetbal bewaart hij mooie her inneringen, maar graag had hij zelf in zijn jeugdjaren al zaal voetbal gespeeld. „Toen waren er echter nog geen sporthallen. Dat vind ik nog altijd jammei-, want zaalvoetballen is schitte rend om te doen. Later is het zaalvoetbal zich goed gaan ontwikkelen." Amsterdammer Jan de Wolf is een geboren Amsterdammer, die in zijn kin- derjaren naar Badhoevedorp verhuisde. Hij werd lid van voetbalclub Sint Pancratius van het naburige Sloten. Op zijn zestiende jaar verhuisde de familie De Wolf naar Rot terdam. De vierdeklasser wil de echter dolgraag de talent volle De Wolf behouden. „Ik kreeg toen al mijn reiskosten betaald." Jan de Wolff speelde in Rotter dam nog even bij Leonidas en vertrok daarna richting Zee land. Hij speelde samen met zijn broers Theo en Bert (keep er) bij de afdelingsclubs Wal- Jan de Wolf (rechts): „Ik ben een echte zaalvoetballiefhebber. Zolang ik gezond blijf, ga ik door" cheren en IJzendijke. „Met IJzendijke beleefde de veelsco- rende spits (goed schot en kop- sterk) de mooiste tijden. We werden dx-ie keer achter elkaar kampioen." De Wolf, die als vertegenwoor diger bij electrohandel Bliek werkte, hield het daarna een aantal jaren voor gezien. Hij ging op latere leeftijd terug voetballen bij Cadzand, dat toen net was opgericht. Tot zijn 53e jaar kwam hij in het eerste elftal van de zaterdagclub uit. De Wolf is als wedstrijdsecre taris nog steeds verbonden aan de club. In de beginjaren van Cadzand ontpopte zich het zaalvoetbal in Zeeuws-Vlaan- deren. Hij ging in de zaal spe len bij Eksakt, met veel spelers van IJzendijke. „In die tijd vroeg Tonnie de Boever aan mi j om een toernooi te organise ren." In de beginjaren werd het toernooi in Oostburg gehou den, daarna is de sporthal 't Zwaantje van Terneuzen per traditie begin mei het domein geworden. De naamsbekendheid van het toernooi ontleent zich aan een bierpulactie binnen de electro- handel, waarvoor De Wolf werkte. Daardoor kwam hij op het idee om voor elke deelne mer een bierpul als prijs te ge ven. „Maar ik moest daarvoor wel toestemming van mijn baas hebben, want die zilveren bierpullen waren niet goed koop." Het bierpultoernooi groeide van zes ploegen uit naar het dubbele. De laatste tien' jaar strijden twaalf ploegen om de zilveren bierpullen van gelijke afmetingen. „Want", zegt De Wolf. „Sportiviteit en de sfeer staat voorop. We hebben steeds meer pi-ijzen. Dat is de hiërar chie van ons toernooi. Ik verzin er elk jaar een individuele prijs bij, want het aantal prijzen moet synchroon lopen met het aantal toernooi-uitgaven. Dit jaar hebben we dus 23 prijzen. Dat hebben we ook bij de ver loting. Twaalf taarten en elf tulbanden zijn er te winnen van bakkerij Van Strien." In de loop der jaren is de ver eniging van sponsornaam ver anderd, maar het bierpultoer- nooi wordt inmiddels al jaren gehouden in naam van de zaal voetbalvereniging De Zwaan tjes. Gerrie Miihren Aan de eind jaren tachtig in- troduceerde Jan de Wolf de Geirie Mühren-trofee. De deelnemers moeten zo lang mogelijk de bal zien te hoog houden, helemaal geschreven op het lijf van de oud-prof- voetballer van Ajax. De win naar krijgt de bokaal. „Gexrie heeft zelf een paar keer de prij zen uitgereikt en zijn techni sche hoogstandjes gedemon- foto Charles Strijd streerd. Door de clinics, die hij samen met zijn broer Arnold verzorgt, is het er de laatste ja ren niet van gekomen." De Wolf heeft nog altijd goede contacten met de Volendam- mer. „Ik ben bij zijn 25-jarig huwelijk geweest en onlangs heb ik hem nog gefeliciteerd met zijn aanstelling als scout van Ajax." De Wolf, die ander- half jaar geleden gebruik maakte van de vut-regeling. is sinds febi-uari bezig met de or ganisatie. Het deelnemersveld is bekend en het programma boekje is zo goed als rond. „Er heeft nog nooit een ploeg ver- stek laten gaan." Hij zegt van het zaalvoetbal vi rus nooit meer af te geraken. Hij geniet ook de steun van zijn familie, die tijdens het toer nooi de hele dag in touw is om bij te springen. „Ik ben een echte zaalvoetballiefhebber. Zolang ik gezond blijf, ga ik door", verzekert De Wolf. Werner Tak had bij het Belgische VDK Gent een basisplaats, maar raakte die kwijt nadat hij vader was geworden. „De echte Werner Tak hebben ze hier nog steeds niet gezien." foto Peter Nicolai kunnen bedenken. Ze staan ook allemaal met een heel gelaten instelling in het veld. De entou rage is goed, maar in het veld is het wat doods. Er is niemand die de kar wil trekken. Op de trai ning probeer ik dat er op een wat dollende manier in te brengen. Spelers uitdagen en opjutten. Dat heb ik aan mijn tijd bij WC in Vught overgehouden. Als er daar niet gescholden was, was er niet lekker getraind. Dat mis ik hier nog steeds." van onze sportredactie TERNEUZEN - In de aanloop naar de beslissende fase van de competitie heeft de KNVB voor het komende weekeinde op nieuw een inhaalprogramma ingelast. HVV'24 en Axel spelen uit, Terneuzense Boys en AZW thuis. Waar voor de één lijfsbe houd voorop staat, daar mikt de ander nog op deelname aan de nacompetitie. Terneuzen is vrij. Voor HVV'24 staat zondag de uitwedstrijd tegen GSBW op het programma, de eerste van de twee confrontaties die de Hul stenaren dit seizoen nog te wachten staan met de ploeg uit Goirle. Vooraf staat vast dat de GSBW met 17 punten uit 15 wedstrijden de huidige nummer zeven is. In feite is dat alles wat HW van de tegenstander van zondag weet. „Ik heb er tenminste nog nooit tegen gespeeld", zegt midden velder Marvin Hamelink. Niet temin is er vooraf het besef dat de wedstrijd van zondag niet zonder betekenis is. „GSBW is toch een directe concurrent", legt Hamelink, met een blik op de ranglijst, uit. „Als we zondag niet verliezen blijven we zesde. Dat is ook de plaats waarop we ons dit seizoen verder richten." Voorwaarde voor een succesvol le afloop is wel dat het beter gaat dan tegen Roosendaal. Want dat was, beweert Hame link, „wel erg slecht" „Tegen Roosendaal hebben we het als ploeg niet goed gedaan." Voor het duel met GSBW kan HVV-trainer Ko Stoutjesdijk over een vrijwel voltallige selec tie beschikken. Het enige twij felgeval is Angelo Verbraeken: de middenvelder kampt met een bovenbeenblessure, die hem te gen Roosendaal dwong om zich halverwege te laten vervangen. Axel Axel behaalde vorige week in de uitwedstrijd tegen Vlissingen (1-1) niet alleen zijn eerste winstpunt na drie opeenvolgen de nederlagen, maar ook het eerste winstpunt dit seizoen in een uitwedstrijd. De ploeg van trainer Edy de Witte mag daar uit hoop putten voor het verdere competieverloop, hoewel het duidelijk is dat de Zeeuws-Vla mingen meer dan welke andere derdeklasser ook behoefte aan nog eens een overwinning heb ben. „Zoveel zijn we er inder daad niet mee opgeschoten", geeft doelman Carlo de Deckere toe. „Maar ik ben ervan over tuigd dat de punten vanzelf bin nenkomen als we blijven spelen zoals we de laatste weken doen." Zondag komt Axel in actie te gen Rood Wit (uit) en dat duel zou wel van beslissende beteke nis voor het behoud van het der deklasserschap kxxnnen worden. „Zondag moét het ge beuren". weet De Deckere. „Als we winnen laten we een directe concurrent achter ons en daar gaat het in dit stadium van de competitie toch om." Voor het (degradatie-)duel met het dit seizoen tegenvallende Rood Wit kan Edy de Witte weer beschikken over "de vorige week nog geschorste Joep Frusch. Job Zwegers is een twijfelgeval. Terneuzense Boys Terneuzense Boys had vorige week in de uitwedstrijd tegen SSV'65 lange tijd de beste voor uitzichten op de volle winst, maar raakte het spoor bijster nadat doelman Ronald Gort i-ood had gekregen na een dubi euze handsbal net buiten het strafschopgebied. Van 0-2 werd het zodoende nog 2-2, met als gevolg dat SSV op het vinken touw blijft waar het de bezet ting van de derde plaats betreft. „We hadden een belangrijke slag kunnen slaan", beseft trai ner Jaap Goossen nog. „We speelden ook goed en agressief in de goeie betekenis van het woord, maar helaas.... Het mocht niet zo zijn." Morgen (zaterdag) komt Ter neuzense Boys op eigen veld in actie tegen 'sHeer Arendskerke, dat momenteel de negende plaats bezet. Eerder dit seizoen wonnen de Terneuzenaren de uitwedstrijd met 0-2, maar dat was in een fase van de competi tie waarin de Bevelandse ploeg maar moeizaam draaide. „Ze zijn de laatste weken stilaan omhoog geklommen", zegt Jaap Goossen. „Het feit, dat ze mo menteel aan de leiding gaan in de derde periode, geeft ook al aan dat we de zaak niet mogen onderschatten." Martin van de Bossche en Jack Scheele zijn niet helemaal fit en dus onzeker voor de wedstrijd van morgen. Mare de Kunder zal slechts een deel van het duel inzetbaar zijn. AZW Voor AZW lijkt dit seizoen er een van louter teleurstellingen te worden. De Axelse ploeg was al vrij vroeg uitgeschakeld voor de eerste plaats en is na de 1-2- nederlaag van afgelopen zater dag tegen hekkensluiter We- meldinge ook al in de derde pe riode op achterstand gezet. „Voorlopig is onze enige zorg dat we erin blijven", beweert middenvelder Jochem van Leeuwen. „We willen wel, maar om de een of andere reden komt het er niet van." De vele blessu res waarmee AZW" dit seizoen te kampen heeft gehad vormen de belangrijkste reden voor de tegenvallende resultaten, zegt Van Leeuwen. „Maar het is ook een kwestie van mentaliteit. Te veel spelers laten het hoofd han gen als we met 1-0 achter ko men." Moi-gen (zatei-dag) speelt AZW voor eigen publiek tegen Co- lijnsplaatse Boys, de huidige nummer vier van de rangschik king. „Dat zou op zichzelf wel moeten kunnen", denkt de Ax else middenveldei-, „Maar het blijft altijd oppassen, natuur lijk". AZW mist morgen opnieuw Jacco Koekkoek, Johnny Diele- man, Patrick Baumgarte en Pe ter van de Velde door blessures. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal staan dit weekeinde vier hele en één halve wedstrijd op het programma. Vlij van competitieverplichtingen zijn in elk geval RCS en IJzendijke, de twee belangrijkste kandida ten voor de titel, die elkaar vori ge week nog op 3-3 hielden. Bij de wedstrijden die komende zondag gespeeld zullen worden, zijn in totaal zeven Zeeuws- Vlaamse clubs betrokken. Zo ontmoet Hontenisse in eigen huis Sluiskil en maakt West Zeeuws-Vlaanderen zich op voor de derby tussen Hoofd plaat en Bi-eskens. De belangen lopen bij die twee duels overi gens uiteen. Waar Hontenisse en Breskens er met het oog op even tuele deelname aan de naeom petitie veel aan gelegen is om zondag drie punten aan hun to taal toe te voegen, daar is het Sluiskil en (meer nog) Hoofd plaat er vooral om te doen is om zich op het huidige niveau te handhaven. Vogelwaarde gaat op bezoek bij Luctor'88 en xn Sint-Jansteen worden de resterende 45 minu ten van het eerder dit seizoen halverwege gestaakte duel tus sen Steen en Clinge afgewerkt. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal is Zaamslag mor gen te gast bij Krabbendijke en reist Cadzand naar Hoedekens- kei'ke. Spui speelt thuis tegen Nieuwdorp. Axel moet zondag op bezoek bij Rood Wit. Axel-doelman Carlo de Deckere: „De punten komen vanzelf binnen als we blijven spelen zoals we de laatste weken hebben gedaan." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57