Meijer tekent bij Liverpool Rooks is terug in het ritme Oude glorie in nieuw jasje mmfi Willem II zet opmars voort Chelsea temt Noorse opponent moeiteloos Beter laat dan nooit Van Bommel naar PSV Dick Jaspers in halve finale ZEIST - Fifa-baas Sepp Blatter komt er speciaal voor naar Amsterdam. Op 31 maart, kort voor de vriendschappelijke in terland Nederland - Argentinië, zal hij de Oranje-selectie die vorig jaar aan het WK-voetbal in Frankrijk deelnam, diplo ma's en medailles overhandigen voor het behalen van de vier de plaats op dat toernooi. Het duel om brons tegen Kroatië, dat Oranje verloor, werd op 12 juli 1998 gespeeld. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - Chelsea heeft pro bleemloos de halve finale van het Europacuptoernooi voor be kerwinnaars bereikt. Na de 3-0- winst in Londen op Valerenga, won het in Noorwegen opnieuw. Wel kreeg doelman Ed de Goey twee tegentreffers te incasseren. Maar op die momenten leidden de Engelsen al comfortabel. De 3-2 eindstand was bij rust al be reikt. Trainer-speler Gianluca Vialli opende de score in de dertiende minuut. Voor het eerste kwar tier verstreken was, maakte Lambourde er 0-2 van. Fredrik Kjolner deed nog wel iets terug, maar de Noorse international Tore André Flo herstelde de gunstige marge voor Chelsea te gen zijn landgenoten onmiddel lijk. Drie minuten voor rust was een inzet van John Carew De Goey te machtig. Daar bleef het bij. Lokomotiv Moskou schaarde zich bij de laatste vier ten koste van Maccabi Haifa (1-0-winst). Mallorca was een maatje te groot voor Varteks Varazdm, dat eerder Heerenveen uitscha kelde: 3-1. Lazio leek zich ook niet bijzonder meer te willen in spannen tegen Panionios. Na de 4-0-uitzege. werd het nu 3-0- winst. Valerenga (Noo) - Chelsea (Eng) 2-3 (2-3). 13. Vialli 0-1, 15. Lambourde 0-2, 26. Kjolner 1-2, 32. Flo 1-3, 42 Carew 2-3. Scheidsrechter. Ancion (Bel). Toeschouwers: 17.936. Eerste wedstrijd: 0-3. Mallorca (Spa) - Varteks Varazdin (Kro) 3-1 (0-0). 53. Ibagaza 1-0, 55. Paunovic 2-0, 75. Dam Garcia 3-0, 88. Balajic 3-1. Scheidsrechter: Voj- cij (Pol). Toeschouwers: 18.000. Eer ste wedstrijd: 0-0. Lazio (Ita) - Panionios (Gri) 3-0 (0- 0). 70. Nedved 1-0, 77. Stankovic 2- 0, 82. De la Pena 3-0. Scheidsrech ter: Heynemann (Dui). Toeschou wers: 15.000. Eerste wedstrijd: 4-0. Maccabi Haifa (Isr) - Lokomotiv Moskou (Rus) 0-1 (0-0). 72. Tsjo- gainov 0-1 (strafschop). Scheids rechter: Dallas (Sch). Toeschou wers: 16.000. Eerste wedstrijd: 0-3. ANP van onze sportredactie LEVERKUSEN - Erik Meijer beeft gekozen voor een Engels avontuur. Na uitvoerige onder handelingen heeft de Limburg se voetbalprof een driejarig contract getekend bij Liver pool. Mark van Bommel hakte giste ren eveneens de knoop door over zijn toekomst. Ajax dong naar de gunsten van de 21-jarige spe ler van Fortuna Sittard, maar hij speelt volgend seizoen voor PSV. De Engelse topclub ziet in de kopsterke spits de ideale man om volgend seizoen de kleine aanvallers Robbie Fowler en Michael Owen te ondersteunen. Meijer, bezig aan zijn derde sei zoen bij Bayer Leverkusen, zei gisteren dat hij lang geaarzeld heeft om zijn handtekening te zetten. Oorzaak van de twijfel was een uitstekende aanbieding van Borussia Dortmund, meer voudig Duits kampioen en in 1997 winnaar van de Cham pions League. Ook Stuttgart en HSV waren hevig geïnteres seerd Uiteindelijk koos hij toch voor een overstap naar 'The „Bij Dortmund speel ik wekelijks voor 60.000 man, maar het is toch weer de Bun- desliga. Ik ben 29 jaar en wil nog aan wat anders proeven. Nu kan het nog". Jongensdroom Met het Engelse avontuur gaat een jongensdroom voor Meijer in vervulling. „Vroeger zat ik met mijn vriendjes aan de beeldbuis gekluisterd als op Wembley de finale van de FA- cup werd gespeeld. En nu ga ik zelf die kant op. Schitterend." Mark van Bommel werd giste ren op grootse wijze in Eindho ven gepresenteerd met om zijn hals een prijskaartje van zeven miljoen gulden. „Mijn gevoel zei me voor PSV te kiezen," ver klaarde Van Bommel nadat hij zijn handtekening gezet had on der het vijfjarig contract dat op 1 juli ingaat. „Het was geen ge makkelijke keuze. Ajax en PSV zijn beide topclubs en het was altijd mijn droom om voor een topclub te spelen. Een voorkeur heb ik nooit gehad. Ook tot op het moment van de onderhan delingen niet. Het gevoel zei me dat PSV me het beste lag." Van Bommel voerde in Eindho ven gesprekken met onder an deren de nieuwe trainer Eric Gerets en manager Frank Arne- sen, vooral over de technische aspecten van zijn komst naar Eindhoven. „Ik kan centraal in de defensie uit de voeten, maar speel het liefst op het midden veld. Harde toezeggingen heb ik niet gekregen. Ik denk gewoon dat ik me bij PSV beter kan doorontwikkelen." En wellicht heeft een telefoon tje van Jörgen Dirkx ook meege speeld. De centrale verdediger van PSV, die bij Fortuna ruim drie seizoenen met Van Bommel voetbalde, liet weten dat hij en nog een aantal ploeggenoten uitkeken naar zijn komst. Daar hadden ze het in het kleedlokaal al over gehad. GPD/ANP Johan Cruijff en zijn schaduw kijken naar het logo van de benefietwedstrijd Ajax-Barcelona, die op dinsdag 6 april in de Amsterdam Arena wordt gespeeld. foto Cor Mulder/ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Als Johan Cruijff langs het Leidseplein rijdt, ziet hij in een flits de men senmassa die hem toejuicht na weer een Cup. Het zijn herinneringen die de levende legende nooit meer vergeet. Momenten die in zijn ogen ook niet verloren mogen gaan. Daarom laat hij op 6 april in zijn benefiet wedstrijd tussen Ajax en Barcelona oude tijden herleven. Volgende maand komen, ter gelegenheid van dertig jaar Europacup-finales, de oude helden bij elkaar. Van Piet Keizer tot Cla rence Seedorfvan Velibor Vasovic tot Mar co vanBasten. „Het is heerlijk om die gasten weer eens te zien," aldus Cruijff. „Herinne ringen, nostalgie, we hebben het er nooit over. Maar we hebben het wel. Het is een ou de schoenendoos. Die moet je niet in de kast verstoppen. Die haal je er uit, je haalt de deksel er af. Het zijn ervaringen die je nooit kwijt mag raken, het zijn je emoties. Die geef je door, aan je kinderen. En, na dertig jaar, misschien wel aan je kleinkinderen. Als je geen herinneringen hebt, heb je niets om door te geven. En het is het mooiste wat je in je leven kunt hebben. Dertig jaar Dertig jaar geleden speelde Ajax, met Cruijff, zijn eerste Europese finale. In Ma drid werd verloren van AC Milan. Daarna behaalden de Amsterdammers successen in alledrie de Europese toernooien, wonnen de Super Cup en de wereldbeker. Cruijff: „De ze dertig jaar worden op 6 april in één avond samengebracht. Natuurlijk moeten we niet te veel in het verleden blijven hangen, maar als de mogelijkheid er is al die mooie mo menten uit de hoed te toveren, dan moet je dat doen." Alle spelers die in het verleden een Europese beker met Ajax hebben behaald, zijn uitge nodigd. Ze doen, in shirts met een speciaal ontworpen logo van de emblemen van Ajax en Barcelona, mee aan een onderlinge wed strijd van twee keer twintig minuten of mo gen meespelen in het daaropvolgende duel tussen de huidige elftallen van de Amster damse en Spaanse club. Voor de tweede keer in korte tijd volgt voor Cruijff een ontmoeting met Louis van Gaal. Tijdens de eerste benefiet in Barcelona tus sen het huidige team en een selectie van oud-spelers, kon er bij Van Gaal geen hand voor Cruijff af. Cruijff, die kritiek blijft le veren op de oefenmeester van Barcelona, maakte zich niet druk over een nieuwe con frontatie met Van Gaal. „Als hij aan de avond wil meewerken, graag. Als hij dat niet wil, dan heb ik evengoed plezier." ANP/GPD MB ■MBMi door Fred Segaar LUINO - Soms is het leven van een ploegleider meer dan de moeite waard. Dan hoeft hij een dag niet in de volgwagen achter zijn renners aan te jak keren, maar wandelt hij wat langs het Lago Maggiore. TVM-Farm Frites heeft tussen de Tirreno Adriatico en Mi- laan-San Remo zijn tenten op geslagen in het badplaatsje Luino. Steven Rooks, de nieu we ploegleider, benut de be trekkelijke rust rond de ploeg met het bezichtigen van de plaatselijke etalages en het ko pen van kranten. MILAAN- SANREMO 20 maart 1999 294 km Milaan-San Remo Afstand: 294 km. Start: 09.20 uur Milaan. Finish: tussen 16.00uuren 16.40 uuropde Via Roma in San Remo. Record aantal overwinningen: Eddy Merckx (Belg. 7x), Constante Gïrardengo (Ital. 6x), Gino Bartali (Ital. 4x), Fausto Coppi (Ital. 3x), Roger De Vlaeminck (Belg. 3 x). Nederlandse overwinningen: Arie den Hartog (1965), Jan Raas (1977) en Hennie Kuiper (1985). Uitslag vorig jaar: 1 Zabel (Duitsl.), 2 Magnien (Fr.), 3 Moncassin (Fr.). Deelnemers: 200; 25 ploegen van acht renners. Belangrijkste kanshebbers: Erik Zabel, Michele Bartoli, Frank Vandenbroucke, Laurent Jalabert. won wel Luik-Bastenaken- Luik. Het was het begin van een fraaie loopbaan die hem via Panasonic, PDM, opnieuw Panasonic en Buckler bij TVM deed belanden. Drie jaar gele den stopte hij. „Ik heb daarna een mooie tijd gehad. Dat vrije leventje was heel prettig, maai- niet voor de rest van mijn leven. Daardoor kwam dat televisiewerk voor de NOS zo mooi uit. Ik heb dat werk (co-commentator bij wie lerwedstrijden) met liefde ge daan. Ik ben er langzaam inge groeid, heb een goede opleiding gehad en ben die mensen daar erg dankbaar voor. Maar ik vond het allemaal wat te klein schalig. De NOS zendt onge veer vijftig dagen per jaar wiel rennen uit. Dat is te weinig om er fulltime mee bezig te zijn. Toen die kans bij TVM kwam, hoefde ik niet lang na te den ken." GPD Rooks (38) ziet er afgetraind uit. Wie niet beter weet zou denken dat hij één van de ren ners is in plaats van de baas van TVM. Hij vertoont bovendien alle trekjes van een actieve wielrenner Hij kneedt perma nent zijn dijen en kuiten, han delingen waaraan een wielren ner herkenbaar is. Trainen Hij heeft 's morgens twee uur tjes mee getraind met de ren ners van TVM en dat ging hem redelijk af. Toch prijst hij zich gelukkig dat zijn wielercarriè- re achter hem ligt. ..Ik las in de krant dat Raoul Alcala (oud ploegmaat uit de PDM-tijd) weer is begonnen met fietsen. Ik moet er niet aan dénken. Als ik met die jongens tijdens de training twee keer een viaduct oprijd, dan wordt m'n keel af gesneden en dan denk ik: ik ben blij dat ik dit niet meer elke dag hoef te doen." Zij het in een andere rol, zit Rooks weer in het ritme dat zijn leven veertien jaar heeft be heerst. Met de meesten van de renners uit de TVM-ploeg met wie hij is neergestreken in Noord Italië, heeft hij nog sa men gekoerst. Dus noemt hij het logisch dat hij één is met de ploeg en de eerste weken meer tussen dan boven zijn renners heeft gestaan. „Dat is een bewuste keuze. Als ploegleider hoor je tussen de coureurs te staan. Als basis moet de sfeer goed zij nEr moet een sfeer van openheid zijn. Als iets ze niet lekker zit, dan moe ten ze dat durven zeggen. Ze moeten niet bang zijn zich uit te durven spreken. Ik weet uit ervaring hoeveel energie er in kleine irritaties gaat zitten. Dat kan je in de wedstrijd net de kop kosten." Sfeer Rooks predikt een sfeer waarin loyaliteit een belangrijke rol inneemt en doet daardoor den ken aan Jan Gisbers, de oud ploegleider van PDM onder Steven Rooks, tijdens de voorstelling van TVM met sprinter Jeroen Blijlevens, vindt een goede sfeer broodnodig om te presteren. foto Marcel Anthonisse/ANP TVM-ploegleider staat tussen zijn renners wie hij zijn hoogtijdagen be leefde. De Noordhollander Rooks was een wielrenner die een aai over de bol nodig had in plaats van een schop onder zijn achterwerk. De zachtaardige Brabander Gisbers voelde dat aan. „Ik heb me in die periode van Jan het prettigst gevoeld, lo gisch dus dat in mijn werk din gen van hem zijn terug te vin den. Ook die aai over de bol. Dat werkt veel beter dan ie mand op zijn flikker geven. Het is ook zo gemakkelijk om ie mand verrot te schelden. Ik probeer liever in een gesprek te bereiken dat renners over hun vak gaan nadenken. Ik wil ze zelfvertrouwen te geven." In de tweede etappe van de Tir reno Adriatico ontbrak het Steven de Jongh daaraan. „Hij zat te klagen over zere benen. Hij wilde liever de sprint aan trekken voor Andreas Klier dan zelf voor de winst te spur ten. Op zich is het goed dat een renner dat aangeeft. Alleen was De Jongh veel minder slecht dan hij van zichzelf dacht. Hij trok de sprint aan, maar er kwamen niet meer dan drie renners overheen. Dan klopt er toch iets niet. Dan moet je met zo'n jongen praten en hem duidelijk maken dat het hele peloton met zere benen zat." Eigenwijs Steven de Jongh, ook een Noordhollander, is minder ei genwijs dan Rooks in zijn jonge jaren was en daardoor is de renner die tegenwoordig bij hem in Essen (België) om de hoek woont makkelijker te stu ren. Als amateur was het win nen Rooks gemakkelijk afge gaan. Ook in zijn eerste jaar als beroepsrenner bij Raleigh overviel hem in de finale vaak 'het gevoel dat ik bij de eerste tien kon eindigen'. „Als dat zo is, dan ga je toch niet voor een ander rijden? Althans, dat dacht ik toen. Als je grote kwaliteiten hebt, is het moeilij k j e ondergeschikt te maken. Ik had moeite me op te offeren voor een kopman. Ik zei ja en amen als het ter sprake kwam, maar eenmaal in de koers kon ik het weer niet la ten. Peter Post reageerde op zijn eigen manier. Heel hard dus. Soms moet dat, maar er is een verschil tussen hard en ie mand verrot schelden. Ik was te verlegen om er tegenin te gaan." In de Ronde van Zwitserland van 1982 weigerde hij zijn fiets af te staan aan Genie Knete- mann. Post reageerde woedend en mede door dit voorval werd hij na een jaar alweer op straat gezet. De jonge Rooks was een roekeloze, iemand die moeite had zich aan te passen aan be staande wielerwetten. Rooks: „De eerste jaren bij de profs moet je power opbouwen, het gaat immers zóveel harder dan bij de amateurs. Die power krijg je door voor een ander op kop te rijden. Dat moet ik nu wel toegeven. Jezelf helemaal verrot rijden, twee dagen goed rusten en je bent weer een stap verder. Als ik zo'n eigenwijze gast in mijn ploeg zou hebben als ikzelf was, zou ik zeggen dat ik het eerste jaar nog geen re sultaten van hem verlang maar dat hij zijn werk moet doen voor de ploeg. Het is en kwestie van investeren." Fraaie loopbaan Rooks zelf deed dat na zijn breuk met Post een jaar later bij de nietige SEM- ploeg van Jean De Gribaldy. Hij reed voor een shirt en een broek in dienst van de Franse burggraaf, maar 7 AUTOGLAS? p§§yN§,w***»H Gianluca Vialli, nadat hij het eerste doelpunt van Chelsea tegen het Noorse Valerenga heeft gemaakt. foto Lise Aserud/EPA van onze sportredactie KERKRADE - Willem II heeft na de winterstop zoveel zelfver trouwen vergaard dat het tegen elke tegenstander durft aan te vallen, ook in uitwedstrijden. De Tilburgers maakten daarop donderdagavond in Kerkrade tegen Roda JC, concurrent in de strijd om Europees voetbal, geen uitzondering. Die lef be taalde zich uit: 0-2. Roda was aanvankelijk over rompeld door de flitsende start van Willem II. De thuisploeg kwam er de eerste twintig minu ten niet aan te pas en mocht zich zelfs gelukkig prijzen dat er geen achterstand op het score bord prijkte. Ceesay was dicht bij de openingstreffer na een aarzeling van Vrbde. Van Haar- en bracht redding. Halverwege de eerste helft her vond Roda zich. Van Houdt leid de de kentering in door plotse ling oog in oog met Van Fessem te verschijnen. Het uitgestoken been van de Tilburgse doelman voorkwam een Limburgse tref fer. Roda putte daaruit moed, schroefde het tempo op en ont ketende een enorme druk. Dat leverde erierverende mo menten op in de doelmond van Willem II, kansen voor Peetei's, Rudge en van Houdt, maar geen doelpunt(en). Bij een uitval was het wel raak aan de andere kant. Luypers vergreep zich aan Bombarda, Arts schoot de vrije trap achter Roda-keeper Kalac: 0-1. In de tweede helft was er nog maar één ploeg opvallend aan het werk, die van trainer Co Adriaanse. De Fin Hyypia was als organisator achterin de gro te uitblinker, maar ook als team speelde Willem II zeer sterk. Waarbij moet gezegd dat spelers als Van de Luer, Vrede en Ny- gaard, normaal gesprokén de betrouwbare steunpilaren van Roda, nu een gammele indruk maakten. Bombarda besliste de wedstrijd na een uur. Hij rondde een voor zet van Ramzi bekwam af. Daaraan vooraf ging een vloei ende aanval, waarbij onder an deren Abdellaoui zich onder scheidde. Willem II zette de ijzersterke reeks van na de winterstop on verdroten voort. De Tilburgers klommen langs Roda naar de vijfde plaats in de algemene rangschikking met 43 punten uit 25 duels. Dat is evenveel als PSV. dat een duel minder heeft afgewerkt. Roda JC - Willem II 0-2 (0-1). 36. Arts 0-1, 60. Bombarda 0-2. Scheidsrechter: Weslerink. Toe schouwers: 6500 Gele kaart: Van de Luer (Roda), Abdellaoui, Hill (Will em 11). ANP SEOUL - Dick Jaspers is door gedrongen tot de halve finales van het eerste wereldbekertoer nooi driebanden. De Brabandse biljarter won donderdagavond in Seoul met 3-1 van de Zuid-Koreaan Bang J. Kyu. In de halve eindstrijd staat Jaspers tegenover de Turk Semih Sayginer, die eerder op de dag won van Henk Habra- ken. De andere halve finale gaat tussen de Deen Carlsen, de be dwinger van Blomdahl, en de Duitser Rudolph. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55