Morres tast in buidel voor tunnel CA PZC Ledeltheater krijgt in april nieuw bestuur Muziekgroep Veronica bloeit telkens op Steeds meer vuil aan vloedlijn Kwestie Fieret slecht afgehandeld Zws-Vlaanderen kan leren van herindeling Schouwen-Duiveland Kinderopvang geeft advies voor aanpak leerachterstanden zeeland 20 Ook plan voor pretpark Volvo S80 TDi v.a. 85.500,- CAPPENDIJK AUTO'S Afscheid van voorzitter Rode Kruis VVD wil meer vaart achter privatisering van vismijn vrijdag 19 maart 1999 OOSTBURG - De Oostburgse Stichting Ledeltheater fieeft een nieuw bestuur. De leden tre den volgens wethouder R. Leentfaar in april aan. Wie erin het nieuwe bestuur zetelen is nog niet bekendgemaakt, maar het Oostburgse bedrijfsleven heeft eerder al nadrukkelijk aangegeven ook een stem in het kapittel te willen hebben. De raadsleden beslisten don derdag positief over het toeken- nen van een rentedragende le ning van 50.000 gulden aan het stichting. Deze lening was no dig om een tekort van 61.000 gulden te dekken dat was ont staan door een tegenvallende exploitatie in 1996-1997. De stichting was er ten onrechte van uitgegaan dat er nog een be- lastingteruggave van ongeveer 30.000 gulden lag. Ook viel de aankoop van een filmprojector aanzienlijk duurder uit omdat het apparaat pas geruime tijd na de ontvangst van de offerte werd besteld De projector moet uit Engeland komen en de koei's van de pond was toen al geste gen van 2.60 gulden naar 3.30 gulden. De oppositie gaf don derdagavond te kennen dat zij zich zorgen maakt over de ex ploitatie van het theater door vrijwilligers, maar het college van b en w liet weten alle ver trouwen te hebben in het nieu we stichtingsbestuur. door Barend Pelgrim HULST - Morres Wonen is be reid maximaal twee miljoen gulden neer te tellen voor een tunnel onder rijksweg N60. Die verbindt de twee Morres-terrei- nen en lost zo het fileprobleem rond Hulst op. Het bedrijf ver wacht wel van partners in het verkeersoverleg - gemeente, provincie en Rijkswaterstaat - bijdragen voor de aanleg. De tunnel kost naar schatting zes tot acht miljoen gulden. De directie van het bedrijf heeft deze week na lang dralen 'ja' ge zegd tegen de verbetering van de verkeersontsluiting van het eigen parkeerterrein. Morres krij gt verder een eigen op- en af rit vanaf de N60. Dat is afge sproken tussen de vier partners. Daarnaast schermt de be- örijfstop met plannen voor de bouw van een zogenaamd 'fun- tertainmentcomplex' langs de Absdaalseweg op industrieter rein Hogeweg. De directie van Morres mikt met het 'funpark' op dagjesmensen. Het idee voor een funpark is af komstig van directielid Paul KNFM houdt winterfestival MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt dit weekeinde het jaar lijkse winterfestival waaraan 26 Zeeuwse korpsen meedoen. Het evenement is verdeeld over twee dagen en evenveel locaties. Zaterdag komen zestien korp sen in actie in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg, aanvang 10.30 uur; de overige gezelschappen spelen zondag in De Vlaanderen in Sas van Gent vanaf 13.00 uur. De deelnemers worden beoordeeld door de juryleden J. J. Koops en G. Jan- Morres, die de pretparkmarkt heeft verkend. Het gaat om een min of meer bestaand concept, dat het met name in de Verenig de Staten goed doet. Het idee is de klant vast te houden. Woord voerder J. Goosen: „Alles hangt samen met het gegeven bereik baarheid; zonder toegankelijk heid, geen funpark. Ons gaat het er om. dat de consument naar Hulst blijft komen. En als je mo gelijkheden ziet dit te stimule ren. onderzoek je dat. Dat is nu gebeurd. Verder is het zo, dat er qua 'wonen' niet méér kan dat er nu al staat in Hulst. Dus naast Morres Wonen ontstaat er in fei te een nieuwe bedrijfsactiviteit. Hulst ligt geografisch ook erg goed, met in de nabijheid Ant werpen, Brussel en Gent. Welke onderdelen het funpark zal bevatten, is nog niet duide lijk. Enerzijds wordt gedacht aan een Showbizzcitv-achtig iets, maar ook aan karting en andere doe-activiteiten. Bezwaren Goosen verwacht niet dat er planologische bezwaren zullen kleven aan het Morres-initia- tief. Drie jaar geleden werd een bedrijfsplan voor zogenaamde Perifere Detailhandel (een wei- dewinkel, red.) nog afgekeurd op deze gronden. „Het is niet nog eens zoveel vierkante me ters winkel erbij De initiatiefnemer voor het an dere toekomstige pretpark Rey- naert in Hulst, F. Lievens, juicht het idee van Morres toe. Volgens Lievens is een project, zoals het genoemde entertainmentcom- plex, een ontwikkeling die Hulst goed kan gebruiken. „De familie Morres heeft in Hulst al het nodige bewezen, dus ik denk dat dit zeker kans van slagen heeft. Het is belangrijk dat er een goede samenhang is tussen de cultuurhistorie, het winkel bestand en de aparte sfeer van het 'Morressen' in Hulst. En wij proberen daar met Reynaert- land ook wat aan toe te voegen." Muziekgroep Veronica foto Charles Strijd door Wilma Valk ZUIDZANDE - Men noemt het kleine blauwe veldbloempje Veronica ook wel 'ereprijs'. Aan dit bloempje ontleende het muziekgezelschap Veronica - opgericht 1 maart 1874 - zijn naam. Een toepasselijke naam, want Veronica behaalde heel veel ereprijzen en net als de bloem Veronica bloeit het muziekgezelschap ieder jaar opnieuw op. Het gezelschap repeteert in Zuidzande en telt ongeveer veertig leden, die uit de hele regio en zelfs van Walcheren komen. Voor- zitter C. Riteco woont in Westdorpe en mist geen enkele repetitie. Alle bestuurs leden zijn ook muzikanten. „Het is uiter mate moeilijk om bestuursleden te vinden binnen de burgerij", aldus W. Robijn, se cretaris van de jubilerende vereniging. Robijn is al sinds 1946 lid van Veronica. Hij mocht tijdens het optreden van 13 maart 1945 in Oostburg voor koningin Wilhelmina nog niet meespelen. ..Ik was er wel bijwant mijn vader was ook al mu zikant bij Veronica. We gingen te voet naar Oostburg om het Wilhelmus te spe len." Veronica kreeg op 13 mei 1948 het predikaat 'Koninklijk' toegekend als blijk van waardering. Dieptepunten De dieptepunten in de geschiedenis van Veronica liggen ruim honderd jaar terug. In 1897 trad op één persoon na het hele be stuur op en werden de repetities slecht be zocht. Maar het muziekgezelschap kwam weer tot volle bloei. Veromca beschikte over uitstekende diri genten, waaronder burgemeester H. P. Everwijn van Zuidzande, tevens de op richter van het dameskoor Juliana. In de jaren 1946 tot aan de opheffing van het koor in 1971 werden er gezamenlijke con certen gegeven. Onder dirigent Jan Meijers won Veronica in 1964 in Breskens voor de eerste maal een eerste prijs met lof en toekenning van het federatievaandel waaraan in de loop der jaren verschillende wimpels zijn toe gevoegd. Sinds 1964 speelt Veromca onaf gebroken in de hoogste klasse van de KN FM, de Vaandelafdeling Fanfare. In 1984 is er een kleintje geboren bij Vero mca: de DC-band, een stel jongere muzi kanten die wel eens iets ander wilden. De DC-band is een bekende dweilband in de streek. Ook tijdens het jubileumconcert op 3 mei in het Ledeltheater in Oostburg treedt de DC-band op. Tevens wordt dan de nieuwe cd van Veronica gepresenteerd. Naast de gewone optredens in dit jubile- umj aar is er een muziekfestival in septem ber. Verder organiseert men met het hon derdjarige Uit het Volk - Voor het Volk van Breskens een concert van de Koninklijke Luchtmachtkapel op 24 september in sporthal De Scheldeveste te Breskens. Natuursteenbedrïjf Ferket en de Maat b.v. Steensedijk 100, Hulst-Tel.0114-312906 Gespecialiseerd in: GRAFMONUMENTEN MARMER en NATUURSTEEN voor particuliere en utiliteitsbouw i gevelbekleding en vensterbanken vloeren in diverse steensoorten Agentschap: Rouwonderneming Schot B.V.Toonkamer: Postweg 3 Tholen, tel. 0166-602650 Zwerfvuil op het strand bij Domburg. door Harmen van der Werf SCHEVENINGEN - Het vuil blijft zich ophopen langs de Ne derlandse kust. Tien jaar afval- onderzoek door Coastwatch, een milieu-actie waaraan mid delbare scholieren meewerken, wijst dit uit. Minister J. Pronk van Milieubeheer is desondanks niet van plan in Nederland har dere maatregelen te nemen. Hij wacht op de Europese Unie. Stichting De Noordzee presen teerde donderdag in Schevenin- gen de resultaten van het Coast- watch-onderzoek 1998. In het voor- en het najaar zijn middel bare scholieren op pad geweest om zwerfvuil te tellen. Zij kwa men uit op 44.000 stuks afval op 110 kilometer kust. Het hoogst scoren: plastic lappen, plastic voedsel verpakkingen, plastic flessen, werkhandschoenen, hout, touwen en netten. Vooral de scheepvaart is verantwoor delijk voor die rommel. Een in 1988 afgekondigd lozingsver bod voor de Noordzee wordt massaal geschonden. De scheepvaart lijkt ook steeds ver- vuilender te worden. Op afval staat geen afzender, maar de herkomst kan wel worden her leid. Uit de telgegevens van Coastwatch blijkt dan het aan deel van de scheepvaart is ge groeid van 36 procent in 1996 naar 49 procent in 1998, bij een ongeveer gelijke hoeveelheid zwerfvuil. Havengeld Stichting De Noordzee (voorh een Werkgroep Noordzee) wil daarom maatregelen. Er moet een afgifteplicht komen en de ophaalkosten moeten direct in het havengeld worden verre kend. Dat zal rederijen stimule ren afval af te geven, want ze hebben er al voor betaald. Over boord zetten is momenteel nog het goedkoopst. De Europese Unie werkt aan een richtlijn voor scheepsafval, die waarschijnlijk in 2001 van kracht wordt. Minister Pronk liet weten daarop te willen wachten, omdat Nederland niet alleen de vervuiling van de in ternationale Noordzee kan aan pakken. Niet alle schepen doen een Nederlandse haven aan. Rotterdam vreest bovendien concurrentievervalsing, als Ne derland eenzijdig ingrijpt. Met de vervuiling van de Zeeuwse kust valt het overigens verhoudingsgewijs mee, vol gens het Coastwatch-onder- zoek. Hoe noordelijker, des te viezer de kust wordt, wat te ma ken heeft met de stroming. Met de komst van de S80 plaatste Volvo zich met nadruk op de agenda van de veeleisende limousine-rijder. Bijvoorbeeld dankzij z'n ingetogen, maar zeer fraaie styling. En natuurlijk door de uitgesproken opwindende rijeigenschappen. Door de introductie van de 2.5 liter direct injection turbodiesel, wordt de Volvo S80 zakelijk zo mogelijk een nog aantrek kelijker propositie. VOLVO FOR LIFE. TERNEUZEN B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 4538 AN Terneuzen tel. 0115-697455 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De wijze waarop het Oostburgse college van B en W de bedrijfsverplaatsing van transportbedrijf Fieret heeft geregeld, verdient geen schoon heidsprijs, zo gaf wethouder L. Wille donderdagavond toe tij dens de raadsvergadering. Omdat de bedrijfspanden aan de Oostburgse Oude Kerkstraat zijn aangekocht door zaak waarnemer J. Kesteloo, kan de gemeente daar geen huizen meer bouwen. Voor Oostburg een gemiste kans, omdat zij dringend behoefte heeft aan nieuwe woningbouwgrond. Kesteloo wil het terrein benut ten om zijn eigen woonomge ving wat te verfraaien. Zeker is dat er op het terrein geen nieuw bedrijf mag komen. Vinden er wel bedrijfsactiviteiten plaats, dan kan de gemeente de panden of de verstrekte hypothecaire lening voor de bedrijfsverplaat sing weer opeisen. Dezelfde maatregel wordt toe gepast als Fieret niet vóór de af gesproken datum van 1 januari 2000 uit de Oostburgse kern is vertrokken. De nieuwe locatie van het transportbedrijf wordt een terrein aan de Bruggendijk in Zuidzande. Wille: „We heb ben ons juridisch helemaal in gedekt, zodat er met de regeling mets fout kan gaan. Daarbij hebben we goede afspraken ge maakt met Kesteloo. In eerste instantie hadden wij gedacht op het terrein huizen neer te zetten maar Kesteloo was ons voor met de koop van het perceel. Het is jammer dat het nu niet door gaat, maar we liggen er nu ook weer niet wakker van." Fieret krijgt het terrein aan de Zuidzandse Bruggendijk niet voor zichzelf. De vervoerder krijgt levensmiddelenhandel Casteleijn als buurman. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zeeuws- Vlaamse gemeentebesturen doen er verstandig aan pools hoogte te nemen op Schouwen- Duiveland. Daar kunnen ze op grote schaal zien welke moge lijkheden een omvangrijke ge meentelijke herindeling met zich meebrengt. Commissaris van de koningin W. van Gelder zei dal donderdag na afloop van zijn werkbezoek aan de eilande- lijke gemeente. Het verloop van de herindeling was één van de voornaamste on derwerpen die gisteren tussen Van Gelder, de gemeenteraad en het ambtelijk management werd besproken De commissa ris maakte duidelijk dat hij het AXEL - De afdeling Axel van het Rode Kruis Nederland nam gisteren op gepaste wijze af scheid van voorzitter P. Apers tijdens een drukbezochte recep tie. De afdeling koos tijdens de algemene ledenvergadering J. Jongepier tot haar nieuwe voor zitter in verenigingsgebouw De Pleisterplaats in Axel. Apers is 42 jaar bij het Rode Kruis betrokken geweest, niet alleen in het afdelingsbestuur, maar ook op provinciaal en lan delijk niveau. Zijn eerder ver diende onderscheidingstekens werden aangevuld met de ver sierselen voor het veertigjarig jubileum. Twee andere afde lingsleden ontvingen erken ningstekens voor tien jaar vrij willigerswerk bij het Rode Kruis. Daarna drukten tiental len afdelingsleden en andere kennissen van Apers (uit de ge meenteraad en vele vrijwilli gersorganisaties) de scheidend voorzitter de hand. Apers be loofde het Kruiswerk aandach tig te blijven volgen en blijft be stuurlijk actief in vele andere organisaties, waaronder de ge meenteraad, Veilig Verkeer Ne derland, het Reynaertcollege, het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen en de motorcrossclub RES. Schouwse fusieproces nog steeds een warm hart toedraagt ook al zijn er de voorbije twe« jaar de nodige problemen gere zen. De wijze waarop het eiland de toekomst tegemoet is getre den, verdient volgens Van Gel der navolging, zo verwees hij nadrukkelijk naar het jarenou de gekrakeel tussen de vier klei ne en drie grotere gemeenten m zuidelijk Zeeland. Dat Schouwen-Duiveland (na de herindeling net iets minder inwoners dan de gemeente Ter- neuzen) een moeilijke start heeft gekend, doet naar mening van de commissaris niets af aan de vele positieve aspecten die uit de bestuurlijke schaalver groting voortvloeien. De tot dusver magex'e resultaten van de Schouwse krachtenbun deling wegen volgens Van Gel der niet op tegen de kwalitatie ve winst die -zeker voor de langere termijn- is geboekt. ,Jk kijk meer naar het verloop van het proces dat in gang is gezet om tot een nieuwe organisatie te komen. Er worden nieuwe idee- en ontwikkeld over hoe je alj overheid met de burger moe: omgaan. Het is ook daarom da: ik ze in Zeeuws-Vlaanderen, als het éven kan, adviseer op Schouwen-Duiveland te gaan kijken." Hulst steunt met rentemeevaller tekort De Lieve HULST - De gunstige renteont wikkeling levert de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Hulst een meevaller op. De stichting is voor de verbou wing van dienstencentrum De Lieve zo'n vijftien mille met- kwijt dan begroot, omdat in dt ramingen niet was meegenomet dat een deel van het plafonc vervangen moet worden. Doordat de rente een half pro cent lager ligt dan in mei vorig jaar, toen de raad het geld voot de verbouwing van De Lieve be schikbaar stelde, zien B enlï kans tegen dezelfde afschrij vingslasten een lening van 325.000 gulden af te sluiten en zodoende ook het plafond te fi nancieren. door Joost Bosman TERNEUZEN - Geef ons goede voorwaarden, maak dat we pro fessioneel kunnen werken, en help ons onze doelgroep te be reiken. Maar bovenal, als je iets doet, doe het dan goed. Met die aanbevelingen stuurden de cir ca dertig medewerkers uit de Temeuzense kinderopvang donderdag de gemeente op pad om een goed beleid te ontwikke len tegen de onderwijsachter stand bij kinderen van nul tot vier jaar. Sinds augustus vorig jaar is de wet gemeentelijke onderwijs achterstanden (GOA) van kracht. Kern daarvan is dat on der meer scholen en gemeenten gezamenlijk beleid ontwikke len om de leerachterstanden bij kinderen weg te nemen. In het kader daarvan verzorgden Ter- neuzen en het Servicepunt On derwijsachterstandenbeleid Zeeland gisteren een conferen tie voor alle betrokkenen die be roepsmatig met onderwijsach terstanden te maken hebben. Volgens M. Wisse van het Servi cepunt hebben sommige kinde ren in de leeftijd van nul tot vier jaar een ontwikkelingsachter stand van wel anderhalf jaar, wanneer ze terechtkomen in het basisonderwijs De wet GOA richt zich overigens alleen op kinderen die een achterstand hebben opgelopen door sociale, economische en culturele om standigheden. „Het gaat dus niet om aangeboren aspecten die de leerachterstand veroor zaken. De wet. GOA heeft dan ook geen betrekking op het dys lectische zoontje van de dokter of de advocaatzegt onderwijs- medewerker Ph. Becht van de gemeente Terneuzen. Volgens Wisse en Becht kan de voorkoming en bestrijding van de achterstand alleen resultaat opleveren, als er sprake is van een samenhangende, integrale aanpak. Wisse: „De gemeente kan wel een grote zak met geld neerzetten, maar dat is slechts een deel van haar taak. Daar naast moet ze de regie voeren over de aanpak van onderwijs achterstanden. De gemeente schrijft op basis van de adviezen die vandaag vanuit de praktijk wereld zijn gegeven een plan, en stelt prioriteiten. Het onder wijsveld voert die uit." Becht vergelijkt de werkwijze binnen de GOA-wet met het maken van een film. „Daarbij spelen de kinderbegeleiders en onderwijzers de rollen, en voert de gemeente de regie. Maar als het script de spelers niet op het lijf is geschreven, willen die dat ook niet spelen. Daarom hebben zij vandaag hun aanbevelingen kunnen doen voor een script." Erkennen Winst van de conferentie vond Wisse dat alle partijen de pro blemen nu erkennen. In apri volgt een conferentie over kin deren met leerproblemen in de leeftijd van vier tot twaalf jaai Aan de oudere kinderen zal geen conferentie worden gewijd. „In het voortgezet onderwijs is daar al opvang voor in de vorm var de sociaal-medische teams", al dus Wisse. OOSTBURG - De snelle afhan deling van de privatisering van de Breskense vismijn is volgens mijnmeester J. Vader een goede zaak. Als het nu opgezette tra ject wordt gevolgd, kan de vis- afslag over hoogstens zes maan den op eigen benen staan. Volgens de WD-fractie maghet hele onderzoeksproces wel wat sneller, maar volgens Vader is zorgvuldigheid geboden. De raadsleden gingen donder dagavond akkoord met het be schikbaar stellen van twee ton om de privatisering te betalen Het bureau KPMG Special Ser vices is ingehuurd om alle mo gelijke vormen van samenwer king te onderzoeken en daar gaat nogal wat tijd overheen Zo moet duidelijk worden welke samenwerkingsvorm de voor keur verdient. In elk geval denfc de gemeente aan een bedrijfs vorm, waarin ook anderen zeg genschap krijgen. Bijvoorbeelo handelaren of vissers. Dat moe' nog worden onderzocht. Burgemeester G. Noordewitf wil ook niet de discussie uit df weg gaan om te komen tot sa menwerking met andere visaf- slagen. Vader is in ieder geval opgelucht dat de verhuizing var de afslag naar het verderopgek" gen bedrijventerrein Deltahoet van de baan is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52