Bibliotheek Sas blijft in nood Hulst mag drugscafé sluiten Het mooiste beroep van de wereld BAM-plan voor entree Hulst ligt voor het grijpen PZC Strijd voor tunnel Sluiskil te winnen met enig huiswerk zeeland z 19 gemeente kijkt wel naar oplossing voor huisvesting Voorrondes schoolvoetbal Hoofdingelanden voor ingezetenen verdeeld over gezworenen vrijdag 19 maart 1999 Sociaal plan voor verplegers MIDDELBURG - De leden van de vakbonden Nu'91, CFO, AbvaKabo en FHZ stemmen in met het sociaal plan dat de bonden gemaakt hebben met de directie van Stichting Ver pleeg en Rusthuizen (SVRZ). Het plan was nodig omdat het verhuizen van bedden van ver pleeg- naar verzorgingshuizen consequenties voor het perso neel had. Als de werkgevers het plan ondertekenen, vallen er geen gedwongen ontslagen. Het personeel krijgt een salaris garantie en de mogelijkheid geboden om op andere afdelin gen ervaring op te doen. Bovendien komt er een belangstel lingsregistratie. Zestien maanden voor dumpen lijk DEN HAAG - Het gooien van het lijk van een vermoorde Ha genaar vanaf de Zeelandbrug en mensensmokkel zijn een 33- jarige Engelsman donderdag voor de Haagse rechtbank op een celstraf van zestien maanden komen te staan. Een 35-jari- ge vrouw werd voor medeplichtigheid aan de moord en men sensmokkel tot dezelfde straf veroordeeld. Het slachtoffer van Chinese afkomst is op 29 juni vorig jaar door de toenmali ge echtgenoot van de vrouw om het leven gebracht. Deze kon het niet verdragen dat zijn vrouw seksuele contacten onder hield met de Hagenaar. De man werd naar Rotterdam gelokt en daar in een woning met een koekenpan en een knevel vermoord. Om van het lijk af te komen, werd het plan opgevat dit van de Zeelandbrug te gooien. Deze opzet mislukte doordat het lijk op een brugpijler bleef liggen De opgelegde straffen zijn veel lager dan de eisen van officier van justitie J. Remmerswaal. Deze vorderde twee weken geleden tegen de vrouw zeven jaar cel. De Engelsman hoorde drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tbs en dwangverpleging geëist MIDDELBURG - Een 35-jarige verstandelijk gehandicapte man uit Middelburg is het meest gebaat bij tbs met dwangver pleging. Tot die conclusie kwam gisteren officier van justitie F. van Es in Middelburg, die bij de rechtbank ook nog zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte eiste. De pupil van het zorgcentrum Arduin in Middelburg had 6 de cember vorig jaar uit onvrede over het eten een zorgmede- werkster in een wurggreep genomen, waarbij het slachtoffer haar bewustzijn verloor. Haar collega's konden haar nog net uit de benarde positie bevrijden. Een psycholoog en een psychiater meenden dat de man ontoe rekeningsvatbaar was geweest. Uit de rapportages bleek dat de man sociaal gezien het verstand van een kind van vier jaar heeft. De gedragsdeskundigen sturen aan op een spoedige op name in een tbs-kliniek. De man kan niet terugkeren naar Ar duin, omdat de leiding van de Stichting dit niet meer verant woord vindt. De rechtbank doet 31 maart uitspraak. Raadsman staakt ontuchtzaak MIDDELBURG-Raadsman C. J. de Wit heeft zich gisteren in Middelburg prompt teruggetrokken uit een ontuchtzaak. De strafpleiter tekende bezwaar aan tegen de dagvaarding, maar die gronden vonden geen gehoor bij de rechtbank. Nadat het verzoek bijna een uur achter gesloten deuren had plaats ge had, wilde de rechtbank overgaan tot behandeling van de strafzaak. Reden voor De Wit om het voor gezien te houden, waardoor zijn cliënt - een 45-jarige man uit Oost-Souburg - er alleen voor stond., ,U was er op tegen dat u vandaag moest ver schijnen. U wenst meer onderzoek, maar misschien wilt u ook een andere advocaat?", vroeg een van de rechters aan de ver dachte. Die vraag werd met ja beantwoord. Na een schorsing besloot de rechtbank, in verband met het belang van de verde diging, de ontuchtzaak tot 10 juni aan te houden. De Soubur ger wordt ervan verdacht in 1997 ontucht te hebben gepleegd met vier meisjes van tien en elf jaar, waaronder zijn dochter tje. Ook wordt de man twee mishandelingen verweten. itoor Sheila van Doorsselaer j.\S VAN GENT - De bibliothe ken i» de gemeente Sas van fcnt zijn nog lang niet uit de fi- janciële problemen. Een rap port vol aanbevelingen, opge beld door vertegenwoordigers ,3n het bibliotheekbestuur, heeft hier weinig verandering in jebracht. Sluiting van de Phi- bppiense bibliotheek, gevestigd in De Meerpaal, wordt niet uit floten. Het college van B en W heeft iaar aanleiding van het rapport nl toegezegd dat drastische saatregelen. zoals het sluiten -,ande vestiging in Philippine of ;et schrappen van de bibliobus, ;olang mogelijk worden uitge steld. Ook heeft het college be- Hl'LST - Basisscholen uit het rayon Hulst komen vanaf woensdag 24 maart in de groene wei voor de jaarlijkse school- voetbalwedstrijden. Er trekken iowel jongens als meisjes de heks aan. De jongenselftallen spelen woensdag 24 maart hun voor rondewedstrijden op het sport complex van de W Steen in Sint Jansteen en het terrein van Corn Boys in Sas van Gent. De twee best geplaatste teams van elke plaats spelen een week later, woensdag 31 maart, in SintJan- iteen om de rayontitel. De win naar plaatst zich voor de Zeeuwse finale op woensdag 28 in 's Gravenpolder. De jongenszeventallen spelen woensdag 31 maart op het ter rein van de VV Ria i n Westdorpe Derayonkampioen gaat naar de Zeeuwse titelstrijd op 28 april in Nieuwdorp. De meisjesze- rentallen treden woendag 14 april aan op het sportcomplex van de VV Hontenisse in Kloos- terzande. De vier poulewin naars plaatsen zich rechtstreeks voor de rayonfinale op woens- 21 april eveneens in Kloos- lerzande. De Zeeuwse titelstrijd voorde meisjes wordt op woens- 28 april op het sportcom plex van Terneuzense Boys afgewerkt. De bal rolt op alle velden telkens vanaf 13.30 uur. sloten het tekort van de vesti gingen. 20.000 gulden per jaar, eenmalig te dekken met een be drag van 15.000 gulden. De rest moet de bibliotheek zelf beta len. ..Wij vinden het beheer van een bibliotheek een gezamenlij ke verantwoordelijkheid. Het bestuur van de bibliotheek mag dan in de problemen zitten, de begroting biedt vast nog wel wat ruimte om de rest van het tekort op te vullen. Daarbij komt nog dat het voor de ge meente moeilijk is het hele be drag op te hoesten", zegt wet houder E. Spuesens. De situatie kan mogelijk verbe teren als meer voorzieningen, zoals de bibliotheek en het cul tureel werk, onder één dak wor den gebracht. Dit is één van de aanbevelingen uit het rapport, die het college de moeite waard vindt te onderzoeken. De ge meente heeft tot nu toe nog geen geschikte locatie gevonden. Bijdrage Hoewel het college wel tevreden is over het rapport, worden niet alle aanbevelingen overgeno menZo zou de werkgroep graag een hogere gemeentelijke bij drage ontvangen dan is vastge steld door de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Het college wil absoluut niet af wijken van de VZG-norm. Verder moet de gemeente nog een oplossing zien te vinden voor het Sasse cultureel cen trum De Speije en peuterspeel zaal Nijntje. Als de Sasse biblio theek De Speije gaat verlaten komen Nijntje en het cultureel centrum ernstig in de proble men, omdat ze dan per jaar een ton aan huuropbrengsten gaan missen. De problemen van de bibliothe ken van Sas van Gent bestaan al lang. Ze zijn veroorzaakt door onder meer hoge energie- en on derhoudskosten en het leengeld. Het bestuur heeft alle mogelijke middelen tot bezuinigingen al aangegrepen, meer ruimte is er niet meer Spuesens wil absoluut niet dat er een bibliotheek uit de ge meente verdwijnt, maar ziet de toekomst zeer somber in. ,,Ik denk dat de tijden alleen nog maar zwaarder worden. Het zoeken naar een uitweg wordt steeds moeilijker." Juf Margriet tussen haar kleintjes op de Sint Antoniusschool in Sluiskil. foto Charles Strijd Kleuterjuf Margriet neemt na 37 jaar afscheid door Bianca Abrahamse SLUISKIL - Honderden kleuters had ze on der haar hoede. De meesten dromen nog over haar zelfverzonnen kabouters Pukkel en Sukkel. Altijd plaats voor een mopje, maar als drukteschoppers hun kwebbels moesten houden, had ze haar onverbiddelij ke koperen belletje. Dat rinkelt vanaf nu niet meer door de klas van juffrouw Mar griet (59). Ze stopt ermee en gaat zich wij den aan de tuin, fietsen, vrijwilligerswerk, de kleinkinderen en aan uitstapjes buiten de schoolvakanties. De geboren en getogen Sluiskilse - eigenlijk heet ze Marguerite Visser-Jurriëns - gaat met vervroegd pensioen. Vandaag, vrijdag, geeft de Sint Antoniusschool in Sluiskil een afscheidsfeest. Juf Margriet stond in '62 in Ovezande op Zuid-Beveland als jongedame voor haar eerste kleuterklas. Twee jaar later ging ze terug naar haar geboortedorp om de kleinsten van de Pius X-kleuterschool on der de duim te houden. Die school werd in de jaren tachtig opgeslokt door de Sint Anto niusschool, waar ze ruim dertig jaar lesgaf. Tussendoor gaf ze speciale aandacht aan moeilijk lerende kinderen op 't Valckenest in Sas van Gent en bij De Zandmannetjes in de Zandstraat. Altijd in voor een geintje, niet streng, maar wel consequent. Zo omschrijft juf Margriet zichzelf. „Je kan nooit chagrijnig zijn, want kinderen bepalen je dag. Zij zijn zo open, hartelijk en spontaan. Kinderen hebben geen zorgen, dat is heerlijk. Daarom heb ik het mooiste beroep van de hele wereld", lacht ze. Het liefst is ze creatief in de weer en verzint ze verhalen. Ongedwongenheid Juf Margriet kan zich nog talloze grappige gebeurtenissen uit de klas herinneren. ,,Ik vroeg eens wat 'vrede op aarde' is. Ik liet een plaatje rondgaan met het kindje Jezus erop, liggend in zijn kribbe met zijn beentjes in de lucht. Leerling Edwin antwoordde gevat op mijn vraag: 'op je rug liggen, juffrouw'. Die ongedwongenheid, dat is zo prachtig." Juf Margriet was daarom ook meer te porren voor een mop dan voor de zoveelste verga dering. Ze leeft enorm met haar kleuters mee. Moest er eentje voor de amandelen naar het zie kenhuis, dan liep zij daar de hele dag aan te denken. „Ik voelde me erg betrokken en trouwens ook vereerd. Ouders geven het kostbaarste bezit uit handen aan mij. Vaak kende ik de-ouders nog van vroeger, omdat ik hen ook in de klas heb gehad." Op wat invalwerk na, heeft ze zich altijd op de kleinsten gestort. Haar hart ligt bij de kleuters. „Ze zitten in de overgang van spe len naar leren en de onderlinge verschillen zijn immens. Kleuters onderwijzen is een afwisselend beroep. Het ligt in mijn aard. Kinderen opvangen is geen eenvoudige zaak, maar ze voelen zich bij mij altijd op hun gemak. Als ik boodschappen ga doen, komen ze altijd naar me toe. Ik blijf altijd juffrouw Margriet, maar ik zal de kinderen en het team ontzettend missen." Café De Schuur in Hulst moet op last van het gemeentebestuur de deuren sluiten. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - Café De Schuur in Hulst moet dicht op last van het gemeentebestuur. Politieonderzoek heeft uitgewezen dat er softdrugs verhandeld en gebruikt wordt. Gisteren bepaalde de arrondissements rechtbank in Middelburg dat Hulst de ho- recavergunning van de exploitanten mag intrekken. De eigenaars hadden een voorlopige voor ziening aangevraagd tegen het afpakken van die vergunning. Exploitant J. P. van Strijdonck beweert dat er in De Schuur absoluut niet wordt gedeald, en dat de aanwijzingen van de politie gebaseerd zijn op verklaringen van derden. Het gemeentebestuur van Hulst - met voorop burgemeester A Kessen - strijdt al jarenlang tegen de aanwezigheid van softdrugs in de lokale horeca. Niettemin staat een aantal kroegen er bekend als no toire overtreder van de plaatselijke wet geving tegen drugs. De burgemeester laat uit voorzorg café-eigenaren in zijn ge meente een document ondertekenen, waarin deze verklaren niets te doen op het gebied van drugs, en het gebruik ervan ook niet toe te laten in hun etablissement. Kessen laat de politie geregeld controle ren of ze zich daaraan houdenen wanneer de regel met voeten getreden wordt, kan de horecavergunning van de exploitant ingenomen worden. Dit houdt in dat het bewuste café de deuren moet sluiten. De uitspraak van de bestuursrechter in Middelburg onderschrijft'de mening van het Hulster bestuur. De eigenaars van De Schuur hebben tevergeefs protest aange tekend tegen de maatregel van B en W. Wat er met het café nu precies gaat gebeu ren, staat nog niet vast. Er ligt op het stadskantoor nog een bezwaarschrift te gen de intrekking van het horecapapier, maar dat heeft geen kans van slagen. Bestuursdwang Wanneer de eigenaars geen gehoor geven aan de opdracht tot sluiting kan Hulst overgaan tot bestuursdwang. De gemeen te mag de nutsvoorzieningen van het pand bij de Graauwse Poort afsluiten, het ge bouw verzegelen en dichttimmeren of een dwangsom opleggen. Eenieder die De Schuur daarna betreedt, begaat daarmee een overtreding. Eigenaar Van Strijdonck gaat er vanuit, dat het om een tijdelijke sluiting gaat van enkele maanden, maar de gemeente kan een definitieve sluiting gelasten. De exploitanten van het café zullen naar alle waarschijnlijkheid hoger beroep aantekenen tegen de uitspraak van de rechter. door Barend Pelgrim HULST - De omgeving van de Dubbele Poort, de noordelijke entree van het centrum van Hulst, wordt opgeknapt. Het gemeentebestuur van Hulst be slist medio april over een ak koord met projectontwikkelaar BAM. Die heeft plannen voor het 's Gravenhofplein en het verpauperde gedeelte rond de kop van de Bierkaaistraat. Wanneer Hulst en BAM tot overeenstemming komen, zal onder het 's Gravenhofplein een parkeergarage aangelegd wor den en worden leegstaande en verpauperde panden aan de Poort gesloopt of opgeknapt. Met het hele project is zeker veertig miljoen gulden gemoeid. De gemeente Hulst zit al j aren in ajnmaag met een geschikte in vulling voor de omgeving Bier kaaistraat. Tot tien jaar geleden gold de Bierkaai als een gunstig n q. REDACTIE de ZEEUWS-VLAANDEREN ,e Axelsestraat 16 Postbus 15 Is 4530ABTERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 jk e mail: redtern@pzc.nl dt 35 C.A.M. van Gremberghe (chef) 3n W.A. Bareman - J-Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) an 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST n- Tel: (0114) 373839 a_ Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim er an CENTRALE REDACTIE r- al Oostsouburgseweg 10 JS Postbus 18 re 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 s' Fax:(0118)470102 ot e-mail: redactie@pzc.nl er 0. City OnLine/Internet ig http://www.pzc.nl uj e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ondernemersgebied, maar daar is in de loop van het decennium de klad in gekomen. Als de gemeenteraad akkoord gaat, moet het gebied aan de Dubbele Poort veranderen in een voorbeeldige stadsentree, met daarin appartementen, winkels en verzorgde panden. Verder moet een parkeergarage onder het 's Gravenhofplein soelaas bieden aan het nijpende parkeerplaatsentekort in het Hulster centrum. Postkantoor Wethouder van ruimtelijke or dening, W. Kayser, heeft echter nog geen zekerheid over plan nen voor de te restaureren Kel- dermanspoort en het in de weg staande postkantoor. Wel weet hij met zekerheid dat, als de raad akkoord gaat, er woning bouw komt op het 's Gravenhof plein (nu nog in gebruik als parkeerterrein, red.) en alle onaantrekkelijke panden in dat gedeelte van Hulst verdwij nen. Hoewel er met BAM een ak koord is bereikt, maakt Kayser een voorbehoud. Volgens de wethouder valt en staat het hele project bij de handtekening van zijn collega-bestuurders. Kay ser kondigde donderdagmiddag aan dat de leden van de gemeen teraad - als het B en W het ak koord goedkeuren - in april via een informatie-avond opening van zaken krijgen. Deze bijeen komst vindt plaats in aanloop naar de reguliere commissie- en gemeenteraadsvergadering, zo dat alle politiek vertegenwoor digers volledig op de hoogte zijn van het ingrijpende stadsver nieuwingsproject. Als ook de raad instemt met de BAM-plannen, belegt Kayser daarna ook een voorlichtings bijeenkomst voor ondernemend Hulst, zodat middenstand, horeca en overige bedrijven kennis kunnen nemen van de plannen. HULST Creatief bloemschikken - De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt maandag 22 maart een bijeenkomst creatief bloem schikken. Tijdens deze activi teit wordt aandacht besteed aan Pasen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het diensten centrum De Lieve. door René Hoonhorst AXEL - De elf hoofdingelanden die in het Waterschap Zeeuws- Vlaanderen zijn gekozen voor de categorie ingezetenen zijn er donderdag niet in geslaagd om gezamenlijk twee kandidaten voor plaatsen in het dagelijks bestuur naar voren te schuiven. Acht van de elf hoofdingelan den zijn in voor een gezworene zetel in het nieuwe waterschap. Wie er namens de ingezetenen deel gaat uitmaken van het .da gelijks bestuur - waar, naast de dijkgraaf, twee gezworenen uit de categorie ingezetenen en één uit de categorieën gebouwd, on gebouwd en bedrijfsgebouwd zitting hebben - blijft tot vrij dag 26 maart onzeker. Alleen de twee PvdA-wethou- ders J. van Schaik (Axel) en P. Weemaes (Hulst) en Bressiaan- der A van Hanegem hebben la ten weten niet in aanmerking te willen komen voor een post in het dagelijks bestuur. De overi ge acht ingezetenen zouden graag gezworene worden. Wel hebben de hoofdingelanden voor de ingezetenen met elkaar afgesproken dat er overleg zal zijn met vertegenwoordigers van de andere categorieën over welke kandidaten zij naar voren schuiven. Iedereen ziet in dat het dagelijks bestuur zoveel mogelijk een af spiegelingscollege van de Zeeuws-Vlaamse bevolking moet zijn, bevestigde de Hulster gemeenteambtenaar E. de Dec- kere, die bij de verkiezingen de meeste stemmen voor de catego rie ingezetenen behaalde. Het is dus niet debedoeling, zoals even de vrees was toen de verkie zingsuitslag bekend was, dat er alleen mensen met een agrari sche achtergrond in het dage lijks bestuur komen. De dertig hoofdingelanden van Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren kiezen vrijdag 26 maart de vijf gezworenen voor het dage lijks bestuur tijdens een verga dering in cultureel centrum De Halle in Axel. door Wout Bareman DEN HAAG - De zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten en de pro vincie moeten alles op alles zet ten om de tunnel onder het Ka naal Gent-Terneuzen bij Sluiskil alsnog opgenomen te krijgen in het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport (MIT). Samen met het bedrijfsleven en alle mogelijke betrokken instanties dient zo snel mogelijk een 'document van nut en noodzaak' te worden samengesteld, waarin onder meer de financieringsmogelijk heden zijn uitgewerkt. In het document moeten ook de milieu- en landschapsaspecten worden opgenomen. Alleen met een goed uitgewerkt plan be hoort opname in het MIT tot de mogelijkheden. Dat advies kreeg een delegatie van het ac tiecomité 'Een brug teveel, een tunnel te weinig' donderdag middag in Den Haag van de Tweede Kamerleden C. Eurings (CDA), P. Hofstra en A J. te Veldhuis (beiden WD). Vorig najaar toonde het Platform Lo gistiek Zeeland in een eerder rapport de economische nood zaak van vervanging van de ka- naalbrug door een tunnel al aan Dat rapport moet nu verder worden onderbouwd. Belgen De delegatieleden A F. de Bruij- ne en A L. Stoffels stelden na af loop van het overleg met de ka merleden vast dat 'Den Haag' vooral een financiële onderbou wing wil, toegespitst op moge lijke geldelijke bijdragen uit de regio zelf.DeBruijne: „En daar bij gaf Te Veldhuis ons ook de raad de Belgen erbij te betrek ken. Voor de haven van Gent is vervanging van de brug door een tunnel immers van groot economisch belang. De Belgen hebben destijds die brug be taald, laat ze dan nu ook maar bijdragen in de bouw van de tunnel, is de redering." Volgens Stoffels bleek uit het gesprek dat nog steeds niet hele maal tot Den Haag is doorge drongen hoe belangrijk de Ka naalzone is voor de Nederlandse economie. „Dat er miljarden zijn geïnvesteerd en nu nog steeds in de industrie worden gepompt, is nauwelijks be kend." De Bruijne en Stoffels vinden dat burgemeester R. C. E.Barbé van Terneuzen het voortouw moet nemen bij de hernieuwde pogingen om de tunnel verwe zenlijkt te krijgen. Hij moet na mens de zeven gemeenten een dialoog aangaan met de provin cie. En ook het bedrijfsleven dient nauw betrokken te wor den bij de verdere stappen. Stof fels: ,Die brug kost het bedrijfs leven jaarlijks een slordige 20 miljoen aan extra wachttijd. Het zou mooi zijn als de bedrij ven een bijdrage van die om vang op tafel zouden leggen." De delegatie van het actiecomi té keerde monter terug uit Den Haag. De Bruijne: „Zien we kans opgenomen te worden in het meerjarenprogramma, dan is de mogelijkheid levensgroot aanwezig dat er een jaar later al spijkers met koppen kunnen worden geslagen." De twee pra ten volgende week met Barbé, die in december '97 overigens ook al eens hét voortouw nam voor een soortgelijke operatie. De zeven gemeenten deden dat in maart '98. HULST Paasworkshop - De afdeling Hulst van het Katholieke Vrou wengilde houdt maandag 29 maart een paasworkshop in het gemeenschapscentrum Den Dullaert. Onder deskundige lei ding maken de leden tijdens deze creatieve avond een bloemdecoratie voor Pasen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 51