Van Oers vestigt zich definitief PZC Nieuw hoofdstuk voor oude Roode Leeuw Bruinisse in actie voor de dokter die zijn vrouw doodde Nieuwe variant op oud machtsspelletje Levenskracht in verf en brons FAMILIE-ALBUM Een boek zet je even aan het relativeren zeeland 18 West-Brabantse accountantsmaatschap verruilt huurkantoor voor nieuw pand in detail ondernemend zeeland 1900-2000 kunst +cult uur Museumdirecteur Jan Hoet geeft lezing in Middelburg vrijdag 19 maart 1999 door Claudia Sondervan GOES - Vaste voet aan de grond in Zeeland: met die ze kerheid verruilde Van Oers Accountants en Belastingadvi seurs deze week het huurkan toor aan de Wulfaertstraat voor het nieuwe kantoor dat aan de overzijde van het spoor door Goes in het Stationspark is gebouwd. De Westbrabantse maatschap opende in 1994 het eerste kan- toor in Zeeland met Gerard van Nieuwenhuijzen als accoun tant en een secretaresse. Drie jaar later werd de beslissing genomen een eigen pand te la ten bouwen voor de huidige tien werknemers van het kan toor. Het nieuwe, grijsstenen pand wordt donderdag 27 mei officieel geopend met een open dag. Vanaf de Fruitlaan wordt de vierkante bouw gebroken door de glazen ingangspartij die haaks op een hoek staat. Architect Pieter Anker van het Rotterdamse bureau Adcom 2000 bleef trouw aan de heer sende trend in hout en staal, maar paste die toe in eigen stijl in strakke lijnen. 'Voorname Baart shop aan de Graven straat in Clinge houdt vanaf vrijdag 19 tot en met zondag 21 maart open huis. Baart is met behang, verf, gordijnstoffen, planten en decoraties al 76 jaar in Clinge beschikbaar voor de inrichting van het huis. Ach terin de shop is een expositie ruimte voor kunstenaars inge richt. Nicky Noe Fashion heeft vrij dag 2 6 maart een open Paasdag van 13.30 tot 18.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Modellen tonen de voorjaarscollectie in zilver, grijs, zwart, wit en crème. Start Uitzendbureau houdt zaterdag 27 maart een Techni sche Banenmarkt op dertig lo caties. Doel is de invulling van bijna vijfhonderd vacatures in de technische sector. In Goes wordt de banenmarkt gehou den in Hotel Goes, in Terneu- zen is de locatie het Churchill Hotel. De markten zijn open tussen 10 en 15 uur. Vorig jaar trokken de markten 10.000 be zoekers, waarvan een derde zich liet inschrijven voor uit zend- of detacheringswerk. Jarige vechtclub TERNEUZEN - Club Fieret, gespecialiseerd in Oosterse vechtsporten, viert zaterdag 20 maart zijn 25-jarig jubileum. 's Middags zijn er kata-wed strijden voor de j eugd in het ge bouw van het ROC Wester- schelde, 's avond wordt er een feest gehouden in de kantine. Het nieuwe pand van Van Oers in het Goese Stationspark. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan DOMBURG - Uitspanning De Roode Leeuw in Domburg begint vandaag, vrij dag 19 maart, aan het volgende hoofdstuk uit haar lange geschiedenis. Ooit pleister plaats voor postkoetsreizigers, daarna dorpscafé en familierestaurant is het sinds dit jaar in handen van André Verhoef. Met zijn broer René is hij in Goes bekend als uitbater van discotheek El Torro en café Nationaal. „Ik wilde eens wat doen met toerisme, en dit is het mooiste plekje van Domburg." In terra en oker gemarmerde wanden, don kere lambrizering, oude vloertegeltjes naast houten vloerdelen en een keur aan verschillende café- en keukenstoelen. Een strandgezicht van Toorop siert een paneel van de lange bar, een Mondriaan boven de schouw. Door dezelfde schilder aange bracht die de muren marmerde. Het wa genwielmet koetslampen stamt nog uit de vorige Roode Leeuw van Romano Goed hart, zoon van de uitbaters voor hem, Nel en Henk Goedhart. In De Roode Leeuw worden voorgaande exploitanten niet ver geten, zoals de familie Schooneboom en, aan het begin van de twintigste eeuw, Peer Vermeulen met zijn houten been. Hij wordt gememoreerd in een oude prent in de zaak. „Mensen moeten als ze binnenkomen kun nen zien dat hier al driehonderd jaar hore ca bedreven wordt", vindt Verhoef. Hij wilde het familierestaurant aan de Markt in Domburg een eind terug richting herberg brengen. Zijn eetcafé is een men geling van restaurant en grand café met hints naar vroeger. De menukaart is even eens een mengsel van familierestaurant, Walcherse keuken en modernere smaak. We moeten hier voor een groot deel aan de Duitsers tegemoetkomen", zegt Gommert van Maldegem, sinds drie jaar werkzaam in De Roode Leeuw en daarmee de senior onder de nieuwe staf. Hij is naast chefkok bedrijfsleider, met hoofd bediening Olga van Oosten als co-bedrijfsleider, Uit zijn nieuwe, veel grotere keuken komen tour- nedos en tong, maar ook carpaccio, mosse len, lam en griesmeelpudding. De Roode Leeuw houdt vanavond receptie vanaf 19.00 uur. eenvoud' was het bouwmotto. Van Nieuwenhuijzen begon in de overtuiging dat er ruimte was op de Zeeuwse markt voor een nieuw accountantskantoor en dat de huidige ondernemer niet meer voor het leven gebak ken zat aan één accountant. Vijf jaar later zegt hij: „Zonder de bekendheid in de regio redt een nieuwkomer het in Zeeland niet." Zelf afkomstig van een Middelburgse accountantsor ganisatie had hij aanknopings punten om bedrijven met uit straling als klant te trekken. „Zulke bedrijven werken als een magneet op andere klan ten. En op personeel: dat moet je interessant werk kunnen bieden." Personeel aantrekken is een probleem voor de hele ac countantsbranche, maar spe ciaal in Zeeland, merkt Van Nieuwenhuijzen. „Ik heb mo menteel twee vacatures voor de fiscale afdeling. Het is moeilijk om mensen van buiten de pro vincie naar Zeeland te trekken en jonge mensen van hier wil len vaak eerst buiten Zeeland werken." Portefeuille De Goese vestiging nam be drijfssectoren in portefeuille waar de Westbrabantse maat schap met kantoren in Roosen daal, Breda, Oosterhout en Antwerpen nooit aangekomen was, zegt Van Nieuwenhuijzen. „Met name de schaal- en schelpdiersector en visserij zijn belangrijk. Daarnaast de bouw en dienstverlening." Het nieuwe kantoor is bere kend op twintig werknemers. Dat aantal wil Van Oers Zee land over vijf jaar bereikt heb ben. Daarna wil de organisatie het oog richten op Zeeuws- Vlaanderen voor- een tweede kantoor. De rubriek Ondernemend. Zeeland staat onder redac tie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. -P2QllmC°m 19 maart 1901 doorTheo Giele Dokter De Koek was een op gewonden standje, maar de bevolking van Bruinisse kon niet geloven dat hij opzettelijk zijn jaloerse vrouw zou hebben doodgeschoten. Vijfhonderd mannen en tweehonderdvijftig vrouwen deden op 19 maart 1901 door middel van een peti tie een beroep op de rechtbank om clementie te hebben met hun geneesheer. Ze wilden him dok ter niet kwijt. Het was een ongeluk, zou hij zijn hele leven vol blijven houden. Dokter Albertus Johannes de Koek schoot in de nacht van 11 op 12 februari 1901 zijn vrouw Alide Wilhelmrna Hofkes dood tijdens een echtelijke twist. De Koek beweerde tijdens zijn ver hoor niet geweten te hebben dat het geweer was geladen. Hij had zijn vrouw slechts aan het schrikken willen maken. De dokter, op de fatale dag 32 jaar oud, was sinds 1899 ge meente-geneesheer van Brui nisse. Hij werd zeer gewaar deerd in het doip, al hield hij er ouderwetse methoden op na. Zo schrok hij er niet voor terug een patiënt op de keukentafel te opereren. Ontrouw Het huwelijk van Albertus de Koek en Alide Hofkes was op zijn minst onstuimig te noemen. Tijdens de rechtszitting op 26 april in Zierikzee werd dienst bodejannetje van Gils gehoord. Zij sprak over de verwijten van ontrouw die de jaloerse Alide regelmatig naar het hoofd van haar echtgenoot slingerde. Hij reageerde dan meestal zeer drif tig, maar, zo zei Jannetje, ze had nooit kunnen vermoeden dal het zo zou aflopen. Een andere getuige zei dat Alide bij herhaling had gezegd dat De Kocks driftbuien haar dood zouden worden In augustus 1900 zou De Koek al eens heb ben geroepen: „Waar is mijn buks, ik zal mijn vrouw dood schieten." Fatale schot Voornaamste getuige was buur man Gideonse, die bij het lossen van het fatale schot aanwezig was. Nadat de vrouw was ge raakt had de dokter nog zelf ge probeerd haar leven te redden. Maar de kogel had haar hart doorboord en medische hulp had niet meer kunnen baten. „De dokter ging op de grond lig gen en weende. Hij haalde daar na zijn zoontje en vroeg het kind te trachten mama wakker te krijgen. Het zoontje zag toen dat zijn moeder dood was", al dus getuige Gideonse. Cel Dokter De Koek hoorde vijfjaar gevangenisstraf wegens dood slag tegen hem eisen. De recht bank veroordeelde hem op 10 mei tot drie jaar cel. Nadat hij was vrijgelaten pakte hij zijn dokterspraktijk weer op. Hij trad weer snel in het huwe lijk. Tot 1940 bleef De Koek arts in Bruinisse. Hij overleed in 1955 op 87-jari- ge leeftijd in de plaats waar zijn leven 44 jaar daarvoor zo'n dra matische wending had geno men. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBLtRG - Directeur Jan Hoet van het Museum van Hedendaagse Kunst in Gent geeft dinsdag 23 maart in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een lezing over litera tuur en beeldende kunst. Hij is daarmee de derde die in Mid delburg zijn licht over dat on- derwerp komt laten schijnen. Eerder bezochten Sjaak Lan- genberg en Anton Korteweg Middelburg in het kader van deze lezingenreeks. Jan Hoet (Leuven 193 6) is sinds 1976 directeur van het museum in Gent, waar hij spraakma kende tentoonstellingen heeft georganiseerd. Internationaal vestigde hij vooral de aandacht op zich met Chambres d'Amies (1986) waarvoor vijftig kun stenaars uit de hele wereld werk maakten speciaal voor vijftig huiskamers in Gent. In 1992 was hij bovendien samen steller van de Documenta in Kassei, de grootschalige expo sitie waarmee eens in de vijf jaar de balans in de heden daagse kunst wordt opge maakt. Hoet heeft altijd op vriend schappelijke voet gestaan met tal van bekende kunstenaars, zoals Joseph Beuys, Panama- renko en Donald Judd, waar door hij relatief goedkoop een belangrijke collectie kon op bouwen voor zijn museum dat jarenlang zonder vast onder dak door Gent zwierf. In de kunstwereld heeft Hoet de naam een 'eigenzinnige man te zijn die kunst benadert vanuit de onderbuik'. Vanwege zijn spreekwoordelijke slordigheid en verbale geweld roept hij ook weerstanden op. De lezing begint om 20 uur. BOEKENWEEK 10-20 MAART 1999 ZIERIKZEE. Theater Mondragon Kruistocht'try-out van het nieuwste cabaretprogramma van NUHR. met Joep van Deudekom, Peter Heerschop en Viggo Waas. door Willem Nijssen Het blauw-wit van Unitas is nauwelijks aanwezig in het nieuwste cabaretpro gramma van de groep met de lange, onverklaarbare naam: Niet Uit Het Raam (NUHR). Maar de voetbalvereniging Unitas is wel de spil waar het in 'Kruistocht' om draait. De mannen van NUHR zijn (c ompleet met toneelbuikjes) veranderd in de alcoholieke notabelen van het Unitas- bestuur, en wij krijgen een kijkje in de bestuurskamer en de skybox. Wat zich daar afspeelt, is niet bepaald verheffend. Trouw aan hun traditie brengen Joep van Deudekom, Peter Heerschop en Viggo Waas een nieuwe variant op de al oude machtsspelletjes die ze zo sarcastisch kunnen naspe len. Voorzitter, woordvoer der en secretaris proberen elkaar de loef af te steken en schuwen daarbij geen enkel middel. Met de aardappel in de keel wordt opnieuw een serie sek sistische grappen gemaakt en slaan de mannen-onder- el ka ar vol jaloerse overgave de gevreesde rivaal onder en boven de gordel. Verder wordt er - bij wijze van dood lopende zijweg - af en toe nog uitgebarsten in een pseudo- gevoelig lied als 'Ik heb pijn in mijn gouden hart'. Het gaat er verschrikkelijk studentikoos aan toe, daar binnen de Unitas-muren. Het oubollige clublied wordt - in vol kostuum - op de tafels gedanst. Als schimmel op de muren staat het venijn bo venop de schone schijn Als één van de drie maar éven ge voelig wordt, staan de andere twee klaar om de sfeer ruw te verstoren met keiharde af braak. Geen enkele scène - de een na de ander in een hoog tempo - houdt het langer dan een minuut vol zonder wrang te worden. Het handelsmerk van NUHR is de gespeelde onschuld bij dat alles. Liedjes als 'Die gaan uit elkaar' en 'Mijn eni ge vrienden' beginnen stem mingsvol. maar blijken ont nuchterend negatief van tekst of worden halverwege afgebroken. Dat alles ge speeld met het aanstekelijke en verraderlijke plezier, dat vooral Peter Heerschop en Viggo Waas als vanouds we ten uit te stralen. 'Kruistocht' is een program ma dat zich nauwelijks laat beschrijven. Het is onmis kenbaar NUHR. En dat bete kent ook nieuw muzikaal avontuur, al zijn de liedjes deze keer niet zo prominent. In plaats daarvan is een per cussionist in het programma opgenomen, en zijn slagwerk (en ook gitaarspel) levert een belangrijk aandeel aan het programma. Het bevestigt de dreunen die worden uitgedeeld. Het be nadrukt de chaos die soms mag ontstaan. Het vertolkt de nerveuze onrust van het programma. Want NUHR wil natuurlijk laten zien dat het binnenska mers dikwijls vreemd toe gaat en dat het daar niet al tijd pluis is. Op clowneske wijze en kwajongensachtig. Het is voorbij voor je het weet. En ook daarna weet je nog niet veel. Maar leuk en snel is het wel. Man-eater van Henk Vierveijzer door Trees van Herpen CLINGE - De expositie in Galerie Esprit in Clinge van een beeldhouwer en een schilder vormen twee totaal verschillende disciplines. Ander materiaal, geen overeenkomst in stijl of expressie en toch passen ze wonderwel bij elkaar. De introverte bronzen van Peter van den Hurk en de uitbundige kleurexplosies van Henk Vierveijzer verbeelden een ongekende levenskracht. De doeken van Henk Vierveijzer zijn gevuld met vlammende kleuren. Mens- en dierfiguren op de grens van figuratie en abstractie krijgen geaccen tueerde ogen. bekken of monden. Soms lijkt het of hij een knipoog geeft naar de Cobra-stijl, dan weer zijn multiculturele invloeden te bespeuren. Vierveijzer is niet zuinig met verf. Dikke, pasteu- ze lagen geven een reliëf dat vraagt om aange raakt te worden. Tevens zijn ze een getuige van de intensiteit waarmee het werk gemaakt is. De uit bundige kleuren en de speelse figuren stralen een enorme vitaliteit uit, een kracht om je aan te la ven. Aan die levenskracht is een dosis humor ge paard, die vertaald wordt in de titels en uitgebeeld in de voorstellingen. Grapjes als 'Man-eater' - een dierenfiguur met hoofden in de buik - of 'Over 't paard' zijn exemplarisch. Vierveijzer schildert heel dicht bij de emotie, een extroverte manier van uiten. Ingetogen De bronzen beelden van enkele decimeters hoog die Peter van denHurk maakt zijn juist heel inge togen. De vrouwenfiguren in staande, leunende of zittende posities lijken allen in zichzelf gekeerd. Ze hebben zonder uitzondering een fiere maar geen pronkerige houding. Ze zijn zelfbewust zon der zich bewust te worden van de toeschouwer en daarom ogen ze zo levenskrachtig. Waarschijnlijk Ti aspetto 2 van Peter van den Hurk beantwoorden ze niet aan het gangbare schoon heidsideaal: brede heupen, hangende borsten, buik naar voren. De structuur van de huid is niet glad afgewerkt maar vertoont de sporen van de handen van de kunstenaar. Gelaatstrekken ont breken hetgeen de introvertie onderstreept. Maar het zijn vrouwen die door hun houding mooi en oerkrachtig zijn. De expositie is t/m. 3 april te zien in Galerie Esprit in Clinge. Openingstijdendo. t/m. zo. van 13.30 tot 17.30 uur, do.avond van 19.00 tot 21,00 uur en op afspraak. Lenteconcerten in Groede TERNEUZEN - Muziekvereni ging Groede geeft zaterdag 27 maart vanaf 19.30 uur het jaar lijkse lenteconcert in de Neder landse hervormde kerk in Groe de. Onder leiding van dirigent Freddy van Laer brengt de ver eniging muziek uiteenlopend van de Titanic tot The King and I. In de pauze worden prij zen verloot. Het DOW Blazers Ensemble staat op zondag 28 maart om 14.30 uur garant voor het jaar lijkse voorjaarsconcert. In het PVO-gebouw Sportpark Oude Vaart in Terneuzen speelt het ensemble onder leiding van Piet Eekman een uiteenlopend pro gramma. Zangeres Gisela Hermus geeft een gastoptreden. Na afloop van het concert kan het publiek een dansje wagen op de deuntjes van het dansorkest De Sensa tions. Programmering Nieuwe Muziek opgeschort MIDDELBURG - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland schort de programmering voor het ko mende half jaar op. Geplande optredens van Heieen Hulst en Gerard Bouwhuis, Conjuncto Iberico en Tristan Honsinger Strings worden zo mogelijk ver schoven naar november en de cember. Ook het 23e Festival Nieuwe Muziek, dat op 26 juni zou be ginnen, verschuift naar een nader te bepalen datum. Het concert van De zes winden, van avond om 20.30 uur, zal voorlo pig het laatste zijn. Reden voor dit besluit is de plot selinge ziekte van directeur Ad van 't Veer. Zijn revalidatie zal naar het zich laat aanzien enige tijd vergen. Zijn taken worden waargenomen door Maurits Portier. De Kloveniersdoelen blijft beschikbaar voor gebruik door derden. door Marcel Modde Ina Braber Ze wist dat de vraag komen zou. „Een favoriet boek7 Heb ik dat wel echt?" Dus ging Ina Braber (39) uit Zierikzee op zoek in de rijkelijk gevulde boekenkast. Het resultaat van de korte speurtocht is een halve eettafel vol. Eén stapel springt er gelijk uit: Chaim Potok, de New York- se rabbijn zonder gemeente, fi losoof en schilder. Vooral Mijn naam is Asjer Lev, heeft Ina's hart gestolen. Gefascineerd als ze is door het kunstzinnig aan gelegde joodse jongetje dat op- gegroeit in een orthodox milieu. „Moet je je voorstellen, een jon getje met van die lange zwarte lokken die de Guernica van Pi casso beschrijft, Zo precies, dat je het voor je ziet. Alleen al daarom moet ik naar de exposi tie in de Kunsthal om dat doek - een replica althans - met eigen ogen te gaan bekijken." Ook in Etty Hillesum en een oude Zeeuwse streekroman ('nog van mijn vader geweest') Het Leven Gaat Verder van H. Sturm vindt de Zierikzeese - moeder van drie zoons van 9, 10 en 14 jaar - dat wat ze altijd in boeken zoekt. „Tegenwoordig is alles druk, druk, druk. Zo'n boek zet je weer even aan het relativeren. Daar knap je van op." Jan-Willem van Doorn Jan-Willem van Doorn, de oud ste van de drie broers, heeft de leeshonger van moeders overge nomen. Maar dat ging niet hele maal vanzelf, moet hij eerlijk bekennen. Totdat Ina hem nadrukkelijk aanzette tot deelname aan de landelijke prijsvraag die was opgezet rond Vrijgevochten van Thea Beekman, dat zich deels in Zierikzee afspeelt. De havo scholier won en kreeg als belo ning een plek in de redactie van uitgeverij Lemniscaat. Voor de gelijknamige krant in terviewt hij sindsdien regelma tig schrijvers en recenseert hi) jeugdboeken. „Dat is machtig mooi om te doen. Wanneer je de schrijver achter een boek kent, je een beetje in de achtergronden ver diept, merk je dat zo'n verhaal opeens een andere betekenis krijgt. Je ontdekt er als het ware nog meer in." Zelfs al zijn het echte meisjes boeken, want die horen ook tot de collectie. „Waar die over gaan? Over bh's kopen en zo. Da's niks voor mij." Voorlopig wil Jan-Willem 'later' liever bij de marechaussee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50