Tuberculose bedreigt wild Afrika PZC Alertheid gevraagd bij groeiend aantal medische zelftests Tom Poes en de Vuursalamander Bel nü ANWB Rechtshulp varia vrijdag 19 maart 1999 Overslaan epidemie op mens is mogelijk Het Kruger Park puzzel recept Pad in het hol het weer GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 ANWB. door Ruud de Wit Aan de leeuwen zelf in het Kruger Park is weinig te zien. Loom en arrogant liggen ze langs de weg. Het enige wat erop wijst dat er met hen wat mis is, is hun aanhoudend ge kuch en 'geblaf'. Bij een mens betekent dat een bezoek aan de dokter. En eigenlijk zou dat ook moeten gebeuren met deze leeu wen. Alleen zal een bezoek aan een dierenarts niets uithalen. Want tegen de mndertuberculose waaraan ze lijden, is geen medi cijn voorradig. De leeuwen van heel Zuidelijk Afrika worden bedreigd door een dodelijke vorm van tuberculose. Dat geldt ook voor de buffel. En, zo menen experts, het gevaar is reëel dat de besmetting zal overslaan op vee en mogelijk ook op de mens. Maar vooralsnog zijn het vooral de 2500 leeuwen die het Zuid- Afrikaanse Kruger Park bevol ken, die gevaar lopen. Ze wor den besmet door het eten van het vlees van Kaapse buffels, hun favoriete prooi De buffels, waarvan er 30.000 in het wildpark rondstappen, heb ben de tbc al in de jaren vijftig opgelopen door contact met ge- iniecteerde dieren aan de zuide lijke rend van het Kruger Park, dat t,oen nog niet geheel afgeslo ten was. Ook in andere delen van Afrika - Tanzania. Malawi en Kenia - is deze tbc gesigna leerd. Het afgelopen jaar heeft de ziekte epidemische vormen aangenomen. Nu is al zestig procent van de totale buffelbe volking besmet, met name in zuiden van het langgerekte park, dat de omvang heeft van België. Uit onderzoek is gebleken dat ook 95 procent van de leeuwen in dit zuidelijke deel van het park deze tbc heeft. Ook bij vier andere diersoorten - luipaard, koedoe, cheeta en bi] de Kaapse bavianen - is de infectie aange troffen, hoewel op kleinere schaal dan bij de leeuwen en buffels. De buffels doen de tbc op via de lucht, waardoor bij hen de longen het eerst worden aangetast. Een buffel kan welis waar oud worden met de ziekte, maar hij bezwijkt er uiteinde lijk toch aan. Paniek Leeuwen worden besmet via de maag. Bij hen verloopt de ziekte sneller en fataler. Daar komt nog bij dat veel leeuwen FIV- positief zijn - zeg maar de kat- tenversie van HIV. Dat tast hun immuniteitssysteem aan en maakt hen vatbaarder voor longontsteking en tbc. Dat ook andere herbivoren besmet gera ken, komt door het drinken van besmet water of fysiek contact. Bij de leiding van het Kruger Park is sprake van enige paniek, met name omdat de eigenaars van de privé-wildparken die grenzen aan Kruger, concrete maatregelen eisen. Omdat die ren zich niets van grenzen en hekken aantrekken, dreigt ook het wild in de exclusieve, op rij ke buitenlandse toeristen inge- Ontstaan uit het door de toenmalige Zuid-Afrikaanse presi dent Paul Kruger geïnitieerde Sabiewildreservaat op 26 maan 1898. Oppervlakte: om en nabij de 20.000 vierkante kilometer. To- taie lengte: 350 kilometer, gemiddelde breedte: 60 kilometer. Het Kruger Park telt de grootste variëteit aan vogels, plan ten, bomen, insecten en andere dieren ter wereld. Naar schat ting bevinden zich in het park ondermeer: 2.500 leeuwen, 900 luipaarden, 250 cheeta's. 250 wilde honden, 9.000 olifanten, 12.000 koedoes, 30.000 buffels. 30.000 zebra's, 130.000 impa la's, 5.000 giraffen, 2.000 neushorens en 3.000 nijlpaarden. Aantal bedden: het Krugerpark telt twaalf officiële kam pen, met in totaal ruim 3.000 bedden. Daarnaast zijn er nog speciale faciliteiten in privé- en bush-kampen. Elk kamp be schikt over kampeermogelijkheden, een restaurant en een winkel. stelde privé-parken besmet te worden. Met als mogelijk gevolg dat zij binnenkort de Big Five (o lifant, leeuw, buffel, luipaard en neushoorn) niet meer gegaran deerd in de aanbieding hebben. De eigenaars van deze parken eisen daarom 'elephant-proof' hekwerken. Daar wordt nu aan gewerkt. Maar volgens dr. De- wald Keet, hoofd van de veteri naire dienst van het Kruger Park, is het waarschijnlijk dat de tbc al naar aangrenzende ge bieden is overgeslagen. Om een antwoord te krijgen op de vraag hoe ver de besmetting van leeuwen en buffels is gevor derd, zijn de afgelopen maan den onderzoeken uitgevoerd. Met verontrustende resultaten. De grens tussen tbc-vrije buffels en besmette kuddes loopt onge veer op de helft van het park, op de hoogte van het mijnstadje Phalaborwa tot het Kruger- kamp Letaba. Maar ook bij een in quarantaine gehouden kudde uit het noordelijke Punda Ma- ria-gebied bleek de tbc aanwe zig te zijn. De autoriteiten van het Kruger Park buigen zich in nauwe sa menwerking met de Nationale Parken Raad en wetenschap pers in Pretoria over de vraag wat te doen. Volgens Leo Bra- ack, hoofd van de afdeling we tenschappelijk onderzoek van het Kruger Park, is er een aantal opties. De eerste is alle buffels onderzoeken en elk besmet dier doden. Het gaat dan zeker om meer dan 15.000 stuks. Een an der mogelijkheid is alle buffels die migreren van het zuiden naar het noorden van het park dood te schieten zodra ze de lijn Letaba/Phalaborwa overste ken. Zo'n operatie houdt in dat de buffelstand ernstig wordt aan getast. Fokprogramma's zijn duur. Een tbc-vrije buffel brengt op de wildveilingen in Zuid-Afrika nu al 100.000 rand (30.000 gulden) op. Bovendien zal het massaal afschieten van buffels desastreuze gevolgen hebben voor de leeuwenpopula tie, die voor haar voedselvoor ziening immers voor een aan zienlijk deel van deze runderen afhankelijk is. Een andere optie is - geheel in de traditie van het Kruger Park - om de natuur gewoon haar gang te laten gaan. En dan maar ho pen dat de tbc verdwijnt en dat de dierenpopulatie zich her stelt. Vooralsnog wordt daar door Braack c.s. aan vastgehou den. Ook hoopt men nog dat in ternationale laboratoria er op korte termijn in slagen een vac cin te ontwikkelen tegen run- dertuberculose. Verdelen Een laatste optie is om het Kru ger Park in secties te verdelen, die van elkaar gescheiden wor den door enorme hekwerken die ook bestand zijn tegen olifan ten. Maar die hekken zullen een probleem zijn bij de natuurlijke trek van veel dieren. Bovendien impliceert het afgrendelen van delen van het park dat er hoe dan ook olifanten moeten wor den gedood. Na een moratorium van vier jaar wordt nog deze maand door het Kruger Park door Carlo Nagel Waakzaamheid is geboden bij het groeiend aantal medische zelftests dat op de Ne derlandse markt komt. Dat stelt IJ), de Beaufort, lid van de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) in Zoetermeer. De Raad ziet nog geen aanleiding het gebruik van zelftests aan banden te leggen. Alleen wan neer zich nadelige gevolgen van zelfdiagnostiek voordoen, moet minister Borst ingrijpen. De Beaufort, die ook hoogleraar medische ethiek is: „Op Internet wordt in de bijsluiter een test naar het gebruik van softdrugs aangeraden in het kader van het ouderlijk drugsbeleid. Dan zou je als ouder stiekem wat bloed of urine van je eigen kinderen moeten afnemen. Ik ken er geen voorbeelden van, maar het is denkbaar." Ook zouden werkgevers werk nemers kunnen verplichten eens in de zoveel ti j d mee te wer ken aan een testje. De Beaufort: ,,In de Verenigde Staten gebeurt dat al. In Europa kennen wij do pingcontrole bij wielrenners. Een stapje verder en zulke con troles worden ook voor piloten verplicht gesteld Maar de moeilijkste afwegings- problematiek waar het de ethi sche kant van zelftests betreft, ligt volgens haar op het gebied van de genetica. „Neem cystic fibrosis (taaislijmziekte, een aangeboren stofwisselings stoornis). Als je drager bent van dat gen en je partner ook, is de kans groot dat je kinderen er mee geboren worden. Wel of geen kinderen nemen, is dat een beslissing die je na een zelftest kunt nemen, of moet je er een arts bij betrekken?" Toch is het advies dat de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg over het gebruik van zelftests aan de minister heeft uitgebracht, op timistisch van toon. Voor zover op dit moment te overzien is. zal het niet zo'n vaart lopen met de ontwikkeling van zelftests. De eerste succesvolle zelftest in Nederland was in de jaren ze ventig de zwangerschapstest. ,,Ook toen hadden velen reser ves," zegt P. Fontein, leidster van het project dat de minister van advies moest dienen. „Van uit de medische sector werd de vraag gesteld of je een vrouw in haar eentje kon laten vaststel len of ze zwanger was, of ze dat wel zou kunnen verwerken." Intussen zijn er veel meer tests op de markt. Met bloedproeven kunnen mensen testen of zij het virus dragen dat aids veroor zaakt, hoe hoog hun choleste rolgehalte is, of zij de ziekte van Pfeiffer dan wel hepatitis B heb ben. De grootste ontwikkeling zit in de zogenaamde monito- ring-tests, op bloedsuiker voor diabetici en op bloedstolling voor trombosepatiënten. Fon tein vindt dat een goede ontwik keling, omdat de diagnose al is gesteld en de patiënten zelf kun nen vaststellen of zij op het mo ment van zelfdiagnose een pro bleem hebben of niet. Maar ook voor griep en keelonsteking zijn zelftests in aantocht. Dat de gezondheidszorg in ons land laagdrempelig is, vindt Fontein een geruststellende ge dachte. „In de Verenigde Staten is de huisarts vele malen duur der dan in Nederland, daarom hebben de zelftests daar zo'n vlucht genomen." GPD De agent Dompers stond voor de kamerdeur op wacht om in te kun nen grijpen wanneer heer Bommel zijn geduld zou verliezen. Maar de rustige stemmen die uit het vertrek tot hem doordrongen, wezen erop dat de onderhandelingen ordelijk verliepen en hij verveelde zich dan ook danig. Toch werd hij niet geheel vergeten. Uit een andere deur stapte Agilius de gang op met een verversing in de hand. Hij keek om zich heen, ontkurkte toen een klein flesje dat hij uit zijn tas haalde en liet snel enige druppels in de drank vallen. Daarop trad hij met een aangename glimlach op de politiebeambte toe.'Dit zal wel smaken', sprak hij. 'Maar al te dikwijls wordt verge ten, dat een agent ook een levend wezen is!' 'Kijk eens aan!' zei de aangesprokene verrast. 'Dit mag eigenlijk niet in diensttijd. Maar aan de andere kant...' 'Het blijft onder ons', beloofde de ander. 'Ik ben een zwak voertuig (Advertentie) Doorloper Horizontaal: 1. Grafsteen, kleine kerkelijke groep; 2. muggenlarve, Engelse titel; 3. niet vat baar voor een bepaalde ziekte, halslapje; 4. half (Latijn), grof weefsel voor mantels; 5. kleinig heidje, koorhemd; 6. vervoermiddel, kaartenboek; 7. stromend water, bolgewas; 8. Ameri kaanse goudmunt, stad in Italië; 9. deel v.e. bureau, lage rustbank; 10. een zekere, kleine eend; 11. soort visnet, sierplant; 12. insecteneter, naar beneden gaan; 13. suikergoed op een stokje, dunne stengel. 8 Verticaal: 1. Maaiwerktuig, per ceel, lastdier; 2. hengselvat, lan sier, ik (Latijn); 3. belemmering, sober, deel v.e. drukpers; 4. brok aarde, gekheid, Zwitserse held; 5. steunpaal, vleesgerecht a.e. stokje, modegek; 6. lid woord, elektrische eenheid, ko lom; 7. dikke staaldraad, vadsig, landhuis; 8. deel v.e. trap, lichte houtsoort, middag; 9. rangtel woord, sierlijke gesp, bouw land. Oplossing donderdag Spion, toren, spons, trans, kwark, statig, koord, kales, schaap, kraag, klank, tafel, ta blet, slaaf. Het citaat is van Joseph Jou- bert: "Het is altijd onze on macht, die onze toorn opwekt". Zeeland: Wisselvallig De leeuwen van het Kruger Park dreigen het slachtoffer te worden van runder-tbc, maar ook buffels en andere diersoorten lopen gevaar. foto GPD beslist om in ieder geval enige honderden olifanten te 'cullen'. Het overbrengen van deze 'overtollige' kolossen naar die rentuinen en andere parken, waartoe in 1995 werd besloten, blijkt geen oplossing. Alle zoo's en privé-parken in zuidelijk Afrika zitten inmiddels prop vol Ook het toedienen van de pil heeft tot nu toe weinig effect ge had. Volgens professor Nick Kriek van de Pretoria Universiteit dreigt er nog een veel groter ge vaar. „Tbc springt makkelijk over op andere soorten. Ik sluit niet uit dat ook gewoon vee, be stemd voor menselijke con sumptie, ermee besmet raakt Met name bij het drinken van melk die niet is gepasteuriseerd, kan tbc overgedragen worden op de mens. En aangezien in de meer traditionele gebieden langs het Kruger Park en bij de natuurparken in Natal veel melk zo van de koe wordt ge dronken, is een tbc-uitbraak onder mensen niet uitgesloten." GPD Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag vrijdag onder 18.55 weer fik fik zaterdag op 6.48 u max. 8 8 9° 9C Maan vrijdag min. 4° 5 5° 3° onder 21.07 zaterdag op 8.21 wind NW 4 W 4 W 4 NW 4 Zon Nautisch bericht De noordwestenwind is vooral vanochtend vrij krachtig, 5 Beaufort. Vanmiddag neemt de wind langzaam af. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 7 a 8 graden. Waterstanden Toonder Studio's VRIJDAG Hoog water 19 MAART uur cm uur cm Vlissingen 02.55 255 15.13 271 Terneuzen 03.15 281 15.35 298 Bath 04.17 326 16.35 349 Roompot Buiten 02.50 188 15.10 207 Z'zee/Colijnsplaat 04.50 164 17.15 178 Stellendam Buiten 03.08 181 15.27 207 Wemeldinge 04.40 192 17.05 205 Krammersl. West 05.20 17317.45 189 ZATERDAG Hoog water 20 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur cm 03.35 260 03.56 286 04.57 331 03.30 192 05.30 165 03.49 185 05.20 194 06.00 173 uur cm 15.55 267 16.16 293 17.17 343 15.50 202 18.00 174 16.10 203 17.50 201 18.30 184 Laag water uur cm uur cm 09.30 242 21.43 21! 09.58 252 22.13 222 11.06 277 23.19 24? 09.15 178 21.30 14? 10.40 169 22.55 138 08.59 116 21.15 082 10.45 185 23.05 1S5 10.45 1 79 23.00 148 Laag water 10.13 24522.26 21C 10.41 256 22.55 222 11.47 280 - 09.55 180 22.10 14c 11.25 171 23.35 14! 09.42 117 21.56 082 11.30 187 23.45 15c 11.25 181 23.45 15C uit de astrale wereld en ik weet uit ervaring hoe zwaar de andere kant kan wegen. Laat het u goed smaken.' De beambte aarzelde niet langer. Hij nam een diepe teug, zuchtte verkwikt en ledigde toen het glas, terwijl hij over de rand naar de kamer gluurde. Maar daar had niemand iets in de gaten, ook niet toen er enig gestommel op de gang klonk. 'Hier is het geld', zei heer Bommel juist op dat moment. 'Ik hoop dat alles nu in orde is, met die vergunningen en zo. Ik ben daar niet zo mee op de hoogte.' 'Natuurlijk niet', gaf de heer Dorknoper toe. 'Dat is ook onmogelijk. Maar wij ambtenaren zijn er om de burgerij te helpen. Zo zie ik het. Als u de wet gehoorzaamt, zijn wij de kwaadsten niet. Maar wan neer men dwars is, zwaait er wat. Dat zal meneer De Canteclaer merken wanneer ik hem morgen aan de tand voel.' L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw mallge sneeuw zware sneeuw Kchte regen matige regen zware regen Europa: Wisselvallig Hans Belterman Toad-in-the-hole: rechtstreeks uit de middeleeu wen. Aan het typisch Engelse recept is, zoals dat bij ons juist wel het geval zou zijn, vrijwel niets veranderd. De enige toevoegingen van veel latere datum zijn de tuinkruiden. Toad-in-the-hole wordt vrijwel uitsluitend thuis gegeten. Op de kaarten in de restaurants komt het gerecht nauwelijks meer voor. Voor 4 personen: 8 (kalfs)saucijzen, elk ca. 50 gram; zout; 100 gram bloem, gezeefd; 1 ei, losgeroerd; 2 eetl. gesmolten boter; witte peper uit de molen; 2.5 dl ale of andere lichte biersoort; 2 eetl. fijngehakte (platte) peter selie; 1 theel. verse tijmblaadjes. Leg de saucijzen in een pannetje en schenk er zo veel kokend water bij tot ze royaal onder liggen. Voeg wat zout toe. Houd alles 10 minuten tegen de kook aan. Laat de saucijzen daarna in een vergiet uitlekken, opdrogen en koud worden. Neem daar na de vellen van de saucijzen af en snijd ze in twee- en. Maak een glad beslag van bloem, ei, 1 eetlepel bo ter en het bier. Voeg de tuinkruiden en wat zout en peper toe. Bestrijk met een kwastje bodem en wand van een ovenvaste schaal met de rest van de boter. Leg de gehalveerde saucijzen in het midden op de bodem van de schaal. Schenk het beslag er rondom. Plaats de schaal in het midden van een tot 220 °C. voorverwarmde oven. Reken op een oven tijd van 30 - 35 minuten. Dien het gerecht in de ovenschaal op. Tip: in veel Engelse families zal men er apart een sauskom met braadjus (van vorige dag) bij geven. U kunt er, bij gebrek aan een dergelijke jus, ge smolten boter, een lichte botersaus of een Franse Beurre Blanc bij opdienen. Een salade van toma ten met bosuitjes past er eveneens heel goed bij. Het Russische hogedrukgebied boet verder aan kracht in. Het brengt alleen in Polen, Rusland en op de Baltische staten nog droog weer met flinke zonnige perioden. Maar het is er wel koud met temperaturen rond het vriespunt in de omgeving van Moskou en 8 graden in het westen van Polen. In het zuidoosten van Europa is het door de aanwezigheid van een depressie en een koude bo venlucht erg wisselvallig. Op de zuidelijke Balkan, in Griekenland en Turkije vallen flinke buien. In de hoger gelegen delen van de Balkan gaat dat gepaard met sneeuw boven de 500 tot 1000 meter. In het laagland ligt de temperatuur rond 5 graden. Elders wordt het 10 tot 15 graden en gaan de buien soms vergezeld van onweer Ook in het zuiden van Italië valt nog een bui. Prachtig weer is het op het Iberisch schiereiland. Het is er zonnig met temperaturen 's middags tussen 20 en 25 graden. Alleen aan de noordkust hang! ook bewolking, is het met 14 graden fris en kan zelfs een bui val len. Het westen van Scandinavië, Duitsland en de Benelux krijgen Maartse buien en enige afkoeling te verwerken vanwege de passa ge van een koufront. De temperatuur haalt amper 8 graden. Opde Britse eilanden is het overwegend droog met zonnige perioden en temperaturen rond 10 graden. Het is de komende dagen wisselval- Door: Klaas Dros lig weer en daarmee komt een einde aan het rustige weer van de afgelopen week. Met een noordweste lijke stroming wordt koude poollucht aangevoerd, waarin de tem peraturen met moeite de 8 graden halen. Deze stroming wordtin stand gehouden tussen een hogedrukgebied west van Ierland en een uitdiepend lagedrukgebied gelegen langs de Noorse Fjorden. Behalve koude lucht worden in deze stroming ook storingen mee genomen met van tijd tot tijd regen of een aantal buien en soms vrij veel wind. In het noordoosten van het land kunnen de buien soms een maarts karakter hebben. Daar bevindt zich ook de meest koude lucht, althans op enige hoogte. Vandaag vallen er enkele buien, maar onze regio blijft waarschijnlijk buiten schot en dus droog. Het is bij ons een afwisseling van opbollende stapelwolken en perioden met zon. Ondanks de zon wordt het echter niet veel warmer dan een graad of 8. Vooral vanochtend waait daarbij een vrij krachtige noordwesten wind, windkracht 5. Vanmid dag is de wind meest matig. In het weekeinde krijgen storingen meer greep op het weerbeeld. Zaterdag is er vooral veel bewolking en met een beetje geluk valt de neer slag in de nacht daarop. De temperaturen overdag liggen rond 8 graden bij een meest matige noordwestelij ke wind. Zondag kan er over de hele dag wat regen vallen 8 I of een paar buien. Veel zon 14 4C xf wordt daarbij niet verwacht en het wordt opnieuw circa fife„NW5j 8 graden. In de nieuwe week verandert er maar weinig. Minimumtemperatuur Kortom; voorlopig is wissel- X"o*ouïöoif?'ï?ï valligheid troef. Enkele O 24 VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 19 MAART 1® Problemen tijdens uw vakantie? De ANWB helpt haar leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4