Tijden veranderen voor De Valk Cees van Dijk is een voetbaldier WIK wil onderste weg van plaatsen fieuwerkerkse spits hoopt met SKNWK dreigende degradatie te ontlopen tussen burgh en bru zsc vooruitzicht door Klaas Verspoor en Ben Hameeteman ZIERIKZEE - lil de aanloop naar de beslissende fase van de competitie heeft de KNVB voor het komende weekeinde opnieuw een inhaalpro gramma ingelast. SKNWK, dat een bewogen week achter de rug heeft met het opstap pen van trainer Hugo Crucq, komt niet in actie. WIK Hoewel bij trainer Joost van de Griek nog geen sporen van onrust zijn waar te nemen, wil hij voor alle zekerheid toch weg uit de onderste re gionen. „Natuurlijk wil ik hoger eindigen dan die vier de plaats van onder. Als we winnen kunnen we zo drie tot vier plaatsen stijgen, omdat we nog maar zo weinig wed strijden hebben gespeeld. Je moet die andere nog wel win nen, maar toch..." Morgen krijgt WIK Meeuwen op bezoek, dat de laatste we ken veel punten liet liggen. DFS Wat DFS-trainer Marcel de Nijs betreft kan het de ko mende weken nog alle kan ten op met zijn team. In de praktijk staat de ploeg op de voorlaatste plaats, maar the oretisch staat DFS er beter voor dan de concurrentie. „Maar", zo realiseert De Nijs zich, „het is belangrijk dat we nog een paar wedstrijden winnen. Voetballend zit het allemaal goed in elkaar, maar helaas ontbreekt de inzet wel eens." Zaterdag bezoekt DFS het Koudekerkse VCK. De thuiswedstrijd werd door de Burghse elf gewonnen met 3-2. Volgens De Nijs ligt de tegenstander DFS goed, om dat VCK ook aanvallend in gesteld is. ZSC speelt het restant van de competitie frank en vrij uit. „We kunnen niet meer degra deren en kampioen kunnen we ook niet meer worden. Dus we gaan lekker ontspan nen voetballen", laat oefen- meester Edwin Kriens we ten. Morgen moeten hij en zijn mannen op bezoek bij kampioenskandidaat Nieuwland. Kriens verwacht een zware wedstrij d en hoopt dat zijn verdediging beter bij de les is dan het voorbije weekend. „Achterin zit het niet goed. De scherpte is niet altijd even optimaal", analy seert Kriens. Brouwershaven Voor zolang Brouwershaven aanvoerder Remi Lievense zich kan herinneren is de te genstander van morgenUni- tas, altijd al lastig geweest. „Unitas is een ploeg die graag wil voetballen En om dat wij ook aanvallend spe len, komen er altijd kansen voor Unitas. En ze hebben een gevaarlijke spits rondlo pen," aldus Lievense. De thuiswedstrijd tegen Unitas eindigde in een 3-3-gelijk- spel. Lievense geeft aan mo menteel lekker in zijn vel te zitten. „Het hele team draait lekker. De sfeer is goed en de trainingsopkomst is per fect." Duiveland Duiveland moet morgen op bezoek bij de rodelantaarn drager Dosko. Een wedstrijd die. volgens trainer Rini Ver west gewonnen kan worden. „Maar dat dachten we enige weken geleden tegen Vre derust ook. Toen hebben we de tegenstander schromelijk onderschat. Dat mag zater dag zeker niet gebeuren. Van Dosko moeten we winnen, want die ploeg stelt echt niets voor. Ik geloof dat ze al 120 doelpunten tegen hebben ge kregen Wanneer Duiveland de drie punten kan pakken, zet het een goede reeks voort: 11 punten uit de laatste vijf wedstrijden. Mevo Trainer Nico Schoute is mor gen uit op revanche. De thuiswedstrijd tegen ZPR betitelt hij als een goede wedstrijd, waarin Mevo ver gat te scoren. „We hebben toen met 1-2 verloren, maar we waren zeker in de tweede helft de betere ploeg." Schoute hoopt in ieder geval op een punt. „We moeten na tuurlijk realistisch blijven. We zijn nu behoorlijk naar beneden gekukeld. Maar het zou ook ideaal zijn voor Brouwershaven als we ZPR wat punten afhandig konden maken. We gaan zaterdag in ieder geval niet metzijn allen voor de goal liggen." Renesse Wemhout is voor Renesse- trainer Nico Kind de grote onbekende, maar als zijn ploeg zo speelt als afgelopen weekeinde tegen DIVO (2-2) verwacht hij geen proble men. „We hebben perfect ge voetbald. Ik zat op 3-0 te wachten, maar toen scoor den zij 2-1 uit een buiten- speldoelpunt. En de 2-2 was een fout van onze keeper Je roen Verboom." Tegen Wern- hout kan Kind weer beschik ken over Wilco Hoogerhuis en Arjan van de Stolpe en met Mischa van den Hoek, die tegen DIVO een geslaag de rentree maakte, wordt het tijd dat Renesse zich eens veilig gaat spelen. Ouwerkerk Ouwerkerk ontmoet thuis Kruisland en kijkt nog steeds naar boven „Tegen Vosmeer kropen we door het oog van de naald, maar de wedstrij den worden eigenlijk steeds leuker. Vosmeer hanteerde een Engelse stijl en wij moes ten knokken. Dat gaat mijn spelers slecht af, maar Erik Bleiji maakte opnieuw het verschilkijkt J a kkoo Brou wer terug. Hij hoopt tegen Kruisland flink uit te halen om zo nog kans te maken op de nacompetitie en kan be schikken over een fitte selec tie. Brouwer kijkt met veel belangstelling de uitslag van WW'67-Val Aan tegemoet. „Als dat een gelijkspel wordt, haken we aan." Dreischor Een complete selectie is een illusie voor Dreischor en trainer Toine Tiggelman. Lu- cien Vroegh en Fred van der Helm reizen niet mee naar Terhole en dat zijn belangrij ke krachten voor Dreischor. „Met een puntje zou ik tevre den zijn," blikt Tiggelman vooruit. Tegen Ria W. domi neerde Dreischor, maar bleek de ploeg aanvallend niet scherp genoeg. „We kregen acht opgelegde kansen, waarvan zes keer alleen voor de keeper." Logisch of niet maar Tiggelman heeft daar zo zijn gedachten over. „Mis schien moeten we het afwer ken op de training maar eens overslaan," meldde hij eer der deze week. Eens kijken hoe dat uitpakt. Brouwershaven-aanvoerder Remi Lievense: „Het hele team draait lekker. De sfeer is goed en de trainingsopkomst is per fect." foto Marijke Folkertsma ijnor Klaas Verspoor VIEUWERKERK - Mits in goeden doen lopen zijn tegenstanders in de wei letterlijk achter hem aan. In diezelfde omgeving lopen de F-pupillen uit Sieuwerkerk figuurlijk met hem weg. Op bijna meesterlijke wijze begeleidt SKNWK-voetballer en leider Wilco de Valk de jeugdige talentjes. Wil co de Valk over 'zijn' kinderen, de eigen voetbal carrière en de degradatienood van SKNWK. tijden veranderen voor De Valk. Sinds een paar treken is hij student-af en staat hij voor de klas. Als leraar op twee scholen voor moeilijk lerende ünderen in Hellevoetsluis en Middelharms. De 24-jarige voetballer heeft iets met jeugd. „Ik vind jet een te standaard antwoord om te zeggen dat ik |oed met kinderen overweg kan. Nee, ze spreken me gewoon aan en soms ben ik zelf nog wel eens and. Spelletjes vind ik ook leuk om te doen, ook op school. In de klas kan ik mezelf in de kinderen •■erplaatsen en daardoor kan ik goed met ze sa menwerken." rjekeuze om leraar te worden werd langzaam ge vormd. Bij SKNWK kwam De Valk als B-junior in aanraking met de jongste jeugd. „Een keertje flui ten, een keertje trainen. Samen met Martijn Neele heb ik drie jaar de Fjes getraind. Martijn is nu trainer en ik leider.In eerste instantie wilde de voetballer sportinstructeur worden, maar het liep anders. „Ik zat op de Mavo en de Havo was een lo- gisdh vervolg. Daarna ben ik op een sportschool in Den Haag gaan kijken, maar dat vond ik te ver n-eg en veel te onpersoonlijk. Ik moest weg uit mijn dorp, maar wilde juist in Nieuwerkerk blij ven wonen." Een open dag op de Pabo bracht uitkomst en De Valk besloot die opleiding te volgen. Met succes. Veel plezier beleeft hij ook aan de F-pupillen van SKNWK. „Hun sport- en voetbalbeleving spreekt me aan. Het voetbal is niet zo strak en zonderzor gen. Het plezier staat voorop en het brengt bij mij ook herinneringen van vroeger naar boven toen ik zeifin de jeugd speelde. Het is ook vaak lachwek kend en je leert kinderen kennen. De reacties zijn ook heel mooi. Ik ben zelf al blij als iemand die nooit een bal raakt, de bal eens een keertje niet voorbij laat gaan." Tijden veranderen voor De Valk. Sinds enige tijd woont hij samen met Suzanne van der Meer die zelf natuur- en scheikundelerares is. En voetbal sterbij WIK Dat is de grote hobby van het koppel, evenals speelfilms kijken. Maar Wilco de Valk heeft er nog een. „Stripboeken, daar heb je dat kinderlijke weer." Crescendo lijden veranderen voor De Valk. De laatste drie seizoenen ging het crescendo met de plaatselijke voetbalvereniging. Deze voetbaljaargang niet. En dat terwijl De Valk, als hij zou willen, allang el ders kon voetballen. Een aantal seizoenen gele den was er contact met RBC, volgde de spits een aantal trainingen en speelde onder trainer André Hoekstra ook een wedstrijd voor de Roosendaalse semi-profclub. De sprong in het diepe werd hem teveel. ,0p dat moment heb ik gekozen om niet weg te 'aan, want voor mezelf had ik teveel te verliezen. Ik koos voor de veilige weg. Op voetbalgebied had ik te weinig zelfvertrouwen. Nu kijk ik er anders tegenaan. En dat is niet omdat het nu slecht gaat met SKNWK, maar omdat ik niet meer studeer. Ik ben nu 24 en zou echt niet meer voor alleen wat onkosten ergens anders naar toe gaan. Maar ook al degraderen we drie keer achter elkaar met SKNWK, dan heb ik het hier nog naar mijn zin. Maar degradatie zou wel een reden kunnen zijn om je sportieve prestaties eens te verleggen. Als kind en in de junioren droomde ik altijd dat Feye- noord voor me kwam kijken. Maar we wonen hier in zo'n uithoek. Kloetinge is nog te doen maar Hoek, dat is voor mij al een wereldreis." De Valk zet de deur voor een eventuele overstap op een kier maar geeft direct aan dat het wel een ge renommeerde club zal moeten zijn. De laatste drie jaar, vanaf het seizoen 1995-1996 waarin hij Zeeuws topscorer werd met 27 treffers, wordt hij in de transferperiode steevast diverse keren ge beld. Uitputtingsslag Voorlopig maakt De Valk, in tegenstelling tot Hu- go Crucq, in ieder geval het seizoen af bij SKNWK en gaat hij iedere week de uitputtingslag aan met zijn tegenstander. Want daar komt zijn speltype volgens hem op neer. „Ik wil mijn tegenstanders moe maken om dan de actie te kunnen maken." Moe wordt De Valk zelf van 'dit' SKNWK, dat diep in de degradatiezor- gen zit. „We hebben al een slechte voorbereiding gehad en de eerste drie of vier wedstrijden hebben we bijna geen punten gepakt. We speelden een on duidelijk systeem en we wisten niet eens hoe we moesten lopen. En dan was er ook nog het gevoel van 'vorig jaar ging het toch ook'Nee, er was geen bezieling. De wedstrijden werden beleefd, niet gespeeld." Dat Hugo Crucq SKNWK na drie succesvolle ja ren waarin vooral countervoetbal gespeeld werd' om trachtte te tuinen was zijn goed recht, maar bleek achteraf de basis te zijn die leidde naar zijn zelf genomen ontslag. „Ik heb gefaald", gaf Crucq na zijn ontslag ook ruiterlijk toe. Behalve het tac tisch onvermogen was er dit seizoen ook nog eens de waslijst aan geblesseerden. En meer. „Als het slecht gaat krijg je ook nog eens onderlinge reac ties, wrijving en irritatie", geeft De Valk nog een reden aan. Zelf maakt hij ook niet zo'n bijster goed seizoen door. Ten eerste kennen zijn tegen standers hem inmiddels, maar er is meer. „Ieder een gaat mee in die neerwaartse spiraal en speelt onder zijn niveau. Ook ik. Zo had ik uit tegen Ter- neuzense Boys vlak voor rust 0-1 moeten scoren, deed dat niet, en direct na rust scoorden zij 1-0. Dat heeft allemaal met scherpte te maken." En daarvoor, de boel op scherp zetten, leek Hugo Crucq nog te onervaren. Het duo Ohjhoek/Willemse bleek in het nabije verleden die gave wel te bezitten en morgen, uit tegen DVO, zullen De Valk cs. om te beginnen drie punten moeten pakken. Daarna moet er een goed vervolg komen in de confrontaties met 's-Heer Arendskerke (2x), Dauwendaele, WC'68 en SSV6 5Zo niet, dan wordt er na twee seizoenen al afscheid genomen van de tweede klasse. En mis- Wilco de Valk: schien wel van Wilco de Valk. Tijden veranderen. ,Ik wil mijn tegenstanders moe maken om dan de actie te kunnen maken." foto Marijke Folkertsma Promotie in zicht voor Van Oosten RENESSE - Liesbeth van Oos- ien gaat er voor. Als het een beetje meezit kan de Zierikzee- sezondag de dressuurwedstrijd inRenesse afsluiten met promo tie. Met de viervoeter Transpa- rent's Lunita heeft ze in de klasse M2 nog een winstpuntje nodig. Liesbeth van Oosten heeft er al le vertrouwen in dat het gaat lukken. „Lunita is er klaar voor", zegt ze. „Maar je bent na tuurlijk wel met een levend we zen bezig. Dus is het iedere keer weer afwachten. Werkt zo'n paard mee of heeft ze haar dagje niet. Maar ik ga uit van het eer ste. In de klasse Z1 heeft Liesbeth van Oosten met Transperent's Jacquar een belangrijke troef in handen voor de overwinning. .Maar dat hebben Monique Weijers met Phantom en Moni que Verschoor met Krek Cyrain ook", aldus Van Oosten waar mee ze de favorietenrol duide lijk naar de concurrentie schuift. „Kijk, je bent bij de dressuur altijd afhankelijk van de jury. Bedette van de Zande debuteert in manege Hofstede Grol in de klasse Ml. Een klasse waarvan de proeven door de ruiters als erg moeilijk worden be schouwd. En terecht, omdat de hippische sportbonden zich be raden om een tussenklasse in te stellen. Toch heeft de amazone uit Burgh-Haamstede goede hoop dat zij haar debuut met een winstpunt kan afsluiten. Van de Zande: „In principe moet het kunnen. Kaston is een heel goed paard, een paard dat alles inzich heeft, maar je moet het er wel uitrijden. En dat lukt mij nog niet altijd. Ik heb bijvoor beeld nog moeite met de con tragalop en de wending op de achterhand. En dat ligt bepaald niet aan Kaston. Want gaat er een meer ervaren ruiter op zit ten dan doet hij het gewoon. Toch heeft Van de Zande er alle vertrouwen in dat het tussen haar en Kaston goed komt. „Ik ben begonnen op een pony die alles kon, net een automaat. Toen Kaston bij ons kwam, was hij enkel zadelmak. Dus moest hij nog alles leren, maar ook ik moest nu zelf sturen en corrige ren. Ik heb hem bijna drie jaar en als ik zie waar we staan, dan twijfel ik er niet aan dat het goed komt. Dat hoop ik zondag ie kunnen bewijzen. We gaan er >n ieder geval voor. Een winst puntje zou mooi zijn. Dat is ook goed voor mijn zelfvertrouwen en belangrijk om verder te ko men." Oefenmeester neemt volgend seizoen Bevelanders en Renesse onder zijn hoede door Jasper van der Bliek RENESSE - Hij is een man wiens leven doordrenkt is met voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Cees van Dijk (46) is niets te dol. Vanaf volgend sei zoen neemt hij de eerste elftal len van Bevelanders en Renes se onder zijn hoede. Vanuit zijn tijdelijke onderko men in een vakantiehuis in Re nesse („Ik heb een huisje in de duinen gekocht, maar daar moet veel aan verbouwd wor den") kijkt de 46-jarige Van Dijk vooruit naar volgend sei zoen, en de loodzware taak die hem wacht. „Twee clubs, het zal moeten blij ken hoe het in de praktijk gaat. Op dit moment denk ik dat het best mogelijk is. Bevelanders is een zater dagclub en Renesse speelt op zondag, dus de belangen krui sen elkaar niet. En ook de trai- ningsdagen zijn verschillend. Het valt best te combineren." Het betekent dat Van Dijk minstens zes dagen per week kwijt is aan voetbal. „Behoor lijk veel, dat geef ik meteen toe. Maar ik kan me niet voorstel len dat ik 's avonds thuis kom en op de bank televisie ga kij ken. Ik moet wat te doen heb ben. Ik hou van voetbal, dus is dit perfect." Knokken Van Dijk is op dit moment trai ner van zaterdagderdeklasser Bevelanders, een club die het lastig heeft. „We spelen op het moment wisselvallig, er zijn maar weinig spelers, het is knokken. Maar het bestuur heeft gezegd dat ze met me ver der willen en ik ben niet het soort trainer die elk jaar van club verandert. Ik blijf meestal een jaar of drie. En als de mid delen er zijn, kan Bevelanders best een eind komen." Waarom dan die onnodige bal last van nog een club erbij? „Renesse belde en vroeg of ik komend seizoen trainer wilde worden. Ze wisten dat ik op het dorp was komen wonen en bo vendien ben ik daar al een keer eerder trainer geweest. De spe lers wilden het graag en in Kamperland bij Bevelanders hadden ze er in principe geen bezwaar tegen. Dus heb ik ja gezegd." Er zullen momenten komen dat zijn loyaliteit op de proef wordt gesteld. In het beker toernooi is het mogelijk dat Cees van Dijk: „Elke club is anders, met een eigen manier van spelen. Renesse speelt als Renesse en Bevelanders als Bevelanders." foto Dirk-Jan Gjeltema 'zijn' clubs tegen elkaar moe ten. „Dan ga ik wel in het mid den staan", reageert de gebo ren Rotterdammer. „Ik hoop niet dat dat gebeurt. Maar er zijn wel afspraken over, maak je niet druk. Omdat ik al aan Bevelanders verbonden was, krijgt die club in dat soort ge vallen voorrang." Iedere trainer heeft zijn eigen maniertjes en ideeën. „Ik heb geen ideologie die ik bij elke club volg", stelt Cees van Dijk. „Een trainer moet uitgaan van het materiaal, en de verdere mogelijkheden die een vereni ging je biedt. Dat is althans mijn filosofie. Altijd aanval lend willen spelen is mooi, maar als daar geen mogelijk heden voor zijn is het stom. Dan krijg je tegengoals om je oren. Bij Bevelanders speel ik daarom wat behoudender, naar ons kunnen. En voortdu rend trainers ontslaan is echt geen oplossing, al denken veel bestuurders dat wel. Als je Cruijff bij Bevelanders zou neerzetten, zouden ze ook geen kampioen worden." Toch bestaat het gevaar dat een trainer met een dubbelrol dingen verwart. „Bij een wed strijd zal ik Renesse echt niet met Bevelanders door elkaar halen of zo", wuift Van Dijk de bewering weg. „Ik denk dat ik best in staat ben om dingen compleet te scheiden. Iedere club is anders, met een eigen manier van spelen. Renesse speelt als Renesse, en Bevelan ders als Bevelanders. En niet als Cees van Dijk." Er is dus geen enkele sprake van een voortrekkersrol? „Nou ja, Renesse is wel een beetje mijn club omdat ik daar een verleden heb. We zijn ooit kampioen geworden van de eerste klasse afdeling en hoe wel dat niet veel voorstelt was dat toch een heel mooi mo ment. Sindsdien voel ik me best een beetje met die club verbonden. Maar het staat los van mijn activiteiten bij Beve landers." Eigen zaak Hoewel hij nog maar 46 is, kan de Rotterdammer al bogen op een rijke historie als trainer. Hij begon bij Spartaan '20, in een Rotterdamse volkswijk. Via Renesse, Brouwershaven, Dreischor, Bruse Boys en Flakkee belandde de crack, in middels verhuisd naar Sir- jansland, uiteindelijk in Kam perland. Terugkijkend op zijn twee de cennia als voetbaltrainer ziet Cees van Dijk een duidelijk hoogtepunt. „Het seizoen '91/92. Ik was destijds trainer van Bruse Boys en we speelden tegen clubs als Hoek en Roda Boys. Schitterende potjes op mooie sportparken. Helaas de gradeerden we dat jaar, maar wat was het gezellig." Zijn besluit om straks twee clubs tegelijk te trainen zegt het nodige over het belang dat Van Dijk aan voetbal hecht. „Ik stop pas als ze me met een brancard van het veld moeten slepen. Eerder niet. Dus op naar de volgende twintig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47