Gemeente vist achter het net Zws-Ylaanderen kan leren van herindeling Schouwen Justitie laat van fraude verdachte Vlissinger lopen Steeds meer vuil aan de vloedlijn IRT-informant zette Zeeuwse chauffeur pistool op het hoofd zeeland ;20 Middenstand Renesse wil onder bijdrage dorpsherinrichting uit Naar de Arena Naar het Gelredome NAAR DE KUIP En naar de Galgenwaard Het kan allemaal met de Rover 200 Chelsea vrijdag 19 maart 1999 door Nils ten Brinke RENESSE-Drie jaar na de vol tooiing van de dorpsherinrieh- ting in Renesse en Burgh- Haamstede. wil de gemeente Schouwen-Duiveland alsnog de rekening met de plaatselijke on dernemers vereffenen. In 1996 spraken 35 ondernemers aan de Zoom en de Hogezoom met de toenmalige gemeente Wester- schouvven af dat ze ieder tussen de tien- en twintigduizend gul den zouden bijdragen aan het verfraaien van de dorpskern. Volgens de ondernemers is de gemeente Schouwen- Duive- land nu te laat om de gelden, bij elkaar 5 ton, bij hen te innen. Het conflict tussen de gemeente en de ondernemers draait om de laatste twee fasen van het herin richtingsplan van de dorpskern in Renesse die in 1996 al zij n uit- gevoerd. Net als de Ring een jaar ervoor, zijn de Hogezoom en de Zoom in opdracht van de voor malige gemeente Westerschou- wen verfraaid. Met instemming van die onder nemers is destijds besloten dat ze jaarlijks voor een periode van tien jaar ieder duizend gulden aan de herinrichtingskosten van in totaal 2,5 miljoen gulden zouden bijdragen: öf via de ge meentelijke baatbelasting of in één keer door met de gemeente een exploitatieovereenkomst af te sluiten. Die exploitatieover eenkomst zou de gemeente de middenstanders uiterlijk in de cember 1998 voorleggen. Overeenkomsten Afgelopen maand vielen de eer ste exploitatieovereenkomsten pas op de mat van de midden standers. Zij vinden dat de gemeente te laat komt met de re kening en bovendien te hoge be dragen per ondernemer in reke ning brengt. Een aantal ondernemers aan de Zoom en de Hogezoom denkt nu in het geheel onder de betaling uit te komen, omdat de termijn overschreden is waarop de ge meente met haar overeenkomst door Jacques Cats VLISSIN'GEN - Een als 'Haagse Kees' bekend staande voorma lige IRT-informant wordt ver dacht de mede-eigenaar van het Heinkenszandse transportbe drijf Van Tatenhove BV te heb ben bedreigd met een vuurwa pen. Hij zou in de periode dat hij voor het IRT werkte ook de Zeeuwse vrachtwagenchauf feur een vuurwapen tegen het hoofd hebben gehouden. Dat gebeurde toen die aankon digde te zullen stoppen met drugssmokkelritten. Britse po litie- en douanemensen betrap ten de man uit Heinkenszand in 1993 op het bezit van een nog niet eerder zo omvangrijk aan getroffen hoeveelheid XTC-pil- len en amfetaminetabletten. Daarvoor werd hij veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. 'Haagse Kees' werd bekend als informant van het IRT-team Noord-Holland/Utrecht dat onderzoek deed naar de organi satie van de vermeende drugs baron Etienne U. Nadat de identiteit van de informant pu bliekelijk bekend was gewor den, eiste de man van de politie tien miljoen gulden om na een plastische chirurgische ingreep een nieuw leven te kunnen lei den. Minister Sorgdrager van Justitie wenste echter niet ver der te gaan dan twee miljoen. Van dat geld kocht 'Haagse Kees' een riante villa in Naald wijk. Ontdekking De Britse politie en douane ambtenaren troffen in de vrachtwagen van de transport ondernemer uit Heinkenszand één miljoen XTC- en amfetami netabletten aan met een straat waarde van bijna honderd mil joen gulden. De smokkelwaar was op ingenieuze wijze verbor gen in de opslagtank. De ont dekking werd gedaan nadat New Scotland Yard een tip had gekregen dat er in de vrachtwa gen drugs zouden zitten. Britse politie en douane volgden de trekker met oplegger vanaf de veerboot in Dover naar de op slagloods van een handelsmaat schappij in Londen. De chauffeur heeft altijd volge houden niets te hebben geweten van de drugs in zijn truck. Hij dacht dat het om geldsmokkel ging waarvoor hij na afloop 25.000 gulden zou ontvangen. Nieuw in Nederland: de Rover 200 airbags en een afscandsbediening voor Chelsea. Een zeer exclusieve uicvoenng portieren en alarm Extra s ter waarde van dit populaire model Met speciale van fl 2.000,- waar u maar fl 1.000,- wieldoppen, fraaie Glacier bekle- Qjgrv voor betaalt. De Rover 200 Chelsea ding, elektrische ramen voor, twee 1 is van u voor fl 29 990,- ROVER 200 AUTO VENTURA B.V. Verrijn Stuartweg 10, Goes Telefoon 0113 - 222498 zou komen. Daartoe hebben ze de hulp van een advocaat inge roepen. W. Hoogerhuis van Del ta Warenhuizen: „Normaal on derteken je een overeenkomst vooraf en niet drie jaar na dato. Horecaondernemer J. Hendrik- se wil de overeenkomst niet on dertekenen omdat hij vindt dat 'dorpsvernieuwingen uit alge mene middelen betaald moeten worden.' Rechtszaak Op maandag 29 maart beslissen de ondernemers van de Hoge zoom en de Zoom of ze een rechtszaak aanspannen tegen de gemeente. Wethouder GJVan de Velde-de Wilde geeft toe dat de gemeente wat laat is met de inning van de gelden. Maar ze heeft geen be grip voor het feit dat de midden standers van het uitstel een af stel willen maken. „Zij wisten dat de eindafrekening eraan kwam. Ik snap wel dat als het erop aankomt men niet wil be talen, dat is zeker geen uniek verschijnsel in Nederland, maar de plannen om de dorpskernen in Renesse en Burgh-Haamste- de op te knappen zijn destijds in samenspraak met de onderne mers gemaakt. Zij wilden im mers zelf het verblijfsgebied veraangenamen. Op hun ver zoek zijn zelfs extra investerin gen in het straatmeubilair ge daan, waaronder een peperdure eb-en-vloed-indicator aan de Hogezoom." Oneerlijk Van de Velde vindt het verder oneerlijk als de ondernemers aan de Hogezoom en de Zoom aan de bijdragen zouden ontko men, terwijl de winkeliers aan de Ring de herinrichtingskosten al een aantal jaren betalen. De ondernemers hebben volgens Van de Velde geen juridische ar gumenten om onder de kosten uit te komen. „De ondernemers- bijdrage is in het raadsbesluit van de gemeente Westerschou- wen van december 1996 neerge legd. Dat wordt nu uitgevoerd." Van Gelder naast burgemeester Asselbergs (geheel links) donderdag tijdens het werkbezoek. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Zeeuws- Vlaamse gemeentebesturen doen er verstandig aan pools hoogte te nemen op Schouwen- Duiveland. Daar kunnen ze op grote schaal zien welke moge lijkheden een omvangrijke ge meentelijke herindeling met zich meebrengt. Commissaris van de koningin W. van Gelder zei dat donderdag na afloop van zijn werkbezoek aan de eilande- lijke gemeente. Het verloop van de herindeling was één van de voornaamste on derwerpen die gisteren tussen Van Gelder, de gemeenteraad en het ambtelijk management werd besproken. De commissa ris maakte duidelijk dat hij het Schouwse fusieproces nog steeds een warm hart toedraagt, ook al zijn er de voorbije twee jaar de nodige problemen gere zen. De wijze waarop het eiland de toekomst tegemoet is getre den, verdient volgens Van Gel der navolging, zo verwees hij nadrukkelijk naar het jarenou de gekrakeel tussen de vier klei ne en drie grotere gemeenten in zuidelijk Zeeland. Service Dat Schouwen-Duiveland (na de herindeling net iets minder inwoners dan de gemeente Ter- neuzen) een moeilijke start heeft gekend, doet naar mening van de commissaris niets af aan de vele positieve aspecten die uit de bestuurlijke schaalver groting voortvloeien. „De maat schappij verandert. De burger verlangt steeds meer van de lo kale overheden. Het is evident dat een gemeente met vijfdui zend inwoners die service niet kan geven. En dat wordt alleen maar moeilijker." De tot dusver magere resultaten van de Schouwse krachtenbun deling wegen volgens Van Gel der niet op tegen de kwalitatie ve winst die -zeker voor de langere termijn- is geboekt. „Ik kijk meer naar het verloop van het proces dat in gang is gezet om tot een nieuwe organisatie te komen. Er worden nieuwe idee- en ontwikkeld over hoe je als overheid met de burger moet omgaan. En als dat nog even niet zo gaat zoals we zouden willen, moet die ambitie mis schien een beetje worden aange past. In ieder geval niet opzij worden gezet. Het ergste is een lokale overheid zonder ambitie. Het is ook daarom dat ik ze in Zeeuws-Vlaanderen, als het éven kan. adviseer op Schou wen-Duiveland te gaan kijken." ROTTERDAM - Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft het Britse softwarebe drijf Logica gekozen om een systeem te ontwikkelen dat de Europese lidstaten binnen en kele minuten informeert of een schip dat in nood verkeert gevaarlijke en verontreini gende goederen aan boord heeft. Het systeem moet bij een ramp de schade aan mens en milieu Computer geeft bij rampen informatie over lading schepen aanzienlijk kunnen beperken. In Nederland wordt het Kust wachtcentrum in IJmuiden het centrale punt waar de ge gevens worden gemeld. Ook België, Duitsland, Finland en Spanje doen mee aan het HAZMAT-project (afgeleid van de Engelse term voor ge vaarlijke stoffen: Hazardous Materials). Verwacht wordt dat Denemarken, Noorwegen en Zweden zich er snel bij aansluiten. In België komt het informa tiesysteem in Zeebrugge, waar Nederland bij een cala miteit op de Westerschelde in formatie zal moeten inwin nen. GPD door Jacques Cats MIDDELBURG - Justitie in Middelburg ziet af van vervol ging van de Vlissingse directeur P. J. Miltenburg van het voor malig Zeeuws Assurantie Be drijf (ZAB). Miltenburg werd verdacht van verzekeringsfrau de op grote schaal. Justitie heeft besloten Milten burg niet meer te vervolgen om dat het gerechtelijke onderzoek al heel lang loopt en omdat de man enige tijd in voorlopige hechtenis heeft gezeten. Het se poneren van de zaak heeft geen invloed op de nog lopende ci vielrechtelijke procedure. De Vlissinger raakte in 1994 in opspraak vanwege het verlenen van schijnvolmachten. Ver schillende verzekeraars kwa men tot de ontdekking dat het assurantiekantoor zonder toe stemming en premie-afdracht, maar wel uit hun naam, grote ri sico's accepteerde in België, Italië en Luxemburg. Om grens overschrijdend te kunnen wer ken, vervalste de man zelfs officiële documenten van de Verzekeringskamer. Schuldeisers Het faillissement van ZAB le verde tien schuldeisers op. Cu rator J. Wind probeert namens hen vijftien miljoen gulden te KNFM houdt winterfestival MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt dit weekeinde het jaar lijkse winterfestival waaraan 26 Zeeuwse korpsen meedoen. Het evenement is verdeeld over twee dagen en evenveel locaties. Zaterdag komen zestien korp sen in actie in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg, aanvang 10.30 uur; de overige gezelschappen spelen zondag in De Vlaanderen in Sas van Gent vanaf 13.00 uur. De deelnemers worden beoordeeld door de juryleden J. J. Koops en G. Jan sen. vorderen op de Vlissinger. Wind heeft Miltenburg zelfs een aan tal dagen in gijzeling laten ne men om hem te dwingen infor matie te geven over de gang van zaken bij het assurantiebednjf Omdat de zaak zo moeilijk was heeft justitie een aantal deskun- digen gehoord. Daardoor liep het onderzoek lang uit. De betrokken rechercheurs ma-' ken duidelijk dat ze het maar niets vinden dat justitie Milten burg laat lopenIn het Assuran tie Magazine dat vandaag uit komt geeft B. Hilberts van het Assurantie Rechercheteam van de Economische Controledienst uiting aan zijn teleurstelling. Hij schrijft het afblazen van de zaak vooral toe aan een gebrek aan kennis en tijd bij justitie, De Middelburgse persofficier van justitie J. Eland gaat niet op die uitlatingen in. „Als ze vin den dat wij ons werk niet goed doen, moeten zij bij ons zijn Kledingactie voor kinderen in Kosovo ZIERIKZEE - 'Uw meer dan goed' is het thema van de kledingactie van de Stichting Mensen in Nood. Dit keer komt de opbrengst ten goede aan kin deren in Kosovo. Mensen die kleding kwijt wil len, kunnen dinsdag 23 maait terecht in Burgh (Nederlands- hervormde kerk,13.00-16.00 uur) en Bruinisse (pastorie, hele dag). Op woensdag 24 maar, wordt kleding ingezameld in Oosterland (dorpshuis Ooster hof, 9.00-17.00 uur), Nieuwer- kerk (De Schakel, 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur), Haamstede (Nederlands-hervormde kerk, 13.00-16.00 uur), Brouwersha ven (gereformeerde kerk, 10.00- 16.00 uur), Renesse (Hooge- zoom 105, hele dag), Zonnemai- re (Nederlands-hervormd ver enigingsgebouw, vanaf 12,OC uur), Dreischor (Nederlands- hervormde kerk, 9.00-17.0C uur), Schuddebeurs (Donkereweg 15, hele dag) en Zierikzee (Kerkcentrum Gast- huiskerk, 9.00-17.00 uur). door Harmen van der Werf SCHEVENINGEN - Het vuil blijft zich ophopen langs de Ne derlandse kust. Tien jaar afval- onderzoek door Coastwatch, een milieu-actie waaraan mid delbare scholieren meewerken, wijst dit uit. Minister J. Pronk van Milieubeheer is desondanks niet van plan in Nederland har dere maatregelen te nemen. Hij wacht op de Europese Unie. Stichting De Noordzee presen teerde donderdag in Schevenin- gen de resultaten van het Coast- watch-onderzoek 1998. In het voor- en het najaar zijn middel bare scholieren op pad geweest om zwerfvuil te tellen. Zij kwa men uit op 44.000 stuks afval op 110 kilometer kust. Het hoogst scoren: plastic lappen, plastic voedselverpakkingen, plastic flessen, werkhandschoenen, hout, touwen en netten. Vooral de scheepvaart is verant woordelijk voor die rommel. Een in 1988 afgekondigd lo zingsverbod voor de Noordzee wordt massaal geschonden. De scheepvaart lijkt ook steeds ver- vuilender te worden. Op afval staat geen afzender, maar de herkomst kan wel worden her leid. Uit de telgegevens van Coastwatch blijkt dan het aan deel van de scheepvaart is ge groeid van 36 procent in 1996 naar 49 procent in 1998, bij een ongeveer gelijke hoeveelheid zwerfvuil. Stichting De Noordzee (voorh een Werkgroep Noordzee) wil daarom maatregelen. Er moei een afgifteplicht komen en de ophaalkosten moeten direct in het havengeld worden verre kend Dat zal rederijen stimule ren afval af te geven, want ze hebben er al voor betaald. Over boord zetten is momenteel nog het goedkoopst. De Europese Unie werkt aan een richtlijn voor scheepsafval, die waarschijnlijk in 2001 van kracht wordt. Minister Pronk liet weten daarop te willen wachten, omdat Nederland niet alleen de vervuiling van de in ternationale Noordzee kan aan pakken Niet alle schepen doen een Nederlandse haven aan, Rotterdam vreest bovendien concurrentievervalsing, als Ne derland eenzijdig ingrijpt. Stroming Met de vervuiling van de Zeeuwse kust valt het overigens verhoudingsgewijs mee, vol gens het Coastwatch-onder- zoek. Hoe noordelijker, des te viezer de kust wordt, wat te ma ken heeft met de stroming. Ter schelling scoort het hoogst met 933 stuks zwerfvuil over 500 meter strand. In Zoutelande, de 'smerigste' plek van Zeeland, ligt dat aantal op 63. Zwerfvuil op het strand bij Domburg. Schouwen! iDuiveland' foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42