Conflict dreigt over studiekosten GVB-mensen sidderend naar het werk D66 legt controletaak veevoer bij overheid Passen en meten Filmende predikant mag onder toezicht weer aan het werk Overlevingslessen binnenland Turkije te onveilig voor schoonheidsspecialisten PvdA eist aanpassen tegemoetkoming ten gunste van lage inkomens Vreemd virus doodt mensen in Apeldoorn Tachtig mensen op Flora besmet met legionella DEN HAAG - Tachtig mensen hebben tot dusver de veteranen- ziekte opgelopen na besmetting met de legionella-bacterie op de Ïïest-Friese Flora in Bovenkar- ipel. Verder blijkt dat van de dertien mensen die inmiddels zijn ge storven na een bezoek aan de bloemententoonstelling er ze ven zeker zijn overleden aan de veteranenziekte. De andere zes fatale gevallen worden nog on derzocht. Bij het ministerie van Volksgezondheid zijn gisteren geen nieuwe sterfgevallen ge meld onder bezoekers van de Flora, die eind februari werd gehouden. Wel steeg het aantal mensen dat na een bezoek ziek is geworden van 200 woensdag naar 212 nu. Zij hebben long klachten en griepverschijnse- len. Bij tachtig mensen is vast gesteld dat zij inderdaad de legionella-bacterie onder de le den hebben. Woensdag was dit nog maar bij 54 mensen vastge steld. Huisartsen in Bovenkarspel be sloten gisteren terughoudend te zijn met het laten doen van de urinetest om veteranenziekte aan te tonen. Ook preventief be handelen met antibiotica vin den ze onnodig. Het is volgens hen onwaarschijnlijk dat er nog nieuwe ziektegevallen bijko men. ANP/GPD DEN HAAG - Binnenkort zal de zware toon van de grootste Haagse klok weer te horen zijn. Een uur later dan gepland kwam de majestueuze klok met de naam Je zus gisterochtend voorrijden bij de Grote Kerk in het centrum van Den Haag, ge restaureerd en opgepoetst. De enorme klepel van meer dan honderd kilogram lag de klok in de kerk al op te wachten. De zes ton wegende klok uit de zestiende eeuw is vijf maanden weggeweest voor restauratie. De scheur in de klok, die in de herfst van vorig jaar werd ontdekt, is in Duitsland gerepareerd onder auspiciën van klokkenmakers van de Koninklijke Eijsbouts in Asten. Met de thuiskomst van de klok is het carillon met zestig klok ken weer compleet. foto Jacques Zorgman/GPD ge- doorSaskia Gaster AMSTERDAM - De agressie in Amsterdamse trams, bussen en metro's is zo toegenomen dat het personeel bang is om nog naar het werk te gaan. Volgens de on dernemingsraad en de vakbond loopt het de spuigaten uit. Ook de politiek is bezorgd over de veiligheid van het GVB-perso- neel. Volgens G. Geldhof van de on dernemingsraad (OR) komt agressie dagelijks in lichte en ernstige mate voor. Gistermid dag nog werd een 3 6-j arige con ducteur in de tram bedreigd met een vuurwapen. Eerder deze week was een conductrice het slachtoffer van iemand die haar probeerde te wurgen en moest het glas van een metrobestuur der in het ziekenhuis uit zijn ge zicht gehaald worden omdat onverlaten stenen door zijn ruit hadden gegooid, aldus Geldhof. „Vorige week werd een bus chauffeur bedreigd door twee onbekende mannen en kreeg hij een brandende sigaret in zijn oog. Hij moest daarvoor naar het AMC. Die man is nog steeds niet op zijn werk." Afgelopen zondag moesten twee buslijnen een paar uur worden omgeleid omdat er jongeren met stenen gooiden. Misselijk Volgens Th. Gerritsma van de AbvaKabo wordt zij dagelijks gebeld door slachtoffers. „Ik hoor van mensen dat ze overdag misselijk zijn omdat ze weten dat ze 's avonds laat een dienst moeten draaien." De vakbond en de OR hebben de kwestie al diverse malen bij de directie aangekaard, zij vinden de aan gekondigde veiligheidsmaatre gelen te lang duren. Ook de Amsterdamse politiek heeft haar bezorgdheid getoond ten opzichte van de burgemees ter. PvdA-raadslid T. Halberts- ma denkt dat op dit moment een crisis nabij is. Hij waarschuwt voor escalatie en verwijst naar Parijs waar een tijd lang dui zend agenten op de metro heb ben meegereden. De vakbond en de OR vinden de aangekondigde veiligheids- (Advertentie) www.unieke.mogelijkheden.bij.provider.it-adviesgroep.nl of bel (0118) 490049 maatregelen van de directie, zo als hét aanbrengen van camera's veel té lang duren. Die kunnen pas tussen 1 juni en 1 januari volgend jaar worden aange bracht. Ze willen direct oplos singen zoals snellere inzet van de politie bij problemen. Dit laatste is al toegezgd door bur gemeester Patijn. Verder heeft hoofdofficier van justitie J. Vrakking toegezegd supersnel recht toe te passen. De directie zit zelf ook met het geweld in haar maag, zo laat een woordvoerder weten. Er wordt hard gewerkt aan fysieke maat regelen en meer veiligheidsper soneel. „De directie is zelf be trokken bij de eerste opvang en begeleiding van slachtoffers van het geweld. We werken er aan, maar het is ook een njaat- schappelijk probleem." ANP vrijdag 19 maart 1999 ^nrDiederik Kamans p£N HAAG - Tineke Pronk, jfliiw van minister Pronk, heeft rjstcren als voorzitter van de or- ïaiiisatie voor schoonheidsspe cialisten (Anbos) een Turkije- lós afgelast. óndanks het uit blijven van een -egatief reisadvies gaan de 275 toornamelijk vrouwen vandaag niet op stap in het kader van vijftig jaar Anbos. Mevrouw Pronk heeft contact gezocht met het ministerie van Buitenlandse Zaken en op basis daarvan de reis afgeblazen. Een groep van 275 Nederlandse toe risten op één plek in het centrum van Istanboel vormt een te op vallend doelwit voor de PKK. Vanwege de arrestatie van hun leider Ocalan heeft die Koerdi sche organisatie gedreigd met aanslagen op toeristen Omdat een negatief reisadvies ontbreekt, kunnen de Anbos-le- den geen aanspraak maken op de annuleringsverzekering. De organisatie noemt het een fi nancieel drama; voor de vijf daagse reis was per persoon 700 gulden betaald. Buitenlandse Zaken heeft officieel nog geen negatief reisadvies uitgebracht, terwijl bij de viering van het Koerdisch nieuwjaar dit week einde nieuwe aanslagen niet worden uitgesloten. .Buitenlandse Zaken adviseert mij niet te gaan, maar spreekt dat niet uit in een negatief reisadvies. 'Dan moet ik zeker met eerst een dode terugkomen', heb ik ze toen gezegd. Ook heb ik gehoord dat de burgemeester van Istanboel overweegt de noodtoestand uit te roepen tij dens Koerdisch nieuwjaar. Ver drietig dat het zo werkt. Ande ren zie ik in het vliegtuig stappen waarvan ik hoop dat ze veilig terugkomen", aldus me vrouw Pronk. ANP Nertsen bijten kangoeroe dood MEIJEL - Een kangoeroe is slachtoffer geworden van de nert sen die eind februari werden 'bevrijd' uit een fokkerij in Meij- el. De pelsdieren beten het dier in de neus, waarop het dood bloedde. Van de 1.250 nertsen die door onbekende actievoerders wer den losgelaten, lopen er nog honderd vrij rond. De beesten hebben sinds de bevrijdingsactie zo'n honderd kippen, fazan ten. parelhoenders, eenden en fazanten gedood. ANP Einde aan Dopharma-zaak BREDA - Een schikking met het Openbaar Ministerie heeft een einde gemaakt aan de jarenlange vervolging van dierge neesmiddelenproducent Dopharma in Raamsdonksveer en de 58-jarige ex-directeur. Justitie heeft het bedrijf de afgelopen jaren voor talloze rechtscolleges gesleept omdat het zou hebben gehandeld in verboden groeibevorderende middelen, zoals clenbuterol en hormoonpreparaten. Ook de bedrijfsleiding moest zich daar voor verantwoorden. Geen van beide partijen wil zeggen welk bedrag met de schikking is gemoeid. De directeur ontkent nadrukkelijk dat hij met het afkopen van een verdere vervolging, schuld bekent. Hij zegt met de schikking te hebben ingestemd om een einde te maken aan de negatieve publiciteit rond het bedrijf. ANP Staatsbosbeheer plant babybos DRIEBERGEN - Staatsbosbeheer wil voor elk kind dat op komende Boomfeestdag (24 maart) in Nederland wordt gebo ren een boom planten in het babybos bij Ugchelen in de ge meente Apeldoorn. Ouders worden opgeroepen geboortekaartjes te sturen. Zij krijgen na verloop van tijd een plattegrond van het bos met een verwijzing naar de boom van hun zoon of dochter. De organisatie geeft met de geboortebomen extra cachet aan de jaarlijkse Boomfeestdag én aan haar honderdste verjaar dag. Ouders kunnen normaal al tegen betaling een boompje laten planten als zij een geboortekaartje insturen. ANP Forse investering Wiltonhaven SCHIEDAM - De Schiedamse Wiltonhaven moet weer gaan bloeien. De provincie Zuid-Holland, de gemeenten Schiedam en Rotterdam en een drietal bedrijven hebben gisteren beslo ten het gebied weer uit het slop te trekken. De komende vier jaar wordt voor bijna 120 miljoen gulden ge ïnvesteerd op het terrein van de voormalige scheepsbouwgi- gant Wilton Fijenoord. De scheepswerf YVC en transportbedrijf Van Seumeren Hol land zullen zich op korte termijn vestigen op het terrein. Na afronding van het project, naar verwachting in 2003, zul len ruim 1.600 mensen op het terrein emplooi vinden. Met in begrip van de de indirecte werkgelegenheid bij leveranciers en andere betrokkenen, zal de totale winst aan werkgelegen heid op 3.500 mensen uitkomen. ANP Prijzen voor drie auteurs LEIDEN - Geert Mak, Dirk van Weelden en Erik Menkveld zijn onderscheiden door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Mak heeft de Henriëtte Roland Holst-prijs gekregen voor zijn boek 'Hoe God Verdween uit Jorwerd'. Aan de prijs is een be drag van 3.000 gulden verbonden. Van Weelden kreeg de Frans Kellendonk-prijs voor zijn gehe le oeuvre. Bij de prijs hoort een bedrag van 10.000 gulden. Menkveld heeft de Lucy Ben C. W. van der Hoogtprijs gewon nen, een jaarlijkse aanmoedigingsprijs die bestaat uit 5.000 gulden en een bronzen penning. Hij krijgt de trofee voor zijn bundel 'De Karpersimulator'. ANP van onze redactie binnenland MUSSEL - De kerkenraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Mussel ziet af van een kerkelijke procedure tegen de predikant die vorig jaar stiekem video-opnamen maakte in de kleedhokjes van een zwembad. Omdat de man berouw heeft ge toond, mag hij in principe weer aan de slag. De kerkenraad, die dit gisteren liet weten, heeft de voorlopige schorsing opgeheven. De ker kenraad heeft de gebeurtenis sen in zwembad Hunzedal in Borger afgekeurd, maar neemt genoegen met de schuldbelijde nis van de predikant. 'Omdat in de kerk de regel geldt dat er bij berouw sprake is van vergeving en van de mogelijkheid om op nieuw te beginnen' De predikant krijgt voorlopig nog begeleiding. In die periode zal hij geen werkzaamheden verrichten. Hierna wordt be paald op welke manier de man weer kan werken. De filmende dominee werd vo rig jaar juli door de badmeester op heterdaad betrapt. De predi kant gebruikte een videocame ra die hij bij zijn afscheid cadeau had gekregen van zijn gemeente in Mussel. Op de videoband trof Justitie opnamen aan van een meisje dat zich aan het verkleden was. Bij een huiszoeking werd geen an der belastend materiaal gevon den. Nadat de predikant een boete van 1.500 gulden had be taald, zag Justitie af van vervol ging. ANP CDA vraagt rem op immigratie van Antillianen DEN HAAG - Het CDA wil dat staatssecretaris De Vries van Koninkrijksrelaties maatrege len neemt om de grote emigratie van Antillianen naar Nederland tegen te gaan. Samen met de Antilliaanse regering moet hij initiatieven nemen om de soms uitzichtloze positie van Antilli anen te verbeteren. Dat stelde CDA'er Van der Knaap gisteren naar aanleiding van een bevolkingsonderzoek op de Antillen. Volgens het on derzoek spelen 20.000 mensen met de gedachte naar Neder land te vertrekken. De werkelij ke uittocht wordt voor 1999 op 7.000 geschat. In 1998 waren dat er nog ongeveer 8.000. Het CDA en de Antilliaanse rege ring maken zich er zorgen over dat veel jonge, hoger opgeleiden naar Nederland gaan. ANP (Advertentie) door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het Productschap Diervoeder moet de controle op het veevoer worden ontnomen als blijkt dat ook het zesde BSE- geval door het voer is veroor zaakt. Voortaan moet dan alleen de overheid controleren, meent D66-Kamerlid P. ter Veer. Het productschap heeft volgens Ter Veer steken laten vallen in het verleden, doordat veevoer met diermeel is aangetroffen. „Nog één zo'n blunder en dan zit het schap in de beklaagden bank." Secretaris J. den Hartog van het productschap verbaast zich over deze opstelling. „Het is niet geheel zeker dat veevoer de oor zaak is van het laatste BSE-ge- val." De keuringsdienst van het schap controleert nu samen met de Algemene Inspectiedienst (A ID) en de Rijksdienst voor Vee en Vlees (RW) het voer. „We hebben zelfs nog complimenten gehad van de RW", aldus Den Hartog. In Markelo zijn gisteren alle koeien geruimd van een bedrijf waar woensdag een BSE-koe is ontdekt. Er wordt nu onder zocht hoe de koe de ziekte heeft gekregen. Het ministerie van Landbouw heeft de oorzaak van de vijf eer dere BSE-gevallen toegeschre ven aan veevoer waarin beende ren waren verwerkt. Toevoegen van diermeel aan herkauwers- voer is sinds 1989 verboden. Dat het veevoer in alle vijf BSE-ge- vallen de schuldige is, is niet on omstotelijk bewezen. De andere mogelijkheden waardoor een koe BSE kan krijgen, erfelijk of spontaan, zijn echter uitgeslo ten. Dan blijft alleen veevoer over, aldus een woordvoerster van Landbouw. BSE heeft een incubatietijd van vier tot acht jaar. Het veevoer van pakweg zes jaar geleden, ligt niet meer bij de fabrikant. De onderzoekers gaan af op re ceptuur. Staatssecretaris Faber van Landbouw verplicht nu fabri kanten ervoor te zorgen dat geen diermeelresten 'versleept' kunnen worden van het ene soort voer naar het andere. Zo mag voor varkensvoer wel beenderen worden gebruikt. Als even later in dezelfde ketels her- kauwersvoer wordt gemaakt, kunnen er diermeelresten in te rechtkomen. De maatregelen zoals een gescheiden productie proces of het schoonmaken van de apparatuur, worden binnen kort van kracht. GPD LM, APELDOORN - Twee bejaarde patiënten van psychiatrisch zie kenhuis De Wellen in Apeldoorn zijn de afgelopen week door een raadselachtige griep overleden. Van de zestig mensen die ver blijven op twee afdelingen van de psychogerontologische kli niek De Linde, zijn twintig per sonen ziek geworden. Vijf van ben zijn opgenomen in het zie kenhuis. De vijf hebben allen ernstige griep verschijnselen set hoge koorts en verkoud heid. „Aanvankelijk dachten we te maken te hebben met de alge mene griepgolf. Toen de koorts boog opliep, zijn ze met spoed in het ziekenhuis opgenomen", zegt directeur behandelzaken Kroeks van De Wellen. De pati ënten worden behandeld met antibiotica en verkeren buiten De patiënten zijn niet naar de West-Friese Flora geweest, waar eind februari mensen zijn besmet met de legionella-bacte rie. „Er is wel gedacht aan vete ranenziekte, maar er is geen en kele aanwijzing voor", meldt Kroeks. GPD HARDERWIJK - Het Dolfinarium te Harderwijk verzorgde gisteren voor enkele inwoners van Ame- and een les in het redden van gestrande dolfijnen. De beesten spoelen met enige regelmaat op de Neder landse stranden aan. Daarbij komen de dieren wel eens te overlijden omdat soms de kennis bij hulpver leners over hoe te handelen ontbreekt. Vandaar de cursus in Harderwijk, foto Wietze Landman/GPD nonze redactie binnenland PEN HAAG - Er dreigt binnen lie coalitie een conflict over de tegemoetkoming voor de stu diekosten van scholieren. De PvdA wil dat minister Hermans van Onderwijs zijn plannen zo aanpast dat de lagere inko mensgroepen er naar verhou ding meer bij krijgen dan de middengroepen. In Hermans' plannen wordt het voordeel juist groter naarmate iemand meer verdient. PvdA- woordvoerder Rehwinkel kon digde gisteren aan op hoog ni veau coalitie-overleg te verlan gen over deze kwestie. „Dit is een punt dat ons erg na aan het hart ligt. De situatie komt nu wel erg scheef te liggen", aldus Rehwinkel. In het regeerakkoord is afge sproken dat er 250 miljoen gul den extra komt voor verhoging van het bedrag dat ouders met kinderen tegemoet kunnen zien voor boeken, leermiddelen en overige studiekosten. Ook zou de tegemoetkoming uitgebreid moeten worden tot de midden inkomens. Belastbaar inkomen De plannen werken volgens de PvdA nu zo uit dat mensen met een belastbaar inkomen tot 40.000 er 150 gulden per jaar op vooruit gaan, maar wie daar boven zit soms 1.450 gulden. Dat heeft te maken met de ver schillende belastingtarieven. „De stijgende kosten worden voor de laagste inkomens niet meer goedgemaakt met deze verbetering. Dat kan niet", al dus Rehwinkel. De WD vindt dat de PvdA zich aan het regeerakkoord moet houden. „We hebben ook wat voor de middeninkomens willen doen. Daar moet de PvdA nu niet van afwijken", aldus WD- woordvoerder Cornielje. Oppositiepartij CDA vond dat de middeninkomens nog verder tegemoet gekomen moeten wor den. CDA-woordvoerder Mos terd wil mensen met een belast baar inkomen boven de 52.023 gulden ook nog recht geven op een tegemoetkoming. In de plannen van Hermans vervalt die boven dat bedrag. Ook D66 wees op dit 'vlekje' in de plannen van Hermans. „De mensen met een inkomen boven de 5 20 00 gulden gaan er nu toch wel fors op achteruit", meent Kamerlid Lambrechts. „Ik zou het ontzettend jammer vinden als we daar kritiek op krijgen, terwijl we hier toch flink in in vesteren." Het is nog niet duide lijk of het voorstel van Mosterd op een meerderheid kan reke nen. ANP/GPD CIJL, CIJMJ. KQUMar Kioosterbol De crots van de Kon mar-bakkers. Heerlijke meerzaden bol mee sesam, lijnzaad en zonnebloempitten. Vers uit eigen oven. Per stuk van 1.79 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3