Convenant centrum nu acceptabel In Middelburg moet bolwerken uitbaten PZC Zand maakt strand ontoegankelijk De kracht van maeie Raad Goes blij met plan achterstanden in het onderwijs Tholen stelt strengere eisen aan opslag mest IRT-informant zette Zeeuwse chauffeur pistool op het hoofd Ouderensoos moet gift even oppotten zeeland 20 Raad Goes akkoord Zeer complete Felicia Magic 22.995," vrijdag 19 maart 1999 Eén van de duinovergangen bij Domburg die is afgesloten, omdat er een groot gat gaapt onder de laatste traptrede. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - Het convenant voor het centrummanagement in Goes kan worden getekend. De ge meenteraad gaf donderdag avond zijn goedkeuring. Vorige maand nog moest wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA bin nenstad) het voorstel terugne men, omdat de raad meer zeg genschap wilde over de wijze waarop geld van de gemeente ervoor wordt ingezet. De tekst van het convenant is. na overleg met de partners, in die geest ver anderd. Onder de noemer centrumma nagement spreekt een groot aantal partijen (zoals gemeente, ondernemers en Kamer van Koophandel) af zich in te zetten voor de binnenstad van Goes. Samen willen ze investeren in een compact, leefbaar, aantrek kelijk en goed bereikbaar cen trum. Een totaalvisie wordt vastgelegd in een masterplan. Ook komt er een vierjarenplan voor de periode 2000-2003. Moeilijk De aangepaste tekst van het convenant riep alleen nog be denkingen op bij GroenLinks en D66. AA van Oosten (Groen Links) vond de gewraakte pas sage over de financiën nu 'wel heel moeilijk gesteld'. D. W. van de Merwe (D66) zei te betwijfe len of met de 'wijdlopige opzet van de financiering' wel geld kan worden binnengehaald. Beide fracties leek het veel een voudiger om de ondernemers THOLEN Elly en Rikkert - Het duo Elly en Rikkert treedt zaterdag 24 april op in de Meulvliet in Tholen. 's Middags treden zij op voor kin deren en 's avonds voor tieners en volwassenen. Het repetoire van het tweetal heeft een chris telijke inslag. KNFM houdt winterfestival MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) houdt dit weekeinde het jaar lijkse winterfestival waaraan 26 Zeeuwse korpsen meedoen. Het evenement is verdeeld over twee dagen en evenveel locaties. Zaterdag komen zestien korp sen in actie in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg, aanvang 10.30 uur; de overige gezelschappen spelen zondag in De Vlaanderen in Sas van Gent vanaf 13.00 uur. De deelnemers worden beoordeeld door de juryleden J. J. Koops en G. Jan sen. Zadels gestolen uit paardenstal RITTHEM - Uit een boerderij aan de Bosschaartweg in Rit- them zijn in de nacht van woensdag op donderdag vijftien paardenzadels gestolen. De buit heeft een totale waarde van meer dan dertigduizend gulden. De zadels waren opge borgen in afgesloten kasten in een paardenstal die bij de boer derij hoort. De kasten waren opengebroken. via een apart tarief voor de on- roerend-zaakbelasting bij te la ten dragen aan het centrumma nagement. Intocht GroenLinks verbond er voor de ondernemers in de binnenstad direct een bedrag aan. twee ton per jaar. Daar kon dan meteen, liet Van Oosten zich ontvallen, de intocht van Sinterklaas mee worden veiliggesteld. De in tocht van de goedheiligman staat dit jaar op de tocht omdat de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) de kosten niet vol ledig voor haar rekening wil ne men. De opstelling van GroenLinks wekte de ergernis van PvdA'er H. W. Hoog ér land. die het niet gepast vond om nu al te praten over de hoogte van de onderne- mersbijdrage. ..GroenLinks wil zeker dat Sinterklaas dit jaar in een gouden koets Goes binnen komt rijden." door Lukas Fransen DOMBURG - Een toegangstrap naar het strand, waarvan alleen de leuningen nog boven het door de wind opgestoven zand uitste ken. Een paar kilometer verder op heeft de zee het zand zover weggeslagen dat onder de laat ste trede van de houten trap een diepe afgrond gaapt. De ge meente Veere trekt 72.500 gul den uit om alle stranden voor Pasen weer toegankelijk te ma ken. De duinpaden en strandover- gangen hebben het de afgelopen winter zwaar te verduren ge had. ,,Het is het ergst in Dis hoek, Westkapelle en Dom burg", zegt K. Krijger, hoofd beheer en onderhoud van de ge meente Veere. „Het strand bij Westkapelle is vorig jaar nog opgespoten. De harde wind heeft zoveel zand op de duinen gewaaid dat duinpaden en - overgangen bedekt worden on der een dikke laag zand. Van de strandopgang bij het monu ment De Schoppesteel is bijna niets meer te zi en Vier strandopgangen bij de golfbaan in Domburg zijn zelfs afgesloten. Niet de wind, maai de zee is hier de boosdoener. Bloot De sterke zeestroming heeft het strand zover weggespoeld dat enkele toegangstrappen hele maal bloot liggen. Alleen waag halzen durven het ruim twee meter diepe gat tussen de laatste traptrede en het strand te over bruggen. De gemeente wil de trappen tijdelijk verlengen. Aan 15 van de ongeveer 63 duin overgangen in Veere moet on derhoud gepleegd worden. Krijger: „Omdat het om groot onderhoud gaat, is het de taak van de gemeente en niet van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. De Stichting is ver antwoordelijk voor het kleine dagelijkse onderhoud, zoals omheiningen vervangen, afval bakken legen en hoopjes zand wegscheppen." Omdat de ge meente niet beschikt over ge noeg mankracht en het vereiste materiaal, zoals een kraan, wordt het werk uitbesteed. Energieproject Reimerswaal succesvol KRUININGEN - De energie campagne die op achttien basis scholen in Reimerswaal is ge voerd heeft zijn vruchten afgeworpen. Doordat de leer lingen bewust met energie bezig waren is het verbruik van water, gas en elektriciteit behoorlijk gedaald. De deelnemende kinderen heb ben sinds 18 november de me terstanden in hun school bijge houden. Die gegevens zijn in het gemeentehuis verwerkt. Zowel het verbruik van gas als van elektriciteit daalde aan zienlijk op de scholen, waardoor er minder koolstofdioxide werd uitgestoten. Verder daalde het waterverbruik op de deelne mende scholen met 283 kubieke meter per maand. Tijdens de actie mochten kinde ren ideeën in een bus doen. Er kwamen elf inzendingen bin nen. De beste krijgen op maan dag 22 maart om 14.30 uur een prijs in de openbare basisschool de Eendracht in Hansweert. Een suggestie was niet te vergeten om het kopieerapparaat en de computer uit te zetten. door Rolf Bosboom GOES - Met veel lovende woor den heeft de gemeenteraad van Goes donderdagavond het ge meentelijk onderwijsachter standenplan 1998-2002 goed gekeurd. De fracties spraken van een 'ge degen' plan met 'ambitieuze doelstellingen'. „Het laat zien dat de gemeente Goes serieus omgaat met de achterstanden- problematiek", zoals C. M. L. Heddema (GroenLinks) het ver woordde. Het plan richt zich op kinderen tot achttien jaar die door socia le, economische of culturele om standigheden een achterstand in hun ontwikkeling hebben of dreigen op te lopen. De aan dacht gaat uit naar voorschool se opvang, opvoedingsonder steuning, Nederlands als moeder- of tweede taal, sociaal- emotionele ontwikkeling, voor tijdig schoolverlaten en de over gang van basis- naar voortgezet onderwijs. Tot 2002 heeft de ge meente een kleine vier ton voor de uitvoering beschikbaar, waarvan ongeveer de helft be stemd is voor projecten die kun nen worden ingediend. Voor een goed achterstandenbe leid is een nauwe samenwerking nodig tussen scholen en (wel- zijns)instellingen, zo blijkt uit het plan. A N. van Overbeeke (PvdA) pleitte er donderdag avond voor het achterstanden beleid in een nog breder per- door Jacques Cats VLISSINGEN - Een als 'Haagse Kees' bekend staande voorma lige IRT-informant wordt ervan verdacht de mede-eigenaar van het Heinkenszandse transport bedrijf Van Tatenhove BV te hebben bedreigd. Hij zou in de periode dat hij voor het IRT werkte de Zeeuwse vrachtwagenchauffeur een vuurwapen tegen het hoofd hebben gehouden. Dat gebeur de toen de chauffeur aankon digde te stoppen met drugs- smokkelritten. Britse politie- en douanemensen betrapten de man uit Heinkenszand in 1993 op het bezit van omvangrijke hoeveelheid xtc-pillen en amfe taminetabletten. Daarvoor werd hij veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Drugsbaron Haagse Kees werd bekend als informant van het IRT-team Noord-Holland/Utrecht dat door René Schrier KWADENDAMME - De oude- rensociëteit van Kwadendam- me houdt hel geld dat ze deze week van het fonds Zomerpost- zegels/Ouderenpostzegels heeft ontvangen nog even in de spaar pot. De cheque van 6000 gulden is bedoeld voor de aanschaf van spelmateriaal, waaronder een biljart, bingomateriaal en een koersbalmat. Maar dit wordt echter pas aangeschaft als de verbouwing van het vereni gingsgebouw de Burcht klaar is. Na de verbouwing krijgt de ou deren de beschikking over meer ruimte. Dat biedt mogelijkhe den het activiteitenaanbod te verbeteren en uit te breiden. De soosmiddagen van de vereni ging stellen ouderen in de gele genheid nieuwe contacten te leggen en bestaande banden te verstevigen. Op die manier blij ven ze betrokken bij de dorpsge meenschap. Daarmee sluiten de activiteiten van de sociëteit aan bij de doel stellingen van het Fonds Zo- merpostzegels/ouderenpostze- gels. De soos had eerder al geld spectief te zien en ook te denken aan bijvoorbeeld allochtone volwassenen. Hij wees op de wens van het college om extra geld te investeren in een samen hangend sociaal beleid. Wethouder M. L. 't Hart (PvdA onderwijs) beaamde dat „Soci aal beleid en onderwijsachter standenbeleid moeten op elkaar aansluiten en uiteindelijk mis- schien zelfs één worden." C. F. Möhlmann (SGP/GPV- /RPF) constateerde dat ruimde helft van de allochtone leerlin gen op de Goese scholen niet uit Goes komt. Hij vroeg zich af q! de gemeente daarvoor financi eel een beroep kan doen op de buurgemeenten, 't Hart noemde dat 'een van de grootste proble men van Goes', tweederde van de leerlingen in Goes komt van buiten de gemeente en hun ou ders betalen dus elders hun lo kale lasten Het Rijk compen seert dat slechts ten dele. Möhlmann was ook benieuwd of behalve de regionale ook lan delijke schoolbegeleidi ngsdien- sten in aanmerking komen voor projecten. „Elk ingediend pro ject wordt beoordeeld", ant woordde 't Hart. „Iedereen die met een goed idee komt kan in principe uit de ruif meeëten CDA'er P. Favier vroeg aan dacht voor de noodzaak om de projecten af te stemmen op sa menwerkingsverbanden bin nen het onderwijs. Ook achtte hij samenwerking met andere gemeenten noodzakelijk. onderzoek deed naar de organi satie van de vermeende drugs baron Etienne U. Nadat de identiteit van de informant pu bliekelijk bekend was gewor den, eiste de man van de politie tien miljoen gulden om na een plastische chirurgische ingreep een nieuw leven te kunnen lei den. Minister Sorgdrager van Justitie wenste echter niet ver der te gaan dan twee miljoen. Van dat geld kocht 'Haagse Kees' een riante villa in Naald wijk. De Britse politie en douane ambtenaren troffen in de vrachtwagen van de transport ondernemer uit Heinkenszand één miljoen XTC- en amfetami netabletten aan met een straat waarde van bijna honderd mil joen gulden. De chauffeur heeft altijd volge houden niets te hebben geweten van de drugs in zijn truck, Hij dacht dat het om geldsmokkei ging waarvoor hij na afloop 25.000 gulden zou ontvangen. gekregen van het Juliana Wel- zijnsfonds en zelf geld gespaard zodat een bedrag van in totaal bijna 12.000 gulden beschik baar is. De Kraaijert Het wachten is nu op de verbou wing van het verenigingsge bouw, maar dat kan nog wel even op zich laten wachten. De gemeente heeft namelijk bij een architect, de gebruikers van het gebouw en de dorpsraad de wensen geïnventariseerd. En die gingen ver uit boven de 365.000 gulden die de gemeente heeft uitgetrokken voor het werk. Overigens is de ouderensoos van Kwadendamme niet de enige in de gemeente Borsele die steun ontvangt van landelijke fond sen. De onlangs opgcrichtte soos in de Kraaijert in Lewe- dorp heeft ook geld gekregen van het Juliana Welzijnsfonds. Momenteel wordt geprobeerd ook bij het Fonds Ouderenpost- zegels in aanmerking te komen voor een bijdrage. Ook hier is het geld bedoeld voor de aan schaf van spelmateriaal. Deel van de bolwerken in Middelburg. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBL'RG - Maak van de Seismo- len een centrum van activiteiten, waar wandelaars van de Middelburgse bol werken kunnen uitrusten, drinken en in formatie kunnen krijgen over de geschie denis en de natuur op de bolwerken. Die aanbeveling doet de Stichting Vrienden van Middelburg in een rapport over een nieuwe, zinvolle betekenis voor de om walling. Wethouder P. M. Bruinooge nam de stu die donderdag in gebruik. Eventueel zou er zelfs gevaren kunnen worden op de vesten. Een bureau voor tuin- en land schapsarchitectuur moet het gemeente- bestuuur adviseren welke landschaps stijl in deze moderne tijd het beste past bij de bolwerken Op verzoek van de gemeente heeft het be stuur van de vriendenstichting zich ge bogen over de functie van de bolwerken. De omwalling van de stad Middelburg ontstond aan het eind van de zestiende eeuw. De vesting bestond uit brede grachten, hoge aarden wallen en uitste kende bastions. Acht poorten verbonden de stad met het platteland. In de loop van de negentiende eeuw had Middelburg geen militaire betekenis meer. De stads poorten vielen ten prooi aan de slopers hamer, behalve de Koepoort. De bolwer ken werden in 1841-1848 in het kader van de sociale werkverschaffing her schapen in plantsoenen en wandelgebie den. Door de aanleg van het Kanaal door Wacheren en de spoorlijn verdwenen drie bolwerken. Op de bolwerken werd incidenteel ge bouwd. Er stonden twee molens, een touwslagerijeen ijskelder, een buitenso ciëteit/theetuin, villa's en er kwam een joodse begraafplaats. Veel van die oor spronkelijke bebouwingen zijn verdwe nen. Datzelfde verhaal gaat op voor de beplanting die veel te lijden had van de inundatie in de Tweede Wereldoorlog. Verkeersaders Momenteel liggen de bolwerken nogal geïsoleerd. De totale lengte meet welis waar 2,8 kilometer, maar het is vrijwel ondoenlijk om daar één langgerekt park van te maken. Grote verkeersaders door snijden de oorspronkelijke omwalling. Redelijk toegankelijk zijn de bolwerken bij het Noordpoortplein en het Seisplein, maar ook daar sluiten ze niet aan bij de bestaande routes. Volgens de Stichting Vrienden van Middelburg zijn de bol werken als wandelgebied niet echt aan trekkelijk. De toegangen zijn nauwelijks te vinden, het fraaie uitzicht is verdwe nen, er lopen weinig mensen en als ze er al lopen, dan laten ze er hun hond uit. Het groen is verwaarloosd en verruigd. De stichting vindt dat de gemeente een landschapsarchitect moet inhuren die de bolwerken weer hun oude allure moet te ruggeven. De Seismolen kan een brui send centrum van activiteiten worden voor kinderen, maar ook voor volwasse nen. De molen kan een rustplaats worden voor wandelaars, die hun wandelroutes op diverse punten in Middelburg kunnen beginnen. Wethouder Bruinooge noemde het rapport 'een knap stukje werk'. „De aanbevelingen hebben een hoog reali teitsgehalte. We moeten proberen de bol werken weer het gezicht te geven dat ze waardig zijn. Met een beetje goede wil moeten we dat voor elkaar zien te krij gen." De Felicia Magic nu slechts Uitsluitend uit voorraad leverbaar. Zolang de voorraad strekt **)ind. BTW/BPM, exd. kosten rijklaar maken Deze stoere granietgrijs metallic gekleurde Felicia Magic is nu wel erg magisch geprijsd. Wonderen bestaan niet? Wacht maar tot u ziet met welke extra's deze Felicia Magic is uitgerust. De Felicia Magic* heeft, naast de 1.3 50kW LX uitvoering, standaard: granietgrijze metallic lak in dezelfde kleur gespoten buitenspiegels mistlampen in de voorbumper 13" inch lichtmetalen Borbet velgen centrale deurvergrendeling alarm met afstandbediening elektrisch bedienbare ramen voor stuurbekrachtiging twee airbags exclusieve 'Magie* striping De anders toch al scherp geprijsde Felicia rijdt u nu nog completer. De ideale combinatie van ruimte, kwaliteit, veelzijdigheid én betaalbaarheid. En de prijs van de 'Magie* is al helemaal geestig. U bent al trotse bezitter van dit gelimiteerde actiemodel voor 22.995,-** Felicia. Het nieuwe gezicht van Skoda. EUROCAR GOES B.V. J. Weyermanweg 9 (De Poel ui) 4462 GB Goes (0113) 25 19 19 SINT-MAARTENSDIJK - In navolging van de gemeenten Borsele en Noord-Beveland heeft de gemeente Tholen voor de tijdelijke opslag van vaste mest op landbouwgronden een aangepaste gedoogregeling ge troffen. Niet verschoonde kip pen- of nertsenmest moet voortaan afgedekt opgeslagen worden. Deze mest bevat kadavers wat leidt tot stank en heeft een ster ke aantrekkingskracht op vlie gen. Dat was voor enkele Zeeuwse gemeenten reden om een aangepaste gedoogregeling in te voeren, waarbij de opslag aan regels is gebonden. Om te komen tot één provinciaal besluit is ook aan Tholen ge vraagd de gedoogregeling te on derschrijven. In tegenstelling, tot voorgaande jaren moet niet verschoonde mest voortaan worden afgedekt. Op Thools grondgebied mag de mesthoop niet groter zijn dan vierhonderd kuub en is bovendien gebonden aan een oppervlakte van maxi maal 200 vierkante meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36