Protest tegen theaterplan Goes Steeds meer vuil aan vloedlijn Nieuwe tennisbaan Schaepskooi bijna klaar Eindewege houdt in juli reünie voor (oud-)inwoners PZC zeeland 19 Stichting Centrum-West verwijt gemeente gebrek aan visie Toerclub houdt kennismakingstocht Jonge leden blazen Thjos nieuw leven in vrijdag 19 maart 1999 jnnrRené Schrier GOES - De stichting Centrum- lïest en omwonenden van de lo- catie waar het Goese gemeente bestuur een nieuwe schouw burg wil bouwen, hebben in een brief aan gemeenteraad en B en ff hun bezwaren nog eens op een rijtje gezet. Ze verwijten het ge meentebestuur hap-snap-be- leid en een gebrek aan visie, ze ker nu de gemeente bezig is met bet beleid voor 2030. !)e plaats waar de schouwburg .oorzien is, de kavel van druk kerij Oosterbaan aan de West- yal.is volgens het schrijven aan •et gemeentebestuur in allerlei opzichten te klein. Niet alleen is er te weinig parkeerruimte, ook qua architectuur zal een nieuwe schouwburg met een toneelto ren van veertien meter hoog enorm uit de toon vallen. Het streven is het aanzien van bet monumentale gebouw van de drukkerij te behouden, maar volgens de stichting Centrum- West en de omwonenden gaat het monument verloren als daar zo'n toneeltoren wordt opgezet. Autoluw In het schrijven wordt er op ge wezen dat er nu al een parkeer probleem op de Westwal is. Ver keer naar die locatie toetrekken met de bouw van een schouw burg is in strijd met het streven van de gemeente om het cen trum autoluw te maken. „De omgeving van Oosterbaan niet veel anders dan de omge vingvan de Prins van oranje. Er zijn óók omwonenden. Als er geen ander beleid gevoerd wordt zullen weer dezelfde klachten over geluidsoverlast ontstaan (dieselvrachtwagens die midden in de nacht draaien, herrie van laden en lossen en pu bliek dat lawaaiig vertrekt)." Verder wordt aangevoerd dat bezoekers van de schouwburg genoodzaakt zullen zijn hun voertuig op een flinke afstand van de schouwburg te parkeren. „Een nat pak en verwarde haren als gevolg van het afleggen van grote afstanden tussen parke ren en theater zijn toch geen goed begin van een feestelijk avondje uit?" De omwonenden en de stichting wijzen er op dat er in hun visie geen noodzaak is om de nieuwe schouwburg in het centrum van de stad te bouwen. Als alterna tief wijzen ze op mogelijke loca ties bij het Goese Meer (AKF- terrein), Goes-0verzuid of het Bekhofterrein. Daar willen bur gemeester en wethouders niet op ingaan, constateren ze. Tot slot wordt de suggestie ge daan om onwonenden van de toekomstige schouwburgloca tie meer bij het overleg te be trekken. Voorzitter NFO legt functie neer POORTVLIET - W. C. van Kem pen uit Poortvliet is deze week afgetreden als voorzitter van Kring Zeeland en West-/Noord- Brabant van de Nederlandse Fruitteeltorganisatie (NFO). Hij legt de hamer, door tijdge brek, na drie jaar neer. Als nieu we voorzitter is benoemd A Slabbekoorn uit Kapelle-Bie- zelinge. Bij het landelijk be stuur van de NFO blijft Van Kempen nog tot 4 juni in func tie. Na die datum volgt Slabbe koorn hem op. door Winnie van Dam 'S-HEER ARENDSKERKE - Het duurt ongeveer nog een maand. Dan kan sportief 's- Heer Arendskerke haar hart ophalen op de nieuwe gravel- baan bij de kersverse tennis vereniging van hel dorp, De Schaepskooi. Donderdag werd de lavalaag aangelegd, waar na, mits die laag goedgekeurd wordt, de gravel kan worden gestort. Dan is het nog maar een kwestie van de veters strikken, de baan betreden en een balletje slaan. De opening van de baan, half april, wordt volgens voorzitter P. Daver gevierd met een klein feest. Mede omdat de komst van de baan zo lang op zich liet wachten. Zes jaar lang heeft een samengestelde werkgroep, waar Daver deel van uitmaak te, zich ingezet voor de aanleg van een tennisbaan. Daar was, bleek na enquête onder de be volking, grote behoefte aan. Volgens Daver heeft de komst van de baan zo lang geduurd, omdat het vinden van een ge schikte én betaalbare locatie de nodige problemen oplever de. Wat de leden op de feestelij ke opening staat te wachten is nog niet helemaal duidelijk. Daver zelf denkt aan een de monstratiewedstrijd of een in troductielesje voor jeugdige spelers. Jeugdleden De Schaepskooi telt nu 125 aanmeldingen, waarvan 30 jeugleden. „Zelfs mensen uit Vlissingen hebben zich opge geven", zegt een trotse voorzit ter. Hij moet wel opmerken dat de vereniging maar 150 leden mag hebben van de tennis- bond. „Misschien komt er nog een derde baanDan mag je na- De laatste hand wordt gelegd aan de nieuwe gravelbaan. melijk meer leden toestaan. Maar, dat blijft voorlopig nog toekomstmuziek", aldus Da ver optimistische. Zelf heeft Daver nog nooit ge tennist. Hij krijgt vanaf de opening les van Zeeuwse ten nisster Virgil Greeve, die in 's- heer Arendskerke de lessen gaat verzorgen. „Dat is voor hem ook een uitdaging, omdat hij nog nooit tennisles heeft ge geven. Voor Greeve is het dus ook de eerste keer." Ook aan een kantine ontbreekt het de vereniging niet. Zij heeft van de gemeente Goes een ba rak van de oude slagersvak school gekregen. Toiletten zijn al aanwezig, maar de rest van de barak moet nog omge bouwd worden tot een heuse kantine met bar, omkleed- ruimte en eventueel douches. Daver denkt dat niet alleen clubleden gebruik zullen ma ken van de voorzieningen die de kantine biedt, maar ook veel buitenstaanders. Hij doelt met name op de mogelijkheden om een pilsje of een frisje te drin ken. „In het dorp is geen café, ter foto Willem Mieras wijl onder de dorpsbewoners juist grote behoefte is aan een ontmoetingspunt waar ze ook wat kunnen drinken." Het is volgens de voorzitter niet de bedoeling dat het clubhuis als een soort café wordt be schouwd, maar diegenen die én van een drankje én van ten nis houden slaan twee vliegen in één klap. Sociaal plan voor verplegers MIDDELBURG - De leden van de vakbonden Nu'91, CFO, AbvaKabo en FHZ stemmen in met het sociaal plan dat de bonden gemaakt hebben met de directie van Stichting Ver pleeg en Rusthuizen (SVRZ). Het plan was nodig omdat het verhuizen van bedden van ver pleeg- naar verzorgingshuizen consequenties voor het perso neel had. Als de werkgevers het plan ondertekenen, vallen er geen gedwongen ontslagen. Het personeel krijgt een salaris garantie en de mogelijkheid geboden om op andere afdelin gen ervaring op te doen. Bovendien komt er een belangstel lingsregistratie. Zestien maanden voor dumpen lijk DEN HAAG - Het dumpen van het lijk van een vermoorde Ha genaar vanaf de Zeelandbrug en mensensmokkel zijn een 33- jarige Engelsman donderdag voor de Haagse rechtbank op een celstraf van zestien maanden komen te staan. Een 35-jari- ge vrouw werd voor medeplichtigheid aan de moord en men sensmokkel tot dezelfde straf veroordeeld. Het slachtoffer van Chinese afkomst is op 2 9 j uni vorig jaar door de toenmali ge echtgenoot van de vrouw om het leven gebracht. Deze kon het niet verdragen dat zijn vrouw seksuele contacten onder hield met de Hagenaar. De man werd naar Rotterdam gelokt en daar in een wonmg met een koekenpan en een knevel vermoord. Om van het lijk af te komen, werd het plan opgevat dit van de Zeelandbrug te gooien. Deze opzet mislukte doordat het lijk op een brugpijler bleef liggen. De opgelegde straffen zijn veel lager dan de eisen van officier van justitie J. Remmers waal. Deze vorderde twee weken geleden tegen de vrouw zeven jaar cel. De Engelsman hoorde drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tbs en dwangverpleging geëist MIDDELBURG - Een 35-jarige verstandelijk gehandicapte man uit Middelburg is het meest gebaat bij tbs met dwangver pleging. Tot die conclusie kwam gisteren officier van justitie F. van Es in Middelburg, die bij de rechtbank ook nog zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte eiste. De pupil van het zorgcentrum Arduin in Middelburg had 6 de cember vorig jaar uit onvrede over het eten een zorgmede- werkster in een wurggreep genomen, waarbij het slachtoffer haar bewustzijn verloor. Haar collega's konden haar nog net uit de benarde positie bevrijden. Een psycholoog en een psychiater meenden dat de man ontoe rekeningsvatbaar was geweest. Uit de rapportages bleek dat de man sociaal gezien het verstand van een kind van vier jaar heeft. De gedragsdeskundigen sturen aan op een spoedige op name in een tbs-kliniek. De man kan niet terugkeren naar Ar duin, omdat de leiding van de Stichting dit niet meer verant woord vindt. De rechtbank doet 31 maart uitspraak. Raadsman staakt ontuchtzaak MIDDELBURG - Raadsman C. J. de Wit heeft zich gisteren in Middelburg prompt teruggetrokken uit een ontuchtzaak. De strafpleiter tekende bezwaar aan tegen de dagvaarding, maar die gronden vonden geen gehoor bij de rechtbank. Nadat het verzoek bijna een uur achter gesloten deuren had plaats ge had, wilde de rechtbank overgaan tot behandeling van de strafzaak. Reden voor De Wit om het voor gezien te houden, waardoor zijn cliënt - een 45-jarige man uit Oost-Souburg - er alleen voor stond„U was er op tegen datuvandaag moest ver- schijnen. U wenst meer onderzoek, maar misschien wilt u ook een andere advocaat?", vroeg een van de rechters aan de ver dachte. Die vraag werd met ja beantwoord. Na een schorsing besloot de rechtbank, in verband met het belang van de verde diging, de ontuchtzaak tot 10 juni aan te houden. De Soubur ger wordt ervan verdacht in 1997 ontucht te hebben gepleegd met vier meisjes van tien en elf jaar, waaronder zijn dochter tje. Ook wordt de man twee mishandelingen verweten. ioorEsme Soesman EINDEWEGE - Het is nog even afwachten of er genoeg reacties binnenkomen, maar de buurt- lereniging Eindewege is er in ie der geval klaar voor. Op voor waarde dat er minimaal vijftig aanmeldingen binnenkomen van 'buitenaf' houdt de vereni ging op zaterdag 3 juli - op eigen grondgebied - een reünie voor inwoners en oud-inwoners. Aanleiding voor het nostalgi sche feest is het vijfjarig bestaan van buurtvereniging Eindewe ge, Een goede aanleiding om een al langer bestaand plan tot uit voer te brengen. Temeer omdat de buurtvereniging een duide lijke functie vervult in het ge huchtje dat - zeker voor buiten staanders - slechts als aanhangsel van 's-Heer Arends kerke geldt. De vereniging orga niseert jaarlijks een serie activiteiten - waaronder een oarbecue, mosselavond en bin go-die uitsluitend toegankelijk REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zijn voor de inwoners van Ein dewege. „Zeker dankzij de buurtvereniging is de onderlin ge band sterker geworden. Dat effect is duidelijk merkbaar", vindt Ineke de Kok. Samen met Tom Murk heeft zij, als be stuurslid van de buurtvereni ging, de organisatie van de reünie op zich genomen. Elk huisnummer in Eindewege is, met hulp van een oude post bode en een dorpsgenoot met een goed geheugen, nagetrok ken. Afgelopen weekend zijn uitnodigingen verstuurd aan de tot dusverre achterhaalde oud inwoners. Zo'n negentig adres sen zijn aangeschreven. De buurtvereniging zelf telt nog eens zesentachtig leden, onder wie ongeveer twaalf polderbe woners. „Er belde al een man op, die was zo enthousiast. Hij vroeg of we toch ook wel een brief naar zijn broer in Engeland hebben ge stuurd. We hebben dus al wat re acties ontvangen, maar we zijn nog niet aan de vijftig", aldus De Kok. Dat aantal heeft de ver eniging als minimum gesteld, omdat de reünie zich andere niet van een ander feest in Eindewe ge onderscheidt. Over een week of twee worden de reacties geïnventariseerd. Afhankelijk van het aantal aan meldingen en de leeftijden van de inschrijvers wordt een pro gramma - en het tijdstip van de feestelijkheden - bepaald. Eén ding is in ieder geval zeker: de reünie vindt zeker plaats op Eindeweegs grondgebied. (Advertentie) iq KoOPaVor mar de \a9®r Zwerfvuil op het strand bij Domburg. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf SCHEVENINGEN - Het vuil blijft zich ophopen langs de Ne derlandse kust. Tien jaar afval- onderzoek door Coastwatch, een milieu-actie waaraan mid delbare scholieren meewerken, wijst dit uit. Minister J. Pronk van Milieubeheer is desondanks niet van plan in Nederland har dere maatregelen te nemen. Hij wacht op de Europese Unie. Stichting De Noordzee presen teerde donderdag in Schevenin- gen de resultaten van het Coast- watch-onderzoek 1998. In het voor- en het najaar zijn middel bare scholieren op pad geweest om zwerfvuil te tellen. Zij kwa men uit op 44.000 stuks afval op 110 kilometer kust. Het hoogst scoren: plastic lap pen, plastic voedselverpakkin- gen, plastic flessen, werkhand schoenen, hout, touwen en netten. Vooral de scheepvaart is verant woordelijk voor die rommel. Een in 1988 afgekondigd lo zingsverbod voor de Noordzee wordt massaal geschonden. De scheepvaart lijkt ook steeds ver- vuilender te worden. Op afval staat geen afzender, maar de herkomst kan wel worden her leid. Uit de telgegevens van Coastwatch blijkt dan het aan deel van de scheepvaart is ge groeid van 36 procent in 1996 naar 49 procent in 1998, bij een ongeveer gelijke hoeveelheid zwerfvuil. Stichting De Noordzee (voor heen Werkgroep Noordzee) wil door René Schrier doen met een gemiddelde tussen de 25 en 30 kilo meter per uur. De B-groep rijdt al weer een hoger gemiddelde en de A-groep is bedoeld voor gevor derde en getrainde fietsers. Voorlopig vertrekken de fietsers nog om 10.00 uur iedere zondag. Met ingang van 18 april wordt dat 9.00 uur. En vanaf 31 maart wordt er ook op woensdagavond gereden met vertrek om 19.00 uur. De toerclub Midcity uit Goes heeft een kleine honderd leden onder wie mensen uit België en Noord-Brabant. Leden van het eerste uur zij n en kele Zeeuwse oud-beroepsrenners met klinkende namen als Jo de Roo, Cees Rentmeester, Wim de Wilde en als voorzitter de in wielerkringen ver maarde Rinus Verboom. De C-groep is de enige afdeling van toerclub Midcity waar enkele dames in meerijden. GOES - Traditiegetrouw houdt de Goese toerclub Midcity aan het begin van het fietsseizoen een kennismakingstocht voor toerfietsers. Deze tocht staat voor zondag 21 maart op het programma. De deelnemers vertrekken om 10.00 uur vanaf ca fé Midcity aan de Grote Markt te Goes voor een rit van ongeveer 60 kilometer. De tocht is bedoeld voor sportieve fietsers die regelmatig een tocht in groepsverband willen rijden. De nadruk ligt daarbij op het toerkarakter van de ritten en niet op het wedstrijdelement. Om iedereen aan zijn trekken te laten komen heeft de toerclub Midcity drie fietsgroepen die ieder met een eigen tempo rij den. De C-groep is bedoeld voor de mensen die het wat rustiger aan willen daarom maatregelen. Er moet een afgifteplicht komen en de ophaalkosten moeten direct in het havengeld worden verre kend. Dat zal rederijen stimule ren afval af te geven, want ze hebben er al voor betaald. Over boord zetten is momenteel nog het goedkoopst. Richtlijn De Europese Unie werkt aan een richtlijn voor scheepsafval, die waarschijnlijk in 2001 van kracht wordt. Minister Pronk liet weten daarop te willen wachten, omdat Nederland niet alleen de vervuiling van de in ternationale Noordzee kan aan pakken. Niet alle schepen doen een Nederlandse haven aan. Rotterdam vreest bovendien concurrentievervalsing, als Ne derland eenzijdig ingrijpt. Met de vervuiling van de Zeeuwse kust valt het overigens verhoudingsgewijs mee. vol gens het Coastwatch-onder- zoek. Hoe noordelijker, des te viezer de kust wordt, wat te maken heeft met de stroming. Terschel ling scoort het hoogst met 933 stuks zwerfvuil over 500 meter strand. In Zoutelande, de 'sme rigste' plek van Zeeland, ligt dat aantal op 63. door Esme Soesman THOLEN - Met een stressparty met chipsvreet- wedstrijd, bedoeld om exa menkandidaten een steuntje in de rug te geven, maakt de activiteitencommissie van jeugdsoos Thjos in Tholen- stad haar voornemen om meer te gaan organiseren voor de plaatselijke jeugd di rect waar. Vorige week kwam de vernieuwde commissie voor het eerst bijeen. De ze ven jonge leden lopen over van de ideeën. Aan de bar in het soosge- bouw aan de Zoekweg is het donderdagmiddag betrekke lijk rustig. Een flyer-ont- werp, bedoeld om de stressparty - die in juni moet plaatsvinden - onder de aan dacht te brengen, gaat van hand tot hand. Nadat, in overleg met coördinator Wil Berkelaar van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk, een paar activiteiten zijn verzon nen is er een hoop werk aan de winkel. Er moeten nog postere worden gemaakt en opgehangen. Via een fabri kant moeten goedkope of gratis chips worden gere geld. De topper van het exa- menfeest wordt - als het lukt - een schrift- en boekver branding. Survival De Thjosclub heeft nog meer voornemens. Een survival- parcoure op de hei. Een pitstop voor^de vossenjacht deelnemers op Koninginne dag. En uiteraard, een feest ter ere van het vijfjarig be staan van Thjos in mei. De exacte data zijn nog niet be kend en er moet, met mini male uitgaven, nog veel wor den geregeld. Maar duidelijk is wel dat de jeugdsoos, na een forse bestaansbedxei- gende dip, weer volop aan de weg timmert. „We willen laten zien dat we er zijn en dat we open zijn. Als je niets doet is het je eigen schuld als het hier dicht gaat, dus we kunnen het in ieder geval proberen", vindt Simo- ne van de Laar (17). „We moeten het bekender maken, maar dat is wel iets wat we moeten opbouwen", vult Loes Korst (16) het verhaal aan. Binnen de eigen gelederen is een prettige vernieuwing aan de gang, constateren beide meiden. Het aanvankelijke hangen - de leden van de ac tiviteitencommissie wisten nauwelijks van eikaars be staan af - heeft plaats ge maakt voor vergaderingen en het spuien van ideeën. De Thjosleden willen structu reel meer bieden aan de jeugd in hun stad. Die omslag, roept het tweetal eensgezind met zoveel woorden, is een verdienste van Berkelaar. Simone:Wil heeft op een ge geven moment gezegd: jullie weten wat de jeugd wil. Jullie moeten dit zelf doen. De vol wassenen zorgen voor bege leiding." De tweede wijze les van mama Thjos (zoals ze zichzelf na binnenkomst la chend aanprijst) is de jeugd inspraak geven. „Want als er dingen veranderen zonder dat wij dat echt willen, dan voel je je hier niet meer thuis. "En dat doen ze zich nu wel in die 'gezellige huiska mer zonder tv'. „Als dit zou sluiten zou ik het echt mis sen. Als ik nu donderdag uit school kom, ga ik gelijk naar Thjos. Anders zou je waar schijnlijk voor de televisie gaan hangen." Boomfeestdagen in Reimerswaal HANSWEERT - De Nationale Boomfeestdag in de gemeente Reimerswaal wordt dit jaar in Hansweert gevierd, verspreid over twee dagen. Zo'n driehon derd bomen worden dinsdag 23 en woensdag 24 maart op de ge dempte kanaalarm geplant. Ruim 260 kinderen - afkomstig uit Hansweert, Kruiningen, Yerseke, Krabbendijke, Rilland en Waarde - doen aan de Boom feestdagen mee. Op dinsdag begint het program ma om kwart over één met de ontvangst van de kinderen in verenigingsgebouw Kaj Munk. Daarna volgt de wandeling naar de kanaalarm, waar elk kind een eigen boom mag neerzetten. Rond kwart over drie wordt de groep weer verwacht in Kaj Munk voor een stuk taart. Kwart voor vier gaan de leerlin gen met bussen terug naai school. Woensdagochtend is programma tussen kwart over negen en kwart voor één.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35