Cees van Dijk is een voetbaldier Liever fietsen dan badmintonnen Wim Davidse wil van Apollo modale derdeklasser maken Onderscheiding voor leden schietvereniging Kloveniers Oefenmeester neemt volgend seizoen Bevelanders en Renesse onder zijn hoede Wim Davidse foto Willem Mieras door Vincent de Rijke VLISSINGEN - In de derde klasse van het zaterdagvoetbal speelt middenmoter Apollo te gen het Vlissingse GPC dat nog uitzicht heeft op de titel. Zon- dag-vijfdeklassers Lewedorpse Boys en Domburg duelleren met elkaar om de punten in de strijd tegen degradatie. In dezelfde klasse staat de topper Zeelan- dia-Aardenburg op het pro gramma. Het eerste vrouwen team van Oostkapelle speelt in de strijd om promotie op eigen terrein een belangrijke wed strijd tegen Herptse Boys. Als er aan het eind van het sei zoen een prijs uitgereikt zou moeten worden aan de minst opvallende ploeg van het Zeeuwse amateurvoetbal, dan zou Apollo op dit moment de tussenstand aanvoeren. Al sinds het begin van dit seizoen lijkt de promovendus patent te hebben op de plaats die de competitie stand exact door midden deelt. Na twaalf wedstrijden werden de volgende prestaties achter de ploeg van oefenmeester Wim Davidse genoteerd: vier zeges, vier gelijke spelen en vier ver- liespartijen. Na vijftien duels was de stand als volgt: vijf ze ges, vijf gelijke spelen en vijf ne derlagen. In de zestiende wed strijd schreef Apollo het zesde gelijke spel bij. Het doelsaldo van de ploeg uit 's-Gravenpolder schommelt voortdurend rond de nul. Pro motie lijkt via alle mogelijke wegen onmogelijk en Apollo is slechts een paar punten verwij derd van een 'veilige plek'. Maar wie zegt dat ze daar in 's-Gra- venpolder niet blij mee zijn? „Ik zou het al prachtig vinden als we met deze ploeg in de mid denmoot konden eindigen met ongeveer dertig punten", zegt trainer Wim Davidse die bezig is aan zijn eerste seizoen bij Apol lo. „Je moet bedenken dat Apol lo nog nooit zo hoog gespeeld heeft. In principe is ons uit gangspunt: zo snel mogelijk ze ker zijn van lijfsbehoud. Je ziet het wel vaker dat gepromoveer de vierdeklassers sneuvelen in de derde klasse. Kijk maar naar Nieuwland of Brouwershaven. Ons streven is voorlopig om een modale derdeklasser te wor den." Wim Davidse (41) is een geboren en getogen Arnemuidenaar. Sinds zijn jeugdjaren voetbalde hij bij de club uit zijn geboorte dorp. Hij speelde enkele jaren in het eerste elftal (onder andere onder Jaap van Mai*is), waaron der drie seizoenen lang in de top van de tweede klasse. ,,0p mijn 28e ben ik gestopt vanwege een avondstudie rechten. Na zijn rechtenstudie verhuisde Davids naar Kruiningen en ging hij werken bij de gemeente Rei- merswaal. Tevens voetbalde hij als dertiger nog drie seizoenen in het eerste van Kruiningen. Maar hij ambieerde iets anders. „Ik heb altijd ambities gehad om de jeugd te trainen. Dat deed ik al bij Amemuiden en later ook bij Kruiningen", vertelt de oefenmeester die nu al vijf jaar woonachtig is in Kloetinge. „Toen ik bezig was met de cur sus als jeugdtrainer werd ik ge beld door Tonnie van de Linden. Die had mijn naam doorge speeld gekregen via Piet Lin- denberg, destijds coördinator van de cursus jeugdtrainer. Van de Linden vroeg mij of ik inte resse om Wemeldinge te gaan trainen. Ik vroeg direct welk jeugdelftal het betrof, maar het bleek om het eerste elftal te gaan. Zodoende ben iktwee jaar bij Wemeldinge aan het werk geweest." Davids handhaafde zich met Wemeldinge twee jaar op rij in de derde klasse met een sterk verjongd team. Omdat hij vind dat een trainer niet langer dan twee of drie jaar bij een club moet blijven, vertrok hij naar Apollo. Voorlopig heeft hij daar als taak om van de club Apollo een gezonde derdeklasser te ma ken. „Op dit moment ben ik werk zaam bij de gemeente Borssele. Daardoor heb ik niet veel tijd over om aan de cursus trainer- /coach 2 te beginnen. Ik zou het wel graag doen om wat hogerop aan de slag te kunnen. Ik ben er vanwege die studie natuurlijk een tijdje uitgeweest, en ik zie het trainerschap als een goede uitlaatklep. Ik zit verder toch hele dagen op kantoor." Het eerste vrouwenteam van Oostkapelle draait het hele sei zoen al mee in de top van de eer ste klasse. Sinds kort staat het keurkorps van trainer Adrie Franke op de derde plaats maar de ploeg heeft twee verliespun- ten minder dan nummer twee Herptse Boys. Aan het einde van de rit promoveert de nummer een van de competitie recht streeks naar de hoofdklasse. De nummer twee speelt een promo tie/degradatie-wedstrijd tegen de nummer voorlaatst van de hoofdklasse om zich een plek te verschaffen in die hoofdklasse. KFC'71 lijkt met negen punten voorsprong op Oostkapelle de ploeg te gaan worden die recht streeks zal promoveren. Oost kapelle heeft nog steeds een ri ant uitzicht op de plaats die recht geeft op de promotie/de gradatieduels. Maar dan zal het morgen in een onderling treffen met nummer twee Herptse Boys geen punten mogen morsen. „Voetballend gezien moeten we zeker met de bovenste mee draaien". zegt trainer/coach Adrie Franke. „Er zijn op dit moment binnen de groep alleen teveel speelsters die niet lekker in hun vel zitten. Sommige kun nen daardoor maar op 70 pro cent spelen. We hebben een ge degen defensie, dat zit het hele seizoen al goed. Maar we moe ten ervoor zorgen dat we zelf het spel blijven dicteren. We moeten niet al te veel onder druk komen te staan, dat is niet onze sterkste kant. Maar qua speelsters en qua spel heb ik er a lie vertrou wen in. De uitwedstrijd tegen Herptse Boys wonnen we met 3- 1. Nu spelen we ook nog eens thuis voor veel publiek, want het eerste speelt cürect na ons te gen Groote Lindt. Meestal spe len we dan goed. Franke blijft ook volgend sei zoen als coach bij het vrouwen team. „Het contract is met een jaar verlengd. Ik ben ook bena derd door andere mannenploe- gen. Maar geld zegt me niet zoveel. Ik heb met de meiden ge sproken en de afspraak ge maakt dat als zij allemaal zou den blijven, ik het ook zou doen. Ik heb hier te maken met een groep die graag veel wil leren en er tevens veel voor over heeft. Daarvan wil ik graag deel uit blijven maken." Domburg Domburg kende vorig seizoen een bliksemstart met 27 punten na 9 duels. In de nacompetitie liepen de Domburgers promotie naar de vierde klasse mis. Aan de vooravond van dit seizoen werd Domburg gezien als een serieuze titelkandidaat. Maar dit seizoen behaalde de ploeg van Geert Bouwman uit de 13 afgewerkte duels slechts 15 punten. Voor een groot gedeelte zijn te leurstellende resultaten te wij ten aan niet op te vangen tegen slagen. Een van die tegenslagen was de beenbi-euk van Wilco van Eijzeren tijdens de voorberei ding (augustus). Afgelopen zon dag gaf Van Eijzeren weer voor het eerst acte de presence, ech ter wel met het derde team. Van Eijzeren ziet de toekomst niet zo somber in omdat slechts èén ploeg zal degraderen. Hoewel Oostburg de laatste we ken punten pakt, lijkt het voor de Zeeuws-Vlaamse club een onmogelijke opgave om degra datie te voorkomen. „Wij zullen het seizoen lekker uitvoetb al len", aldus Van Eijzeren. „En we hebben nog elf wedstrijden te gaan, dus kunnen we nog wel een goede reeks neerzetten. Vol gend seizoen mag men weer re kening gaan houden met een sterk Domburg." Zeelandia Zeelandia speelt in dezelfde vijfde klasse A, waarin Dom burg speelt, een belangrijk in haalwedstrijd voor de eerste periode tegen het eveneens hooggeklasseerde Aardenburg. De laatste weken zit de klad er een beetje in bij de groen-zwar- ten van Piet Puijpe. Zeelandia- middenvelder Michel Carol: „We hebben wekelijks over wicht qua spel, maar we kunnen de bal voorin niet meer zo lang vasthouden. Ons aanspeelpunt in de voorhoede, Roland Pruijs- ers, is nog steeds geschorst. De laatste weken hebben we dan ook veel doelpunten gemaakt uit standaardsituaties." Met het oog op het duel met Aar denburg zegt Carol: „Het zal voornamelijk gaan om de da dendrang. Er zal inzet getoond moeten worden op het moment dat 't niet zo goed loopt. Als dat gebeurt, worden we ongetwij feld kampioen. Edzard van Ewijk (18) gaat zich toeleggen op de wielersport Willem Angenent (rechts) en Jan Wigard (midden) ontvangen hun onderscheiding uit handen van KNSA-bestuurslid Sieben Streekstra. foto Ruben Oreel van onze sportredactie MIDDELBURG - Willem Angenent en Jan Wi- gard zijn benoemd tot leden van verdienste van schietvereniging Kloveniers uit Middelburg. Tijdens de ledenvergadering ontvingen zij hun onderscheiding uit handen van bondsbe- stuurslid Sieben Streekstra. Angenent en Wigard zijn beiden al zo'n dertig jaar lid van de Kloveniers en hebben zich altijd bijzonder voor de vereniging ingezet. Zo schreef Jan Wigard een kroniek, waarin de ge schiedenis van de in 1912 opgerichte vereni ging wordt verteld. Angenent was actief in ver schillende bestuursfuncties, bijvoorbeeld als voorzitter. De onderscheiding, bestaande uit een bronzen speld en oorkonde,kwam als een totale verras sing voor de twee trouwe leden, die na het ont vangst nemen van de huldeblijken een korte speech hielden. Wigard en Angenent. waren unaniem door de vergadering voorgedragen om te worden onderscheiden als leden van ver dienste. dnor Jasper van der Bliek RENESSE - Hij is een man «•iens leven doordrenkt is met voetbal, voetbal en nog eens voetbal. Cees van Dijk (46) is niets te dol. Vanaf volgend sei zoen neemt hij de eerste elftal len van Bevelanders en Renesse onder zijn hoede. Vanuit zijn tijdelijke onderko men in een vakantiehuis in Re nesse („Ik heb een huisje in de duinen gekocht, maar daar moet veel aan verbouwd wor den") kijkt de 46-jarige Van Dijk vooruit naar volgend sei zoen, en de loodzware taak die hem wacht. „Twee clubs, het zal moeten blijken hoe het in de praktijk gaat. Op dit moment Henk ik dat het best mogelijk is. Bevelanders is een zaterdagclub en Renesse speelt op zondag, dus de belangen kruisen elkaar niet. En ook de trainingsdagen zijn verschillend. Het valt best te combi neren." Ret betekent dat Van Dijk min stens zes dagen per week kwij t is aan voetbal. „Behoorlijk veel, dat geef ik meteen toe. Maar ik kan me niet voorstellen dat ik 's avonds thuis kom en op de bank televisie ga kijken. Ik moet wat te doen hebben. Ik hou van voet bal, dus is dit perfect. Knokken Van Dijk is op dit moment trai ner van zaterdagderdeklasser Bevelanders, een club die het lastig heeft. „We spelen op het moment wisselvallig, er zijn maar weinig spelers, het is knokken. Maar het bestuur heeft gezegd dat ze met me ver der willen en ik ben niet het soort trainer die elk jaar van club verandert. Ik blijf meestal een jaar of drie. En als de midde len er zijn, kan Bevelanders best een eind komen." Waarom dan die onnodige bal van nog een club erbij? „Re nesse belde en vroeg of ik komend seizoen trainer wilde worden. Ze wisten dat ik op het was komen wonen en bo vendien ben ik daar al een keer eerder trainer geweest. De spe lerswilden het graag en in Kam perland bij Bevelanders hadden ze er in principe geen bezwaar tegen. Dus heb ik ja gezegd." Er zullen momenten komen dat zijn loyaliteit op de proef wordt Cees van Dijk: „Elke club is anders, met een eigen manier van spelen. Renesse speelt als Renesse en Bevelanders als Bevelanders." gesteld. In het bekertoernooi is het mogelijk dat 'zijn' clubs te gen elkaar moeten. „Dan ga ik wel in het midden staan", rea geert de geboren Rotterdammer. „Ik hoop niet dat dat gebeurt. Maar er zijn wel afspraken over, maak je niet druk. Omdat ik al aan Bevelanders verbonden was, krijgt die club in dat soort gevallen voorrang." Iedere trainer heeft zijn eigen maniertjes en ideeën „Ik heb geen ideologie die ik bij elke club volg", stelt Cees van Dijk. „Een trainer moet uitgaan van het materiaal, en de verdere mo gelijkheden die een vereniging je biedt. Dat is althans mijn filo sofie. Altijd aanvallend willen spelen is mooi, maar als daar geen mogelijkheden voor zijn is het stom. Dan krijg je tegen- goals om je oren. Bij Bevelan ders speel ik daarom watbehou dender, naar ons kunnen. En voortdurend trainers ontslaan is echt geen oplossing, al denken veel bestuurders dat wel. Als je Cruijff bij Bevelanders zou neerzetten, zouden ze ook geen kampioen worden." Toch bestaat het gevaar dat een trainer met een dubbelrol din gen verwart. „Bij een wedstrijd zal ik Renesse echt niet met Be velanders door elkaar halen of zo", wuift Van Dijk de bewering weg. „Ik denk dat ik best in staat ben om dingen compleet te scheiden. Iedere club is anders, met een eigen manier van spe len. Renesse speelt als Renesse, en Bevelanders als Bevelanders. En niet als Cees van Dijk." Er is dus geen enkele sprake van een voortrekkersrol? „Nou ja, Renesse is wel een beetje mijn club omdat ik daar een verleden heb. We zijn ooit kampioen ge worden van de eerste klasse af deling en hoewel dat niet veel voorstelt was dat toch een heel mooi moment. Sindsdien voel ik me best een beetje met die club verbonden. Maar het staat los van mijn activiteiten bij Beve landers." Eigen zaak Hoewel hij nog maar 46 is, kan de Rotterdammer al bogen op een rijke historie als trainer. „Twintig jaar doe ik het al. Dat komt omdat ik vroeg gestopt ben met voetballen. Ik had een eigen zaak en daar ging veel tijd in zitten." Als Van Dijk denkt aan zijn periode als speler gaat zijn hart sneller kloppen. „Ik zat in mijn jeugd bij Spartaan '20, in een Rotterdamse volkswijk. Prachtige tijd, ik leefde op het voetbalveld, net als mijn hele familie." Na een paar jaar zon der voetbal ging ineens de tele foon bij Van Dijk, inmiddels verhuisd naar Sirjansland. „Een vriend van me belde of ik bij Spartaan de keepers wilde trainen. Leek me leuk. Zo ben ik er ingerold." En er nooit meer uitgekomen. Via Renesse, Brou wershaven, Dreischor, Bruse Boys en Flakkee belandde de crack uiteindelijk in Kamper land. „Moet je nagaan. Toen ik bij Renesse begon was ik pas 26, de jongste trainer in Zeeland. Dat viel niet bij iedereen even goed. Maar het is achteraf best - gekomen. Meestal zijn clubs re- foto Dirk-Jan Gjeltema delijk tevreden over me. Ik ben in ieder geval nog nooit ergens gedwongen weggestuurd." Terugkijkend op zijn twee de cennia als voetbaltrainer ziet Cees van Dijk een duidelijk hoogtepunt. „Het seizoen '91/92. Ik was destijds trainer van Bruse Boys en we speelden tegen clubs als Hoek en Roda Boys. Schitterende potjes op mooie sportparken. Helaas de gradeerden we dat jaar, maar wat was het gezellig." Zijn besluit om straks twee clubs tegelijk te trainen zegt het nodige over het belang dat Van Dijk aan voetbal hecht. „Ik stop pas als ze me met een brancard van het veld moeten slepen. Eer der niet. Dus op naar de volgen de twintig jaar." de middag. Van Ewijk: „Ik ben mijn ouders veel dank verschul digd. Ze doen bijna alles voor mij en mijn sporten. Ze betalen zo'n beetje alles en houden ge woon veel rekening met me." Omdat Van Ewijk bijna al zijn tijd aan het sporten besteedt, heeft hij geen tijd om te werken. Alleen in de zomervakantie werkt hij wat om de vele kosten te kunnen betalen. Van de mountainbikevereniging krijgt hij alleen het frame en de voor vork van de fiets, de rest moet hij zelf betalen. Van banden tot versnellingen. Voor de onderde len heeft hij een persoonlijke sponsor, een rijwielhandel in Kapelle, die tegen een sterk ge reduceerde prijs zijn bestellin gen levert. Er ligt een gouden toekomst voor Edzard van Ewijk in het verschiet. Aan zijn doorzet tingsvermogen zal het in elk geval niet liggen. Aan zijn bad- mintoncarrière kan het komen de weekeinde een eind komen. Hij heeft zelf gepland om na de Zeeuwse kampioenschappen, die op 20 en 21 maart in Sport- punt Zeeland in Goes gehouden worden, definitief zijn badmin- tonracket aan de wilgen te han gen. Waar hij daarna het verste mee wil komen weet hij nog niet. Het wielrennen lij kt hem leuker. „Maar ik zie wel hoe het alle maal gaat lopen." Edzard van Ewijk doet komend weekeinde mee aan de Zeeuwse badmintonkampioenschappen, maar hangt zijn racket na de titelstrijd aan de wilgen. Van Ewijk zal zich meer gaan toeleggen op het moun- tainbiken en wielrennen. foto Willem Mieras om te presteren." Vanaf zijn achtste of negende jaar doet hij al aan badminton. „Na driejaar badminton zat ik al in de dis trictsselectie van Zeeland. Dat kwam omdat ik vrij goed speel de en met de ploeg kampioen werd in de regionale eerste klas se. Ik speelde bij Backhand in 's- Gravenpolder, later is de club gefuseerd en nu spelen we onder de naam BC Zeeland. We bad mintonnen in sportpunt Zee land in Goes. Vroeger trainde ik drie keer in de week, nu is dat maar één keer in de week meer. Omdat ik liever op de fiets zit. stop ik aan het einde van het sei zoen met badminton." Fietsen Twee jaar geleden tijdens een vakantie in Frankrijk raakte Van Ewijk verslingerd aan het mountainbiken. Hij reed, op zijn mountainbike, mee met mensen die op de racefiets door de bergen trokken. „Het leuke was dat ik ze in het begin nau welijks kon bijhouden en dat ik aan het einde van de vakantie bij ze wegreed." In oktober 1997 is Van Ewijk dan ook lid geworden van het Zeeuwse Extreme. Hij reed mee in de Zeeuwse najaarscompeti tie en werd daarin direct eerste in het algemeen klassement over veertien wedstrijden. Het is sindsdien steeds beter gegaan met Van Ewijk en afgelopen winter werd hij zelfs vierde in de seniorencategorie van Zeeland. Dat mag ook wel, want van Ewijk traint er elke dag voor. Zijn persoonlijke begeleider, Gerard Geerligs, maakt elke week voor hem een trainings schema. Ook bespreekt hij met Van Ewijk hoe het seizoen opge bouwd wordt, met welke wed strijden hij meedoet en wanneer hij moet gaan pieken. Een paar maanden geleden is hij door ZRTC Theo Middelkamp gewaagd om voor de club te rij den. In eerste instantie wilde de Kapellenaar niet, maar toen ze hem later nog een keer benader den, zei hij alsnog 'ja'. In april begint Van Ewijk aan de natio nale wielercompetitie. „Ik ga gewoon lekker meerijden", zegt de jonge sportman. „Ik zie ook wel waar het schip strandt." Ook zit Van Ewijk, op basis van zijn prestaties bij het mountain biken, direct in de Zeeuwse ju niorenselectie van TVM, zodat hij direct mag meedoen met in ternationale wielerklassiekers. Of Edzard van Ewijk ook een sport dieet volgt? „Jazeker! Ik eet ook niet met mijn ouders mee, maar apart. Heel veel pasta en ongeveer drie pakken muesli in de week. Voor een wedstrijd bij het mountainbiken eet ik eerst een grote stapel pannen koeken. Die bak ik zelf, want mijn moeder bakt. ze veel te vet. Bananen Voor het badminton eet hij ook weer anders. Als hij een toer nooi heeft, dat meestal twee da gen duurt, gaan er altijd een paar kilo bananen mee in zijn tas. En die gaan nog allemaal op. Op aam-aden van een sport arts die hem testte voor het mountainbiken neemt Van Ewijk ook nog multivitaminen. Voor de sport moet Van Ewijk ook heel veel rijden, niet alleen op de fiets, maar ook met de au to. Het komt wel eens voor dat hij naar Groningen moet om een wedstrijdje te mountainbiken. Ook voor badminton moet hij soms een heel eind weg. Hij wordt altijd gebracht door zijn vader in zijn bestelbusje, waar alle attributen makkelijk in passen. Vroeger moest Van Ewijk wel eens om een uur of vijf al op pad naar de wedstrijd. Nu hoeft dat echter niet meer, omdat de aanvangstijden zijn verplaatst van de ochtend naar jg door Pieter van Klinken KAPELLE - Hij is op en top sportman. De hele week is hij er mee bezig. Als Cios-student op school en thuis gaat hij er ge woon weer mee verder. De 18- jarige Edzard van Ewijk uit Ka pelle doet aan badminton, mountainbiken en gaat binnen kort ook nog wielrennen. Het niveau waarop hij de spor ten beoefent is nog redelijk hoog ook. „Ik heb gewoon de discipli ne om te doen wat ik moet doen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31