Hoofdklassers schuwen hervorming Chirurg positief over herstel patiënt in Oud-Vossemeer Samaranch overtuigt wereld Financiële chaos bij autocrossclub Dresuurfinale met drie kanshebbers IOC verandert spelregels bij toewijzing van Winterspelen Hoor Jan Roovers SLUISKIL - Het nieuw gekozen bestuur van de stichting Auto cross Zeeuws-Vlaanderen staat voor een zware opgave. Volgende week vrijdag wordt in IJzendijke de algemene ledenvergadering gehouden. Daarbij komt onder meer een heikel punt aan de orde: de vermeende fraude van de penningmeester, die op zijn beurt een ander bestuurslid beschuldigt. Het nieuwe bestuur werd op 2 maart in Sluiskil gekozen en trad aan nadat de rijders een aantal oude bestuursleden om diverse re denen niet meer terug wilden zien. Bij oud-penningmeester An dre Wils is de reden van zijn gedwongen aftreden echter in het ver keerde keelgat geschoten. André moet bijna alles alleen doen en sommige dingen zijn een puinhoop, zoals de boekhouding", zo staat in het verslag van een vorige vergadering te lezen. Bestuurder Huib Moerman, die met Oscar Broekhoven is overgebleven uit het vorige bestuur: „André Wils heeft zitten frauderen als een gek. Er zijn duizenden guldens ingediend aan te hoge declaraties." In een brief aan de rijders probeert ex-penningmeester Wils die zware beschuldiging niet alleen te weerleggen, maar op zijn beurt beschuldigt hij Huib Moerman van onfrisse financiële praktij ken. Via allerlei fakturen en verkopen tijdens de crossenschrijft Wils in zijn brief, „heeft Huib Moerman 9.700 gulden van de auto cross verdoezeld.' Dat zijn geen misselijke beschuldigingen. Moerman overweegt om de politie en een advocaat in te schakelen. Hij blijft wel bij zijn beweringen: „Een belastingsambtenaar noemt de financiële ver antwoording van de oud-penningmeester een gigantische puin hoop." In een reactie op de brief van Wils heeft het nieuwe bestuur de le den laten weten achter Moerman te staan en van de diensten van André Wils geen gebruik meer te maken. In de vergadering van 26 maart in IJzendijke wordt aan de leden tekst en uitleg gegeven. Het wordt gezien als een plan waar niemand op zit te wachten. De nationale voetbalbond wil van amateurs halve profs maken, om de doorstroming van talent te bevorderen. Om de clubs in de eerste divisie, die al jaren anoniem meehobbelen, te prikkelen. Twee topklassen met zestien clubs, onder de eerste divisie, moeten de overgangsvorm worden naar het profvoetbal. Begrotingen omhoog, vijf spelers die een contract kunnen krijgen en ook: voetballen op vrijdagavond. Twee amateurclubs hebben er wel oren naar, de rest steigert. door Martijn van Beeten en Frits Bakker UTRECHT - Amateurvoetbal is apart. Ontmoetingen tussen clubs uit de bollenstreek, vis sersdorp tegen vissersdorp. Derby's tussen Hoek en Kloetin- ge, Kozakken Boys en Achilles Veen. Mooi in z'n kleinschalig heid, ambitieus tot op zekere hoogte. Een club als IJsselmeer- vogels heeft niets met Heracles, maar een thuiswedstrijd tegen Urk spreekt tot de verbeelding. In de hoofdklasse zit inderdaad wel wat geld, maar het gros van de clubs zit al lang aan het maximum. De KNVB ziet een opleidingsin stituut in de nieuw te vormen Derby's tussen Hoek en Kloetinge (zie foto) spreken tot de verbeelding. Alle amateurclubs zijn tevreden, op twee clubs na. Dus waarom te gen wil en dank een topklasse? foto Charles Strijd topklasse. Dat is een merkwaar dige gedachte. Jong talent komt bij de grotere amateurclubs nauwelijks aan voetballen toe, de ongeslepen diamantjes zijn voor hun seniorentijd al wegge kaapt door de profs. Een succes volle hoofdklasser is een verza meling van gelouterde amateurs, mislukte profs en en kele plaatselijke voetballers die zich op het hoogste amateurni veau staande kunnen houden Het probleem van de KNVB ligt niet bij de amateurs. De bond worstelt met de eerste divisie, die vol zit met clubs waar geen kip komt kijken of verenigingen die hun bestaansrecht uitslui tend ontlenen aan tv-gelden en een gulle gemeente. Dat pro bleem probeert 'Zeist' op te los sen door de amateurs met een probleem op te zadelen. Het is een gegeven dat Nederland te veel profclubs herbergt. De KNVB denkt er een mouw aan te passen door enkele semi-pro- fessionele verenigingen toe te analyse voegen. Uitbreiden in plaats van de noodzakelijke sanering. Op dit moment hebben twee amateurclubs, AGOW uit Apeldoorn en Sporting Flevo land uit Almere, de wens om professioneel aan de slag te gaan. De rest is redelijk tevre den. Zondagclubs wat minder, die klagen over lage toeschou wersaantallen, sommige zou den graag worden gekoppeld aan de sfeerrijke zaterdagclubs. Maar toetreden tot de profclubs, dat ziet bijna niemand zitten. Amateurs met een professioneel tintje zijn het nu en die verhou dingen willen ze niet omge draaid zien. Een ander groot na deel aan het voorstel van de KNVB is het voetballen op vrij dagavond. Amateurs hebben een baan naast het voetbal no dig, want ze moeten ook eten. Als Hoek bijvoorbeeld moet aantreden tegen Dovo, moet de bus al rond de klok van half drie vertrekken. Ga uit van een werkdag van negen tot vijf en er is een probleem. En dan is de af stand Hoek-Veenendaal nog kort, gezien de KNVB-plannen om de amateurs landelijk tegen elkaar te laten spelen. Voor vijf amateurspelers zal het leed nog meevallen, want de KNVB stelt voor een deel van de spelersgroep een contract aan te bieden. Kan leuk worden als de helft van de ploeg wordt be loond en de rest het moet doen met een door creatieve boek houding nog redelijke onkos tenvergoeding. Haken en ogen zitten er zat aan de plannen van de KNVB. Al ja ren laat de voetbalbond soort gelijke proefballonnen los en steeds wordt amateuristisch maar doeltreffend een speld in het plastic geprikt. De hoofd klassers willen er niet aan. Eén hoop heeft de KNVB, want als het tot een stemming over dit voorstel komt, hebben niet al leen de hoofdklassers maar alle amateurclubs een stem. Dan ligt de verhouding misschien wat gunstiger dan twee voor en de rest tegen bij de 84 hoofdklas sers. „Maar als ze dat doen, dan krij gen ze een probleem met mij", riep Janus van Preenen, de spraakmakende voorzitter van Heerjansdam, zaterdag voor de wedstrijd tegenHoek. „Ze moe ten niet denken dat ze dat plan er zo schofterig door zullen krij gen." Angelo Nijskens blijft bij Hoek HOEK - Angelo Nijskens speelt ook volgend jaar bij de Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser Hoek. De 35-jarige voetballer ambieerde voor volgend seizoen aanvankelijk een carrière als trainer, maar hij heeft besloten er nog een jaar als speler aan vast te plakken. In oktober werd Nijskens geopereerd aan zijn knie en na een wonderbaarlijk snel herstel, is hij nu in de vorm van zijn leven. De laatste drie duels scoorde de geboren Hul stenaar vijfmaal. Blatter verliest kort geding AMSTERDAM - Het boek 'De Voetbalmaffia, de corrupte spelletjes van de FIFA' van de Engelse onderzoeksjournalist David Yallop, hoeft in Nederland niet uit de handel te worden genomen. Dat heeft vice-president mr R. Orobio de Castro van de Arrondissementsrechtbank van Amsterdam beslist. Sepp Blatter, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, had via een kort geding gepoogd het boek uit de handel te laten ne men omdat het schadelijk is voor zijn reputatie. Eerder had Blatter de uitgave van het boek in zijn vaderland Zwitserland al kunnen verbieden. De rechter in Amsterdam achtte de klacht van de FIFA-baas ongegrond. ANP Proef met drie punten verschil DEN BOSCH - De volleyballers gaan in de World League op nieuw experimenteren. De internationale volleybalfederatie FIVB koos eind vorig jaar voor de rallypointtelling (vier sets van 25 punten, de vijfde tot vijftien, met twee punten ver schil), maar constateerde tot haar schrik dat sommige wed strijden erg kort duurden. Vandaar dat is besloten een proef te doen met een verschil van drie punten per set. „Ik ben er geen tegenstander van", zei mannencoach Toon Gerbrands donderdag in Den Bosch. „Vijftig minuten voor een wedstrijd is wel erg kort. We moeten naar vijf kwartier, anderhalf uur. Door invoering van drie punten verschil maak je wedstrijden die spannend zijn wat langer. Een goede zaak, want niemand gaat koffie drinken als het er om gaat." ANP Glasgow Rangers rekent op Mols GLASGOW - Glasgow Rangers rekent op de komst van Mi chael MolsDe club van trainer D ick Advocaat is bereid 4 mil- joen pond, ongeveer 13,5 miljoen gulden, te betalen voor de international van FC Utrecht. Mols moet bij de Rangers de opvolger worden van Stephane Guivarc'h. De Franse inter national heeft het niet naar zijn zin bij de Schotse koploper. De aanvaller werd halverwege het seizoen voor 3,5 jaar over genomen van Newcastle United. Hij nam in zijn contract een ontsnappingsclausule op die op 31 maart verloopt. Guivarc'h vertrekt indien hij van Advocaat niet de garantie krijgt van een vaste basisplaats. Mols heeft de Rangers laten weten be gin volgende week zijn beslissing kenbaar te makenZijn keu ze gaat tussen de Rangers en Sheffield Wednesday. RTR/ANP CHIO Rotterdam schrapt dressuur ROTTERDAM - De organisatie van het internationale con cours hippique van Rotterdam heeft besloten dit jaar en in 2000 geen dressuur in het programma op te nemen. Daarmee is een eind gekomen aan een traditie van vijftig jaar. Het eerst volgende CHIO is van 19 tot en met 22 augustus. De maatregel is genomen omdat de dressuur de laatste jaren een forse ver liespost betekende. „Het gaat om enkele tonnen", aldus Jan Willem Körner, secretaris van de organiserende stichting. „De extra kosten van tribunebouw in het bos zijn gigantisch. Bovendien liet de publieke belangstelling afgezien van de za terdagavond te wensen over. We hebben het verlies kunnen dekken, maar kunnen ons niet veroorloven jaar in, jaar uit met hetzelfde probleem te zitten." ANP LAUSANNE - Tot teleurstel ling van vijf van de zes kandi daat-steden verandert het In ternationaal Olympisch Comité de toewijzingsprocedure voor de Winterspelen in 2006. Het IOC besloot gisterochtend, met alleen een stemonthouding van de Duitser Walter Tröger, om een commissie twee steden te la ten voordragen waaruit de 104 I0C-leden uiteindelijk mogen kiezen. De verkiezing heeft plaats op 19 juni tijdens de eerstvolgende IOC-vergadering in Seoul. Hoewel de kandidaat-steden, die zich dezer dagen alle tijdens de IOC-sessie presenteren, reeds wisten wat hen boven het hoofd hing, waren de reacties in de verschillende kampen afwij zend. Dieter Janz, secretaris generaal van het comité in Kla- genfurt, voelt zich sterk bena deeld. „Ik vind dat je tijdens de wedstrijd de spelregels niet mag veranderen". Compromis De Duitser Walter Tröger moti veerde zijn onthouding uit af keer tegen de wijze waarop de nieuwe selectiemethode tot stand is gekomen. Het Duitse I0C-lid en voorzitter van olym pisch comité in zijn land vindt het verwerpelijk dat de nieuwe maatregel onder druk van de publieke opinie is bedacht. Hij accepteert het compromis voor 2006, omdat de tijd die tot de verkiezing rest slechts drie maanden is, maar zal zeker niet meewerken aan een dergelijke structurele oplossing. Tröger wil dat alles bij het oude blijft en vindt dat zijn collega-leden zich met moeten laten fêteren door kandidaat-steden. De procedure die nu wordt ge volgd is dat op 18 juni de zes ste den zich tijdens de 109e IOC- sessie in Seoul mogen presente ren en dat in de avonduren de commissie van vij ftien leden be paalt uit welke twee steden mag worden gekozen. Dat gebeurt dan op de ochtend van 19 juni. De selectiecommissie zal be staan uit de Japanner Igaya en de Braziliaan Havelange als le den van de evaluatiecommissie, 8 andere IOC-leden, 3 atleten, 1 vertegenwoordiger van de na- bonale olympische comités en 1 van de internationale winter sport federaties. Dezes steden die de organisatie van de Winterspelen van 2006 wllen, zijn: Sion, Turijn, Hel sinki, Zakopane, Klagenfurt en Poprad. GPD Belgisch IOC-lid Jacques Rogge: weg vrijgemaakt voor Willem Alexander "y ]\JoOrSCl StcITt door Henk Stouwdam LAUSANNE - Jacques Rogge heeft die per in eigen vlees moeten snijden dan hem lief was. De orthopedisch chirurg uit België heeft sedert december '98 gepeurd in olympische drek. Nu de operaties zijn uitgevoerd verwacht het lid van het In ternationaal Olympisch Comité een spoedig herstel van de patiënt. De dokter kan zich weer aan zijn dagelijkse werk zaamheden wijden. Of hij daar de laatste LAUSANNE - Voor de hele wereld, niet alleen voor Nederland met het olympische probleem van de Prins van Oranje, heeft het Internationaal Olympisch Comité deze week in Lausanne het schoonst mogelijke schip gemaakt. Juan Antonio Sama ranch (foto) vond het zo. Meer kon niet worden gedaan om de wereld te overtuigen, zei hij. Voor het moment tenminste, want er is er nog wel wat rotzooi over en er zullen meer onthullingen komen. Daar mag de nieuwe Ethische Commissie over beslis sen. Samaranch zei binnenkort contact te hebben met Willem-Alexander en hem te vragen: „Koninklijke Hoogheid, kom naar Seoul en leg de olympische eed af". foto Fabrice Coffrini/AP maanden nog wel aan toe was gekomen, wilde een verslaggever weten. De Belg, gevat en zonder aarzelen: „Ja, woensdag, toen heb ik in Lausanne nog een abces geopend..." Rogge moest lachen om zijn eigen opmer king, maar echt blij was hij niet. Terug blikkend op de periode van intensief onderzoeken en veelvuldig vergaderen resteert de kater. Als lid van de onder zoekscommissie naar corruptiepraktij ken in Salt Lake City werd hij ondubbel zinnig geconfronteerd met misstanden binnen het IOC, de organisatie waarvan hij sinds Nagano '98 - toen hij in een ver kiezing Anton Geesink versloeg - ook zit ting heeft in het uitvoerend comité, de zogenoemde Executive Board. Zonnig Nu de grote schoonmaak is uitgevoerd, gloort er volgens Rogge weer een zonnige toekomst voor het IOC. Niet dat alle pro blemen zijn opgelost, zo reëel is hij wel. Maar er is volgens de Belg met de hervor mingsvoorstellen wél een fundament ge legd, dat stevig genoeg is om een nieuw huis op te bouwen. „Zonder naïef te wil len zijn, vind ik dat we de weg hebben ge- effend voor een beter functionerend IOC. Natuurlijk, ik weet ook dat er altijd men sen omkoopbaar blijven, maar met de aangekondigde hei-vormingen zijn de kansen daarop verminderd", telt Rogge de zegeningen. In het verlengde van die positieve grond houding zou Rogge het spijtig vinden als Willem-Alexander wordt teruggetrok ken uit het IOC. De 56-jarige Belg meent juist dat de weg voor de kroonprins is vrijgemaakt. „Nee, het is geen catastrofe als hij terugtreedt; dat vind ik weer over trokken. Maar het zou een onjuiste be slissing zijn, omdat het IOC dringend be hoefte heeft aan jeugd. Wij willen graag een jonge en moderne organisatie wor den. En daarbij kunnen we iemand als Willem-Alexander goed gebruiken. Hij is begin dertig, sportief en een persoon met prestige. Nu we de herstelwerk zaamheden ter hand hebben genomen, is het moment voor hem zelfs ideaal om IOC-lid te blijven." De goede bedoelingen van het IOC ten spijt, moet ook Rogge erkennen dat een aantal rotte plekken nog niet is wegge sneden. Hij erkent dat de Australiër Phil Coles en de Zuid-Koreaan Kim Un- Young op z'n zachtst gezegd dubieus hebben gehandeld. „Maar je kunt niet veroordelen zonder bewijzen", hecht Rogge aan een zuivere rechtsgang. „Na tuurlijk, er is door veel IOC-leden te veel gereisd. Maar voor hen pleit dat in niet alle gevallen de boekhouding klopte. Ik geef een voorbeeld. Als er een IOC-lid in Salt Lake City een afscheidsdiner kreeg aangeboden, gebeurde dat meestal in een gezelschap van een man of vijftien. Maar de totale rekening kwam wel op naam van dat IOC-lid in de boeken. Ik wil er maar mee zeggen dat veel voorbeelden met een korrel zout genomen dienen te worden." GPD door Sven Remijnsen OUD-VOSSEMEER - De Ronde van Oud-Vossemeer, die morgen (zaterdag) voor de 51e keer wordt verreden, geldt voor de elite- en neo-amateurs als de opening van het Zeeuwse crite riumseizoen. Alle ogen zijn ge richt op Leontien van Moorsel, de regerend wereldkampioene- tijdrijden, die in Oud-Vosse meer haar debuut maakt voor het team van Farm Frites-Har- tol. Van Moorsels nieuwe wieler ploeg, die vandaag in Akersloot wordt gepresenteerd, staat on der leiding van haar echtgenoot Michael Zijlaard. Behalve Van Moorsel gaan ook Debby Mans veld (Farm Frites-Hartol), Me- lanie Mansveld en Edith Klep (The Greenery) en Kristy Mig gels (nationale selectie) in de Dorpsstraat van start voor de wedstrijd over zestig kilometer. De 57 elite- en neo-amateurs moeten tachtig kilometer afleg gen in de straten van Oud-Vos semeer. De winnaar ontvangt de Wim Timmermans Trofee, die in het leven is geroepen als eerbe toon aan de in 1993 overleden penningmeester van het organi serende wielercomité. Het is nog de vraag of de plaatselijke favo riet Ruud Havermans zijn over winning van vorig jaar kan eve naren. De renner van Willebrord Wil Vooruit was de afgelopen weken ziek. De Thoolse coureurs zijn goed vertegenwoordigd op eigen bo dem. Ook Peter Metske (WV Zeeuws-Vlaanderen) en Arjan van Haaften (Willebrord Wil Vooruit) maken deel uit van het peloton. Andere kanshebbers voor de zege zijn Frangois Fran se (ZRTC Theo Middelkamp), Ruud Zijlmans, Mario van Vlimmeren, Peter Heeren en Theo Akkermans. De 84 cyclosportieven krijgen zestig kilometer voor de wielen. Jacco Tettelaar, de winnaar van vorig jaar, moet in Oud-Vosse meer afrekenen met onder meer Johan Peemen, John Akker mans, Marcel Gunst en de Thoolse renner Diederik van Buren. Zondag krijgen de verliezende elite- en neo-amateurs de kans op revanche in de Ronde van Woensdrecht. Van Zeeuwse zij de doen Francois Franse, Wil fred Geijs, Richard Slabbe- koorn en Michel Rommers mee aan de wedstrijd over 104 kilo meter. door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Ver voor de finale van de eerste editie van de Rabobank Top Dressuurcompetitie stond de winnaar (Laurens van Lie ren) al vast, maar daar is nu geen sprake van. In de twee de uitgave (zaterdag) vormen Sonja de Feiter, Vicky Honig en Marina de Fouw7 in de be slissende ronde in manege De Eendracht het leidende trio. „Het wordt ongetwijfeld erg spannend", zegt De Feiter, geconfronteerd met het feit dat ze door de kenners als fa voriet wordt getipt. „Maar wat heet favoriet, dat was ik tijdens het Zeeuws kampi oenschap ook al. Daar is ook weinig van uitgekomen. Kingsley is een fijn paard om te rijden. Hij leert snel. Ik verwacht qua oefeningen geen enkel probleem, maar juist doordat het zo gemak kelijk gaat, is het wel eens een probleem om hem bij de les te houden." Voor Marina de Fouw is de piste van De Eendracht be kend terrein. Zij is lid van het organiserende Oranjezon, dat op het hippisch centrum in Vrouwenpolder de thuis basis heeft. „Ik zie dat niet als een voordeel. Jive is niet zo kijkerig, hij vindt alles ge woon. En zelf heb ik ook niet snel last van zenuwen. Ik heb er dan ook alle vertrouwen in." Voor De Fouw vormen de achtervolgers, ondanks de geringe achterstand, geen concurrentie meer. „Mis schien gaat er wel eentje van ons in de fout. Maar alle drie, nee daar geloof ik niet in."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29