Huis werk vrij na telefoontje PZC Soms met het schuim om de mond Tweede Kamer leest staatssecretaris de les over zendmasten Tunnelbouw is te volgen via Internet Medische opvang asielzoekers komt onder hoede GGD zeeland 21 Staatsraad verwijst klacht verkiezingen weer terug Bommelding Themamiddag over Alzheimer in Middelburg Hengstenshows vrijdag 19 maart 1999 Aior.Arjan Schuiling pEN HAAG - Indien L. van Doorn uit Scherpenisse, de lijst trekker van de gezamenlijke ou derenpartijen bij de jongste ver kiezingen voor de Provinciale Staten in Zeeland, wil terugke ren in het provinciale bestuur dan zal hij in beroep moeten bij dc provincie. Een poging van Van Doorn om de verkiezings uitslag van 3 maart nietig te la- len verklaren door de Raad van State in Den Haag is donderdag mislukt. (Staatsraad J. Grosheide maakte Van Doorn onomwonden duide lijk dat de wet geen beroepsmo gelijkheid biedt tegen verkie zingsuitslagen. Volgens de voorzitter van het centraal stembureau in Middelburg had Van Doorn zich moeten melden bij de officiële vaststelling van de uitslag op 5 maart. Bij die ge legenheid, twee dagen na de verkiezingen, had de lijsttrek ker nog invloed op de uitslag nsci; kunnen uitoefenen 5 u Rechter Grosheide deed Van Doorn wel de tip aan de hand om beroep te gaan bij de provin- ;r. 'la« cie op het moment dat de nieuw .gekozen leden hun geloofsbrie ven aanbieden. De gemachtigde to-j, .van Van Doorn, C Raaphorst- de Groot, verklaarde dat die mogelijkheid bij haar cliënt be kend is Volgens haar is Van Doorn echter niet of verkeerd voorgelicht over zijn beroeps mogelijkheden door het centra lestembureau. dwtJ god Raaphorst vindt dat een aanlei- tai» (ding voor de Raad van State om- t vu .het beroep van haar cliënt als nog te behandelen. Voorzitter C. Ligtelijn maakte 3afii echter resoluut een einde aan Spj. die discussie: „Wij kunnen geen stoj uitzonderingen op de wet gaan maken als U verkeerd bent n fc, voorgelicht." i n- Daarmee werd de hoorzitting ink Jbij de Raad van State afgesloten Iraj en verplaatste de discussie tus sen Van Doorn en de voorzitter van het centraal stembureau zich naar één van de statige gan gen van het Haagse rechtscolle- chC Wes Definitieve duidelijkheid of maa Van Doorn alsnog in aanmer king komt voor een restzetel is :t ga er pas na de beroepsprocedure bij de provincie. door Guido van der Heijden Je bent leerling op een middelbare school en je hebt niet goed genoeg ge leerd voor een proefwerk. Wat is de meest drastische oplossing om dat lastige proefwerk de volgende ochtend te ontlo pen? Eén telefoontje naar de school, zeg gen dat er ergens een bom ligt en klaar. Al je problemen opgelost. De school wordt ontruimd, de lessen gaan niet door en jij hoeft niet te blunderen op de test. Wil je de middag vrij? Een bommelding doet wonderen. Je kunt de rest van de dag doen waar je zin in hebt. Drie Zeeuws-Vlaamse jongetjes dachten er hetzelfde over. Ze wilden een paar uur extra vrij hebben en belden de school op. Er zou een bom ontploffen. Slechts twin tig minuten nadat ze in een stoere bui hun boodschap aan het Terneuzense Zelden- rust/Steelantcollege doorbelden, moch ten ze - al niet meer zo stoer - mee naar het politiebureau. Het vijftienjarige drietal heeft nu wat het wilde: vrije tijd, zeeën van vrije tijd. Rector E. van der Rijst schorste de drie onmiddellijk. Van daag zal Van der Rijst aan de ouders mee delen wat er verder met de gelegen- heidsterroristjes gaat gebeuren. Nummermelder Nummerherkenning bleek een prima wapen in de strijd tegen de valse bom melding in Terneuzen. De nog nieuwe te lefooncentrale maakt het mogelijk om het telefoonnummer van degene die belt te zien. Een telefoniste van het Terneu zense college gaf direct het nummer aan de politie door. In korte tijd kon de politie het drietal, inmiddels weer op school, uit de klas laten halen. Valse bommeldingen doen is een ware ra ge die zo nu en dan de kop op steekt. Tien tallen jaren geleden begonnen organisa ties als de IRA met het melden van op handen zijnde bomaanslagen. Oorspron kelijk diende de telefonische waarschu wing voor een werkelijke ontploffing, om een snelle evacuatie mogelijk te maken. Anno 1999 is een telefonische bommel ding een middel op zich geworden. Al dan niet bestaande milieubewegingen en verveelde scholieren grijpen tegenwoor dig honderden malen per jaar naar de telefoon. Niet de bom moet de schade aanrichten maar de ontruiming. Enkele maanden geleden werden vesti gingen van McDonald's dooreen organi satie met de naam Earth Liberation Front gebeld. In restaurants van de fast foodketen zouden bommen liggen. De groepering zei bezwaar te maken tegen het vermeende milieu-onvriendelijke karakter van de keten. Bij geen enkele vestiging werden bommen gevonden. Later namen andere grappenmakers de fakkel over. Terwijl de één zei te spreken namens internationaal topterrorist Bin Laden, verzon de derde weer een andere actiegroep. Anoniem bellen, het wordt steeds moeilijker. Het einde van valse bommeldingen en van de schoolcarrières van de bellers raakt in zicht. foto Ruben Oreel De Terneuzense scholieren spraken niet namens Bin Laden. Het zijn niet altijd de stoerste jongens van de klas die een valse bommelding doen. „Het waren eigenlijk jongens van wie je het niet zou verwach ten", zegt de Terneuzense politievoor- lichter W. de Vos, „het waren wel brave jongetjes, nooit last mee gehad." H. Koster, rector van de Middelburgse Scholengemeenschap Nehalennia, heeft ook eens een bommelder betrapt. „Het was eigenlijk wel een zielig figuur. Hij had slechte resultaten op school en hij wilde zijn frustratie ergens kwijt", her innert hij zich. „Het is asociaal. Ze heb ben geen idee van de schade die ze aan richten", denkt de Middelburgse rector die in 1999 al meerdere malen geplaagd werd door neptelefoontjes. Niet altijd ontruimd Op woensdag werd zijn school nog ge waarschuwd. In tegenstelling tot wat sommigen denken wordt lang niet na ie der belletje een school ontruimd. Kosters collega rector C. Hoek van het Oostburgse Zwincollege slaat niet na ie der telefoontje groot alarm. „Wij zeggen, wanneer we in de krant zien dat er in de buurt een bommelding is geweest: 'oh, dan zijn wij morgen aan de beurt'. Meest al reageren we niet meer. Het gebeurt zo vaak. Op het moment dat er gebeld is, weet niemand dat. De concierge loopt dan een rondje door de school." Scholieren die betrapt worden hoeft rec tor Hoek niet meer op het Zwincollege te rug te zien. Evan der Rijst, rector van het Zeldenrust/Steelantcollege wil niet op het gesprek met de ouders van de bellers vooruit lopen maar hij vindt wel dat het gebeurde niet afgedaan kan worden met een berisping. Rector Koster weet wel wat hij zal doen met een leerling van zijn school die iets dergelijks uithaalt. „Die gaat van school af. Heel simpel. Ik zou nog verder willen gaan. De schade die aangericht wordt is echt erg groot. Ik zit er over te denken om in zo n geval een ci viele procedure te beginnen om de kosten terug te vorderen. De Terneuzense scholieren liepen tegen de lamp omdat de telefoniste het Zelden rust/Steelantcollege het nummer van de beller kon zien. De Terneuzense school is niet de enige met die luxe. Steeds meer scholen kunnen precies zien wie er ge beld heeft. Moderne technieken zullen het op termijn onmogelijk maken om anoniem 'voor de gein' een school, een bedrijf of een instantie te bellen. Naast nummerherkenning, biedt de eenvoudi ge cassetterecorder ook een goed hulp middel. Wat de verschillende scholen al lemaal in huis hebben om bommelders in de kraag te vatten, willen ze niet kwijt. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris J. M. de Vries van Verkeer en Waterstaat heeft donderdag het debat in de Tweede Kamer over de bouw van zendmasten voor de Walcherse kust zonder kleer scheuren doorstaan. PvdA en WD sloten de rijen rond de VVD-bewindsvrouw, die min of meer haar excuses aanbood. Centi-aal stond de vraag of De Vries de Tweede Ka mer vorige week wel volledig had ingelicht. In een debat over de zendmasten beweerde zij toen dat er met initiatiefnemer Delta Radio nooit over een scha declaim is gesproken. Vervol gens bleek uit een brief van Rijkswaterstaat dat dit wel is gebeurd. Voor De Vries was dit extra las tig, omdat zij in de discussie over de zendmasten zwaar had ingezet op een mogelijk schade claim. Er zijn volgens haar ver wachtingen gewekt bij initia tiefnemer Delta Radio. Als de rijksoverheid extra milieu-ei sen gaat stellen aan het project, maakt een schadeclaim veel kans van slagen, aldus de staatssecretaris. Slordig De Vries moest gisteren ophel dering verschaffen. Zij werd, zoals te verwachten, redelijk hard aangepakt door de opposi tie„De staatssecretaris is op z'n minst slordig geweest", stelde CDA'er C. Eurlings. H. van der Steenhoven (GroenLinks) vroeg zich hardop af of De Vries wel goed geïnformeerd was. WD'er J. D. Blaauw droeg daarvoor als verzachtende omstandigheid aan 'dat zij het dossier Delta Ra dio pas op zeer korte termijn in handen had gekregen'. De kritiek was.in politieke ter men niet mals, maar al snel werd duidelijk dat De Vries er niet op zou worden afgerekend. Het ging de verzamelde oppositie plus D66 duidelijk om de knik kers, niet om het spelZij wilden alsnog voor elkaar krijgen dat Delta Radio aan milieu- en an dere voorschriften moet vol doen die op het land normaal zijn, maar op volle zee nog niet. „Ik moet u misschien gelijk ge ven", luidde het excuus van de staatssecretaris. „Ik had mij duidelijker moeten uitdruk ken." Waarna zij opnieuw inzet te op de te verwachten schade claim, als de regels tussentijds worden gewijzigd. Het voorbe houd dat Rijkswaterstaat heeft gemaakt tegenover Delta Ra dio, doet daar volgens haar niks aan af. Het voorbehoud is gemaakt op basis van toen bestaande, be perkte regelgeving. De landsad vocaat heeft dat bevestigd. De Vries: „Tenzij wij als overheid grote risico's wensen te lopen, zie ik geen mogelijkheid dit pro ject breder te beoordelen." Motie De verzamelde oppositie van GroenLinks, SP, CDA, RPF en SGP willen dat wel proberen. De SGP diende donderdag nog een motie in, waarin opschor ting van de lopende vergunnin genprocedure voor Delta Radio wordt gevraagd. Tot er nieuwe regelgeving is. De Vries ont raadde de motie vanwege de fi nanciële risico's. GroenLinks-kamerlid Van der Steenhoven reageerde: „U heeft door uw opstelling de juridische positie van de rijksoverheid verzwakt." Volgende week dinsdag wordt gestemd over de motie van de SGP en vier eerder ingediende moties over de zendmasten. MIDDELBURG - Alzheimer- vereniging Rond de Schelde houdt vanmiddag, vrijdag, een bijeenkomst in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Thema van de middag is Die an dere kant^van dementieMet filmscènes en discussie gaat de vereniging in op de wannte, hu mor en nabijheid die ook bij het dementieproces horen. Centraal staat de vraag hoe de demente rende en diens verzorger de situ atie ervaren. De bijeenkomst, die om 14 uur begint, is gratis voor leden; niet- leden betalen vijf gulden. I 1997 ^plana tijdpad werkzaamheden doorRené Schrier GOES - Wie op de hoogte wil blijven van de vorderingen van de werkzaamheden voor de [Westerscheldetunnel hoeft niet steeds naar de bouwput in Ter- neuzen of het aanlandingspunt inEllewoutsdijk te rijden. Een bezoek aan enkele internetsites >olstaat. Natuurlijk is de NV Westerscheldetunnel het aan ,zijn stand verplicht om een ei gen site te hebben op Internet, maar er is meer informatie te [vinden over tunnels in het alge meen en de Westerscheldetun nel in het bijzonder. [Detwee beste en volledigste si- •tes zijn die van de NV Wester- :heldetunnel en de site van Ti Di Graphics uit Terneuzen. Op lide sites staan verschillende verwijzingen naar andere plaatsen op het Internet waar informatie over de Westerschel detunnel te vinden moet zijn. Maar dat valt in de praktijk erg tegen. Het gaat ofwel om ver wijzingen naar de twee al eerder genoemde sites of er wordt slechts met enkele woorden aandacht aan de tunnel tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk be steed, |!Dehoofdindeling van de site van de NV Westerscheldetunnel (die beleefdheidshalve de offici ële site wordt genoemd) heeft ongeveer dezelfde indeling als de onofficiële site van TiDi J graphics. Vanaf de homepage ivan de NV kan uit verschillende 'hoofdstukken' gekozen wor den: de tunnel, veiligheid, land schap/milieu, techniek, WST, kosten, planning, actueel, nieuw, gastenboek en andere si tes. Op de onofficiële site is de •verdeling als volgt: inleiding, nieuws, verkeer, techniek, boor- ipecie, veiligheid, milieu, plan ning, cijfers, organisatie, tun- [nelcentrum. links, gastenboek En colofon. Foto [Beide sites worden verleven digd met actuele illustraties, zo als een plattegrond van het Ter neuzense bouwterrein. Zo prijk 1 op een van de Internetpa- "ina s van de NV een foto van de 'Uwput in Terneuzen. TiDi 'heeft er voor gekozen regelma- hg krantenberichten compleet 1 niet foto te scannen en op die Iraniër het laatste nieuws over •het project te verspreiden, daarnaast is er op beide sites geïllustreerde achtergrondin formatie te zien van allerlei za ken die direct of indirect met het project te maken hebben. Beide sites hebben een gasten boek. Daarop kan gezien wor den wat mensen die de site bezocht hebben en de moeite ne men te reageren van het project vinden. De reacties in het gas tenboek van de NV hebben een hoog 'hup-holland-hup' gehal te. Of zoals een van de bezoekers meldt: 'Een geweldig project in een geweldig land.' Verder veel reacties van scholieren die in derdaad op beide sites behoor lijk wat materiaal voor spreek beurten of werkstukken kunnen halen en reacties van Nederlan ders overzee die het allemaal prachtig vinden. Herrenknecht In hel verlengde van de officiële en de onofficiële tunnelsites zijn er verwijzingen naar de Inter- netpaginas van de gemeenten Borsele en Terneuzen en van de provincie. Veel informatie over de Westerscheldetunnel is daar evenwel niet te vinden. Ook de site van Herrenknecht, het Duitse bedrijf dat de boorma chines bouwt, valt tegen. De sites van het ministerie van Ver keer en Waterstaat en van Wa terland verwijzen op hun beurt weer door naar de pagina's van de NV. Wie echt dieper in de tun nelbouw wil duiken heeft meer aan de verwijzingen naar Tun nels en Tunneling, Digging Deep en het Project Central Ar tery Tunnel Boston of die naar het grootste tunnelproject on der de stad Boston met de naam The dig dig. Deze links staan op de site van TiDi. De NV Wester scheldetunnel heeft een verwij- Willem Vinke: „Hoe je het ook draait of keert, we komen toch hun grond afpakken." foto Charles Strijd Willem Vinke onderhandelt met boeren over grondaankopen doorWout Bareman TERNEUZEN - Hij is een wa terstaatsman in hart en nieren, met de nadruk op 'water'. Wil lem Vinke was, in opdracht van de 'baas', steevast aan de water kant te vinden. Eerst bij de Del tadienst in Zierikzee, daarna de sluizen van IJmuiden en via de zij-aanzicht SSggSHgg® tunneltracé S2ft71 - ~iOm ZEEUWS- lengte 6.5 km -60m VLAANDEREN Z-BEVELAND IWEEKBOEK TUNNEL 19 maart 19991 zing naar het Centrum Onder gronds Bouwen opgenomen, die op zich weer naar allerlei tech nische tunnelsites doorverwijst. Stof genoeg dus voor tunnelfa naten. Officiële site van de NV Wester scheldetunnel: http://wwiv.westerscheldetun- nel.nl De site van TiDi in Terneuzen: http: //www.temeuzen.com/tunnel/ dienstkring Gelderse IJssel in 1987 naar Zeeuws-Vlaanderen, waar hij zich als hoofd van de dienstkring hoofdzakelijk be zighield met het wel en wee van het Kanaal Gent-Terneuzen. En uitgerekend hij is sinds een jaar verantwoordelijk voor al die droge kost rond de aanleg van de Westerscheldetunnel: het rondbreien van ruim 150 vergunningen, het onderhande len met bestuurders, de grond aankopen en het opzetten van procedures, procedures en nog eens procedures. Willem Vinke, hoofd van het projectbureau Voorbereiding Tunnelbouw van Rijkswater staat geeft het volmondig toe: z'n hart ligt in de eerste plaats bij de, zoals hij het noemt, 'natte aangelegenheden'. „Dat vind ik nu eenmaal een boeiende aan gelegenheid. Ja, boeiender dan alle mogelijke papieren romp slomp. Maar door dit werk heb ik wel heel wat opgestoken. Hoe mensen reageren in geldkwes ties bijvoorbeeld, als hen het mes op de keel wordt gezet. Ze zitten soms met het schuim om hun mond. Bij oudere boeren speelt, als het gaat om de ver koop van hun grond, ook nog wel een stukje sentiment mee. Maar verder is het keihard en zakelijk. Ja... en in het heetst van de strijd worden er dan wei eens heel erg onvriendelijke dingen gezegd Reacties Vinke, die overigens lang niet altijd zelf over de grondaanko pen onderhandelt, heeft begrip voor de vaak negatieve reacties van de grondeigenaren en - pachters. „Hoe je het ook draait of keert, we komen toch hun grond afpakken. En dan rea geert er natuurlijk niemand met een 'o, wat leuk!Ik wil trou wens best toegeven, dat van on ze kant in het begin ook niet al tijd even handig is geopereerd Het was voor de boeren vaak moeilijk te begrijpen dat, ter wijl er al handtekeningen waren gezet, de ontwerptekeningen nog niet eens gereed waren. Ze wilden duidelijkheid over de loop van de sloten en wegen en dergelijke op een moment dat daarover nog weinig bekend was." Moeizaam De onderhandelingen met de agrariërs in de Zak van Zuid- Beveland verliepen aanvanke lijk uiterst moeizaam. De prij zen die waterstaat bood, wer den als veel te laag van de hand gewezen. Pas toen een onafhan kelijke bemiddelaar namens de NV Westerscheldetunnel een extra duit in het zakje deed, kwam het tot een akkoord. Op Zuid-Beveland kwam de grondprijs (voor 120 hectare) uit op ongeveer zeven gulden per meter. De tunneldirectie paste 1,50 gulden bij, een 'meewerk - premie' werd dat genoemd. Of in Zeeuws-Vlaanderen voor de zelfde aanpak wordt gekozen, laat Vinke in het midden. Daar moet ongeveer zestig hectare worden verworven. „In Zeeuws-Vlaanderen zijn de grondprijzen sterk in beweging door toedoen van met name de varkensboeren uit Brabant. Dat drijft de prijs op. Je moet toch al snel uitgaan van een bedrag bo ven de zeven gulden. We bewan delen twee wegen: waterstaat werkt met een taxatiecommis sie en daarnaast zijn er de on derhandelingen met de NV Waar het ons om gaat is dat eind augustus, begin september de grond beschikbaar is. En ik heb niet de indruk dat de tunneldi rectie gebukt gaat onder het feit dat de boeren met een extra pre mie over de streep moeten wor den getrokken. Je praat welis waar over een paar miljoen extra, maar wat is dat nu hele maal op een begroting van an derhalf miljard..." Willem Vinke keert op 1 mei te rug naar z'n ouwe liefde: de "natte aangelegenheden'. Hij wordt hoofd van de dienst ope rationeel waterbeheer en wa terkeringen. „Ik verwacht dat op dat moment de grootste hob bels zijn genomen." door Arjan van Westen GOES - De GGD Zeeland gaat de medische opvang van asiel zoekers verzorgen. Artsen en verpleegkundigen worden in een aparte stichting onderge bracht, Medische Opvang Asiel zoekers (MOA). De zorg is nu nog in handen van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA). De verandering heeft consequen ties voor personeel, asielzoekers en zorgveleners. Het COA is momenteel op zoek naar een regio-coördinator die de reorganisatie in Zeeland vorm geeft. De taakverschui ving die in alle provincies speelt, moet begin 2000 rond zijn. Deze coördinator bepaalt straks wie van het personeel naar de GGD gaat. Vast staat dat niet al het medisch perso neel aan de hogere GGD-oplei- dingseisen voldoet. COA en GGD zeggen dat er geen banen verdwijnen en de rechtspositie van artsen en verpleegkundigen onveranderd blijft. Toch is er onder de werknemers onzeker heid. Men vraagt zich af wie naar de GGD gaat en wie waar komt te werken. Bovendien krijgt het toekomstige MOA- personeel medische specialisa ties toegewezen. Haken en ogen Navraag bij asielcentra en bij het COA-hoofdkantoor in Rijs wijk leert dat aan de overname behoorlijk wat haken en ogen zitten. Het COA zegt af te wach ten wat de GGD gaat doen. De gezondheidsdienst moet op haar beurt de benoeming van de COA-regio-coördinator af wachten. Op het hoofdkantoor van het COA in Rijswijk wordt slechts gezegd: 'er mee bezig te zijn.' C. Biesner, directeur van het AVO (aanvullende opvang asielzoekers) in Zierikzee zegt dat de zaak nog volop in een 'kennismakingsfase' zit. Toch volgen de zes beroepskrachten van de AVO Zeeland/ Zuid-Hol land inmiddels cursussen om aan de GGD-eisen te voldoen. „Aan de uitzendkrachten kan dat voorrecht niet gegeven wor den." M. de Jonge coördinator medi sche opvang asielzoekers in het Middelburgse centrum Kruit- molenlaan, zegt blij te zijn met haar toekomstig werkgever. „Ons centrum werkt al bijna volgens de GGD-procedures." De Jonge volgt momenteel de cursus 'sociaal verpleegkundige bij de GGD'. Haar vier collega's die in vaste dienst zijn, zullen haar spoedig volgen. De Jonge realiseert zich dat er centra zijn waar het personeel niet kan overstappen naar de GGD. N. van 't Hof, voorzitter van de lan delijke projectgroep LVGD- /MOA sluit dan ook niet uit dat er COA-medewerkers zijn die de overgang niet kunnen ma ken. Hij verwacht niet dat het er veel zullen zijn. Door middel van een sociaal plan zal voor de afvallers ander werk gezocht worden. Preventie De asielzoekers zullen de over gang naar de GGD eveneens merken. De centra hebben nu een dokter in dienst en in de kleinere aanvullende centra speelt de huisarts een grote rol. De GGD legt alle prioriteit op de preventie. Voorkomen is immers beter dan genezen. Een verbetering, noemt M. de Smit, die namens de GGD in Zeeland de overgang begeleidt de toekomstige verzorging. „Omdat de GGD zo sterk de na druk legt op preventie denk ik dat de hulp minder sober wordt dan dat die nu is." Bij complica ties (die de GGD dankzij de spe cialismen eerder hoopt op te sporen) wordt doorverwezen naar de reguliere verzorgers. Dat gebeurt uiteraard nu ook maar huisartsen en (psychiat risch) ziekenhuizen zouden dankzij de komst van het MOA efficiënter kunnen behandelen. Ook een instantie als Vluchte lingenwerk heeft te kennen ge geven de overname van de me dische voorziening door de GGD toe te juichen. VLISSINGEN - Zeeuwse en Brabantse hengstenhouders presenteren hun hengsten aan het publiek tijdens twee shows in Heikant en Vrouwenpolder. De eerste show is dinsdag 23 maart in manege De Vetter aan de Vylainlaan in Heikant. Twee dagen later, op donderdag 25 maart, zijn de dieren te zien in manege De Eendracht aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpol der. Beide shows zijn gratis en be ginnen om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21