Douanetoezicht kust faalt •f Vertraging dreigt voor rekeningrijden Kroonprins mag weer hopen op lidmaatschap IOC 4 WEKEN VACATURES Ziekenhuis mist 114 kilo uranium Smokkelaars hebben volgens ambtenaren vaak vrij spel Bonden krijgen zin in nieuwe CAO omroep Rellen Portadown na begrafenis advocate Meer groen op straat VOOR 16,00 JA, ik wil: PZC Zon en wolken Wolkenvelden afgewisseld met af en toe zon. Meest droog en temperaturen rond 8 graden. 242e jaargang no. 66 vrijdag 19 maart 1999 losse nummers 1,80 Brussel toont Ik k tekeningen van ft a m. Victor Hugo pagina 11 fffyJMÉA AMSTERDAM - Het VL Zie kenhuis in Amsterdam is 114 ki logram verarmd uranium kwijt. Het spul zat als verzwaring ver kerkt in een verouderd medisch apparaat dat in een ruimte was opgeslagen. Het apparaat is waarschijnlijk in november 1998 per abuis meegegeven aan eenschroothandelaar. De Inspectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM on derzoekt het incident. Nog niet duidelijk is wie de handelaar was en waar het uranium te recht is gekomen. Volgens een woordvoerder van het VU is ver armd uranium in vaste vorm met schadelijk voor de volksge zondheid. Risico's ontstaan bij voorbeeld bij verbranding. De fout is waarschijnlijk ge maakt omdat de ontmantelde apparatuur niet meer te herken nen was als medisch apparaat. Normaal worden machines met radioactief afval onder strikte voorschriften van de Kernener giewet afgevoerd. ANP Slapende mensen gedood in India PATNA - In het dorpje Senari in het oosten van India zijn don derdagavond laat zeker 35 men sen in hun slaap doodgeschoten. De moordpartij volgt op een slachting eind januari, waarbij 124 dorpelingen werden gedood door een privélegertje van de hogere kasten. De wreedheden van gisteren zijn vermoedelijk het werk van een marxistisch- leninistische partij waarvan voornamelijk leden van lagere kasten lid zijn. De Indiase rege ring heeft vorige maand de macht in Bihar aan zich getrok ken. De deelstaatregering is ontslagen omdat; die het geweld niet kon stoppen. RTR door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeuwse en Zuid-Hol landse kust staat op een aantal plaatsen wijd open voor criminele organisa ties die drugs, drank en si garetten smokkelen. Dat blijkt uit brieven van douanemedewerkers, die deze krant heeft ingezien. Diverse Zeeuwse en Zuid-Hol landse douanebeambten heb ben in brieven aan onder meer het Middelburgse Tweede-Ka merlid L. C. van Dijke (RPF) hun beklag gedaan over het toe zicht aan de kust. Uit de brieven rijst een verontrustend beeld van de grenscontroles op. Van 'Dijke heeft dit in Den Haag aan gekaart. Het toezicht in de havenmonden en op 'de blauwe lijn', zoals de oevers van Noordzee, Wadden zee en de Zeeuwse Stromen on officieel worden genoemd, ram melt. Dat komt doordat de douane te weinig mensen heeft en doordat het geld aan andere zaken dan de controles wordt besteed. De medewerkers raken gefrustreerd; ze willen wel, maar het management stelt an dere prioriteiten. Ontmoedigd Douaniers vertellen onder meer dat er van toezicht langs het Noordzeestrand vrijwel niets terecht komt. Drugssmokkel vanaf de Brouwersdam naar Engeland werd in het verleden juist met succes ontmoedigd doordat de douane daar contro leerde. Ook de Surinamelijn naar Vlissingen en Antwerpen krijgt volgens medewerkers veel te weinig aandacht. Vol gens sommige douaniers houdt het management zich alleen be zig met cijfers: op papier klopt het allemaal wel, maar de wer kelijkheid blijkt heel anders te zijn. Tweede-Kamerleden hebben hun zorgen uitgesproken over de kustcontrole. Maar toen zij vorige week de post Vlissingen bezochten, verklaarde het douanemanagement dat de Middelburgse officier van justi tie J. Valente geen reden heeft om bezorgd te zijn. Valente ty peerde in een interview vorig jaar de vermindering van het aantal Zeeuwse douanebeamb ten als 'de kat op het spek bin den'. De Kamerleden nemen echter geen genoegen met de gerust stellende woorden van de doua- netop. Zij vinden het nodig om nader te onderzoeken of er iets mis is met de grensbewaking. Dat moet blijken uit rondetafel gesprekken met vertegenwoor digers uit alle lagen van de orga nisatie. De Kamercommissie voor Financiën heeft deze week besloten dat een groepje van drie of vier parlementariërs eerst gaat bekijken wat er pre cies moet worden onderzocht en met wie er moet worden gespro ken. door Robert Verkerk HILVERSUM - De omroep- werkgevers en vakbonden heb ben donderdagavond laat een akkoord bereikt over een nieu we CAO. De werknemers krij gen er 5,75 procent bij. Dit geldt vooreen periode van 21 maan den. Met het akkoord krijgen de bon den grotendeels hun zin. Zij hadden zes procent loonsverho ging geëist. In het akkoord is ook een verlaging van de con- tractduur verwerkt. Dit houdt Buskaartjesruzie op Borneo eist 43 levens JAKARTA - Gevechten tussen met messen en zwaarden gewa pende leden van verschillende bevolkingsgroepen in een afge legen deel van Borneo hebben de afgelopen twee dagen aan ze ker 43 mensen het leven gekost. Bij de rellen werden meer dan vijfhonderd huizen in brand ge stoken, Het geweld speelde zich af tussen inheemse bewoners van het gebied en van het eiland Madura naar Borneo geëmi greerde boeren. Aanleiding tot de gevechten vormde volgens een politiewoordvoerder een ruzie over een buskaartje van een migrant, waarvoor niet be taald zou zijn. De migranten vonden ook Chinese Indonesiërs tegenover zich. Volgens getuigen hadden leger en politie, die versterkingen naar het gebied stuurden, giste ren een einde gemaakt aan het geweld, hoewel de situatie ge spannen bleef. AP in dat werknemers die op con tractbasis zijn aangenomen, na drie jaar een vast dienstverband moet worden aangeboden. Dit was eerder na vijf jaar. Het akkoord komt na het drei gement van de bonden met har dere acties. Zo maakten de redacties van de actualiteiten programma's MiddagEditie en B&W donderdag bekend van daag niet te werken. De overige omroepmedewerkers zouden vandaag voor een halve dag het werk hebben neergelegd. Bulle tins en nieuwsprogramma's zouden hierdoor met de helft van de tijd worden ingekort. ANP 4 Diverse auto's werden gisteren op Garvaghy Road in Portadown in brand gestoken. van onze redactie buitenland PORTADOWN - Bij een nieuwe uitbar sting van geweld zijn gisteravond in de Noord-Ierse stad Portadown verscheide ne auto's en een bus in brand gestoken. De onlusten ontstonden enkele uren na de be grafenis van de vermoorde katholieke ad vocate Rosemary Nelson in het nabijgele gen stadje Lurgan. Nelson werd maandag door een paramili taire protestantse splinterbeweging ge dood door een bomaanslag. De advocate verdedigde de afgelopen j aren meermalen prominente katholieken. Naar haar be grafenis kwamen duizenden mensen. Voor Nelsons uitvaart was het al onrustig in Portadown. In de nacht van woensdag op donderdag kwam het tot straatgevech ten tussen protestantse en kathoüeke be togers. Daarbij raakten 38 politieagenten en een onbekend aantal relschoppers ge wond. De politie, die de groeperingen uit elkaar probeerde te halen, werd bekogeld met molotovcocktails en stenen. Ook sta ken de demonstranten auto's in brand. Gisteravond deden de groepen dit nog eens dunnetjes over. Portadown staat voortdurend onder spanning sinds bewoners van de katholie ke wijk met steun van de autoriteiten, weigeren doorgang te verlenen aan de jaarlijkse protestantse Oranjemars naar foto PaulFaith/AP de kerk van Drumcree, net buiten Port adown. De onlusten in Portadown werpen een schaduw over de pogingen van de Ameri kaanse president Clinton om de Republi- keinse en Unionistische voormannen, Gerry Adams en David Trimble, nader tot elkaar te brengen. Het vredesproces in Noord-Ierland zit al bijna een half jaar op slot. De protestanten weigeren de partij van Adams, Sinn Fein, twee zetels te ge ven in een nog te vormen Noord-Ierse mi nisterraad. Daarover valt met de Unionis ten pas te praten als de IRA de verboden militaire tak van Sinn Fein, een daadwer kelijk begin maakt met ontwapening. RTR/GPD/AFP doorJan-CorJacobs UTRECHT - De kans is klein dat het Nederlandse wegennet tij dig kan worden aangepast voor elektronische tolheffing. Het plaatsen van tientallen tolpor- talen langs de snelwegen in de Randstad levert geen proble men op. De extra maatregelen die nodig zijn om sluipverkeer te voorkomen kosten echter meer tijd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat houdt er rekening mee dat bij de geplande start met rekeningrijden in 2001 nog niet alle slagbomen, verkeers drempels en stophchten op him plaats staan. Volgens projectlei der D. van Wijk is er meer tijd nodig, zeker gezien het te ver wachten verzet van burgers en gemeenten. Van Wijk zei dit gisteren in Utrecht tijdens een tweedaagse internationale studiebijeen komst over rekeningrijden. Verkeer en Waterstaat onder handelt op dit moment met ge meenten en provincies om de knelpunten zo snel mogelijk te kunnen oplossen. Eind dit jaar besluit minister Netelenbos waar de tolpunten moeten ko men. Dan is ook duidelijk waar aanvullende maatregelen nodig zijn. De minister kreeg gisteren steun van de (demissionaire) Europe se commissaris voor "Transport Kinnock. ,,Ik ben bhj met de stappen die Nederland neemt. Het wordt tijd dat niet het auto- Joekes overleden DEN HAAG - Voormalig WD- Kamerlid Theo Joekes is dins dag op 75-jarige leeftijd overle den. Joekes zat meer dan 2 5 jaar in de Tweede Kamer. Hij was onder meer vice-voorzitter van de parlementaire enquêtecommis sie die onderzoek deed naar de ondergang van het RSV-con- cérn. Naast zijn Kamerlidmaat schap was Joekes actief als schrijver van een aantal detecti veromans. Ook had hij elke week een column in het Kunst en Cultuur-katern van de PZC. ANP zie ook pagina 2 TEGUCIGALPA - Een lid van de nationale po litie gaat Hondurese militairen voor tijdeixs een gezamenlijke patrouille iix de hoofdstad Tegucigalpa. Gisteren beval de president van Honduras meer militairen en politie-agenten in te zetten voor het toezicht op straat. Het land werd zwaar getroffen door de orkaan Mitch en kampt sindsdien met een enorme toename van misdaad en geweld, foto Orlando Sierra/EPA bezit maar het autogebruik wordt belast'', aldus Kinnock. Dat er vanuit de samenleving verzet is vond hij vanzelfspre- kend. „Hier begint de revolutie en dat roept altijd'verzet op. Ie dereen weet dat het zo niet ver der kan. Heel Europa kijkt met belangstelling naar de ontwik kelingen in Nederland. Iedereen weet dat het zo niet verder kan. Kinnock vindt dat het geld dat wordt opgehaald door de elek tronische tolheffing het beste kan worden aangewend voor de verbetering van het openbaar- vervoer en het wegennet, en niet voor lastenverlaging. Dom Netelenbos kreeg in Utrecht ook steun van FNV-voorzitter De Waal. Die haalde uit naar de fel ste tegenstandex-s van de minis ter, VNO-voorzitter Blankert en ANWB-preses Nouwen. „Sim plistisch en dom", zo beoordeel de de werknemersvoox-man de acties van beide organisaties te gen het rekeningrijden. „Geef het een kans. Er is geen ï-uimte voor meer wegen", aldus De Waal. Ook hij pleitte ex-voor om de opbrengsten te gebruiken voor vex-betex-ing van het open baar vervoer. GPD Tbc heerst in Krugerpark Volgens Van Dijke besteedt de douane tegenwoordig meer geld en aandacht aan fiscale taken; die leveren met de heffing van invoeiTechten en accijnzen geld op voor de staatskas. Maar daardoor komt volgens het Middelburgse Kamerlid geldverslindend werk zoals het speuren naar drugstransporten in de verdrukking. zie ook pagina 17 Luipaarden, leeuwen, buffels, bavianen en olifanten in het Zuid-Afrikaanse Krugerpark blijken besmet het met tbc-vi rus. Het gaat om de rundertuberculose, een aandoening waar tegen geen medicijn bestaat. Zeker 15.000 dieren zijn geïnfecteerd. De leiding van het gigantische wildreservaat beraadt zich over maatregelen. Sluiting kraamkliniek onder vuur Gedeputeerde Staten eisen duidelijkheid over de sluiting van de kraamkliniek in Zierikzee. Het bestuur van de Stichting Oosterecheldeziekenhuizen zei destijds dat de slixiting nodig was omdat een van de gynaecologen ziek was, maar dat was niet waar: de arts was geschorst. Ook maken GS zich zorgen over de klachten van Bevelandse huisartsen *1 over de gynaecologen in Goes. I Chelsea bij de laatste vier Chelsea (wit shirt), de ploeg van doelman Ed de Goey, plaatste zich gister avond dankzij een 3-2- ovex-winning op het Noor se Valerengen voor de hal ve finale van het Europa cuptoernooi voor beker- winnaax-s. De andere hal- vefinalisten zijn Lokomo- tive Moskou, Real Mallorca en "J LazioRoma. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21,23 en 25; sport: 27, 28,29,30 en 31 door Margit Kranenburg en Leo F DEN HAAG - De kans voor kroonprins Willem-Alexander om definitief lid te worden van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) neemt toe. De re acties donderdag in Den Haag op de maatregelen waarmee het comité zichzelf wil verbeteren, waren positief. Vandaag praat het kabinet over het lidmaatschap van de px-ins. Premier Kok laat de Tweede Kamer volgende week weten wat de kroonprins doet. PvdA-Kamerlid Rehwinkel heeft de indi-uk dat het IOC be hoorlijk orde op zaken heeft ge steld. Ook WD en D66 vinden dat het IOC met belangx-i jke ver- betex-ingen is gekomen. „Er is nogal wat weggewist. Je kunt een organisatie niet tot in de eeuwigheid blijven stigmatise ren", aldus het liberale Kamer- lid Te Veldhuis. Oppositiepar tijen CDA en GroenLinks blijven ondanks de maatregelen gekant tegen het lidmaatschap van de kroonprins. Prins Willem-Alexander schortte zijn wex-kzaamheden voor het IOC ruim een maand geleden in overleg met Kok op. Na het bekend worden van de Stemrecht VS in VN bedreigd NEW YORK - De Verenigde Staten moeten de Verenigde Na ties dit jaar ten minste 250 mil joen dollar extra betalen om hun stemrecht ixx de raadgeven de vergadering niet te verliezen. Dit heeft de VN gisteren be kendgemaakt. Vorige week riep secretaris-generaal Annan de Amerikanen op eindelijk hun betalingsachtei-stand van 1,6 miljard dollar aan de VN te vol doen. Washington treuzelt hier al jarenlang mee. AFP fraudepraktijken moest eerst duidelijk worden hoe de in op spraak geraakte sportorganisa tie orde op zaken stelt. De prins is nu nog kandidaat-lid van het IOC. Zijn beëdiging staat in juni gepland tijdens een IOC-bijeen- komst in Seoel. GPD zie ook pagina 29 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Straat: Telefoon: Advertentie MORGEN IN DEZE KRANT!! Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1