Sociaal fonds blijkt onbekend Zand maakt strand ontoegankelijk Debat over racisme komt niet uit de verf Yeerse deelname in promotiestichting splijt gemeenteraad Fietspad pas na zomer helemaal klaar zeeland vrijdag 19 maart 1999 w 19 %)/liddelburg trekt conclusies uit project minimabeleid Recordaantal deelnemers strandtoernooi jeu de boules door Lukas Fransen DOMBURG - Een trap naar het strand, waarvan alleen de leuningen nog boven het door de wind opgestoven zand uitste ken. Een paar kilometer verderop heeft de zee het zand zover weggeslagen dat onder de laatste trede van de houten trap een diepe afgrond gaapt. De gemeente Veere trekt 72.500 gulden uit om alle stranden voor Pasen weer toegankelijk te maken. De duinpaden en strandovergangen heb ben het de afgelopen winter zwaar te ver- duren gehad. „Het is het ergst in Dishoek, Westkapelle en Domburg", zegt K. Krij- ger, hoofd beheer en onderhoud van de ge meente Veere. „Het strand bij Westkapelle is vorig jaar nog opgespoten. De harde wind heeft zoveel zand op de duinen ge waaid dat duinpaden en -overgangen be dekt worden onder een laag zand. Van de strandopgang bij het monument De Schoppesteel is bijna niets meer te zien." Vier strandopgangen bij de golfbaan in Domburg zijn zelfs afgesloten. Niet de wind, maar de zee is hier de boosdoener. De sterke zeestroming heeft het strand zo ver weggespoeld dat enkele toe- gangstrappen helemaal bloot liggen. Al leen waaghalzen duiven het ruim twee meter diepe gat tussen de laatste traptre de en het strand te overbruggen. De ge meente wil de trappen tijdelijk verlengen. Aan 15 van de 63 duinovergangen in Veere moet onderhoud gepleegd worden. Krij ger: „Omdat het om groot onderhoud gaat, is het de taak van de gemeente en niet van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. De Stichting is verantwoor delijk voor het dagelijkse onderhoud, zo als omheiningen veivangen, afvalbakken legen en zand wegscheppen." Omdat de gemeente niet beschikt over genoeg man kracht en het vereiste materiaal, zoals een kraan, wordt het werk uitbesteed. Eén van de duinovergangen bij Domburg die is afgesloten vanwege een gapend gat onder de laatste traptrede. foto Ruben Oreel Sociaal plan voor verplegers MIDDELBURG - De leden van de vakbonden Nu'91, CFO, AbvaKabo en FHZ stemmen in met het sociaal plan dat de bonden gemaakt hebben met de directie van Stichting Ver pleeg en Rusthuizen (SVRZ). Het plan was nodig omdat het verhuizen van bedden van ver pleeg- naar verzorgingshuizen consequenties voor het perso neel had. Als de werkgevers het plan ondertekenen, vallen er geen gedwongen ontslagen. Het personeel krijgt een salaris garantie en de mogelijkheid geboden om op andere afdelin gen ervaring op te doen. Bovendien komt er een belangstel lingsregistratie. Zestien maanden voor dumpen lijk DEN HAAG - Het gooien van het lijk van een vermoorde Ha genaar vanaf de Zeelandbrug en mensensmokkel zijn een 33- jarige Engelsman donderdag voor de Haagse rechtbank op een celstraf van zestien maanden komen te staan. Een 35-jari- ge vrouw werd voor medeplichtigheid aan de moord en men sensmokkel tot dezelfde straf veroordeeld. Het slachtoffer van Chinese afkomst is op 29 juni vorig jaar door de toenmali ge echtgenoot van de vrouw om het leven gebracht. Deze kon het niet verdragen dat zijn vrouw seksuele contacten onder hield met de Hagenaar. De man werd naar Rotterdam gelokt en daar in een woning met een koekenpan en een knevel vermoord. Om van het lijk af te komen, werd het plan opgevat dit van de Zeelandbrug te gooienDeze opzet mislukte dooi-dat het lijk op een brugpijler bleef liggen. De opgelegde straffen zijn veel lager dan de eisen van officier van justitie J. Remmerswaal. Deze vorderde twee weken geleden tegen de vrouw zeven jaar cel. De Engelsman hoorde drie jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Tbs en dwangverpleging geëist MIDDELBURG - Een 35-jarige verstandelijk gehandicapte man uit Middelburg is het meest gebaat bij tbs met dwangver pleging. Tot die conclusie kwam gisteren officier van justitie F. van Es in Middelburg, die bij de rechtbank ook nog zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte eiste. De pupil van het zorgcentrum Arduin in Middelburg had 6 de cember vorig jaar uit onvrede over het eten een zorgmede- werkster in een wurggreep genomen, waarbij het slachtoffer haar bewustzijn verloor. Haar collega's konden haar nog net uit de benarde positie bevrijden. Een psycholoog en een psychiater meenden dat de man ontoe rekeningsvatbaar was geweest. Uit de rapportages bleek dat de man sociaal gezien het verstand van een kind van vier jaar heeft. De gedragsdeskundigen sturen aan op een spoedige op name in een tbs-kliniek. De man kan niet terugkeren naar Ar duin, omdat de leiding van de Stichting dit niet meer verant woord vindt. De rechtbank doet 31 maait uitspraak. Raadsman staakt ontuchtzaak MIDDELBURG - Raadsman C. J. de Wit heeft zich gisteren in Middelburg prompt teruggetrokken uit een ontuchtzaak. De strafpleiter tekende bezwaar aan tegen de dagvaarding, maar die gronden vonden geen gehoor bij de rechtbank. Nadat het verzoek bijna een uur achter gesloten deuren had plaats ge had, wilde de rechtbank overgaan tot behandeling van de strafzaak. Reden voor De Wit om het voor gezien te houden, waardoor zijn client - een 45-j arige man uit Oost-Souburg - er alleen voor stond„U was er op tegen dat u vandaag moest ver schijnen. U wenst meer onderzoek, maar misschien wilt u ook een andere advocaat?", vroeg een van de rechters aan de ver dachte. Die vraag werd met ja beantwoord. Na een schorsing besloot de rechtbank, in verband met het belang van de verde diging, de ontuchtzaak tot 10 juni aan te houden. De Soubur ger wordt ervan verdacht in 1997 ontucht te hebben gepleegd met vier meisjes van tien en elf jaar, waaronder zijn dochter tje. Ook wordt de man twee mishandelingen verweten. ftnr Ab van der Sluis MIDDELBURG - Maar weinig uitkeringsgerechtigden weten jat er in Middelburg een sociaal fonds is, waaruit de gemeente lidmaatschappen van sport- en culturele verenigingen betaalt. Ook zijn zij onbekend met de bijzondere bijstand. Dat blijkt Zwembad in Engelse sfeer VLISSINGEN - Het Vlissings Sporlfondsenbad is deze week jnde kleuren rood en blauw ge buid. Tot en niet dit weekeinde is het Groot Brittanië-week in bet zwembad en worden activi sten in Engelse sfeer aangebo den. Vrijdag is het vanaf 14 uur tea- lime in de brasserie. Daar vin den tevens darts-wedstrijden daats vanaf 20 uur. De Zeeuwse jartfederatie geeft een demon stratie Zaterdag en zondag is er vanaf 13.30 uur een spelcircuit ooc- '.Dor de jeugd en kan er een En- els zwemdiploma worden be- aald. Noodmaatregel Veere voor mestopslag Sgs tf? id-. hal hui VEERE - Veehouders in de ge meente Veere mogen hun mest tpslaan in een tijdelijke put, die moet worden afgedekt met folie. Veere heeft voor deze noodop- er i lossing gekozen om te voorko men dat er mest in het opper vlaktewater wordt geloosd. Door de overvloedige regenval van de laatste maanden lopen ie mestkelders vol, omdat de tdbouwers de mest niet kun- looc len uitrijden over het land. De echt ijdelijke opslag mag alleen llaatsvinden voor mest uit de igen inrichting en voor ten oaki ioogste drie maanden. De af- eroj stand van de put ten opzichte uwe pan de woningen van derden k ar noet minimaal vijftig meter ;ijn en de opslag moet van te vo- -jari en worden gemeld aan de afde- ing milieu van de gemeente. De dra Ugemene Inspectie Dienst en iet Openbaar Ministerie gaan net de noodoplossing akkoord. uit een evaluatie van het project 'Nee heb je, ja kun je krijgen', waarbij uitkeringsgerechtigden op bezoek gingen bij andere uit keringsgerechtigden om infor matie te geven over het gemeen telijk minimabeleid. Voordat de vrijwilligers op pad gingen kregen zij een scholing. Daarbij werd onder meer aan dacht geschonken aan de bij zondere bijstand, het sociaal fonds, het kwijtscheldingsbe- leid, thuiszorg en de vrijwillige thuishulp Walcheren. De offici ële start van het project was op 16 maart vorig jaar en eindigde in december vorig jaar. In de eerste fase bezochten de vrijwilligers mensen met een bijstandsuitkering, later ge volgd door bezoeken aan men sen met andere uitkeringen. In totaal werden 318 huisbezoeken afgelegd. Hoeveel mensen in Middelburg weten dat de ge meente een minimabeleid voert, is onbekend. Projectleider.!. M. Kouwer schrijft in zijn evalua tie dat hij graag een groter aan tal reacties had gezien. Uitke ringsgerechtigden die behoefte hebben aan een huisbezoek, kunnen dat overigens nog steeds aanvragen. Informatie daarover valt regelmatig te le zen op de gemeentelijke voor lichtingspagina in De Faam- /Vlissinger. Schroom Kouwer is tevreden over het project. Bij een grote groep mensen is het minimabeleid (nogmaals) onder de aandacht gebracht. Daarmee is de onbe kendheid en de schroom van uitkeringsgerechtigden om er een beroep op te doen in ieder geval een stuk teruggebracht. Een groot aantal mensen heeft laten weten dat zij alsnog kijken of zij een in aanmerking kunnen komen voor bijdrages uit het so ciaal fonds of via de bijzondere bijstand. Tijdens het project werden uit keringsgerechtigden gevraagd naar hun ervaringen met de so ciale dienst. Een fiks percentage betreurt het dat er geen vaste consulenten meer zijn. Verder is de voorlichting slecht en vinden zij het invullen van formulieren moeilijk. Ook met de privacy bij de sociale dienst is het slecht ge steld. Volgens Kouwer is de kri tiek grotendeels toe te schrijven aan de reorganisatie bij de dienst. De sociale dienst erkent een aantal klachten. Het neemt ze ook serieus. De dienst wil dat er zo snel mogelijk een begin wordt gemaakt met een tevre- denheidsonderzoek onder de uitkeringsgerechtigden. Zo'n onderzoek was overigens al veel eerder toegezegd. Dat mensen met een uitkering veel formulie ren moeten invullen, is nu een maal een feit, aldus de dienst. Uitkeringsgerechtigden die daarmee problemen hebben, kunnen aankloppen bij het maatschappelijk werk. Dat er geen privacy is, wordt onder schreven. De sociale dienst gaat met Stadsbeheer praten om te kijken of er mogelijkheden zijn de ontvangstruimte te verbete ren. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Wat is de meerwaarde voor de gemeente Veere om deel te nemen aan de Stichting Promotie en Acquisi tie Zeeland (SEPAZ)? Dat vroe gen veel raadsleden zich donderdag af tijdens de raads vergadering in het gemeente huis in Koudekerke. De hoofdelijke stemming over het collegevoorstel bracht geen uit sluitsel: 9-9. Het voorstel wordt daarom in de volgende raads vergadering weer in stemming gebracht. De raadsfracties CDA PvdA, GroenLinks, AOV/UNIE55+, D66 en RPF/GPV stemden te gen Veerse deelname aan de SE PAZ. Momenteel zijn de beheer ders van bedrijventerreinen, gemeenten en havenschappen in Zeeland, verenigd in de Eco nomische Promotiegroep Zee land zelf verantwoordelijk voor de acquisitie en promotie van hun bedrijventerreinen. Om de bedrijvenmarkt op een effectie vere manier te benaderen, wil de provincie Zeeland dat dat door één overkoepelende organisa tie, de SEPAZ, gaat gebeuren. Als alle Zeeuwse gemeenten meedoen, kost deelname Veere een kleine vijftienduizend gul denper jaar. „Wat hebben wij nou te bieden aan grote bedrijven", zei J. Wis- se-Francke (CDA). „Ze mogen zich niet eens in onze gemeente vestigen." OokJ. J. M. Maas (P vdA) zag niets in het voorstel. „Er zitten zoveel onzekerheden in. De kosten kunnen alleen maar hoger worden; zeker als een aantal gemeenten besluiten niet mee te doen. Ik vind trou wens promotie en acquisitie van bedrijventerreinen een taak van de provincie." Werkgelegenheid Wethouder M. Brouwer- te Rol ler wees op de werkgelegenheid voor de Veerse bevolking, die het aantrekken van bedrijven met zich meebrengt. Ook als die bedrijven zich in Middelburg of Vlissingen vestigen. De WD- fractie steunde het collegevoor stel. P. Overmeen: „Je moet de meerwaarde niet alleen in het Veers belang zien. We zijn ook verantwoordelijk voor mensen die niet in Veere werken, maar er wel wonen. Als we door deze ge ringe investering meer banen kunnen creëren, moeten we die kans aangrijpen." MIDDELBURG - Club Jeu de Boules Middelburg houdt zon dag 21 maart het traditionele strandtoernooi, een evenement dat inmiddels hij boulers uit het hele land een goede naam heeft opgebouwd. )e werkgroep De Strandjut- ere, die het jaarlijkse evene- KNFM houdt winterfestival HDDELBURG - De afdeling Ireland van de Koninklijke Ne- lerlandse Federatie van Mu- iekverenigingen (KNFM) joudt dit weekeinde het jaar lijkse winterfestival waaraan 16 Zeeuwse korpsen meedoen, let evenement is verdeeld over wee dagen en evenveel locaties. Saterdag komen zestien korp- en in actie in de Concert- en lehoorzaal in Middelburg, anvang 10.30 uur; de overige ezelschappen spelen zondag in Ie Vlaanderen in Sas van Gent anaf 13.00 uur. De deelnemers /orden beoordeeld door de jryleden J. J. Koops en G. Jan- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ment voor de club organiseert, kreeg een recordaantal inschrij vingen. Maar liefst 560 boulers uit heel Nederland willen aan deze twaalfde editie meedoen. Er zijn 528 plaatsen, zodat er nog een wachtlijst van zo'n der tig Lefhebbers overblijft. Dit keer wordt het toernooi ge houden bij strandpaviljoen De Branding in Zoutelande. Voor heen was het strandpaviljoen De Zilvermeeuw in Koudekerke het strijdperk voor het boules- toernooi. Maar door wisseling van eigenaar van die accommo datie kon de organisatie niet tij dig tot afspraken komen. De Strandjutters zijn overigens voornemens om het toernooi voortaan in Zoutelande te blij ven houden. De meeste deelnemers van 'bui tenaf' komen zaterdag al aan. Zij verblijven dan op campings en enkele vakantieoorden op Walcheren. Zaterdagmorgen worden die deelnemers al ont vangen in het clubhuis van de organiserende vereniging aan de Koudekerkseweg in Middel burg met koffie en een Zeeuwse bolus. Voorts is er zowel zater dag als zondag de traditionele mosselmaaltijd voor de gasten. Het toernooi begint zondag morgen om half elf uur en duurt tot ongeveer 's middags vier uur. De spelers zijn verdeeld over zes poules van 44 doublettes. Voor de beste vier van elke poule zijn er prijzen beschikbaar. Om de spelers alvast wat aan het strand te laten wennen wordt er zaterdag ook nog een oefentoer- nooi gehouden. Voor de aanleg van het fietspad tussen Grijpskerke en Meliskerke wordt de sloot verlegd. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen GRIJPSKERKE - Fietsers kun nen nog voor de zomer gebruik maken van het fietspad tussen Grijpskerke en Meliskerke. Het laatste gedeelte van het fietspad tussen Meliskerke en Werendij- ke zal door grondverwerving pas na de zomer klaar zijn. Voor de aanleg van het fietspad wordt de sloot enkele meters verlegd. Het betonnen fietspad komt aan de noordkant van de provinciale weg te liggen. Het wordt 2,75 meter breed, waardoor er ge noeg plaats is voor fietsers in beide rijrichtingen. „Nog voor de zomermaanden is het eerste deel, zo'n viereneenhalve kilo meter, van het fietspad klaar", zegt A van der Well, van het Wa terschap Zeeuwse Eilanden. „We hopen aansluitend te kun nen beginnen aan de laatste hal ve kilometer tussen Meliskerke en Werendijke, net voor Zoute lande. Dat zal niet voor de zo mer lukken omdat we nog bezig zijn met de grondverwerving Het fietspad wordt betaald door het Waterschap Zeeuwse Eilan den. De gemeente Veere draait op voor de kosten van de gedeel ten binnen de bebouwde kom. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Nico van Duyn van de Anti Racisme Stichting Bravo zag geen reden om de werktitel: Zijn alle Marokkaan se jongeren crimineel???? te ver anderen. Hij toetste hem wel bij enkele Marokkaanse jongeren. Die titel wekte verwachtingen bij Vlissingse jongeren. Zij dachten dat die de lading van de anti-racisme dag die donder dagavond in Vlissingen werd gehouden wel zou dekken. Maar de beloftevolle avond, ontsteeg zelden het niveau van de goede bedoeling. Veel punten werden kort aangetipt en de vragende titel bleef praktisch onaangeroerd. Eerst kreeg de media, vooral de schrijvende pers, de zwarte piet toegespeeld. De krant werkt mee aan stigmatisering van al lochtonen. Van Duyn hamerde op de zinloosheid om bij een po litiebericht te vermelden dat een dief een lichtgetinte huids kleur heeft. „Als het tenminste daarbij blijft. Als niet de kle ding of iets dergelijks wordt vermeld." Pannellid Ahmed El Kharbou- chi vulde aan: „Waarom staan er niet wekelijks stukken in de krant over ongeregeldheden in Westkapelle of Arnemuiden. Daar gebeurt ook van alles. Laat nieuwsfeiten vooral ook eens vaker volgen door een ach tergrondverhaal." Fouad Zenagi, een van de pan- nelleden en jeugdwerker van de Jeugd Ontmoetings Plek (JOP) Vlissingen, stuurde de discussie handig bij. „Het heeft meer zin om naar de oorzaak te kijken. Want we mogen ons toch afvra gen waarom er zoveel Marokka nen afglijden. Er leven in Ne derland veel culturen samen, maar we weten heel weinig van elkaar. Als we proberen ommeer van eikaars achtergrond te we ten te komen, kan er begrip voor eikaars situatie ontstaan. In het JOP krijg ik de kans om er ach ter te komen wat speelt onder de jongeren." Veilig Mohamed Bouzambou, een van de ongeveer vijf jonge Marok kanen uit het pubhek, is geen voorstander van het JOP. Hij zoekt het liefst gelegenheden op, waar een mix van alle cultu ren samenkomt. „Als ik een dis cotheek binnenstap waar alleen maar Marokkanen, alleen maar Antillianen, alleen maar Suri- namers, of alleen maar Neder landers zijn, dan voel ik me niet veilig. Ik wil alle kleuren zien." Hij beklemtoonde dat hij in Ne derland geen last heeft van zijn Marokkaanse afkomst. ..Ik ben geboren in Vhssingen, 24 jaar geleden. En ik ben door mijn achtergrond juist heel flexibel Het enige probleem is dat ik soms het gevoel heb dat ik niet volledig word geaccepteerd door Marokkanen en soms ook niet voor honderd procent door Nederlanders." Dat bracht panellid, Frans van der Avert, rector van scholenge meenschap Scheldemond. op een van de problemen waarmee de Marokkaanse jongeren moe ten afrekenen. „Het beeld dat op mij is afgekomen is dat Marok kaanse jongeren juist heel veel moeite doen om zich aan te pas sen aan de Nederlandse samen leving. Daardoor komen ze in een vacuüm terecht en is de kans groter dat het misgaat." Het Scheldemond zoekt mo menteel een Marokkaanse bege leider die wordt ingezet om het contact tussen de ouders van Marokkaanse leerlingen en de school te verbeteren. „Want daarin slagen we alsmaar met. Als er problemen zijn met Ma rokkaanse leerlingen, bereiken we de ouders niet. Die kloof kunnen we niet overbruggen. Wij denken die ouders meer bij de school te betrekken als we een begeleider van Marokkaan se afkomst aantrekken." De SGP-fractie, voorstander van deelname aan de SEPAZ, probeerde het door de provincie opgelegde woningquota wat op te schroeven. „Het de bedoeling dat Veere werknemers van nieu we bedrijven in Middelburg en Vhssingen huisvest", zei P. de Visser. „Veere moet zich daarom sterk maken bij de provincie om meerhuizen te mogen bouwen." De wethouder legde de SGP'er uit dat dat 'een onjuiste koppe ling' van zaken is. Rotonde Dertigduizend gulden voor een onderzoek naar de mogelijk heid voor een nieuw parkeerter rein langs en een rotonde op de Domburgseweg bij kasteel Westhove in Oostkapelle vond de raad wel erg veel. „Waarom betaalt de provincie niet mee aan het onderzoek?", wilde CDA'er P. Hengst weten. „Het gaat toch om een rotonde op een provinciale weg." Ook de andere raadsfracties vonden het niet terecht dat Vee re alleen voor de kosten van het onderzoek moet opdraaien. „De provincie betaalt 450.000 gul den mee aan het project en als het niet te lang duurt de project ontwikkelaar van het toekom stige woonzorgcomplex Pare Zonnehoven 350.000", zei wet houder L. P. C. Wisse. „Als wij het verkeer weg willen halen uit de Manteling, zullen we daar ook onze bijdrage aan moeten leveren." Knarsetandend stem den de raadsleden vervolgens in met het voorstel. (Advertentie) .ooutf nod 1830 ■ar de ')a9er

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19