Het wordt oorlog bij de Oscar-uitreiking Ruud zette die pet op en daar stond Kruimeltje kunst cultuur Oude sfeer in Nederlandse familiefilm Cate Blanchett in Elizabeth. Joseph Fiennes, hoofdrolspeler in Shakespeare In Love. vrijdag 19 maart 1999 Kruimeltje speelt krantenverkoper dio. Zachtjes dwarrelt de sneeuw naar beneden in de chique Haagse winkelstraat. Terwijl een waterig zonnetje schijnt en het kwik in de thermometer 14 graden aanwijst, plakt pp de weg een dun laagje wit. Neps- neeuw blijkt bij nadere bestu dering. In de ondergespoten straat worden opnames ge maakt voor de nieuwe Neder landse familiefilm Kruimeltje, het ontroerende verhaal van het Rotterdamse straatschoffie. Vele generaties beschouwen Kruimeltje als hun lievelings boek, meent producent Hans Pos. „Het is een ware klassie ker." Tot verbazing van regis seur Maria Peters (van onder meer De Tasjesdief) bleek Krui meltje vrij van rechten. „Ik vind het fantastisch dat ik nu de kans heb om het te verfilmen. Het is een schot in de roos." Het boek van Chris van Abkou- de vertelt het verhaal van de vondeling Kruimeltje. Zijn moeder heeft hem als baby ach tergelaten bij vrouw Koster. Zij stuurt het kleine jochie steeds de straat op. Hij mag pas terugko men als hij wat geld heeft ver diend om zijn kost en inwoning te betalen. Eenzaam loopt Krui meltje door de straten van de havenstad. Geen vader, geen broers of zusters en geen moe der. Al vaak heeft hij zich ge vraagd waarom zijn moeder hem dit heeft aangedaan. Op een avond vindt Kruimeltje een hond, Moor, net zo'n verschop peling als hij zelf. De twee wor den onafscheidelijke maatjes. Samen beleven ze talloze avon turen en met behulp van hun vriend Wilkes komt uiteindelijk alles nog goed. Omdat het Rotterdamse cen trum door het bombardement in de Tweede Wereldoorlog volle dig werd verwoest, wordt ge filmd op locaties die nog wel de sfeer van de Maasstad uit de ja ren twintig uitademen: Delfs- haven, Dordrecht, Leiden, Maassluis, Enkhuizen, Antwer pen en Den Haag. „We gebrui ken dezelfde 'location-scouts' als Karakter (dat ook in het vooroorlogse Rotterdam speel de). De plaatjes die we hebben nu hebben geschoten zouden de Maasstad kunnen zijn", aldus producent Pos. Deze week kwamen lang ver vlogen tijden weer tot leven in de Haagse binnenstad. In de etalage van een deftige kleding zaak hangen prachtige jurken met goudstiksels, keurige verenhoedjes en bontjes com plementeren het geheel. Aange- slingerde auto's rijden statig door de besneeuwde straten. Parmantige dames met dure mantels en heren met hoge hoe den en wandelstokken flaneren op en neer. Straatschooiertjes schreeuwen en rennen langs. Een eenzame bedelaar steekt hoopvol zijn hand uit „Kranten te koop, kranten te koop. Lees alles over de moord in de Keizerstraat", schalt het door de winkelstraat. Kruimel- i de Haagse Passage, die afgelopen zondag even werd verbouwd totfilmstu- foto's Phil Nijhus tje en zijn vriendje Keessie zwaaien ijverig met hun nieuwsbladen. Ze proberen een extra centje te verdienen met het verkopen van kranten die ze even daarvoor gestolen hebben. Gretig verwisselen stuivers van eigenaar. De twee boefjes heb ben groot succes. Het tafereel wordt wreed verstoord door een krijsende politiesirene en een langsdenderende tram anno 1999. De vorige grote Nederlandse fa miliefilm, Abeltje, werd in een modern jasje gestoken. De ma kers van Kruimeltje hebben daar bewust niet voor gekozen. Pos: „Je legt jezelf een grote be perking op als je het verhaal naar deze tijd projecteert. Dan wordt het film van dertien in een dozijn. We hebben bewust voor de oude sfeer gekozen, want de authenticiteit maakt het juist zo leuk. Tegenwoordig heb je in Nederland ook geen jonge zwer- vertjes meer, in de jaren twintig was dat het straatbeeld. Als kij ker kun je je veel sterker identi ficeren met een jongetje van toen." De link met Abeltje is snel ge legd, maar benadrukt regisseur Maria Peters: „We apen Abeltje niet na. We zijn al vier, vijf jaar bezig met het idee van de verfil ming en met het scenario al zo'n twee jaar." Volgens producent Pos is de enige overeenkomst dat het beide familiefilms zijn en allebei een verkleinwoord in de titel voeren. „Toch heeft Abeltje laten zien dat er rond de kerst interesse is voor Neder landse familiefilms. We hopen een traditie te kunnen kweken", aldus Pos. Peters voegt er aan toe: „Gelukkig is Abeltje geen flop geworden, anders had het er voor ons ook slecht uitge zien." Geen brandweerman, geen pi loot en geen politieagent. Nee, de negenjarige Ruud Feitkamp wil acteur worden. En zijn droom lijkt aardig in vervulling te gaan. Uit honderden jonge tjes werd hij gekozen om de rol van aandoenlijke belhamel te spelen. „Ik dacht dat het zoeken naar een speld in een hooibei* zou worden", vertelt producers Pos. „Je moet een jongetje heb ben dat klein, zacht, strijdbaar en kwajongensachtig is. Zie dal allemaal maar eens in één kinc te vinden. Maar Ruud zette die pet op en meteen stond Kruimeltje. Magisch." Ruud zelf is al aardig gewend „Dit is echt heel gaaf", lacht de jonge acteur. Hoewel hij de hoofdpersoon van de film is, be schouwt hij zich zelf (nog) niet als een ster. Ook zijn vriendje? kunnen nog steeds op zijn on verdeelde aandacht rekenen „Ik ben pas nog met ze wezes kanoën." Zijn filmvriend) Keessie wordt vertolkt doa Yannick van de Velde, de zoo: van regisseur Jean van de Vela (All Stars). „Gelukkig kunns de twee jongens het prima me elkaar vinden", zegt een tevre den Peters. „Het filmen was it het begin best wennen voor ze maar nu gaat het echt goed." De andere hoofdrollen worden gespeeld door Thekla Reuten (Lize van Dien alias Vera Borboni, Kruimeltjes moeder), Hugo Haenen (Wilkes) en Rick Engelkes (Harry Volker, Krui meltjes vader). Engelkes heeft net de eerste draaidag achterce rug. De door GTST bekend ge worden acteur heeft een over volle agenda: tot april staat hij nog in de theaters met Ven Mann; daarnaast is hij zojuist begonnen met de opnames van een nieuwe politieserie en nt staat hij ook nog in Kruimeltje „Het is allemaal net te combine ren, alhoewel ik vanavond lie ver vrij had willen zijn", grin nikt Engelkes. „Maar deze fib is echt heel erg leuk. Ik heb he' boek vroeger stukgelezen. Krui meltje is voor mij echt een be grip." De keuze voor Engelkes kwan voor velen als een verrassing „Mijn verleden achtervolgt me nog steeds. Gelukkig is het lang zaam aan het wegebben en me' mijn rol in Kruimeltje en de po litieserie hoop ik helemaal ver lost te worden van mijn GTST- geschiedenis." Werken met kin deren ligt Engelkes, naar zeggen, wel: „Het acteren met deze knulletjes bevalt me enorm goed. Dat komt ook door mijn dochtertje Teddie, zij is een gro te inspiratiebron voor me." Mariëlle Nijland Kruimeltje is vanaf 9 decemberinü ondagnacht worden in Los Angeles de Academy Awards oftewel de Oscars uitgereikt en dat belooft een op vrijwel alle fronten moeilijk voorspelbare krachtmeting tussen vijf films die tevens zijn genomineerd voor de titel 'beste speelfilm van 1998'. Het gaat om Shakespeare In Love (geregisseerd door John Madden) dat 13 nominaties verwierf, Saving Private Ryan (Steven Spielberg) dat 11 nominaties ontving, en Elizabeth (Shekhar Kapur), The Thin Red Line (Terrence Malick) en La Vita E Bella (Roberto Benigni) die elk 7 nominaties hebben gekregen. bestemming is de Academy Award die regisseur Elia Kazan krijgt voor zijn hele oeuvre. Maar de spanningsfactor zit in dit geval in de vraag hoe tijdens deze uitreiking de zaal zal reageren. Wordt de maker van East Of Eden en On The Waterfront, die in de jaren vijftig collega's heeft aangegeven bij communisten jager McCarthy, getrakteerd op ijzige stilte of valt hem een verzoenende ovatie ten deel? Via geen enkel in Nederland te ontvangen tv-zender kunnen we er rechtstreeks getuige van zijn. Maandagavond biedt Net 5 de eerste samenvatting. Pieter van Lierop maken Nick Nolte (voor Affliction) en Ian McKellen Gods and Monsters). Mocht McKellen winnen dan kunnen we ervan verzekerd zijn dat hij de 'filmindustrie' de oren gaat wassen vanwege de jarenlange discriminatie van homoseksuele acteurs. Dat heeft hij alvast in 'The London Daily Express' beloofd. En mocht hij niet winnen, dan weten we meteen hoe dat komt: discriminatie. Bij de mannelijke bijrolspelers lijken de kansen het gunstigst voor oude rot James Coburn Afflictionmet Robert Duvall (A Civil Action) als runner-up. Bij de actrices in bijrollen ligt Kathy Bates goed vanwege Primary Colors maar dan moet ze wel eerst afrekenen met Judie Dench die zo'n schitterende Elizabeth speelde in Shakespeare In Love. Het is overigens heel goed mogelijk dat er zondagavond twee actrices een Oscar krijgen voor het spelen van koningin Elizabeth I (1558-1603). Cate Blanchett als hoofdrolspeelster in de gelijknamige film en Judie Dench als bijrolspeelster in Shakespeare in Love. Van de dertien nominaties voor John Maddens werkstuk boezemt deze kans nog het meeste vertrouwen inWant bedenk wel dat het eerder is vertoond dat de film met de meeste nominaties er uiteindelijk het meest bekaaid vanaf kwam. De enige prijs met een al zekere Het is het eigenaardigste lijstje dat de illustere leden van de Academy of Motion Pictures. Arts Science ooit in handen hebben gekregen. Anno 1999 gaat de strijd dus tussen drie films die spelen tijdens de Tweede Wereldoorlog, plus twee films die spelen in het zestiende-eeuwse Engeland. Vreemdste eend in de bijt is La Vita E Bella, waarmee nu al op curieuze wijze Oscar geschiedenis is geschreven. Deze Italiaanse tragikomedie dingt niet alleen mee in de hoogste categorie 'beste speelfilms', maar ook nog in de categorie 'beste films in een andere taal danhet Engels' Dat is ooit één keer eerder gepresteerd; door Costa-Gavras met Z, in 1969. Nooit eerder is het evenwel voorgekomen dat een niet-Engels gesproken film zo veel (zeven) nominaties ontving. Wolfgang Petersens Das Boot (1982) en Ingmar Bergmans Fanny Alexander (1983) bleven hangen op zes. En dan is er nog het opvallende feit dat Roberto Benigni persoonlij k drie keer staat genomineerd: een keer als regisseur, een keer als hoofdrolspeler en een keer als scenarist. Je zou gaan menen dat het hier het meesterwerk van de eeuw betreft, terwijl het toch eigenlijk alleen maar gaat om een innemend concept waarvan de uitwerking gedurende het laatste half uur tenenkrommend kinderlijk is. Ik verwacht dat La Vita E Bella alleen in de categorie' foreign language' zal winnen. Zo verging het trouwens ook Z destijds. De twee Elizabethaanse rolprenten lijken voorbestemd om elkaar het kot uit te vechten. Zowel Shakespeare In Love als Elizabeth beschikken over een genomineerde hoofdrolspeelster met al een Golden Globe op zak. Dat is mogelijk omdat in de Globe competitie verschillende secties bestaan voor 'drama' en 'comedy'. Dat verschil wordt met gemaakt bij de Oscars, zodat het nu tussen Gwyneth Paltrow en Cate Blanchett hard tegen hard zal gaan. Outsiders (zoals Meryl Streep met One True Thing) zijn gedoemd outsiders te blijven. De films Shakespeare in Love en Elizabeth zijn tevens eikaars gevaarlijkste tegenstanders bij beste kostuums, beste art direction en beste camerawerk Alleen in die laatste categorie komen ze dan ook weer de twee oorlogsfilms tegen. Dan zal die Oscar vast en zeker op het slagveld terecht komen. Het camerawerk van Janusz Kaminski in Saving Private Ryan is speciaal tijdens de invasiescènes fabuleus, terwijl John Toll - als het om de móóiste beelden moest gaan - met The Thin Red Line door niemand werd overtroffen. Onmogelijk te zeggen wie dit tweegevecht wint. De twee oorlogsfilms zitten verder in eikaars vaarwater in de afdelingen beste regie, Foto boven: De voorbereidingen voor de Oscar-uitreiking. Foto's rechts: Boven: Scène uit Saving Private Ry an metTom Hanks (midden). Midden: La Vita E Bella, met Nicolet- ta Braschi en Roberto Benigni. Onder: Woody Harrelson is één van de sterren in The Thin Red Line. muziek, geluid en montage en zullen daar vermoedelijk ook winnen, net als bij beste speelfilms. Het lijkt waarschijnlijk dat Private Ryan de overhand krijgt en scoort bij beste films, montage, geluid en regie en verder nog voor het beste originele scenario. Dan blijven er voor The Thin Red Line alleen nog Oscars over voor beste muziek en beste scenario bewerking. Een jury die met elkaar kan beraadslagen zou het nooit zo doen; die zou Spielberg laten winnen voor beste film, maar Terrence Malick voor regie. Maar mocht de publiciteitschuwe Malick ongedacht toch in de prijzen vallen, dan zal hij gegarandeerd niet in de zaal zitten en al helemaal niet op het podium verschijnen om al die beroemde acteurs te bedanken die hij eerst maandenlang op Guadalcanal heeft laten ronddarren om ze vervolgens stuk voor stuk uit The Thin Red Line weg te knippen. Dat Tom Hanks als hoofdrolspeler van Saving Private Ryan zijn derde Oscar zal oppikken laat zich moeilijk voorstellen. Een grotere kans Figuranten in Kruimeltje staan te wachten tot de straat is verbouwd tot filmset.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16