Hugo Getekend, Victor Dromerijen in museum Elsene kunst Jean-Paul Franssens gaat Woorden kunnen Flarlan Flan de Vries exposeert een Oscar-uitreiking wordt cultuur 12 13 ]5 i6 11 PZC verder met zijn literaire Coben niet beeldend unieke collectie hobo's oorlog tussen oorlogsfilms Barrière dans un paysage (zonder jaartal). L'esprit de la tempête devant gilliatt (1865). Schengen (1871). Chat-huantdans les ruines de Vianden (1863). Paysage du Rhin au gibet (1842). Rechts: Silhouette de maison (circa 1858). Onder: Port des Flandres (circa 1847). Boven: Sirène (zonder jaartal). Links: Chateau sur un éperon rocheux (1868). frappante originaliteit en verontrustende schoonheid dat men heden ten dage eerder geneigd is te zeggen: Hugo is groter als tekenaar dan als schrijver. In ieder geval heeft hij de mens van nu heel wat meer te zeggen als beeldend kunstenaar dan als auteur. Wie ooit het Musée Victor Hugo op de Place des Vosges in Parijs bezocht weet dat natuurlijk, want daar hangen een aantal van zijn indrukwekkende grafische meesterwerken permanent aan de wanden. Op dit moment zijn nog tot en met 25 april in Elsene, Brussel, in het Gemeentelijk Museum een goede honderd tekeningen van allerlei soort en tal van andere documenten te zien op een tentoonstelling Victor Hugo dessinateur. Het is een boeiend overzicht waar men met allerlei technieken die Hugo gebruikte kennis kan maken. Brussel is een voor de hand liggende locatie omdat Hugo tijdens zijn ballingschap, die van 1851 tot 1871 duurde, vaak in die stad heeft vertoefd. Hij heeft veel in België, het Rijnland en ook wel in Nederland gereisd, en daar haast altijd getekend. Zijn voorkeur ging uit naar stadsgezichten met fantastische, grillige, romantische bouwwerken onder dramatische luchten. Torens, kastelen, gevels, molens, schepen, landschappen, rotsen en zeegezichten. Soms heel natuurgetrouw weergegeven, dan weer gefantaseerd, gecombineei-d. Mensen of dieren tekende hij zelden. Dat hij het wel kon, tonen de intrigerende tekeningen met een katuil (nr. 67) en een octopus (nr. 97). Heel curieus zijn ook de experimenten die Hugo met aparte technieken deed, soms tijdens of na spiritistische séances: vouwvlekken die op Rorschach-testen lijken, uitvloeiende inkt, collages, silhouetten en sjablonen. Daaronder zijn werken als het verbluffende Silhouette fantastique (nr. 24) die vandaag de dag gemaakt lijken door een avantgardistische kunstenaar. Het is merkwaardig dat Victor Hugo, die toch niet bepaald een bescheiden mens was, zelf zijn tekenwerk zo laag heeft ingeschat. Hij noemde het bijvoorbeeld 'schamele probeersels, in uren van bijna onbewuste dromerij, met wat mij nog aan inkt in mijn pen overbleef geschetst In een brief aan Baudelaire, die zijn tekenwerk bewonderde, sprak hij van dingetjes waarmee hij zich amuseert tussen twee strofen in, krabbels. Ook andere tijdgenoten, als Theophile Gautier, schatten zijn grafisch werk hoog in. De laatste beweerde zelfs: 'Was Victor Hugo geen dichter geweest, dan was hij een eersterangs schilder geworden. In zijn sombere en woeste fantasieën vermengt hij op meesterlijke wijze de clair- obscure effecten van Goya met de architectonische nachtmerries van Piranesi'. Gautier had gelijk. Het lijkt mij niet onmogelijk dat men, over een paar eeuwen terugblikkend naar de Franse kunst uit de negentiende eeuw, Hugo eerder als tekenaar dan als auteur zal eren. Hans Warren Victor Hugo Tekenaar, Museum van Elsene, Brussel, Van Volsemstraat 77, t/m 25 april, di-vr: 13-18.30, za- /zo: 10-17 u. Toegang 200 Bfr, cata logus 1000 Bfr (fraai, maar enkel Franstalig met inlegvel Ned.) Vianden (1871). et kan vreemd gaan met roem. Ieder kent de naam Victor Hugo, hij is nog steeds zeer beroemd. Als schrijver, dichter, dramaturg staat hij hoog aangeschreven, in naslagwerken wordt hij uitvoerig behandeld. Maar interesseert zijn werk ons nogwerkelijk, is het niet meer een benadering vanuit een historisch oogpunt, het fascinerende fenomeen Hugo waar we danmee bezig zijn? Zijn poëzie raakt ons niet meer, ze is opgeweld uit een Victor Hugo, getekend door Auguste Rodin. achtergrond en een moraal die ons vreemd geworden zijn, die zelfs enigszins hypocriet overkomen. Zijn pathos staat tegen, ook in zijn toneelwerk. Melodramatiek beheerst zijn proza. Zijn houding van profeet doet eerder glimlachen dan indruk wekken. Kortom: zijn enorme literaire productie dwingt weliswaar respect af maar leeft niet erg meer, er ligt een hinderlijk, zwaar romantisch patina op. met andere technieken geëxperimenteerd. Er zijn in totaal zo'n vierduizend grafische werken van hem bekend, van krabbeltjes in de marge van brieven en boeken tot uitvoerige al dan niet gefantaseerde stadsgezichten, landschappen en zeestukken, Daaronder zijn er van zo'n Heel anders is het gesteld met zijn werk als tekenaar. Zijn hele leven heeft Hugo (1802- 1885) getekend, aquarellen gemaakt en op allerlei manieren vrijdag 19 maart 1999

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11