Jomanda gaat met medici in zee PZC Effect homeopathie Jerry Springertje spelen is nieuwe rage Tom Poes en de Vuursalamander 'O, o Bel nu ANWB Rechtshulp Medium stralend middelpunt van studiedag voor verpleegkundigen homeopathie puzzel recept het weer .t Sk GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 ANWB V9TI3 donderdag 18 maart 1999 door Hans Leber De rustige klanken van 'ge nezende muziek' dwarre len over de hoofden. Aanbieders van alternatieve geneeswijzen hebben her en der bun standje ingericht; etherische oliën naast een kraam met lokroepen als 'Meer mens!of 'Als er meer in je zit dan er uit komt'. En wat te denken van een 'massage' van het energieveld waarover ieder mens schijnt te beschikken en dat bij een zieke is beschadigd. 'Therapeutical Touch' heet die methode, die al her en der wordt toegepast. Maar niemand kon op tegen het lang verwachte be zoek aan het einde van de dag: Jomanda zelf. De studiebij eenkomst 'Magie en verpleging' van de vakorgani satie van verpleegkundigen NIT91 voldeed aan de vaagheid van de titel. Alternatieve ge neeswijzen zijn nu eenmaal vaag. ongrijpbaar op zijn minst. Doorgaans wordt er met weten schappelijk onderzoek gesme ten, waarbij de één onomstote lijk vaststelt dat de patiënt erbij gebaat is en een ander dit op even gezaghebbende toon te genspreekt. Wat moet je ermee? Jomanda, het medium dat na Hel nieuwe wegen is ingesla gen. vindt dat de patiënt de norm is. Zi] wil samenwerken met de reguliere medische we reld en heeft al een verbond met een Hilversumse artsengroep. Zij stuurt mensen door als zij dit nodig acht. „Sluit die samen werking nietuit", houdt zij haar gehoor van vrijwel alleen ver pleegkundigen voor. Ze doen al len mee aan Jomanda's seance. Sterker nog: op de door Joman da voorgehouden 'signalen' die men kon voelen, zoals een licht tikje op de schouder tot het tin telen van de voeten, het voelen van een band om het middel tot het zien van kleuren rond het medium, reageert vrijwel de he le zaal. Wie iets van dat al 'er vaart' mag gaan zitten. Retourtje Bijna de hele zaal zit uiteinde lijk, maar wat het oplevert? De verzamelde verplegers zijn so wieso meegaand. Een eerdere spreker wil weten of de zaal be staat uit verplegers die de war me, gevoelige, mysterieuze kant in hun beroep opzoeken. Zij moeten gaan staan en de prakti- sche, feitelijk en regulier me disch ingestelde collega's moe ten blijven zitten. En ja hoor. nu staat bijna de hele zaal. Een ritje Utrecht voor een 'seminar' over magie trekt blijkbaar alleen de experimenterende verpleger. Patiënten genoeg. De vraag naar alternatieve geneeswijzen in de Nederlandse gezondheids zorg neemt toe. Wie alle artsen en medische kennis al heeft ge bruikt en toch ziek blijft, gaat naar iets anders zoeken En dan is een gewillig oor bij een ver pleger gewenst, met meer aan dacht voor de mens dan voor de ziekte, zeg maar. Heel langzaam worden de alternatieven zelfs door de verzekeraars geaccep teerd. Acupunctuur, homeopa thie. menig verzekeraar ver goedt het al. Als de patiënt maar beter wordt. En dat is, zo staat vast, niet zelden het geval, ook met alternatieve methoden. Scepsis Tegenstander R. Keukens, do cent, strooit met scepsis als het gaat over alternatieve metho den. Ze zijn aantrekkelijk, vindt hij, maar de resultaten kunnen vaak worden verklaard met een gewoon verloop van de ziekte waarbij de patiënt altijd zou zijn hersteld, ook al at hij gei tenkeutels. Of de werking zit vooral tussen de oren. In ieder geval zijn de 'pseudoweten- sehappers' volgens hem aller gisch voor kritiek. Hij memo reert de reactie van 'Thera peutical Touch' op een kritisch wetenschappelijk onderzoek: „De onderzoekers zouden zo be vooroordeeld zijn geweest dat ze de effecten van de methode niet hebben kunnen ervaren." Of de verpleegkundigen het al ternatieve circuit in moeten, is nog niet gezegd. Maar voorzit ster R. von Bönninghausen van NU'91 vindt dat wel degelijk onderzoek moet worden gedaan naar deze geneeskracht. Het al ternatieve circuit zou in de op leiding van de verpleegkundi gen moeten worden behandeld. Wie alternatieve zorg aan de pa tiënt wil leveren moet dat vol gens haar zeker doen; het belang van de patiënt staat immers voorop. Von Bönninghausen vindt wel dat daarover consen sus moet bestaan binnen het 'team', dus ook met de artsen. En juist die arts is doorgaans wars van magie. GPD door Jacq van Dam De werking van homeopathie is tot nu toe alleen nog maar te verklaren in termen die niet acceptabel zijn binnen het denkraam van de natuurweten schappen en de medische we reld. Een andere vraag is wan neer homeopathie werkt. Het similiabeginsel is de voor naamste pijler van de homeopa- tie. Medicijnen worden getest op 'gezonde' mensen. De veran deringen op mentaal, emotio neel en fysiek niveau na inname van het medicijn worden geno teerd. Andere gegevens stam men uit bekende vergiftigings- gevallen. De klachten van de patiënt moeten overeenkomen met één medicijn dat soortgelij ke klachten veroorzaakt in een gezond individu. Dit is het simi liabeginsel. Het medicijn zal een aanzet geven tot (zelfhers- tellende) genezing. Wat betreft de fysieke en meet bare aspecten van het similiabe ginsel is goed onderzoek ver richt door dr E Wiegaart en dr. R. van Wijk. Op celniveau beke ken zij de stimulering van het zelfherstellend vermogen. De cellen werden hiertoe bescha digd door toediening van warm te. arsenicum of cadmium Daarna is met kleine doses ge nezing gestimuleerd. Met experimenten werd aange toond dat er sprake is van selec tiviteit: hoe groter de overeen komst tussen de verstorende en genezende impuls, hoe sterker de stimulans tot zelfherstel. Er is nog maar weinig onderzoek gedaan naar zelfherstel. Met de fysieke en meetbare aspecten is wellicht het similia beginsel proefondervindelijk aange toond. Maar dat wil nog niet zeggen dat men weet hoe het werkt. Jerry Springer inspireert veel scholieren tot agressief gedrag. foto Roland de Bruin/GPD van onze redactie binnenland Een meisje uit groep acht roept: 'Ga je mee Jerry Springertje spelen?' Op een aantal basisscholen in Den Haag en omgeving is het na spelen van de even populaire als omstreden Amerikaanse talkshow een ware rage. De scholen waar Jerry Sprin gertje wordt gespeeld zijn er niet blij mee. Het spel gaat net als de show vaak gepaard met gillen, schoppen, schelden en slaan. Dit stelt de leraren voor een dilemma: verbieden of ge dogen. ,,Het enige dat ik eigen lijk kan doen is de kinderen uitleggen dat je zo niet met el kaar moet omgaan", vertelt een leraar. De kinderen vermaken zich prima. Ze gaan op een rij zitten en doen dan alsof ze erg ruzie met elkaar hebben. Uiteinde lijk rennen ze op elkaar in en beginnen te slaan, net als in de show. „Als iemand verliefd is in de klas, dan spelen we dat na. In Jerry Springertje doen we net alsof het heel erg is en dan gaan we met elkaar stoei en", vertelt een meisje uit groep vijf. De show zelf vinden ze nep. „Het zijn net toneel stukjes, de meeste mensen zijn ingehuurd", meent een ander meisje. W. Strelitski van het Haags Centrum voor Onderwijs (HCO) verbaast het niet dat de show wordt geïmiteerd. „Vroeger deden wij ook Zorro na." Ruzie De manier waarop het spel wordt gespeeld, verschilt van school tot school. Er zijn kin deren die de show tot in detail naspelen, maar er zij n ook kin deren die slechts het schreeu wen en roepen van het publiek nadoen. De meeste scholen waar Jerry Springertje wordt gespeeld praten liever niet over het spel, omdat het slecht is voor hun reputatie. Negatieve publici teit zorgt voor minder aanmel dingen van nieuwe leerlingen en er zijn niet veel scholen die zich dat kunnen permitteren. Toch beaamt een aantal lera ren dat veel kinderen uit de bo venbouw (vanaf groep vijf) re gelmatig naar de show kijken. Dat komt voornamelijk door het tijdstip waarop het contro versiële programma op SBS 6 wordt uitgezonden, eerst om 18.00 uur en nu om 19.30 uur. Rond die tijd zijn de meeste kinderen nog op en kijken over de schouders van hun ouders mee. De dag daarna spelen ze het programma op het school plein na, tot grote ergernis van de leraren, want de schijnge vechten waarmee het begint, ontaarden al snel in echte ru zie. GPD Anders wordt het als men pro beert het energetisch aspect aan te tonen. Het is heel moeilijk om onstoffelijke, energetische za ken te verklaren uitsluitend uit gaande van de stof. Het is zinvol hier ook in te gaan op het placebo-effect. Dit treedt op bij elke therapeutische be handeling, zowel in de reguliere en alternatieve geneeskunst. Het vormt één van de bewijzen dat ziekte en genezing op het onstoffelijke, energetisch ni veau ligt. Men ziet en accepteert het placebo-effect zonder dit te kunnen verklaren. Onbekend is hoe het komt dat men zichzelf klachten of gezondheid kan 'aanpraten'. Er is geconstateerd dat het zo is en daarom is het ge accepteerd. Ergo, het effect wordt zo serieus genomen dat het dient als referentie in dub belblind onderzoek. Wellicht is het placebo-effect in de homeopathische behande ling groter dan in de reguliere. Dit wil niet zeggen dat alle re sultaten in de homeopathie op het conto komen van placebo. De homeopaat kan genezing en placebo-effect onderscheiden tijdens de genezing. Ook tonen diverse onderzoeken de effecti viteit van homeopathie aan, in vergelijk met placebo-effect Onderzoek van Klaus Linde (Lancet. 20-9-98) over de ho meopathische behandeling van 10.500 patiënten pakte heel po sitief uit voor de homeopathie versus de placebo-behandeling. Het blijft vreemd hoe verschil lend er wordt gereageerd wan neer het gaat over de werking van homeopathische genees middelen of op het verschijnsel placebo-effect. Beide tonen aan dat ziekte en gezondheid niet te vinden zijn in het fysieke vlak maar op een energetisch niveau. Jacq van Dam is klassiek homeo paat te Oostkapelle Toen Agilius de kamer binnentrad, zat heer Bommel eenzaam bij de haard. Er hing een vreedzame stilte, maar in het aangrenzende ver trek duidde het gerinkel van goudstukken en het bonken van geld zakken erop, dat de brandkast weer gevuld werd.'Mooi', sprak de salamander. 'De aardse bezittingen keren terug; het aanzien van de meester stijgt.' 'Zou het?' vroeg heer Ollie, wat humeurig. 'Ik merk er nog niets van - en ik moet zeggen, dat ik me alles anders had voorgesteld. Heb ik daarvoor nu een geest opgeroepen? Ik zit hier net zo als anders.' 'De meester zit, de geest werkt', verklaarde de ander glimlachend. 'Terwijl diepe gedachten en goudgerinkel hem bezighielden, heeft deze salamander zich gehaast zijn wens uit te voeren. De straf van de markies nadert!' Hier keek heer Ollie van op. Hij ging rechtop zitten en een zenuw trekje voer rond zijn oog. Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vor men van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Verspieder; 2. hoog bouwwerk; 3. schoonmaakgerei; 4. torenom gang; 5. zuivelproduct; 6. fier; 7. snoer; 8. rijtuig; 9. zoogdier; 10. deel v.e. jas; 11. toon; 12. meubelstuk; 13. stuk chocolade; 14. lijfeigene. 1 S H P E I O T N 2 I T O R S E A N 3 S L P T O N IJ S 4 T R D A O N S N 5 Z K W E A R O K 6 S N T A T M I G 7 A K O C O R H D 8 K T A L D E S I 9 S C E H A O A P 10 N K R Z A A E G 11 K L T A 0 O N K 12 R T N A F E O L 13 T P A B W L E T 14 S L E A A K F T Oplossing woensdag schild t-o-a- braaf-a- a-m-j onk revue--a s-a--aas tijdvak e-e--t narede Zeeland: Wisselvallig Door: Klaas Dik Na vandaag krijgen we buiig en guur weer in huis. Met noordwestenwinden wordt dan koude en onstabiele Noordzeelucht aangevoerd, waarin vooral boven land buien onstaan. Omdat het op enige hoogte zelfs erg koud is, kunnen de buien ook gepaard gaan met hagel en mis schien natte sneeuw. Vandaag is een overgangsdag en er stroomt eerst nog zachte lucht het land op. Heel veel kunnen we daarvan niet profiteren. Vanuit het westen nadert een koufront en het gaat in de loop van de ochtend regenen. De plaatselijke mist verdwijnt. Het blijft een aantal uren nat en mede door het gebrek aan zon blijft een forse temperatuurstijging uit. Pas in de namiddag, na de passage van het koufront, kan de zon nog net even doorbreken. De wind ruimt daarbij van zuidwest naar noordwest, sterkte 4 Beaufort. Uit die hoek wordt zoals gezegd later koudere lucht aangevoerd. De temperaturen worden vanmiddag afgetopt rond 10 graden. Komende nacht trekt de wind aan en wordt in onze regio (vrij) krachtig. Morgen en ook zaterdag is het wisselvallig met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Tussendoor is er ook af en toe tijd en ruimte voor de zon. Verder waait het soms stevig. De temperatu ren bereiken hun top bij 7 of 8 graden. Debet hieraan zijn een complex lagedrukgebied boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en een hogedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland, waartussen een noordwestelijke stroming staat. Gaandeweg het weekeinde wordt het zachter, wanneer de stroming bijdraait naar het westen. Het blijft echter wel wisselvallig en waarschijnlijkzelfs regenach tig- Regen ït ZW4 TT 7W3 Vt;.' #r3>sH TH*/ a laag dt komende nacM Vooruitzichten weer max. min. wind 40 NW 6 7° 3° NW 4 3° NW 3 10° 5° W 5 Zon Maan donderdag onder 18.53 vrijdag op 6.50 donderdag onder 19,46 vrijdag op 7.53 Toonder Studio's Nautisch bericht De zuidwestenwind is matig, 3 tot 4 Beaufort. Het zicht is meest matig, in mist slecht en aan het einde van de dag pas goed. De temperatuur van het kustwater is circa 8 graden. Waterstanden 'De straf van de markies?' herhaalde hij. 'U bedoelt dat hij eh... dat...' 'Dat bedoel ik', hernam Agilius. 'Het uur der wrake is nabij. Maar eerst moeten de aardse wetten gehoorzaamd worden en daarom moet u de ambtenaar die buiten staat, minzaam ontvangen. De rest komt vanzelf.' Heer Bommel stond op en slikte iets weg. Het was duidelijk, dat hij het een moeilijke opgave vond, maar voordat hij iets kon zeggen, stapte de heer Dorknoper reeds naar binnen. 'Dag, meneer Bommel', sprak hij. 'Prettig dat u de zaken in der min ne wilt regelen. We zullen het voorgevallene door de vingers zien. Ik heb tenslotte ook gevoel - en ik wist niet, dat u bestolen was door de markies. Wie had dat kunnen denken? Ik vraag me nu trouwens af, hoe het met zijn vergunningen staat.' 'U moet het hem morgen eens gaan vragen', zei de salamander, ter wijl hij zich naar de andere kamer begaf. DONDERDAG Hoog water Laag water 18 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.15 243 14.33 266 08.46 231 21.00 20) Terneuzen 02.35 269 14.56 293 09.16 242 21.30 211 Bath 03.40 314 15.56 343 10.24 266 22.35 243 Roompot Buiten 02.10 177 14.30 202 08.30 173 20.45 145 Z'zee/Colijnsplaat 04.05 159 16.30 179 09.55 165 22.15 131 Stellendam Buiten 02.28 171 14.46 202 08.25 112 20.35 082 Wemeldinge 04.00 187 16.25 205 10.05 181 22.20 155 Krammersl. West 04.35 167 17.00 189 10.00 176 22.20 145 VRIJDAG Hoog water Laag water 19 MAART uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.55 255 15.13 271 09.30 242 21.43 211 Terneuzen 03.15 281 15.35 298 09.58 252 22.13 222 Bath 04.17 326 16.35 349 11.06 277 23.19 241 Roompot Buiten 02.50 188 15.10 207 09.15 178 21.30 141 Z'zee/Colijnsplaat 04.50 164 17.15 178 10.40 169 22.55 138 Stellendam Buiten 03.08 181 15.27 207 08.59 11621.15 082 Wemeldinge 04.40 192 17.05 205 10.45 185 23.05 155 Krammersl. West 05.20 173 17.45 189 10.45 179 23.00 149 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O khle sneeuw fc maiige sneeuw malige regen zware regen Europa: Onweer Hans Beiterman Garnalen en tomaten in potjes Potted shrimps. Een eeuwenoud gerecht uit de Engelse keuken. Het ge recht komt al voor in een van de oudste Engelse kookboeken en daarin geeft men ook aan dat het gerecht met verschillende vissoorten en schelp dieren kan worden samengesteld. Vroeger gebruikte men specerijen om het gerecht op smaak te brengen. Tegenwoordig neemt men er liever verse tuinkruiden voor en voegt men er het vruchtvlees van verse pomodori aan toe. Het gerecht wordt in éénpersoons kommetjes of (soufflé)potjes opge diend en men eet er flinterdunne sneetjes droog wit- of lichtbruin brood bij. Voor 4 - 5 voorgerechten: 400 - 450 gram verse gepelde Noorzeegarnalen; 2 Italiaanse (zongerijpte) tomaten, ontveld; 225 gram boter; (zee)zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 1 eetl. fijngesneden bieslook; 4 - 5 tak jes verse kervel. Spoel de garnalen in ruim koud water. Verwijder ongerechtigheden. Laat de garnalen goed uitlekken op een zeef. Maak ze daarna zo droog mogelijk door ze over een droge (thee)doek of groot stuk keukenpapier te laten rol len. Halveer intussen de tomaten en neem kernen, zaad en vocht weg. Snijd het vruchtvlees in kleine blokjes. Laat de boter, zonder dat ze gaat kleuren, in een reeds hete pan met dikke bodem smelten. Schep de garnalen en to maten erdoor en voeg zout, peper, peterselie en bieslook toe. Schep alles goed om. Neem de pan onmiddellijk daarna van de warmtebron. Verdeel, met behulp van een schuimspaan, de garnalen en tomaten met aanhan gende boter en tuinkruiden over 4 - 5 kommetjes of potjes. Druk de inhoud van de kommetjes of potjes licht aan. Laat alles op een koele plek staan tot de boter rond garnalen en tomaten is opgesteven. Schenk de achtergebleven boter door een zeefje in een kom metje en schep het op de garnalen en tomaten in de kommetjes of potjes. Laat alles afkoelen. Dek kommetjes of potjes af met plastic folie en plaats ze tenminste anderhalf uur in de koelkast. Leg voor het opdienen takjes verse kervel op de gerechten. Varianten: met in blokjes gesneden gerookte vissoorten zoals zalm, zalmfo rel, heilbot; makreel, paling en forel. Ook met in smalle reepjes gesneden verse vis zoals filets van tong, tarbot en griet. En ook met kleine gekookte mosseltjes en andere schelpdieren zoals kokkels. Een vrijwel oost-west verlopende rug van hogedruk bepaalt nog steeds het weer in een groot deel van Europa. Ineen breed gebied van Rusland via Midden-Europa naar Spanje is het droog en over heerst de zon. Het meest zonnig en warm is het op het Iberisch schiereiland. De temperatuur loopt er al op naar 15 graden aan de Costa Verde tot plaatselijk 25 graden in Andalusië. Ook in Midden- Europa heeft de zon ruim de overhand met temperaturen tussen 10 en 15 graden. Richting Polen en Rusland neemt dit nog verder af naar 0 tot 5 graden. Aan weerszijden van dit gebied zijn enkele depressies actief. Eén ligt op het oostelijk deel van de Middellandse Zee en brengt buien, soms stevige buien met onweer in Griekenland, de zuidelijk Balkan, Zuid-ltalië en West-Turkije. Bovendien waait het daar in sommige gebieden flink bij. In Bulgarije is het regenachtig bij 7 graden. Elders in het gebied ligt de temperatuur meest tussen 10 en 15 graden. Een andere depressie ligt op de noordelijke oceaan en brengt zeer koud weer op IJsland met sneeuwbuien. Ook in Schotland, Scandinavië en de Benelux is het wisselvallig met regen of buien. De temperatuur ligt iets onder 10 graden, behalve in het Scandinavische binnenland. Daar is het ongeveer 0 graden en er valt lokaal een sneeuwbui. In Israël is het zonnig en bijna 30 graden. 54Q2 Problemen tijdens uw vakantie? De ANWB helpt haar leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4