Gemeente moet naar de jeugd toe Scholieren kiezen in debat voor basketbalveld Bommelders lopen in telefoonfuik Zes maanden cel in zaak afpersing Toezichthouders niet meer weg te denken uit het straatbeeld Symbolische straf voor mishandeling lastige ex-vriendin School plant al een boompje Plaquette vooi gesneuvelden zeeland Stichting wil jongeren mee laten denken donderdag 18 maart 1999 door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Drie vijftien jarige leerlingen uit Terneu- zen, Dzendijke en Philippine uit Mavo 3 van het Tërneuzense Zeldenrust-Steelantcollege, verveelden zich dinsdag een beetje tijdens het eerste uur vrij en besloten een 'geintje' uit te halen. Eén van hen belde vanaf thuis de school, met de mededeling dat er een bom was geplaatst. Met een beetje geluk kregen ze zo een hele dag vrij De jongens hadden niet dom mer kunnen zijn. Hun tele foonnummer verscheen op de nummermelding van de nieu we telefooncentrale. De alerte telefoniste belde meteen de po litie en die kon de drie daders vrijwel direct aanhouden. De bommelding heeft niet voor paniek gezorgd, De bommel ders zijn voor onbepaalde tijd geschorst. De schoolleiding neemt de zaak hoog op en over legt met de politie over het ver volg. „Dit is zeker geen zaak waarvan je zegt 'goed, kom over een weekje maar weer te rug'. We kunnen hier zeker niet om lachen, dit is geen grapje meer", zegt conrector J. de Jon ge- „De jongens hadden het eerste uur vrij en besloten een geintje uit te halen. Ze wisten vast niet wat voor gevolgen hun daad had, We hadden ook eigenlijk helemaal niet van hen ver wacht, want het zijn niet direct zulke types die dergelijk soort kattenkwaad uithalen." De school heeft de nieuwe tele fooncentrale nog niet zolang geleden aangeschaft. Als de nummermelding er niet was geweest, zou vermoedelijk de hele school zijn ontruimd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bestuurders en ambtenaren van de gemeente Schouwen-Duiveland moeten de jeugd meer bij het beleid be trekken. Dat is één van de be langrijkste aanbevelingen uit 'Samen kom je verder', een noti tie over jeugdbeleid van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Geen sinecure volgens de Stich ting Jeugd want 'tussen de indi recte taal, de vergadercultuur van de gemeente zit een kloof met het directe en concrete van de jeugd'. Om dat gat te dichten of in ieder geval te verkleinen, is volgens de notitie een omslag in het denken en doen van de ge meente nodig; dezelfde gemeen te die in haar eigen jeugdnota 'Zap niet voorbij de jeugd' er voor pleit de jeugd een eigen, duidelijke positie te geven in de Schouwen-Duivelandse sa menleving. Zeker met dat gegeven in het achterhoofd is het in de visie van de Stichting Jeugd erg ver warrend dat de jongeren nau welijks betrokken worden bij wat er in hun omgeving gebeurt De gemeente weet volgens de notitie ook niet met welke vra gen jongeren zitten, met welke problemen ze kampen en wat ze graag zouden willen. Hun pro blemen worden vaak pas her kend als jongeren zich afreage ren op een manier die anderen overlast bezorgt. Tolerantie De Stichting Jeugd tekent daar bij aan dat in haar visie volwas senen zich wel erg snel storen aan het gedrag van jongeren. „Zonder jeugdcriminaliteit te bagatelliserenis het de vraag of Skaters, hier in actie op een halfpipe in Zierikzee, worden al gauw als hinderlijk gezien. er niet sprake is van een afne mende tolerantie van volwasse nen als het gaat om het gedrag van de jeugd. Wanneer er geska- ted wordt op de stoep of wan neer jongeren 's avonds op een plein bij elkaar komen, wordt dat al snel als overlast ervaren. Buurtbewoners bellen de politie zonder dat men zelf met de jon geren gaat praten En juist dat laatste is belangrijk volgens de Stichting Jeugd. „Jeugdigen leren het beste hoe zij met regels, waarden en nor men in hun eigen leefomgeving om moeten gaan wanneer zij ook de ruimte krijgen daarover fotoPieterHonhoff zelf mee te denken en te praten. Als de jeugd spreekt moeten volwassenen luisteren, hen seri eus nemen. „Er is veel informa tie over j eugd voorhanden, veel minder wordt gebruik gemaakt van informa tie van jeugdigen Als een gemeente met de jeugd in gesprek gaat moet het over iets concreets zijn. Jongeren zijn praktisch ingesteld De ge meente denkt vaak op langere termijn, maar jongeren willen snel resultaten zien. Als zij met een plan - bijvoorbeeld voor het plaatsen van een half-pipe - ko men en het duurt langer dan twee maanden voordat er reac tie of liever nog actie van de ge meente komt, dan haken jonge ren af. Protocollen In de notitie wordt gepleit voor het invoeren van 'protocollen'. Dat houdt in dat afgesproken wordt dat als de gemeente plan nen heeft die de jeugd aangaan, de jongeren actief bij de ontwik keling van die plannen betrok ken worden. Elders in den lande wordt daar bij gebruik gemaakt van de diensten van jeugdraden. Een dergelijke jeugdraad biedt vol gens de Stichting Jeugd op Schouwen-Duiveland geen soe laas. Jongeren zijn vaak niet georganiseerd en bovendien vertrekken ze vaak van het plat teland naar de stad om daar be roepsonderwijs te volgen. Beter is het volgens de Stichting Jeugd om via de dorpsraden - in de meeste zit een jeugd verte genwoordiger - de banden met de jeugd te smeden. De ervaring heeft geleerd dat het juiste deze vertegenwoordigers zijn die makkelijk contact kunnen leg gen met jeugd in een dorpskern. Om de jeugd beter te informeren over gemeentelijke zaken kan gebruik worden gemaakt van de onlangs in het leven geroepen Gemeentekrant en een Internet- website. door Lukas Fransen VLISSINGEN - In het begin ke ken veel mensen nog vreemd op als ze de in het blauw gestoken toezichthouders op straat te genkwamen. Nu, ruim ander half jaar later, zijn ze niet meer weg te denken uit het straat beeld van Vlissingen en Middel burg. „Als ik afga op wat ik hoor, dragen toezichthouders bij aan het veiligheidsgevoel van mensen", zei J. Bodrij, di recteur van de Stichting Stads- toezicht Vlissingen-Middel- burg, woensdag tijdens een toelichting op het jaarverslag van de stichting. De stichting is in de zomer van 1997 in het leven geroepen. Na een aarzelend begin waarbij het publiek vaak minachtend tegen ze aankeek, zijn de toezichthou ders geaccepteerd. Er zijn in middels 64 toezichthouders en 5 medewerkers in de ondersteu ning, verspreid over de gemeen ten Vlissingen, Middelburg en sinds vorig jaar ook Veere. Niet alleen het publiek, ook de politie moest wennen aan de nieuwe collega's. „In het begin ervoeren politiemensen het mis schien als bedreigend", zegt Bodrij. „Maar nu weten ze dat toezichthouders geen van hun taken overnemen, maar enkel assisteren. Als bij de politie ge meld wordt dat er een kind kwijt is, worden wij ook gebeld Wij zijn de extra oren en ogen van de politie." Schelden Uit het jaarrapport blijkt dat toezichthouders nog steeds te maken krijgen met scheldpar tijen en beledigingen „Toch valt dat wel mee", zegt G. Bom- meljé, plaatsvervangend direc teur van de stichting. „Op je ge drag worden aangesproken, is nooit leuk. Van de honderd fiet sers die je vraagt te gaan lopen, stappen er 97 gewoon af en drie gaan er schelden. Ik denk dat toezichthouders juist worden gerespecteerd omdat ze geen be keuringen mogen uitschrijven. Mensen hebben niets te vrezen. Toezichthoudster R Bakker heeft de minachting van het pu bliek zelf ervaren. „In het begin zeiden mensen wel eens: daar heb je er weer zo een, die betaald wordt van onze belastingcen ten. Maar ik voelde dat nooit zo, want ik vind het een hele leuke baan. Je hebt veel vrijheid ook het contact met de mensen spreekt mij erg aan." „Hetiseen normale baan met normale soci ale voorzieningen", benadrukt Bommeljé. „We krijgen steeds meer mensen die bewust sollict. teren naar een baan als toe. zichthouder. De eersten deder. dat ook, maar die wisten eigent lijk niet waar ze aan begonnen' „We willen er dit jaar tien to- twaalf toezichthouders bij heb ben voor Vlissingen en Middel, burg", blikt Bodrij vooruit. „Toezichthouders gaan ookne'. als de politie werken in wijk teams. Zo leren ze de mensen van de wijk beter kennen, wat een bepaalde band schept. Dat werkt drempelverlagend, waar door mensen makkelijker een toezichthouder aanspreken Enkele toezichthouders krijgen een opleiding preventiemede werker bestaande bouw, waar na zij samen met de politie op verzoek van bewoners controle ren of hun woning voldoende beveiligd is tegen inbraak er, adviezen verstrekken. Enquêtes Om beter te kunnen bepalen wat het effect is van de toezichthou ders, worden dit jaar diverseen quêtes gehouden. „We wilier graag weten wat het pubhei vindt van de toezichthouders^ "wat het effect van hun optrede: is", zegt Bommeljé. Wat het pu bliek vindt, is voor Bakker wel duidelijk. „Het respect en de waardering voor de toezicht houders is gegroeid." Man overlijdt na beknelling in snijmachine MIDDELHARNIS - Een 48-ji rige man uit Den Bommel woensdag overleden na een oc geval op een compostbedrijf ii Middelharnis. Het slachtoffer raakte beknelt tussen twee bewegende stale balken van een machine dit koorden afsnijdt van strobalen Hij overleed ter plekke. De Ar beidsinspectie heeft een onder zoek ingesteld naar de toe dracht. ANP door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit Middelburg kreeg woensdag door de Middelburg se politierechter A van Wamel een symbolische straf opgelegd. De verdachte werd aan de mis handeling van zijn ex-vriendin schuldig bevonden, maar hij kreeg geen straf opgelegd. Ze nam daarmee de eis van de offi cier van justitie F. van Es over. De spanningen in de relatie moet de politie maar eens verder uitdiepen, vonden de politie rechter en de officier. „Dat is perfect", reageerde de Middel burger op de uitspraak. Tijdens de behandeling van zijn zaak stelde hij zich minder coulant op. Verschillende keren kon hij zijn emoties niet de baas en uitte zijn beschuldigingen richting justitie en politie. Hij voelde zichzelf eerder het slachtoffer van de pesterijen van zijn ex-vriendin. „Ze valt me constant lastig. Ze heeft mijn auto voor vierduizend gul den beschadigd. Ik ben door •haar zelfs mijn baan kwijtge raakt. Zij rent de hele dag doo: naar het politiebureau, maaraL- ik aangifte wil doen dan wordii niet geloofd door de politie." De officier kon zich er wel iet bij voorstellen, omdat het dos sier ook repte over de escapade van de vrouw. Alleen was daar van geen aangifte gedaan. „Hf' is een specifiek geval. Ze valler elkaar over en weer lastig. He zijn pesterijen die regelmatig escaleren. De verdachte is heet gebakerd, maar hij moet var haar afblijven." Terras De verdachte kwam zijn ex opi juli vorig jaar tegen op een ter ras van een Middelburgs café De sfeer tussen hen was on vriendelijk. De man had volgens getuigen aan haar haren getrokken e haar tegen een schot gegooic Ook had hij bij haar een halsket ting afgerukt, maar het slacht offer had bij hem precies het zelfde gedaan. Zijn kettii^ werd teruggevonden in een af valbak. MIDDELBURG - Een 23-jarige van Vlissingen is inwoner woensdag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens afpersing. Daarnaast legde de Middelburgse politierechter drie weken cel extra op, omdat de man nog in zijn proeftijd ver keerde. Voor het rijden onder invloed werd hij tevens veroordeeld tot elfhonderd gulden boete. De Vlissinger had vorig jaar ook nog diefstallen gepleegd, maar officier van justitie F. van Es zag alleen al in de afpersing vol doende bewijs om de maximale gevangenisstraf van zes maan den te eisen. Hij meende dat de gedupeerde tenminste voor tweeduizend gulden is afge perst. De verdachte ontkende gisteren dat hij op 31 december in Vlis singen het slachtoffer een geld bedrag afhandig maakte onder bedreiging van een pistool. „Wij hadden allebei gedronken, maar ik had geen pistool bi me." Een getuige sprak dit tegen. 1> verdachte en de gedupeerds hadden elkaar in een horecage legenheid ontmoet, waarbij d; Vlissinger zag dat de ander vee] geld (de opbrengst van een auto! bij zich had. Toen het slachtof fer zijn belangstelling voo: goud toonde, haakte de ver dachte hier op in. Hij wilde best zijn gouden armband verkoper. Terwijl beide mannen in Scheldestraat liepen zette df Vlissinger het pistool tegen hei hoofd van het slachtoffer. Bedenktijd Politierechter A van Wam» vroeg bedenktijd om zich te be raden over de straf. Zij kwac tenslotte tot dezelfde conclusie als de officier en vonniste con form de eis. De verdachte moet ook twee duizend gulden aan de Staat be talen. Leerlingen van de Ds. Kerstenschool uit Borssele zetten een spa in de grond. foto Willem Mieras door Winnie van Dam DRIEWEGEN - Kaplaarsjes en handschoentjes aan en schop in de hand. Zo begonnen woens dag de leerlingen van groep vijf en zes van de Ds. Kerstenschool uit Borssele met deel één van de nationale boomfeestdag op de Hollepoldersedijk in Driewe gen. Dit jaar is de boomfeestdag uitgesmeerd over drie dagen. Milieumedewerker van de ge meente Borsele, Tineke van de Ven, legt uit dat dit jaar bijzon der veel aanmeldingen waren binnengekomen van scholen die een boompje wilde planten. Aangezien er niet genoeg vrij willigers zijn om alle boom planters op één dag te kunnen begeleiden, is door de gemeente besloten om de boomfeestdag in drieën te verdelen. Van de Ven: „Dat maakt eigen lijk niets uit. Boomfeestdag is ook maar een datum. Je kunt natuurlijk iedere dag bomen planten." Sommige van de leerlingen had den al zoveel wilgen, sleedoorn en essen geplant, dat ze 'de tel kwijt waren geraakt'. „Maar ik doe dit liever dan naar school gaan", zegt een meisje al leu nend op haar schop. „Alleen, ik krijg er wel spierpijn van." Op 24 maart, de officiële boom feestdag, maken leerlingen van de Franck van Borssele school uit Borssele het werk aan de Hollepoldersedijk af. Op 31 maart trekt groep 8 van de Don Boscoschool uit 's-Heerenhoek erop uit om aan de Nassauweg in dat dorp een Zeeuwse haag te planten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op de valreep riep Alex dé oplossing door een van de mi crofoons in de Vlissingse raadszaal. In een klap zou het financiële probleem weggewerkt zijn en zou er een up-to- date basketbalveldje in Paauwenburg kunnen komen. 'Gewoon de belastin gen in Vlissingen stevig verhogen'. Tot zijn stomme verbazing leverde die op merking geen applaus, maar vooral hi lariteit op. Burgem eester Van der Doef bleef in zij n rol ..Dank u voor uw suggestie Die wordt genoteerd", antwoordde de voorzitter van de raadsvergadering. De hele ochtend hadden meer dan hon derd scholieren hun hersenen gepij nigd over hun gezamenlijk project in de wijk Paauwenburg. De gemeenteraad, voor de gelegenheid bestaande uit leer- lingen uit de hoogste groepen van de Louise de Colignyschool, de Theo Thijssenschool en de Paauwenburg- school, had na een schorsing van tien minuten eensgezind besloten de be schikbare 5000 gulden te gebruiken voor het opknappen van het basketbal veldje aan de Alexander Gogelweg. Maar wie zal de rest betalen? Want be rekend was dat de hele opknapbeurt van het terrein ongeveer 19.000 gulden zal kosten. „De eerste stap is genomen We zijn het met elkaar eens. Dan hoe ven we niet te stemmen en vallen onze vier andere plannen af", vatte de voor zitter samen. Dat luchtte op. De raadsleden wilden het liefst zo snel mogelijk over de invul ling van het openbare sportterrein spreken. Matthieu van de L. de Colig nyschool liet een ontwerp zien, die zijn partij in enkele dagen tijd had ge maakt. „Wij stellen voor om enkele bosjes in de richting van de Alexander Gogelweglaan te verwijderen. Dan kunnen we het basketbalveldje uit breiden." Het veldje is hard aan verbetering toe. De tegels zitten los en het ziet er grauw en wat armoedig uit „Kunnen er niet wat meer kleuren gebruikt worden?" vroeg een leerling zich af. Werkgroep Van der Doef stelde voor om na afloop van de vergadering een werkgroep te vormen, om wensen en mogelijkheden op elkaar af te stemmen. Dan kan er volgend schooljaar nog aan het werk worden begonnen. „Voor dit moment is het het belangrijkste dat we weten hoe we dit project kunnen financieren. Misschien willen jullie ouders ook wel' de armen uit de mouwen steken." Familie Een leerling van de Theo Thijssen school wist het wel. „Mijn broer maakt ook altijd van het veldje gebruik Die heeft al gezegd mee te willen helpen." Maar toch waren met alle raadsleden gecharmeerd van Van der Doefs voor stel. Vraagt u ook aan de gewone raad of de familie meehelpt bij klusjes. Stel dat de WD zo'n voorstel indient", zei woord voerder Matthieu„Het lijkt ons niet zo slim om te afhankelijk te worden van broers of familie." „En misschien", vulde Sanne aan, „kunt u nog ergens anders geld vandaan halen? Want wat gebeurt er als we niet genoeg geld op halen uit de sponsorlopen?" Het nut van die sponsorlopen zagen al le fracties in. Bas van de Theo Thijs- sensschool wilde nog een stap verder gaan om het grote financiële gat te dichten. „Misschien kunt u zelf ook meelopen." Dat zal de gevers wel stimuleren, ver wachtte Bas. Van der Doef streek over zijn hart. „Ik noem een voorbeeld. Als jullie 3000 gulden bij elkaar lopen, ver dubbel ik dat bedrag. Dat geld halen we uit het wijkbudget. Als we dan nog niet genoeg hebben, dan smeren we de herinrichting uit over twee jaar. Daarin kon iedereen zich vinden. Meer dan in die algemene belastingverho ging. Daar kunnen we thuis niet mee aankomen, klonk het. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Tijdens een ingetogen plechtigheid hebben de Borselse burgemeester J. L. M. Mandos en voorzitter F. Smoorenburg van VOMI-Zeeland, de vereniging van oud militairen die in het voormalig Nederlands-In- dië hebben gevochten, een plaquette onthuld voor de gevallenen. De plaquette in de achtergevel van de Rabo bank in Heinkenszand is een gedenksteen voor alle inwoners van de gemeente Borsele die in een van de oorlogen van deze eeuw zijn gesneu veld voor de vrijheid. Vergezeld door basisschoolleerlingen uit Hein kenszand met lampions, trok een lange stoet van het gemeentehuis naar de Rabobank, waar de muziekvereniging Euterpe de stoet op wachtte Onder de uitbottende bomen waren een paar honderd mensen verzameld om de ce remonie bij te wonen. Ceremoniemeester N. Jeremiasse-Platschorre las een kort gedicht, waarna Mandos en Smoo renburg de plaquette onthulden. Twee minu ten van samengebalde stilte volgden nadat de bugel The Last Post had geblazen waarna de kranslegging kon plaatsvinden, begeleid door de melodie van het gezang Blijf bij mij Heer. Daarna werden twee bevrijdende coupletten van het Wilhelmus gezongen. Gedurende de plechtigheid hielden oud-militairen van de VOMI een erewacht. Scholieren uit Heinkenzand lopen met lampions mee in de stoet. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30