Cohen schikt iets in voor illegalen Ombudsman zit klem Dertiende dode door legionella Alleenstaanden voelen zich vaak tweederangs burgers Live programma's radio en televisie vrijdag helft korter binnenland Spoortunnel in de steigers Bouwsector bang voor nieuwe bezuinigingen nieuws van Hoogste tijd voor het vele Liever zand dan heroïne Financieringstekort '98 komt lager uit donderdag 18 maart 1999 Staatssecretaris steunt actie burgemeesters rfnorCees van der Laan DEN HAAG - Staatssecretaris Cohen van Asielbeleid houdt voorzichtig de mogelijkheid open dat er alsnog een oplossing komt voor de witte illegalen in Nederland. Hij zelf zal niet met voorstellen komen, maar hij staat niet afwijzend tegenover initiatieven van de commissie van de burgemeesters van de vier grote steden Utrecht, Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Dit verklaarde staatssecretaris Cohen gisteren in het Kamerde bat over de witte illegalen. De commissie, bestaande uit de burgemeesters Patijn (A msterdam). Opstelten (Rotterd am), Deetman (Den Haag) en Utrecht (vacant) gaat de staats secretaris adviseren bij zijn spe ciale bevoegdheid om persoon lijk illegalen al dan niet een verblijfsvergunning te geven. Volgens de geldende regels ko men de achthonderd a negen honderd witte illegalen die ons land naar schatting telt hier voor niet in aanmerking. Vooral de PvdA, intern diep ver deeld over de kwestie van de van onze redactie binnenland DEN HAAG - De legionella-be- smetting op de Westfriese Flora in Bovenkarspel heeft woens dag opnieuw een mensenleven geeist. Het gaat om iemand die al langere tijd ziek was en die ze ker is bezweken aan longontste king door de legionellabacterie. Van vijf van de totaal dertien mensen die na een bezoek aan de bloemententoonstelling zijn overleden, is vastgesteld dat zij aan de veteranenziekte leden. De andere acht gevallen zijn nog in onderzoek. Het ministerie van VWS geeft geen inlichtin gen over de identiteit van de slachtoffers. Het aantal mensen dat ziek is geworden na een bezoek eind fe bruari aan de Flora is woensdag opgelopen tot tweehonderd, 41 meer dan dinsdag. Bij 54 perso nen is de diagnose veteranen- ziekte met zekerheid gesteld. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu denkt op zijn vroegst in de loop van vol gende week meer duidelijkheid te kunnen geven over de bron van de besmetting. Het gaat de gangen na van alle bezoekers van de Flora. In het gebouw in Bovenkarspel waren ten tijde van de besmetting behalve de Flora ook een huishoudbeurs en een beurs voor land- en tuin- bouwbenodigdheden gaande. Om op de Flora te komen, moes ten de bezoekers over de huis houdbeurs. Daar waren stands met bubbelbaden en andere wa tertoestanden. Minister Pronk van Milieu gaat na of hij een voorlopige regeling kan treffen om de gezondheids risico's die de levering van warm tapwater via een centraal sys teem met zich brengt, afdoende uit te sluiten. De bacterie die de veteranen- ziekte veroorzaakt, verspreidt zich via waterdeeltjes. Hij gedijt goed in warmwatersystemen met temperaturen tussen de 25 en 55 graden. Pronk kijkt nu of voor een over bruggingsperiode alvast af dwingbare regels kunnen worden opgesteld waaraan warmwatersystemen moeten voldoen, zodat bij voorbeeld de temperatuur op alle tappunten altijd boven de zestig graden is. Het gaat onder andere om syste men in flatgebouwen waar warm water op een centraal punt wordt geproduceerd en vervolgens naar de diverse wo ningen wordt geleid. ANP witte illegalen, riep haar partij genoot Cohen op zo 'ruim moge lijk' van zijn speciale bevoegd heid gebruik te maken. Adviezen van de commissie van burgemeesters moeten zwaar wegen, zei PvdA-Kamerlid Al- bayrak. Ook andere partijen, zoals D66, GroenLinks en SP vroegen Cohen een royaal ge baar te maken naar de witte ille galen die gisteren massaal in en rond de Tweede Kamer aanwe zig waren. Staatssecretaris Cohen gaf aan dat de marges van zijn speciale bevoegdheid (ook wel discretio- naire bevoegdheid geheten) zeer beperkt zijn. Wellicht dat de commissie van burgemeesters in enkele gevallen positief ad vies uitbrengt, maar optimis tisch was Cohen niet. Hij kan zich echter wel indenken dat de commissie ook voorstellen zal doen vooreen soepeler beleid je gens alle witte illegalen. WD- Kamerlid Kamp reageerde boos op het kleine sprankje hoop dat Cohen de witte illegalen geeft. „Het lijkt er op dat de staatsse cretaris begint te glijden." Irritatie Albayrak trachtte tot irritatie van coalitiepartner WD en op positiepartij CDA haar staats secretaris ervan te overtuigen de witte illegalen zelf ook met voorstellen tegemoet te komen. „U houdt ten onrechte de hoop in stand voor de illegalen. Hu maniteit houdt op een gegeven moment op. Anders kun je geen beleid voeren", wierp CDA'ex- Wijn haar voor de voeten. WD'er Kamp wees Albayrak er op dat drie achtereenvolgende PvdA-staatssecretai-issen ver antwoordelijk zijn geweest voor het probleem van de witte ille galen. ,,U zegt dat de jas wel licht te ki-ap is genaaid voor be leidswijzigingen, maar die jas is wel genaaid door de staatsse cretarissen Kosto en Schmitz en die is aangetrokken door Cohen. Alledrie zijn lid van de PvdA" Albayrak reageerde 'diep te leurgesteld' op het gebrek aan steun in de Kamer om de witte illegalen de helpende hand toe te steken. GPD ROTTERDAM - Minister Netelenbos van Verkeer beklimt met een team bouwers een steiger op de bouwplaats van de Botlekspoortunnel onder de Oude Maas. De tunnel in het haventracé van de Betuwelijn wordt de eerste geboorde spoortunnel in Nederland. De minister liet de bouw woensdag officieel van start gaan. Gekozen is voor de boor techniek omdat die veel minder ruimte inneemt dan een standaard zinktunnel. Een andere voor deel is dat de scheepvaart op de Oude Maas er minder last van heeft. De totale lengte van de tun nel zal 3070 meter bedragen, waarvan 1835 meter moet worden geboord. Er komen twee tunnelbui zen op een afstand van tien meter van elkaar. Be gin 2002 gaan er goederentreinen door de tunnel rijden. De kosten van de aanleg bedragen 297 mil joen gulden. De tunnel is noodzakelijk omdat de huidige Botlekbrug geen ruimte biedt voor een tweede spoor. Bovendien staat die brug vaak open, waardoor goederentreinen lang moeten wachten. Met de techniek is ervaring opgedaan bij de aanleg van de Tweede Heinenoordtunnel, de eerste geboorde verkeerstunnel in Nederland. foto Raymond Rutting/ANP NU'91 eist vier procent meer loon UTRECHT - NU'91 vindt dat het personeel in de ziekenhui zen dit jaar een loonsverhoging moet krijgen van vierprocent. Bovendien wil de vakorganisatie met de werkgevers afspra ken maken over terugdringing van het ziekteverzuim en de werkdruk. De ziekenhuizen bijten in april het spits af bij de onderhandelingen van de CAO's in de gezondheidszorg. De zorg kent vanaf dit voorjaar een CAO voor de ziekenhui zen, een voor de vex-pleeg- en verzorgingshuizen, een voor de geestelijke gezondheids- en verslavingszorg, alsmede een voor de gehandicaptenzorg. Onder de verschillende CAO's vallen bijna 500.000 mensen. ANP Schurft in aanleunwoningen ALKMAAR - Bij negen oudere mensen in de regio Alkmaar is schurft vastgesteld. Acht van hen wonen in de aanleunwoningen van een verzor gingshuis in Heerhugowaard. Artsen stelden de ziekte voor het eerst vorige week vast bij een bejaarde vrouw die in het Medisch Centrum Alkmaar was opgenomen. Zij bleek aan een uitzonderlijk zware vorm van scabies te lijden. De vrouw kwam uit het verzorgingshuis Ter Kimme in Heerhugowaard en was overgeplaatst naar verpleeghuis Lauwershof in Alk maar. Uit voorzorg zijn dinsdag alle negentig bewoners van Lau wershof en al het verplegend personeel en hun directe fami lieleden met lindiaanzalf behandeld. Hun kleding is heet ge wassen. Over een week worden deze behandelingen herhaald. In totaal gaat het om ongeveer 350 personen. ANP Boom treft fietsende vrouw WADDINXVEEN - Een 41-jarige vrouw uit Waddinveen is woensdagmiddag met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Utrecht, nadat ze fietsend een zes tien meter hoge boom op haar hoofd had gekregen. Het ongeval gebeurde in een laan waar medewerkers van de plantsoenendienst bezig waren met het snoeien en kappen van een reeks bomen. Ofschoon een strook van de rijweg was afgezet en de vrouw- om de afzetting heen fietste, kreeg ze het gevaarte toch op haar hoofd. Medewerkers van de plantsoenendienst ver klaarden dat de boom de verkeerde kant op viel. ANP Vonnis smartengeld na ontucht BREDA - Een judoleraar uit Etten-Leur moet 20.000 gulden smartengeld betalen aan een oud-leerlinge. Dat heeft de rech ter in Breda woensdag in een kort geding beslist. De 27-jarige vrouw uit Roosendaal had de rechtszaak aange spannen. De judoleraar heeft ontucht met haar gepleegd. Hij is daarvoor veroordeeld, maar hield zich niet aan een schik king die eind januari is getroffen. De veroordeelde wilde alleen betalen als de vrouw een aan klacht tegen de judobond intrekt, maar zij weigert dat. Vol gens het vonnis moet de judoleraar de overeenkomst nako men en onmiddellijk de twintig mille betalen. ANP Wilde zwijnen op snelweg KOOTWIJK - Een onbekend aantal wilde zwijnen heeft woensdagmorgen het verkeer op de Al geruime tijd stilge legd. Een van de dieren die zich op de snelweg ophield, werd aangereden en overleed ter plekke. De bestuurder van de wa gen bleef ongedeerd. De groep zwijnen werd rond zes uur tussen Kootwijk en Stroe ontdekt. Rond zeven uur kwam de verkeersstroom langzaam weer op gang nadat een inspectie had uitgewezen dat er geen vvilde zwijnen meer buiten de afrastering zaten. De politie vermoedt dat de beesten via een gat in het hekwerk op de snelweg zijn terechtgekomen. GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het aantal al leenstaanden in Nederland is met een derde van alle huis houdens nog nooit zo groot ge weest als nu. Veel van die men sen voelen zich miskend en gediscrimineerd, meent voor zitter L. de Zwaan van het Centrum Individu en Samen leving (CISA). „Mensen den ken dat we zielig zijn of dat er aan ons een steekje los is. Maar we mogen wel overal grof aan meebetalen." Het levenswerk van de 65-jari- ge De Zwaan is de strijd tegen de ongelijke behandeling van alleenstaanden. Onbegrip is er nog steeds. „Seks bijvoorbeeld is een moeilijk onderwerp. Je durft bijna niet te zeggen dat je 'het' niet doet, of niet zo vaak. Vreemd, vroeger mocht je als ongehuwde geen seks hebben en nou moet het." De ongeveer twee miljoen mensen zonder partner voelen zich vaak tweederangs bur gers. „Alleen al door het over heidsbeleid moeten ze maan delijks honderden guldens meer betalen," zegt De Zwaan. De problemen zitten vooral bij de oudere alleenstaanden en partnerlozen met een laag in komen, bij elkaar zo'n 350.000 mensen. „Alleenstaanden krij gen een paar honderd gulden minder huursubsidie, ze moe ten meer belasting betalen en als ze zich verzekeren tegen ziektekosten geldt al snel een premie voor een heel gezin." De strijd van het CISA dat mo menteel bijna zevenhonderd leden telt, kan rekenen op groeiende steun. Directeur P. Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau in Den Haag is zelf alleenstaande. Volgende week donderdag is hij een van de sprekers op een studiemiddag van het CISA aan de universiteit van Til burg. „Heel veel regelingen zijn nog niet op alleenstaanden afgestemd", zegt Schnabel. „Voor een hypotheek moet je als alleenstaande opeens een overlijdensverzekering afslui ten. Geen enkele verzekering houdt er rekening mee dat al leenstaanden na hun overlij den geen belang hebben bij een uitkering. Er zit een hoop geld- uit-de-zak-klopperij bij." Onderzoekster Pearle Dykstra van het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Insti tuut is eveneens spreker op de studiedag: „Gemiddeld zijn al leenstaanden, die niet gekozen hebben voor een leven zonder partner, minder gelukkig. Ze gaan ook eerder dood. En om dat ze een partner missen die hen corrigeert, hebben ze een ongezondere levensstijl. Ze eten slechter en roken en drin ken vaak meer."De Zwaan: „Alleenstaanden verdienen meer begrip en erkenning. Nu is het duo-denken nog domi nant. Huwelijk en samenwo nen betekent status en presti ge, alleenstaanden worden als minderwaardig beschouwd. Ik ga niet dood voordat dat pro bleem is opgelost." GPD Interieur Paauwel Vraag 'm nu aan, ons kersverse binnen v - -Magazine 1999. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het jaar 1998 was voor de Nationale Ombudsman drukker dan ooit. Er werden S437 schriftelijke klachten ont vangen, 17 procent meer dan in 1997. Het budget voor vorig jaar en dit jaar was afgestemd op 7046 klachten. Ombudsman M. doorPeet Vogels LEIDEN - De bouwbedrijven wezen het slachtoffer te worden van de nieuwste bezuinigings ronde in het kabinet. Vooral op de investeringen in infrastruc tuur is eenvoudig en pijnloos te bezuinigen, denkt E. Brinkman, de voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). Als de bezuinigingen op infra structuur doorgaan komt de vernieuwing van de steden in het gedrang, zo vreest het AVBB. „Iedereen weet dat poli tie, zorg en onderwijs heilig zijn voor het Kabinet. Daar wordt niet op bezuinigd"aldus Brink man. Een gemakkelijke manier van bezuinigen is dan de inves teringen in wegen en openbaar vervoer uit te stellen. Veel van dat geld is wel gereserveerd, maar heeft nog geen bestem ming. Daarop bezuinigen, raakt dus geen rechtstreeks belang. Brinkman vreest dat deze be zuinigingen de reconstructie van de steden in het gedrang zal brengen. „De komende tien jaar moet er 95 miljard gulden in de Oosting schrijft in zijn jaarver slag dat hij klem zit. De komende jaren zal ook hij mee moeten doen aan de bezui nigingen die in het regeerak koord zijn afgesproken en dat betekent dat hij een vijftal ba nen zal moeten inleveren op een bestand van ongeveer negentig mensen. De toegenomen werk- verbetering van de bestaande steden gestoken worden. Deels wordt dat geld door private par tijen opgebracht en door wo ningcorporaties. Een fors deel van de investeringen zal echter van de overheid moeten ko men." Vooral in de aanleg van wegen en voorzieningen voor open baar vervoer moet flink worden geïnvesteerd volgens Brink man. „De steden moeten goed bereikbaar zijn om ze aantrek kelijk te houden als vestigings plaats voor mensen en bedrij ven. Vooral het openbaar vervoer blijft een zorgenkind." Het AVBB wil de omgeving van de stations flink onderhanden nemen. De stations moeten om geven worden met kantoren, winkels en woningen, liefst in zo'n groot mogelijke dichtheid. Buiten de stadscentra kunnen de wijken dan wat ruimer opge zet worden, met veel groen en waterpartijen. Dat is een aan trekkelijke woonomgeving voor de mensen die nu vaak naar de dorpen om de stad heen verhui zen. GPD druk blijkt uit de cijfers van za ken die per 1 januari nog niet waren afgedaan: 1317 op 1 ja nuari 1998 tegen 1455 op 1 janu ari van dit jaar. Veel klachten bij de Nationale Ombudsman hebben betrek king op de lange behandelings- duur door de overheid. Wanneer de behandelingsduur ook bij hem te lang is, tast dat de geloof waardigheid van de Nationale Ombudsman aan, aldus het jaarverslag. IND De stijging van het aantal klachten komt vooral voor reke ning van de Immigratie- en Naturalisatiedienst. De om budsman zei gisteren bij de pre sentatie van het verslag dat het nog maar de vraag is of de plan nen van staatssecretaris Cohen van Justitie om het werk van de IND te verbeteren ook echt lei den tot vermindering van het aantal klachten. De ruim 2300 klachten over de IND, een ver drievoudiging ten opzichte van 1997, hadden voor het grootste deel betrekking op overschrij ding van de wettelijke termij nen waarbinnen verzoek- en be zwaarschriften moeten worden afgehandeld. De Nationale Ombudsman pleitte voorts voor verruiming van de mogelijkheden van de politie om een verdachte direct na diens aanhouding te fouille ren. Nu mag dat alleen als on middellijk gevaar dreigt voor leven of veiligheid. Een andere mogelijkheid om de gevoelens van onveiligheid tegen te gaan, is dan de verdachte direct in de boeien te slaan. Ook dat laatste is overigens aan strenge regels gebonden. ANP Zuidweg 20a, Z0NNEMAIRE door. De duur van de actiespot jes neemt daarbij toe. „Vrijdag zullen we duidelijk maken dat als het hard moet worden gespeeld, wij dat ook kunnen", liet NVJ-onder hande laarster I. Brakman weten. „De werkgevers willen dit blijkbaar, want ze hebben ontzettend veel mogelijkheden gehad om dit CAO-conflict op te lossen. Vreemd dat ze het hierop laten uitlopen." Woensdag kregen de vakbonden nog wel een nieuw voorstel van de werkgevers in handen. „Daarin deelden ze mee dat het eerdere loonbod van vier pro cent als een minimum moest worden beschouwd", aldus Brakman. „Maar na een tele foontje bleek al snel dat er slechts ruimte was voor enkele tienden. Dat ligt voor ons nog veel te ver weg van de zes pro cent die wij eisen." Hoe de werkgevers morgen de gaten in de programmering op vullen, is nog niet bekend. Zij kunnen opgenomen program ma's uitzenden. Daarvoor is vaak alleen een technicus van het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf no dig. Die hebben een eigen CAO en staan dus buiten de huidige acties. GPD O.A.IN DIT NUMMER: (f0111 door Eric de Bie Een huis van rust Maatwerk voor uw garderobe De woonvraag UTRECHT - De Lange Smeestraat in Utrecht is woensdag door boze omwonende omgetoverd in een zandbak voor kinderen. Dit uit protest tegen het voornemen van de gemeente om drie panden in de Lange Smeestraat te gebruiken voor gratis heroïneverstrekking aan verslaafden. De buurt bewoners lijken in hun actie bijval te krijgen van de gemeenteraad. In een radiodebat over de vrije heroïneverstrekking bleek dat een ruime meerderheid van de raad tegen de komst van het pand in de Lange Smeestraat is. Vermoedelijk zullen B en W van Utrecht binnenkort het pand van de Bloedbank aan de Rubenslaan aanwijzen als plaats waar de verslaafden vanaf 1 juli aan hun dagelijkse dosis worden geholpen. De Bloedbank verhuist naar het nieuwe Wilhehnina Kinder Ziekenhuis op de Uithof. foto Vincent Boon/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het financie ringstekort over 1998 is uitge komen op 0,7 procent van het bruto binnenlands product. Dat is 0,2 procent lager dan waar het kabinet eerder vanuit ging. Dat blijkt uit een concept-ver sie van het Centraal Econo misch Plan van het Centraal Planbureau, dat volgende maand wordt gepresenteerd. Het kabinet gebruikt dit stuk bij het bijstellen van de rijksbegro ting van dit jaar en het voorbe reiden van de begroting van vol gend jaar. Door financiële tegenvallers bij het Rijk dreigt het tekort dit jaar weer op te lopen naar 1,5 pro cent en volgend jaar naar 1,6 procent. Om binnen de afspraken in het regeerakkoord te blijven, zou het kabinet volgens het CPB dit jaar twee miljard gulden moe ten bezuinigen en volgend jaar 3,5 miljard. ANP HILVERSUM - De omroep- werknemers breiden de acties voor een betere CAO verder uit, maar met een algehele staking wordt nog even gewacht. Mor gen worden zo veel mogelijk rechtstreekse programma's ge halveerd. Behalve de Radio 1 Journaals zullen op televisie in elk geval Middageditie, het NOS-Jour- naal. Nova en Netwerk de helft korter zijn. Bij Jos op 1 en Ba rend Witteman werd woens dag nog nagedacht over deelna me. Het omroeppersoneel dat niet is betrokken bij programma's, legt vrijdag het werk een halve dag neer. Als de werkgevers vervol gens nog niet met een in de ogen van de vakbonden serieus loon bod komen, gaat waarschijnlijk dinsdag de stekker er helemaal uit. De vier vakbonden FNV Kiem, NVJ, CNV Media en De Unie hebben dit woensdag in overleg met de actiecomités van de ver schillende omroepen besloten. In de aanloop naar 'de laatste waarschuwing', zoals de bon den de onderbrekingen van vrij dag noemen, lopen de huidige prikacties vandaag gewoon (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3