Schouwse Bay Watch in de maak PZC Goes moet bedrijventerrein verpakken Scholieren wacht zware klus op Boomfeestdag PZC Zaal muisstil bij voorlees wedstrijd Hondenbeet met boete bestraft Sluiting Bachten Yaete forse strop voor provincie zeeland 15 brandwacht-concept naar Amerikaans recept kost veel geld donderdag 18 maart 1999 ^nr Marcel Modde gERlKZEE De Strand Red dingsbrigade (SRB) Wester- Ithouwen en de gemeente Schouwen- Duiveland willen «n andere opzet van de strand- nacht. Gedacht wordt één cen- (rtle post en een aantal kleinere jcnheden. Op die manier kan jen groter gebied nauwlettend in de gaten worden gehouden. Daarmee zou er een oplossing komen voor de al jaren aanhou dende roep uit Scharendijke om kwaking van het aanmerkelijk drukker geworden strand langs deBrouwersdam. Het idee, afkomstig van het ver- augingsbestuur van de Wester- schouwse brigade, is volgens jemeentelijk beleidsambtenaar loerisme T Rigter 'het ideale plaatje' voor de kustzorg. Die mening wordt gedragen door wethouder G. van de Velde-de Wilde (VVD) Er is alleen één grote maar, zo seven ze aan. De ommezwaai woidt financieel pas haalbaar op het moment dat één van de dne huidige reddingsposten ~n vervanging toe is, anders jrdt het hele verhaal veel te duur. „Gezien de huidige onder- lioudsstaat van de accommoda ties, duurt dat dus nog wel even. Maar ik zie het zelf wel zitten", aldus Rigter. „Het grote voor deel van zo'n constructie is dat ede boel centraal kunt aanstu- tn en het strand op diverse jlaatsen lijfelijk kan bewaken jp het moment dat de drukte daarom vraagt." de reddingsorganisatie. Burge meester en wethouders lieten zich afgelopen najaar in hun antwoord op vragen van de WD-fractie in de algemene be schouwingen op de begroting al in die zin uit. „Een beetje het Bay Watch-idee", verwijst ver enigingsvoorzitter R. Schollen naar het populaire Amerikaan se concept. De hoofdbasis doet binnen deze opzet tevens dienst als uitgifte punt voor het materieel. Dat be tekent evenwel dat zo n accom modatie groot genoeg moet zijn om ook de boten en de voertui gen te bergen, wat weer de nodi ge kosten met zich meebrengt èn enige onderhandelingen zal vergen met de plaatselijke pa viljoenhouders over de meest geschikte locatie. Bijkomend probleem is de bemensing van de posten. Nu al wordt het elk jaar steeds moeilijker voldoen de jongeren te vinden die voor een geringe vergoeding als vrij willige strandwacht actief wil len zijn. „We proberen natuur lijk met name de Zeeuwse jeugd op het strand te krijgen door zo jong mogelijk leden te werven. Het probleem is dat je de mees ten weer kwijtraakt aan het gro te geld. Tegen de tijd dat ze een jaar of zestien zijn gaan ze in de horeca werken. Dat verdient stukken beter", stelt Schollen. Dagvergoeding „Ik loop al zestien jaar mee in de reddingsbrigade en al die tijd is de dagvergoeding die de ge- Professionalisering Met de inrichting van een cen- rale post zou gevolg kunnen worden gegeven aan een gedeel telijke professionalisering van Eén van de drie posten van de strandreddingsbrigade. foto Marijke Folkertsma meente ons betaald 25 gulden gebleven. Er is nu eenmaal wei nig geld voor over. Het is niet an ders. In dit geval kiezen wij als bestuur dan ook liever voor in vesteringen in het materieel, om vooral toch die drenkeling zo goed mogelijk te kunnen hel pen." Overigens is het nu niet zo dat de Brouwersdam onvoldoende wordt bewaakt, benadrukt zo wel Schollen als wethouder Van de Velde. In het gebied wordt in samenwerking met de brigade van Ouddorp gesurveilleerd. Ook is er een goed contact met de paviljoenhouders, die bellen zodra er iets aan de hand is. De ervaring leert dat de strand wacht binnen vijf tot tien minu ten ter plaatse kan zijn, met een bootje danwel met de jeep. Knelpunt De gemeente Schou wen-Dui ve- land trekt dit jaar ruim drie ton uit voor de inzet van de drie strandposten. Van de Velde schat dat er zeker een ton bij- moet om een vierde post op de Brouwersdam te openen. En dat geld is er niet. „We beseffen dat het allemaal minimaal is, maar de financiën blijven vooralsnog een knel punt. Vandaar ook dat we eens willen nadenken over de toe komstige organisatievorm van de strandwacht. Dat er op korte termijn iets verandert, ver wacht ik niet.'" De SRB Westerschouwen staat paraat van het Pinksterweek- einde tot september. In juli en augustus worden de posten ze ven dagen per week bezet, bui ten het hoogseizoen alleen in de weekeinden. De vereniging telt zo'n zestig actieve leden. Een strandpost vergt een gemiddel de bezetting van acht mensen. irEsme Soesman EINDEWEGE - Zorg bij uit- jreiding van het bedrijventer- •in in Eindewege voor land schappelijke inpassing en voor •en goede doorstroming van het rerkeer. Dat was de boodschap die wethouder S. J. Heijning >an de gemeente Goes woens- lag meekreeg van de leden van iet Overlegorgaan 's-Heer Irendskerke. (ethuidige bedrijventerrein is - op één kavel na - uitgegeven. Van de twee tot voor kort nog beschikbare kavels is er een ver kocht. Op het laatste stuk grond heeft Waterschap Zeeuwse Ei landen een optie. Het is de plek aan de Ambachtsstraat waar het schap een grote loods met werkplaats wil gaan bouwen. Dat maakt de vraag of uitbrei ding van het bedrijventerrein gewenst is actueel. „Wij denken dat er behoefte is aan een soortgelijk bedrijven terrein. Het is anders dan de Poel, omdat daar geen wonin gen bij bedrijven mogen worden gebouwd. Daar is wel behoefte aan. Bovendien zijn er bedrij ven in het eigen dorp - hoewel niet alleen - die in de buurt mo gelijkheden willen hebben", legde Heijning het college standpunt voor. Plannen liggen er nog niet, benadrukte de wet houder. De gemeente bezit op dit moment ook geen grond. Van de leden van het overlegor gaan kwam er kritiek op de hui dige verkeerssituatie en de suggestie om, zeker wanneer verdere uitbreiding ter sprake komt, opnieuw naar de door stroming van het verkeer te kij ken. „Er is veel verkeer door werknemers van de gevestigde bedrijven. Die rijden niet om via de verkeerslichten, maar pak ken de Noordweegseweg", al dus één van de aanwezigen. Daarnaast, vulde een andere inspreker aan, moet vooruit worden gedacht aan de ver keersstromen die door de Wes- terscheldetunnel in gang zullen worden gebracht. Behalve sug gesties werd er ook een kort pleidooi gehouden, voor behoud van het zicht - vanaf de weg - op het dorp 's-Heer Arendskerke. Landschappelijke inpassing moet voorkomen dat het dorp er vanaf afstand als een industrie terrein uitziet. Daders brandstichting opgepakt SOMMELSDIJK - De politie heeft vier jongens in de leeftijd van twaalf tot en met zeventien jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht de brand veroorzaakt te hebben die eerder de ze maand het sport- en recreatiecentrum De Staver in Som- melsdijk grotendeels in de as legde. De sporthal werd daarbij geheel verwoest, de tennishal, bowlingbaan en zwembad werden zwaar beschadigd. De totale schade wordt geschat op ongeveer vijf miljoen gul den. De brand zou zijn ontstaan nadat de vier in een berghok met vuur speelden. Volgens de politie hebben zij inmiddels bekend. De jongens zijn afkomstig uit Sommelsdijk, Middel- harnis en Hellevoetsluis. Bond op de bres voor ziekenhuis ZIERIKZEE - Het afdelingsbestuur van de AbvaKabo in de Oosterschelderegio vindt dat de bedrijfsvoering van de zie kenhuizen in Goes en Zierikzee minimaal op het huidige ni veau moet blijven Dat betekent ook dat de huidige functie van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis moet worden gehand haafd. Volgens de vakorganisatie geldt dat des te sterker zo lang er nog geen duidelijk bestaat over handhaving van adequaat ambulancevervoer op Schouwen-Duiveland. De bond roept het stichtingsbestuur van de ziekenhuisgroep en de lokale overheden op om 'alles in het werk te stellen' voor het behoud van het voorzieningenniveau in de zorgverlening. Temeer omdat ook afkalving daarvan van nadeüge invloed kan zijn op het ondernemingsklimaat en andere arbeidssectoren zoals het toerisme, stelt afdelingssecretaris R Maljers. Leerling-metselaar niet in prijzen GOES - Als enige vertegenwoordigde hij woensdag in Waal wijk de provincie Zeeland tijdens de voorrondes voor de Na tionale Wedstrijd in het Metselen met Baksteen, met als inzet de Zilveren Troffel. Jakob Westerbeeke (16) uit Westkapelle zit op Groot Stelle in Goes. Hij reisde, op aanraden van zijn le raar metselen, af naar Waalwijk om daar, met 25 andere met selaars in spe, een 'millenniummuurtje' te metselen: volgens de leerling van Groot Stelle een muurtje met daarin de letter M „De sfeer onderling was erg goed", aldus Westerbeeke. „Het contact kwam 's morgens een beetje moeizaam op gang, maar tijdens en na de wedstrijd werden we wat losser." Wes terbeeke viel uiteindelijk niet in de prijzen. Celstraf voor diefstal stroom MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft woensdag een 46-jarige man uit Vlissingen bij verstek veroor deeld tot een maand cel. De Vlissinger had in de zomermaan den van vorig jaar vijf kubieke meter water en driehonderd kilowatt elektriciteit van Delta Nuts gestolen De verdachte had nadat hij was betrapt op de illegale activi teiten tegenover de politie bekend dat hij de zegels van de hoofdkraan van de waterleiding en de electriciteitsmeter had verbroken. Milde straf voor opblazen toilet MIDDELBURG - Een twintigjarige Vlissinger is woensdag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete voorwaardelijk. De man had vorig jaar tijdens de vie ring van Oudejaarsnacht een toilet in een pand van de ge meente Vlissingen opgeblazen. De Vlissinger gaf gisteren op de zitting van de politierechter toe met strijkers de wc-pot en de stortbak tot ontploffing te hebben gebracht. De officier van justitie hechtte de meeste waarde aan het vergoeden van de schade. Daarom werd aan de vooi-waardelijke straf het schadebedrag van 640 gulden gekoppeld. Mocht de verdachte in gebreke blijven, dan volgt een boete van duizend gulden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wilgen knotten in eiken, hopbeuken, iepen en sierperen planten. De Schou- wen-Duivelandse en Flakkeese basisschoolleerlingen - en op Schouwen ook de leerlingen van le Beatrixschool voor speciaal inderwijs - staat woensdag 24 naart, Nationale Boomfeest dag, een zware klus te wachten. Deze keer staat het thema 'Wa- ït en bomen' centraal. Zonder 'ater kan een boom niet leven m zonder gezonde bomen is geen leven mogelijk. Bomen zet- in koolzuurgas om in zuivere uurstof. Kortom: hoe meer ge zonde bomen, hoe beter. Op lOuwen-Duiveland dragen ruim 600 basisschoolleer- gen aan bij. Zij gaan gewa ld met spaden en werkhand- loenen op 24 plaatsen op het rnd in totaal meer dan 100 •omen planten. Bruinisse worden bomen ge- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl plant aan het Westplantsoen en langs de Molenweg. Om 9.00 uur geeft wethouder G. J. van de Velde-de Wilde daar het officië le startschot. In Zierikzee wordt de Boomfeestdag aangegrepen om het nieuwe industrieterrein aan de Straalweg te verfraaien en in Nieuwerkerk wordt plan d'Heule groen aangekleed. In Brouwershaven wordt het Scoutingterrein en de Lei onder handen genomen en in Scharen dijke krijgt de Elkerzeeseweg er drie linden bij evenals de Kuij- erdamseweg bij Ellemeet. Ook op plaatsen in Kerkwerve, Zon- nemaire, Dreischor, Ouwerkerk en Oosterland worden bomen geplant. Leerlingen van OBS Duiveland uit Sirjansland gaan naar de Boswachterij Westen- schouwen om daar een aantal eiken te planten. Knotten Leerlingen van OBS De Klimop uit Dreischor gebruiken de Boomfeestdag traditioneel voor het knotten van door hen ge adopteerde wilgen aan het Dijk- water. Leerlingen van basis school Onder de Wieken en De Kirreweie (Haamstede), en 't Staepel (Renesse) stropen de mouwen op om op drie verschil lende plaatsen in de Westhoek wilgen te knotten. Pupillen van OBS De Stove uit Noordwelle volgen hun voorbeeld een dag later. Op het grondgebied van de ge meente Dirksland komen leer lingen van de twee basisscholen in Melissant, de bijzondere ba sisschool in Herkingen en beide Dirkslandse basisscholen in ac tie. Op vijf plaatsen zetten zij lijsterbessen, bolacacia's, plata nen en sierappels. De gemeente Middelharnis heeft het plant- werk gespreid. Op de Boom feestdag zelf worden in Som melsdijk linden geplant en op woensdag 31 maart worden door leerlingen van drie basis scholen uit Middelharnis ge spreid over drie locaties 115 bo men geplant. Druk De leerlingen van de basisscho len in Ouddorp krijgen het bij zonder druk op Boomfeestdag. Bij het fiets- en ruiterpad Oos- terweg - ten noorden van speel tuin De Flipjes - dienen 2000 bomen geplant te worden. De gemeente Oostflakkee doet dit jaar niet mee aan de Nationale Boomfeestdag. Evi van Tilborg van Ter Tolne in Tholen leest voor uit Blauwe plekken van Anke de Vries. foto Marijke Folkertsma door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Acht basisscho len van het eiland Tholen en Schouwen-Duiveland stuur den hun beste voorlezers woensdagmiddag naar het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee. Het regionale voorleeskampi- oenschap, georganiseerd door de Bibliobus van Schouwen- Duiveland en de Gemeen schappelijke Openbare Bibliotheek Tholen, is een voorronde van het nationaal voorleeskampioenschap dat op 19 mei in het Muziekcen trum in Utrecht wordt gehou den. Voorafgaand aan de voorlees- wedstrijd waarschuwde pre sentator Andreas van de Berge de meegebrachte fans vooral stil te blijven. Maar dat was niet nodig. Verhalen over boe ren die in weerwolven veran deren, zusjes die hun broertjes in bad doen en door moeder betrapt worden, deden de kin deren ademloos toeluisteren. Ook kozen de voorlezers frag menten uit Pinkeltje en Krui meltje, boeken die, zo bleek, tot de verbeelding blijven spreken. Aangrijpend was het fragment uit Spijt van Carry Slee, voorgedragen door Re becca Doualla uit Ellemeet. Zij las voor over een getreiter de scholier die na een klasse avond niet meer thuiskomt. De jury onderscheidde Evi van Tilborg van basisschool Ter Tolne uit Tholen uiteindelijk als regionaal voorleeskampi- oene. Zij koos voor een frag ment uit Blauwe Plekken van Anke de Vries. Evi komt op 17 april uit bij het provinciale kampioenschappen in Mid delburg. Liefde voor lezen Het belangrijkste van de mid dag was de jeugd de liefde voor het lezen bij te brengen, zo be nadrukte Van de Berge. Hij maakte daarbij gebruik van internationale lezersonder zoeken. De strekking daarvan kon iedereen beamen: 'lezen maakt slimmer' en 'lezen is hart verrijkend.' door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Een 41-jarige man uit Middelburg is woens dag door kantonrechter M. Kla- renbeek in Middelburg tot driehonderd gulden boete ver oordeeld, omdat hij zijn hond heeft opgehitst tegen zijn buur man. De buurman werd daarbij in zijn knie gebeten. De Middel burger kreeg tevens de waar schuwing dat de hond bij een volgende keer in beslag wordt genomen. De man verklaarde voor de rechter dat hij al drie jaar over last had van zijn buurman. Daarbij liepen de gemoederen steeds hoger op. Een week voor dat de confrontatie plaatsvond, had de Middelburger naar eigen zeggen een afgerichte Mechelse herder gekregen. Op een avond diende een andere buurman bij de politie een klacht in omdat de hond de hele avond aan het blaf fen was. Dat was voor de Mid delburger de druppel die de em mer deed overlopen. Hij liep op 12 februari 1998 naar zijn buurmannen die buiten stonden te praten. Na een scheldpartij zei de Middelbur ger tegen zijn hond dat hij op moest letten. Daarop nam de hond een aanvalshouding aan, schoot vervolgens naar voren en pakte de buurman beet. Zijn baas trok hem onmiddellijk te rug. Officier van justitie J.M. Valente zei dat hij de indruk had dat de man de hond in huis had ge haald als een soort wapen en dat hij daarvan gebruik heeft ge maakt. door Rolf Bosboom KRUININGEN - De sluiting van bejaardenhuis Bachten Vaete in Kruiningen gaat de provincie mogelijk enkele mil joenen guldens extra kosten. De rechtbank in Middelburg heeft onlangs bepaald dat de provin cie de kosten van de sluiting vol ledig voor haar rekening moet nemen. Daaronder valt ook de aflossing van de zeer ongunstige lening die in 1981 is afgesloten voor de bouw van het verzor gingshuis. Bachten Vaete moest in '94 slui ten vanwege een ingrijpende bezuinigingsoperatie van de provincie. De financiële afwik keling daarvan duurt nu al bijna vijf jaar. Gedeputeerde Staten verleenden de stichting die het bejaardenhuis exploiteerde, de Instelling voor Bejaardenzorg te Kruiningen, in augustus 1995 een bijdrage van 2,5 miljoen gulden in de kosten van de slui ting. De stichting, inmiddels in liquidatie, tekende daartegen bezwaar aan omdat de schul denlast veel groter was. Oorzaak daarvan is de financie ringsconstructie voor de bouw van Bachten Vaete. De stichting sloot daarvoor een 'klimgeldle- ning' van bijna drie miljoen gul den af. Zo'n lening houdt in dat niet wordt afgelost en dat de verschuldigde rente bij de hoofdsom wordt opgeteld. Daarmee verschuiven de lasten naar de toekomst en wordt er op een flinke inflatie gespeculeerd. Die viel echter zwaar tegen en door de hoge rente (12 procent) liep de schuld snel op. Door de vroegtijdige sluiting kwam de klap extra hard aan. De stich ting en de gemeente Reimers- waalbetaalden samen 5,5 mil joen gulden aan de geldschieter. Bezwaar De stichting, en met haar de ge meente. vindt dat de provincie de kosten van de klimgeldrege- ling (geschat op 2,5 miljoen guit den) ook moet betalen, omdat die besloten heeft Bachten Vae te te sluiten. Zij heeft daarom in september 1995 bezwaar aan getekend tegen de hoogte van de bijdrage van de provincie. GS hebben dat in augustus 1996 on gegrond verklaard, maar dat besluit vernietigde de recht bank twee maanden later. Het bezwaar van GS tegen het rechtbankvonnis is in juli vorig jaar ook weer gegrond ver klaard, zodat de rechtbank de zaak vorige maand opnieuw moest behandelen. De rechter heeft het besluit van GS nu wederom vernietigd, om dat de klimgeldkosten in dit ge val onder de sluitingskosten vallen. De provincie moet nu in die geest opnieuw beslissen over het bezwaarschrift van de stich ting. Hoger beroep De provincie beraadt zich op hoger beroep. Advocaat van de provincie Brouwer wijst op de verantwoordelijkheid van het ministerie van VROM (volks huisvesting), die destijds bij de bouw van Bachten Vaete een klimgeldregeling heeft voorge schreven. Bij de woningcorpo raties heeft het ministerie de nu verfoeide klimgeldregelingen inmiddels afgekocht. Hetzelfde gebeurt nu bij 'niet winstbe- ogende instellingen", zoals ver zorgingshuizen. Schoonmaakactie door wildbeheer OUWERKERK - Wildbeheer- eenheden De Gouwe en Schou wen-Duiveland (WBE's) gaan zaterdag 20 maart samen met schoolkinderen uit Sirjansland, vrijwilligers van HSV Ooster- schelde en Natuur- en Vogel wacht aan de schoonmaak. Dit in het kader van de tiende Nationale Natuurschoonmaak- dag. WBE De Gouwe verzamelt 's ochtends om 8.45 uur in res taurant De Vierbannen in Ou werkerk. De WBE'ers werken in hun eigen jachtveld, de school kinderen maken de polderwe gen en bermen schoon en het krekengebied van Ouwerkerk is het werkterrein van de HSV. Te gen het middaguur wordt het verzamelde vuil overgeladen in een kiepkar en afgevoerd. WBE Schouwen-Duiveland gaat samen met de Natuur- en Vogelwacht aan de slag in het Schelphoekgebied, de Ooster- scheldedijk bij Flaauwers, het bos bij het koepeltje van Scha rendijke en het strand tussen de JJ. Boei j es weg en de Brouwers dam. Bij verzamelpunt camping Ginsterveld wordt tegen twaal ven, de balans van de schoon maakactie opgemaakt. BEPPlNGSBP'GADE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29