Bachten Vaete strop provincie School plant al een boompje PZC PZC Goes aangespoord tot verpakken van bedrijventerrein Plaquette voor gesneuvelden Boerenslimheid in Geersdijk Publiek muisstil in halve finale voorleeswedstrijd zeeland 15 Muiting zorgcentrum Kruiningen blijkt boemerang van enkele miljoenen Auto vliegt in brand 'mm® Bommelders lopen in telefoonfuik donderdag 18 maart 1999 ^nr Rolf Bosboom KRUININGEN - De sluiting (8n bejaardenhuis Bachten yaete in Kruiningen gaat de provincie mogelijk enkele mil joenenguldens extra kosten. De rechtbank in Middelburg heeft onlangs bepaald dat de provin- ciedekosten van de sluiting vol ledig voor haar rekening moet nemen. Daaronder valt ook de aflossing van de zeer ongunstige lening die in 1981 is afgesloten voor de bouw van het verzor gingshuis. Bachten Vaete moest medio 1994 sluiten in het kader van een ingrijpende bezuinigings operatie die de provincie uit voerde. De financiële afwikke ling daarvan duurt nu al bijna vijl jaar. Gedeputeerde Staten verleenden de stichting die het .bejaardenhuis exploiteerde, de instelling voor Bejaardenzorg leKi'uiningen, in augustus 1995 een bijdrage van 2,5 miljoen gulden in de kosten van de slui ting. De stichting, inmiddels in liquidatie, tekende daar be waar aan omdat de schulden last veel groter was. Oor/aak daarvan is de financie ringsconstructie voor de bouw van Bachten Vaete. De stichting sloot daarvoor een 'klimgeldle- ning' van bijna drie miljoen gul den af. Zo'n lening houdt in dat niet wordt afgelost en dat de verschuldigde rente bij de loofdsom wordt opgeteld. iDaarmee verschuiven de lasten naar de toekomst en wordt er op GOES - De auto van een 34-jari- Goesenaar is gistermiddag zivaar beschadigd toen de wa in brand vloog. bestuurder merkte om vijf jroor half vier op de Deltaweg in iji ^zijn woonplaats dat zijn auto in [brand stond; hij kon nog ruim op tijd uitstappen. De brand was door nog onbe- m kende oorzaak ontstaan onder de motorkap, kort nadat de be- vfl stuurder een knal had gehoord. De brandweer uit Goes heeft het vuur gedoofd. een flinke inflatie gespeculeerd. Die viel echter zwaar tegen en door de hoge rente (12 procent) liep de schuld snel op. Door de vroegtijdige sluiting kwam de klap extra hard aan. De stich ting en de gemeente Reimers- waal, die garant diende te staan voor de lening, betaalden samen uiteindelijk 5,5 miljoen gulden aan de geldschieter. Bezwaar De stichting, en met haar de ge meente, vindt dat de provincie de kosten van de klimgeldrege- ling (geschat op 2,5 miljoen gul den) ook moet betalen, omdat die besloten heeft Bachten Vae te te sluiten. Zij heeft daarom in september 1995 bezwaar aan getekend tegen de hoogte van de bijdrage van de provincie. GS hebben dat in augustus 1996 on gegrond verklaard, maar dat besluit vernietigde de recht bank twee maanden later. Het bezwaar van GS tegen het rechtbankvonnis is in juli vorig jaar ook weer gegrond ver klaard, zodat de rechtbank de zaak vorige maand opnieuw moest behandelen. De rechter heeft het besluit van GS nu wederom vernietigd en stelt in de motivering dat de klimgeldkosten in dit geval on der de sluitingskosten vallen. De provincie moet nu in die geest opnieuw beslissen over het bezwaarschrift van de stich ting. ,,De uitspraak van de rech ter lijkt me duidelijk", zegt bur gemeester A Verbree van Reimerswaal. „We gaan ervan uit dat al onze kosten door de provincie worden vergoed." Hoger beroep De provincie beraadt zich op hoger beroep. „We zien aankno pingspunten, maar GS moeten daarover nog beslissen", zegt W. C. Brouwer, advocaat van de provincie. Brouwer wijst op de verantwoordelijkheid van het ministerie van VROM (volksh uisvesting), die destijds bij de bouw van Bachten Vaete een klimgeldregeling heeft voorge schreven. „Het is de stichting in feite door de strot geduwd. Het was gedwongen winkelnering: take it or leave it." Bij de wo ningcorporaties heeft het mi nisterie de nu verfoeide klim- geldregelingen inmiddels afgekocht. Hetzelfde gebeurt nu doorEsme Soesman EINDEWEGE - Zorg bij uit breiding van het bedrijventer rein in Eindewege voor land schappelijke inpassing en voor een goede doorstroming van het verkeer. Dat was de boodschap die wethouder S. J. Heijning van de gemeente Goes woens dag meekreeg van de leden van het Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke. Het huidige be drijventerrein is - op één kavel na-uitgegeven. Van de twee tot voor kort nog peschikbare kavels is er een ver kocht. Op het laatste stuk grond heeft Waterschap Zeeuwse Ei landen een optie. Het is de plek aan de Ambachtsstraat waar ;het schap een grote loods met werkplaats wil gaan bouwen. Dat maakt de vraag of uitbrei ding van het bedrijventerrein gewenst is actueel. .,Wij denken dat er behoefte is aan een soortgelijk bedrijven- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt E- Soesman te Vlissingen: L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl terrein. Het is anders dan de Poel, omdat daar geen wonin gen bij bedrijven mogen worden gebouwd. En daar is wel be hoefte aan. Bovendien zijn er bedrijven in het eigen dorp - hoewel niet alleen - die in de buurt mogelijkheden willen hebben"legde Heij ning het col legestandpunt voor. Plannen liggen er nog niet, benadrukte de wethouder. De gemeente be zit op dit moment ook geen grond. Kritiek Van de leden van het overlegor gaan kwam er kritiek op de hui dige verkeerssituatie en de suggestie om, zeker wanneer verdere uitbreiding ter sprake komt, opnieuw naar de door stroming van het verkeer te kij ken. „Er is veel verkeer door werknemers van de gevestigde bedrijven. Die rijden niet om via de verkeerslichten, maar pak ken de Noordweegseweg", al dus één van de aanwezigen. Daarnaast, vulde een andere inspreker aan, moet vooruit worden gedacht aan de ver keersstromen die door de Wes- terscheldetunnel in gang zullen worden gebracht. Behalve sug gesties werd er ook een kort pleidooi gehouden, voorbehoud van het zicht - vanaf de weg - op het dorp 's-Heer Arendskerke. Landschappelijke inpassing moet voorkomen dat het dorp er vanaf afstand als een industrie terrein uitziet. bij 'niet winstbeogende instel lingen', zoals verzorgingshui zen. Het ministerie is in het geval Bachten Vaete nog niet in beeld geweest, omdat de bezwaar schriftprocedure bij de provin cie nog altijd niet ten einde is. Volgens een woordvoerster van VROM is het ministerie in elk geval niet van plan om op te draaien voor de extra kosten. „De uitspraak van de rechtbank bevestigt onze opvatting dat de kosten voor de klimgeldregeling onder de sluitingskosten vallen en dus niet op het conto van de gemeente of, indirect, het Rijk komen." Dat betekent dat als de provincie zich neerlegt bij de uitspraak van de rechter, zij het geld via een civielrechtelijke procedure zal moeten proberen te verhalen op de minister. Leerlingen van de Ds. Kerstenschool uit Borssele zetten een spa in de grond. foto Willem Mieras doorWinnie van Dam DRIEWEGEN - Kaplaarsjes en hand schoentjes aan en schop in de hand. Zo be gonnen woensdag de leerlingen van groep vijf en zes van de Ds. Kerstenschool uit Borssele met deel één van de nationale boomfeestdag op de Hollepoldersedijk in Driewegen. Dit jaar is de boomfeestdag uitgesmeerd over drie dagen. Milieumedewerker van de gemeente Bor- sele, Tineke van de Ven, legt uit dat dit jaar bijzonder veel aanmeldingen waren bin nengekomen van scholen die een boompje wilde planten Aangezien er niet genoeg vrijwilligers zijn om alle boomplanters op één dag te kunnen begeleiden, is door de gemeente besloten om de boomfeestdag in drieën te verdelen. Van de Ven: „Dat maakt eigenlijk niets uit. Boomfeestdag is ook maar een datum. Je kunt natuurlijk iedere dag bomen planten." Sommige van de leerlingen hadden al zo veel wilgen, sleedoorn en essen geplant, dat ze 'de tel kwijt waren geraakt'. „Maar ik doe dit liever dan naar school gaan", zegt een meisje al leunend op haar schop. „Alleen, ik krijg er wel spierpijn van." Op 24 maart, de officiële boomfeestdag, maken leerlingen van de Franck van Borssele school uit Borssele het werk aan de Hollepoldersedijk af. Op 31 maart trekt groep 8 van de Don Boscoschool uit 's-Heerenhoek erop uit om aan deNassau- weg in dat dorp een Zeeuwse haag te plan ten. foto Willem Mieras Scholieren uit Heinkenszand lopen met lampions mee in de stoet. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Tijdens een ingetogen plechtigheid hebben de Borselse burge meester J. L. M. Mandos en voorzitter F. Smoorenburg van VOMI-Zeeland, de ver eniging van oud-militairen die in het voormalig Neder- lands-Indië hebben gevoch ten, een plaquette onthuld voor de gevallenen. De plaquette in de achterge vel van de Rabobank in Hein kenszand is een gedenksteen voor alle inwoners van de ge meente Borsele die in een van de oorlogen van deze eeuw zijn gesneuveld voor de vrij heid. Vergezeld door basis schoolleerlingen uit Hein kenszand met lampions, trok een lange stoet van het ge meentehuis naar de Rabo bank, waar de muziekvereni ging Euterpe de stoet opwachtte. Onder de uitbot tende bomen waren een paar honderd mensen verzameld om de ceremonie bij te wonen. Ceremoniemeester N. Jere- miasse-Platschorre las een kort gedicht, waarna Mandos en Smoorenburg de plaquette onthulden. Twee minuten van samengebalde stilte volgden nadat de bugel The Last Post had geblazen waarna de kranslegging kon plaatsvin den, begeleid door de melodie van het gezang Blijf bij mij Heer. Daarna werden twee be vrijdende coupletten van het Wilhelmus gezongen. Gedu rende de plechtigheid hielden oud-militairen van de VOMI een erewacht. TERNEUZEN - Drie vijftienja rige leerlingen uit Terneuzen, IJzendijke en Philippine uit Mavo 3 van het Terneuzense Zeldenrust-Steelantcollege, verveelden zich dinsdag een beetje tijdens het eerste uur vrij en besloten een 'geintje' uit te halen. Eén van hen belde vanaf thuis de school, met de mededeling dat er een bom was geplaatst. Met een beetje geluk kregen ze zo een hele dag vrij. Hun tele foonnummer verscheen echter op de nummermelding van de nieuwe telefooncentrale. De alerte telefoniste belde meteen de politie, die de drie daders vrijwel direct aanhield. De bommelding heeft niet voor paniek gezorgd. De bommelders zijn voor onbepaalde tijd ge schorst. De schoolleiding neemt de zaak hoog op en overlegt met de politie over het vervolg. „Dit is zeker geen zaak waarvan je zegt 'goed, kom over een weekje maar weer terug'. We kunnen hier zeker niet om lachen, dit is geen grapje meer", zegt conrec tor J. de Jonge. „De jongens hadden het eerste uur vrij en besloten een geintje uit te halen. Ze wisten vast niet wat voor gevolgen hun daad had.We hadden ook eigenlijk helemaal niet van hen ver wacht, want het zijn niet direct zulke types die dergelijk soort kattenkwaad uithalen. "De school heeft de nieuwe telefoon centrale recent aangeschaft. Als de nummermelding er niet was geweest, zou vermoedelijk de hele school zijn ontruimd. Dokter leeft voort in straatnaam WOLPHAARTSDIJK - Dokter Vos krijgt zijn eigen straat in Wolphaartsdijk. De gemeente Goes wil in het zogeheten plan Koert, waarin 35 woningen worden gerealiseerd, een straat vernoemen naar A I. Vos, die van 1936 van 1976 huisarts was in het doip. In juli 1991 overleed hij op 79-jarige leeftijd. Het idee om een straat naar dojeter Vos te vernoemen komt van A van der Plank uit Wolphaartsdijk. De andere twee straten waaraan de nieuwe huizen komen te liggen, worden voortzet tingen van de al bestaande Henri Dunantstraat en de Burge meester C. Koertstraat. Daders brandstichting opgepakt SOMMELSDIJK - De politie heeft vier jongens in de leeftijd van twaalf tot en met zeventien jaar aangehouden. Zij worden ervan verdacht de brand veroorzaakt te hebben die eerder de ze maand het sport- en recreatiecentrum De Staver in Som- melsdijk grotendeels in de as legde. De sporthal werd daarbij geheel verwoest, de tennishal, bowlingbaan en zwembad werden zwaar beschadigd. De totale schade wordt geschat op ongeveer vijf miljoen gul den. De brand zou zijn ontstaan nadat de vier in een berghok met vuur speelden. Volgens de politie hebben zij inmiddels bekend. De jongens zijn afkomstig uit Sommelsdijk, Middel- harnis en Hellevoetsluis. Bond op de bres voor ziekenhuis ZIERIKZEE - Het afdelingsbestuur van de AbvaKabo in de Oosterschelderegio vindt dat de bedrijfsvoering van de zie kenhuizen in Goes en Zierikzee minimaal op het huidige ni veau moet blijven. Dat betekent ook dat de huidige functie van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis moet worden gehand haafd. Volgens de vakorganisatie geldt dat des te sterker zo lang er nog geen duidelijk bestaat over handhaving van ade quaat ambulancevervoer op Schouwen-Duiveland. De bond roept het stichtingsbestuur van de ziekenhuisgroep en de lo kale overheden op om 'alles in het werk te stellen' voor het be houd van het voorzieningenniveau in de zorgverlening. Te meer omdat ook afkalving daarvan van nadelige invloed kan zijn op het ondernemingsklimaat en andere arbeidssectoren zoals het toerisme, stelt afdelingssecretaris P. Maljers. Leerling-metselaar niet in prijzen GOES - Als enige vertegenwoordigde hij woensdag in Waal wijk de provincie Zeeland tijdens de voorrondes voor de Na tionale Wedstrijd in het Metselen met Baksteen, met als inzet de Zilveren Troffel. Jakob Westerbeeke (16) uit Westkapelle zit op Groot Stelle in GoesHij reisde, op aanraden van zijn le raar metselen, af naar Waalwijk om daar, met 25 andere met selaars in spe, een 'millenniummuurtje' te metselen: volgens de leerling van Groot Stelle een muurtje met daarin de letter M. „De sfeer onderling was erg goed", aldus Westerbeeke. „Het contact kwam 's morgens een beetje moeizaam op gang, maar tijdens en na de wedstrijd werden we wat losser.Wes terbeeke viel uiteindelijk niet in de prijzen. Milde straf voor opblazen toilet MIDDELBURG - Een twintigjarige Vlissinger is woensdag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot duizend gulden boete voorwaardelijk. De man had vorig jaar tijdens de vie ring van Oudejaarsnacht een toilet in een pand van de ge meente Vlissingen opgeblazen. De Vlissinger gaf gisteren op de zitting van de politierechter toe met strijkers de wc-pot en de stortbak tot ontploffing te hebben gebracht. De officier van justitie hechtte de meeste waarde aan het vergoeden van de schade. Daarom werd aan de voorwaardelijke straf het schadebedrag van 640 gulden gekoppeld. Mocht de verdachte in gebreke blijven, dan volgt een boete van duizend gulden. De toneelvereniging Geersdijk. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GEERSDIJK - Officieel nog steeds bedoeld voor de jeugd van Geersdijk, is het hele dorp inmiddels actief in de jeugdvereniging. „Op vrijdagavond, als de soos voor de oudere jeugd open gaat, is de oudste bezoeker soms wel veertig of vijftig", zegt de Geersdijkse Yvonne van der Maas. Nu is de ver eniging druk bezig de jaarlijkse toneeluitvoering voor te bereiden. Dit jaar staat 'De gesjochten sjacheraars' op het programma. Een klucht in vier bedrijven. Het verhaal draait om boer Leendert en aasgier Brak- huys. De vrouw van Leendert is er vandoor met al zijn geld en de boer zit aan het begin van het stuk zwaar in de schulden. Brakhuys, druk zwaaiend met schuldbekentenissen, dreigt Leendert te ruï neren. Een list is dus geboden. En daarom doet Leendert net alsof hij een clan destiene stokerij bezit. Met behulp van zijn twee dochters en buurvrouw Renate, Leenderts grote liefde, stelt hij alles in het werk om de zogenaam de stokerij aan Brakhuys te verkopen. Wonder bo ven wonder, slaagt hij daarin. Brakhuys krijgt een tankauto vol stront en chemicaliën in de maag ge splitst. „Elk jaar vragen we bij een bepaalde uitgeverij een stuk of vijf, zes toneelstukken aan", vertelt Van der MaasIedereen leest die en bekij kt welke rol hem of haar goed zou liggen. Daar praten we dan over en uiteindelijk kiezen we er één uit." Van der Maas fungeert dit jaar als soufleuse. „Normaal gesproken speel ik mee, maar omdat ik dit jaar zwanger was, help ik nou als soufleuse", vertelt ze. Een dankbare taak. „Het blijft ama teurtoneel hè", zegt Van der Maas. „Tot nog toe was het nog elk jaar nodig dat er iemand souf leer de." Na afloop van de voorstelling kan er aan de bar wat worden nagepraat. Ook is er een karaoke- show. 'De gesjochten sjacheraars' is vrijdagavond 19 maart te zien in het Drenthehuis in Geersdijk. De voorstelling begint om 19.30 uur. door Winnie van Dam en Nilsten Brinke GOES - Zenuwachtig giebelen de en giechelende meisjes wip pen heen en weer op hun stoelen. Zij wachten wellicht met span ning op het moment dat één van hun klasgenootjes het podium betreedt, plaats neemt op de rie ten stoel en met een kei van een voorleesbeurt de driekoppige jury van de halve finale van de voorleeswedstrijd voor zich wint. De recreatiezaal van Zorgcen trum Gasthuis is versierd. Het is woensdagmiddag en de halve fi nale staat op het punt te begin nen. De jongens zijn aanzienlijk stiller dan hun vrouwelijke klasgenoten. Zij verschuilen zich met hun oorbelletjes en strakgekamd haar achter hun stoere imago, totdat leerkracht, en voor deze gelegenheid, pre sentator Gert-Jan Verburg het publiek vraagt om de voorlees- kandidaten voor de halve finale aan te moedigen. Grote brullen klinken uit de richting van wat eerst zulke rustige knaapjes lij ken. Medeleeiiingen wapperen met hun spandoeken, blazen op hun fluitjes en zingen hun yel len. Tijdens de voorleesbeurten is het doodstil in de zaal, op een kuchje en een hoestje na. Alle blikken zijn gericht op het podi um, waar de ene spannende boekscène na de andere elkaar opvolgt. Ook de jury luistert aandachtig mee. Zij let niet al leen op de inhoud van de voor leesbeurt, maar ook op bijvoor beeld tempo, intonatie en, niet onbelangrijk, het contact met de zaal. Voorafgaand aan de voorlees wedstrijd in Zierkzee, waar Thoolse en Schouwse leerlingen aan meedoen, waarschuwt pre sentator Andreas van de Berge de meegebrachte fans. vooral stil te blijven. Maar dat is niet no dig. Verhalen over boeren die in weerwolven veranderen, zusjes die hun broertjes in bad doen en door moeder betrapt worden, doen de kinderen ademloos toe luisteren. Pinkeltje en Kruimel tje spreken nog steeds tot de ver beelding. Aangrijpend is het fragment uit Spijt van Carry Slee, voorgedragen door Rebec ca Doualla uit Ellemeet. Zij leest voor over een getreiterde scholier die na een klasseavond niet meer thuiskomt. De jury onderscheidt Evi van Tilborg van basisschool Ter Tol- ne uit Thoien uiteindelijk als re gionaal voorleeskampioene. Zij heeft gekozen voor een frag ment uit Blauwe Plekken van Anke de Vries. In Goes strijken Melanie Timmermans van ba sisschool 't Honk uit Kapelle en Rick Meyvogel van basisschool 't Opstapje uit Driewegen met de eer. De drie staan 17 april in de finale in Middelburg. Misverstand rond dempen van sloot MIDDELBURG - Uiteindelijk bleek het om weinig meer te gaan dan een communicatie stoornis. A C. Wissekerke uit 's- Heer Hendrikskinderen meende dat zijn plan om de sloot achter zijn huis te dempen wordt ge dwarsboomd door een 'deal' tussen gemeente en waterschap. De gemeente maakte woensdag op het provinciehuis in Middel burg tijdens een zitting van de hoorcommissie bestemmings plannen duidelijk dat dat zeker niet het geval is. Gedeputeerde J. G.vanZwieten (WD, ruimtelijke ordening) kon de zaak zonder veel moeite in der minne schikken. Wisse kerke was in het geweer geko men tegen het bestemmings plan voor de uitbreiding Zuidwest in 's-Heer Hendriks- kinderen, maar zijn bezwaar ging alleen over de sloot achter de huizen aan de Jan van Tourainestraat, op de grens van het plangebied. Wissekerke was met de project ontwikkelaar tot een akkoord gekomen dat het gedeelte van de sloot achter zijn huis wordt ge dempt. Een vermeende overeen komst tussen gemeente en waterschap zou dat plan door kruisen. Een vertegenwoordi ger van de gemeente bestreed dat. „Er is alleen afgesproken dat de ontwikkelaar zorg draagt voor een optimale afwatering voor het waterschap." Dat gebeurt door de doorstro ming van de sloot aan de zuid kant van het plan te verbeteren. De sloot bij de Jan van Tourai nestraat is daardoor nauwelijks meer van belang. Op voorwaar de dat eventuele afwatering van naastgelegen percelen is gega randeerd, zag de gemeente geen enkel bezwaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25