Dit toetje moet recht drillig trillen PZC Verleden van de fruitteelt in beeld Opnieuw ongenoegen over Klaverblad Studiereis naar brede scholen in Verenigde Staten ADZ vraagt minister half jaar uitstel voor oprichting van BV Kwaliteit Zeeuwse zorg onder de maat zeeland 17 Een eeuw tafelen Ideeëndag vakantiewerk voor kinderen donderdag 18 maart 1999 Lnnr Jacques Cats Een lokaal bekend geluid klonk vroeger op zaterdagen op uit [schuurtjes in Westkapelle. Iedereen Iflist het: daar werd de stokvis gebeukt. 'Stevige meppen met een houten hamer. Daarna volgde het verzagen tot stuk jes, de v's g'nS 'n de week. zodat de maaltijd voor zondag was verzekerd, lekker met mosterd en rijst", weet A ran Rooi jen nog. Het vroegere volksvoedsel van Westka pelle vormde afgelopen weekeinde een smakelijke attractie tijdens een jïceuwse middag in Kasteel van Bata via. Met het uitserveren van de stokvis werden ook meteen allerlei herinne- nngsluikjes open getrokken. Van Rooijen: „Stokvis is nu een delicatesse. Duurder dan biefstuk." Maaltijden in vroeger dagen: dit onder werp staat centraal nu de eeuw ten ein de snelt. De Stichting Ontwikkeling Nederlandse Kookkunst heeft er zelfs een campagne omheen geweven: een eeuw tafelen in Nederland. Alles wat sinds 1900 lekker, boeiend en spannend was wordt op tafel gebracht. Per maand wordt een menu gepresenteerd, waarin de in een bepaald decennium heersende culinaire mode wordt uitge dragen. Deze zomer worden alle ge rechten gebundeld in 'het kookboek van de eeuw'. Dan komen ze allemaal ,0(i voorbij: de Zondagse Prol, Kniertje's schellevis, Prins Hendrik taart, pape- hg spoiontnncrptips piprpn van Hpt T.nn r (i gaaientongetjes, eieren van Het Loo, J roomstruif met boerenmeisjes, crêpes Suzette Inwendige mensch Honderden restaurants en zorginstel lingen doen mee aan de terugblik hoe «rder deze eeuw de inwendige mensch werd versterkt. Daar zijn tien Zeeuwse horecabedrijven bij. Van de zorginstel lingen is Sint Willibrord in Middelburg present. Chef-kok Sjaak Jobse, die in de keuken van het Jacob Roggeveen huis in Middelburg de scepter zwaait, draagt zelfs de receptuur aan voor een toetje dat het laatste decennium van deze eeuw kenmerkt. 'Uit de Zak van Zuid-Beveland', heet de creatie. Het is eenstreekgerecht met zwarte bessen en chocolade de deelnemers aan de viering van 'Een eeuw tafelen in Nederland' beho ren voorts het horeca-onderwijs van ROC-Zeeland in Middelburg, het fruit teeltmuseum in Kapelle en het schaal- en schelpdieren museum in Yerseke. Walm folgens informatie uit het ter gelegen heid van de campagne uitgegeven ma gazine was vis eten op zondag vroeger op meer plaatsen in Zeeland favoriet: 'Zeeuwen waren gewoon op zondag morgen gebakken bokking te eten, met Kookles in 1952 op de Middelburgse Huishoudschool. als gevolg een walm in de kerk waar je tegenaan kon leunen' In de periode 1910-1919 was de schaarste aan vlees zo groot dat de overheid besloot mosselen uit Zeeland voor een uiterst milde prijs van vijf kg voor 15 cent elders in het land aan te bieden. Uit die periode dateren creaties als mosselhaché en mosselengehakt, gerechten waarnaar in de magere jaren van de Tweede Wereldoorlog werd te ruggegrepen. Vlak na de oorlog was er in de stedelijke restaurants slechts keuze uit twee menu's, met in vele vari anten bereide suikerbieten en tulpen bollen: gestoofde suikerbieten, rauw geraspte suikerbieten, gebakken en ge roosterde tulpenbollen. Het magazine 'een eeuw tafelen in Ne derland' geeft aan dat in het begin van de eeuw culinaire genietingen welis waar 'opvrolijkend' maar nog eniger mate verdacht waren. Zo waarschuwt een oud kookboek: 'wie zijn smaakzin- tuig te zeer ontwikkelt wordt er de du pe van, wordt erdoor geregeerd'. De 27-jarige Tristan van Bellen, lid van de keukenbrigade van hotel Kamper duin in Kamperland, maakt gebruik van de receptuur die de initiatiefne mers van de historische eetcampagne aanreiken. Op die basis stelt hij maan delijks een nieuw viergangenmenu sa men. Tot nu toe is hij nog geen echt rare dingen tegengekomen, behalve dan een nagerecht met bitterkoekjes dat in de oorspronkelijke samenstelling 'vooral recht drillig moet trillen'. Op het maartmenu prijkt tongfilet American, geplukt uit het feestmenu dat op 23 juli 1927 werd gepresenteerd ter gelegen heid van de KLM-vlucht met de Post duif Holland-Indië. „Een mooi initiatief", prijst Van Bellen de thematische aanpak van 100 jaar eetgewoonten. „Voor de een is het spannend, maar het kan ook afschrik ken. Want wat moet je ervan denken als je op het menu 'pudding van Tante Heintje' ziet staan?''. Ter verduidelij king: Tante Heintje was een roman schrijfster die in familiekling beroemd was om de toetjes die zij uit een oud re ceptenschrift haalde. Hoofd keuken van verzorgingshuis Sint Willibrord Hans de Maat voelt zich juist daarom aangesproken dooi de campagne omdat hij de doelgroep bedient die nog weet hoe het eten vroe ger smaakte. Hij onderzoekt de mogelijkheden om de bewoners eens in de zoveel weken met familieleden in eigen huis 'uit eten te laten gaan'. Bij de samenstelling van de diners hoopt De Maat inspiratie op te doen uit de recepturen die de eeuw heeft voortgebracht. Maar ook zonder aanmoediging van de thematische aan pak grijpt De Maat graag terug naar de kost van vroeger: een procureurlapje met hutspot laten de bejaarden zich goed smaken. Ouderwetse toetjes als warme rijstepap met krenten en vruch- tengriesmeel zijn bijzonder geliefd. En nergens anders is een gerecht zo op zijn plaats als binnenkort in huize Sint Wil librord wordt geserveerd: kip op groot moeders wijze. Kookonderwijs De foto toont een momentopname van de kookcursus op de Middelburgse huishoudschool Het Molenwater in de beginjaren vijftig. In een onlangs uit gebracht herdenïdngsboekj e haalde le rares Corrie Oosterloo herinneringen op aan het kookonderwijs, waarin een belangrijke plaats was ingeruimd voor voedings- en gezondheidsleer en wa renkennis op het gebied van voeding en huishouden. Receptenleer hoorde daar ook bij. Corrie Oosterloo: „Je leerde bijvoorbeeld hoe je sauzen moest ma ken. Tegenwoordig kopen ze alles in pakjes. Jammer is dat". door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Admini stratief Dienstencentrum Zee land (ADZ) wil pas per 1 januari 2000 een besloten vennootschap worden. Het ministerie van Fi nanciën eist dat dat al op 1 juli van dit jaar gebeurt. Het alge meen bestuur van het ADZ vindt dat veel te vroeg. „Dat zou ten koste gaan van de zorgvul digheid en het overleg met het personeel", verklaarde direc teur P. Cevaal woensdag op de bestuursvergadering. Het ADZ is nu nog een gemeen schappelijke regeling van de ze ventien Zeeuwse gemeenten. Als het sociaal werkvoorzie ningsschap een BV wordt, wor den de gebouwen in Vlissingen, Goes en Temeuzen onderge bracht in een aparte stichting. Het ministerie van Financiën heeft toegezegd dat het ADZ daarvoor geen overdrachtsbe lasting hoeft te betalen, mits de overdracht op 1 juli 1999 rond is. Het ADZ moet echter nog heel wat formaliteiten afwerken voordat het een BV kan worden. Zo moeten de toekomstige aan deelhouders (de sociale werk voorzieningsschappen in Mid delburg, Terneuzen en Goes en de gemeente Schouwen-Duive- land) het bestuur nog machti gen de sociale statuten voor de werknemers te ondertekenen. Ook de vakbonden hebben die nog niet van een handtekening voorzien. Cevaal hoopt dat een en ander rond de zomer is afge rond. Als alles meezit kan het ADZ dan op 1 januari een BV worden. Het bestuur gaat het ministerie van Financiën daarom om uit stel vragen. Volgens Cevaal hoeft dat niet tot problemen te leiden. ,,Desubsidievoorl999is al toegezegd. Bovendien hebben we van het ministerie van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid ook tot 1 januari de tijd gekre gen om een BV te worden." Sociaal plan Overigens keurde het algemeen bestuur het sociaal plan voor het personeel woensdag goed. Daarmee zijn de rechten van de medewerkers na 1 januari 2000 verzekerd. De medewerkers die nu nog onder de ambtenaren- cao vallen, behouden die rech ten. De gemeenten stellen zich garant voor uitbetaling van rechten op het moment dat de BV-ADZ dat niet meer zou kun nen. Voor de werknemers die onder de Wet Sociale Werkvoorzie ning (WSW) vallen, verandert er hoegenaamd niets. Wel is in het sociaal statuut opgenomen dat zij de eerste vijf jaar na de op richting van de BV verzekerd zijn van werk. In de toelichting wordt wel na drukkelijk opgenomen dat die garantie vervalt als nieuwe wet geving daartoe aanleiding geeft. Directeur Cevaal maakte giste ren ook bekend dat het ADZ over 1998 een positief bedrijfs resultaat heeft behaald van 150.000 gulden. Hij was daar ui termate tevreden over, omdat tegelijkertijd tien extra banen zijn gecreëerd. Cevaal verwacht dat het aantal volledige ar beidsplaatsen dit j aar verder zal groeien tot 247. ARNEMUIDEN - Vrijwilligers die actief zijn in het kinderva kantiewerk, of dat in hun dorp of wijk willen organiseren, kun nen zaterdag 27 maart terecht op de vierde Ideeëndag Kinder vakantiewerk. De bijeenkomst wordt georga niseerd door Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur, in samenwerking met het Brabant Steunpunt Jeugd werk. Naar schatting zijn in Zeeland ruim vijfhonderd vrij willigers actief in het kinderva kantiewerk, en doen er vijfdui zend kinderen aan mee. De dag vindt plaats in het Zilve ren Schor in Arnemuiden. Voor de deelnemers zijn er acht workshops, onder meer over theater, spelen met water en om gaan met drukke kinderen. Om 10.30 uur wordt de ideeëndag geopend en om 153 0 uur sluit de stichting Musai af met de op voering van een Russisch sprookje. Informatie en aan melding via nummer 0118- 682500. door Arjan van Westen MIDDELBURG - De bevolking in Zeeland is niet tevreden over de kwaliteit van de Zeeuwse ge zondheidszorg. En een financië le en juridische uitzonderings positie voor de Zeeuwse zorg is [noodzakelijk. Dat blijkt uit een 'onderzoek van welzijnsorgani satie Scoop en Het Klaverblad, een overkoepelende organisatie van zorggebruikers. Er is ook positief nieuws: In Zeeland is de [levensverwachting het hoogst van heel Nederland. De eindno- ta Voorzorgsmaatregelen werd deze week in Middelburg aan (gedeputeerde G. de Kok (Ge zondheidszorg, PvdA) overhan- p onderzocht de kant van de zorgaanbieders. Die schieten in Zeeland op vele terreinen te kort. Door de geringe bevol kingsdichtheid worden er hier bijvoorbeeld veelal kleine Woonzorgvoorzieningen ge bouwd. De huur daarvan is dooi de hogere exploitatiekosten éveneens hoger. Minder daad krachtige ouderen zouden vol gens het onderzoek in Zeeland dan ook moeilijk onderdak vin den. Een ander specifiek Zeeuws probleem is de krapte op de arbeidsmarkt van de zorg sector. Doordat ouderen naar de provincie komen en jongeren ei- juist wegtrekken is het extra moeilijk om in Zeeland vol doende geschikt personeel te krijgen. i-De Zeeuw ervaart de keuze in de zorg als beperkt", sprak Kla verblad-directeur E. Ardon Het Klaverblad onderzocht de wensen van de Zeeuwse zorgge bruikers. Die blijken ontevre den. Veel zorgvoorzieningen pijn in Zeeland niet aanwezig. De Zeeuwen moeten te grote af standen voor medische hulp af leggen, De Kok kreeg een stuk 'klei van Ardon mee naar huis. i^odat hij tijdens de collegeon derhandelingen nog eens aan de vraagstukken van de Zeeuwse zorg herinnerd wordt." Zeeland kan niet aan randste delijke normen worden onder worpen. Deze conclusie kwam De Kok niet onbekend voor. Zo wel voor haar ambulancevoor ziening als voor de financiering van de verzorgingshuizen pleit de provincie Zeeland in Den Haag voor een uitzonderings positie. De gedeputeerde en de mensen van het Klaverblad en Scoop zijn het dan ook in grote lijnen met elkaar eens. Bedoe ling is dat het rapport bij de rijksoverheid en de zorgverze keraars terecht komt. Want daar worden de meest cruciale beslissingen over de zorgbud getten gemaakt. Een deel van de ontevredenheid zal met een toekenning van een status aparte verdwenen zijn. Zeeland zou dan niet meer op grond van het aantal inwoners beoordeeld worden. Dat neemt niet weg, vinden de onderzoe kers, dat, Zeeland ook zelf meer initiatief moet nemen. Gebruik maken van de medische voor zieningen in België bijvoor beeld. Haastwerk Opmerkelijk aan het onderzoek is dat Zeeuwen gezonder zijn. Daarbij dient wel te worden op gemerkt dat de nota 'haastwerk' was en enige nuanceringen met betrekking tot regionale ver schillen gewenst zijn. Volgens Voorzorgsmaatregelen leeft de Zeeuw langer. Sterfte aan hart en vaatziekten en kanker ko men in Zeeland minder vaak voor En de provincie telt rela tief het kleinst aantal zware drinkers en het geringst aantal rokers. De makers van het rapport zeg gen met hun bevindingen een discussie over de Zeeuwse zorg te willen aanzwengelen. Ge meenten, verzekeraars consu menten en zorgverleners wor den voor dit debat uitgenodigd. Schoolkinderen, gewapend met pen en papier, proberen de functie van oude werktuigen te achterhalen. foto Willem Mieras doorMieke van der Jagt KAPELLE - Wie zijn verleden niet be waart, heeft geen toekomst. Met die woor den, en met het in gang zetten van een voorlichtingsfilm uit 1938 over de fruit teelt, opende W. de Jager woensdagmid dag de tentoonstelling Open Depot in het Fruitteeltmuseum in Kapelle. De film is, zoals alles wat op de tentoonstelling te zien is, in het afgelopen jaar beschikbaar gesteld aan het museum, in bruikleen of om te houden. De Jager, die jarenlang bij de NFO de Zeeuwse fruittelers heeft aangevoerd en zo ongeveer alle bestuursfuncties in de fruitteelt heeft bekleed, toonde zich opge togen over de spullen die het museum er bij heeft gekregen: schaalmodeltjes voor snoeiinstructies, bascules in allerlei ma ten, rugspuiten, snoeigereedschappen en dingen waarvan de naam en de functie nog moeten worden achterhaald. „Wat we niet kunnen tonen, is de levenswijze van de mensen die het gebruikt hebben. Van mijn opa weet ik dat hij weieens een boomgaardje bij Nieuwland heeft ge pacht. Ze gingen vanuit Kapelle om half- drie 's maandagochtends met een heleboel eten naar Nieuwland lopen om daar van zes uur tot 's avonds te plukken." Volgens De Jager moeten we dat nooit vergeten, al was het alleen maar om onze huidge wel vaart eraan af te meten. In Open Depot wordt de voormalige fruit- voorman overigens op zijn wenken be diend. Bij de gekregen stukken zitten ook inter views met oudere mensen uit de fruitteelt die over hun werk vertellen. De spullen waarover ze het hebben, liggen in de wis selzaal uitgestald. ^GRAVENPOLDER - Stich ting Het Klaverblad Zeeland slaagt er maar niet in om de rijen k sluiten. Uitten eerder de ou derbonden en het Informatie- en Klachtenbureau Gezond heidszorg hun ongenoegen over hun positie binnen de overkoe pelende organisatie van zorgge- hniikers, nu trekt om dezelfde Kden het Regionaal en Consu lenten Platform Zeeland (RCPZ) aan de bel. er één zorgloket moet ko- men, daar zijn de zes bij het Kla verblad aangesloten organisa ties het over eens. Alleen hoe het Klaverblad naar buiten treedt, leidt met enige regelmaat tot misverstanden. Dinsdag werd het Klaverblad/Scoop-rapport Voorzorgsmaatregels gepresen teerd. A Walhout van het RCPZ is ver ontwaardigd dat hij niet over dit project is ingelicht, In een in gezonden brief naar deze krant uitte hij zijn ongenoegen over de aanbevelingen van Klaverblad directeur E. Ardon aan de frac tievoorzitters in Provinciale Staten. Ardon ontleende aan het rapport emge aanbevelin gen voor de collegeonderhande lingen. Walhout moest deze vorige week uit de krant verne men. Walhout zegt dat Ardon voor haar beurt spreekt. „Pas maan dag kwam de voorlichter van het Klaverblad op een vergade ring van het RCPZ een toelich ting geven. Mevrouw Ardon had nooit naar buiten mogen treden zonder ons daarin te kennen. Als dat zo doorgaat moeten we ons nog maar eens over onze po sitie bezinnen", stelt Walhout vast. Volgens A Luteijn, voorlichter van het Klaverblad, had Wal hout eerst contact met de voor zitter van het RCPZ moeten op nemen voordat hij de brief schreef. „Dan had hij kunnen lezen dat de betrokkenheid van de RCPZ bij de ontwikkeling van de regiovisie eveneens een speerpunt van het Klaverblad is." Ardon zegt de geluiden van Wal hout serieus te nemen. „Alleen ze zijn misschien onvermijde lijk." In korte tijd is het Klaver blad volgens haar uitgegroeid tot een overkoepelende belan genvereniging. „Iets wat in an dere provincies niet is gelukt." Er is volgens de Klaverblad-di recteur bewust voor gekozen om de afzonderlijke besturen intact te laten. Alleen binnen de structuur van de betrokken organisaties kan de directie van het Klaverblad volgens haar nooit alle betrok kenen met een bescheidener rol inlichten. door Henk Postma MIDDELBURG - Het wordt ge presenteerd alsof het iets volko men nieuws is, maar het princi pe is al zo oud als de weg naar Rome: de 'Brede School'. On derwijs temidden van stads- of dorpsgewoel. Ofwel: een schoolgebouw waarin alle soci ale problemen van de buurt sa menkomen, en ook weer worden opgelost. Dit weekeinde ver trekken vijf Zeeuwen naar de Verenigde Staten om het kunst je van de Amerikanen af te kij ken. Dat gebeurt op uitnodiging van het 'Servicepunt Onder wijsachterstandenbeleid Zee land". In New York en Miami gaat het gezelschap scholen be kijken die zijn uitgebouwd tot levendige centra van maat schappelijke activiteiten. De studiereis neemt een week in beslag. Ook belangstellenden uit Amsterdam, Nijmegen, Gro ningen en Rotterdam stappen in het vliegtuig. Bij elkaar gaat het om een 24-hoofdige delegatie. Het gezelschap vertegenwoor digt onderwijsorganisaties, welzijnsorganisaties en ge meentebesturen. De Zeeuwse deelnemers aan de studiereis zijn gerecruteerd door het Servicepunt Onderwijsachter standenbeleid, een samenwer kingsverband van de Zeeuwse onderwijsbegeleidingsdienst RPCZ en Scoop, het provinciaal instituut voor zorg, welzijn en cultuur. De brede school doet de laatste tijd opgeld als wondermiddel voor maatschappelijke kwalen in 'sociaal zwakke" buurten. En als opvangcentrum voor kinde ren van ouders die het zo druk hebben met geld verdienen dat ze zelf nauwelijks meer aan op voeden toekomen. Door allerlei hulpverleners, zoals maat schappelijk werkers en zelfs de wijkagent in de school onder te brengen, en het gebouw open te stellen voor sociaal-culturele activiteiten, moet een sociaal klimaat ontstaan waarin kinde ren zich thuisvoelen. en ouders ook nog wat kunnen bijleren. In New York zijn daar al enkele voorbeelden van te vinden. Leerkrachten werden speciaal getraind om kinderen met leer- of opvoedingsproblemen extra te begeleiden. Zijn er problemen in het gezin dan helpt de school. Daarvoor zijn maatschappelijk werkers en sociale raadslieden aan de school verbonden. De school geeft taallessen aan ou ders, en verwijst door naar me dische of psychiatrische specia listen. Voor buurtbewoners zijn er allerlei sportieve, educatieve of culturele activiteiten. Daar moet het in Zeeland dus ook naartoe, propageren orga nisaties als Scoop en het RPCZ. Aan gemeentebesturen de taak dit alles financieel en organisa torisch mogelijk te maken. Die kunnen daarbij onder meer ge bruik maken van hun middelen voor 'lokaal onderwijsbeleid'; rijksgelden die naar de gemeen ten zijn gesluisd voor de finan ciering van schoolgebouwen, lokale welzijnsvoorzieningen en bestrijding van onderwijs achterstanden. Het Servicepunt Onderwijsach terstandenbeleid Zeeland stuurt de RPCZ-medewerkers I. de Reu en M. Wisse, en Scoop- medewerker J. Vermeer mee op de studiereis naar de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dat ze de brede scholen daar eens goed bekijken, zodat ze ge meenten, scholen en welzijnsor ganisaties straks met raad en daad terzijde kunnen staan. Voortouw De gemeente Middelburg heeft in Zeeland inmiddels het voor touw genomen met de presenta tie van een nieuwbouwplan voor een brede school in Mid delburg-Zuid. De gemeente Goes broedt op eenzelfde plan voor Goes-Zuid. Reden waarom de Goese ondervvijs-ambtenaar S. Helmich-De Loof mee vliegt. Zowel Vlissingen als Temeuzen herbergen een school die al er varing heeft met buitenschoolse opvang. Welzijnswethouder E. Gelok uit Veere reist mee omdat hij be nieuwd is in hoeverre aspecten van de scholen in New York naar dorpen als Gapinge overgeplant kunnen worden. Waarmee we weer terug zijn in de jaren ze ventig, toen in diverse Zeeuwse dorpen rond scholen multi functionele gemeenschapscen tra werden gebouwd. De gang makers daarvan, instellingen voor samenlevingsopbouw, werden echter wegbezuinigd, wat ook gold voor veel van de welzijnsvoorzieningen die in die centra werden onderge bracht. Gelok is dan ook nieuwsgierig hoe de Amerika nen brede scholen financieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17