Morres-reclame in hoger sferen P Otello, boeiend en zeer luid De realiteit tart vaak de fictie PZC Wasserij Edelweis in andere handen jgpëm w 1900-2000 Het eerste Zeeuwse vliegtuig ziet er uit als een echte mus {tam FAMILIE-ALBUM Woorden die het precies goed zeggen zeeland 14 Hulster meubelzaak sponsort ballonvaart om de wereld ondernemend zeeland in detail kunst cultuur In Geval van Noot treedt op in Sportcafé !/-§?, donderdag 18 maart 1999 door Barend Pelgrim HULST - Het grootste vliegen de billboard ter wereld, lees baar op vijf kilometer afstand. Morres Wonen, de meubelgi gant uit Hulst, is de trotse be zitter van een nieuw, bijzonder reclameobject: een zogenaam de special-shape balloon, met het bedrijfslogo ter grootte van dertig bij dertien meter. Daar mee zet Morres een volgende stap in de wereld van het hete luchtballon-varen. Dezer dagen wordt vanuit de Morres-kantoren met meer dan gemiddelde belangstelling de recordpoging rond de we reld van de Fransman Bertrand Piccard gevolgd, met de ballon Breitling Orbiter 3Morres zelf heeft een aandeel in een con currerend project, de Spirit Of Peace. ..Met sportieve gevoe lens van betrokkenheid en be wondering voor hun presta ties". zo schetst pr-manager R. van der Eist de wijze waarop de race van de Breitling wordt be keken. Er zijn echter ook ge voelens van spijt. ..In feite was 1 maart, hun vertrektijd, de ui terste datum waarop het deze winter nog verantwoord was om op te stijgen. De Spirit zal dus pas in de winter van 2000 het luchtruim kunnen kiezen, want alles hangt samen met de weelsomstandigheden en de straalstroom, en die zijn enkel gunstig van eind november tot eind februari." Een jaar of vijf geleden raakte het Hulster bedrijf - volkomen toevallig - door een feestje be trokken in het heteluchtbal lon-wereldje. Daaruit ont stond de vraag wat Morres als bedrijf kon doen met een bal- Ion. Het antwoord kwam bij de heropening van de showroom in 1995, toen de slogan Morres brengt u in hoger sferen gelan ceerd werd. Dit werd gecombi neerd met een eigen ballon team onder leiding van de Vlaamse ballonvaarder Wim Verstraeten. Via Verstraeten rolde de meubelzaak in de mil- G. Willemse is aan de Korte Reke in Renesse een adviesbu reau begonnen onder de naam Second Opinion. Willemse biedt een breed spectrum aan diensten aan voor bedrijven in detailhandel, recreatie en toe risme en horeca. Zo verricht hij onderzoek naar verbetermoge lijkheden. marktbenadering en bedrijfsvoering, maar tree- edt ook op als vertegenwoordi ger in beroeps- en bezwaarpro cedures. Daarnaast verzorgt hij de oprichting van vereni gingen van stichtingen en voert daar desgewenst het secretari aat voor. Willemse, gediplo meerd onroerend goedadvi- seur, is ook actief op de (v akantie)huizenmar kt De opvallende special-shape balloon van Morres Meubel. reproductie Peter Nicolai De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissmgen, of via fax 0118-470102 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Wasserij Edelweis in Vlis- singen is overgegaan in handen van Dick Westerhof. Hij heeft als mede-eigenaar met twee particuliere aandeelhouders op de achtergrond het wasserijbedrijf aan de Paul Krugerstraat overgenomen van Dick van der Linden. Van der Linden (61) blijft nog een jaar actief in het bedrijf als advi seur. Ook blijft hij de wasdiensten verzor gen voor de scheepvaart. ..Scheepvaart is zijn speciale liefde: hij kent alle kapiteins. Bij nacht en ontijals er schepen aankomen gaat hij er heen om wassen te halen en te brengen", vertelt Dick Westerhof. Westerhof zelf is ook af komstig uit de wasindustrie. Zijn familie in Bergen op Zoom drijft al drie generaties wasserijen. Edelweis heeft nu 35 mensen in dienst. Het bedrijf verzorgt als specialisatie linnen voor hotels en restaurants in Zuid-West- Nederland. Voor restaurants is het bedrijf bedreven in de verhuur en verzorging van het fijne gesteven tafellinnen. Ook voor schepen, verzorgingshuizen en bedrijven verzorgt het bedrijf linnen. Het bedrijf kreeg in 1994 grote tegenslag door het stopzetten van de passagiersveer dienst Olau-line in Vlissingen, vlak nadat Edelweis grote investeringen had gedaan in machines voor het wassen van het ver- huurlinnen Toen moest het bedrijf een aantal vari de destijds 28 medewerkers ontslaan Westerhof noemt Edelweis nu een goedlo pende zaak met een gezonde groei. Die groei zal het personeelsbestand in omvang ook blijven volgen, stelt hij. Op het moment worden in het wasserijbedrijf in vesteringen gepleegd in nieuwe soft- en hardware voor de automatisering en ver nieuwing van het machinepark voor de aanvang van het toeristisch seizoen. joenendans om het ronden van de aarde per ballon, met hot shots als Richard Branson (V irgin) en multimiljonair Steven Fosset. Op de vraag van Morres hoe de 'ballonnauten' van de Breitling Orbiter sliepen in hun capsule, stond de Belg met de mond vol tanden. Van der Eist: „Daarop heeft Morres speciale matrassen ontwikkeld. Voor ons dus een fantastische ma nier om onze kernactiviteit, de meubelbranche, te combineren met de onbetaalbare publici teit rond zo'n ballonvaart." Havo-leerlingen op scheikundeles bij Elf Atochem VLISS1NGEN-OOST - De leerlingen van 4 havo van de scholengemeenschappen Scheldemond in Vlissingen, Nehalennia in Middelburg en het Goese Lyceum gaan schei kundelessen volgen bij che misch producent Elf Atochem in Vlissingen-Oost. De lessen concentreren zich op het proces van afvalwaterzuivering. De scholen zijn geadopteerd door het bedrijf in een project van de Vereniging van Neder landse Chemische Industrie. De daarbij aangesloten bedrij ven nemen elk scholen onder hun hoede om leerlingen te in teresseren in de chemie in de hoop het aanbod aan vakbe kwaam personeel in de toe komst op peil te houden. De leerlingen van de klassen 6 vwo van het Goese Lyceum en Nehalennia ronden deze week hun scheikundelesprogramma af bij Elf Atochem. De leerlin gen van Scheldemond deden dat al eerder deze maand. Bij de producent van aangroei werende verven, gewasbe schermingsmiddelen, kunst stoffen en glascoating krijgen de leerlingen theorie over een chemisch proces dat ze vervol gens zelf op laboratorium schaal nabootsen. De laatste les krijgen de leerlingen in het bedrijf. Het Goese Lyceum werd daar woensdag ontvan gen. Vrijdag 26 maart zijn de 6- vwo'ers van Nehalennia aan de beurt. TERNEUZEN. Zuidlandtheater Opera Nationala Boekarest met Otello van Giuseppe Verdi. So listen onder anderen Nicolae Busuioc - Otello, Vladimir Dra- gos - Jago, Elena Gherman - Desdemona, Gabriel Nastase - Cassio. Regie: Cristina Cotescu, dirigent: Cornel Trailescu. door Arie Karreman Gisteravond hadden we in Terneuzen de Nationale Opera van Boekarest te gast. Een gezelschap dat de laatste jaren grote tournees maakt door geheel Europa. Ook het Itali aanse repertoire gaat de laatste tijd mee op tournee en met suc ces. VLISSINGEN - De Ne derlandstalige popgroep In Geval van Noot treedt zaterdag 20 maart op in Sportcafé Baskensburg in Vlissingen. Het is het eerste optreden in Zeeland met bassist Casper Berents die van The Juke Joints naar de Walcherse popgroep is overgestapt. In het voor programma speelt de Vlis- singse band Fern Fatal. In Geval van Noot heeft de afgelopen maanden bui ten Zeeland de aandacht op zich gevestigd met de single Naar je toe. In apnl verschijnt de opvolger Morgen vergaat de we reld. Het repertoire van de groep bestaat uit zowel melodieuze ballads als stevige popsongs Met het optreden van In Geval van Noot profileert het café in sporthal Bas kensburg zich voor het eerst als poppodium. Het is de bedoeling regelmatig concerten in deze ruimte te organiseren. Aanvang optreden: 21 uur. Verdi voelde zich zeer aange trokken tot het werk van Shake speare. Otello beleefde met groot succes zijn premère in de Scala van Milaan 1887 Het is een werk vol dramatische recitatieven, spreekzangen en monologen. Een werk met een gigantische dramatische zeg gingskracht maar zonder mee slepende aria's. Een werk dat veel eist van de hoofdrolspelers. Otello, die tedere liefde, woede en moordlustige gevoelens moet combineren. Ook Jago die als gemene duivel door het hele spel heenloopt is geen eenvoudige opgave. Beide spelers brachten hun rol indrukwekkend voor het voetlicht. Vaak zo overwel digend dat de decibels niet meer in het kleine theater pasten. Nu ben ik niet zo gecharmeerd van deze Oost-Europees ge schoolde stemmen - als het maar hard is. En als er dan eens zacht gezon gen werd vielen de beide heren dan ook duidelijk door de mand want dan was er niets meer over. Elena Gherman vertolkte de rol van Desdemona mooi, maar niet bijzonder. De koorzang was perfect maar kampte eigenlijk met hetzelfde probleem als de solisten. Het was vaak zo groot in expressie dat de forte gedeel ten vaak de grenzen van het dra gelijke overschreden. Verdi's orkestpartij is in deze opera veel meer dan simpele be geleidingsakkoorden. Zij is schilderend en onderstreept de dramatiek van het gezongen woord. Verdi maakt het zijn muzikanten niet gemakkelijk. De partijen zijn vaak heel virtu oos. Het orkest klonk vaak heel mooi maar even vaak ook niet mooi. Zuiverheid was geen sterke kant Nu is de gortdroge akoes tiek van zo'n orkestbak wel meedogenloos en is er weinig sprake van enige versmelting van klank. Maar fluiten hoeven niet irritant te hoog te spelen en een harp kun je ook beter stem men. De decors waren eenvou dig maar waren evenals de be lichting zeer functioneel Ondanks de grote beperkingen die het Zuidlandtheater voor dergelijke producties heeft, hebben we toch een boeiende Otello kunnen beleven. En dat is op zich een prestatie. Dit gezel schap zal in een groot opera the ater zeer goed tot zijn recht ko men. Lezing Jef Geeraerts over zijn jongste misdaadroman PG door Barend Pelgrim HULST - Zijn bronnen behandelt hij be leefd en fair. ook al gaat het om exponenten uit de rangen van de Rijkswacht, de aarts conservatieve katholieken van Opus Deï, of lieden uit de adelstand. Zelfs op de respec tabele leeftijd van negenenzestig jaar woedt het vuur van de woede nog in Jef Geeraerts. Na een droogte van zes jaren produceerde de Belg met PG (procureur-generaal) afgelo pen jaar opnieuw een misdaadroman, ge voed door het ongenoegen over het affairis- me in zijn land. De trigger vormde de zaak Dutroux, en het onhutsende geklungel van politie en ge recht Er gebeurden dat jaar zoveel dingen dat ik vervuld werd van schaamte dat ik Belg ben. Dat dit mogelijk is in een rechts staat, en dat niemand iets deed om het te verhinderen." Jef Geeraerts, provocateur van autoriteiten en tegenstander van het establishment, lief hebber van goede wijnen en lekker eten, vrouwengek en ijdeltuit. Woensdagavond was de schrijver, op uitnodiging van de bi bliotheken Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Sint Gilles-Waas, in Hulst om er een lezing te geven in het kader van de Boekenweek. De kleding onberispelijk en smaakvol, het haar gemillimeterd en de baard verzorgd getrimd, de ogen fel priemend, zijn toehoor ders vorsend. „Stelt u mij maar indiscrete vragen." In veel van zijn boeken gebruikt Geeraerts de actualiteit als kapstok. „De realiteit tart vaak de fictie. De zaken die in augustus 1996 aan het licht kwamen hield men niet voor mogelijk, en ik wilde weten in hoeverre het waar was. PG handelt over het milieu van de Belgische magistratuur en gunt de lezer een blik op de machinaties die er buiten de schijnwerpers plaatsvinden. Daarnaast is het boek gelar deerd met elementen uit de 'kleine' onder wereld, adel en Opus Dei. De auteur licht zijn werkwijze toe: „In de aanloop van PG het ik met veel mensen gesproken. Lieden uit de magistratuur en de drie andere set tings." Met name Opus Deï houdt Geeraerts al 27 jaar bezig ('deze ultra-christelijke stroming wint steeds meer aan invloed'). Na een wat aarzelende aanvang - Geeraerts las eerst voor uit eigen werk - gaf het pu bliek de schrijver, met steeds brutalere vra gen, dan toch wat hij wilde. Hoe hij er mee wegkomt om bepaalde groeperingen in zijn boeken dusdanig te schofferen? „De Rijks wacht bijvoorbeeld, die slikken het, omdat ik ze beschrijf als schoften, maar dan wel als bekwame schoften. En natuurlijk nemen ze een loopje met de wettelijke voorschriften, met het uitschrijven van valse processen- verbaal, het grof behandelen van arrestan ten, maar dat weten ze zelf ook." Slechts een zaak wil de Vlaams auteur niet aansnijden. Ook Geeraerts kent zijn demo nen. Het verval, de dood, de aftakeling en de angst voor het eenzame sterven, ze loeren steeds om de hoek. „Meneer, elke ochtend spoken ze doorheen mijn gedachten", zo klinkt het verontrustend. En dan: „Maar er zijn veel aangenamer zaken om over te pra ten. Vrouwen, eten, of hard rijden." Niets menselijks is hem vreemd. „Ik ben zeer lui, ik doe alles liever dan schrijven. Maar ook: l'art de la conversation, zoals Picasso tref fend wist te verwoorden. Ja, roddelen is prachtig hoor." •«"es» mmj In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot j dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 18 maart 1936 geve door Arjen Nijmeijer Het vijftigjarig bestaan is nog maar net gevierd, als de donkere wolken zich boven De Schelde samenpakken. Tegen het eind van de jaren twintig telt de scheepsbouwer 2700 mede werkers; vijf jaar later zijn er achthonderd over, van wie nog eens vijfhonderd met 'tijdelijk ontslag' thuis zitten. De Schelde speurt ongerust in het rond, op zoek naar activiteiten waaraan iets valt te verdienen. Het resul taat is het eerste (en enige) echte Zeeuwse vliegtuig: de Schelde- musch. De verslaggever van de Vlis- singsche Courant jubelt alsof de Scheldemusch zij n persoonlij ke vinding is. Op woensdag 18 maart 1936 wordt hem een blik op de vliegmachine gegund, en hij komt woorden tekort om zijn bewondering voor het techni sche vernuft te omschrijven. Hij heeft geluk, want in de grote KLM-hangar blijkt ook ir. Slot aanwezig te zijn. de ontwerper van de Scheldemusch. Slot is in dienst gekomen bij De Schelde, nadat de Vlissingse werf in 1934 de Haagse vliegtuigfabriek Pander heeft overgenomen De Scheldemusch is een kleine, maar bijzondere eenper- soonskist, gevormd naar de vo gel waarnaar zij is vernoemd. De propellor en motor van de dubbeldekker bevinden zich achter de cockpit. De Schelde musch is het eerste toestel in Nederland waarbij het lan dingsgestel onder meer uit een neuswiel bestaat. Dat neuswiel, de voorste van de in totaal drie wielen heeft eerder dienst gedaan onder een autoped. Bo vendien heeft ir. Slot speciale verstelbare delen voor aan de vleugels geconstrueerd, die de piloot in staat stellen bij lage snelheden te landen. Noodlanding De voordelen van de constructie blijken wanneer de tweedekker in het begin van 1936 een nood landing moet maken op het Vlis singse vliegveld. Het landings- gestel begeeft het bij de zware landing, maar doordat het zwaartepunt zich achteraan he; toestel bevindt, slaat het vlieg tuig niet om; de piloot blijft on gedeerd. De bedenker blijkt die woens dag bereid om een vluchtje te maken voor de verslaggever In zijn eentje, want passagiers passen niet in het toestel. Is dat dan geen probleem als mensen willen leren vliegen? Nee dus een cursist kan eerst een beetje oefenen op de grond, en als-u gewend is aan het geluid van© motor, nou, dan kan-ie eigenlijk ook wel de lucht in, luidt de ge- dachtengang. Demonstratie Een dag later keurt ir. Van de Maas van de Rijksstudiediens! voor de Luchtvaart de Schelde musch. En nog twee maanden later, op 23 mei 1936, maakt it Slot nog een demonstratie vlucht op Schiphol. Het vlieg tuig is goedkoop, kost slechts 2500 gulden, maar blijkt toch niet de goudmijn waar De Schelde op had gehoopt. On danks de verzuchting van de Vlissingsche Courant dat vliegtuigindustrie toch vooral behouden moet blijven vooi Vlissingen, worden er slechts vijf exemplaren van het bijzon dere tweedekkertje gebouwd. "11; derd Delt Dev betr tent dat kra; elec ken BOEKENWEEK 10-20 MAART 1999 door Anita de Jong Jeanne de Kunder Het gaat met periodes. Bij vla gen verslindt Jeanne de Kunder twee tot drie boeken boeken per week. En als ze echt mooi zijn, één per dag. „Lezen is een beetje weggaan. Het slorpt je helemaal op." Jeanne is een veelvraat: „Veel romans, boeken van vrouwen, informatieve boeken ook: over verre reizen of autobiografieën. En boeken voor mijn werk en studie."" Op dit moment heeft ze De se- reus bloeit 's nachts van Shani Mootoo onder handen. Bijna uit en heel erg mooi. De roman, „beetje mythisch, magisch ook", handelt over een broeder die een oude vrouw verzorgt. Stukje bij beetje komt haar (in- cest)verleden boven. „Het is ontzettend mooi geschreven. Aan de vreselijke gebeurtenis sen worden niet veel woorden gewijd, maar langzamerhand krijg je toch een beeld." Schrijfstijl vindt ze erg belang rijk. „Soms moet je even wen nen. Maar bevalt het niet, dan houd ik acuut op met lezen." „De woorden die schrijvers ge bruiken om gevoelens, situaties te omschrijven vind ik vaak zo mooi. Dan denk ik 'Zo zou ik het ook willen zeggen'. Boaz Timmermans Boaz is zeven en leert net lezen, maar is al regelmatig in de bi bliotheek te vinden. Sinds hi] klein is lezen Jeanne de Kunder en Lili Timmermans hun zoon voor. Favoriet is Max en de to verstenen van Markus Pfister. „Dat gaat over Max en de rots muizen. Max is zelf ook een muis. Het zijn twee verhalen met een goede en met een slechtf afloop." Boaz vindt de goede af loop het leukst: „Dan vinden al le muizen een schat." En de slechte afloop? „Dan gaat de berg in stukken en blijft t maar één muis over, samen mei Max." Toermalijn („over een knuffel beest dat avonturen beleeft van Mies Bouhuis en Fiep Wes tendorp valt ook in de smaak Het is spannend, en een goed boek moet spannend zijn. In de bibliotheek kiest hij altijd 'ongeveer acht' boeken uit „Soms een plaatjesboek, of iets met leuke kleuren of drukke dingen." Plaatjes en het verhaai zijn allebei heel belangrijk vindt Boaz. Soms gebeurt hei dat een boek thuis tegenvalt „Dan lees ik het gewoon nieter breng ik het weer terug." pub Jef Geeraerts: „Stelt u mij maar indiscrete vragen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14