Kokkelvissers winnen eerste slag bsrco Jaar cel voor roof Mondriaan uit Zeeuws Museum Op Neeltje Jans is niets natuurlijk MODESHOW FNV stelt ultimatum aan metaalwerkgevers Museum in stadhuis zeker net zo duur als ontwerp Van Eyck Voedselbehoefte vogels in Oosterschelde wordt opnieuw bekeken zeeuwse almanak Kinderlogica Bankemployé verdacht van verduistering zeeland 3 donderdag 18 maart 1999 zaterdag 20 maart 14.00 - 16.00 uur August Willemsen VRIJDAG 19 MAART half 11 en half 3 U bent van harte welkom lange vorststraat - goes door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - FNV Bondge noten heeft de FWM, de werkge versorganisatie in de metaal en Kantelweg bij Ook Dat Nog NIEUW VLIET - De be ruchte kantelweg bij Nieuwvliet is door de Ne derlandse Vereniging voor Personal Finance ge nomineerd voor een plaats in de Ergernissen Top 5 van consumenten programma Ook Dat Nog. De vereniging, ook be kend als de Nederlandse Bond voor Belastingbeta lers, ijvert ook voor het verleggen van het tracé voor de Westerschelde- tunnel. Elke week is in het pro gramma een organisatie te gast die opkomt voor de belangen van burgers. In de uitzending van zondag 4 april mag de NVPF haar ergernissenlijst presente ren. De vereniging heeft een boekje uitgebracht met een verzameling van overheidsblunders en an dere fouten van (gemeen teambtenaren. Naast de kantelweg heeft de NVPF ook het 'hondenpoepver- wij deringssysteem' van de gemeente Voerendaal en de gemeente Baren ge nomineerd, die door een blunder overheidssubsi die misloopt. Het is nog niet duidelij k of de kantelweg de twijfel achtige eer krijgt op de eerste plaats van de Er gernissen Top 5 terecht te komen. Het is overigens de tweede keer dat de be ruchte weg onderwerp van gesprek is in Ook Dat Nog. techniek, een ultimatum ge steld. Als er aanstaande maan daggeen principe-akkoord voor een nieuwe CAO metaalnijver heid op tafel ligt, volgen er ac ties. De actievoorbereidingen zijn in volle gang. Afgelopen maandag hebben de werkgevers in Zee land en West-Brabant een open brief van de FNV ontvangen. Daarin wordt voorgesteld een landelijke of plaatsvervangen de CAO met de bonden af te slui ten. Vergaderingen Daarna houdt de FNV een serie vergaderingen om de uitkomst te beoordelen. Als die niet goed is, wordt er een bedrijfsultima- tum gesteld. Vervolgens komen er estafette-acties bij Zeeuwse en West-Brabantse bedrijven, tenzij de werkgever alsnog tot overeenstemming komt. De zesde onderhandelingsron de, die ruim zeventien uur duur de, heeft niets opgeleverd. Het belangrijkste knelpunt in de on derhandelingen is de eis van FNV Bondgenoten dat werkne mers zeggenschap krijgen over overwerk en over de manier waarop overuren kunnen wor den gecompenseerd. Volgens de FNV weigeren de werkgevers organisaties recht van spreken en beslissing te geven bij afwij kende werktijden, omdat de werkgever nog altijd beslist of de werknemer de extra uren mag omzetten in vrije dagen of moet laten uitbetalen. Spelbederf De werkgevers lieten weten eerst hun achterban hierover te willen raadplegen om vervol gens op 25 maart te reageren op het voorstel. De FNV vindt dat te laat en noemt de houding van de werkgevers 'met afstand de ernstigste vorm van spelbederf in de arbeidsverhoudingen die de FNV de afgelopen dertig jaar heeft meegemaakt'. De bond eist van de FWM op 22 maart een reactie op alle voorstellen die de bond heeft gedaan. (Advertentie) nog rot en met zaterdag 20 maart Boekenweek in de DRVKKERY over haar nieuwe boek 'Ver van familie leest voor uit 'De boeken van de boze heks' voor kinderen van 4-8 jaar, gratis kaarten: (0118) 886870 leest voor uit zijn nieuwe vertaling van 'Alleen op de wereld' gratis kaarten: (0118) 886870 zaterdag 20 maart 14.30 -16.30 uur Carine Messer- Gregory speelt op hobo en alt-hobo werken van o.m. Bach, Jacob en Telemann dinsdag 23 maart 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek Jan Hoet over 'Literatuur en beeldende kunst' org. SLAZ en SBKM kaarten a 7,50 (0118)886870 elke donderdagavond in de Brasserie Zeeuwse Potl KERY 3eeld &Geluid lluuuïmn Door de slufter komt met enige regelmaat zout water het duingebied van Neeltje Jans binnenstromen. foto Marijke Folkertsma door Jacques Cats MIDDELBURG - In de zaak van de Mondriaanroof uit het Zeeuws Museum in Middelburg moeten de twee daders uit Sit- tard - een man en zijn moeder - nog negen maanden de cel in. De rechtbank in Middelbrug heeft beide personen veroor deeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden, waar van zes voorwaardelijk. Het voorarrest (ongeveer drie maanden) wordt van de celstraf afgetrokken, zodat nog negen maanden overblijven. Het tweetal werd eind novem ber vorig jaar gearresteerd. De diefstal vond enkele maanden eerder plaats, op 25 september vorig jaar. De 25-jarige zoon had zich in een opwelling over Mondriaan's schepping De Boom ontfermd. Nadat hij zijn 49- jarige moeder had gevraagd op de uitkijk te st^an, lichtte hij het schilderij - met een waarde van ten minste een kwart mil joen gulden - uit de lijst door twee koperen nageltjes om te buigen. Vervolgens stopte hij de afbeelding onder zijn trui en wandelde doodgemoedereerd het museum uit. Toen een Rotterdamse kunstex pert namens de Duitse verzeke raar pogingen in het werk stelde om het kunstwerk terug te krij gen, eiste de door zijn moeder geholpen jongeman de beloning van 50.000 Duitse marken op onder bedreiging dat hij het schilderij anders zou vernieti gen of weggooien. Zo ver kwam het niet: het tweetal werd aan gehouden. Culturele waarde Bij de bepaling van de strafmaat liet de rechtbank meewegen dat het schilderij naast een grote geldswaarde tevens een grote culturele waarde vertegen woordigt. „Indien een dergelijk voorwerp wordt weggenomen, levert dat een ernstige schade op voor het nationale culturele be zit op en daarmee voor de ge meenschap", aldus de motive ring van de rechtbank. Het werd de verdachten bijzon der aangerekend dat zij hadden gedreigd een kunstwerk van na tionale betekenis te beschadi gen of weg te maken. In het voordeel van de verdachten werd aangevoerd dat ze niet eerder in Nederland met politie of justitie in aanraking zijn ge weest. Onverwacht was opa opge nomen in het ziekenhuis. Herseninfarct. Dat was enorm schrikken voor de hele familie. Maar hoe leg je dat nu Uit- aan een kleinkind? Je vertelt dan over een propje in de aderen en hoe dat de doorstroming van het bloed tegenhoudt. Voor een kind blijft dan nog maar één vraag over: „Opa weet toch wel datje geen pa pier moet eten?!" Met opa gaat het intussen wonderwel goed. Marion Bloem] zaterdag 20 maart 11.00 - 11.30 uur en 12.00- 12.30 uur Hanna Kraan vrijdag 19 maart 17.00- 18.00 uur IfoorHarmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelvisserij heeft woensdag in de Tweede Kamer een lichte overwinning geboekt. De voedselbehoefte van vogels in de Oosterschelde wordt opnieuw berekend, zegde staatssecretaris G. H.Fabervan Landbouw, Natuurbeheer en Visserij toe. Verhoging van de voedselreserve voor watervo gels in de Oosterschelde van twee naar vijf miljoen kilo kok kelvlees is niet meer heilig. AXEL - Een medewerker van de ING Bank Axel wordt verdacht van verduistering van tiendui zenden guldens, die hij voor een Belgische klant had moeten be leggen. Het Openbaar Ministerie in Middelburg, dat de man begin maart al enkele dagen verhoor de, onderzoekt momenteel of er vervolging tegen hem moet wor den ingesteld. Persofficier van justitie J. Eland verwacht dat het onderzoek nog ongeveer een maand duurt en wil niet op con- clusiesvooruitlopen. De fraudezaak zou zijn ontdekt doordat de klant overleed. Zijn nabestaanden vroegen het be legde geld - tussen de vijftig en zestig mille - op, maar kwamen van een koude kermis thuis. Zowel persofficier Eland als de Zeeuwse districtsvoorzitter G. Huis in 't Veld van de ING Bank onthielden zich woensdag van commentaar. Huis in 't Veld be vestigde wel dat klanten altijd schadeloos worden gesteld bij fraudezaken. „Overeen eventu ele zaak in Axel wil ik niets kwijt. Maar het is in het alge meen zo dat klanten nooit het slachtoffer worden van fraude." Faber wilde een verhoging van de voedselreserve, omdat het aantal scholeksters in de Oos terschelde de laatste jaren sterk is gedaald. Dat wijst op voedsel gebrek. In de Oosterschelde worden nauwelijks nog jonge mosselen aangetroffen en ook het aantal kokkels valt tegen. Kokkelschepen hebben er in 1997 en 1998 niet gevist. Over het algemeen wordt die achteruitgang toegeschreven aan veranderingen in de Ooster schelde door de gedeeltelijke afsluiting met de stormvloedke ring. De waterdruk is vermin derd; zandplaten, de kokkelge- bieden bij uitstek, kalven af. Ook het ministerie van LNV noemt de stormvloedkering als mogelijke oorzaak. Dat staatssecretaris Faber dan toch de voedselreserve voor vo gels wil verhogen van twee naar vijf miljoen kilo kokkel vlees ging er bij de woordvoerders van WD, CDA en PvdA niet in. „De Deltawerken worden als oorzaak genoemd", merkte WD'er J. Geluk op. „Dan is het mij iets te eenvoudig dit pro bleem af te wentelen op de kok kelvisserij." Faber trok zich die kritiek aan. De voedselbehoefte van vogels in de Oosterschelde is gebaseerd op tellingen uit het midden van de jaren tachtig. Die aantallen vogels moeten er blijven, volgens beleidsbesluit schelpdiervisserij 1999-2003. Maar, erkende de staatssecreta ris, de Oosterschelde is door de stormvloedkering aan het ver anderen. In die veranderde Oos terschelde is waarschijnlijk minder plaats voor scholeksters en andere soorten steltlopers, die schelpdieren en wormen eten. Faber zegde een onder zoek toe naar de toekomstige voedselbehoefte, waarbij reke ning zal worden gehouden met een lager aantal vogels en met andere voedselbronnen dan kokkels. De producentenorganisatie kokkels en de provincie Zeeland hadden een dergelijke studie ge vraagd. Zeeuwse natuur- en mi lieu-organisaties, verenigd in het Delta Overleg, juichten de voorgestelde hogere voedselre serve van vijf miljoen kilo juist toe, ook omdat in strenge win ters veel vogels uit de Wadden zee naar de Oosterschelde af zakken. Mosselbanken Het schelpdierbeleid dat Faber voorstaat voor de Waddenzee, kreeg voldoende steun uit de Tweede Kamer. Zij wil daar de kokkelvisserij verder aan ban den leggen om het herstel van twee- tot vierduizend hectare natuurlijke mosselbanken mo gelijk te maken. WD, CDA en PvcLA zetten vraagtekens bij de omvang. En zij vroegen of er mogelijk enkele visgebieden kunnen worden geruild tegen natuurgebieden. Faber gaat daarover overleggen met de kokkelsector en natuurorgani saties. D66 vindt dit allemaal lapmid- deleh. Woordvoerder P. K. ter Veer ziet in Waddenzee en Oos terschelde geen toekomst meer voor kokkelvisserij met sche pen, omdat zoveel gebieden worden gesloten en er voedsel moet worden gereserveerd voor vogels. Hij pleitte daarom voor een sanering van dekokkelvloot met overheidsgeld. GroenLinks steunde Ter Veer. Woordvoerder J. Holstein van de kokkelsector, op de vergade ring aanwezig met een grote groep mossel- en kokkelvissers uit Zeeland, was niet tevreden. Het toegezegde onderzoek naar de Oosterschelde kon de pijn over de Waddenzee niet ver zachten, waar waarschijnlijk meer vangstgebieden worden gesloten. „En wat het ruilen van visgebieden kan opleveren, blijft vaag. Per saldo een triest resultaat." De Vogelbescherming en de Waddenvereniging hadden er juist in een brief aan de Tweede Kamer voor gepleit, een eind te maken aan de kokkelvisserij. Volgens hen heeft zeker 12.000 hectare van de bodem van de Waddenzee schade opgelopen door de mechanische kokkelvis serij. Daarom moet de overheid de kokkelvissers uitkopen, vin den de natuurorganisaties. door Richard Hoving NEELTJE JANS - Zand, water en wind. De natuur op Neeltje Jans verandert voortdurend. Begonnen als een zand plaat, opgehoogd tot een werkeiland en verworden tot een duinlandschap waar in kleine mantelmeeuwen en slechtval ken komen en gaan en het duizendgul- denkruid de kop opsteekt. De stichting Het Zeeuwse Landschap en de vereniging Natuurmonumenten pak ten tien jaar geleden de handschoen op. De stormvloedkering in de Oosterschel de was drie jaar eerder voltooid, het werkeiland Neeltje Jans was overbodig geworden. De werkvloer voor het groot ste waterstaatkundig project in Neder land werd omgevormd tot een natuurge bied. Rijkswaterstaat gaf de eerste aanzet. De totaalvisie voor het eiland van de Amsterdamse kunstenaar Louis van Gasteren werd gecombineerd met de wensen van de natuurorganisaties. „Niets is natuurlijk op Neeltje Jans. Al les is aangelegd", zegt Anne Osinga. Sa men met Petra Sloof-Spijker leidt hij op de eerste zondag van maart een handvol natuurliefhebbers rond. Osinga is in zijn element op Neeltje Jans. „Het is een schitterend gebied barstensvol leven." Dat het is aangelegd, doet daar volgens hem niets aan af. „Het is een hardnekkig misverstand dat door de mens gemaakte natuur niet mooi of waardevol zou kun nen zijn." Slufter De in Friesland geboren en getogen gids roemt de veelzijdigheid van het land schap. Verschillende soorten duinen, een uitgestrekt slikkengebied met een vogel eiland, vochtige valleien en een opening in de duinenrij waardoor bij springvloed zout water vanuit de Oosterschelde het duingebied binnenstroomt; de zoge noemde slufter. In een ruim twee uur du rende excursie ontvouwt zich de gevari eerdheid van Neeltje Jans. Elke eerste zondag van de maand kunnen belang stellenden zich melden op het parkeer terrein van Delta Expo. Bij de vorming van het natuurgebied is rekening gehouden met het publiek, ver telt Sloof-Spijker. „Alles is zo aangelegd dat mensen volop kunnen meegenieten. De wandelroute is deels ook voor rolstoe lers toegankelijk." Het voormalig werk eiland is nog altijd eigendom van Rijks waterstaat. Het beheer en onderhoud van de natuur wordt overgelaten aan Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonu menten. Medewerkërs van beide natuur organisaties trekken er met enige regel maat op uit om de verschillende planten en dierensoorten in kaart te brengen. Het eigenlijke onderhoud beperkt zich na de aanleg tot het vervangen van een bordje of een stukje prikkeldraad, aldus Osinga. De eerste jaren troffen de medewerkers weinig plantensoorten aan. In de pio niersfase ging het onder meer om helm, gevleugeld vlieszaad, zeeraket, duin doorn en jacobskruiskruid. De laatste ja ren steken bijzondere soorten de kop op. In de duinvalleien wordt het duizendgul- denkruid aangetroffen. Een andere nieuwkomer is de zilte rus, een biesach- tig plantje dat aan de rand van de slufter voorkomt. Lepelaar Honderden zilver- en mantelmeeuwen meldden zich al toen de bulldozers nog volop bezig waren het gebied in te rich ten. Tientallen verschillende wad- wa ter- en kustvogels hebben Neeltje Jans hebben sindsdien eveneens ontdekt. „Elk jaar komen er nieuwe soorten bij", zegt Sloof-Spijker. De lepelaar staat hoog op het verlanglijstje van de gidsen in het gebied. Of ze het wereldkundig zullen maken als ze er een aantreffen? Sloof-Spijker denkt van niet. „Voordat je het weet ziet het hier zwart van de mensen en is de lepelaar zo weer verdwe nen." Begin maart laat de waadvogel zich niet zien. Slechtvalken en smell ekens houden zich verborgen; ze komen wel degelijk in het gebied voor, verzekert Sloof-Spijker. Zilvermeeuwen, rotganzen en kleine mantelmeeuwen hebben bezit genomen van de oevers van de duinmeertjes. De meertjes zijn spontaan ontstaan door het stormachtige weer en de overvloedige re genval van de afgelopen maanden. Het is Neeltje Jans ten voeten uit, legt Osinga uit. „Het gaat maar door. Niets blij ft lang hetzelfde. Zand, wind en water zijn voortdurend in beweging en bepalen het leven op Neeltje Jans." Voor informatie over natuurexcursies op Neel tje Jans, 0113-569110 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De verbou wing van het stadhuis van Middelburg tot een museum voor hedendaagse kunst is duurder of kost op zijn minst evenveel als de nieuwbouw van het door Aldo en Hannie van Eyck ontworpen museum voor de Maisbaai. Het onderzoeksbureau Arca- dis uit Nieuwegein stelt in een rapport over de mogelijkheden tot hei'bestemming van het stadhuis tot een 'Huis der Kun sten' dat daarvoor acht tot zes tien miljoen gulden nodig is. De bouw van het museum van de Van Eycks werd vier jaar ge leden begroot op ongeveer acht miljoen gulden. Rudi Fuchs Enkele weken geleden meldde de PZC dat onder aanvoering van directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Am sterdam een serieuze lobby op gang is gekomen om als eerbe toon aan de in januari overle den architect Aldo van Eyck alsnog zijn museum in de Maisbaai neer te zetten. Dat initiatief komt op een mo- samenvoeging met een onder zoek naar mogelijke verbete ringen in het Zeeuws Museum. Bovendien vindt hij dat het ge meentebestuur van Middel burg eerst duidelijk moet ma ken wat het wil. Het is De Kok niet ontgaan dat bijvoorbeeld burgemeester L. Spahr van der Hoek welwil lend heeft gereageerd op de lobby van Fuchs. „Middelburg moet kiezen. Je kunt niet één plan steunen en de achterdeur open blijven houden voor een ander plan." Om de kwestie mee te kunnen nemen in de on derhandelingen over een nieuw college van Gedepu teerde Staten heeft De Kok bij Middelburg erop aangedron gen snel een voorkeur uit te spreken voor het stadhuis of een Aldo van Eyck Museum. Logisch Wethouder M. Strous (cult uur), ook lid van de stuurgroep, is 'geschrokken' van de bedra gen van Arcadis en vindt het 'logisch' dat daardoor het Aldo van Eijck-museum weer in beeld komt. Maar volgens hem zitten burgemeester en wet houders nog steeds 'op de toer' van het stadhuis. ment dat een stuurgroep van gemeente, provincie, Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) en Zeeuws Museum onderzoekt of in Middelburg een museum voor hedendaagse kunst kan worden ingericht. De stuurgroep en ondersteu nende werkgroep hebben het oog laten vallen op het stad huis, dat grotendeels vrijkomt als over enige jaren een nieuw stadskantoor is gebouwd. Ar cadis is gevraagd een zoge naamde quick scan uit te voe ren om te kijken wat mogelijk is. Uit het onlangs aan de stuur groep aangeboden rapport blijkt dat het stadhuis kan die nen als museum, maar dat de goedkoopste variant 7,9 mil joen gulden kost. De jaarlijkse exploitatie van het museum komt dan op 60.000 gulden. Deze simpele aanpassingsva riant is alleen aantrekkelijk, aldus Arcadis, als de gemeente niet te veel ruimten van het het huidige gebouw tot muse um worden verbouwd, maar ook de Buitenhof overkapt om ruimte te winnen. Kosten: 9,8 miljoen gulden en een jaarlijk se exploitatie van 150.000 gul den. Maar eigenlijk moet het museum ook over een depot beschikken. Die complete 'va liant drie' komt uit op 16,1 mil joen gulden en een exploitatie last van 180.000 gulden. Aantrekkelijker Dit betekent dat uitvoering van het kant-en-klare plan van de Van Eycks - ook na prijs aanpassing - financieel wel eens een stuk aantrekkelijker zou kunnen zijn. Gedeputeerde van cultuur G. de Kok, namens de provincie lid van de stuurgroep, vindt het 'verleidelijk' om op die stelling te reageren, maar doet het lie ver niet. Volgens hem is het rapport van Arcadis nog niet voor openbaarheid bestemd, omdat het pas compleet is na huidige stadhuis aanhoudt. Middelburg wil echter over de huidige trouwzaal, raadzaal, burgerzaal, B en W-kamer en ontvangsthal blijven beschik ken. Dan is er volgens het rap port te weinig expositieruimte over. In variant twee zou niet alleen Aldo van Eyck

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13