Op je kop Gedichten als dagboek Op volle kracht vooruit mi-it niiusr Wilco roffelt er op los Waar ik spijt van heb, is dat ik veel van mijn eerste ge dichten, ik was toen dertien, veertien jaar, heb weggegooid. Dat is zo loinp, dat moet je nooit doen. Maar ik vond ze stom, schaamde me er een beetje voor en nu heb ik spijt als haren op mijn hoofd. Uit alles wat ik be waard heb in die paar jaar, kan ik heel makkelijk mijn eigen ontwikkeling aflezen. Ik hou geen dagboek bij, maar die ge dichten kunnen er heel goed voor dienen." 11 AUTHENTIC BASIC STORES MIDDELBURG DE NIEUWE COLLECTIE IS... TakE yoU'rseLf seriouS wE do—!.'!!!!!! Langeviele 1 en Lange Delft 3 MIDDELBURG Nellianne Maljaars is een van de Nellianne Maljaars uit 's Heer Hendrikskindex-en is zestien jaar en al voor de tweede keer hoort ze bij de tien winnaars van Doe Maar, Dicht Maar, een poë ziewedstrijd voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Zaterdag 27 april gaat ze naai de Stadsschouwburg in Gronin gen om haar gedicht 'Bijna voorbij' voor te dragen. Ze heeft een kans van één op tien om te worden onderscheiden met een extra prijs voor het beste ge dicht van dit jaar. Nellianne, vierdeklasser HAVO op het Calvijncollege in Goes, dicht 'niet altijd, maar wel veel'. winnaars van de poëziewedstrijd E „Vanaf mijn dertiende onge veer. Het is niet dat ik móet dichten of zo. Niet om mijn ge voelens van me af te schrijven. Maar ik vind het wel leuk om te doen. En die gevoelens komen dus toch wel op papier. Ik kan zo zien wanneer ik een bepaald ge dicht geschreven heb, in welk jaargetij. De meeste laat ik aan niemand lezen, die zijn van mij alleen. Voor zo'n wedstrijd kies ik er een paar uit die wel naar buiten kunnen en waarover ik nog tevreden ben." Boekenwurm Hoewel iedere stoffigheid ont breekt in het blozende, stralen de voorkomen van de dichteres, omschrijft ze zichzelf als een 'echte boekenwurm'. Neder landse literatuur leest ze graag en als het om poëzie gaat hebben Judith Herzberg en Martinus Nijhof haar voorkeur. „Maar ik ben geen echt talenmens, in mijn pakket zitten ook exacte vakken. Toch denk ik erover om de lerarenopleiding Nederlands te gaan doen. Nederlands is wel mijn beste vak op school." De veranderingen in zichzelf, die ze in haar gedichten weer- e Maar Dicht Maar. spiegeld ziet, voltrekken zich niet alleen op het persoonlijke vlak. „De inhoud is ook wel ver anderd, maar vooral de vorm. Ik heb nu een veel beter ritme, hecht meer aan klank en neem geen genoegen meer met gekun stelde constructies. Daarom is het zo jammer dat ik die knulli ge dingen heb weggegooid. Dat zou ik nooit meer doen." Komende zaterdag gaat Nelli anne al naar Groningen om te oefenen. Dan worden zij en haar medewinnaars door deskundi gen begeleid om hun gedicht te presenteren. „Dat is heel leer zaam en leuk. Vorig jaar heb ik dat ook meegemaakt. Je moet echt ondraaglijk langzaam le zen." De honderd beste gedich ten die uit een stapel van 3.500 stuks zijn gekozen, worden in een bundel uitgegeven en de winnaars dingen naar een extra prijs, maar daar gaat Nellianne niet voor. „Ik wil hem wel heb ben hoor, maar dan wel ver diend. Het meisje dat vorig jaar won, was echt heel goed. Ik ben al blij dat ik voor de tweede keer mee mag doen." Mieke van der Jagt foto Willem Mieras Bijna voorbij Nog even en dan; ook jij bent voorbij. Zoals de zon weer zakt tussen de bomen. Ik kras je af je was een saaie dag. Je licht was mooi de zon was daar. Ik voel het licht zacht op m'n armen prikken en staar ver dwaasd het raam uit en weer te rug. Ik weet niet of ik morgen weten zal wat nu wel was ik zou het niet weten. Nog even en dan; ook jij bent voorbij. Ik voel m'n schaduw al gestaag zich rekken. Tekeningen van Sylvia Weve uit 'Bijna alle sleutels' van Edward van de Vendel. Eland, de eerste bundel van Eva Gerlach met poëzie voor kinde ren. Ze is een bekend dichter voor volwassenen en helpt op 21 maart het RO Theater in Rotter dam 'op zijn kop' te zetten. Tij dens een optreden met muzi kanten, toneelspelers en nog andere dichters zal ze proberen je onalledaags aan het denken te zetten. Dat zal vast veel verras sends en wonderlijks opleveren, want 'Daar kun je veel mee doen, met je gedachten' schreef ze in een van haar gedichten. Een andere deelnemer aan het festival is Edward van de Ven del. Hij publiceerde in 1996 zijn eerste gedichtenbundel 'Betrap me' en laat je in zijn nieuwste Bijna alle sleutels meegenieten van 'ervaringen van alledag en het denkwerk van de nacht'. Wonderlijk vreemd - op het eer ste gezicht - is 'Wilde dieren': 'Ik zie mijn zussen door een kier. Ze laten zich bekijken als ze voor hun spiegels zitten lijken op hun eigen schilderij- ingelijste meisjes vind ik mooi. Ik hou van tijgers in een kooi; alleen mijn blikken zijn hun prooi, ikzelf niet. Wilde dieren, om de spijlen heen bespied, vanuit een ruimte die een niet gesloten kamerdeur mij biedt. Zielig? Onbetamelijk? Gemeen? Ga in Artis naar de zwarte panter kijken - kan het zijn dat hij van de belangstelling geniet?' Behalve Eva Gerlach en Ed ward van de Vendel doen ook nog mee Elma van Haren, Aya tollah Musa, Jaap Blonk en de winnaars van de Doe Maar Dicht Maar-prijs voor Scholie ren (zie elders op deze pagina). Er wordt muziek gemaakt, ge danst, gerapt, voorgelezen, toneelgespeeld en ook nog in ge barentaal opgetreden. Het pro gramma begint om 14.00 uur De entree bedraagt ƒ5,- (voor je ouders een rijksdaalder meer). Je moet zijn in het RO Theater, William Boothlaan 8, Rotter dam. Reserveren kan telefo nisch op 010-4047070. Een spe ciale activiteit is het Webspel: Zet zelf een gedicht op zijn kop en stuur dat naar http://www- .poetry.nl/kinderfestival. JanSmeekens 'Hee meneer Eland' met tekeningen van Charlotte Vonk kost f27,50. 'Bijna alle sleutels' van Edward van de Vendel met tekeningen van Syl via Weve kost f 27,50. Beide bundels worden uitgegeven door Querido. Je kunt dc komende zondag natuurlijk thuis blijven. Maar waarom zou je, als je in Rotterdam tijdens het derde Poetry International Kinder festival een paar uur op je kop kunt staan? Een eenvoudige manier om de wereld anders te zien is alles on dersteboven zetten door zelf an dersom te gaan staan. Je vriend of vriendin heeft dan een hoofd als een kale peer zonder steeltje maar met een baardje van onder, twee ogen in de kin erboven en een mond in het voorhoofd. Wat tot dan altijd 'gewoon' was, is ineens anders en nooit meer het zelfde. Want als je daarna weer met allebei j e voeten op de grond staat, kijk je inderdaad voor goed met andere ogen naar de dingen om je heen. Vooral dichters hebben daar een handje van. Zij lijken zelfs met een 'speciaal oog' om zich heen te kunnen kijken. Bovendien zijn ze in staat jou in hun ge dichten mee te nemen naar die wereld waar alles ongewoon an ders en toch vanzelfsprekend is: 'Mijn vriendinnetje en ik haal den onze fietsen uit de schuur en we fietsten ach teruit weg. Na een poos had mijn vriendin netje kletsnatte kleren, kroos in haar haar, ineens stapt ze zo met haar fiets de sloot in, het water ging dicht, toen uit een fontein die inkromp spoot ze met wielen en al op het droge en reed dood- gewoon achterstevoren naar school. Het gekke was, al die tijd liepen de wijzers van mijn horloge linksom!' Het gedicht staat in Hee meneer Daniël Ward (15) weet nog precies hoe het allemaal be gon. „Op een Koninginnedag, zo'n drie jaar geleden, deed ik voor de lol mee aan verspring- wedstrijden en hardlopen. Komt er na afloop ineens ie mand naar me toe. Of ik geen zin had om lid te worden van een at- letiekclub. Volgens die man had ik talent." „Die man was Piet Lossie, atle- tiektrainer bij RKHAV, de atle- tiekclub in Hulst. Kende ik he lemaal niet. Nou ja, ik woon in Hulst, dus ik ben drie keer gaan kijken of het leuk was. En het beviel me goed." .In het begin hield ik me met al lerlei verschillende onderdelen bezig: de 60 meter sprint, ver springen, kogelstoten en dis cus- en speerwerpen. Maar in de loop van de tijd ben ik me gaan toeleggen op de sprint en het verspringen. En dat gaat hart stikke lekker. Tijdens de winter maanden trainen we binnen. Vooral de starttechniek wordt getraind. En omdat we in de zaal ook een zandbak hebben, kunnen we ook verspringen." Vorige maand pakte de C-junior de nationale titel op de 60 meter indoor. „Dat was in de Hout- rusthallen in Den Haag. Een heel aparte ervaring. Sta je daar (Advertentie) Sprinten en verspringen zijn de favoriete atletiek-onderdelen van Daniël Ward. foto Charles Strijd met acht man naast elkaar in de startblokken te wachten op de knal van het startpistool. Pats, binnen 8 seconden is het ge beurd. Pak ik in 7.35 seconden de titel. Was tevens nog een Zeeuws record ook. Nou, dan gaat er wat door je heen hoor, als je op het hoogste schavotje mag staan met een gouden plak rond je nek. Da's een lekker gevoel. Zeker voor zo'n luie atleet als ik. Want dat ben ik eigenlijk wel een beetje. Die 60 meter indoor en de 100 meter sprint buiten vind ik ver zat. Je zult mij echt niet tegenkomen bij een cross- wedstrijd of zo. Dat geploeter door de modder is niks voor mij Ook de wegatletiek trekt me niet. Vijf en tien kilometer? Nee, dankjewel." Supercrack Echt lui is Daniël natuurlijk niet. Als je drie keer per week twee uur achtereen traint, ben je goed bezig. Dat blijkt ook wel uit zijn prestaties. Het Zeeuwse record verspringen staat ook op zijn naam: 6.01 meter. En in het klassement om de titel Super crack staat hij na vier van de vijf wedstrijden stijf bovenaan. Presteren en genieten gaan bij hem hand in hand. „Frietje mét of een frikadelletjes speciaal gaan er altijd in. Ik sta echt niet elke dag op de weegschaal. Ben je gek. En een spelletje Ameri- cain Football met m'n maten moet ook kunnen. Dat spelen we bij ons achter op het veldje. Daar hebben we onze eigen spelregels. Dat is lachen, hoor. Blessures? Nee, niet echt. Ik ben niet extra voorzichtig of zo. Ik ga er vol in. Net als op de atle tiekbaan. En dat bevalt me tot nu toe prima." Hans Segboer donderdag 18 maart 1999 foto Lex de Meester Zijn broers worden er 'soms even niet goed van'. De buren klagen gelukkig nooit. De elfjarige Wilco Du- vivier uit Koudekerke heeft een nogal lawaaierige hob by: drummen. Ongeveer drie jaar geleden begon Wilco met de eerste oefeningen. „In het begin had ik nog geen eigen drum stel. Ik gebruikte toen een oefenpad. Dat is een soort oe fendrum waarop een rubber vel zit." Het drumstel dat nu op zijn kamer staat, bestaat uit een grote trom, verschillende torn toms, een snaredrum, een bekken en een hi-hat. „Een hi-hat bestaat uit twee bek kens van brons, die vlak boven elkaar gemonteerd zijn. Met een pedaal kan ik ze tegen elkaar laten slaan." Drummen vereist veel concentratie. Het is belangrijk dat handen en voeten onafhankelijk van elkaar kunnen bewegen. Wilco oefent daarom bijna elke dag. „Boven dien zit ik op les op de muziekschool en ook nog bij de fanfare." Het slaan op de trom gebeurt soms met kwasten of be zempjes. Wilco gebruikt voornamelijk gewone stokken. De mooiste en moeilijkste slag is de roffel. „Je laat dan de stokken, om en om, kort op het vel stuiteren." Een drumstel aanschaffen is erg kostbaar. Een beetje drumstel kost al gauw enkele duizenden guldens.Twee- dehands ben je wat voordeliger uit. „Het is natuurlijk ook wel handig als je nog wat geld voor lessen over houdt." De liefhebber van Mental Theo speelt het liefst samen met anderen. „Dan klinkt het gewoon beter en het is een stuk gezelliger." Piet Nagtegaal Niet ouder dan vandaag Hij werd niet ouder dan vandaag "Wie dan?' Was jouw vraag. Ik zal het je zeggen. Ellen, maar je moet beloven dat je het niemand zal vertellen. Zelfs niet tegen je vriendin Leonie. 'Wie is het dan?' Mijn Tamagotchi. Terhole, Lian van Hoof (12 jaar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11