Stemfraude niet hard te maken dagelijks bestuur PZC Veel animo voor van waterschap Dolfijn Renée weer terug naar zee Bond stapt naar rechter in geschil met VanderHave Sagro rekt gevecht met provincie over vervuilde grond Ouderenkoor al 30 jaar succesnummer Oostburg krijgt toch meer subsidie voor bedrijfsverplaatsing zeeland Controle waterschap na bewering over ronselpraktijken levert niks op woensdag 17 maart 1999 ^20 door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Oud-hoofdin geland C. Verlinde van water schap Zeeuws-Vlaanderen be weert dat er stemmen zijn geronseld bij de jongste verkie zingen van het nieuwe water schapsbestuur. Een lid van de categorie ongebouwd zou een brief hebben gestuurd naar en kele tientallen Belgische grond eigenaren in Zeeuws-Vlaande ren met de vraag hun stemkaart op te sturen. De fraude is vol gens Verlinde voldoende reden om nieuwe verkiezingen uit te schrijven voor deze categorie. Zover hoeft het van hem echter niet te komen. „Dat kost te veel geld. Daarvoor is het te margi naal." Dijkgraaf H. Eversdijk heeft de geluiden ook gehoord. Toch heeft controle geen onrechtma tigheden opgeleverd, ant woordde hij dinsdag in de laat ste gezamenlijke vergadering van de drie waterschappen op de evaluatie van de verkiezin gen. Eversdijk maakt onder scheid tussen de taak van het waterschap en de verantwoor delijkheid van justitie. De taak van het waterschap houdt op bij de controle van de volmachten. ..Niemand is met meer dan twee volmachten gekomen. De vol machten zijn bovendien vol- Bindingsavond brandweer Sluis en Aardenburg SLUIS - De brandweer van de gemeente Sluis-Aardenburg houdt zaterdag 20 maart zijn traditionele bindingsavond. Zes korpsleden krijgen bij die gelegenheid van burgemeester C. van Liere een onderscheiding voor jarenlange trouwe dienst. Ook worden enkele leden bevor derd, omdat ze een diploma hebben behaald. De bijeenkomst in restaurant 't Hof van Brussel aan de Kaai in Sluis begint om 19.00 uur. Be halve de leden van de brand weerkorpsen en hun partners zijn ook het college van B en W van Sluis-Aardènburg en de commandanten van de Belgi sche buurgemeenten Knokke- Heist en Maldegem aanwezig. doende ingevuld én rechtmatig ondertekend", concludeert hij. Het waterschap heeft vervol gens overleg gehad met de Unie van Waterschappen en zijn ei gen juristen. „Wat ons betreft, zijn er geen strafbare feiten ge constateerd. De toetsing of de Kieswet ook naar de geest goed is toegepast is niet aan ons, maar aan het Openbaar Minis terie. Voor Eversdijk is de zaak dan ook afgedaan. Frustratie Voor Verlinde niet. „Mensen denken misschien dat ik uit frustratie handel, omdat ik niet herkozen ben. Maar dat is niet zo. Als het de volgende verkie zingen weer gebeurt, ga ik er als gewone burger werk van ma ken." De dijkgraaf concludeerde dat de verkiezingen over het alge meen goed zijn verlopen. Het waterschap heeft geleerd van de gemaakte fouten. Die worden niet goed gepraat, maar netjes afgehandeld, zei hij. „Over tweeënhalf jaar staan we name lijk weer voor die klus." Hij ver zekerde de inwoners van de Ax- else wijk Zonnemare, die geen oproepkaart hadden gehad om dat ze niet stonden geregi streerd, dat ze hun nooit ont vangen aanslagen niet nog eens met terugwerkende kracht hoe ven te betalen. Eversdijk toonde zich gechar meerd van de suggestie van Ver linde om het kiesstelsel zodanig te veranderen dat alle uitge brachte stemmen ook worden gebruikt, bijvoorbeeld door met lijstverbindingen te werken. Nu gaan de stemmen verloren die worden uitgebracht op een per soon die niet wordt gekozen. Ook stemmen boven de kies drempel worden 'weggegooid' Dat betekende dit keer dat slechts achttien procent van de stemmen daadwerkelijk nodig was voor de zetelverdeling. Eversdijk meldde de algemene vergadering, waarin 24 van de 75 bestuurders ontbraken, dat landelijk wordt gewerkt aan een wijziging van het kiesstelsel. In het voorstel blijven nog maar twee categorieën over, de eige naren en gebruikers. Hij toonde zich geen voorstander van tele fonische of schriftelijke stem ming. „Dat is buitengewoon fraudegevoelig." door Wout Bareman WESTDORPE - Afvalverwer ker Sagro Recycling Zeeland bv ligt nog steeds overhoop met de provincie Zeeland over een deugdelijke milieuvergunning voor de inrichting van een depot met verontreinigde grond in de Dekkerspolder bij Westdorpe. Het conflict sleept nu al meer een jaar voort. Verschillende malen al heeft de provincie ge dreigd met bestuurlijke maatre gelen, uitmondend in een dwangsom. Maar Sagro blijft zich verzet ten. Gedeputeerde Staten heb ben nu een bezwaarschrift van de vuilverwerker afgewezen. GS hadden eerder vastgesteld dat voor een aantal voorzienin gen in de zogenaamde landfar- mingsinstallatie een wijziging van de eerder verleende milieu vergunning nodig is. En daar blijven ze bij. Melding De juridische touwtrekkerij draait om de vraag of Sagro de aanpassingen aan de installatie simpelweg kon afdoen met een zogenaamde 'melding', waarna aanpassing van de vergunnin gen achterwege kon blijven. Nee, vindt de provincie, want bewijs maar eens dat de veran deringen een verbetering zijn. Onverwacht is uit onze familiekring weggenomen, onze zwager en oom JAN ARIJ DE PUTTER Breskens: Jannie Donze-Wijnands Breskens: Irene en Dirk de Smit-Wijnands Ursula en John Tommy, Nina en Sanne Karin Ilse en Jeffry Klein Sinaai: Rita en Joan Loete-Wijnands Lucie, Sander Silvia en Marco Veerle Breskens. 16 maart 1999. Wij ontvingen het droevige bericht dat plotseling is overleden ons lid van het eerste uur JOHAN VAN OERS Wij wensen Marie en de kinderen veel sterkte toe. Lionsclub West Zeeuwsch Vlaanderen De leden van Zanglust repeteren iedere week onder leiding van oprichtster N. Bakker-Schouten. foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Zanglust, het bejaardenkoor uit Breskens, viert vrijdag 19 maart het der tigjarig bestaan. Het jubileum wordt gevierd met een groot concert in de Samen-op-Weg- kerk aan de Dorpsstraat in Breskens. Diverse koren uit de regio zullen gastoptredens verzorgen. Zanglust werd in 1969 opge richt door mevrouw N. Bak ker-Schouten (80). Bakker had daarvoor ruim twaalf jaar leiding gegeven aan een kin derkoor, maar orde brengen in een groep joelende kinderen werd haar op den duur teveel. Bakker: „Het leek me toen leu ker een ouderenkoor voor 50- plussers op te richten. Het idee sloeg aan, want we hadden di rect meer dan 25 leden. Tegen woordig is de minimumleef tijd om bij Zanglust te mogen zingen gesteld op 58 jaar, maar een jongere enthousiasteling wijzen we echt niet zomaar af." Bakker heeft nog tot aan de dag van vandaag de leiding van het koor in handen, maai de laatste jaren heeft ze hulp gekregen van E van Raad, oud-directeur van de muziek school in Oostburg. „Ik heb heel veel geleerd van Van Raad. Hij is een musicus in hart en nieren en oefent de zangstukken met de koorleden tot alles perfect is. En ik ben en blijf de dirigent", zegt Bakker. Theekransje Zanglust telt tussen de 25 en 35 leden en treedt regelmatig op in bejaardenhuizen in de re gio en in het bijzonder in ver pleeghuis De Stelle in Oost burg. De koorleden komen iedere dinsdagavond bijeen in Goedertijt in Breskens. Daar wordt het repertoire ingestu deerd. Bakker: „Een echt thee kransje is het niet. Het is voor namelijk weinig praten en veel zingen." Bevriende koren hebben toe gezegd mee te werken aan het jubileumconcert van Zang lust. Zo geven ook Zangvreugd uit Oostburg, De Nachtegalen uit Sluiskil, het Terneuzense Vestekoor, het Axelse Tref puntkoor en De Jeugd van Vroeger uit Zaamslag acte de presence. De SoW-kerk is ge opend vanaf 13.30 uur, het concert begint om 14 uur Sagro moet gewoon een verzoek om wijziging van de vergunning indienen. De provincie gaf Sagro overi gens in november '98 extra tijd tot 1 juni '99 om grote schoon maak te houden op de terreinen in de Dekkerspolder. Dat uitstel werd verleend omdat de slechte weersomstandighe den de vuilverwerker parten speelden. Bliksembezoek De overtredingen werden vast gesteld in januari vorig jaar. Bij een bliksembezoek van dertig opsporingsambtenaren en mi lieudeskundigen werd onder meer een partij saneringsgrond aangetroffen, die niet zonder toestemming van de provincie had mogen worden aangevoerd. Sagro wilde de grond bewerken volgens de landfarming-metho- de (het bacteriologisch reinigen van de grond). Een andere partij zwaar veront reinigde grond elders op het ter rein had Sagro al helemaal niet mogen opslaan. Sagro bleek ook slordig om te springen met de opslag van bouw- en sloopafval. Dat werd later overigens weer afgevoerd. Bij de provincie bestaat de in druk dat de vuilverwerker de zaak wil uitvechten tot voor de Raad van State. Dolfijn Renée vorig jaar april bij aankomst op Keeltje Jans. foto PieterHonhoff door Marcel Modde KEELTJE JANS - Hoe gaat het toch met dolfijn Renée? „Heel goed", zegt M. van den Hoven van het Dolfinarium Harderwijk. „Ze zwemt vrolijk rond en eet dat het een lieve lust is. Nee, dat ze hier tegen alle be doelingen in heeft moeten overwinteren, heeft Renée beslist niet erg gevonden." Zoals het er nu naar uitziet, komt de ge streepte dolfijn eind april weer naar Neeltje Jans. In het Oosterscheldebassin zal Renée opnieuw worden voorbereid op een terug keer naar haar natuurlijke omgeving. Bijna vijf maanden geleden ondernamen haar verzorgers een soortgelijke poging, maar toen was ze binnen een dag terug bij af. Renée raakte tijdens haar uitzetting voor de Franse k^ust in de war door de harde aanlan- dige wind en spoelde andermaal aan. Dit keer niet ver uit de koers, in Renesse (de plaats waar ze haar naam aan dankt), maar op lie de Ré. Een essentieel verschil met het Schouwse avontuur, is dat Renée in een aanmerkelijk betere conditie kon worden overgebracht naar de opvang in het Dolfinarium. Ze is de winter zonder enig probleem doorgekomen, aldus Van den Hoven. Een exacte datum wanneer Renée kan wor den onthaald op Waterland Neeltje Jans, is nog niet geprikt. Haar komst naar Zeeland is ook afhankelijk van de weersomstandig heden en de temperatuur op dat moment Het zogeheten uitwenbassin is een natuur bad, maar juist daarom zo geschikt als over gangsgebied voor de gestrande dieren. In die omgeving kunnen Renée en haar lotge noten weer wennen aan de condities van de zee. Feitelijk leren om weer mensenschuw te worden, geeft T. Sluyter van Neeltje Jans aan. „Want in het wild is het toch echt over met vis uit het handje." Bruinvissen Renée kwam april vorig jaar naar het uit wenbassin. In november ging de dolfijn per vrachtwagen en met een vliegtuig naar de Franse havenplaats La Rochelle aan de At lantische kust. De bedoeling was dat ze zich zou aansluiten bij haar soortgenoten in de Gplf van Biskaje. Dat liep dus anders. In verband met de naderende koudeperiode zat er niets anders op dan Renée in Harder wijk te laten overwinteren en komend na jaar een nieuwe poging te wagen. Inmiddels heeft de dolfijn gezelschap gekregen van vijf bruinvissen die de afgelopen maanden langs de Hollandse kust zijn aangespoeld. Ook die dieren zullen via Neeltje Jans terug in hun natuurlijke omgeving (de Noordzee) worden gebracht. Sluyter is nog steeds zeer tevreden over de samenwerking tussen Waterland en Dolfi narium. Aanleiding om de opzet te wijzigen, is er volgens hem dan ook niet. „We gaan er zeker geen show van maken. Primaire doelstelling blijft de opvang van de dieren ter voorbereiding op hun laatste stap naar de vrijheid. Voor ons is het educa tieve aspect aardig meegenomen. De dolfij nen zijn voor iedereen duidelijk te zien. Dat alleen al is bijzonder." door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De gemeente Oostburg ontvangt een bijdrage van 155.688 gulden uit het provinciaal fonds stads- en dorpsvernieuwing voor de ver plaatsing van het Oostburgse overslagbedrijf Brugge. Oost burg heeft al een voorschot ont vangen van 124.500 gulden. De gemeente kreeg eerst een la ger bedrag toebedeeld van de provincie, slechts 20.819 gul den, omdat de ambtenaren van de provincie een foute bereke ning hadden gemaakt, i De gemeente heeft meer kosten moeten maken voor de bedrijfs verplaatsing dan waar de amb tenaren rekening mee hadden gehouden. De subsidie is in eerste instantie ook lager uitgevallen omdat de ambtenaren de opbrengst van de grondverkoop hoger hadden ingeschat. Dit moest worden terugge draaid omdat de vrijgekomen grond wordt gebruikt voor soci ale woningbouw en aanleunwo ningen, en omdat de grondprijs van 310 gulden per vierkante meter niet reëel is. De gemeente diende een be zwaarschrift in en de provincie bekeek de raming voor een tweede maal. Door de hogere projectbijdrage is de grondprijs nu teruggebracht naar 157 gulden per vierkante meter. Oostburg ging akkoord. De pro vincie betaalt de kosten van grondveiwerving, sloop en in frastructuur. Eventuele kosten voor bodem sanering komen voor rekening van de gemeente. door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - De verkiezing van het nieuw dagelijks bestuur voor het waterschap Zeeuws- Vlaanderen wordt volgende week vrijdag een zaak van lange adem. De verwachting is dat er diverse stemrondes nodig zijn om de vijf gezworenen uit de verschillende categorieën te kiezen. Van de dertig gekozen waterschapsbestuurders heb ben er naar verluidt twintig be langstelling voor een zetel in het dagelijks bestuur. De elf ingezetenen buigen zich donderdag tijdens een bijeen komst in De Halle in Axel over de voordracht van twee perso nen uit hun categorie. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de ingeze tenen het eens zullen worden over deze voordracht, omdat acht van hen graag gezworene willen worden. Het meest lo gisch lijkt dat de personen met de meeste stemmen, E. de Dec- kere en E. de Koek, naar voren worden geschoven. Deze sa menstelling houdt echter geen rekening met de regionale sprei ding en de achtergrond van de personen. Ook in de categorieën ongebouwd en gebouwd zal nog een stevig robbertje gevochten worden om de twee plekken in het dagelijk bestuur. Voor beide categorieën zijn vijf van de zes hoofdingelanden in de race. Evenredig Dijkgraaf H. Eversdijk voorziet een stevige discussie en ver schillende stemrondes. Wette lijk is immers ook bepaald dat er een vaste volgorde is in de cate gorieën waarvoor moet worden gestemd- Eerst is ongebouwd aan de beurt, daarna volgen de pachters (alleen dingen die in Zeeuws-Vlaanderen niet mee voor een plek in het dagelijks bestuur), gebouwd, ingezetenen en bedrijfsgebouwd. Eversdijk hoopt dat er uiteindelijk een sa menstelling uit de bus rolt, die een evenredige verdeling, naar afkomst en gebied, van de leden laat zien. Dit is ook de wens van de ambtelijke organisatie, zegt voorlichtster M. van der Pas. „Maar de algemene vergadering neemt uiteindelijk de beslis sing." De vergadering beslist vrijdag 26 maart vanaf 14.00 uur in D« Halle ook over de samenstellin.- van de nieuwe vertrouwend commissie voor de te benoemt: dijkgraaf. Eversdijksprakclmd dag tijdens de laatste vergaf ring van de drie waterschap^ de wens uit dat de nieuwe club verder gaat met het werk data» oude commissie heeft gedaan Hij is er - uit oogpunt van conti, nuïteit - voorstander van date- commissie wordt samengesteld uit de nieuwe gezworenen, aan- gevuld met enkele oude leden. Vakbond warmt personeel Troost op voor staking TERNEUZEN - FNV noten spoorde dinsdag de werk nemers van het metaalbewer- kingsbedrijf Troost Mechacot Terneuzen BV aan tot actie ak de onderhandelingen over d. CAO op 22 maart weer op niets uitlopen. Bestuurder C. fobaa deelden brieven uit met di boodschap 'Geen CAO, dai moeten we denken aan staken'. De vakbond is het niet eens me de gang van zaken rond de CAO metaalnijverheid, die sinds maart is verlopen. De onder handelingen tussen de vakbon den en de werkgevers over eet nieuwe CAO willen niet vlotten De zevende onderhandelings ronde, gepland op 22 maar. staat voor de deur. Eerder over leg liep stuk op de punten loon toeslagen en medezeggenschap In de nieuwe, tweejarige CAC willen de werknemers een on middellijke loonsverhoging vi 3,5 procent terugzien. Ook eisen ze een loonstijging met datzelf de percentage voor volgend jaar meer inspraak voor werkne mers bij overwerk en compensa tie daarvoor in de vorm van tij: of geld. Daarnaast willen o; werknemers verlaging van d- werkdruk, meer geld voor scho ling en het stimuleren van d instroom van nieuwe werkm mers. De branche kampt mo menteel met 35.000 onopgevul de vacatures. In totaal telt df sector in Zeeland en West-Bra bant 330.000 werknemers. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - De vakbonden zijn vorige week weggelopen uil het overleg met VanderHave in Ka- pelle. Een half jaar praten over de verhuizing van grasverede- lingsbedrijf Advanta uit Vlij men naar Kapelle heeft geleid tot een dieptepunt in het con flict. FNV-bondgenoten heeft dinsdag, na een ledenraadple ging, besloten naar de rechter te gaan om de individuele belan gen van de leden veilig te stel len. De verwachting is dat de andere bonden, die hun leden nog moeten raadplegen, zullen volgen. Vakbondsbestuurder B. Paas noemt alle maatregelen die VanderHave wil nemen, onaan vaardbaar. Vorig jaar november werd aan gekondigd dat Advanta naar Kapelle moest verhuizen, om dat de aandelen te weinig ople verden. Dezelfde reden lag eer der ten grondslag aan de verhuizing van de schoning van bietenzaad van Kapelle naar België. Voor die verhuizing werd een sociaal plan opgesteld, omdat het een inkrimping met dertig arbeidsplaatsen met zich meebracht. Van een sociaal plan voor de verhuizing uit Vlijmen wil VanderHave niet weten. In november werd echter bekend dat die gepaard zou gaan met nog een inkrimping met dertig arbeidsplaatsen Ontslag Inmiddels is vijftien werkne mers werknemers in Vlijmen te verstaan gegeven dat ze niet mee hoeven te verhuizen naar Kapelle. In Kapelle is één werk nemer ontslag aangezegd. „De directie wil absoluut niets doen om de inkrimping fatsoenlijk te begeleiden", zegt Paas. „Ie mand die kiest voor zekerheid, zoals die Kapellse werknemer die genoegen neemt met minder salaris maar wel een baan voor langere termijn, krijgt helemaal niks. Bovendien worden de werknemers tegen elkaar uitge speeld. Hoeveel mensen er in Kapelle uiteindelijk nog weg moeten is compleet afhankelijk van het aantal in Vlijmen wat met de vervoersregeling genoe gen neemt." Die vervoersregeling onder scheidt werknemers ouder en jonger dan vijftig jaar. Wie ou der is dan vijftig, krijgen een vergoeding. Ouderen in de ploe gendienst mogen in de tijd var de baas reizen, maar plo dienstmedewerkers die jonge zijn moeten cle afstand van 26! kilometer in hun eigen tijd over bruggen. De kilometervergoeding geld: bij de jongeren maar voor ee: jaar. Wie na een jaar niet is ver huisd, krijgt nog maar 30 kilo meter per dag vergoed. Ander bod „Inmiddels heeft de directieno; een ander bod gedaan. Wie zie: neerlegt bij onslag op het ment dat het VanderHave in he: gefaseerde verhuizingsproce uitkomt, wie dus geen social plan vraagt en afziet van K gang naar de rechter, krijgt 500! gulden. VanderHave probeer, daarmee de individuele gaK naar de rechter voor de werkne mers af te snijden. Voor de lede: van FNV Bondgenoten is <fc onaanvaardbaar. Paas denkt de belangen van 4 leden goed te kunnen diene door naar de kantonrechter ie stappen. „De onwil en de ondui delijkheid van de directie kv. het bedrijf nog weieens duur ke rnen te staan. Omdat niet duide lijk wordt wie zullen worde: ontslagen en wanneer, zijn e' veel mensen die eieren voor hu: geld kiezen zodra de gelegen heid zich voordoet. De arbeids markt zit wat dat betreft mee Van werknemers die je op zo': manier behandelt kun je gee trouw meer verwachten." Komische thriller opnieuw in Hulst HULST - Toneelvereniging Ca- mere van Rhetorica de Transfi guratie geeft het komendt weekeinde nogmaals twee voor stellingen van Moord tol dood er op volgt De komische thriller van Peter Gordon is te zien in gemeen schapscentrum Den Dullaertop vrijdag 19 en zaterdag 20 maart De thriller speelt zich af in een Engels landhuis in de jaren der tig. De moord op de vrouw de» huizes brengt de gemoederen in vervoering. De voorstellingen beginnen 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50