Servië voert acties in Kosovo op J Eritrese troepen richten slachting aan bij Leger voorkomt wraak van moslims op Ambon grens PZC Corruptiebestrijder Bosnië zwaargewond Doden en gewonden na ontsporen trein bij Chicago Joegoslavië-tribunaal verliest zijn president Het kwartje met de j meeste waarde. buitenland Belgrado brandt dorpen plat en bereidt nieuwe aanvallen voor Het kwartje dat j vanaf de eerste r seconde ingaat. I f 0,21 per minuut ex. BTW Noord-Korea akkoord met Amerikaanse atoominspectie Het kwartje m grootste berei f 0,21 per minuut ex. BI Hall© wereld Van onze redactie buitenland SARAJEVO - Jozo Leutar, de Kroatische onderminister van Binnenlandse Zaken van de jloslim-Kroatische Federatie in Bosnië-Herzegowina, is gis- leren in Sarajevo zwaargewond geraakt toen er een bom onder rijn auto ontplofte. Leutars toestand was gister avond ondanks enkele operaties nog steeds zeer kritiek. De be windsman liep bij de ontplof fing zware verwondingen op aan zijn hersenen en een oog. De aanslag vond plaats op zo'n 150 meter van de Amerikaanse ambassade in de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Leutars chauffeur en een andere inzit tende van het voertuig raakten ook gewond, maar minder ern stig. Chef van politie Pocrnjak zei dat de bom waarschijnlijk met een afstandsbediening in werking is gesteld. De Amerikaanse federale poli tie FBI heeft agenten gestuurd die moeten helpen bij het onder zoek. Er is nog geen duidelijk heid over de daders. Volgens waarnemers maakte Leutar zich sterk voor de bestrijding van corruptie in Bosnië. Een woordvoerder van de interna tionale vredesmissie in Bosnië zei dat het onduidelijk is of Leu tars strijd tegen corruptie reden voor de aanslag is. Leutar was behalve onderminister ook vi ce-voorzitter van de Bosnische afdeling van de Kroatische De mocratische Unie HDZ. rioorHarald Doornbos PRILUZE - Terwijl het vredes overleg over Kosovo gisteren in gambouillet de tweede dag in ging, verhevigden Servische troepen hun aanvallen op Alba nezen in het bewuste gebied. Vier door Albanezen bewoonde dorpen vijftien kilometer ten noorden van de Kosovaarse hoofdstad Pristina werden vol ledig aan puin geschoten. De Serviërs lijken vrede in Xosovo geen kans te willen ge ien". reageerde Jurgen Grunet, woordvoerder van de in Kosovo aanwezige waarnemersmissie. Tevens lijken de Serviërs zich voor te bereiden op zwaardere gevechten. Internationale waarnemers zagen hoe M-84 tanks Kosovo werden binnen gebracht. Dit zijn de modernste tanks die de Serviërs hebben. Belgrado heeft ze nog niet eer der in het gebied ingezet. Ook is er sprake van constante troe penbewegingen, die er volgens de waarnemers op duiden dat er meer aanvallen op til zijn. Zo was de militaire basis van Pro- kuplje, een net buiten Kosovo gelegen Servische stad, volledig leeg, terwijl er normaliter vele trucks, tanks en stukken artille- ne staan. Laag boven Pristina vlogen gisteravond constant straaljager-s over, niemand wist te vertellen waarom. Brand Ten noorden van Pristina brandden de dorpen Glovotina, Bivoljak, Strovce en Mijalic. Vanuit het naburige Priluze, een Servisch gehucht, was te zien hoe tank- en artilleriegranaten ontploften in de tegen een heu velrug gebouwde dorpen. Tien tallen huizen stonden in brand. Van een Albanese reactie was niets te bespeuren. Het doel van de Serviërs was om een strate- Nederlaag voor regeringsmacht bij slag in Congo MBUJI-MAYI - Congolese re bellen hebben maandag ruim tweehonderd militairen van het regeringsleger gedood. Onder de doden zijn tachtig Zimbabwaanse bondgenoten van de regering in Kinshasa. De gevechten vonden plaats zestig kilometer van Kabinda. Dit is een belangrijke stad op de route naar de diamantstad Mbuji- Mayi, die de opstandelingen willen veroveren. De Zimbab- wanen die de aanval overleef den, zouden in het oerwoud ronddolen. De opstandelingen, die de steun hebben van Uganda en Rwanda, vechten sinds augustus tegen de regering in Kinshasa. Die heeft de steun van Zimbabwe, Ango la, Namibië en Tsjaad. RTR gisch gelegen heuvel Cicavica te veroveren. Tot voor kort was dit een bastion van rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K. Terwijl de Albanese dorpen af brandden. bleven de besprekin gen in Rambouillet opnieuw steken op de halsstarrige weige ring van de Serviërs een buiten- van onze redactie buitenland BOURBONNAIS - Een trein tussen Chicago en New Orleans in de Verenigde Sla- ten is gisteren tachtig kilometer ten zuiden van Chicago ontspoord na een botsing met een vrachtwagen. Zeker veertien mensen zijn daarbij om het leven gekomen. Omdat nog zes tot acht mensen worden vermist wordt gevreesd dat het uiteindelij ke dodental nog hoger zal uitvallen. Van de 214 passagiers raakten er zeker honderd gewond. Van een van de gewonden was een voet afgerukt. Hulpverleners klommen over de omgeslagen wagons en lo comotieven om te zien of er nog slachtoffers bekneld zaten. Acht wagons zijn ont spoord. In één brak brand uit. Bij het reddingswerk zijn tweehonderd mensen be trokken. In de jaren negentig zijn in de VS meer dan duizend treinongelukken gebeurd. Des kundigen wijten dat hoge aantal aan het deels zwaar verouderde spoorwegnet. Bo vendien zijn er talloze gevaarlijke overwegen. Alleen al in de staat Texas zijn er meer dan 12.000. De meeste overwegen zijn slechts van knipperlichten voorzien. De treinen laten er vlak voor ze langskomen een waarschuwingssignaal horen. AFP/RTR/AP Een reddingswerker speurt in de ravage naar passagiers. foto Scott Olson/RTR Advertentie van onze redactie buitenland AMBON - Indonesische veilig heidstroepen hebben gisteren waarschuwingsschoten gelost om groepen mensen uiteen te ja gen die zich na nieuwe branden in Ambon op straat verzamel den. De branden woedden in tien huizen in de buurt van de Al Fa- iah moskee, waar 3.750 moslims na eerdere onlusten naar toe zij n gevlucht. Geruchten dat het vuur was aangestoken, veroor zaakten nieuwe spanningen on der de mensen op straat. Er brak zen handgemeen uit, waarbij zen man werd gearresteerd. Mi litairen namen films in beslag van persfotografen en camera- lieden. De militairen schoten in de lucht toen een groep moslims aanstalten maakte om op te 'rekken naar een wij k met chris telijke bewoners. Botsingen deden zich later op de dag ook voor op het naburige ei land Sapurua, waarbij in het dorp Sirisori Islam zeker een Persoon gewond raakte door ren kogel. Op verschillende Plaatsen in het dorp ontploften hommen, maar een militaire woordvoerder zei dat daarbij voor zover bekend geen gewon den waren gevallen. Zoekactie De afgelopen weken zijn bij ge vechten tussen christenen en aioslims in Ambon en andere plaatsen in de Mol ukken meer dan tweehonderd mensen om gekomen. Volgens sommige bronnen zijn de gewelddadig heden veelal relschoppers uit andere delen van Indonesië be trokken. De regionale militaire commandant, kolonel Karei Ralahalu, zei gisteren nog eens dat tegen aanstichters van rel len hard zal worden opgetreden. Bij een zoekactie naar wapens nam het leger maandag 191 dol ken en messen, zes vuurwapens, vier bommen, dertien katapul ten en 152 pijlen in beslag. Geen hulp Minister Van Boxtel van Grote Steden- en Integratiebeleid ver klaarde gisteren bij een bezoek aan het samenwerkingsverband 'Help Ambon in Nood' in Hou ten de Molukken geen directe Nederlandse hulp ter beschik king te willen stellen. 'Help Ambon in Nood' is opgericht door zeven kerken van Moluk- kers van protestantse, katholie ke en islamitische huize. De minister herhaalde tijdens de bijeenkomst het standpunt van de regering dat noodhulp alleen wordt gegeven op ver zoek van een getroffen land. In donesië heeft niet om hulp ge vraagd. Ook het sturen van waarnemers, waar de in Neder land wonende Molukkers om hadden gevraagd, zit er niet in. Wel blijft Nederland zich vol gens Van Boxtel inzetten voor verbeteringen van de situatie op de Molukken. Alhoewel Van Boxtel de Moluk kers niets te bieden had, was voorzitter R. Metekohy van 'Help Ambon in Nood' niet te leurgesteld. Hij toonde zich te vreden dat Van Boxtel over twee weken weer met de Molukse vertegenwoordiging komt pra ten. Dan komt onder meer de mogelijkheid aan de orde of via het Rode Kruis of Artsen zonder Grenzen hulp kan worden gebo den. AP/ANP van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Het Eritrese leger heeft bij een treffen met Ethiopische strijdkrachten in de buurt van Tsorona aan de grens tussen beide landen een grote overwinning behaald. Honderden Ethiopïërs zouden om het leven zijn gekomen. De Eritrese regering zei het Ethiopisch offensief te hebben teruggeslagen en 25 tanks te hebben vernietigd in het gebied ten zuiden van de Eritrese hoofdstad Asmara. Addis Abeba wijst de bewerin gen van de hand. Ooggetuigen stellen dat het Ethiopische leger wel degelijk forse klappen heeft opgelopen. Verslaggevers meld den vele honderden dode Ethio pische militairen te hebben ge zien. ..Alleen al op een stuk ter grootte van een voetbalveld tel den wij de lijken van meer dan tweehonderd soldaten." De bui tenlandse journalisten die door de Eritrea naar het strijdtoneel waren gebracht bevestigden ook 'meer dan twintig vernielde tanks' te hebben gezien. ..Wat wij zagen leek op een reusachtig open kerkhof." De gevechten laaiden na een pauze van acht maanden in fe bruari op toen Ethiopische troe pen een aanval inzetten op Eri trese stellingen bij Badme. een streek die Eritrea eerder had veroverd. Vandaar sloegen de gevechten over naar Tsorona en ten zuiden van de Eritrese ha venstad Assab. Ethiopië slaagde erin het gebied rond Badme te heroveren, waar na Asmara liet weten alsnog in te stemmen met een vredesplan van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE). Maar beide partijen zijn het niet eens over wat het plan precies be- helst en de gevechten gingen door. Volgens sommige berichten vie len tijdens vier dagen van zeer hevige gevechten in totaal 40.000 doden. De voorzitter van de OAE, Sa- lim Ahmed Salim, zal de ko mende weken in de Verenigde Staten overleg voeren over de vraag hoe de impasse in de vre desonderhandelingen doorbro ken kan worden. RTR/DPA/AP Elders in Bosnië demonstreer den duizenden Serviërs tegen het besluit van de internationa le gemeenschap om de Servi sche controle over de strate gisch gelegen stad Brcko op te heffen en de Bosnisch-Servi- sche president Nikola Poplasen te ontslaan. De betogers gingen zeker in vier Bosnische steden de straat op. RTR/AP landse vredesmacht toe te restatiebevel uit tegen Hashim staan. Bovendien vaardigde Thafi, de leider van de Albanese Belgrado een internationaal ar- delegatie in Parijs. GPD woensdag 17 maart 1999 Irak vliegt pelgrims naar Mekka BAGDAD - Een Iraaks vliegtuig is gisteren in een buitenwijk van Bagdad opgestegen om 110 'bejaarde en zieke pelgrims' naar Saudi-Arabië te brengen. Zij nemen deel aan de haj, de jaarlijkse bedevaart naar Mekka. De vlucht van het toestel is in strijd met het vliegverbod voor Iraakse vliegtuigen dat de VN-Veiligheidsraad in 1990 na de Iraakse inval in Koeweit afkondigde. Volgens het Iraakse persbureau INA bevond minister Abdul- Muneim Ahmed Saleh van Godsdienstzaken zich ook aan boord. De directeur van Iraqi Airways zegt dat zijn maat schappij nog twee keer pelgrims naar Saudi-Arabië wil bren gen. Twee jaar geleden doorbrak Bagdad eveneens het em bargo door zo'n honderd Irakezen per vliegtuig naar het buurland te vervoeren. RTR/AFP Staking dreigt bij Iberia BARCELONA - De piloten van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia hebben een staking aangekondigd in de paas week. Dat is een van de drukste periodes voor het Spaanse toerisme. Als de werk weigering doorgaat, dan verwachten de Spaanse toeristenorganisaties een landelijke chaos. De vakbond van verkeersvliegers Sepia heeft de staking uit geroepen omdat de directie van Iberia volgens haar weigert 'een aantal arbeidsvoorwaarden fatsoenlijk en op tijd te rege len'. De algemeen directeur van Iberia, Angel Mullor, noemt de motieven van de piloten 'belachelijk' en vindt dat er sprake is van 'chantage'. GPD Methylalcohol doodt Russen MOSKOU - Vijf Russische vissers zijn overleden nadat ze op een feestje aan boord methylalcohol hadden gedronken. Twee vissers overleden aan boord van hun schip en drie anderen overleden later in een ziekenhuis. Een zesde visser overleefde de alcoholvergiftiging. De bemanningen van twee vissersschepen hadden besloten een feestje te bouwen nadat ze elkaar waren tegengekomen op de Grote Oceaan. De Russen brouwen vaak zelf goedkope al coholische dranken en vele alcoholliefhebbers overlijden daaraan. Methylalcohol wordt gebruikt voor antivries en schoonmaakmiddelen. AP Afrika beschermt regenwoud YAOUNDÉ - Vijf Afrikaanse landen hebben besloten zorg vuldiger om te gaan met het tropisch regenwoud. Kameroen, Gabon, de Centraal Afrikaanse Republiek, Congo-Brazzavil le en Equatoriaal-Guinea hebben een woud in het groene hart van Afrika tot beschermd gebied verklaard. Het bos heeft een oppervlakte zo groot als driekwart van Ne derland. De vijf betrokken landen ondertekenden op de inter nationale bossenconferentie de verklaring van Yaoundé. Jaarlijks gaat in Afrika vier miljoen hectare regenwoud ver loren. ANP Geldgebrek Drie Kloven-dam PEKING - De bouw van de Drie Kloven-dam in China wordt geplaagd door financiële problemen. Het is volgens het pers bureau Xinhua de vraag of de tweede fase van de bouw kan worden voltooid. De bouw van de 175 meter hoge en 2,3 kilometer brede dam vormt een onderdeel van een groot waterbouwkundigproject, dat rond 2009 gereed moet zijn. Het belangrijkste doel ervan is de rivier de Jangtsekiang in toom te houden, maar de dam moet ook energie opwekken. Volgens Xinhua zijn voor de tweede fase investeringen ter waarde van twintig miljard gulden vereist, tweemaal het be grote bedrag. De bouwer heeft tweederde binnen en moet de rest lenen en via uitgifte van aandelen zien te krijgen. EFE Advertentie WASHINGTON - Noord-Korea is bereid Amerikaanse inspec teurs toegang te verlenen tot een vermeende ondergrondse kern- wapenfabriek. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. De Verenigde Staten voeren in mei een eerste inspectie uit en mogen daama inspecteren wan neer ze dat nodig achten. De VS hebben in ruil beloofd een hulpprogamma te financie ren dat de opbrengst van aard appeloogsten moet verhogen. In Noord-Korea heerst al jaren lang hongersnood. De VS ver moeden dat Noord-Korea in een ondergrondse installatie in Kumchang-ni kernwapens ont wikkelt, waarmee een akkoord uit 1994 wordt geschonden. De VS eisten sinds augustus toe gang tot de faciliteit. Noord- Korea heeft bij herhaling ont kend dat in Kumchang-ni nu cleaire activiteiten zijn. Volgens de overeenkomst uit 1994 zou Noord-Korea zijn kernwapenprogramma stoppen in ruil voor vervanging van zijn oude reactoren met schonere lichtwaterreactoren. AP Advertentie door Marjolijn de Cocq Advertentie DEN HAAG - President Ga- brielie Kirk McDonald van het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag stapt in november op. Zij heeft dit gisteren in een brief aan het personeel van het tribu naal bekendgemaakt. Zij gaf geen redenen voor haar vertrek aan het einde van een termijn van twee jaar als president. Het gerucht gaat dat McDonald (56) goede kans maakt om toe te treden tot het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten, waar binnenkort een rechterspost va cant komt. In 1993 werd McDo nald bij het tribunaal als rechter aangesteld, waar zij met ijzeren hand èn humor het eerste proces leidde tegen de Bosnische Ser- viër Dusko Tadic. In 1997 werd ze door haar mederechters tot president gekozen. In deze func tie werd zij baas van de inmid dels veertien rechters van het tribunaal, maar ook woord voerder, onderhandelaar, pei'so- neelsfunctionaris en fondsen- wervei*. Deze combinatie van ta ken leidde tot de nodige frustra ties, gaf McDonald in november toe. Zij zei het werk in de rechts zaal 'verschrikkelijk, ver schrikkelijk, verschrikkelijk' te missen. Met name de crisis rond Kosovo en de weigering van het Sexwi- sche regime om het tribunaal medewerking te verlenen, speelden McDonald tijdens haar ambtsperiode parten. Tot het uiterste getergd, noemde McDonald Sex-vië vorig jaar een 'schurkenstaat'. GPD Heel Nederland kan vanaf nu mobiel bellen vooi Bij onze abonnementen kunt u een Belvoorraad minuten die u vooraf voordelig koopt voor f 15,- pei op f 0,25 per minuut, dag en nacht. Een tarief dat g seconde. En hoewel de prijs belangrijk is, is het i u hiervoor terugkrijgt. Met Libertel heeft u het gr Nederland. En de zuiverste geluidskwaliteit. En i Zoals bijvoorbeeld de gratis Klantenservice: 080 voor meer informatie. We horen graag van u. 'Vraag naar de voorwaarden in de winkel. GROOTSTE BEREIK ZUIVERSTE GELUIDSKWALITEIT NIEUWSTE TECHNIEK SLIMSTE DIENSTEN BESTE SERVICE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5