Festival vereist meer sponsorgeld Annelot ter Walle blijft klein en gezellig Herbert Sigtermans helpt puin basiliek Hulst aan tweede leven Verhuizing van autosloperij vergt rapport geluidhinder Hydro Agri stuurt 75 medewerkers vervroegd VUT in zeeland woensdag 17 maart 1999 z 19 Hogere kosten door dure orkesten en invloed Reynaert-spektakel ESZETH Afstanden tellen niet meer. Zorggeld alleen voor Terneuzen TERNEUZEN - De Protestantse Stichting Ouderenzorg Ter- neuzen mag het geld dat de provincie voor 1999 heeft toege zegd om wachtlijsten in de ouderenzorg in Zeeuws-Vlaande- ren terug te dringen, besteden aan de kern Terneuzen. De provinciale bijdrage omvat ruim vier ton. Voorwaarde is wel. dat de stichting daarover overeenstemming bereikt met de andere instellingen voor ouderenzorg in de regio. De stich ting, waaronder de zorgcentra Bachten Dieke en Vremdieke vallen, schreef de provincie afgelopen zomer een brandbrief, waarin zij stelde dat met name in Terneuzen de nood hoog is. Storing kerncentrale nog raadsel BORSSELE - DeElektriciteits Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) heeft nog niet kunnen achterhalen wat de precieze oorzaak is geweest van de storingen die de kerncen trale twee keer buiten bedrijf stelden. De storingen in februa ri traden op in het niet-nucleaire deel van de centrale. Volgens woordvoerder G. Vilerius heeft het onderzoek een reeks mo gelijke oorzaken opgeleverd. Daarom zijn tien maatregelen geformuleerd. Zo hoopt EPZ alsnog te achterhalen hoe de sto ringen zijn ontstaan. Extra taken consulent SRGZ MIDDELBURG - Het takenpakket van de consulent regiona le geschiedbeoefening A P. de Klerk wordt uitgebreid. De Klerk gaat meer tijd besteden aan cultuur-educatie. De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ) - waar de consulent onder valt - hoopt zodoende de betrokken heid van jongeren bij het verleden te vergroten. De werk zaamheden van De Klerk kunnen toenemen omdat het college van Gedeputeerde Staten de SRGZ dinsdag een subsidie van ruim 150.000 gulden heeft toegekend. Celstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A M. .Jans- sens-Van Kampen heeft dinsdag een veertigjarige vrouw uit Kamperland bij verstek veroordeeld tot zes weken cel. De verdachte had in '97 en '98 zich schuldiggemaakt aan fraude. Ze genoot een WW-uitkering, terwijl ze aan het GAK niet had opgegeven dat ze voor uitzendbureaus werkte. Van het nadeel van ruim 17.000 gulden heeft de vrouwniets terugbetaald. Horlogedief bedankt rechter MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Sint Maartensdijk haalde dinsdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter opgelucht adem. „Hax'tstikke bedankt", riep hij na het vernemen van het vonnis van drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de diefstal van een horloge. De verdachte zit tot eind maart nog een straf uit, maar kan na zijn vrijlating direct beginnen bij zijn oude werkgever. Daarom kon hij een nieuwe celstraf slecht gebruiken. De Tholenaar had 14 juli vorig jaar in een plaatselijke winkel in een opwelling het hor loge in zijn zak gestoken. Vier weken cel voor geweld MIDDELBURG - Wat zich in de woning van een vrouw uit Goes precies had afgespeeld, werd dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter niet duidelijk, Wel stond vast dat twee mannen, die bij haar op bezoek waren, onenigheid met elkaar kregen. Een 19-jarige Rotterdammer had 3 juni vorig jaar een horloge weggenomen en spullen van zijn rivaal vernield. Daar was volgens officier van justitie R. Jeuken ge weld bij aan te pas gekomen. Vier weken cel was de eis. De po litierechter vonniste conform. Aan het slachtoffer moet de verdachte een schadevergoeding van 840 gulden betalen. jnnrJoost Bosman TERNEUZEN - Het Festival .,an Zceuwsch-Vlaanderen moei voor de editie van 1999 „eer sponsorgeld binnenhalen Jan in voorgaande jaren. Oor aken: de verwachte zuigkracht van het Reynaert de Vos-spek- lakcl, dat bijna gelijktijdig met let festival plaatsvindt, en de forse uitkoopsommen die optre dende orkesten eisen. Directeur W. de Clercq van het Terneuzense Zuidlandtheater let dinsdag tijdens de vergade- nng van de Schouwburgcom- nussie Terneuzen weten op zoek te zijn naar nieuwe geldschie ters „We zijn bezig met een aan tal bedrijven dat in het verleden pooit eerder is benaderd. Ik heb goede hoop dat zij als sponsor willen optreden." Een nieuwe hoofdsponsor is, na |et afhaken van de Rabobank Terneuzen, nog niet gevonden. Maar De Clercq meldde ook niet actief daarnaar op zoek te gaan. Wel onderhandelt de Schouw- iurgcommissie momenteel met Je Rabobank in Hulst, Sas van Cent en Sluis-Aardenburg. Op 30 maart worden sponsorbij eenkomsten gehouden om geld schieters te werven. festivalprogramma voor (Advertentie) Als u van aparfc mode houdt OPEN HUIS 18, 19 en 20 MAART van 10.30 uur tot 17.00 uur met thee en koffie compleet Loskade 9, Middelburg 0118-623246 di, t/m zat. van 10.30 tot 17.00 uur september dit jaar is rond, zo liet De Clercq weten. Op 10 sep tember vindt de aftrap plaats in Terneuzen met het eerste con cert. In Breskens zal het Kiev Symphonisch Orkest het Requi em van Mozart ten gehore bren gen in de nieuwe sporthal, een optreden dat wordt verzorgd in samenwerking met het herden kingscomité van het bombarde ment op Breskens. In Hulst speelt het Londen Philharmo- nisch Orkest samen met Jaap van Zweden en als slotstuk wordt er in Sas van Gent een openluchtconcert gehouden. Kanaalarm Daarbij wordt gedacht aan een podium boven de kanaalarm, zo lichtte De Clercq een tip van de sluier op, „Een soort grachten concert", zo refereerde hij aan het jaarlijkse Prinsengracht- concert in Amsterdam. Wat betreft de bouw van het nieuwe theater waren de com missieleden het erover eens dat er vroegtijdig moet worden ge keken naar een goede theateror ganisatie. Met name commissie lid W. Broekhuijsen (VVD) was uitgesproken in zijn mening. „We moeted de gehele organisa tie klaarstomen vóór de komst van het nieuwe theater. Die moet lang van tevoren staan." Ook pleitte hij voor het voortbe staan van de zogeheten Pro grammaraad, een orgaan dat adviseert inzake de program mering van het theater. „Daar mee bewaar je de know-how en bovendien zijn daarin de meeste Zeeuws-Vlaamse gemeenten verenigd", aldus Broekhuijsen. Commissievoorzitter en wet houder cultuur J. Baart stelde hem gerust:,Er is nog anderhalf jaar te gaan voordat het voordat het nieuwe theater is voltooid." De Clercq voegde daaraan toe, dat zodra er een vorm voor het nieuwe theater is gekozen, de projectgroep de best mogelijk theaterstructuur zal bepalen. Hij verwachtte daar in de twee de helft van 1999 meer duide lijkheid over te hebben. door Sheila van Doorsselaer BIERVLIET - In de Biervlietse serviceflat Annelot ter Walle wordt momenteel hard gewerkt. Het consultatiebureau krijgt een onderkomen en een aantal kleine leegstaande huurappar- tementen wordt verbouwd tot drie ruimere woonverblijven. Na de verbouwing telt Annelot 25 appartementen. Dat worden er beslist niet meer, want de ser viceflat moet kleinschalig blij ven, zodat de rust van de bewo ners gewaarborgd blijft. Annelot ter Walle past niet di rect in het rijtje van luxe woon zorgcomplexen die momenteel door het hele land als padde stoelen uit de grond schieten. De Biervlietse serviceflat, die ook wat weg heeft van een rustoord, wordt niet gesubsidieerd, maar is in particulier bezit. Annelot werd in 1997 overgenomen door M. van de GraaffBij de overna me waren er zeven bewoners, twee jaar later ligt het bewoner aantal op 25, van wie de leeftij den uiteenlopen van 74 tot 94 jaar. Voor het eerst sinds de overna me heeft Annelot een wachtlijst. Ouderen uit heel Zeeuws- Vlaanderen hebben zich bij Van de Graaff gemeld. Het ruime park biedt voldoende ruimte om uit te breiden, maar dat wil hij bewust niet. „Annelot moet blijven zoals het nu is. Het is overzichtelijk en alles kan, de bewoners kennen elkaar alle maal van gezicht, maar je kunt het hier ook weer niet vergelij ken met een familie. Dat zou weer te klef worden. Ik ben hier zogezegd de huismeester, ik heb hier ook een appartement, ik re- Serviceflat Annelot ter Walle in Biervliet. foto PeterNicolai gel alles voor de bewoners. Ik denk niet dat een grote stichting kan, wat ik hiert allemaal doe." Maaltijden De 22 appartementen in Anne lot zijn van alle gemakken voor zien. Bewoners kunnen zelf kie zen of ze koken in hun eigen keuken of maaltijden bestellen via Zorgcuisine, zelf het huis- houdendoen of een werkster in schakelen of eventueel zich la ter verzorgen door de thuishulp De grote keuken in het complex, dat vroeger een verzorgingshuis was, wordt niet of nauwelijks meer gebruikt. Van de Graaff heeft het idee opgevat zijn keu ken ter beschikking te stellen voor de kooklessen, die door het dorpshuis worden georgani seerd. Van de Graaff was jaren ver pleegkundige van het Acade misch Ziekenhui s Utrecht en hij kan, als het nodig is, altijd hulp verlenen. Samen met nog twee personeelsleden en een aantal vrijwilligers van het Rode Kruis houdt hij Annelot draaiende. Hij doet Musjes en verzorgt ac tiviteiten, maar de rest moeten de bewoners echt zelf doen. Van de Graaff: „Je moet oude men sen niet wegstoppen, dat vind ik het nadeel van een verzorgings huis, alles wordt daar van hen overgenomen. Daar heerst al tijd zo'n naargeestige sfeer. Be woners mogen hier gewoon hun huisdier meenemen, zo hebben we een grote volière en al wordt de grote tuin hier door onszelf onderhouden, de bewoners kunnen het vaak niet nalaten, zelf een stukje tuin voor zich op te eisen." door Barend Pelgrim HULST - Vanuit zijn vorige kroeg, locatie Korte Nieuw- slraat 26, keek hij uit op de Hul ster basiliektuin. „Het is jam mer dat dat Mariabeeld in die stenen grot niet meer in de tuin slaat. Want dan had ik er mooi nat tranen op laten verschijnen. Heb je du moment een bede vaartplaats. Nou, dan zet je er een flink terras. Verkoop je nog wat prullaria, hupsakee." Her- bert Sigtermans, kroegbaas en sjacheraar, in een vorig leven restaurateur van hèt Boymans vanBeuningen; maar ook: han delaar in middeleeuwse basi liekgesteente. Pardon „Mijn eerste café hier in de straat, De Eeuwige Klus, ben ik begonnen in 1996. Dat heb ik toen zo genoemd vanwege een restauratie. Want nu zijn ze mis schien even klaar, maar over dertig of vij ftig of misschien wel honderd jaar begint het hele cir cus weer van voorafaan, zo- doende. En ik zag dus al dat puindat naar beneden kwam. Ik vond het zonde dat ze dat zo maar gingen weggooien. Dat spul is hier nota bene met boot jesnaar toegebracht, zo door de Keldermanspoort. Ik heb het la ten onderzoeken door een des kundige, en er zitten stenen bij uit het jaar 1200. Toen heb ik al- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 15 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S.van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl les in een keer opgekocht. Tja. anders werd het toch maar weg- gedonderd." Basiliekraam Zijn 'handel' haalde de 54-jari- ge Rotterdammer eigenhandig weg. „En zelf afvoeren, hè. De eerste lading was gelijk een suc ces. Gooi ik het achter in mijn eigen auto, zit ik met de banden tegen de wielkasten aan. Het weegt natuurlijk wel wat. Nou, en daarna heb ik dat met mijn ouwe VW-bus getranspor teerd." Hoeveel het bij elkaar is, weet hij niet precies. Hij houdt het op een ton of tien. Reclame heeft hij nooit hoeven maken, want het spul verkoopt zichzelf. „In Brasschaat staat een villa, waarvan de zuidgevel nu uit een compleet basilie kraam bestaat, alleen wat min der hoog. Kwestie van zagen, meer niet. Het is alleen jammer dat die man er niet veel plezier aan zal beleven. De bungalow is illegaal gebouwd, dus hij mag het hele boeltje weer gaan af breken." Het knaagt echter bij Sigter mans. Als rechtgeaard hande laar had hij zijn stenen ook wil len inzetten voor het goede doel, de restauratie van de basiliek. Herbert Sigtermans toont een stuk van een raamlijst. foto Peter Nicolai „Mijn steentje bijdragen, zeg maar, hahaha. Ik heb die man nen van de Stichting Fondsen werving benaderd met een - al zeg ik het zelf - briljant idee. Ik wilde voor een prikje van die kleine houten kistjes laten ma ken, van ongeveer tien bij tien centimeter. Daar doe je een brokje puin in, feestverpakking er omheen, een certificaat van echtheid en een plattegrondje erbij. Kostprijs: twee gulden." „En als ze dat nou hadden ver kocht voor een tientje per stuk, mochten ze van mij daar de helft van houden, voor de restauratie Maar ja, ze vonden het blijkbaar geen goed idee. Ik vermoed dat ze het niet konden hebben dat iemand anders het had verzon nen, anders kan ik het niet uit leggen. Nou ja, dan verdwijnt het maar in mijn eigen zak." In een eigen antiek- en snuisterij entoko in de Korte Nieuwstraat wil de Rotterdammer nu zijn stenen aan de man brengen, voor één gulden vijftig per kilo Tweedehands auto Windeieren heeft de handel in basiliekmuur de cafébaas niet gelegd. „Laat ik het zo stellen: ik rij er een leuke tweedehands auto van." Er zijn onderstellen voor tafels gemaakt van de mid deleeuwse stenen (glazen blad erop, klaar), mensen decoreren er hun tuin mee, ergens in een nabij Hulst gelegen dorp is ex- een fi-aaie inrijpoort mee gecre- eei'd, bij diverse tuincentra gaat het authentieke bouwmateriaal voor grof geld over de toonbank, en zelfs bij de grootste meubel- handel in Hulst ligt basi liekpuin ter aankleding van de showroom. „In een dorpje in de Ardennen, waar ik vaak kom, kwamen ze materiaal tekort bij de restaui-a- tie van het plaatselijk kerkje. Heb ik ze gewoon voor niks steen geleverd, omdat ik er graag kom.En de pinakels, wat daarmee gebeurd is De meeste zijn naar een tuiniersbedrijf ge gaan. Ach weet je, hoe rrteer ik er over nadenk, hoe stommer ik het vind. Ze hebben een gouden kans zomaar aan zich voorbij laten gaan." van onze regioredactie DEN HAAG - Rechter J. Bakker van de Raad van State wil van het provinciebestuur een rap port over het geluid dat de in Sluiskil geplande autoslopers bedrijf van de gebroeders G. en H. Netten gaat maken. Eerder wil de rechter geen toestemming geven om het sloopbedrijf van de Blikweide te verplaatsen naar de Koegorsstraat in Sluiskil. Dit bleek gisteren tijdens een rechtszaak bij de Raad van Sta te. Een inwoner van Sluiskil, H. van der Eijk, vocht daar tegen de milieuvergunning die Gede puteerde Staten hebben ver leend aan de gebi-oeders Netten, Zij zijn de laatste ondernemers op het woonwagenkamp Blik weide. Als het bedrijf van Net ten is verplaatst kan de Blikwei de definitief worden gesloten, zei provinciewoordvoerder M. Provoost gisteren. Van der Eijk is zo langzamer hand in zijn omgeving ook de laatste bewoner geworden. In verband met de toekomstige in dustriële ontwikkeling van het gebied zijn bewoners en agrari ërs uitgekocht. Op wat grotere afstand van de woning van Van der Eijk is inmiddels een ander sloopbedrijf gevestigd. Het be drijf van de gebroeders Netten komt op ongeveer 200 meter van zijn woning. Van der Eijk is vooral beducht voor het in brand steken van stapels auto banden en andere milieudelic- door Joost Bosman TERNEUZEN - Hydro Agri Sluiskil (HAS) is van plan 75 medewerkers met vervroegd pensioen te sturen. De directie wijst erop dat de regeling op vrijwillige basis wordt uitge voerd en dat de plannen nog moeten worden voorgelegd aan de vakbonden. „Gezien de belangstelling in het verleden voor vervroegde uit- treding, vei-wachten we echter dat er veel gébruik van zal wor den gemaakt", verklaart direc teur J. Dueiioo. De regeling houdt in dat werk nemers voor de periode van drie jaar al met 60 jaar kunnen stop pen met werken, in plaats van 61. Reorganisatie De voorstellen zijn gedaan in het kader van de ingrijpende re organisatie die Hydro Agri Eu ropa momenteel doorvoert. Daarbij moeten er de komende drie jaar 700 arbeidsplaatsen verdwijnen. „Wij willen de per soneelsreductie graag op deze manier doorvoeren", zegt Duer- loo. Volgens hem wordt nog bekeken hoeveel van de 75 medewerkers moeten worden veivangen. Een ruwe schatting wijst uit dat dat zo'n 40 procent zal zijn, wat neerkomt op ongeveer 30 men sen. Ondanks het feit dat Zeeuws-Vlaamse bedrijven veel moeite hebben met het vinden van gekwalificeerd personeel, verwacht Duerloo weinig pro blemen. „Wij zullen de nieuwe medewerkers verspreid over drie jaar werven in kleine groepjes tegelijk." Seniorenregeling Midden jaren tachtig had HAS nog circa 1200 medewerkers. Nadat de voorgestelde regeling is doorgevoerd, zullen dat er nog maar een kleine 700 zijn. Begin jaren negentig verdwe nen er 120 arbeidsplaatsen vol gens de zogeheten senioi'enre- geling, waarbij mensen van 57,5 jaar en ouder uittraden. Die re geling had wel een gedwongen karakter, maar HAS zorgde des tijds voor een aanvullende uit kering. HAS draait in Europees ver band niet slecht. Maar ook Sluiskil moet met de reorgani satie ervoor zorgen dat Hydro Agri Europe zijn positie hand haaft op de zeer concurrerende kunstmestmarkt. ten in de buurt van zijn huis. Zijn raadsman A Vinltenborg noemde daarbij de i*eputatie die het woonwagenkamp heeft op gebouwd. Woordvoerder Provoost wees erop dat het verbranden van ka bels en banden niet door Netten is aangevraagd. De banden worden bovendien in containers gestort, zodat vandalen er niet bij kunnen. Hij zei ook dat de kraan en de heftruck op het sloopbedrijf niet voor geluids overlast zorgen. Hier wil Bak ker eerst het bewijs van zien. Uitspraak over enkele weken. Eyecatcher uit de Collectie van Het Huis: Multifocale glazen voor 450,- per paar. Kras- bestendig en ontspiegeld. Alleen verkrijgbaar bij de Varilux-specialist die zich Het Huis mag noemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49