Frame podiumbeleid krijgt steun Buurtbewoners balen van rampbrievenbus Herbert Sigtermans helpt puin basiliek Hulst aan tweede leven Bond stapt naar rechter in geschil met VanderHave Proef bij stoken slib in kolencentrale Borssele succesvol zeeland 20 Meerderheid commissie eens met uitgangspunten Bezuiniging winkeliers treft Goese intocht Sint woensdag 17 maart 1999 door Winnie van Dam GOES - De hoeveelste keer is het nu eigenlijk De derde, of misschien al de vierde keer. Buurtbewoners houden in elk geval niet meer bij hoe vaak de brievenbus in de Savornin Lohmanlaan in Goes wordt ge sloopt. In de nacht van zondag op maandag was het weer raak. De brievenbus werd voor de vierde keer binnen twee weken vernield. De post lag verspreid over de straat. Veel buurtbewoners zijn het beu. Ze mijden de brievenbus waar een vloek op lijkt te rus ten. Zij verkiezen die op de Grote Markt boven de 'ram penbus'. Wel een beetje zonde van de brievenbus die inmid dels wekelijks wordt vervan gen. En bovendien, erg om slachtig voor de omwonenden. die hun brieven honderden me ters verderop moeten posten terwijl op de hoek van hun ei gen straat een brievenbus staat. ..Ja. dat is inderdaad erg verve lend". meent chef binnenstad van de politie Goes K. van We ly „Wij nemen de Savornin Lohmanlaan altijd op in onze surveillanceroute. Meer kun nen we er niet aan doen." Vol gens Van Wely zijn de vernie lingen het werk van een groep mensen die op een soort stroop tocht gaat van het café richting huis. Van Wely sluit de mogelijkheid uit dat het steeds om dezelfde groep vandalen gaat omdat de vernieling niet op gezette tijd stippen gebeurt. Hij gaat ervan uit dat het aan de locatie ligt. Die is volgens Van Wely in het verleden al vaker toneel ge weest van vernielingen. „Een paar maanden geleden werden langs die route veel autospie gels gesloopt en autobanden lek gestoken. Volgens mij is dit een zaak voor de PTT. Zij moe ten de brievenbus misschien maar opdoeken", aldus de chef binnenstad. Afsluiten R. Engelaar van het PTT-kan- toor in Goes: „Ja, dat is inder daad een probleem De oor zaak van het terugkerende incident hebben we nog niet kunnen achterhalen. Mis schien ligt het wel aan de loca tie waarop die bus staat", houdt Engelaar een slag om de arm. Deze week gaan ze rond de tafel zitten en onderzoeken of de bus inderdaad op een rou te ligt met een hoog vandaalge halte. „Opdoeken of verplaatsen van de brievenbus is inderdaad één De brievenbus aan de Savornin Lohmanlaan in Goes is regelmatig doelwit van vandalen. foto Dirk-Jan Gjeltema van de mogelijke oplossingen, aangezien de bewoners nu ook. al een behoorlijke afstand afleggen om hvrn brieven te posten. Maar we gaan eerst proberen of we het probleem op kunnen lossen door de bus in het weekend af te sluiten. Dat nodigt minder uit tot slopen", legt Engelaar uit. Volgens hem vinden de meeste poststukken die bij de sloop verloren gingen hun weg wel naar de geadresseerde of an ders naar de afzender. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor D66 kan niet snel genoeg verder gewerkt worden aan een podiumbeleid voor Schouwen-Duiveland, maar voor SGP/GPV en RPF hoeft het allemaal niet zo nodig. De commissie maatschappelij ke aangelegenheden reageerde dinsdagavond verdeeld op de nota gemeentelijk podiumbe leid. In die nota worden uit gangspunten op een rijtje gezet voor een gedegen Schouws po diumbeleid. De meerderheid van de commissie onderschreef die. Eén van de belangrijkste aanbe velingen is het onder één dak sa menbrengen van een theater voorziening en een poppodium. Zo'n nieuwe accommodatie kan 'zorgenkindjes' Theater Mond- ragon en poppodium Brogum vervangen. Dat zou volgens de klankbordgroep die de uit gangspuntennota schreef een fantastisch impuls zijn voor het culturele leven op Schouwen- Duiveland. Een dergelijke voorziening kost geld. Veel geld. dat volgens SGP/GPV en RPF wel beter valt te besteden. „Zierikzee kan wat dat betreft toch niet concurre ren met Middelburg en Rotter dam", betoogde SGP/GPV- commissielid C. W. Flikweert. RPF-collega J. van den Berge sloot zich daar volmondig bij aan. „Voor mij is het nog maar de vraag of elke gemeente ei genlijk wel een eigen theater moet hebbenIk denk dat we ons moeten realiseren dat als we dit gaan doen het ten koste gaat van iets andere." Radicaal De kleine christelijke partijen vonden D66 lijnrecht tegenover zich. Dat Schouwen-Duiveland nu echt werk moet gaan maken van een goed doortimmerd po diumbeleid, staat voor R. Geluk als een paal boven water. Zij pleitte voor het snel verder uit werken van de plannen. Over Mondragon en Brogum was Ge luk radicaal: „Sluiten, slopen en niets meer in investeren. Ongeduldig Geluk wilde van wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg weten waar de gewenste nieuwe accommodatie komt en hoe die eruit gaat zien. Het antwoord was voor de D66'er teleurstel lend. Dat is volgens de wethou der nog lang niet aan de orde. „U bent te ongeduldig mevrouw Geluk. We moeten geen oude schoenen weggooien voor we nieuwe hebben." Geluk moppe rend: „Maar we zijn al tweeën half jaar bezig PvdA en WD lieten bij monde van E M. Overbosch-de Reijger en J. Bos weten dat de nota in hun visie 'een goed begin' is. CDA'er N. P. de Danschutter zette vraagtekens bij de aanbe veling van de klankbordgroep om een Schouwse Culturele Raad in het leven te roepen. Zijn opmerking dat die raad - als die er al komt - dan in elk geval niet mag bestaan uit 'een stelletje hobbyisten' mag bestaan, kwam hem op wenkbrauwenge- frons van Geluk en een bestraf fend 'Maar daar draait de sa menleving wél op' van Met intens verdriet geven wij u kennis dat. na een leven van toewijding en zorg voor allen die haar lief waren, onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve vrouw en onze allerliefste mama GRETA WILHELMINA DEN BLEI|KER echtgenote van Frans Ravia in de leeftijd van 49 jaar. Zierikzee: Frans Goes: Jan-Willem Eindhoven: Ellen en Frans 15 maart 1999. Wielingenstraat 18. 4301 XP Zierikzee. De begrafenis zal in besloten kring plaatshebben op de begraafplaats te Zierikzee. - Liever geen bezoek aan huis Condoleances graag schriftelijk Op 15 maart is plotseling overleden mijn lieve dochter, onze zuster, schoonzuster en tante GRETA RAVIA-DEN BLEIJKER in de leeftijd van 49 jaar. Uit aller naam: P. J. den Bleijker-Botbijl Ring 18, 4305 AE Ouwerkerk. Met leedwezen hebben wij vernomen van het over lijden van onze schuttersvriend en Lid van Verdien ste EDGARD SINCK Handboogschutterij Zodiak Brouwershaven, 15 maart 1999. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft met gevoelens van respect en medeleven ken nisgenomen van het overlijden van de heer H. E. S. SINCK In 1935 begon de heer Sinck zijn loopbaan bij de voormalige gemeente Zierikzee als volontair. Vier jaar later werd de heer Sinck benoemd als ambte naar. Gedurende een aantal jaren was hij hoofd van de afdeling Algemene Zaken. Als ambtenaar van de burgerlijke stand verbond hij menig bruidspaar in de echt. In de periode 1947-1948 was hij waarne mend gemeentesecretaris in Ouwerkerk. Ook op maatschappelijk terrein ontplooide de heer Sinck vele activiteiten. Zo was hij bijna dertig jaar secre taris van de vrijwillige brandweer. Zijn maatschap pelijke betrokkenheid was mede aanleiding om hem in 1975 koninklijk te onderscheiden als drager van de eremedaille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau. We herinneren ons de heer Sinck als een integer en wijs mens, die door zijn manier van optreden respect afdwong. Zierikzee, 16 maart 1999. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland mr. J. J. P. M. Asselbergs, burgemeester ing. M. Sas, gemeentesecretaris. De beheerscommissie Schouwen-Duiveland van de Stichting REVO heeft met leedwezen kennisgeno men van het overlijden van de heer H. E. S. SINCK Gedurende ruim 41 jaar heeft de heer Sinck zich ingezet voor de beheerscommissie, eerst ais secre taris, later als voorzitter. Zijn warme persoonlijkheid zal bij ons in herinne ring blijven voortbestaan. Wij wensen zijn echtgenote, kinderen en verdere familie veel kracht om dit verlies te dragen. De secretaris, K. A. de Vlaam De penningmeester, G. J. Dijkstra Herbert Sigtermans toont een stuk van een raamlijst. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim HULST - Vanuit zijn vorige kroeg, locatie Korte Nieuw- straat 26, keek hij uit op de Hulster basiliektuin. „Het is jammer dat dat Mariabeeld in die stenen grot niet meer in de tuin staat. Want dan had ik er mooi wat tranen op laten ver schijnen. Heb je du moment een bedevaartplaats. Nou, dan zet je er een flink terras. Ver koop je nog wat prullaria, hupsakee." Herbert Sigter mans. kroegbaas en sjacher aar, in een vorig leven restau rateur van hèt Boymans van Beuningen; maar ook: hande laar in middeleeuwse basiliek gesteente. Pardon „Mijn eerste café hier in de straat, De Eeuwige Klus, ben ik begonnen in 1996. Dat heb ik toen zo genoemd vanwege een restauratie. Want nu zijn ze misschien even klaar, maar over dertig of vijftig of mis schien wel honderd jaar begint het hele circus weer van voora- faan, zodoende. En ik zag dus al dat puin dat naar beneden kwam. Ik vond het zonde dat ze dat zomaar gingen weg gooien. Dat spul is hier nota bene met bootjes naar toege bracht, zo door de Kelder manspoort. Ik heb het laten onderzoeken door een deskun dige. en er zitten stenen bij uit het jaar 1200. Toen heb ik alles in een keer opgekocht. Tja, an ders werd het toch maar weg- gedonderd." Basiliekraam Zijn 'handel' haalde de 54-ja- rige Rotterdammer eigenhan dig weg. „En zelf afvoeren, hè. De eerste lading was gelijk een succes. Gooi ik het achter in mijn eigen auto, zit ik met de banden tegen de wielkasten aan. Het weegt natuurlijk wel wat. Nou, en daarna heb ik dat met mijn ouwe VW-bus ge transporteerd." Hoeveel het bij elkaar is, weet hij niet pre cies. Hij houdt het op een ton of tien. Reclame heeft hij nooit hoeven maken, want het spul ver koopt zichzelf. „In Brasschaat staat een villa, waarvan de zuidgevel nu uit een compleet basiliekraam bestaat, alleen wat minder hoog. Kwestie van zagen, meer niet. Het is alleen jammer dat die man er niet veel plezier aan zal beleven. De bungalow is illegaal ge bouwd, dus hij mag het hele boeltje weer gaan afbreken." Het knaagt echter bij Sigter mans. Als rechtgeaard hande laar had hij zijn stenen ook willen inzetten voor het goede doel. de restauratie van de ba siliek. „Mijn steentje bijdra gen, zeg maar, hahaha. Ik heb die mannen van de Stichting Fondsenwerving benaderd met een - al zeg ik het zelf - briljant idee. Ik wilde voor een prikje van die kleine houten kistjes laten maken, van onge veer tien bij tien centimeter. Daar doe je een brokje puin in, feestverpakking er omheen, een certificaat van echtheid en een plattegrondje erbij. Kost prijs: twee gulden." Restauratie „En als ze dat nou hadden ver kocht voor een tientje per stuk, mochten ze van mij daar de helft van houden, voor de res tauratie. Maar ja, ze vonden het blijkbaar geen goed idee. Ik vermoed dat ze het niet kon den hebben dat iemand anders het had verzonnen, anders kan ik het niet uitleggen. Nou ja, dan verdwijnt het maar in mijn eigen zak." In een eigen antiek- en snuisterijentoko in de Korte Nieuwstraat wil de Rotterdammer nu zijn stenen aan de man brengen, voor één gulden vijftig per kilo." Windeieren heeft de handel in basiliekmuur de cafébaas niet gelegd. „Laat ik het zo stellen: ik rij er een 1 euke tweedehands auto van." Erzijn onderstellen voor tafels gemaakt van de middeleeuwse stenen (glazen blad erop, klaar), mensen de coreren er hun tuin mee, er gens in een nabij Hulst gelegen dorp is er een fraaie inrijpoort mee gecreëerd, bij diverse tuincentra gaat het authentie ke bouwmateriaal voor grof geld over de toonbanken zei fs bij de grootste meubelhandel in Hulst ligt basiliekpuin ter aankleding van de showroom. „In een dorpje in de Ardennen, waar ik vaak kom, kwamen ze materiaal tekort bij de restau ratie van het plaatselijk kerk je. Heb ik ze gewoon voor niks steen geleverd, omdat ik er graag kom." En de pinakels, wat daarmee gebeurd is De meeste zijn naar een tuiniers- bedrijf gegaan. Ach weet je, hoe meer ik er over nadenk, hoe stommer ik het vind. Ze hebben een gouden kans zo maar aan zich voorbij laten gaan." wethouder Berrevoets te staan. Uiteindelijk concludeerde com missievoorzitter A van den Ber- ge(PvdA) dat een meerderheid van de commissie - zij het met kritische kanttekeningen van D66 en CDA - zich kan vinden in de uitgangspuntennota. De vol gende stap is - tegen de zin van D66 - het bespreken van de nota met maatschappelijke organi saties. dorpsraden en inwoners van Schouwen-Duiveland. Aan de hand van de uitkomsten van die discussie wordt de nota bij gesteld en komt dan in mei op nieuw aan de orde in de commissie maatschappelijke aangelegenheden. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De vakbonden zijn vorige week weggelopen uit het overleg met VanderHave in Ka- pelle. Een half jaar praten over de verhuizing van grasverede- lingsbedrijf Advanta uit Vlij men naar Kapelle heeft geleid tot een dieptepunt in het con flict. FNV-bondgenoten heeft dinsdag, na een ledenraadple ging, besloten naar de rechter te gaan om de individuele belan gen van de leden veilig te stel len. De verwachting is dat de andere bonden, die hun leden nog moe ten raadplegen, zullen volgen. Vakbondsbestuurder B. Paas noemt alle maatregelen die Van derHave wil nemen, onaan vaardbaar. Vorig jaar november werd aangekondigd dat Advan ta naar Kapelle moest verhui zen, omdat de aandelen te wei nig opleverden. Dezelfde reden lag eerder ten grondslag aan de vei'huizing van de schoning van bietenzaad van Kapelle naar België. Voor die verhuizing werd een sociaal plan opgesteld, omdat het een inkrimping met dertig arbeidsplaatsen met zich mee bracht. Van een sociaal plan voor de verhuizing uit Vlijmen wil VanderHave niet weten. In november werd echter bekend dat die gepaard zou gaan met nog een inkrimping met dertig arbeidsplaatsen. Ontslag Inmiddels is vijftien werkne mers werknemers in Vlijmen te verstaan gegeven dat ze niet mee hoeven te verhuizen naar Kapelle. In Kapelle is één werk nemer ontslag aangezegd. „De directie wil absoluut niets doen om de inkrimping fatsoenlijk te begeleiden", zegt Paas. „Ie mand die kiest voor zekerheid, zoals die Kapellse werknemer die genoegen neemt met minder salaris maar wel een baan voor langere termijn, krijgt helemaal niks. Bovendien worden de werknemers tegen elkaar uitge speeld. Hoeveel mensen er in Kapelle uiteindelijk nog weg moeten is compleet afhankelijk van het aantal in Vlijmen wat met de vervoersregeling genoe gen neemt." Die vervoersregeling onder scheidt werknemers ouder er, jonger dan vijftig jaar. Wieoe. der is dan vijftig, krijgen een vergoeding. Ouderen in deploe" gendienst mogen in de tijd var de baas reizen, maar ploegen dienstmedewerkers die jonge zijn moeten de afstand van2&: kilometer in hun eigen tijd over- bruggen. De kilometervergoe. ding geldt bij de jongeren may voor een jaar. Wie na een jay niet is verhuisd, krijgt nog may 30 kilometer per dag vergoed Rechter „Inmiddels heeft de directienog een ander bod gedaan. Wie ach neerlegt bij onslag op het mo ment dat het VanderHave in he gefaseerde verhuizingsprocs uitkomt, wie dus geen sociaal plan vraagt en afziet van df gang naar de rechter, krijgt 5005 gulden. VanderHave probeer, daarmee de individuele gang naar de rechter voor de werkn^ mers af te snijden. Voordelede: van FNV Bondgenoten is da; onaanvaardbaar. Paas denkt de belangen vandt leden goed te kunnen diene: door naar de kantonrechter tt stappen. „De onwil en de ondui delijkheid van de directie ka: het bedrijf nog weieens duur ko men te staanOmdat niet duide lijk wordt wie zullen worde: ontslagen en wanneer, zijn e: veel mensen die eieren voor hu- geld kiezen zodra de gelegen heid zich voordoet. De arbeids markt zit wat dat betreft met Van werknemers die je op zo': manier behandelt kun je geer trouw meer verwachten." YERSEKE Rommelmarkt - De ouderraad van de Prinses Beatrixschooli: Yerseke houdt zaterdag 17 april een grote rommelmarkt op he! plein aan de Oude Boogaertir. Yerseke. De verkoping vind! plaats tussen 8.00 en 11.00 uui Maandag en dinsdag 12 en april rijden vrijwilligers rond om spullen voor de rommel markt op te halen. Alles is wel kom, behalve grote zaken ah wasmachines, bedden en koel kasten. De opbrengst is bestemd voor de school. door Maurits Sep BORSSELE - De proeven met het bijstoken van riool- en pa- pierslib in de kolencentrale in Borssele zijn een succes. De in stallaties kunnen de biomassa zonder problemen verwerken en de milieunormen worden niet overschreden. De Elektriciteits Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) wil daarom doorgaan met de onderzoeken. Het bedrijf heeft een vergun ning aangevraagd bij de provin cie. Het bijstoken van biomassa in kolencentrales is goed voor het milieu. De uitstoot van CO. is dan namelijk lager dan bij het stoken van steenkolen. In 1994 heeft toenmalig milieuminister H. Alders (PvdA) de elektrici teitsproducenten daarom aan gespoord tien procent van de hoeveelheid kolen die worden verstookt, te vervangen door bijvoorbeeld slib. Een aantal exploitanten van energiecen trales is de afgelopen jaren be gonnen met proeven. De kolencentrale in Borssele heeft het afgelopen halfjaar ri- oolwaterslib, papierslib en houtpellets (bolletjes van drie tot 0,3 millimeter) gebruikt om elektriciteit op te wekken. Van elke stof is onderzocht wat de beste manier is om die op tt slaan en te verwerken. Rioolwa- terslib wordt vanwege de geur in gesloten systemen opgesla gen en getransporteerd. De houtpellets moeten vochtvnj worden opgeslagen. Voor pa pierslib zijn geen extra maatre gelen nodig. Niet slecht Uit de proeven is gebleken da! het bijstoken van deze stoffer niet slecht is voor de installa ties. Bovendien voldoet de cen trale tijdens het bijstoken va: biomassa nog steeds aan de mi lieu-eisen. Ook de reststoffen die bij het productieproces vnj- komen, vliegas en bodemas blijven binnen de milieugren- zen. De resultaten zijn vervat in ee: Milieu Effect Rapportage (U ER). Die is samen met de ver gunningaanvraag bij de provin cie ingediend. Gedeputeerde Staten hebben de aanvraagont vankelijk verklaard en het mi- lieurapport goedgekeurd. Be langhebbenden kunnen tot e: met 14 april reageren op de aan vraag van EPZ. Als de vergun ning wordt verstrekt, gaat EPZ in de loop van dit jaar onderzoe ken of houtskool en cacaodop- pen ook kunnen worden bijge- stookt. door René Schrier GOES - De kans bestaat dat er dit jaar geen geld is voor de in tocht van Sinterklaas in Goes. De Ondernemers Organisatie Goes (OOG) is niet bereid de kosten van deze intocht volledig voor haar rekening te nemen. Het is promotie voor Goes, dus de gemeente en de horeca moe ten ook meebetalen, betoogde OOG-bestuurslid R. Berks dins dagavond. Afgelopen j aar kostte de intocht van de goedheiligman zo'n 8000 gulden. De OOG heeft daarvan de helft voor dit jaar gereser veerd. De rest moet uit andere bronnen komen. Berks: „Het is niet alleen een commercieel eve nement. Het is ook Goes promo tie kijk maar eens naar de druk te op de kaden. Jarenlang is eerst de Goese Middenstands Centrale en later de OOG ver antwoordelijk geweest voor de organisatie van de Sinterklaas intocht. Dit jaar hebben we ge sproken over een andere aanpak van de organisatie." Overigens had Berks er nog we, vertrouwen in dat de Goese kin deren het dit jaar niet zonder goedheiligman hoeven te doen. „Het zou een schande zijn voor Goes als Sinterklaas niet bin nenkwam." De Sint is trouwens niet de enige 'attractie' die in Goes dreigt te worden ge schrapt. Ook de traditionele jaarlijkse braderie heeft hel loodje moeten leggen. De afge lopen twee jaar is daar nog een extern bureau voor ingehuurd, maar dat wil niet verder gaan En omdat er toch al een zekere braderie-moeheid was ontstaan is dit traditionele 'evenement' een stille dood gestorven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42