Keuring van water noodzaak V PZC dwarsstraten Arbeidsplicht levert bij standsmoeders zelden volle baan op Tom Poes en de Vuursalamander W02 *6 A varia Pieperdeal Even poedelen puzzel recept het weer 2° GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nü ANWB Rechtshulp 070-3147788 ANWt woensdag 17 maart 1999 Buijs over veteranenziekte door Margit Kranenburg en Leo Roggeveen Het gevaar van veteranen- ziekte moet verdwijnen. Siem Buijs. CDA-volksgezond- heidspecialist, pleit voor een keuringsdienst die de kwaliteit van de watervoorziening in openbare gelegenheden en zorginstellingen bewaakt. Wa ter is de verspreider van de do delijke bacterie. Het christen-democratische Kamerlid uit Goes waarschuw de al eerder voor de gevaren van de legionella-bacterie. De do den die zijn gevallen na een be zoek aan de West-Friese Flora zijn voor Buijs, voormalig huis arts, het bewijs dat er snel actie nodig is. In elk geval sneller dan minister Borst van plan is. Is de veteranenziekte onder schat? Volgens de minister zijn er jaarlijks 45 gevallen van vetera nenziekte, waarvan twintig procent doodgaat. Ik ben ervan overtuigd dat de ziekte veel en veel meer voorkomt. Als we een groot Deens onderzoek vertalen naar de situatie in ons land dan komen we op minimaal vier-, vijfhonderd besmettingen." ..In heel veel gevallen zijn men sen dood gegaan of genezen zonder dat de veteranenziekte bij hen werd vastgesteld. Lang niet altijd wordt de ziekte her kend door de huisarts Die denkt met een simpele longont steking te maken te hebben en geeft het verkeerde antibioti cum. Het nare is dat het daar door achteraf veel moeilijker is te constateren dat iemand be smet is geweest met de legionel la-bactene. De meeste mensen gaan dood omdat er niet goed kan worden gediagnosticeerd. Hoeveel het er zijn, weet ik niet. De twintig procent die Borst noemt, vind ik een gevaarlijke uitspraak." Wat moet er veranderen? ..De preventie moet beter Ieder een die bijvoorbeeld naar een zwembad of sauna gaat, moet weten dat het daar gegaran deerd veilig is. Daarvoor zijn nieuwe regels nodig Een soort keuringsdienst van waren moet ervoor zorgen dat het water daar vrij is van de legionella- bacterie. Eigenlijk moet het zelfde gebeuren als bij de salmonella-bacterie. Een broodjeszaak gaat ook dicht als die bacterie daar wordt ont dekt." En de mensen zelf? De schrik zit er nu goed in. „De voorlichting moet veel beter, zowel voor artsen als pati ënten. In brede lagen van de be volking leeft nog steeds de ge dachte dat de veteranenziekte een soort 'laatste zetje' is. De le- gionella-bacterie zou alleen do delijk zijn voor mensen die toch al ziek, zwak en misselijk zijn. In Bovenkarspel ging het echter om gezonde mensen." Heeft u daar een verklaring voor? „Nee, en dat is precies de reden waarom ik ook pleit voor een ge degen wetenschappelijk onder zoek. Wat is er bijvoorbeeld met de legionella-bacterie gebeurd'' Is hij agressiever geworden? Zijn er mutaties opgetreden? Op al die vragen wil ik antwoord. Misschien gedijt de bacterie wel beter, omdat we tegenwoordig steeds meer met warm water doen." De minister heeft nu maatrege len aangekondigd. Is ze te laat? „Tot nu toe heeft de minister de zaak goed aangepakt, maar ze moet nu wel haast maken. Mi nister Borst heeft het over nieu we Europese richtlijnen voor het drinkwater, maar ik vind niet dat we op Europa moet wachten GPD door Florien van Rees De arbeidsplicht voor alleen staande bijstandsmoeders met kinderen ouder dan vier jaar, brengt moeders maar zel den terug op de arbeidsmarkt. De vrouwen willen in elk geval een aantal dagen van de week voor de kinderen zorgen. De so ciale diensten hebben daar be grip voor en hebben de helft van de bijstandsmoeders (deels) van de arbeidsplicht vrijgesteld. Die gegevens komen naar voren uit een onderzoek onder ruim duizend alleenstaande bij standsmoeders in Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Den Haag en Zaanstad. Het onder zoek is uitgevoerd door de so ciologe Trudie Knijn en cul tuurpsycholoog- en socioloog Frits van Wel van de Universi teit Utrecht. Hun bevindingen staan in het boekje 'Zorgen voor de kost'. Ongeveer 110.000 alleenstaan de moeders leven (gemiddeld zeven jaar) van een bijstands uitkering. Een vijfde heeft er een deeltijdbaan naast, maar ver dient niet genoeg om zonder de uitkering te kunnen. Sinds de invoering van de nieu we Bijstandswet in 1996 moeten bijstandsmoeders op zoek naar een fulltime baan op het mo ment dat hun jongste kind vijf jaar wordt. Wie de plicht niet nakomt, kan worden gekort op haar uitkering. Dat gebeurt overigens (nog) bijna nergens. Het doel van de arbeidsplicht is drieledig: bezuinigen op uitke ringen. financiële zelfstandig heid en deelname aan de maat schappij Volgens sociologe Knijn worden de eerste twee doelen niet gehaald. Met de maatschappelijke participatie Snelwoning WELLINGTON Nieuw-Zeeland Ongeveer honderd arbeiders en schilders hebben in Nieuw-Zee land in minder dan vier uur een volledig en onmiddellijk be woonbaar huis gebouwd. Om precies te zijn was het huis in drie uur, 44 minuten en 59 seconden woonklaar, zei de Amerikaanse hulporganisatie Habitat for Humanity, die vrij willigers uitstuurt voor het bou wen van huizen voor armen. Het huis voor de Nieuw-Zeelandse familie Suafoa verrees op een volledig kale plek en was bij op levering voorzien van zaken als verlichting en vloerbedekking Uitstel KABOEL Afghanistan Een jonge Afghaan heeft in het openbaar honderd slagen met een leren riem gekregen omdat hij 'ontucht' had gepleegd. De vrouw met wie hij zich aan het vergrijp schuldig had gemaakt, werd niet gestraft, omdat ze ne gen maanden zwanger is. Als de baby eenmaal geboren is, zal ook zij honderd slagen krijgen, zei een Taliban-woordvoerder. De moslimmilitie houdt een groot gedeelte van Afghanistan bezet. Na de geboorte van het kind moet het paar trouwen, stelde de woordvoerder. Anders gaat de baby naar een weeshuis. Niet bij de piep LEEUWARDEN Nederland Het geboortehuis van Rem- brandts eerste bruid. Saskia van Uylenburgh, is door een me dewerker van het Leeuwarder gemeentearchief achterhaald. De Leeuwarder burgemeesters dochter is in 1612 aan de Osse- kop in de Friese hoofdstad ter wereld gekomen. De vermaarde schilder trouwde in 1634 met haar in Sint Annaparochie. In de akte die vader Rombertus Ulenburghin 1595 voorde koop van het pand liet optekenen, staat de omschrijving 'bij de Blockhuysterpiep'. Dat zette de onderzoekers op het verkeerde been. Archiefmedewerker Jan Faber ontdekte in de 'transport- registers' dat Ulenburgh naast ene Jan Hendricks woonde. Zo kon de link met de Ossekop wor den gelegd. De krant scaat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camagüey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. WAGENINGEN Nederland Aardappelhandelaar Teun Geluk uit Dodewaard heeft de bewo ners van het Wageningse verzorgingshuis De Nudehof gelukkig kunnen maken. De ouderen kunnen binnenkort weer vaker aardappelen op hun menu verwachten. Geluk werd gebeld door een man uit Wagemngen die anoniem wenst te blijven. Deze man wilde aardappels schenken aan De Nudehof, omdat hij had gehoord dat de bewoners vanwege be zuinigingen minder aardappelen op het menu kregen. Geluk kwam de pallet aardappels afleveren bij De Nudehof, maar daar bleken ze er niks mee te kunnen. De kok werkt met geschild aan geleverde aardappelen. Vervolgens zocht Geluk contact met de leverancier van de geschilde aardappelen. Van den Berg uit Rhe- nen. Geluk „Wij leveren in Rhenen een ton aardappelen af waar de firma met voor hoeft te betalen. Hij levert de waarde daarvan in geschilde aardappelen gratis af bij De Nudehof. Reservaatruzie NAROK Kenia Een rechtbank in het Keniaanse Narok heeft tien Masaikrijgers van poging tot moord beschul digd in verband met aanvallen op werknemers van het Keni aanse natuurreservaat Masai Mara. De tien zeiden onschuldig te zijn. Ze werden op borgtocht vrijgelaten. De krijgers zeiden dat zij van stamoudsten op dracht hadden gekregen de werknemers, leden van het riva liserende Kipsigi-volk, te ver drijven. Ook waarschuwden zij dat hun missie nog niet is vol tooid, en dat andere Masaikrij gers hun taak overnemen als zij worden vastgezet. De bewaking van het reservaat is inmiddels opgevoerd en de di rectie heeft ongeveer tweehon derd Kipsigi met betaald verlof naar huis gestuurd. Door de spanningen is het aantal toeris ten dat het reservaat bezoekt veel lager dan gewoonlijk in de ze tijd van het jaar. De Masai en de Kipsigi staan vanouds vijandig tegenover el kaar. Hun geschillen gaan veelal over weidegronden. AL MARFA Verenigde Arabische Emiraten Ontdekkingsreiziger Jamie Clarke, op de voorgrond, loopt de Perzische Golf in in het emiraat Abu Dhabi. Clarke trok met een paar metgezellen 1.200 kilometer door de Empty Quarter, de woestijn die grote delen van Saudi-Arabië en Oman beslaat. Clarke is niet de eerste Westerling die de onherberg zame woestenij doorkruist. De Brit Thesiger ging hem voor. foto Mick Chambers/AP gaat het wel goed. „Dat komt doordat veel wordt geïnves teerd in scholing. Voordat de ar beidsplicht werd ingevoerd, ge beurde er helemaal niks Het streven om bijstandsmoe ders aan een volledige baan te helpen, blijkt niet aan te sluiten bij de wensen van de vrouwen zelf. Die willen niet fulltime werken, want dan moeten ze de zorg voor de kinderen helemaal uit handen geven. Dat geldt vooral voor de laagopgeleide meerderheid van de vrouwen. En er zijn voor hen ook nauwe lijks mogelijkheden om uit de bijstand te stromen: laag opge leide vrouwen komen veelal te recht in de bejaardenzorg of aan de lopende band. Vaak slecht betaalde deeltijdfuncties. Knijn en Van Wel concluderen dat de hoofddoelstelling van de wet (financiële zelfstandigheid) vrijwel onhaalbare kaart is. En vinden dat het politieke besluit dat alleenstaande bijstands moeders fulltime moeten wer ken. van tafel moet. „Het idee achter de wet is goed, maar de volledige arbeidsplicht moet worden omgezet in een ge deeltelijke arbeidsplicht", zegt Trudie Knijn. „De overgang naar de combinatie zorg én een volledige baan is veel te groot." Maar met een baan van 24 uur kom je vaak niet boven bij standsniveau uit. Knijn pleit daarom voor een vorm van zorg- vergoeding om de armoede te ontstijgen. Ze heeft geen pro bleem met het voorstel van staatssecretaris Verstand van Sociale Zaken om de werkplicht in te voeren voor alle bijstands moeders, dus ook die met baby's en peuters. „De leeftijdsgrens van vijf jaar is een kunstmatige grens," GPD Na deze woorden vervolgde hij bedaard zijn weg, verbaasd nageke ken door Super en Hieper.'W-wie was dat?' prevelde de laatste be vangen. 'Hij was van het geheime genootschap, zei hij.' 'Sukkel!' riep zijn metgezel. 'Dat genootschap hebben we immers zelf verzonnen! Nee, die vent is een gewone leperd, die ons het vuile werk wil laten doen. De helft! Haha! Als hij ons heeft uitgelegd waar de markies zijn centen bewaart, is alles voor ons. Zaken zijn zaken, Hiep!' Hij lachte daverend, maar Agilius de Vuursalamander was reeds te ver weg om het te horen. Verzonken in zijn eigen gedachten borg hij baard en bril in zijn tasje en hij vervolgde zijn wandeling totdat het slot Bommelstein in het gezicht kwam. Voor de ingang daarvan stond de ambtenaar Dorknoper met een agent te praten. Cryptogram Horizontaal: 1. Wapenbord dat op pad gaat (6); 4. Doe zo zoetjesaan die bustehouder eens uit! (5); 5. De vrouw achter dit vaartuig is van adel (4); 7. Voorstelling van een mon stering (5); 8. Een kreng van een kaart (3); 9. Zolang het ambacht van horlogemaker duurt (6); 10. Toespraak die het verstand volgt (6). Verticaal: 1Hij maakt een stuk boom ouder (9); 2. Klein gerecht voor bejaarde dames (5); 3. Hieruit komt men op straat te staan (4); 4. Het alternatief van buigen (7); 6. Hierin zit het geld voor de glasteelt (3); 8. Dat document is in de toekomst overdreven (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eer ste en derde verticale kolom zijn: CARNAVAL en REKENING. Het sleutelwoord luidt: HAGELSTORM. CoRrïdor AmEthist RoKertj'e NeErgang AaNschaf Vriendin AaNgi fte LeGering Zeeland: Andere waar y"*" V^Terneuzer Door: Een blik naar buiten zegt al genoeg Het weer tapt uit een geheel ander vaatje. Een warmtefrontstoring houdt de zon grotendeels weg uit het weerbeeld. Qua neerslag hoeven we weinig te vrezen, want meeste fut is uit het front, er valt hooguit een drup. Dat is dan waarschijnlijk ook de enige meevaller. De temperaturen stijgen 's middags tot rond 10 graden bij een zwak tot matig windje uit het zuiden tot zuidoosten. Morgen krijgen we meer van hetzelfde voor geschoteld. Het slappe frontje hangt nog steeds in onze contreien rond. Later op de dag wordt meer (mot)regen verwacht of een paai buien. Grote hoeveelheden zullen dit overigens niet zijn. De verho ging van de neerslagkans houdt verband met de komst van een volgende storing, welke het oude warmtefront op sleeptouw moet nemen. Het wordt die dag 's middags ongeveer 11 graden bij een meest matige zuidwestelijke wind. De dagen daarna is het gedaan met de rust. Er steekt een vlagerige vrij krachtige westelijke tot noordwestelijke wind op waarin koudere lucht wordt aangevoerd. De temperatuur valt zomaar een paar graden terug. Het wordt nog hooguit 7 of 8 graden. Behalve meer wind krijgt het weer ook een meer wisselvallig karakter. In de onstabiele luchtmassa's ontwikkelen zich enkele bui en, wellicht zitten daar ook een paar maartse buien bij en roert maart zijn staart. Tijdens de nachten kan het in opklaringen met tijdelijk wat minder wind tegen de pro vinciegrens met Brabant een graadje vriezen. Misschien dat later (zondag) het weer zachter wordt, maar het wis selvallige is een blijvertje. Weinig zon ZO 2 -3 11 - ZO 2 JT llunwtUönperatuüi voor nndug Minimumtemperatuur voor de komende nacht VERWACHTING vOOB_ r Vooruitzichten donderdac vrijdag zaterdag zondag weer //yV max. 11° 8° 7° 8° min. 5° 4° 3° wind ZW 4 NW 5 NW 4 ZW 4 Zon woensdag onder 18.51 donderdag op 6.53 Maan woensdag onder 18.29 donderdag op 7.26 Nautisch bericht De zuiden tot zuidoostenwind is zwak tot matig, 2 tot 3 Beaufort. Het zicht is matig. De temperatuur van het kustwater is circa 7 graden. De kans op mist is klein. Toonder Studio's Waterstanden WOENSDAG 17 MAART NM Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West DONDERDAG 18 MAART Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur cm 01.37 223 01.58 250 02.59 295 01.35 161 03.15 152 01.48 154 03.20 177 03.45 159 uur cm 13.55 252 14.15 279 15.18 328 13.50 190 15.45 174 14.06 188 15.45 199 16.10 183 02.15 243 02.35 269 03.40 314 02.10 177 04.05 159 02.28 171 04.00 187 04.35 167 cm 14.33 266 14.56 293 15.56 343 14.30 202 16.30 179 14.46 202 16.25 205 17.00 189 Laag water uur cm uur tm 08.05 216 20.15 IS 08.36 225 20.47 2K 09.37 252 21.51 23i 07.50 162 20.10 W! 09.15 159 21.30 IX 07.45 105 19.58 06! 09.20 175 21.40 153 09.20 170 21.35 146 Laag water uur cm uur cm 08.46 231 21.00 20" 09.16 242 21.30 21) 10.24 266 22.35 08.30 173 20.45 145 09.55 165 22.15 131 08.25 112 20.35 10.05 181 22.20 155 10.00 176 22.20 145 'Voorzichtig', zei de beambte. 'Deze Bommel is een gevaarlijk ele ment, Dompers! Houd je wapen gereed, wanneer ik naar binnen ga. Hij schrikt niet terug voor lijfelijk geweld, ik ken hem. Maar ik ken ook m'n plicht.' 'Heb geen angst', sprak Agilius, die inmiddels genaderd was. 'Er is geen gevaar. De grote meester zal u gaarne vreedzaam en gastvrij te woord staan, wanneer ik hem even heb toegesproken. Hij is slechts wat zenuwachtig, en geen wonder!' De ambtenaren wendden zich verrast om, maar voordat ze iets kon den zeggen, vervolgde de ander: 'Hij is bedrogen en bestolen door een schurkachtige markies, die hier in de buurt woont. Een zekere Canteclaer. En nu vertrouwt hij niemand meer.' I- Lagedrukgebied H Hogedrukgebied C-5 lichte sneeuw matige sneeuw **-* zware sneeuw omw lichte regen matige regen zware regen Isobaar Hans Belterman Salade met gebakken champignons Fried mushroom salad is een gerecht uit de nieuwe Engelse keuken waarin veel oude recepten in nieu we jassen zijn gestoken. De paddestoelen worden ge bakken in knoflookolie en dat zou men er vijfentwintig jaar geleden niet gedurfd hebben. Dat het vandaag wel kan heeft te maken met de f rench wave die, sinds de ja ren zeventig, de Engelse keuken min of meer op z'n kop heeft gezet. Voor 4 - 5 voorgerechten: 600 - 700 gram kleine (gesloten) champignons; 2 teen tjes knoflook, gepeld en gehalveerd; 3 eetl. (olijf )olie; 2 eetl. limoen- of citroensap; zout; witte peper uit de molen; 2 bosuitjes (met veel fris groen), gesnipperd; 2 eetl. grof gehakte (platte) peterselie; 4 - 5 grote slabla deren. Maak de champignons schoon. Was ze liever niet maar gebruikeen borsteltje of een stuk vochtig gemaakt keu kenpapier. Snijd van de steeltjes dunne plakjes af. Laat de kleine champignons heel. Snijd grotere exemplaren doormidden of in vieren. Verhit de olie in een koeken pan. Laat de knoflook er, boven een matig afgestelde warmtebron, 5 minuten in fruiten. Neem daarna de knoflook weg. Laat de champignons 5 - 7 minuten, on der voortdurend omscheppen in en knoflookolie bak ken. Doe ze daarna over in een kom. Voeg limoen- of ci troensap, zout, peper en bosuitjes toe. Schep alles enkele malen om. Laat alles staan tot de champignons koud zijn geworden. Schep de helft van de peterselie erdoor. Proef een champignon en voeg naar eigen smaak en inzicht eventueel nog wat zout en/of peper toe. Leg op elk bord een slablad. Schep de champignons erop en bestrooi ze met de rest van de peterselie. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd witbrood bij. Zet een schaaltje met boter(balletjes) op tafel. Europa: Veel zon .O /verwachting voor woensdagmiddag 17 maart m Een stevig hogedrukgebied boven Rusland met een uitloper richting de Atlantische oceaan, zorgt in grote delen van Europa voor lenteachtige condities. Zo wisselen in Duitsland zon en wat stapel- bewolking elkaar af en in Frankrijk overheerst zelfs de zon. Toch is de maximumtemperatuur daar niet hoger dan zo'n 17 graden. Een stuk warmer is het in Spanje, waar in het zuiden de 20 graden grens met enkele graden doorbroken wordt, onder een overwegend zonnige hemel. In Italië is het een stuk minder zonnig. Daar zorgt een oude storing voor diverse buien. In de Alpen is het echter droog met vooral in Zwitserland veel zon. In Oostenrijk is er meer bewol king. Op de Balkan, in Griekenland en in Turkije vallen diverse buien op een enkele plaats in Zuid-Turkije mogelijk zelfs met onweer. Iets verder naar het noorden, in de Oekraïne, kan nog een enkele bui vallen, maar toch is het steeds meer de zon die daar gaat heersen. Nog verder naar het noorden, in Centraal-Rusland, zorgt het eerder genoemde hogedrukgebied voor veel zon. De lucht is er echter wel koud met maxima die nog enkele graden onder het vriespunt liggen. In het uiterste noorden van Rusland en ook in Noord- Scandinavie is er weer meer bewolking, en valt er zelfs sneeuw. In Zuid-Noorwegen valt de neerslag in de vorm van regen. 1 0_m Problemen tijdens uw vakantie? De ANWB helpt haar leden met gratis juridisch advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4