Bedrijven betalen voor schouwburg pzc 1 Alles loopt mis in het pension PZC Buurt baalt van rampbrievenbus i Jeugd Reimerswaal kan gezellig kletsen op digitale hangplek zeeland 19 Gemeente Goes overweegt apart tarief onroerend-zaakbelasting Nieuwe wijkvereniging wil graag meepraten Tholen pakt strandjes in stappen aan woensdag 17 maart 1999 ^nrRolf Bosboom GOES - Het nog ontbrekende „|d voor een nieuwe schouw burg in Goes komt waarschijn lijk op tafel zonder dat de bur gers daarvoor opdraaien. De kans is groot dat bedrijven een belangrijk deel moeten bijdra gen via een verhoging van de on roerend-zaakbelasting (OZB). T pe rest van het geld kan worden l gevonden door de stofkam door de begroting te halen of door in vesteringen uit te stellen. Dat de kaarten voor de schouw burg goed liggen bleek dinsdag avond in de commissie financi en bij de behandeling van de wensenlijst voor 2000. Het col lege heeft, in het kader van de Voorjaarsnota, de dringendste wensen op een rij gezet. Die vra gen bijna 1,5 miljoen gulden, terwijl slechts 445.000 gulden beschikbaar is: een gat van een miljoen dus. Hoog op de wen senlijst staat een nieuw theater aan de Westwal, waarvoor nog 616.000 gulden (op jaarbasis) ontbreekt. De commissie kon gisteravond aangeven waar B en W volgens haar de voorkeur aan zouden moeten geven. Alleen SGP/GPV/RPF wilde het theater van de wensenlijst schrappen, mede gezien de fi ve. nanciële perikelen met schouw- kii burgen elders. „Overal wordt het duurder", zei S. de Putter. „Dat bedrag kun j e nu al met en kele tonnen verhogen." De rest van het ontbrekende miljoen wilde De Putter zoeken in be- willigen (twee ton), uitstel van investeringen (een ton) en min der extra geld voor sociale voor zieningen (een ton). Bedrijfstarief D66 en GroenLinks pleitten al lebei nadrukkelijk voor de in fo voering van een apart, hoger e OZB-tarief voor bedrijven. Die dj extra inkomsten - in de bereke- aa mng van D66 een miljoen - kun- c nen worden gebruikt voor de ria schouwburg en voor het 'cen- it trummanagement' (twee ton). o, Volgens beide fracties leeft bij ov het bedrijfsleven de wens van vla een theater sterk. „Dan moet je ne: zeggen: als jullie dat zo graag i r_willen, dan betalen jullie maar va nee", aldus J. M. Jansen (D66). jel( W. K. Dieleman (CDA) had een c mx van bezuinigen (drie ton) en itge iet verhogen van de belastingen zeven ton) in gedachten om het gat van een miljoen te dichten. Ook hij wilde een apart en hoger OZB-tarief voor bedrijven, wat vijf ton zou opleveren. De ver hoging van de gewone OZB met twee procent brengt de andere twee ton binnen. Daarmee was het CDA de enige fractie die zei lastenverzwaring voor burgers te overwegen. Maar, stelde Dieleman als tegenprestatie, als de financiële verwachtingen voor 2001 gunstig uitpakken, dan kan de jaarlijkse verhoging van de OZB met twee procent (i nflatiecorrectie) achterwege blijven. PvdA en WD waren van me ning dat het extra bedrag van 616.000 gulden voor de schou w- De Lewedorpse toneelvereniging. foto Willem Mieras door René Schrier LEWEDORP - De laatste tijd wordt er erg druk gerepeteerd in het verenigingsge bouw in Lewedorp. Twee keer in de week neemt de toneelvereniging bezit van het podium. Het is de voorbereiding voor de jaarlijkse uitvoering, deze keer op zater dag 20 maart. De toneelvereniging heeft gekozen voor het stuk 'De Ruige Ritse laars' van Hub Fober. De toneelvoorstelling kan worden be schouwd als een van de jaarlijkse evene menten van het dorp. Niet alleen door de voorstelling, maar ook door het bal na, de ze keer met live-muziek van John Cal- jouw. Het stuk gaat over het pension van Karei (Geert Wolters) en Coba (Carla Schrieks). Dit pension staat centraal in allerlei mis verstanden, verwikkelingen en intriges. Juist op het moment dat de gemeente een prijsvraag houdt voor het beste pension gaat er van alles mis. Zo is er een dubbel- boeking voor één van de kamers en dat moet verborgen gehouden worden voor de jury van de wedstrijd. Dat valt nog niet mee met een hoogst nieuwsgierige buur vrouw Sien (Gerda Wijnstra) en allerlei bezoekers voor de pensiongasten, die door de pensionhouder verborgen moeten wor den gehouden. Als er dan ook nog 'stoor zenders' zijn in de persoon van een super- slome huishoudster Annabel (Jeanine Uytdehaag) en een opa (Jan van Liere) wordt het er allemaal niet eenvoudiger op. Hoe deze klucht aficopt, is zaterdag te zien, vanaf 19.30 uur in het verenigings gebouw te Lewedorp. burg in 2000 boekhoudkundig niet volledig nodig is, aangezien de bouw ervan zeker niet voor medio dat jaar begint. H. W. Hoogerland (PvdA) drong erop aan niet verder te gaan dan vier ton; G. Hogesteger (WD) wilde het bedrag zelfs helemaal schrappen. Het standpunt van beide fracties stuitte op groot onbegrip van wethouder M. L. 't Hart (PvdA financiën). „Als een bedrijf dat zou doen, dan is het overmorgen failliet. Op het mo ment dat je een verplichting aangaat, moet je daar ook een fi nanciële dekking voor hebben." Een apart OZB-tarief voor be drijven zou wat de PvdA betreft vier ton kunnen opbrengen, ter wijl van de extra investering a vier ton in sociale voorzienin gen anderhalve ton af kan. Ver der vond de PvdA nog 3,5 ton in bezuinigen en uitstel van inves teringen. De WD wilde, naast het schrappen van de schouw- burgbijdrage, de reconstructie van het kruispunt Buys Ballot- straat-Lewestraat uitstellen en twee ton elders bezuinigen. Naar aanleiding van een brief van C. F. Möhlmann (SGP/- GPV/RPF) buigen enkele raads leden zich volgende week over de OZB-opbrengsten. Mede door de hertaxatie van het on roerend goed zijn de opbreng sten de laatste jaren ruim tien procent hoger uitgevallen dan verwacht, wat neer zou komen op een forse, verkapte belas tingverhoging. Mannenkoor uit Kampen zingt in kerk Kapelle KAPELLE - Het mannenkoor Door Eendracht Verbonden uit Kampen zingt zaterdag 20 maart in de Nederlands-her vormde kerk in Kapelle. Tijdens het concert houdt hoofdbestuurslid van Woord en Daad D. Vergunst een appel woord over het project Zeeland helpt straatkinderen Filipijnen. Inmiddels heeft de hulporgani satie grond aangekocht voor de bouw van een opleidingscen trum, waar straatkinderen be geleiding en onderwijs kunnen krijgen. Het concert begint om 19.30 uur. GOES - De nieuwe Goese wijk- vereniging Noordhoek wil een serieuze gesprekspartner voor degemeente worden. De vereni ging, die dinsdag 23 maart offi cieel wordt opgericht, wil mee praten over alle zaken die het woon- en leefklimaat in de wijk aangaan. Daarnaast zit het toe komstige bestuur vol plannen voor activiteiten in de buurt, zo blijkt uit het concept-werkplan 1999-2000. In het werkplan noemt de ver eniging een aantal thema's waar zij zich de komende periode mee j wil houden: de sociale veiligheid de verkeersveilig heid onderhoud van het groen, speelvoorzieningen. honden poep en de ontwikkeling van Noordhoek II. Ten minste twee keer per jaar wil de vereniging overleg voeren met de gemeente. Ook zal het bestuur een verzoek indienen voortaan een aparte ge meentelijke informatieavond voor Noordhoek te organiseren. Regelmatig worden ook wijk- avonden voor de bewoners ge houden, waarop het bestuur doorRolf Bosboom REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl L verantwoording aflegt aan de leden. Er wordt nog gekeken naar manieren om de wijk zo veel mogelijk op de hoogte te houden van de bezigheden van de vereniging. Mogelijkheden daarbij zijn een infobulletin, een eigen Internetsite en ge bruik van een gedeelte van het informatiebord aan de Noord- hoeklaan. De vereniging wil verder allerlei activiteiten organiseren. Ko ninginnedag is daarbij een eer ste uitdaging. Het bestuur denkt aan een fietsversierwed- strijd voor kinderen, een optre den van jeugdorkest Confetti en het aanbrengen van versiering in de wijk. Voor het najaar staat het schoonmaken van sloten en singels op het programma. De oprichtingsvergadering van wijkvereniging Noordhoek wordt dinsdag 23 maart gehou den in basisschool De Wingerd aan de Noordhoeklaan in Goes. De bijeenkomst begint om 20.00 uur.Op de agenda staan de be spreking van het werkplan, de begroting en de statuten, de be noeming van een kascontrole commissie en de verkiezing van het bestuur. Acht leden van de initiatiefgroep voor de wijkver eniging hebben zich kandidaat gesteld voor het bestuur. Andere belangstellenden kunnen zich nog aanmelden. SINT ANNALAND - Het op spuiten van de vier strandjes van de gemeente Tholen wordt een vierjarenproject. De nood zaak tot snel onderhoud is niet voor alle strandjes even groot. De gemeente ziet daarin een kans om de hoge investering te spreiden. Als eerste is het strand van Sint Annaland aan de beurt. De be doeling is dat nog dit jaar op te hogen en er meteen enkele fiet senrekken te plaatsen. Hiermee is een bedrag van 40.370 gulden gemoeid. De Zuiddijk in Sint- Philipsland is in 2000 aan de beurt en het strandje van Goris- hoek een jaar later. In 2002 wordt het strandje van Stave- nisse met extra zand opgespo ten. Deze laatste drie recreatie- plekken vergen een investering van 216.000 gulden. Het college van B en W stelt voor deze uitga ven te dekken vanuit de reserve recreatieve voorzieningen. De brievenbus aan de Savornin Lohmanlaan in Goes is regelmatig doelwit van vandalen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Winnie van Dam GOES - De hoeveelste keer is het nu eigenlijk De derde, of misschien al de vierde keer. Buurtbewoners houden in ie der geval niet meer bij hoe vaak de brievenbus in de Sa vornin Lohmanlaan in Goes wordt gesloopt. In de nacht van zondag op maandag was het weer raak. De brievenbus werd voor de vierde keer bin nen twee weken vernield. De post lag verspreid over de straat. Veel buurtbewoners zijn het beu. Ze mijden de brievenbus waar een vloek op lijkt te rus ten. Zij verkiezen die op de Grote Markt boven de 'ram penbus'. Wel een beetje zonde van de brievenbus die inmid dels wekelijks wordt vervan gen. En bovendien, erg om slachtig voor de omwonenden die hun brieven honderden meters verderop moeten pos ten terwijl op de hoek van hun eigen straat een brievenbus staat. Strooptocht „Ja, dat is inderdaad erg ver velend", meent chef binnen stad van de politie Goes K. van Wely. „Wij nemen de Savornin Lohmanlaan altijd op in onze surveillanceroute. Meer kun nen we er niet aan doen." Vol gens Van Wely zijn de vernie lingen het werk van een groep mensen die op een soort strooptocht gaat van het café richting huis. Van Welv sluit de mogelijkheid uit dat het steeds om dezelfde groep vandalen gaat omdat de vernieling niet op gezette tijd stippen gebeurt. Hij gaat er van uit dat het aan de locatie ligt. Die is volgens Van Wely in het verleden al vaker toneel geweest van vernielingen. „Een paar maanden geleden werden langs die route veel au tospiegels gesloopt en auto banden lek gestoken. Volgens mij is dit een zaak voor de PTT. Zij moeten de brievenbus mis schien maar opdoeken", aldus de chef binnenstad. Afsluiten R. Engelaar van het PTT-kan- toor in Goes: „Ja, dat is inder daad een probleem. De oor zaak van het terugkerende incident hebben we nog niet kunnen achterhalen. Mis schien ligt het wel aan de loca tie waarop die bus staat", houdt Engelaar een slag om de arm. Deze week gaan ze rond de tafel zitten en onderzoeken of de bus inderdaad op een route ligt met een hoog van daalgehalte. „Opdoeken of verplaatsen van de brievenbus is inderdaad één van de mogelijke oplossingen, aangezien de bewoners nu ook al een behoorlijke afstand afleggen om hun brieven te posten. Maar we gaan eerst proberen of we het probleem op kunnen lossen door de bus in het weekend af te sluiten. Dat nodigt minder uit tot slo pen", legt Engelaar uit. Volgens hem vinden de meeste poststukken die bij de sloop verloren gingen hun weg wel naar de geadresseerde of an ders naar de afzender. Storing kerncentrale nog raadsel BORSSELE - De Elektriciteits Productiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) heeft nog niet kunnen achterhalen wat de precieze oorzaak is geweest van de storingen die de kerncen trale twee keer buiten bedrijf stelden. De storingen in februa ri traden op in het niet-nucleaire deel van de centrale. Volgens woordvoerder G. Vilerius heeft het onderzoek een reeks mo gelijke oorzaken opgeleverd Daarom zijn tien maatregelen geformuleerd. Zo hoopt EPZ alsnog te achterhalen hoe de sto ringen zijn ontstaan. Extra taken consulent SRGZ MIDDELBURG - Het takenpakket van de consulent regiona le geschiedbeoefening A P. de Klerk wordt uitgebreid. De Klerk gaat meer tijd besteden aan cultuur-educatie. De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland (SRGZ) - waar de consulent onder valt - hoopt zodoende de betrokken heid van jongeren bij het verleden te vergroten. De werk zaamheden van De Klerk kunnen toenemen omdat het college van Gedeputeerde Staten de SRGZ dinsdag een subsidie van ruim 150.000 gulden heeft toegekend. Celstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A M. Jans- sens-Van Kampen heeft dinsdag een veertigjarige vrouw uit Kamperland bij verstek veroordeeld tot zes weken cel. De verdachte had in '97 en '98 zich schuldig gemaakt aan fraude. Ze genoot een WW-uitkering, terwijl ze aan het GAK niet had opgegeven dat ze voor uitzendbureaus werkte. Van het nadeel van ruim 17.000 gulden heeft de vrouw nog niets terugbe taald. Horlogedief bedankt rechter MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Sint Maartensdijk haalde dinsdag op de zitting van de Middelburgse politie rechter opgelucht adem. „Hartstikke bedankt", riep hij na het vernemen van het vonnis van drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de diefstal van een horloge in zijn woon plaats. De verdachte zit tot eind maart nog een straf uit, maar kan na zijn vrijlating direct beginnen bij zijn oude werkgever. Daarom kon hij een nieuwe celstraf slecht gebruiken. Vier weken cel voor geweld MIDDELBURG - Wat zich in de woning van een vrouw uit Goes zich precies had afgespeeld, werd dinsdag op de zitting van de Middelburgse politierechter niet duidelijk. Wel stond vast dat twee mannen, die bij haar op bezoek waren, onenig heid met elkaar kregen. Een 19-jarige Rotterdammer had 3 juni vorig jaar een horloge weggenomen en spullen van zijn ri vaal vernield. Daarbij was volgens officier van justitie R. Jeu ken geweld aan te pas gekomen. Vier weken cel was de eis. De politierechter vonniste conform. Aan het slachtoffer moet de verdachte een schadevergoeding van 840 gulden betalen. Hennepkweek leidt tot werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 39-jarige Goesenaar conform de eis veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie trof 15 juli vorig jaar, na een klacht van een buurman over stankoverlast, bij de verdachte in een schuur 116 hennepplanten met een gewicht van 87 kilo aan. De Goesenaar dacht met goede oogsten zijn forse schuld, die door een echtscheiding was ontstaan, te kunnen aflossen Hij had uit de krant vernomen dat er veel geld mee verdiend kon worden. Door nieuwe investeringen zei hij niets aan de oogst te hebben overgehouden. door Esme Soesman KRUININGEN - De jeugd van Reimerswaal krijgt een digitale hangplek. Dit wordt een van de nieuwe onderdelen van de web site van de gemeente Reimers waal. Anderhalf jaar geleden zette deze de eerste digitale stappen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de smaak te pakken. Eind april wordt de website al weer uitgebreid. Jongeren van twaalf tot en met tweeëntwintig jaar kunnen op de digitale hangplek terecht voor discussies of zomaar voor de lol en gezelligheid. Minder vrijblijvend is de discussieru briek. Bij actuele onderwerpen, zoals bijvoorbeeld de beleids nota bedrijventerreinen, wordt hier de discussie geopend. Rei- merswalers kunnen hun mening dan via Internet uitwisselen. „We gaan zelf geen reactie ge ven, maar slimme raadsleden zullen zeker gebruik maken van de discussierubriek", verwacht gemeentevoorlichter J. van Velzen. „De gemeente is geen deelnemer aan die discussies, maar trekt er wel lering uit. Vraag me niet wat daarvan de consequenties zullen zijn, want dat weten we zelf ook nog niet. We wachten dat gewoon af", al dus burgemeester A Verbree. Ook voor de raadsleden wordt de digitale informatievoorzie ning steeds belangrijker. Op dit moment wordt de mogelijkheid onderzocht om alle raadsleden een Internetaansluiting aan te bieden. Raadsleden die nog niet over een computer beschikken kunnen deelnemen aan een pc- privéproject voor gemeenteper- soneel. Raadsstukken Zo'n anderhalf geleden is de ge meente Reimerswaal begonnen met het aanbieden van onder meer raadsstukken op Internet. Onderzoek heeft uitgewezen dat de website maandelijks on geveer achtduizend bezoekers krijgt. Het is een snel, makkelijk en dy namisch medium - constateert Verbree. Bovendien.is iedereen positief over het 24 uur bereik baar zijn van het medium. Het komende jaar wordt de dienst verlening dan ook verder uitge breid. Formulieren voor de burgers worden eveneens via Internet verspreid. Alleen wan neer een handtekening of pasfo to vereist is. moet de gang naar het gemeentehuis alsnog wor den gemaakt. Toch ziet de ge meente Internet uitsluitend als een aanvulling en niet als ver vanging van de bestaande vor men van informatieverstrek king en dienstverlening. „We moeten realistisch zijn. Ik meen dat negen procent van de Ne derlandse gezinnen nu gebruik maakt van Internet. Maar het is wel het medium van de toe komst Zakkenroller GOES - Een 75-jarige inwoon ster van Goes heeft dinsdag bij de politie in haar woonplaats aangifte gedaan van de diefstal van een portemonnee met pasjes en een geldbedrag. De zakken roller moet actief geweest zijn op de Grote Markt tussen 11.00 uur en 11.15 uur. Inbraak in Heinkenszand HEINKENSZAND - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een woning aan het Merelhof te Heinkenszand. De 27-jarige bewoner deed bij de politie aangifte van de dief stal van cd's en onder meer cd- brander en een computer. De waarde van de gestolen goede ren bedraagt 3500 gulden. (Advertentie) EéZETH Als u van aparte mede houdt OPEN HUIS 18, 19 en 20 MAART van 10.30 uur tot 17.00 uur met thee en koffie compleet Loskade 9. Middelburg 0118-623246 di. t/mzat. van 10.30 tot 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35