Het zoetste dorp van Brabant PZC 0/ Hip Stampersgat DurcerigBDJöcl «r door het oog van Wim Riemens 31 I j i i j I woensdag 17 maart 1999 foto's Dirk-Jan Gjeltema door Guido van der Heijden Stampersgat, De naam klinkt, vreemd genoeg, bijna iedereen bekend in de oren. Het lijkt misschien een carnavalsnaam voor een plaats, maar het dorp heet echt zo. Aan de snelweg van Roosendaal naar Rotterdam markeert een vette 'Bde afslag naar het 1300 zielen rijke dorp. Een ouderwets bord voor een B-weg. Het staat er niet voor niets. Over een lange, rechte weg hotsen en botsen we naar Stampersgat. Twee scherpen bochten later zijn we er: Stampersgat. Stampersgat? Hoe komt het toch dat dit kleine plaatsje me zo bekend voorkomt? In het midden van het dorp staat Café en Zaal Geerts, niet zomaar een zaal. Ad - Top Pop -Yeah! - Visser was hier kind aan huis met de Top Pop Drive-In Show. Iedere week was na Top Pop op televisie te zien waar het dit weekend te doen zou zijn. Naast Zaal Takens in Balkisrug, de Klaveet in Achterveld en de Scala Jumbo Dancing in Valkenburg was Zaal Geerts in hip Stampersgat één van de vaste adressen. In een tijd ver voor hij zich met playbackshows, Joop van den Ende en facelift bezighield, draaide Henny Huisman hier zijn plaatjes met de Hitkrant Drive-In Show. Ook de jonge zender Veronica wist met haar Drive-In Shows de B-afslag naar Stampersgat te vinden. BZN, The Cats, George Baker en Ria Valk, ze traden allemaal op in Zaal Geerts. Het epicentrum van Hipdom in West-Brabant lag in het Travolta-tijdperk onmiskenbaar in Stampersgat. Ook nu nog gebeurt het in Zaal Geerts. Vlaams phenomeen Eddy Wally schitterde er nog enkele weken geleden tot tevredenheid van eigenaar Rien Heijnen. „Awel patron, ik zie dat ge er van geniet", zei de in West-Vlaanderen onsterfelijke, bejaarde artiest nog. Heijnen herinnert dat de charmezanger flink zijn best deed. „Hij moest naderhand nog een half uur bijkomen." Stampersgat ligt aan de Dintel, een riviertje dat. verderop als de Mark het Volkerak met Breda verbindt. De rivier ligt, vlak als een spiegel, schilderachtig te zijn. Op een enkel plezierbootje na is de Mark verlaten. Aan een aanlegsteiger in het dorp liggen een paar woonboten. mpersgat Heijnen is geen geboren Stampersgatter, maar hij woont er wel al jaren. Hij kan zich nog herinneren dat de Mark een verkeersader van belang was. Jaren geleden werden er bootladingen suikerbieten naar de suikerfabrieken in Stampersgat gebracht. Eens telde het dorp twee grote fabrieken waar, van suikerbieten, kristalsuiker werd gemaakt. De Gastelse Beetwortelsuikerfabriek stond midden in het dorp, tot deze in 1927 met het maken van suiker stopte. De grootste Iets verderop, tegenover het terrein van voetbalclub De Schutters (vierde klasse), staat nu nog de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Dinteloord ofwel de Suiker Unie. Het is de grootste suikerfabriek van Europa. Officieel staat de fabriek op het grondgebied van Dinteloord, maar in werkelijkheid worden de suikerklontjes nét buiten de bebouwde kom van Stampersgat gemaakt. Vandaar ook dat op de suikerzakjes niet Stampersgat maar Dinteloord staat gedrukt. Het dorp Dinteloord zelf ligt zes kilometer van de Suiker Unie vandaan. Momenteel biedt de enige suikerfabriek bij Stampersgat: de Suiker Unie, werk aan zo'n 210 mensen. Ongeveer eenderde van de werknemers woont in Stampergat zelf. Stampersgat heeft suiker in het bloed. Straatnamen als Beetwortelstraat en Kristalstraat verwijzen naar het belang dat het dorp bij de suikerproductie had en nog steeds heeft. Het centrale plein is genoemd naar Jan Frederik Vlekke, ooit een legendarische directeur van imiddels gesloten Gastelse Beetwortelsuikerfabriek. Voor de oude directeur is bij de kerk een plaquette bevestigd. 'Sociaal werker', staat er bij het hoofd van Vlekke. Hij was het die harmonie Sint Caecilia oprichtte. Vlekkes Wie vanuit Zierikzee over de na de watersnoodramp van 1953 aangelegde Delingsdijk rijdt, ziet de plaats al van verre opdoemen. Het herkenbaarst is het silhouet van de majestueuze Sint-Nicolaaskerk. Dat moet Brouwershaven zijn. Tegenwoordig een (water)toeristenplaats met jachthavens, vroeger een vissers- en handelsplaats die het enige tijd tot royale bloei bracht. Vandaar de handvol monumenten, waaronder de grote driebeukige hallekerk en een fraai stadhuis. Brouwershaven - inderdaad, de naam is afkomstig van de bierbrouwers uit Holland die de haven gebruikten voor invoer en doorvoer van gerstenat - komt voor het eerst voor in een acte uit 1318. Al in 1286 kocht Floris V, graaf van Holland, van Jan van Renesse grond op de plaats waar nu Brouwershaven ligt, om er een dorp met haven te stichten. De inwoners kregen al in 1288 tolvrijdom. Naast invoerhaven voor bier, kreeg de plaats ook betekenis voor de visserij. Uit een privilege van 1477 blijkt dat Brouwershaven stadsrechten bezat. Geen echte stad, maar een smalstad, zonder zetel in de Zeeuwse staten. Dankzij de handel op de Oostzeelanden, Engeland en Keulen ging het de plaats voor de wind. Er werd haring, meekrap, zout en uien uitgevoerd en wol en steenkool ingevoerd. In de zestiende eeuw werd Brouwershaven versterkt tot vesting, met vijf poorten. De verdedigingswerken werden in 1820 gesloopt. De haringvisserij bleef lot het einde van de zeventiende eeuw belangrijk. Daarna zakte de welvaart steeds verder weg. In het begin van de negentiende eeuw was er een kleine opleving doordat het Goeresse Gat dichtslibde en schepen niet meer rechtstreeks naar Rotterdam konden varen. Brouwershaven was enige tijd overslagplaats tot in 1872 de Nieuwe Waterweg in gebruik genomen werd. De smalstad was aangewezen op landbouwactiviteiten, tot de recreatie na de afsluiting van het Brouwershavense Gat voor nieuwe impulsen zorgde. Brouwershaven eert één beleende Nederlander: Jacob Cats, die er in 1577 werd geboren. In 1829 werd op de ruime markt een standbeeld van hem onthuld. sVeel lezers herkenden het silhouet en zonden goede oplossingen in. Twee keer werd Haamstede herkend, eenmaal Burgh, eenmaal Veere en een inzender hield het op de parochiekerk Sint-Antonius Abt in Moerbeke-Waas. De winnaars zijn: J. van der Linde, Sas van Gent, G. L. van Hattem, Noordgouwe en R. Jongerius, Middelburg. Zij ontvangen een waardebon. De vraag van de nieuwe opgave luidt: bij welke plaats ligt het gebied dat Wim Riemens in 1992 fotografeerde? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 20 maart worden gezonden aan: PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. S.-«-(WW» L1"" ink, v TT* -""«'SS: zoon, eveneens directeur van een suikerfabriek was de eerste Stampersgatter die een auto had. Te klein Samen met Oud-Gastel, Hoeven, Oudenbosch en Bosschenhoofd, vormt Stampergat de gemeente Halderberge. Stampersgat is met haar 1.300 inwoners één van de kleinste kernen. Twee kappers, een paar cafés, een echte winkel van sinkel, een bakker annex groenteman en een Rabobank die slechts twee middagen in de week open is. Als je in Stampersgat woont, zul je toch vaak met de auto op pad moeten. Een groenteman en een drogist moesten al de biezen pakken: Stampersgat was te klein voor hen. Cafébaas Heijnen ziet ook voordelen in het kleine formaat van het dorp. „De sociale controle hè. Iedereen weet hier echt alles van iedereen. Hier maak je niet mee dat iemand drie weken in huis doodligt, zoals in de grote stad. Als jongelui iets hebben uitgevreten weten de ouders het vaak voordat ze weer thuis zijn. In een gedichtje dat altijd op de kaft van een Stampersgats blaadje staat, wordt het dorp omschreven als 'een kleine kern waar pit in zit'. En wanneer Heijnen alle festiviteiten opnoemt die ieder jaar in het dorp worden gehouden, krijg je de indruk dat Stampersgat allesbehalve uitgeblust is. Met carnaval heet Stampersgat Meekrabdurp. De naam slaat terug op de oude meekrapindustrie die hier ooit net zo belangrijk was als de suikerindustrie nu. De wortel van de meekrap (Rübia tinctórum) levert, na gedroogd en gestampt te zijn, een kleurstof waarmee stoffen in een roodbruine kleur- geverfd kunnen worden. Behalve inkomsten gaf de meekrapteelt het dorp ook haar naam. Eeuwen geleden kreeg een meekrapwortelstamper de familienaam De Stamper die op zijn beurt het dorp weer van een naam voorzag. Ad Visser zette Stampersgat op de kaart. Het moest niet nodig zijn. Eigenlijk zou de naam op ieder suikerzakje moeten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31