DUJ'CSnc Ö.OJÖC De wind in de zeilen PZC Vier nesten per seizoen Schouwen-Duiveland snel Stichting Hoogaars zorgt voor erfgoed natuurjournaal weerwoord Praktisch klussen en bouwen 28 Amerika ligt vlak bij Tholen 29 Vervreemd van de werkelijkheid 30 Stampersgat, een dorp van kristallen 31 27 woensdag 17 maart 1999 door Rinus Antonisse De Stichting Behoud Hoogaars werkt 'bevlogen maar met een zekere nuchterheid' aan het behoud van het weinige dat nog over is van de Zeeuwse visserij - historie. De doelstelLing is niet mis. „Wij rekenen het tot onze taak dat iedere Zeeuw en iedere belangstellende vroeg of laat kennis maakt met het visserij- erfgoed van Zeeland. Weet hoe men met deze schepen viste, er op leefde en hoe ze werden gebouwd.Voorzitter Klaas Tenwolde van de SBH vindt dat geen loze kreten. Dankzij enthousiaste vrijwilligers (een groep van zo'n 70 mensen met' uiteenlopende talenten) en een groeiend aantal donateurs en sponsors, ontstaat een steeds breder draagvlak voor het in de vaart houden van de authentieke Zeeuwse scheepstypen. Ook de overheid, in het bijzonder het provinciaal bestuur, erkent noodzaak en nut van het werk, stelt Tenwolde met enige tevredenheid vast. In Friesland wemelt het nog van de originele botters waarmee op Wadden- en Zuiderzee gevist werd. Voorzitter Tenwolde benadrukt dat Zeeland wat dat betreft iets goed te maken heeft. De SBH heeft één echte hoogaars, de Andries Jacob-YE 36, van de ondergang gered. Het is het vlaggenschip van de stichting. Er wordt nu geld verzameld om ook een hengst, de Drie Gebroeders- TH 49, te restaureren. Het begin is er dus. Klaas Tenwolde geeft aan dat de activiteiten van de SBH er toe geleid hebben dat het bewaren van zoveel mogelijk schepen voor het nageslacht (als vissersboot of als jacht) niet meer alleen als hobbyisme wordt gezien, maar ook als varende monumentenzorg. De provinciale subsidie die daarmee gepaard gaat is uiteraard welkom, al brengen donateurs en sponsors tweederde van de inkomsten van de SBH op. Scheepswerf Binnenkort presenteert de stichting het plan voor de aanleg van een historische scheepswerf in Veere. Dat moet de thuisbasis van de SBH worden, waar schepen gerestaureerd worden (als eerste de TH 49) en waar in een bezoekerscentrum informatie over het erfgoed van de Zeeuwse visserij te verkrijgen is. De financiering van het project is goeddeels rond. Tenwolde wil op de details nog niet vooruitlopen; hij verwacht er veel van. De werf, die de historische naam Veeres Hoop krijgt, moet ook een toeristische attractie van formaat worden. Bij de inrichting wordt daar rekening mee gehouden. Eeuwenlang visten generaties Zeeuwen met houten zeilschepen op de onberekenbare Deltawateren. Hoogaarzen (met een oplopende kont) in Midden- en Noord Zeeland en hengsten (met een zware kop) voor de Zeeuws-Vlamingen. Het waren eenvoudige boten, zonder comfort. Platbodems, speciaal gebouwd voor de grillige Zeeuwse en Zuidhollandse getijdewateren, met Tenwolde: „De Zeeuwen hebben eeuwen met de platbodems gewerkt. Wij moeten ervoor zorgen dat die dingen niet van de aardkloot verdwijnen, dat mag de huidige generatie niet meemaken. De redding is wel absoluut op het nippertje. Zoals we nu bezig zijn, heeft dat behoud kansen." Het werk van de SBH staat of valt met de inzet van vrijwilligers. Zowel 'hand- als hoofdarbeiders'. Volgens Tenwolde zijn er mensen die méér dan een 40-urige werkweek in hun liefhebberij steken. „We hebben mensen die prima met hout kunnen omgaan, mensen die motoren uit elkaar kunnen halen en mensen die zeilen kunnen maken.. Maar er zijn ook vrijwilligers die zorgen voor de uitgave van ons blad Consent en voor een nieuwsbrief. Nu we als stichting de pioniersfase een beetje voorbij zijn hebben we werkgroepen gevormd voor de verschillende taken. Dat werkt goed. De gedrevenheid is er. Menig werkgever zou verschrikkelijk trots zijn met zo'n mentaliteit binnen zijn bedrijf. En als je me vraagt wat de gemeenschappelijke noemer is, wat deze mensen bindt, dan zeg ik: dat is nog steeds de kont van de hoogaars." Draagvlak Tenwolde onderstreept dat de SBH geen gesloten club is. „Als er mensen zijn die wat willen doen, dan zijn ze van harte welkom, absoluut. We kijken waar hun belangstelling ligt. Het moet gek gaan willen we niet iets hebben." Hij is blij dat het draagvlak voor het werk van de stichting sterk is toegenomen. „In vergelijking met vijf jaar geleden weten veel meer Zeeuwen wat een hoogaars is.De de vele zandplaten en -banken. De schepen werden gebouwd zonder tekening. Het was vooral een familie-aangelegenheid; de kennis werd van vader op zoon doorgegeven. Er waren maar enkele topbouwers: Meerman in Arnemuiden, Van Duivendijk op Tholen, De Klerk in Kruispolder en Verras in Paal. Omstreeks 1900 waren er nog circa duizend zeilende vissersschepen. Daar zijn er weinig meer van over. De meesten zijn omgebouwd tot jacht of verworden tot kachelhout. Om de restanten van dit culturele erfgoed van de Zeeuwse visserij te bewaren en nieuw leven in te blazen werd in 1990 de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) opgericht. Na een aarzelend begin heeft de stichting de wind in de zeilen. SBH-voorzitter zegt dat de ongedwongen sfeer ('die is er dankzij het gezamenlijk streven om de schepen voor de toekomst te behouden') binnen de stichting Vanaf het dak van het oude schuurtje bij de moestuin breekt een schel ratelend liedje de stilte van de vroege morgen. Het Duumpje of Klein Jantje - streeknamen voor het winterkoninkje - is druk in de weer. Er moet een nest gebouwd worden. Een oud tuinnet, dat aan een spijker in het schuurtje hangt, is uitverkoren. Het winterkoning-mannetje is een nestbouwer bij uitstek. Soms bouwt hij wel vier nesten. De meest uiteenlopende plaatsen worden daarvoor gebruikt. Van de serie nesten wordt er in het voorjaar door het vrouwtje maar één uitgekozen als geschikt onderkomen. Zij bekleedt het met veertjes en pas dan kunnen er eieren worden gelegd. Vijf tot acht stuks, die door het vrouwtje ongeveer veertien dagen worden bebroed. Aan het mannetje is in die periode de taak voor voedsel te zorgen. Tussendoor laat hij ook zijn doordringende zang horen, om aan te geven dat er voor andere vogels geen plaats is. Na het uitkomen van de eieren zorgen beide ouders voor eten. De jonge vogels kunnen na ongeveer vijftien dagen uitvliegen. De ouders beginnen dan meteen aan een tweede broedsel. zie ook pagina 30 overeind moet blijven. Hij is wars van een overheersend commerciële insteek. „Wij zijn tegen naaldhakken en kratten bier aan boord." Daarom ook is de SBH geen concurrent van de Bruine Zeilvloot in Zeeland, meent Tenwolde. „Natuurlijk nemen wij wel eens mensen mee aan boord. Dat is altijd ten behoeve van de restauratie van schepen en voor onze sponsors. We doen het erbij. Het is ook een beetje het ontsluiten van dat culturele erfgoed." illustratie Adri Karman door Rinus Antonisse Een simpele karakteristiek van Schouwen-Duiveland is niet makkelijk te geven. Zo begint Jan Kuipers het boek Schouwen- Duiveland van oeverkant tot binnenland. Een stellingname die vervolgens niet wordt waargemaakt. Want na de korte inleiding worden op een VW- achtige wijze heel eenvoudig alle stadjes (Zierikzee en Brouwershaven), dorpen en gehuchten van west naar oost besproken. Beknopt, nogal opsommerig en nauwelijks verhalend. Anton Dingemanse maakte er foto's bij, weinig verrassend en wat vakantiekiekjes-achtig, zoals ook de dagrecreant ze zal maken. Het boek doet denken aan een veredelde toeristische brochure, die snel te consumeren is en weinig indruk achterlaat. Daar is overigens niks op tegen; er is kennelijk behoefte aan een handzaam boekwerkje over het voormalige eilandenrijk van Schouwen en Duiveland. Uitgever Theo Spinnewijn van de Zierikzeese Boekhandel De Vries geeft aan dat er de laatste jaren geen enkele uitgave in dit genre verschenen is, terwijl er wel vraag naar is. Er is met de verschijning van het fotoboek voorzien in een overzichtelijke informatiebron, die vooral voor de bezoeker van het eiland van nut kan zijn. De lezer wordt ook persoonlijk aangesproken en aan de hand meegenomen. Kuipers: „Het boekje dient als bescheiden leidsman bij tochten door het gebied, of ter herinnering aan uw hopelijk genoeglijke omzwervingen in dit aantrekkelijke deel van de Zeeuwse archipel." Het gebied kan bogen op een ruim duizendjarige geschiedenis. In de Westhoek zijn archeologische vondsten uit de prehistorie gedaan (bij Brabers). De naam Schouwen is in de annalen voor het eerst te vinden in 976, geschreven als Scaldis, een klassieke naam voor de Schelde. Duiveland wordt voor het eerst vermeld in 1206 als Duvinlant: land behorend aan vrouwe Duva. De twee eilanden werden gehecht door de afdamming van de zeearm deGouwein 1374. Het is sinds jaar en dag een overzichtelijke regio, waar landbouw en steeds meer de recreatie overheersen. Hier en daar zijn wat brokken natuur bewaard gebleven, vooral te vinden langs het water en op het water zélf (Oosterschelde en Grevelingen). Het gebied is vanaf de oeverkant tot in het binnenland getekend door overstromingen, het sterkst door de meest recente van 1 februari 1953. Watergeweld Veel dorpskernen bleven echter doorgaans gespaard voor het watergeweld, evenals de oude, hooggelegen kerkhoven van Brijdorpe, Looperskapelle, Nieuwerkerke, Oud-Ellemeet en Eikerzee (zoals Kuipers verschillende keren meldt). Daardoor is er voor de bezoeker zowel te genieten van verstild verleden (Ellemeet, Noordwelle, Zonnemaire, Dreischorals van kleurrijk toerisme (Renesse, Burgh-Haamstede, Den Osse) en een combinatie ervan (Zierikzee). Vergeleken met de uitgebreide beschrijving van centrumplaats Zierikzee komen verschillende andere plaatsen - zoals Bruinisse. Oosterland, Nieuwerkerk - er wel erg bekaaid van af. Het (foto)boek besteedt naar verhouding veel aandacht aan de Kop van Schouwen, de onvermijdelijke sage van de zeemeermin over de ondergang van Westenschouwen, As 't regent voo de messe, dan regen 't aolle zesse Nieuwe weerwoorden zijn wel kom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissin- gen, fax 0118-470102, e-mail re- dactie@pzc.nl. de stormvloedkering en Neeltje Jans (formeel geen Schouwen- Duiveland, maar Veere) en de inlagen langs de zuidkust. Het belang van Schouwen- Duiveland als toerisch gebied blijkt ook uit de nieuwe gids Karaktervolle Gastenkamers. Daarin zijn 250 adressen verzameld van boerderijen, kastelen, herenhuizen, Idoosters, moderne villa's en woonboten in België, Nederland en Luxemburg. Bestemd voor de reiziger die een wat apart verblijf erkiest boven de klassieke hotelformule. Er zijn tien adressen in Zeeland geselecteerd, waarvan vier gelegen op Schouwen-Duiveland. Het gaat om In d'n Aoren Waereld aan de Ring in Dreischor, de Frieslandhoeve in Moriaanshoofd, de buitenplaats 't Huys Grol in Renesse, de Aveling en Huize Jongmans in het centrum van Zierikzee. Het verschijnsel gastenkamer raakt in Nederland ingeburgeitl. De samenstellers van de overzichtelijke gids bezochten alle 250 adressen, die geselecteerd werden op grond van criteria zoals de omgeving, het karakter van het pand, de ontvangst, het comfort en het tafelgenot. Naast de Schouwse adressen leverde dat in Zeeland verder nog op: Het Herenhuis aan de Noordstraat in Axel, Hotel Hoog Duin in Domburg, villa Magnolia in Oostkapelle, hoeve Caveye in Overslag en Aeolushüüs in Wemeldinge. Schouwen-Duiveland van oeverkant tot binnenland. Tekst J. J. B Kuipers, foto's A Dingemanse. Uitgave Boekhandel De Vries, Zierikzee, prijs f 29,90. Karaktervolle Gastenkamer België, Nederland en Luxemburg. Samenstelling Danielle Neijs, Hein van Beek, Martine Bérard. Nicolette van de Poll. Uitgave Het Spectrum, Utrecht, prijs f39,90. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd, Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl foto's Dirk-Jan Gjeltema Nostalgische vaart op de Oosterschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27