Ajax klautert verder uit het dal De Jongh schrikt pas na het zien van tv-beelden Van der Ende zondebok in Rome Hele wedstrijd te pittig voor Vierklau Eijkelkamp en Fraser zetten punt achter loopbaan sport Amsterdammers na zege op MVV op derde plaats Heiden en Niemann schaatsers van de eeuw i woensdag 17 maart 1999 van onze sportredactie MAASTRICHT - Het was 'niet super', dat hoefde niemand hem te vertellen. Ferdy Vier- klau had zich gisteravond legen MVV (1-4) een beter de buut voor Ajax kunnen wen sen. „Ik heb tijd nodig", zei de verdediger, die 18 december zijn laatste wedstrijd voor Te- nerife speelde. In het begin speelde Vierklau de bal twee keer over de breed te van het veld naar een MW'er. „Op de training gaat dat al goedmaar nu zag je toch dat er te veel spanning op stond. Al heel gauw was ik meer met mezelf bezig dan met het spel." Trainer Jan Wouters was vrien delijk voorzijn eerste aankoop. „Ik vond hem verdedigend goed, maar aan de bal was hij ongelukkig." In het geforceer de debuut school een voordeel, zei de trainer. „Zo kan hij snel ler fit worden en ritme op doen." Want dat is nog een probleem. De conditietesten van Vierklau toonden de afgelopen dagen redelijke resultaten, meer niet. „Dan merk je toch dat een wed strijd pittig is", sprak de verde diger eerlijk. Even eerlijk meldde Vierklau, een kwartier voor tijd gewisseld, dat hij nog geen hele wedstrijd aankan. En zondag dan, tegen Vitesse? „We zullen het zien. Ik heb nog een paar dagen." GPD Hoor Anton Lippold MAASTRICHT - Ajax had gis teravond aan een helft genoeg om MVV van zich af te schud den. Dankzij twee treffers van uitblinker Gronkjaer en een van Uimanen leidde de ploeg bij de rust al met 3-0. De Amsterdam mers hoefden tegen de machte loze Limburgers niet eens voluit te gaan voor de overwinning. Het werd uiteindelijk 4-1. MW drong in de tweede helft iets meer aan en na de 3-1 van Perez leefde de ploeg zowaar even op. Maar Gronkjaer maakte zes mi nuten voor tijd zijn derde en Ajax' vierde doelpunt. De score had groter kunnen uitvallen, als Ajax wat scherper had ge speeld Matige start Ajax kende onder Jan Wouters een matige start van de tweede competitiehelft, met een neder laag bij FC Twente en een gelij k- spel bij SC Heerenveen. Maar daarna klauterde de ploeg uit het diepe dal. Sparta en FC Utrecht werden met forse cijfers (5-1 en 5-2) verslagen en door de overwinning tegen MW staan de Amsterdammers nu zelfs op de derde plaats. Pas de komende weken zal niettemin blijken hoe sterk Ajax daadwerkelijk is. Zondag is nummer twee Vitesse de tegenstander, waarna het uitduel met PSV op het pro gramma staat. Dat zij n pas echte testcases voor Wouters. Want zijn ploeg boekt wel goede resultaten, maar het blijft de vraag of Ajax echt terug is in de top. De komende duels zijn ook belangrijk voor Ferdy Vierklau, die tegen MW zijn de buut maakte voor Ajax. Hij is de duurste verdediger die de club ooit aantrok (zo'n twaalf mil joen gulden). Volgens Wouters heeft hij meer kwaliteiten dan Mensah en Melchiot. Tegen MW speelde Vierklau als links- op te stellen. Wellicht dat Vier- back, vanwege de blessure van klau daarom nogal eens ver- Sier. Wouters durfde het niet keerde passes verzond en soms aan jongeling De Cler op links een steekje liet vallen. Boven dien was het voor het hem de eerste officiële wedstrijd sinds ruim twee maanden. Ajax speelde in stadion De Geusselt niet zo flitsend als de laatste wedstrijd tegen Utrecht. Maar het elftal speelde wel overtuigend. Opvallend was Jesper Gronkjaer heeft voor Ajax in het duel met MVV de stand op 1 -0 gebracht. foto Koen Suyk/ANP wederom Jesper Gronkjaer, die almaar beter gaat spelen en met zijn onvoorspelbare acties en rushes de smaakmaker van de ploeg is. De Deen kan bovendien met zijn klasse wedstrijden be slissen, zoals ook weer tegen MW. Hij scoorde liefst drie keer. Na dertien minuten opende de ontdekking van Wouters' voor ganger Olsen de score. Hij kon de bal in het strafschopgebied geheel vrijstaand in het doel schieten, na slecht verdedigen van MW. Machteloos Het spel van MW was, na een redelij k begin, pover en machte loos. De ploeg moet oppassen dat het geen nacompetitie moet spelen. Met 22 punten heeft MW slechts vier punten meer dan nummer zestien Sparta. Toch kregen de Limburgers wel wat kansen. Kort na de treffer van Gronkjaer had de ploeg de pech dat Oliseh de bal ternau wernood van de doellijn haalde, na een handige actie van Perez. Landzaat schoot vanaf vijftien meter hoog over. Na ruim 25 mi nuten was de wedstrijd al ge speeld. Witschge gaf een goede pass op Gronkjaer, die vervol gens Plum z'n hakken liet zien en de bal hard inschoot, 0-2. Op slag van rust maakte Litmanen Ajax' derde doelpunt. MW - Ajax 1-4 (0-3). 13. Gronkjaer 0-1,26. Gronkjaer 0-2, 43. Litmanen 0-3, 77. Perez 1-3, 84. Gronkjaer 1-4. Scheidsrechter: Wegereef. Gele kaart: Plum (MVV), Blind, Wamber- to (Ajax). Aantal toeschouwers: 9500. MW: Van Duijnhoven; Plum, Vol- mer, Janssen en HeubachLandzaat, Vriesde en Yoordens; Perez. Kort- chagin (77. Falix) en Taiwo (75. Ka- rapinar). Ajax: Van der Sar; Melchiot (62. De Cler), Blind, Oliseh en Vierklau (74. Gorré); Rudy, Litmanen en Witsch ge; Wamberto, Arveladze en Gronk jaer. Nederlands bridgeduo aan kop WARSCHAU - Het Nederlandse bridgepaar Gertjan Paulis- sen en Roald Ramer voert na twee zittingen bij het EK paren in Warschau de ranglijst aan. Het duo kwam uit op een gemid delde van 62,09 procent. Het leidende tweetal wordt gevolgd door de Italianen Corchia-Matricardi (60,98 procent) en de Polen Jagniewski-Michalik (60,00 procent). De tien andere Nederlandse paren moeten in Warschau voor lopig genoegen nemen met een bijrol. Maas en de Zeeuw Ram- ondt (Schoondijke) zijn na Paulissen en Ramer de eerste Nederlanders op de ranglijst. Met een gemiddelde van 55,70 procent staan ze op de 38e positie. ANP Bayern doet Machlas aanbieding ARNHEM - FC Bayern München heeft Nikos Machlas zon dagavond een aanbieding gedaan. De Duitse topclub is met Real Madrid en Atlético Madrid de belangrijkste gegadigde om de topscorer van Vitesse na dit seizoen in te lijven. Na af loop van de wedstrijd Sparta-Vitesse sprak Machlas in gezel schap van zijn zaakwaarnemer met Uli Hoeness en Ottmar Hitzfeld, respectievelijk de manager en trainer van Bayern München. „Ik vind Machlas een geweldige spits", zei Hitzfeld gisteren. „Hij is beter dan Jardel (momenteel topscorer van Europa, red.). Ik zal Machlas zeker nog eens gaan bekijken."Machlas staat bij Vitesse nog tot medio 2001 onder contract.GPD Operatie voor Jordi Cruijff VIGO - Celta de Vigo moet het voorlopig zonder Jordi Cruijff stellen. De huurling in Spaanse dienst gaat nog deze week on der het mes wegens een hardnekkige spierblessure in de on derbuik. De verwachting is dat het herstel van Cruijjf vier tot zeven weken zal duren. Manchester United verhuurde Cruijff in januari voor de rest van het seizoen aan Celta. Door zijn kwetsuur speelde de Nederlander slechts drie duels voor de club in de hoogste Spaanse afdeling. Cruijff ging onlangs naar een kuuroord in Zagreb om van zijn blessure af te komen, maar die behandeling haalde niets uit. Celta en Manchester United besloten toen in overleg met Cruijff tot een operatie in Engeland. ANP Kahugu in marathon Rotterdam ROTTERDAM - De 27-jarige Keniaan Joseph Kahugu is toe gevoegd aan het deelnemersveld van de Rotterdam Mara thon, die op 18 april wordt afgewerkt. Hij won in mei vorig jaar de marathon van Cleveland in 2.11.30. Een halfjaar later eindigde hij als vierde in Chicago in de uitstekende tijd van 2.07.59. Kahugu is de tweede loper die in Rotterdam aan de start ver schijnt met een tijd van onder 2.08 op zijn erelijst. Fabian Róncero, die vorig jaar in Rotterdam won in een tijd van 2.07.26, verdedigt op 18 april zijn titel.Bij de vrouwen vormt de Spaanse Ana Isabel Alonso een aanwinst. Een directe be dreiging voor wereldrecordhouder Tegla Loroupe is ze waar schijnlijk niet. De Spaanse recordhouder (2.26.51) heeft ech ter al wel vijf marathonzeges op haar naam staan. Andere toppers als Christine Mallo (Frankrijk) en Daria Nauer (Z witserland) verschijnen in Rotterdam eveneens aan de start. ANP Renner geschorst wegens doping FRANKFURT - De Duitse profwielrenner Carsten Wolf is vooreen half jaar geschorst wegens doping. De 34-jarigeBer- lijner reageerde positief tijdens de Zesdaagse in Grènoble in oktober vorig jaar. De tuchtcommissie van de Duitse wieler bond legde hem tevens een geldboete van 2500 gulden op. Welke verboden middelen Wolf gebruikte, is niet bekendge maakt. SID van onze sportredactie CIVITANOVA MARCHE - Ste ven de Jongh heeft de zevende etappe in de Tirreno-Adriatico gewonnen. De Nederlander uit de TVM-ploeg bleef gisteren overeind in een woeste sprint met Baldato en Palumbo als grootste slachtoffers. Beide Ita lianen braken hun sleutelbeen. Pas nadat hij de tv-beelden zag, voelde Steven de Jongh enige schrik in de benen. Meteen na de (mish was daar geen tijd voor. De Jongh had zijn eerste zege van het seizoen te pakken en moest worden gehuldigd. „Het zag er op tv inderdaad ake lig uit. En het is vervelend voor de jongens die gevallen zijn. Maar ik had het geluk dat ik er net omheen reed", aldus de ge lukkige winnaar na afloop. De etappe van Alba Adriatica naar Civitanova Marche over 160 kilometer eindigde dus in een tumultueuze massasprint. De Jongh: „Ik zag voor me Bal dato van zijn lijn wijken. Minali moest daardoor naar rechts en raakte Cipollini. Die ging on deruit, gevolgd door nog vijf, zes renners. Opeens lag ik op kop." Skiën De Jongh bleef de Pool Spruch en de Italiaan Fabrizio Guidi voor, de Duitser Zabel werd vijf de. Ernstigste slachtoffers wa ren aanstichter Baldato en Palumbo. Beiden braken hun sleutelbeen. Cipollini besloot de strijd te staken. „Twee valpar tijen in vijf dagen is te veel van het goede. Zoals ik vandaag door de lucht vloog kan ik net zo goed gaan skiën. Dit maak je in de afdaling nog niet mee." De Italiaan Bartoli blijft leider in het algemeen klassement. De Tirreno-Adriatico eindigt woensdag in San Benedetto del Tronto. ANP/RTR door Johann Mast HEERENVEEN - Eric Heiden en Gunda Niemann zijn gister avond in Heerenveen tot schaatsers van de eeuw geko zen. De twee schaatsers, van wie alleen Niemann nog actief is, werden gehuldigd tijdens het ijsgala in Thialf Tijdens de ereronde kwam Hei den op geleende, stompe schaat sen nauwelijks vooruit. Euro pees en wereldkampioen allround Rintje Ritsma werd uitgeroepen tot schaatser van het jaar. Vijfvoudig olympisch kampi oen Heiden (Lake Placid, 1980) toonde zich in zijn nopjes met de uitverkiezing. De 40-jarige 'as sistent professor' in de orthope- dagogie beëindigde zijn schaatsloopbaan al op 21-jarige leeftijd, maar had toen al ge noeg prijzen gewonnen om zich de beste aller tijden te mogen noemen. Vooral het feit dat hij juist in Heerenveen gehuldigd werd, deed Heiden goed. „Hier veroverde ik mijn eerste wereld titel, in 1977. Dat geeft me nog steeds een speciaal gevoel." Het publiek in Thialf, dat in minder groten getale dan in an dere jaren was afgekomen op het feest dat ijsgala heet, beju belde de Amerikaan. Niemann deed dat eveneens: „Het is een enorme eer om samen met Hei den uitgekozen te zijn. Ik keek vroeger geweldig tegen hem op. Hij was mijn held", aldus de veelvuldig wereld- en olym pisch kampioene. Op zijn beurt prees Heiden de Duitse. „Gunda verbaast me elk jaar weer. Zij is heel speciaal." Schrikbewind Heiden, die tussen 1977 en 1980 een kortstondig 'schrikbewind' uitoefende, werd drie keer we reldkampioen allround, vier keer wereldkampioen sprint en won tijdens de Olympische Spe len in 1980 alle afstanden. De sprintwedstrijd van het ijs gala, het enige ietwat serieuze nummer, werd gewonnen door de Noor Grunde Njös. In de fi nale van de afvalrace versloeg hij Jakko JanLeeuwangh. Bij de dames versloeg de Russin Svet- lana Shurova wereldkampioene Catriona Lemay Doan. GPD van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - De voet balwereld moet het sinds giste ren doen zonder René Eijkel kamp en Henk Fraser. Beiden zetten met onmiddellijke in gang een punt achter hun carri ère wegens slepende blessures. René Eijkelkamp (34) maakte de afgelopen dagen een tournee langs diverse medici. Zowel PSV-clubarts Rein van den Hoogenband als dokter Armin Langhorst van Schalke 04 acht het onverantwoord dat de lange aanvaller nog langer tegen een bal trapt. Eén verkeerde bewe ging en Eijkelkamps chronisch ontstoken achillespees scheurt af. „In zo'n situatie moet je on middellijk kappen," constateert Eijkelkamp nuchter. „Ach. het komt voor mij niet als een don derslag bij heldere hemel. Toen ik in de winterstop het trai ningskamp van Schalke in Mar- bella verliet, wist ik al dat het foute boel was. Ik heb een maand lang een medicijnen- kuur gevolgd en verder niets ge daan. De medicijnen en de rust hebben niet geholpen. Nou, dan is het over." Eijkelkamp nam gistermiddag officieel afscheid van de selectie van Schalke' 04. „Ik heb ieder een een handje gegeven en 'aju' gezegd. De spelers van Schalke gaven me een staande ovatie. Vond ik best geinig. Ach, het is geen definitief afscheid. Ik ga dit seizoen nog elke week naar Schalke kijken en zal ook regel matig de trainingen bezoeken. M'n broer Harold is m'n chauf feur, zijn contract loopt tot het einde van het seizoen. Dus daar moet ik nog maar even gebruik van maken." René Eijkelkamp was in Duitsland bezig aan zijn achttiende seizoen als profvoet baller. Hij speelde achtereen volgens voor Go Ahead Eagles (vijf seizoenen), FC Groningen (vier), KV Mechelen (drie), Club Brugge (twee) en PSV (twee), al vorens hij in de zomer van 1997 naar Schalke' 04 verkaste. Eij kelkamp speelde zes keer in het Nederlands elftal. Fraser De 32-jarige Henk Fraser heeft zoveel last van zijn rechterknie dat een terugkeer in de hoofd macht van zijn club Feyenoord uitgesloten is. Fraser nam zijn besluit na overleg met Feye noord en chirurg Heijboer van het Dijkzigt Ziekenhuis in Rot terdam. Fraser begon zijn carri ère in 1984 bij Sparta. Twee sei zoenen later verhuisde hij naar FC Utrecht en weer twee j aar la ter ging hij naar Roda JC. Fraser speelt sinds het seizoen 1990/1991 voor Feyenoord. Met de Rotterdammers werd hij in 1993 landskampioen. Voor het Nederlands elftal kwam Fraser zes keer uit. Dit seizoen speelde de in Para maribo geboren verdediger niet in het eerste van Feyenoord. De afgelopen drie jaar werkte hij slechts vijftien wedstrijden af, wegens blessures aan kuit, voet, achillespees, enkel en beide knieën. De laatste tegenslag kreeg Fraser vorig jaar novem ber toen hij tijdens een wed strijd van Feyenoord 2 door zijn rechterknie ging. Hij was net hersteld van een drievoudige blessure aan zijn andere knie. GPD/ANP René Eijkelkamp Enrico Chiesa (links) van Parma duelleert met Bordeaux-speler Michel Pavon. foto Giorgio Benvenuti/EPA van onze sportredactie ROME - Scheidsrechter Mario van der Ende moest gisteravond na afloop van het Uefa-Cupduel tussen AS Roma en Atléti co Madrid een goed heenkomen zoeken. Van der Ende en zijn assistenten werden vanaf de tribunes bekogeld door woeden de AS Roma-fans. De scheidsrechter had niet alleen twee Roma-spelers van het veld gestuurd, maar ook tot tweemaal toe claims voor een strafschop weggewuifd. In een van die gevallen leek de Nederlandse arbiter het bij het verkeerde eind te hebben. AS Roma dat de uitwedstrijd al met 2-1 had verloren ging gisteravond met dezelf de cijfers ten onder. De ploeg van de Tsje chische trainer Zdenek Zeman had echter lange tijd uitzicht op een plaats in de hal ve finales. Nadat Van der Ende Roma-ver- dediger Wome al in de 28ste minuut uit het veld had gestuurd, kwam Roma toch op voorsprong. De stug verdedigende Span jaarden wisten ver in de tweede helft bij uitvallen tot twee keer toe te scoren. In de slotfase werd Roma-vedette Totti nog door Van der Ende uit het veld ge stuurd. Trainer Zeman kookte zichtbaar van woede toen hem na afloop om com mentaar werd gevraagd op de 'anti-Ro- ma-houding' van de scheidsrechter. Hij hield zijn commentaar echter beperkt tot 'hij floot erg negatief'. Olympique Marseille heeft als enige van de drie Franse clubs de kwartfinales van het toernooi om de Uefa-beker overleefd. De Zuid-Franse ploeg hield Celta de Vigo op 0-0. Dat was na de voorgaande zege in de thuiswedstrijd (2-1) voldoende om door te gaan naar de laatste vier. Olympi que Lyon redde het niet tegen Bologna, ondanks een 2-0-overwinning. Bordeaux was niet opgewassen tegen Parma, dat een 2-1-achterstand wegwerkte. De eer ste treffer van de superieure thuisploeg liet nog relatief lang op zich wachten. De Argentijn Crespo opende in de 3 7e minuut de score. Bordeaux, met ex-Ajacied Mus- ampa als invaller, klaagde bij de Noorse arbiter Pedersen vergeefs over buitenspel van de trefzekere spits. Dankzij Chiesa plaatste Parma zich nog voor de rust bij de laatste vier (2-0). Na de pauze stortte Bordeaux ineen. Crespo, Chiesa, Sensini en Balbo (strafschop) zorgden voor een uitbundige uitslag. Met een staande ovatie verdwenen de spelers van Parma, in 1995 winnaar van de UEFA-beker, van het veld. Parma (Ita) - Bordeaux (Fra) 6-0 (2-0). 37. Cres po 1-0, 43. Chiesa 2-0, 48. Sensini 3-0, 59. Chie sa 4-0, 66. Crespo 5-0, 89. Balbo 6-0 (strafs chop). Scheidsrechter: Pedersen (Noo) Toeschouwers: 25.000. Eerste wedstrijd: 1-2, Parma naar halve finales. Olympique Lyon (Fra) - Bologna (Ita) 2-0 (2-0). 16. Caveglia 1-0, 39. Job 2-0. Scheidsrechter: Diaz Vega (Spa). Toeschouwers: 40.000. Rode kaart: 86. Laville (Olympique Lyon) 2x geel. Eerste wedstrijd: 0-3, Bologna naar halve fina les. AS Roma (Ita) - Atletico Madrid (Spa) 1-2(1-0). 32. Delvecchio 1-0,59.Aguilera 1-1, 89.Fresne- doso 1-2. Scheidsrechter: Van der Ende. Toe schouwers: 64.000. Rode kaart: 28. Wome (AS Roma), 90. Totti (AS Roma) 2xgeel. Eerste wed strijd: 1-2, Atletico Madrid naar halve finales. Celta Vigo (Spa) - Olympique Marseille (Fra) 0- 0. Scheidsrechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 32.000. Eerste wedstrijd: 1-2, Olympique Mar seille naar halve finales. RTR/SID/GPD Henk Fraser

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25